طراحی فرزند- دکتر روح الهه سلیمانی

قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/08/25 0 نظر 103 بازدید

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم

تشخیص گروه خون و Rh (معمول و ثابت). اولین آزمایش خون گروه خون (O یا A , B , AB) و Rh (مثبت یا منفی) را تعیین می کند. همچنین وجود پادتن Rh را مورد آزمایش قرار می دهد. عامل Rh پروتئینی است که روی سطح سلول های قرمز خون وجود دارد. بودن این فاکتور در خون شما فقط در دوران بارداری اهمیت دارد. اگر مادر عامل Rh را نداشته باشد (یعنی Rh منفی باشد) و جنین Rh مثبت پدر را به ارث برده باشد وقتی خون مادر و جنین ترکیب می شوند مادر

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم

اولین آزمایش خون

گروه خون (O یا A , B , AB) و Rh (مثبت یا منفی) را تعیین می کند. همچنین وجود پادتن Rh را مورد آزمایش قرار می دهد. عامل Rh پروتئینی است که روی سطح سلول های قرمز خون وجود دارد. بودن این فاکتور در خون شما فقط در دوران بارداری اهمیت دارد. اگر مادر عامل Rh را نداشته باشد (یعنی Rh منفی باشد) و جنین Rh مثبت پدر را به ارث برده باشد وقتی خون مادر و جنین ترکیب می شوند مادر حساس به Rh یا ایزوایمیونایزد  می شود. این حالت بیشتر موقع زایمان و گاهی زودتر اتفاق می افتد.

دوران بارداری

ترشح آنتی بادی به چه علت است؟

در طی دوران بارداری بعدی با جنین Rh مثبت، بدن مادر برای مبارزه با آنچه که به عنوان یک ماده خارجی دریافت می کند آنتی بادی ترشح می کند. این آنتی بادیها از جفت میگذرد و سلول های خون با Rh مثبت جنین را، از بین می برد و جنین را در معرض خطر جدی قرار می دهد. این حالت بیماری Rh نامیده می شود. معمولا اولین فرزند با هر گروه خونی بدون مشکل به دنیا می آید. اما اگر Rh فرزند اول مثبت باشد آنتی بادیها در بدن مادر می مانند و فرزندان بعدی با Rh مثبت را به خطر می اندازند.

حتما بخوانید: چگونگی تعیین جنسیت در دوران بارداری


اگر Rh مادر منفی باشد (تقریبا 15 درصد خانم ها Rh منفی دارند) به او آمپول رُگام (ایمونوگلوبولین RH) تزریق می کنند که یک فراورده خونی طبیعی است و بین هفته های 28 و 29 تزریق می شود. اگر Rh فرزند شما مثبت باشد، دوباره تا 72 ساعت بعد از زایمان تزریق می شود. این تزریق تقریبا همیشه از تولید آنتی بادیها بر علیه سلول ها با Rh مثبت توسط مادر جلوگیری می کند. ممکن است این تزریق بعد از آزمایشات CVS (نمونه بردرای از پرزهای جفتی) یا آمنیوسنتز ، بعد از هر سقط، بعد از هر زایمان خارج رحم یا خونریزی های واژنی نیز انجام می شود. تزریق در هر زایمان و در طی هر بارداری موفق باید تکرار شود.

دوران بارداری

چگونه گلبول ها مصون می شود؟


همچنین برای مصون کردن گلبولها، آمپول Rh جدیدتری در دسترس است که WinRho SD نامیده می شود این فراورده دقیقاً مانند رگام عمل می کند ولی برعکس آن برای غیر فعال کردن ویروسهایی مانند HIV و هپاتیت C، ساخته شده است. تا بحال ثابت نشده است که تزریق Rh باعث شیوع بیماری شود ولی چون یک فراورده خونی است هنوز بعضی ها نگرانند.

دانلود رایگان: آموزش قانون جذب به کودکان


بیماری Rh باعث مشکلاتی مانند زردی شدید نوزاد و نیاز به تعویض خون، سقط، بدنیا آوردن جنین مرده شده می شود. با پیشرفت علم و تولید فرآورده رگام اشکالات مربوط به Rh منفی تا حد زیادی کاهش یافته است. اگر پزشک متوجه شود که خانم بارداری به Rh حساس است. (یعنی آنتی بادیهایی تولید می کند که با سلول های Rh مقابله خواهند کرد) تمام مدت بارداری تحت نظر خواهد بود. انجام آزمایشات CVS و آمنیوسنتز نوع خون جنین را نشان خواهد داد.

اگر Rh جنین منفی باشد نیاز به انجام کار خاصی نیست و اگر Rh مثبت باشد یا اگر هیچ آزمایشی برای تشخیص نوع Rh خون انجام نشده باشد، میزان آنتی بادیها در خون مادر در طول بارداری کنترل خواهد شد و کودک نیز در رحم مادر برای علائم بیماری Rh مورد بررسی قرار می گیرد. و درمان آن شامل انتقال خون درون رحمی از طریق بند ناف می باشد تا خطر برای کودک به حداقل برسد. 

دوران بارداری


• کم خونی (معمول و ثابت). آزمایش خون کم خونی (کمبود آهن)، میزان هموگلوبین و پروتئینهای حامل اکسیژن در سلول های قرمز خون شما را اندازه گیری می کند. اگر میزان هر یک از موارد ذکر شده کم باشد شما کم خون هستید. بسیاری از کم خونی ها براحتی قابل درمانند.

حتما بخوانید: ترس از سقط در دوران بارداری

رایجترین نوع آن کمبود آهن است که یا تحت رژیم غذایی غنی از آهن قرار می گیرید یا قرصهای آهن برایتان تجویز می شود. چون میزان خون در طول بارداری دو برابر می شود غنی کردن منابع آهن کار ساده ای است. کم خونی ناشی از کمبود آهن بخصوص در اواسط دوران بارداری نسبتاً بین همه خانم ها شایع است به همین دلیل است برای اکثر خانم های باردار ویتامینهای مخصوص این دوران تجویز می شود و دوباره در اوسط بارداری برای تشخیص کم خونی برای آنها آزمایش خون درخواست می شود. 
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: توجه به درخواست کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

تربیت بچه‌های دهه نودی

تربیت بچه‌های دهه نودی

متاسفانه دنیای مدرن امروز در حال نابودی فرزندان ماست و شما به عنوان والدین مسئول وظیفه دارید تا کودکانتان را نجات دهید و آینده‌ای روشن برای آنها بسازید. و حل این مشکلات به سادگی و با راه کارهای سریع قابل حل شدن نیست. دنیای امروز دنیای تکنولوژی و پیشرفت علم است اما آیا رشد بیولوژیکی انسان نیز به همین سرعت پیشرفت کرده است؟ تضاد بین این عامل باعث شده تا کودکان توانایی‌های یادگیری و درست رفتار کردن را از دست بدهند.      

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

به عنوان انسانی که در قرن بیستم زندگی می‌کند و همچنان که به دنبال تکنولوژی و فن آوری‌های بروز هستید آیا تربیت و سطح فرهنگی و اجتماعی شما نیز با آن ارتقا پیدا می‌کند. یک انسان موفق شخصی است که بتواند در تمام جوانب زندگی پیشرفت کند. همان‌طور که سابق بر این انسان‌ها از چاهارپایان برای گذران زندگی و یا رفتن به مراتع استفاده می‌کردند امروزه نیز همه انسان‌های شاغل از وسایل نقلیه استفاده می‌کنند. اما در این میان نحوه برخورد ما به عنوان یک انسان قرن بیستمی درباره تربیت و پرورش فرزندانمان کجا قرار دارد؟

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

 نوآوری  و اختراع (12-3 سال)

نوآوری و اختراع (12-3 سال)

شاید بارها و بارها در بین گپ و گغتگوهای خودمانی این جمله به گوشتان رسیده باشد. دوره ما که این چیزا نبود. امروز با یه تلفن می‌تونی به بیزینس کار حرفه‌ای باشی و تمام و کمال به کارهات رسیدگی کنی. این همه پیشرفت بشر طی مدت زمان کوتاهی شکل گرفت و شاید بتوان گفت ده سال اخیر اوج پیشرفت بشری در رابطه با تکنولوژی و علم بوده و همچنان هر ثانیه این پیشرفت‌ها شکل دیگری می‌گیرد. در این میان جایگاه فرزند شما به عنوان یک نسل مدرن امروزی کجاست؟ آیا او نیز می‌تواند اثری ماندگار از خود بجای بگذارد.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

چگونگی تعیین جنسیت در دوران بارداری

چگونگی تعیین جنسیت در دوران بارداری

چگونگی تعیین جنسیت در دوران بارداری • هرچه بیماری صبحگاهی شدیدتر باشد کودک حتما پسر است؟ این تئوری به این امر اشاره می کند که پسر تستوسترون (هورمون مردانه) بیشتری تولید می کند که در درون شما شناور است بنابراین باعث حالت تهوع بیشتر می شود. به همین دلیل بعضی ها معتقدند خانم بارداری که آکنه (جوش صورت) دارد حتما فرزندش پسر خواهد بود. اگر چه حالت تهوع و آکنه به علت تأثیر هورمونها بوجود می آیند ولی این هورمونهای بدن مادر است نه

برنامه تلویزیونی خانواده

برنامه تلویزیونی خانواده

برنامه تلویزیونی خانواده برنامه تلوزیونی خانواده که مدت زمان زیادی است در حال پخش از سیمای کشورمان است با ارائه بخش های مختلف و متنوع خود به آموزش جنبه های مختلف زندگی از جمله موارد تربیتی کودکان می پردازد. همزمان با آن مطالب دیگر از جمله تفاوت های گفتاری، رفتاری، تغذیه ای، برنامه زندگی و ... به ارائه مطالب تربیتی کودک نیز پرداخته می شود.

حق و حقوق دوران بارداری

حق و حقوق دوران بارداری

حق و حقوق دوران بارداری  در دوران بارداری خانم های شاغل باید اولویت را به خود و فرزندشون بدهند نه کار

دلایل زایمان پیش از موعد

دلایل زایمان پیش از موعد

دلایل زایمان پیش از موعد  10%  زایمانها در ایالات متحده آمریکا زودتر از موعد یعنی قبل از هفته های 37 تا 42 انجام می شود. هنگامی که مراحل زایمان بعد از هفته 20 و قبل از هفته 37 شروع شود "زایمان پیش از موعد" نام دارد. در همه موارد قرار گرفتن در فاز زایمان قبل از موعد بلافاصله به تولد کودک منجر نمی شود. اگر همه اعضای بدن کودک در سلامتی کامل باشند و این حالت از اواسط حاملگی به بعد اتفاق بیفتد، می توان تولد کودک را به تعویق انداخت. (کودکی که زودتر از موعد به دنیا می آید "کودک نارس" نامیده می شود.)

نشانه های شروع زایمان چیست؟

نشانه های شروع زایمان چیست؟

نشانه های شروع زایمان چیست؟ در فیلمها زایمان بطور شگفت آور و آشکاری شروع می شود. خانم ناگهان شکمش را می گیرد و به شوهرش میگوید وقتش رسیده است و با این خبر او را به هیجان می آورد. در زندگی واقعی مخصوصاً برای مادرانی که برای بار اول بارداری را تجربه می کنند صحنه زایمان خیلی کندتر آشکار می شود. اگر تا بحال زایمان را تجربه نکرده باشید چگونه آغاز آن را تشخیص می دهید؟ خوشبختانه بدن شما چندین علامت ایجاد می کند.

میل به خوردن خوراکی های شور در دوران بارداری به چه معناست؟

میل به خوردن خوراکی های شور در دوران بارداری به چه معناست؟

میل به خوردن خوراکی های شور در دوران بارداری به چه معناست؟ که میل به خوراکیهای شور بدین معناست که بدنم به نمک نیاز دارد؟ این نظریه شاید منطقی به نظر برسد ولی حقیقت ندارد. در واقع میل به غذاهای شور در خانم های باردار هنوز شناخته نشده است. علت این حالت بیشتر از این که نشانه کمبود غذایی باشد، این است که ما به علت تغییراتی که در پرزهای چشایی و حس بویایی مان بوجود آمده است به غذاهای بخصوصی میل پیدا می کنیم. نوسان احساسات در دوران بارداری میل به غذاهایی که تهیه آن راحت می باشد را هم بوجود می آورد. 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید