قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

مهمترین عامل در پرورش هوش هیجانی چیست؟

مهمترین عامل در پرورش هوش هیجانی چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/12/21 0 نظر 768 بازدید

مهمترین عامل در پرورش هوش هیجانی چیست؟ آموزش هیجانات نه تنها از طریق آموزش مستقیم و نوع رفتار والدین با کودک اتفاق می‌افتد بلکه رفتار والدین با یکدیگر نیز مهم است.

 

مهمترین عامل در پرورش هوش هیجانی چیست؟

هوش هیجانی چیست؟ چگونه می‌توان هوش هیجانی را پرورش داد؟

آیدین پسر 14 ساله‌ی خانواده با ناراحتی وارد خانه شده و به مادرش گفت: «مامان بچه‌ها منو از جمع‌شون انداختن بیرون»

مادر: چرا؟

آیدین: نمی‌دونم! می‌گن آقا معلم می‌گه تو سیگار می‌کشی!

مادر به او نگاهی عمیق انداخت.

آیدین: مامان به خدا من سیگار نکشیدم.

اتفاقات این چند هفته سریع در ذهن مادر مرور می‌شود. دوستان جدیدی که مادر از دیدن آن‌ها احساس خوبی نداشت، ظاهر آشفته‌ی این چند هفته‌ی آیدین، نمرات کمی که در این چند هفته گرفته، عصبانیتی که جدیداً شب‌ها به سراغ او می‌آید و ... .

مادر: «حرفتو باور نمی‌کنم. بر تو اتاق تا پدرت بیاد جریانو براش تعریف کنم. راستی تا نمراتت بهتر نشه حق نداری دیگه از خونه بری بیرون.»

آیدین با عصبانیت به اتاقش می‌رود و در را پشت سرش محکم به هم می‌کوبد. این خلاصه‌ی درد و دل‌های مادری است که برای مشاوره به دفتر من مراجعه کرده بود.

خانواده‌ای نگران فرزندی است که درگیر احساست  شدید شده، راه حلی هم برای مقابله با این مشکل ندارند. پسرشان از جمع دوستان طرد شده و خانواده هم با اتکا به شواهدی محکم به او اطمینان ندارند. آن‌ها می‌خواهند نحوه‌ی صحیح برخورد با مشکلات را به فرزندشان بیاموزند. اما چقدر فاصله است بین خواستن تا عمل. باید به این نکته دقت کنیم که مقوله‌ی فرزند پروری چیزی نیست که فقط با اتکا به عقلانیت بتوانیم از پس آن بر بیاییم. ما در این راه به نیروی محرکی احتیاج داریم که در مباحث فرزندپروری حدوداً 30 سال نادیده گرفته شده و آن چیزی نیست جز حس هیجان.

در تحقیقاتی که به تازگی انجام شده، دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که آگاهی از هیجان و توانایی مهار کردن آن، نقشی اساسی‌تر از نقش بهره‌ی هوشی و روابط خانوادگی در موفقیت‌ها و شادی‌ها بازی می‌کند. این آگاهی که به آن هوش هیجانی هم می‌گویند را با دو دیدگاه متفاوت تعریف می‌کنیم.

 

مهمترین عامل در پرورش هوش هیجانی چیست؟

هوش هیجانی چیست؟

1- از دیدگاه والدین: یعنی آگاهی کامل از احساسات و هیجانات کودک، همدلی و همراهی با او، به آرامش رساندن کودک در لحظات ابراز احساسات و راهنکمایی آن‌ها برای یافتن راه‌کارهای تازه برای حل مشکلات.

2- از دیدگاه کودکان: یعنی توانایی مهار خواسته‌ها، تأخیر انداختن در برآورده کردن خواسته‌ها، بوجود آوردن انگیزه در خود، درک نشانه‌های اجتماعی و پیروز شدن بر سختی‌های زندگی.

دکتر دانیل گولمن ـ روانشناس و متخصص علوم تربیتی ـ می‌گوید: خانواده اولین جایی است که کودک در آن هیجانات را یاد می‌گیرد. آموزش هیجانات نه تنها از طریق آموزش مستقیم و نوع رفتار والدین با کودک اتفاق می‌افتد، بلکه متأثر از چگونگی رفتار با احساسات خود و نوع برخوردشان با یکدیگر (پدر و مادر) خواهد بود. تحقیقاتی متعددی در زمینه‌ی واکنش‌های متقابل کودک و والدین در لحظات هیجانی و احساسی بر روی بیش از 100 خانواده‌ انجام شد، که حاصل آن یاد آوری یک قانون ساده اما بسیار مهم بود که والدین به دو گروه عمده تقسیم می‌شوند.

1) والدینی که هیجانات و احساسات فرزندشان را هدایت و راهنمایی می‌کنند (مربی هیجان).

2) والدینی که کار به کار این احساسات و هیجانات ندارند.

والدین مربی هیجان برخلاف والدین گروه دوم زمانی که کودک گرفتار ترس، خشم، غم یا هر احساس دیگری می‌شود، او را به باد انتقاد و سرزنش نمی‌گیرند یا از کنار این اتفاق به راحتی نمی‌گذرند. آن‌ها حتی احساسات منفی را به عنوان حقیقتی در زندگی ‌پذیرفته‌اند و در لحظه لحظه‌ی زمان ابراز احساسات کودک در کنارش خواهند ماند و از این فرصت‌های طلایی برای نزدیکی بیشتر به کودک‌شان بهره می‌برند و او را آموزش خواهند داد و راهنمایی خواهند کرد که چگونه  این احساسات را کنترل و منظم کند. 

برای خرید محصول (هوش‌های هشت نابغه) بر روی لینک کلیک کنید


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: مهارت موفقیت در کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هر سالانه والدین بی‌شماری هزینه‌های کلانی را در آموزشگاه‌ها و مراکز پرورشی صرف پرورش هوش و خلاقیت فرزندانشان می‌کنند اما به هیچ وجه نمی‌دانند که می‌توانند خودشان نقش موثرتری در روند پیشرفت هوش و استعداد در فرزندشان شوند. والدین اولین مربیانی هستند که فرزندان در زندگی خود با آن روبرو هستند و همچنین این والدین هستند با شناخت بهتری که از فرزندشان دارند می‌توانند او را بهتر شکوفا کنند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

130 روش کشتن خلاقیت کودکان

130 روش کشتن خلاقیت کودکان

130روش برای کشتن خلاقیت در کودکان 1. امر و نهی و بکن نکن 2. الگو دادن به کودک 3. بی اهمیت جلوه دادن کار کودک

راز توانمندی  فرزندان ما

راز توانمندی فرزندان ما

راز توانمندی  فرزندان ما  پدر و مادر باید دقت کنند تا کودک در همان زمان کودکی، نحوه‌ی بیان خواسته‌هایش را عاقلانه فرا بگیرد. 

12 اتفاق مهم که طی 12 ماه رخ می دهد

12 اتفاق مهم که طی 12 ماه رخ می دهد

12 اتفاق مهم که طی 12 ماه رخ می دهد در تمام آموزش هایم به اهمیت 1000 روز نخست زندگی انسان اشاره کرده‌ام  هنوز وقتی از والدین حاضر در سمینارها و کارگاه ها در خصوص  1000 روز نخست زندگی، می پرسم همگی به روزهای پس از تولد اشاره می کنند. در صورتی که اگر مطابق باورهایم به شما نگویم که زندگی انسان از سال ها قبل از تولدش شروع شده است، اما قاطعانه خواهم گفت که منظور از هزار روز اول زندگی ،حدود  270 روز دوران جنینی و 730 روز شامل دو سال نخست پس از تولد است که پرونده‌ی بیش از 90 درصد از اتفاقات زندگی افراد در تمام طول سال های زندگی اش بسته می شود.

راه کار افزایش ضریب‌هوشی کودک

راه کار افزایش ضریب‌هوشی کودک

ضریب‌هوشی کودک شاید به‌عنوان والدین کودکان سه تا هشت ساله فکر کنید، تمام تلاش‌ خود را برای رشد ذهنی فرزندان‌تان انجام داده‌اید؛ از هنگام نوزادی برای‌شان کتاب خوانده‌اید، سرگرمی‌های فکری و اسباب‌بازی‌های ذهنی برای‌شان تهیه کرده‌اید. آن‌ها را با کتاب‌خانه آشنا کرده‌اید و اکنون هم دریک مدرسه خوب درس می‌خوانند. اما آیا باید از این پس خیال‌تان راحت باشد؟

افزایش خلاقیت در کودکان

افزایش خلاقیت در کودکان

افزایش خلاقیت در کودکان رفتار کودک، خلاق است، اگر نو و مناسب باشد. هر انسان طبیعی قادر است در زمینه­ ها و زمان­های مختلف کارهای خلاقانه­ای انجام دهد. اکثر ما فکر می­کنیم خلاقیت چیزی است که در یک شخص وجود دارد و مثلاً می­گوییم این کودک خیلی خلاق است. اغلب اوقات به اشتباه مردم کلمه خلاق را مترادف کلمه پراستعداد به کار می­برند. کودکی که در نواختن یک وسیله موسیقی مهارت کافی دارد وبه همین ترتیب کودکی که در یک آزمایش ضریب هوشی نمره فوق­العاده بالایی به دست می­آورد، در حقیقت پراستعداد است، اما خلاقیت همان استعداد یا هوش نیست.

وقتی زن¬ها حرف می¬زنند

وقتی زن¬ها حرف می¬زنند

وقتی زن ها حرف می زنند مردها آموزش ندیده اند که چگونه می توانند به طور مؤثر از احساسات و عواطف زنها حمایت کنند. وقتی یک زن از احساساتش حرف می زند، مرد فرض می کند که همسرش برای حل مشکل خود تقاضای کمک می کند . به همین دلیل خود به خود مردها راه حلی برای مسائل او پیشنهاد می کنند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 17

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید