کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

مشکلات بالقوه‌ی سه ماه دوم بارداری

مشکلات بالقوه‌ی سه ماه دوم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/27 0 نظر 759 بازدید

مشکلات بالقوه‌ی سه ماه دوم بارداری درسه ماهه ی دوم بارداری تعداد مراجعات به پزشک باید افزایش یابد چرا که معاینه دقیق از بروز برخی مشکلات جلوگیری می‌کند

مشکلات بالقوه‌ی سه ماه دوم بارداری

در سه ماه دوم بارداری چه مشکلاتی ممکن است وجود داشته باشد؟ در این دوران معمولا چند وقت یک بار باید به پزشک مراجعه کرد؟

در سه ماه‌‌‌‌‌ی دوم بارداری معمولا هر 4 تا 6 هفته یک‌بار برای ویزیت نزد پزشک می‌‌‌‌‌روید. در سه ماهه‌‌‌‌‌ی دوم دفترچه یا کارتی به شما داده می‌‌‌‌‌شود تا موعد مقرر ملاقات با پزشک، به علاوه‌‌‌‌‌ی تمام جزئیات مربوط به وضعیت سلامت و بارداری‌‌‌‌‌تان در آن آورده شده است تا در هر بار مراجعه به پزشک، در مطب یا بیمارستان آن را به همراه داشته باشید. در هر‌بار ملاقات با پزشک یا ماما وی فشارخون، وزن، ابعاد شکم و چگونگی ضربان قلب جنین را بررسی کرده و گهگاه انجام آزمایش ادرار را توصیه می‌‌‌‌‌کند. به علاوه، شما هم ممکن است بخواهید در این ملاقات‌‌‌‌‌ها در مورد حرکات جنین، کلاس‌‌‌‌‌های زایمان و تولد نوزاد، میزان افزایش وزن لازم یا هر علامت غیرطبیعی یا مشکل و ناراحتی‌‌‌‌‌ای که دارید، سوالاتی را مطرح کنید.

پزشک در طول سه ماهه‌‌‌‌‌ی دوم یک سری آزمایشات معمول را از شما می‌‌‌‌‌گیرد تا مطمئن شود در معرض برخی مشکلات پزشکی بارداری چون دیابت بارداری یا کم خونی قرار ندارید و نوزادتان نیز دچار نقص و عارضه‌‌‌‌‌ای نیست. به علاوه در این دوره سونوگرافی هم خواهید داشت تا سلامت و وضعیت رشد نوزاد بررسی شود.

تشخیص علل نگرانی

در این قسمت درباره‌‌‌‌‌ی مشکلات خاصی که در سه ماهه‌‌‌‌‌ی دوم بارداری ممکن است بروز کند و نشانه‌‌‌‌‌هایی که باید با پزشک خود در میان بگذارید صحبت می‌‌‌‌‌کنیم.

حتما بخوانید: سونوگرافی دردوران بارداری

خون ریزی

برخی خانوم‌ها خون ریزی را در سه ماهه‌‌‌‌‌ی دوم تجربه می‌‌‌‌‌کنند. احتمالا مهم‌‌‌‌‌ترین علت خون‌‌‌‌‌ریزی در این دوره، می‌‌‌‌‌تواند پایین آمدن جفت(قرار‌گیری جفت در وضعیت نامناسب)، زایمان پیش از موعد، نقص و مشکل دهانه‌ی رحم یا قطع و پارگی جفت باشد. گاهی اوقات پزشک نمی‌‌‌‌‌تواند علت خون ریزی را کشف کن و همیشه خون ریزی در این دوره نشان دهنده‌‌‌‌‌ی سقط جنین نیست. اما در هر صورت با مشاهده‌‌‌‌‌ی خون ریزی بای فورا به پزشک مراجعه کنید و احتمالا انجام سونوگرافی به شما توصیه می‌‌‌‌‌شود تا مطمئن شوید که سقطی انجام نگرفته یا بیمار نشده‌‌‌‌‌اید. خون ریزی خطر زایمان زودرس را افزایش می‌‌‌‌‌دهد. بنابراین در این صورت پزشک ممکن است توصیه کند که بارداری باید با مراقبت‌‌‌‌‌های بیشتر و نظارت دقیق‌‌‌‌‌تر پزشک و استراحت کافی ادامه پیدا کند.

نقص و ناهنجاری‌های جنین

اگرچه اکثر بارداری‌‌‌‌‌ها روند طبیعی خود را طی ‌‌‌‌‌می‌‌‌‌‌کنند، اما حدود 2 تا 3 درصد از نوزادان با نقص‌‌‌‌‌های مادرزادی به دنیا می‌‌‌‌‌آیند. اکثر این ناهنجاری‌‌‌‌‌ها بسیار جزئی‌‌‌‌‌اند. اما برخی نیز منجر به مشکلات مهم و اساسی در نوزاد می‌‌‌‌‌شوند. برخی ناهنجاری‌‌‌‌‌ها در نتیجه‌‌‌‌‌ی مشکلات کروموزومی به وجود می‌‌‌‌‌آیند و بقیه ریشه در رشد غیرطبیعی اعضا و ساختارهای بدن نوزاد دارند. برای مثال، برخی نوزادان ممکن است مشکل قلبی یا کلیوی، مثانه‌‌‌‌‌ای یا ناهنجاری‌‌‌‌‌های روده‌‌‌‌‌ای داشته باشند. بسیاری از این مشکلات البته نه همه‌‌‌‌‌ی آن‌‌‌‌‌ها را در سونوگرافی‌های پیش از زایمان می‌‌‌‌‌توان تشخیص داد. اگر با هر یک از این مشکلات مواجه شدید، بکوشید با جمع آوری تمام اطلاعات موجود، پیامدها و مشکلات پیش‌‌‌‌‌رو را بشناسید و راه‌‌‌‌‌های درمان و معالجه‌‌‌‌‌ی بیماری را بیابید.

1- نارسایی دهانه‌‌‌‌‌ی رحم

در طول سه ماهه‌‌‌‌‌ی دوم معمولا در هفته‌‌‌‌‌های بین 16 تا 24 در برخی خانم‌‌‌‌‌ها مشکلی به نام نارسایی دهانه‌‌‌‌‌ی رحم به وجود می‌‌‌‌‌آید. دهانه‌‌‌‌‌ی رحم باز و متورم می‌‌‌‌‌شود. بدون این‌که فرد درد زایمانی را احساس کند. این شرایط ممکن است منجر به سقط جنین شود. اغلب اوقات نارسایی گردنه یا دهانه رحم پس از وقوع سقط تشخیص داده می‌‌‌‌‌شود. خانمی که دچار چنین مشکلی می‌‌‌‌‌شود، معمولا هیچ نشانه‌‌‌‌‌ای را احساس نمی‌‌‌‌‌کند. البته ممکن است کمی فشار یا سنگینی روی لگن خود احساس کند که کمی غیرطبیعی به نظر برسد یا کمی هم احساس سوزن سوزن شدن لگن را داشته باشد. دلیل نارسایی دهانه‌‌‌‌‌ی رحم در بیشتر خانم‌‌‌‌‌ها نامشخص است. بعضی خانم‌‌‌‌‌ها هم ممکن است با داشتن مشکلات زیر، بیشتر در معرض خطر نارسایی دهانه‌‌‌‌‌ی رحم قرار گیرند.

مشکلات بالقوه‌ی سه ماه دوم بارداری

2- آسیب و جراحت دهانه‌‌‌‌‌ی رحم:

برخی شواهد نشان می‌‌‌‌‌دهد که انجام چند کورتاژ(تراشیدن و بازکردن) یا انجام عملی به نام بیویسی مخروطی دهانه‌‌‌‌‌ی رحم با LEEP(که درآن قسمت مخروطی شکل دهانه‌‌‌‌‌ی رحم در نتیجه‌ی تشخیص پزشکی یا درمان ناهنجاری دهانه‌‌‌‌‌ی رحم برداشته می‌‌‌‌‌شود). می‌‌‌‌‌تواند منجر به ناتوانی دهانه‌‌‌‌‌ی رحم شود. پارگی دهانه‌‌‌‌‌ی رحم در نتیجه‌‌‌‌‌ی وضع حمل قبلی هم از دیگر عوامل افزایش این خطر است.

3- بارداری‌‌‌‌‌های چندقلویی:

به عقیده‌‌‌‌‌ی برخی از متخصصان زنان و زایمان بارداری‌‌‌‌‌های چندقلویی به ویژه سه قلویی یا بیشتر، ممکن است خطر نقص و پارگی دهانه‌‌‌‌‌ی رحم را افزایش دهد. بیشتر پزشکان متخصص زنان توصیه می‌‌‌‌‌کنند که انجام سرکلاژ(دوخت دهانه‌‌‌‌‌ی رحم) در بیمارانی انجام شود که سه قلو یا بیشتر زاییده‌‌‌‌‌اند، اما برخی معتقدند که این عمل باید فقط روی کسانی انجام شود که تصور می‌‌‌‌‌شود در معرض خطر بالای ناتوانی دهانه‌‌‌‌‌ی رحم قرار دارند.

4- سابقه‌‌‌‌‌ی ناتوانی دهانه‌‌‌‌‌ی رحم:

اگر قبل دچار ناتوانی دهانه یا همان دهانه‌‌‌‌‌ی رحم شده باشید، خطر بروز مجدد این مشکل در بارداری بعدی هم افزایش خواهد یافت. در مواردی که نارسایی یا ناتوانی دهانه‌‌‌‌‌ی رحم قبل از سقط و بروز مشکل شناسایی شود، طی عمل دهانه‌‌‌‌‌ی رحم فرد به کمک حلقه‌‌‌‌‌ای (سرکلاژ) به هم دوخته و بسته خواهد شد. معمولا سرکلاژ را در هفته‌‌‌‌‌های 12 تا 14 بارداری انجام می‌‌‌‌‌دهند، گرچه این عمل گاهی به صورت اورژانسی در هفته‌‌‌‌‌های بعدی بارداری هم انجام می‌‌‌‌‌پذیرد. پزشکان معمولا این عمل را در بیمارستان با بی حسی نخاعی انجام می‌‌‌‌‌دهند و خانم باردار معمولا در همان روز مرخص می‌‌‌‌‌شود. تعدادی از خانم‌‌‌‌‌هایی که این عمل را انجام می‌‌‌‌‌دهند، پس از عمل و در طول دوران بارداری ترشحات غلیظ و خونابه را مشاهده خواهند کرد. اگر به چنین عملی نیاز پیدا کردید، از پزشک خود درباره‌‌‌‌‌ی میزان فعالیت مجاز سوال کنید، آیا می‌‌‌‌‌توانید با همسرتان نزدیکی داشته باشید و تا چه حد می‌‌‌‌‌توانید نرمش داشته باشید. عوراضی که سرکلاژ اختیاری به دنبال دارد، معمولا می‌‌‌‌‌تواند شامل عفونت، انقباضات رحمی، پارگی کیسه‌‌‌‌‌ی آب، خون ریزی یا سقط جنین باشد.

 

مشکلات بالقوه‌ی سه ماه دوم بارداری

تشخیص دیگر مشکلات بالقوه در قسمت زیرعلائمی که ممکن است در سه ماهه‌‌‌‌‌ی دوم ظهور کنند و به توجه نیاز دارند فهرست وار آمده است. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید حتما به پزشک مراجعه کنید:
1- خون ریزی

2- حس فشار یا سنگینی غیر معمول

3- انقباض‌‌‌‌‌های مکرر و دل درد شدید

4- نبود تکان‌‌‌‌‌های معمول جنین 

5- تب شدی

6- دردهای شدید شکم 

برای خرید محصول (طراحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: نگرانی والدین

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

رژیم غایی سالم در دوران بارداری

رژیم غایی سالم در دوران بارداری

رژیم غذایی سالم در دوران باردای استفاده از انواع گروههای مواد غذایی و به خصوص کلسیم در بارداری بسیار ضروری است

مشکلات پوستی یک خانم باردار در سه ماه سوم بارداری

مشکلات پوستی یک خانم باردار در سه ماه سوم بارداری

مشکلات پوستی یک خانم باردار در سه ماه سوم بارداری پوسته پوسته شدن پوست که این ورقه‌های نازک در دوران بارداری بیشتر می‌شوند و یا برای اولین‌بار روی پوست مخصوصاً روی سینه‌ها، گردن یا زیر بازوها به وجود می‌آیند. اگر در جایی باشند که با لباس تماس پیدا کنند آن ناحیه صدمه می‌بیند. این زوائد بعد از زایمان از بین می‌روند و علت آن هم هورمون‌ها هستند. 

طریقه ی انجام تست های تکمیلی در بارداری

طریقه ی انجام تست های تکمیلی در بارداری

طریقه ی انجام تست های تکمیلی در دوران  بارداری با گرفتن مایع امنیوتیک  و نمونه برداری از جفت آزمایشات تکمیلی غربالگری انجام می شود  

هفته یازدهم نوزادی

هفته یازدهم نوزادی

هفته یازدهم نوزادی برای گرم کردن شیر مادر نگهداری شده در یخچال و یا گرم کردن شیر خشک یا مایعات دیگری که به تغذیه کودک اختصاص دارد، از دستگاه مایکروفر استفاده نکنید زیرا بعضی از اجزای مفید شیر مادر به وسیله این دستگاه از بین می‌رود و نیز بخش‌های داغ ایجاد شده در مایعات می‌تواند موجب سوختگی کودک شود. برای گرم کردن شیشه شیر فرزند خود، آن را زیر آب گرم داخل لوله‌کشی بگیرید. اگرچه با این کار، شیشه دیرتر گرم می‌شود ولی برای شیرخوار بهتر است.

تست های تکمیلی برای تشخیص ناهنجاری های جنینی

تست های تکمیلی برای تشخیص ناهنجاری های جنینی

تست های تکمیلی برای تشخیص ناهنجاری های جنینی علاوه بر غربالگری که از مهمترین تست های تشخیص ناهنجاری است دو نوع آزمایش تکمیلی هم در این مقاله مورد مطالعه قرار می گیرد

عوارض مسمومیت حاملگی را بشناسیم

عوارض مسمومیت حاملگی را بشناسیم

عوارض مسمومیت حاملگی را بشناسیم وضعیت بالقوه خطرناکی که در 7٪ بارداریها بوجود می آید. و در آن فشار خون بالا می رود و به آن مسمومیت حاملگی می گویند و در 7 درصد از خانم های باردار و معمولاً بعد از هفته 35 اتفاق می افتد. (اگر چه ممکن است زودتر رخ دهد.) مادرانی که برای بار اول باردار شده اند بیشتر در معرض این خطر هستند. آنچه که در این حالت اتفاق می افتد این است که جریان طبیعی خون به رحم و بعد به جفت محدود می شود.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 10

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید