کودک درون

کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/08/25 0 نظر 410 بازدید

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم

تشخیص گروه خون و Rh (معمول و ثابت). اولین آزمایش خون گروه خون (O یا A , B , AB) و Rh (مثبت یا منفی) را تعیین می کند. همچنین وجود پادتن Rh را مورد آزمایش قرار می دهد. عامل Rh پروتئینی است که روی سطح سلول های قرمز خون وجود دارد. بودن این فاکتور در خون شما فقط در دوران بارداری اهمیت دارد. اگر مادر عامل Rh را نداشته باشد (یعنی Rh منفی باشد) و جنین Rh مثبت پدر را به ارث برده باشد وقتی خون مادر و جنین ترکیب می شوند مادر

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم

اولین آزمایش خون

گروه خون (O یا A , B , AB) و Rh (مثبت یا منفی) را تعیین می کند. همچنین وجود پادتن Rh را مورد آزمایش قرار می دهد. عامل Rh پروتئینی است که روی سطح سلول های قرمز خون وجود دارد. بودن این فاکتور در خون شما فقط در دوران بارداری اهمیت دارد. اگر مادر عامل Rh را نداشته باشد (یعنی Rh منفی باشد) و جنین Rh مثبت پدر را به ارث برده باشد وقتی خون مادر و جنین ترکیب می شوند مادر حساس به Rh یا ایزوایمیونایزد  می شود. این حالت بیشتر موقع زایمان و گاهی زودتر اتفاق می افتد.

دوران بارداری

ترشح آنتی بادی به چه علت است؟

در طی دوران بارداری بعدی با جنین Rh مثبت، بدن مادر برای مبارزه با آنچه که به عنوان یک ماده خارجی دریافت می کند آنتی بادی ترشح می کند. این آنتی بادیها از جفت میگذرد و سلول های خون با Rh مثبت جنین را، از بین می برد و جنین را در معرض خطر جدی قرار می دهد. این حالت بیماری Rh نامیده می شود. معمولا اولین فرزند با هر گروه خونی بدون مشکل به دنیا می آید. اما اگر Rh فرزند اول مثبت باشد آنتی بادیها در بدن مادر می مانند و فرزندان بعدی با Rh مثبت را به خطر می اندازند.

حتما بخوانید: چگونگی تعیین جنسیت در دوران بارداری


اگر Rh مادر منفی باشد (تقریبا 15 درصد خانم ها Rh منفی دارند) به او آمپول رُگام (ایمونوگلوبولین RH) تزریق می کنند که یک فراورده خونی طبیعی است و بین هفته های 28 و 29 تزریق می شود. اگر Rh فرزند شما مثبت باشد، دوباره تا 72 ساعت بعد از زایمان تزریق می شود. این تزریق تقریبا همیشه از تولید آنتی بادیها بر علیه سلول ها با Rh مثبت توسط مادر جلوگیری می کند. ممکن است این تزریق بعد از آزمایشات CVS (نمونه بردرای از پرزهای جفتی) یا آمنیوسنتز ، بعد از هر سقط، بعد از هر زایمان خارج رحم یا خونریزی های واژنی نیز انجام می شود. تزریق در هر زایمان و در طی هر بارداری موفق باید تکرار شود.

دوران بارداری

چگونه گلبول ها مصون می شود؟


همچنین برای مصون کردن گلبولها، آمپول Rh جدیدتری در دسترس است که WinRho SD نامیده می شود این فراورده دقیقاً مانند رگام عمل می کند ولی برعکس آن برای غیر فعال کردن ویروسهایی مانند HIV و هپاتیت C، ساخته شده است. تا بحال ثابت نشده است که تزریق Rh باعث شیوع بیماری شود ولی چون یک فراورده خونی است هنوز بعضی ها نگرانند.

دانلود رایگان: آموزش قانون جذب به کودکان


بیماری Rh باعث مشکلاتی مانند زردی شدید نوزاد و نیاز به تعویض خون، سقط، بدنیا آوردن جنین مرده شده می شود. با پیشرفت علم و تولید فرآورده رگام اشکالات مربوط به Rh منفی تا حد زیادی کاهش یافته است. اگر پزشک متوجه شود که خانم بارداری به Rh حساس است. (یعنی آنتی بادیهایی تولید می کند که با سلول های Rh مقابله خواهند کرد) تمام مدت بارداری تحت نظر خواهد بود. انجام آزمایشات CVS و آمنیوسنتز نوع خون جنین را نشان خواهد داد.

اگر Rh جنین منفی باشد نیاز به انجام کار خاصی نیست و اگر Rh مثبت باشد یا اگر هیچ آزمایشی برای تشخیص نوع Rh خون انجام نشده باشد، میزان آنتی بادیها در خون مادر در طول بارداری کنترل خواهد شد و کودک نیز در رحم مادر برای علائم بیماری Rh مورد بررسی قرار می گیرد. و درمان آن شامل انتقال خون درون رحمی از طریق بند ناف می باشد تا خطر برای کودک به حداقل برسد. 

دوران بارداری


• کم خونی (معمول و ثابت). آزمایش خون کم خونی (کمبود آهن)، میزان هموگلوبین و پروتئینهای حامل اکسیژن در سلول های قرمز خون شما را اندازه گیری می کند. اگر میزان هر یک از موارد ذکر شده کم باشد شما کم خون هستید. بسیاری از کم خونی ها براحتی قابل درمانند.

حتما بخوانید: ترس از سقط در دوران بارداری

رایجترین نوع آن کمبود آهن است که یا تحت رژیم غذایی غنی از آهن قرار می گیرید یا قرصهای آهن برایتان تجویز می شود. چون میزان خون در طول بارداری دو برابر می شود غنی کردن منابع آهن کار ساده ای است. کم خونی ناشی از کمبود آهن بخصوص در اواسط دوران بارداری نسبتاً بین همه خانم ها شایع است به همین دلیل است برای اکثر خانم های باردار ویتامینهای مخصوص این دوران تجویز می شود و دوباره در اوسط بارداری برای تشخیص کم خونی برای آنها آزمایش خون درخواست می شود. 
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: توجه به درخواست کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

دلایل زایمان پیش از موعد

دلایل زایمان پیش از موعد

دلایل زایمان پیش از موعد  10%  زایمانها در ایالات متحده آمریکا زودتر از موعد یعنی قبل از هفته های 37 تا 42 انجام می شود. هنگامی که مراحل زایمان بعد از هفته 20 و قبل از هفته 37 شروع شود "زایمان پیش از موعد" نام دارد. در همه موارد قرار گرفتن در فاز زایمان قبل از موعد بلافاصله به تولد کودک منجر نمی شود. اگر همه اعضای بدن کودک در سلامتی کامل باشند و این حالت از اواسط حاملگی به بعد اتفاق بیفتد، می توان تولد کودک را به تعویق انداخت. (کودکی که زودتر از موعد به دنیا می آید "کودک نارس" نامیده می شود.)

در بارداری چی بخورم؟

در بارداری چی بخورم؟

در بارداری چی بخورم؟ غدا برای خود و کودک تان بیش از آنچه به نظر می‌‌آید، پیچیده است ولی با اطلاعات صحیح در مورد غذاها می‌‌توانید دوران بارداری سالمی داشته باشید. ما همه می‌‌دانیم که غذا و سلامتی ارتباط محکمی با هم دارند ولی در دوران بارداری، آنچه را که می‌‌خورید مهم‌‌تر از هر زمان دیگری است. نوع غذاها فقط در شما تاثیر ندارند بلکه بر کودک شما هم موثرند. 

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه دوم بارداری باید چگونه باشد؟

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه دوم بارداری باید چگونه باشد؟

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه دوم بارداری باید چگونه باشد؟ زیپ دامن مورد علاقه‌تان دیگر بالا نمی‌رود، دگمه‌های پیراهن‌تان به راحتی بسته نمی‌شوند و هفته‌هاست که شلوارهای جین آبی‌تان را کنار گذاشته‌اید. حالا وقت آن است که لباس‌های حاملگی این دوره را آماده کنید.

هفته بیست و چهارم بارداری

هفته بیست و چهارم بارداری

در هفته بیست و چهارم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و چهارم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و چهارم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته سی ام بارداری

هفته سی ام بارداری

در هفته سی ام بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی ام بارداری و نکات مهم درباره هفته سی ام بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

چرا بعضی از کودکان در مدرسه موفق نیستند؟

چرا بعضی از کودکان در مدرسه موفق نیستند؟

چرا بعضی از کودکان در مدرسه موفق نیستند؟ بعضی از کودکان با وجود تلاش زیادی که از خود نشان می‌دهند موفقیت چندانی به دست نمی‌آورند. این دسته از کودکان هوش کلامی قدرتمندی ندارند.  

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 5

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید