قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/08/25 0 نظر 265 بازدید

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم

تشخیص گروه خون و Rh (معمول و ثابت). اولین آزمایش خون گروه خون (O یا A , B , AB) و Rh (مثبت یا منفی) را تعیین می کند. همچنین وجود پادتن Rh را مورد آزمایش قرار می دهد. عامل Rh پروتئینی است که روی سطح سلول های قرمز خون وجود دارد. بودن این فاکتور در خون شما فقط در دوران بارداری اهمیت دارد. اگر مادر عامل Rh را نداشته باشد (یعنی Rh منفی باشد) و جنین Rh مثبت پدر را به ارث برده باشد وقتی خون مادر و جنین ترکیب می شوند مادر

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم

اولین آزمایش خون

گروه خون (O یا A , B , AB) و Rh (مثبت یا منفی) را تعیین می کند. همچنین وجود پادتن Rh را مورد آزمایش قرار می دهد. عامل Rh پروتئینی است که روی سطح سلول های قرمز خون وجود دارد. بودن این فاکتور در خون شما فقط در دوران بارداری اهمیت دارد. اگر مادر عامل Rh را نداشته باشد (یعنی Rh منفی باشد) و جنین Rh مثبت پدر را به ارث برده باشد وقتی خون مادر و جنین ترکیب می شوند مادر حساس به Rh یا ایزوایمیونایزد  می شود. این حالت بیشتر موقع زایمان و گاهی زودتر اتفاق می افتد.

دوران بارداری

ترشح آنتی بادی به چه علت است؟

در طی دوران بارداری بعدی با جنین Rh مثبت، بدن مادر برای مبارزه با آنچه که به عنوان یک ماده خارجی دریافت می کند آنتی بادی ترشح می کند. این آنتی بادیها از جفت میگذرد و سلول های خون با Rh مثبت جنین را، از بین می برد و جنین را در معرض خطر جدی قرار می دهد. این حالت بیماری Rh نامیده می شود. معمولا اولین فرزند با هر گروه خونی بدون مشکل به دنیا می آید. اما اگر Rh فرزند اول مثبت باشد آنتی بادیها در بدن مادر می مانند و فرزندان بعدی با Rh مثبت را به خطر می اندازند.

حتما بخوانید: چگونگی تعیین جنسیت در دوران بارداری


اگر Rh مادر منفی باشد (تقریبا 15 درصد خانم ها Rh منفی دارند) به او آمپول رُگام (ایمونوگلوبولین RH) تزریق می کنند که یک فراورده خونی طبیعی است و بین هفته های 28 و 29 تزریق می شود. اگر Rh فرزند شما مثبت باشد، دوباره تا 72 ساعت بعد از زایمان تزریق می شود. این تزریق تقریبا همیشه از تولید آنتی بادیها بر علیه سلول ها با Rh مثبت توسط مادر جلوگیری می کند. ممکن است این تزریق بعد از آزمایشات CVS (نمونه بردرای از پرزهای جفتی) یا آمنیوسنتز ، بعد از هر سقط، بعد از هر زایمان خارج رحم یا خونریزی های واژنی نیز انجام می شود. تزریق در هر زایمان و در طی هر بارداری موفق باید تکرار شود.

دوران بارداری

چگونه گلبول ها مصون می شود؟


همچنین برای مصون کردن گلبولها، آمپول Rh جدیدتری در دسترس است که WinRho SD نامیده می شود این فراورده دقیقاً مانند رگام عمل می کند ولی برعکس آن برای غیر فعال کردن ویروسهایی مانند HIV و هپاتیت C، ساخته شده است. تا بحال ثابت نشده است که تزریق Rh باعث شیوع بیماری شود ولی چون یک فراورده خونی است هنوز بعضی ها نگرانند.

دانلود رایگان: آموزش قانون جذب به کودکان


بیماری Rh باعث مشکلاتی مانند زردی شدید نوزاد و نیاز به تعویض خون، سقط، بدنیا آوردن جنین مرده شده می شود. با پیشرفت علم و تولید فرآورده رگام اشکالات مربوط به Rh منفی تا حد زیادی کاهش یافته است. اگر پزشک متوجه شود که خانم بارداری به Rh حساس است. (یعنی آنتی بادیهایی تولید می کند که با سلول های Rh مقابله خواهند کرد) تمام مدت بارداری تحت نظر خواهد بود. انجام آزمایشات CVS و آمنیوسنتز نوع خون جنین را نشان خواهد داد.

اگر Rh جنین منفی باشد نیاز به انجام کار خاصی نیست و اگر Rh مثبت باشد یا اگر هیچ آزمایشی برای تشخیص نوع Rh خون انجام نشده باشد، میزان آنتی بادیها در خون مادر در طول بارداری کنترل خواهد شد و کودک نیز در رحم مادر برای علائم بیماری Rh مورد بررسی قرار می گیرد. و درمان آن شامل انتقال خون درون رحمی از طریق بند ناف می باشد تا خطر برای کودک به حداقل برسد. 

دوران بارداری


• کم خونی (معمول و ثابت). آزمایش خون کم خونی (کمبود آهن)، میزان هموگلوبین و پروتئینهای حامل اکسیژن در سلول های قرمز خون شما را اندازه گیری می کند. اگر میزان هر یک از موارد ذکر شده کم باشد شما کم خون هستید. بسیاری از کم خونی ها براحتی قابل درمانند.

حتما بخوانید: ترس از سقط در دوران بارداری

رایجترین نوع آن کمبود آهن است که یا تحت رژیم غذایی غنی از آهن قرار می گیرید یا قرصهای آهن برایتان تجویز می شود. چون میزان خون در طول بارداری دو برابر می شود غنی کردن منابع آهن کار ساده ای است. کم خونی ناشی از کمبود آهن بخصوص در اواسط دوران بارداری نسبتاً بین همه خانم ها شایع است به همین دلیل است برای اکثر خانم های باردار ویتامینهای مخصوص این دوران تجویز می شود و دوباره در اوسط بارداری برای تشخیص کم خونی برای آنها آزمایش خون درخواست می شود. 
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: توجه به درخواست کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

 نوآوری  و اختراع (12-3 سال)

نوآوری و اختراع (12-3 سال)

شاید بارها و بارها در بین گپ و گغتگوهای خودمانی این جمله به گوشتان رسیده باشد. دوره ما که این چیزا نبود. امروز با یه تلفن می‌تونی به بیزینس کار حرفه‌ای باشی و تمام و کمال به کارهات رسیدگی کنی. این همه پیشرفت بشر طی مدت زمان کوتاهی شکل گرفت و شاید بتوان گفت ده سال اخیر اوج پیشرفت بشری در رابطه با تکنولوژی و علم بوده و همچنان هر ثانیه این پیشرفت‌ها شکل دیگری می‌گیرد. در این میان جایگاه فرزند شما به عنوان یک نسل مدرن امروزی کجاست؟ آیا او نیز می‌تواند اثری ماندگار از خود بجای بگذارد.

پرورش و تربیت بچه‌های دهه نودی

پرورش و تربیت بچه‌های دهه نودی

متاسفانه دنیای مدرن امروز در حال نابودی فرزندان ماست و شما به عنوان والدین مسئول وظیفه دارید تا کودکانتان را نجات دهید و آینده‌ای روشن برای آنها بسازید. و حل این مشکلات به سادگی و با راه کارهای سریع قابل حل شدن نیست. دنیای امروز دنیای تکنولوژی و پیشرفت علم است اما آیا رشد بیولوژیکی انسان نیز به همین سرعت پیشرفت کرده است؟ تضاد بین این عامل باعث شده تا کودکان توانایی‌های یادگیری و درست رفتار کردن را از دست بدهند.      

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

تغذیه ی  سه ماه اول بارداری

تغذیه ی سه ماه اول بارداری

تغذیه ی  سه ماه اول بارداری چه چیزهایی باید بخورم؟
چرا این سه ماهه بسیار ویژه است؟
فعلا به فکر خوردن برای دو نفر نباشید و در خوردن سبزیجات سبر زیاده روی نکنید. صی این سه ماه یعنی مرحله شکل گیری جنین دستگاههای بدن و اندام های اصلی به طور دقیق، به ترتیب و با نظمی از قبل تعیین شده در حال پیدایش هستند. جنین برای به انجام رساندن این وظیفه نیاز کمی به مواد غذایی دارد ولی بیشتر از آن نیاز به سلامتی شما، محیط مناسب با آب کافی، اندکی مواد غذایی اصلی و محافظت از مسمومیتها دارد. علیرغم همه تغییر و تحولاتی که درون شما روی می دهد نیاز به کالری افزایش کمی دارد و فقط از 100 به 200 کالری در روز نیاز دارید که این مقدار با خوردن یک لیوان شیر تأمین می شود؛ برعکس، 6 ماه آخر بارداری یعنی مرحله رشد، جنین مقدار بسیار زیادی کالری و مواد غذایی از شما دریافت خواهد کرد. 

روانشناسی جنین برای مادران  به زبان خیلی ساده

روانشناسی جنین برای مادران به زبان خیلی ساده

روانشناسی جنین برای مادران  به زبان خیلی ساده  چنانچه این نظریه چهل سال پیش اعلام می‌شد قطعاً آن را رد می‌کردند و برای اکثرمردم غیر قابل قبول می‌نمود. ولی اگر چهار قرن پیش اعلام می‌شد قطعاً همچون اتفاقی طبیعی قبول می‌شد. چون اجداد ما می‌دانستند که کودک قبل از تولدش از تجربه‌ها و آگاهی‌های مادرش تأثیر می‌پذیرد.

در بارداری دم کرده برگ تمشک قرمز بخورید!

در بارداری دم کرده برگ تمشک قرمز بخورید!

در بارداری دم کرده برگ تمشک قرمز بخورید!
برگ تمشک قرمز دارای ترکیبات شناخته شده زیادی است که به بدن حفاظت آنتی اکسیدانی داده و شامل 
بتا کاروتن (ویتامین A) ویتامین E، گلوتاتیون (glutalthione) اسید کلرو جنیک  (chlorogenic acid) آنتو سیانیدین‌‌‌‌ها (anthocyanidins ) الجیتانین‌‌‌‌ها (ellagitannins) و فلاوونول‌‌‌‌ها (flavonols) catechins ، Quercetina , kaempferol و اسیدهای فنولیک) می‌‌‌‌شود. همان‌‌‌‌طور که می‌‌‌‌توانید تصور کنید دم کرده برگ تمشک قرمز منبع بزرگ آنتی اکسیدان ها است.

تقویت هوش جنین (قسمت دوم)

تقویت هوش جنین (قسمت دوم)

روش های مناسب تقویت هوش جنین و نوزاد با روش های مناسب بعد از تولد یک نوزاد باهوش داشته باشید.

آماده شدن برای مرخصی زایمان

آماده شدن برای مرخصی زایمان

آماده شدن برای مرخصی زایمان برای رفتن به مرخصی روز شماری می کنید. این روزها بیشتر خسته می شوید و بیشتر به زایمان فکر می کنید، متوجه می شوید که تمرکز پیدا کردن مشکل تر است. حتی در مورد اتمام کارهایتان تا قبل از تاریخ مرخصی دلهره دارید. در همین زمان پذیرفتن غیبت شما در این مدت برای رئیس و همکارانتان مشکل است. آنها از اینکه احتمالاً نتوانید کارتان را سر وقت به پایان برسانید، نگرانند.
برای رفتن به مرخصی مقدماتی را فراهم کنید تا دیگران آماده شوند

راه میانبر برای موفقیت کودک به دنیا نیامده

راه میانبر برای موفقیت کودک به دنیا نیامده

راه میانبر برای موفقیت کودک به دنیا نیامده تصور کنید که محمدعلی کلی هستید. شما با از خودگذشتگى بر روى مهارت‌هاى ورزش بوکس تمرین کرده‌اید، روى استعدد‌ها و قابلیت‌هایتان کار کرده‌اید، غذاى سالم خورده‌اید و عموماً یک زندگى ارزشمند، راضى کننده و موفق داشته‌اید. اکنون تصور کنید هر چیزى که به آن دست یافته‌اید، بتواند از طریق ژ‌‌‌ن‌های‌تان به فرزندان‌تان منتقل شود. بنابراین آنها‌ با حداقل تلاش مى‌توانند در موفقیت‌هاى شما شریک شوند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 4

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید