کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

مهمترین عامل در پرورش هوش هیجانی چیست؟

مهمترین عامل در پرورش هوش هیجانی چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/12/21 0 نظر 847 بازدید

مهمترین عامل در پرورش هوش هیجانی چیست؟ آموزش هیجانات نه تنها از طریق آموزش مستقیم و نوع رفتار والدین با کودک اتفاق می‌افتد بلکه رفتار والدین با یکدیگر نیز مهم است.

 

مهمترین عامل در پرورش هوش هیجانی چیست؟

هوش هیجانی چیست؟ چگونه می‌توان هوش هیجانی را پرورش داد؟

آیدین پسر 14 ساله‌ی خانواده با ناراحتی وارد خانه شده و به مادرش گفت: «مامان بچه‌ها منو از جمع‌شون انداختن بیرون»

مادر: چرا؟

آیدین: نمی‌دونم! می‌گن آقا معلم می‌گه تو سیگار می‌کشی!

مادر به او نگاهی عمیق انداخت.

آیدین: مامان به خدا من سیگار نکشیدم.

اتفاقات این چند هفته سریع در ذهن مادر مرور می‌شود. دوستان جدیدی که مادر از دیدن آن‌ها احساس خوبی نداشت، ظاهر آشفته‌ی این چند هفته‌ی آیدین، نمرات کمی که در این چند هفته گرفته، عصبانیتی که جدیداً شب‌ها به سراغ او می‌آید و ... .

مادر: «حرفتو باور نمی‌کنم. بر تو اتاق تا پدرت بیاد جریانو براش تعریف کنم. راستی تا نمراتت بهتر نشه حق نداری دیگه از خونه بری بیرون.»

آیدین با عصبانیت به اتاقش می‌رود و در را پشت سرش محکم به هم می‌کوبد. این خلاصه‌ی درد و دل‌های مادری است که برای مشاوره به دفتر من مراجعه کرده بود.

خانواده‌ای نگران فرزندی است که درگیر احساست  شدید شده، راه حلی هم برای مقابله با این مشکل ندارند. پسرشان از جمع دوستان طرد شده و خانواده هم با اتکا به شواهدی محکم به او اطمینان ندارند. آن‌ها می‌خواهند نحوه‌ی صحیح برخورد با مشکلات را به فرزندشان بیاموزند. اما چقدر فاصله است بین خواستن تا عمل. باید به این نکته دقت کنیم که مقوله‌ی فرزند پروری چیزی نیست که فقط با اتکا به عقلانیت بتوانیم از پس آن بر بیاییم. ما در این راه به نیروی محرکی احتیاج داریم که در مباحث فرزندپروری حدوداً 30 سال نادیده گرفته شده و آن چیزی نیست جز حس هیجان.

در تحقیقاتی که به تازگی انجام شده، دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که آگاهی از هیجان و توانایی مهار کردن آن، نقشی اساسی‌تر از نقش بهره‌ی هوشی و روابط خانوادگی در موفقیت‌ها و شادی‌ها بازی می‌کند. این آگاهی که به آن هوش هیجانی هم می‌گویند را با دو دیدگاه متفاوت تعریف می‌کنیم.

 

مهمترین عامل در پرورش هوش هیجانی چیست؟

هوش هیجانی چیست؟

1- از دیدگاه والدین: یعنی آگاهی کامل از احساسات و هیجانات کودک، همدلی و همراهی با او، به آرامش رساندن کودک در لحظات ابراز احساسات و راهنکمایی آن‌ها برای یافتن راه‌کارهای تازه برای حل مشکلات.

2- از دیدگاه کودکان: یعنی توانایی مهار خواسته‌ها، تأخیر انداختن در برآورده کردن خواسته‌ها، بوجود آوردن انگیزه در خود، درک نشانه‌های اجتماعی و پیروز شدن بر سختی‌های زندگی.

دکتر دانیل گولمن ـ روانشناس و متخصص علوم تربیتی ـ می‌گوید: خانواده اولین جایی است که کودک در آن هیجانات را یاد می‌گیرد. آموزش هیجانات نه تنها از طریق آموزش مستقیم و نوع رفتار والدین با کودک اتفاق می‌افتد، بلکه متأثر از چگونگی رفتار با احساسات خود و نوع برخوردشان با یکدیگر (پدر و مادر) خواهد بود. تحقیقاتی متعددی در زمینه‌ی واکنش‌های متقابل کودک و والدین در لحظات هیجانی و احساسی بر روی بیش از 100 خانواده‌ انجام شد، که حاصل آن یاد آوری یک قانون ساده اما بسیار مهم بود که والدین به دو گروه عمده تقسیم می‌شوند.

1) والدینی که هیجانات و احساسات فرزندشان را هدایت و راهنمایی می‌کنند (مربی هیجان).

2) والدینی که کار به کار این احساسات و هیجانات ندارند.

والدین مربی هیجان برخلاف والدین گروه دوم زمانی که کودک گرفتار ترس، خشم، غم یا هر احساس دیگری می‌شود، او را به باد انتقاد و سرزنش نمی‌گیرند یا از کنار این اتفاق به راحتی نمی‌گذرند. آن‌ها حتی احساسات منفی را به عنوان حقیقتی در زندگی ‌پذیرفته‌اند و در لحظه لحظه‌ی زمان ابراز احساسات کودک در کنارش خواهند ماند و از این فرصت‌های طلایی برای نزدیکی بیشتر به کودک‌شان بهره می‌برند و او را آموزش خواهند داد و راهنمایی خواهند کرد که چگونه  این احساسات را کنترل و منظم کند. 

برای خرید محصول (هوش‌های هشت نابغه) بر روی لینک کلیک کنید


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: مهارت موفقیت در کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هر سالانه والدین بی‌شماری هزینه‌های کلانی را در آموزشگاه‌ها و مراکز پرورشی صرف پرورش هوش و خلاقیت فرزندانشان می‌کنند اما به هیچ وجه نمی‌دانند که می‌توانند خودشان نقش موثرتری در روند پیشرفت هوش و استعداد در فرزندشان شوند. والدین اولین مربیانی هستند که فرزندان در زندگی خود با آن روبرو هستند و همچنین این والدین هستند با شناخت بهتری که از فرزندشان دارند می‌توانند او را بهتر شکوفا کنند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

چه زمان‌هایی نباید از قوانین پرورش هوش هیجانی استفاده کرد؟

چه زمان‌هایی نباید از قوانین پرورش هوش هیجانی استفاده کرد؟

چه زمان‌هایی نباید از قوانین پرورش هوش هیجانی استفاده کرد؟ ابراز احساسات ابتدای فرآیند پرورش هیجان است، پس باید در نظر داشته باشیم که در روند پرورش هیجان باید با تمام وجود در مسیر پرورش قرار بگیریم.

تاثیر اسمارتیز بر هوش کودکان

تاثیر اسمارتیز بر هوش کودکان

تاثیر اسمارتیز بر هوش کودکان دراژه از ترکیب چند لایه شربت شکر و ژلاتین همراه مواد رنگی و نوعی واکس براق کننده تهیه می شود که اگر مواد رنگی آن زیاد و غیرمجاز باشد، می تواند برای افراد بویژه کودکان، زنان باردار و سالمندان خطرناک باشد و با اختلال در عملکرد دو عضو سم زدای بدن یعنی کبد و کلیه، زمینه بروز سرطان این اعضا را فراهم سازد.

آموزش هوش‌های چندگانه به کودکان

آموزش هوش‌های چندگانه به کودکان

آموزش هوش‌های چندگانه به کودکان چون مربیان کودک سال به سال عوض می‌شوند، احتمال کمی وجود دارد که همه مربیان رویکرد هوش‌های چندگانه را در برنامه درسی خود به کار گیرند. 

راه‌های پرورش خلاقیت  کودکان

راه‌های پرورش خلاقیت کودکان

آموزش پرورش خلاقیت کودکان "خلاقیت" شکل کنترل شده یا محدود شده‌ای از تخیل می‌باشد. "خلاقیت"، نه تنها به دلیل لذت آنی آن، بلکه از نظر نتیجه نهایی نیز دارای اهمیت است. این نتیجه نهایی، معمولاً شکلی به خود می‌گیرد که دیگران نیز می‌توانند آن را ببینند.

بازگشایی حافظه با لغات و تصاویر کلیدی

بازگشایی حافظه با لغات و تصاویر کلیدی

بازگشایی حافظه با لغات و تصاویر کلیدی حافظه انسان تصاویر را راحت‌تر از لغات یا شماره‌ها به خاطر می‌سپارد. از زمان تولد تا زمان یادگیری صحبت‌کردن و خواندن، ربط دادن‌های اولیه شما با مشاهده صورت می‌گیرد.

راه کار افزایش ضریب‌هوشی کودک

راه کار افزایش ضریب‌هوشی کودک

ضریب‌هوشی کودک شاید به‌عنوان والدین کودکان سه تا هشت ساله فکر کنید، تمام تلاش‌ خود را برای رشد ذهنی فرزندان‌تان انجام داده‌اید؛ از هنگام نوزادی برای‌شان کتاب خوانده‌اید، سرگرمی‌های فکری و اسباب‌بازی‌های ذهنی برای‌شان تهیه کرده‌اید. آن‌ها را با کتاب‌خانه آشنا کرده‌اید و اکنون هم دریک مدرسه خوب درس می‌خوانند. اما آیا باید از این پس خیال‌تان راحت باشد؟

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 17

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید