قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

مضرات روغن های ترانس بر بارداری سالم

مضرات روغن های ترانس بر بارداری  سالم
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/10 0 نظر 126 بازدید

مضرات روغن های ترانس بر بارداری  سالم

روغن‌های اشباع شده، بدترین و کثیف‌ترین نوع چربی‌ها هستند. طی سالیان گذشته آثار سوء بهداشتی این چربی‌ها معلوم گشته و به افراد با هر سن و سال و وضعیت جسمانی سفارش شده که از خوردن آنها خودداری نمایند.بنابراین البته که این چربی‌ها در لیست غذاهای مساله‌دار ما قرار دارند و اگرچه سالم نیستند شما ممکن است آنها را مصرف کنید و دلیلش هم این است که ممکن است بیش از این که تصور ...

مضرات روغن های ترانس بر بارداری  سالم


روغن‌های اشباع شده، بدترین و کثیف‌ترین نوع چربی‌ها هستند. طی سالیان گذشته آثار سوء بهداشتی این چربی‌ها معلوم گشته و به افراد با هر سن و سال و وضعیت جسمانی سفارش شده که از خوردن آنها خودداری نمایند.بنابراین البته که این چربی‌ها در لیست غذاهای مساله‌دار ما قرار دارند و اگرچه سالم نیستند شما ممکن است آنها را مصرف کنید و دلیلش هم این است که ممکن است بیش از این که تصور کنید در غذاهای مختلف پنهان شده باشند.

                              روغن های ترانس
روغن های  ترانس از کجا آمده‌اند؟


در چند دهه پیش که روغن‌های اشباع شده به عنوان علت بیماری‌های قلبی شناخته شدند، تولیدکنندگان موادغذایی برای جایگزینی این روغن‌ها با هیدروژنه کرئن روغن‌های نباتی که در آن روغن پایدارتر شده و دیرتر خراب می‌شود، بازار خود را دوباره به رونق انداختند. به این دلیل است که شیرینی-های ترد( ساخته شده از روغن جامد) بیشتر می‌مانند. علاوه بر این، فرآیند موجود روغن مایع را به حالتی نیمه جامد تبدیل کرد تا تولیدکندگان موادغذایی بر این بهبود ساختار غذاهای بسته‌بندی شده خود، فرصت‌های بیشتری پیدا کنند. پودینگ‌ها و مارگارین‌ها نمونه‌های خوبی برای حالت نیمه جامد هستند که روغن‌های هیدروژنه می‌تواند به ساخت آنها کمک کند.

حتما بخوانید: در دوران بارداری هات داگ نخورید!


با این حال، روند هیدروژنه کردن ضررهایی هم هدارد. اول این که مقدار چربی‌های خوب محصول(چربی غیر اشباع شده مونو و پلی)را کاهش میدهد ولی از آن بدتر این است که چربی‌های هیدرژنه می‌توانند باعث تشکیل روغن‌های ترانس شوند. البته روغن‌های ترانس به طور طبیعی در بعضی از غذاها به مقدار کم وجود دارند. این چربی‌ها بد می‌توانند در رگ‌های خونی و ارگانهای بدن( کبد، قلب و کلیه‌ها) جمع شده و مشکلاتی از جمله بیماری‌های قلبی را افزایش دهند.

                               روغن های ترانس
مشکلات روغنهای ترانس


تولیدکنندگان موادغذایی برای بهبود روغن‌های غذایی بدون اینکه متحمل ضرری شوند، مشکل دیگر آفریدند. مصرف خیلی زیاد روغن ترانس مقدار کلسترول بد خون را افزایش می‌دهد که عامل خطر برای بیماری قلبی است. در مطالعات بهداشتی پرستاران هاروارد بر روی 80000 خانم آنهایی که بیشترین روغن‌های ترانس را مصرف می‌کردند 50 درصد بیشتر از دیگران به بیماری قلبی دچار شده و تقریبا 40 درصد بیشتر به دیابت نوع 2 مبتلا شدند.

حتما بخوانید: مضرات قندهای مصنوعی بر بارداری سالم


بیش از حد


ما همه از روغن‌های ترانس به مقدار زیاد مصرف میکنیم. آمارهایی از کانادا نشان می‌دهد که مصرف روغن‌های ترانس در دهه گذشته 40 درصد افزایش یافته است، درحالی که سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند که مصرف روزانه روغن ترانس نباید بیش از یک درصد کل انرژی (کالری) باشد و این هم محافظه‌کارانه است. در ماه جولای 2002 آکادمی ملی علوم گزارشی را منتشر کرد که نتیجه گرفته بود تنها مقدار مصرف بهداشتی روغن‌های ترانس مصرف نکردن آنها است!
بخشی از مشکل این است که روغن‌های ترانس در انواع غذاها مخفی هستند. هرگونه محصول غذایی‌ای که خیلی سرخ شده، دارای روغن ترانس است که دونات، سیب‌زمینی سرخ کرده، چیپس سیب‌زمینی، چیپس ذرت، بال مرغ و ... از آن جمله‌اند ولی در غذاهایی هم پنهان هستند که شما ممکن است اصلا فکر آنها را نکنید. این غذاها عبارتند از مارگارین، کاکائوی داغ، پف فیل، غذاهای اطفال، مخلوط‌های کیک-خوری، بیسکویت‌های ترد و شیرینی‌جات و ... خوشبختانه بسیاری از کشورهای سراسر جهان روغن‌های ترانس را در لیست مواد ممنوعه قرار داده‌اند. به علاوه بسیاری از فروشندگان غذاهای سرپایی و تولیدکنندگان برای کم کردن مصرف روغن‌های هیدروژنه گام‌هایی برداشته‌اند. در عین حال غذاهای تازه و طبیعی همیشه بهترین هستند. غذاهای تازه، روغن‌های ترانس کمتر و غذاهای فرآوری شده، روغن‌های ترانس بیشتری دارند.


روغن‌های خوب مصرف‌کننده


شکر خدا که همه چربی‌ها بد نیستندذ چون ما هم برای زنده ماندن به چربی نیاز داریم. چربی موجود در غذاها به بدن اجازه می‌دهد ویتامین‌های محلول در چربی مانند ویتامین A، D، E را جذب کند. روغن-های غیر اشباع شده مونو که در روغن زیتون و غذاهایی مانند آووکادو، انواع آجیل و تخم‌ها یافت می-شوند. سلامتی شما و کودکتان را افزایش می‌دهند. گروه دیگری از چربی‌های سالم روغن‌های غیر اشباع-شده پلی نام داشته و برای سلامت پوست و مو و رشد مغز و چشم ضروری هستند. این روغن‌ها به مقدار زیاد در دانه کتان، شاهدانه و ماهی و به مقدار کمتر در اغلب گیاهان روغن‌دار یافت می‌شوند. در مورد چربی‌های اشباع شده یادتان باشد که آنها را از لیست روغن‌های خوب خارج نکنید. چربی‌های اشباع شده خوب در بسیاری از غذاها از جمله روغن نارگیل و روغن آجیل‌ها وجود دارد.

                                                          روغن های ترانس
چقدر روغن ترانس می‌خورید؟


به برچسب غذاهایتان با دقت نگاه کنید و ببینید آیا روغن ترانس می‌خورید یا نه ولی حتی اگر برچسب‌ها جواب منفی میدهند، ممکن است تمامی داستان را نگفته باشند! بسیاری از کشورها مقرراتی دارند که به "صفحه واقعیتهای غذایی" این دور زدن قانون غذا را مساله‌دار می‌سازد! چطور میتوانید از روغنهای ترانس دوری کنید؟ ساده است محتویات آن را بخوانید. اگر محتویات آن می‌گوید "کمی هیدروژنه" یا " هیدروژنه" آن را کنار گذاشته و از آن قفسه دور شوید. متاسفانه شما نمی‌توانید همیشه به نوشته "روغن‌های غیر ترانس" اعتماد کنید چون مقررات دولتی یک راه گریزی دارند که اگر کمتر از نیم گرم روغن ترانس در هر خوراکشان بود، بگیوند "بدون روغن ترانس" با کوچک کردن غیرواقعی "مقدار خوراک" بعضی تولیدکنندگان با برچسب "بدون روغن‌های ترانس"قانون را دور می‌زنند ولی مقدار خوراک واقعی این غذاها را ببینید که چقدر است تا بتوانید این روغن‌ها را کم مصرف کنید. تنها راه تشخیص این است که لیست مواد تشکیل‌دهنده را بخوانید. یادتان باشد که اگر نوشته است "کمی روغن هیدروژنه" با "روغن هیدروژنه" به برچسب آن نگاه نکنید که دارای روغن هیدروژنه است.

حتما بخوانید: خواص ماست در دوران بارداری


بنابراین مواظب غذاهای بسته‌بندی شده باشید که حتی اگر نوشته باشند" بدون روغن ترانس" معمولا مقداری دارند. در نظرتان باشد سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند مصرف روغن ترانس کمتر از یک درصد مقدار مصرف کالری روزانه ما باشد ولی آن مقدار کم کراکر( بیسکویت ترد) که شما می‌خورید و تصور می‌کنبد "بدون روغن ترانس " است 5 گرم روغن ترانس در آن پنهان است که دارای 40 کالری یا دو درصد مصرف کالری روزانه شما است و این فقط یک غذای سرپایی است.


اگر نمی‌توانید به برچسب غذاها اعتماد کنید پس باید چه کار کنید؟ بهترین راه اطمینان از کم بودن روغن ترانس این است که از غذاهای دارای روغن ترانس این است که از غذاهای دارای روغن ترانس مانند کراکرها، شیرینی‌ها، چیپس‌ها و مارگارین دوری کنید. این غذاها به هیچ وجه سالم نیستند، خصوصا برای دوره بارداری، بنابراین به خاطر خود و کودکتان روغن‌های ترانس را کنار بگذارید. 

                                         روغن های ترانس
احساس چاقی می‌کنید؟


اگر در مورد مقدار چربی انباشته شده در بدن خود نگرانید، وقت آن رسیده که به بدن خود اعتماد کنید بدن شما چربی زیادی انباشته و حالا تصمیم خود را گرفته است. اگر میانه تنه شما دارد چاق می‌شود این بدون شما است که تصمیم گرفته برای به ثمر رساندن کودک و شیر دادن به او این کار را انجام دهد.

حتما بخوانید: باید و نبایدهای خوردن چای در دوران بارداری


کم غذا خوردن برای کودکتان کار خوبی نیست. سخت کار کردن هم برای کودکتان فکر خوبی نیست چون برداشتن وزنه‌های سنگین باعث می‌شود قلب شما 140 تا 160 بار در دقیقه بزند( برحسب سن و سلامتی قلبی- عروقی شما) و مقدار اکسیژن موجود برای کودک را کاهش دهد. حتی شما نمی‌توانید از خوردن چربی هم خودداری کنید. بدن شما می‌تواند از هر چیزی که میخورید چربی بسازد. تنها دفاع شما این است که انواع غذاهای سالم را خورده و فعال بمانید. بدن شما به زودی به حالت بارداری اولیه برخواهد گشت.

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

خواص جوانه گندم در دوران بارداری

خواص جوانه گندم در دوران بارداری

خواص جوانه گندم در دوران بارداری آیا تا به حال از خود پرسیده‌‌‌‌اید که جوانه گندم چگونه گندم قهوه‌‌‌‌ای مایل به زرد درون مزارع را به نان سفید پف کرده تبدیل می‌‌‌‌کند که ما دوست داریم آن را با کره و مربا یا پنیر بخوریم؟! وقتی گندم فرآوری می‌‌‌‌شود سبوس و جوانه آن گرفته میشود و بقیه برای درست کردن آرد و نان سفید مصرف می‌‌‌‌شود ولی جوانه جایی است که بیشترین مقدار موادغذایی در آن است. خوشبختانه این جوانه بسته‌‌‌‌بندی شده و در فروشگاه‌‌‌‌ها فروخته می‌‌‌‌شود. 

چه چیزهایی کودک را ناقص الخلقه می کند؟

چه چیزهایی کودک را ناقص الخلقه می کند؟

چه چیزهایی کودک را ناقص الخلقه می کند؟ زمانی که به هفته سیزدهم بارداری رسیدید کودک شما رسما وارد سه ماهه سوم شده و دیگر در مرحله اولیه نیست و از حالا به بعد میتوان او را جنین نامید. کودک سخت می‌‌‌کوشد تا رشد کرده و بسیاری از دستگاه‌‌‌هایی که در سه ماهه اول بنیان گذاشته (اعم از مغز، قلب، دستگاه گوارش و غیره را) کامل نماید. کودک در این مرحله از بارداری در خطر کمتر آلاینده‌‌‌ها قرار دارد. علاوه بر این حالا دیگر نه تنها می‌‌‌دانید که باردار هستید بلکه به ط.....

همه چیز درباره پنج سالگی کودکان

همه چیز درباره پنج سالگی کودکان

همه چیز درباره پنج سالگی کودکان بازی های مناسب سن کودکان در پنج سالگی کدام هاست؟

همه چیز درباره هفت سالگی کودکان

همه چیز درباره هفت سالگی کودکان

همه چیز درباره هفت سالگی کودکان مهارت هایی که یک کودک هفت ساله باید آن ها را بلد باشد.

در بارداری خرنوب بخورید!

در بارداری خرنوب بخورید!

در بارداری خرنوب بخورید! آیا دچار جوش دوران بارداری هستید؟ اگر چنین است، خرنوب بخرید و از پخت و پز آن لذت ببرید احتمالا از قبل خرنوب را می‌‌شناختید. خرنوب طبیعتا شیرین بوده و از غلات خشک شده درخت خرنوب به دست می‌‌آید. آن را می‌‌توان در بسیاری از دستورات غذایی به جای کاکائو یا شکر مصرف نمود. خرنوب یک ماده غذایی مهم سرشار مس، ریبوفلاوین، کلسیم، پتاسیم و منگنز است و در حالی که خوشمزه است جوش نیز هم برطرف می کند.
 

چه غذاهایی برای خانم های باردار ممنوع است؟

چه غذاهایی برای خانم های باردار ممنوع است؟

چه غذاهایی برای خانم های باردار ممنوع است؟ نباید آن را بنوشید! نباید این کار را انجام دهند! این روزها هرجا که می‌‌روید اخطارهایی برای خانم‌‌های باردار وجود دارد. موقعی که باردار هستید، ممکن است کم‌‌کم به نظرتان بیاید که در یک حباب زندگی کرده و حتی در آن حال هم نمی‌‌توانید هیچ بخورید یا بیاشامید. به نظرتان می‌‌رسد که هر غذایی برای سلامت خود و کودکتان خطرناک است. البته در مورد نوشابه‌‌هایی که باید از آنها پرهیز کرده، مکمل‌‌هایی که باید از آنها بترسید و داروهایی که ممکن است به شما آسیب برسانند، اخطارهایی وجود دارد.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید