قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

مشکلات بالقوه ی سه ماه دوم بارداری

مشکلات بالقوه ی سه ماه دوم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/27 0 نظر 165 بازدید

مشکلات بالقوه ی سه ماه دوم بارداری

درسه ماهه ی دوم بارداری  تعداد مراجعات به پزشک باید افزایش یابد چرا که معاینه دقیق از بروز برخی مشکلات جلوگیری می کند

مشکلات بالقوه ی سه ماه دوم بارداری

 

در سه ماه‌‌‌‌‌ی دوم بارداری معمولا هر 4 تا 6 هفته یک بار برای ویزیت نزد پزشک می‌‌‌‌‌روید. در سه ماهه‌‌‌‌‌ی دوم دفترچه یا کارتی به شما داده می‌‌‌‌‌شود تا موعد مقرر ملاقات با پزشک، به علاوه‌‌‌‌‌ی تمام جزئیات مربوط به وضعیت سلامت و بارداری‌‌‌‌‌تان در آن آورده شده است تا در هر بار مراجعه به پزشک، در مطب یا بیمارستان آن را به همراه داشته باشید. در هر بار ملاقات با پزشک یا ماما وی فشارخون، وزن، ابعاد شکم و چگونگی ضربان قلب جنین را بررسی کرده و گهگاه انجام آزمایش ادرار را توصیه می‌‌‌‌‌کند. به علاوه، شما هم ممکن است بخواهید در این ملاقات‌‌‌‌‌ها در مورد حرکات جنین، کلاس‌‌‌‌‌های زایمان و تولد نوزاد، میزان افزایش وزن لازم یا هر علامت غیرطبیعی یا مشکل و ناراحتی‌‌‌‌‌ای که دارید، سوالاتی را مطرح کنید.

                                                    مشکلات بارداری


پزشک در طول سه ماهه‌‌‌‌‌ی دوم یک سری آزمایشات معمول را از شما می‌‌‌‌‌گیرد تا مطمئن شود در معرض برخی مشکلات پزشکی بارداری چون دیابت بارداری یا کم خونی قرار ندارید و نوزادتان نیز دچار نقص و عارضه‌‌‌‌‌ای نیست. به علاوه در این دوره سونوگرافی هم خواهید داشت تا سلامت و وضعیت رشد نوزاد بررسی شود.


تشخیص علل نگرانی


در این قسمت درباره‌‌‌‌‌ی مشکلات خاصی که در سه ماهه‌‌‌‌‌ی دوم بارداری ممکن است بروز کند و نشانه‌‌‌‌‌هایی که باید با پزشک خود در میان بگذارید صحبت می‌‌‌‌‌کنیم.

حتما بخوانید: سونوگرافی دردوران بارداری

 


خون ریزی


برخی خان‌‌‌‌‌ها خون ریزی را در سه ماهه‌‌‌‌‌ی دوم تجربه می‌‌‌‌‌کنند. احتمالا مهم‌‌‌‌‌ترین علت خون‌‌‌‌‌ریزی در این دوره، می‌‌‌‌‌تواند پایین آمدن جفت(قرار گیری جفت در وضعیت نامناسب)، زایمان پیش از موعد، نقص و مشکل دهانه-ی رحم یا قطع و پارگی جفت باشد. گاهی اوقات پزشک نمی‌‌‌‌‌تواند علت خون ریزی را کشف کن و همیشه خون ریزی در این دوره نشان دهنده‌‌‌‌‌ی سقط جنین نیست

اما در هر صورت با مشاهده‌‌‌‌‌ی خون ریزی بای فورا به پزشک مراجعه کنید و احتمالا انجام سونوگرافی به شما توصیه می‌‌‌‌‌شود تا مطمئن شوید که سقطی انجام نگرفته یا بیمار نشده‌‌‌‌‌اید. خون ریزی خطر زایمان زودرس را افزایش می‌‌‌‌‌دهد. بنابراین در این صورت پزشک ممکن است توصیه کند که بارداری باید با مراقبت‌‌‌‌‌های بیشتر و نظارت دقیق‌‌‌‌‌تر پزشک و استراحت کافی ادامه پیدا کند.


نقص و ناهنجاری جنین


اگرچه اکثر بارداری‌‌‌‌‌ها روند طبیعی خود را طی ‌‌‌‌‌می‌‌‌‌‌کنند، اما حدود 2 تا 3 درصد از نوزادان با نقص‌‌‌‌‌های مادرزادی به دنیا می‌‌‌‌‌آیند. اکثر این ناهنجاری‌‌‌‌‌ها بسیار جزئی‌‌‌‌‌اند. اما برخی نیز منجر به مشکلات مهم و اساسی در نوزاد می‌‌‌‌‌شوند. برخی ناهنجاری‌‌‌‌‌ها در نتیجه‌‌‌‌‌ی مشکلات کروموزومی به وجود می‌‌‌‌‌آیند و بقیه ریشه در رشد غیرطبیعی اعضا و ساختارهای بدن نوزاد دارند. برای مثال، برخی نوزادان ممکن است مشکل قلبی یا کلیوی، مثانه‌‌‌‌‌ای یا ناهنجاری‌‌‌‌‌های روده‌‌‌‌‌ای داشته باشند. بسیاری از این مشکلات البته نه همه‌‌‌‌‌ی آن‌‌‌‌‌ها را در سونوگرافی-های پیش از زایمان می‌‌‌‌‌توان تشخیص داد.

اگر با هر یک از این مشکلات مواجه شدید، بکوشید با جمع آوری تمام اطلاعات موجود، پیامدها و مشکلات پیش‌‌‌‌‌رو را بشناسید و راه‌‌‌‌‌های درمان و معالجه‌‌‌‌‌ی بیماری را بیابید.


نارسایی دهانه‌‌‌‌‌ی رحم


در طول سه ماهه‌‌‌‌‌ی دوم معمولا در هفته‌‌‌‌‌های بین 16 تا 24 در برخی خانم‌‌‌‌‌ها مشکلی به نام نارسایی دهانه‌‌‌‌‌ی رحم به وجود می‌‌‌‌‌آید. دهانه‌‌‌‌‌ی رحم باز و متورم می‌‌‌‌‌شود. بدون اینکه فرد درد زایمانی را احساس کند. این شرایط ممکن است منجر به سقط جنین شود. اغلب اوقات نارسایی گردنه یا دهانه رحم پس از وقوع سقط تشخیص داده می‌‌‌‌‌شود. خانمی که دچار چنین مشکلی می‌‌‌‌‌شود، معمولا هیچ نشانه‌‌‌‌‌ای را احساس نمی‌‌‌‌‌کند. البته ممکن است کمی فشار یا سنگینی روی لگن خود احساس کند که کمی غیرطبیعی به نظر برسد یا کمی هم احساس سوزن سوزن شدن لگن را داشته باشد. دلیل نارسایی دهانه‌‌‌‌‌ی رحم در بیشتر خانم‌‌‌‌‌ها نامشخص است. بعضی خانم‌‌‌‌‌ها هم ممکن است با داشتن مشکلات زیر، بیشتر در معرض خطر نارسایی دهانه‌‌‌‌‌ی رحم قرار گیرند، 


آسیب و جراحت دهانه‌‌‌‌‌ی رحم: برخی شواهد نشان می‌‌‌‌‌دهد که انجام چند کورتاژ(تراشیدن و بازکردن) یا انجام عملی به نام بیویسی مخروطی دهانه‌‌‌‌‌ی رحم با LEEP(که درآن قسمت مخروطی شکل دهانه‌‌‌‌‌ی رحم در نتیجه-ی تشخیص پزشکی یا درمان ناهنجاری دهانه‌‌‌‌‌ی رحم برداشته می‌‌‌‌‌شود). می‌‌‌‌‌تواند منجر به ناتوانی دهانه‌‌‌‌‌ی رحم شود. پارگی دهانه‌‌‌‌‌ی رحم در نتیجه‌‌‌‌‌ی وضع حمل قبلی هم از دیگر عوامل افزایش این خطر است.

                                                             مشکلات بارداری


بارداری‌‌‌‌‌های چندقلویی:

به عقیده‌‌‌‌‌ی برخی از متخصصان زنان و زایمان بارداری‌‌‌‌‌های چندقلویی به ویژه سه قلویی یا بیشتر، ممکن است خطر نقص و پارگی دهانه‌‌‌‌‌ی رحم را افزایش دهد. بیشتر پزشکان متخصص زنان توصیه می‌‌‌‌‌کنند که انجام سرکلاژ(دوخت دهانه‌‌‌‌‌ی رحم) در بیمارانی انجام شود که سه قلو یا بیشتر زاییده‌‌‌‌‌اند، اما برخی معتقدند که این عمل باید فقط روی کسانی انجام شود که تصور می‌‌‌‌‌شود در معرض خطر بالای ناتوانی دهانه‌‌‌‌‌ی رحم قرار دارند.


سابقه‌‌‌‌‌ی ناتوانی دهانه‌‌‌‌‌ی رحم:

اگر قبل دچار ناتوانی دهانه یا همان دهانه‌‌‌‌‌ی رحم شده باشید، خطر بروز مجدد این مشکل در بارداری بعدی هم افزایش خواهد یافت.
در مواردی که نارسایی یا ناتوانی دهانه‌‌‌‌‌ی رحم قبل از سقط و بروز مشکل شناسایی شود، طی عمل دهانه‌‌‌‌‌ی رحم فرد به کمک حلقه‌‌‌‌‌ای (سرکلاژ) به هم دوخته و بسته خواهد شد. معمولا سرکلاژ را در هفته‌‌‌‌‌های 12 تا 14 بارداری انجام می‌‌‌‌‌دهند، گرچه این عمل گاهی به صورت اورژانسی در هفته‌‌‌‌‌های بعدی بارداری هم انجام می‌‌‌‌‌پذیرد. پزشکان معمولا این عمل را در بیمارستان با بی حسی نخاعی انجام می‌‌‌‌‌دهند و خانم باردار معمولا در همان روز مرخص می‌‌‌‌‌شود.


تعدادی از خانم‌‌‌‌‌هایی که این عمل را انجام می‌‌‌‌‌دهند، پس از عمل و در طول دوران بارداری ترشحات غلیظ و خونابه را مشاهده خواهند کرد. اگر به چنین عملی نیاز پیدا کردید، از پزشک خود درباره‌‌‌‌‌ی میزان فعالیت مجاز سوال کنید، آیا می‌‌‌‌‌توانید با همسرتان نزدیکی داشته باشید و تا چه حد می‌‌‌‌‌توانید نرمش داشته باشید. عوراضی که سرکلاژ اختیاری به دنبال دارد، معمولا می‌‌‌‌‌تواند شامل عفونت، انقباضات رحمی، پارگی کیسه‌‌‌‌‌ی آب، خون ریزی یتا سقط جنین باشد.

 

حتما بخوانید: تهوع و خستگی در سه ماهه ی اول بارداری


تشخیص دیگر مشکلات بالقوه
در قسمت زیرعلائمی که ممکن است در سه ماهه‌‌‌‌‌ی دوم ظهور کنند و به توجه نیاز دارند فهرست وار آمده است. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید حتما به پزشک مراجعه کنید:
- خون ریزی
-حس فشار یا سنگینی غیر معمول
- انقباض‌‌‌‌‌های مکرر و دل درد شدید
- نبود تکان‌‌‌‌‌های معمول جنین 
- تب شدید
- دردهای شدید شکم
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

تمرینات تنفسی و روش های متفاوت زایمان

تمرینات تنفسی و روش های متفاوت زایمان

تمرینات تنفسی و روش های متفاوت زایمان با آشنایی با تمرینات تنفسی درد زایمان را به میزان قابل توجهی می توانید کاهش دهید

چگونه برای روز زایمان آمادگی پیدا کنید

چگونه برای روز زایمان آمادگی پیدا کنید

چگونه برای روز زایمان آمادگی پیدا کنید از حالا یک الگو برای حرکات کودک پیدا می کنید، زیرا او در یک دوره خواب و بیداری قابل پیش بینی قرار می گیرد. حرکات سریع و غلتهای خسته کننده و آرام به لرزش های ملایم تبدیل می شود. البته هر حرکتی اطمینان مجدد به مادر می دهد. راه دیگر برای کنترل سلامتی کودک انجام آزمایش حرکات جنین است. هر روز زمانهایی مشخص یعنی اول صبح، بعد از غذا، قبل از خواب که جنین بیشتر حرکت می کند به تعداد حرکات کودک طی یک مدت زمان مشخص توجه کنید.

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه اول بارداری چگونه است؟

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه اول بارداری چگونه است؟

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه اول بارداری چگونه است؟ نتیجه آزمایش مثبت است و بنابراین مشتاقید تا هر چه زودتر به شکل زیبای یک مادر باردار برسید. به جای آن جوش هایی روی صورت خود می بینید یا از حالت تهوع رنج می برید. سه ماهه اول برای شما که باردار هستید ناامیدکننده است ولی بنظر غریبه هایی که شما را در خیابان می بینند خانم معمولی و خسته ای به نظر می رسید که احتمالا روز بدی را گذرانده است.
قبل از اینکه ماه سوم به پایان برسد و شاید چند

هفته سی وپنجم نوزادی

هفته سی وپنجم نوزادی

هفته سی وپنجم نوزادی

خوردن آجیل در دوران بارداری

خوردن آجیل در دوران بارداری

خوردن آجیل در دوران بارداری آجیل‌‌‌‌‌هایی با اندازه‌‌‌‌‌ها، شکل‌‌‌‌‌ها، رنگ‌‌‌‌‌ها و مزه‌‌‌‌‌های مختلف در بازار موجود است و هر کدام سرشار از مواد غذایی ای مانند موادمعدنی، پروتئین، فیبر، چربی‌‌‌‌‌های خوب و ویتامین هستند. از ذرات خیلی کم آن‌‌‌‌‌ها در غذاها گرفته تا خلال بادام در سالاد راه‌‌‌‌‌های خوبی برای مصرف در این سه ماه هستند.

فواید کلم پیچ در دوران شیردهی

فواید کلم پیچ در دوران شیردهی

فواید کلم پیچ در دوران شیردهی کلم پیچ برای خود، کودک‌‌‌‌‌تان- و چه باور کنید و چه نکنید- برای سینه‌‌‌‌‌هایتان خوب است. برگهای کلم که موادغذائی خوبی دارند انتخاب خوبی برای زمان شیردهی می‌‌‌‌‌باشند ولی می‌‌‌‌‌توانید برگ‌‌‌‌‌های کلم را مستقیما هم مورد استفاده قرار دهید

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید