قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

بازی های تقویت هوش حرکتی

بازی های تقویت هوش حرکتی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/19 0 نظر 14,327 بازدید

بازی هایی برای تقویت هوش حرکتی

اما بیش از یک راه برای توپ بازی وجود ندارد. اگر کودک شما کاملاً برای مسابقه اصلی آماده نیست ، این گونه از بازی با توپ را تمرین کنید. این بازی با بچه های کوچک قابل انجام است و همچنین در روزهای بارانی می توان در داخل ساختمان انجامش داد.

 

بازی هایی برای تقویت هوش حرکتی  در کودکان پیش دبستانی

بازی 1 ( یک یا دو نفره )

حلقه انسانی

پرتاب توپ به طرف پدر یا همسالان ، لحظه لذت بخشی برای هر کودک در زندگی است.

اما بیش از یک راه برای توپ بازی وجود ندارد. اگر کودک شما کاملاً برای مسابقه اصلی آماده نیست ، این گونه از بازی با توپ را تمرین کنید. این بازی با بچه های کوچک قابل انجام است و همچنین در روزهای بارانی می توان در داخل ساختمان انجامش داد.

بازی

مواد مورد نیازsmiley

روزنامه ، توپ نرم ( مانند یک کیسه دانه یا یک روزنامه مچاله شده 

 

 

نحوه انجام بازی

یک روزنامه را به عنوان خط مدل روی کف بچینید ، و برای کودک یک حلقه بستکتبال بسازید با حلقه کردن بازوهای خود به صورت یک دایره بزرگ ، کودک را تشویق کنید که توپ را از داخل خط به داخل حلقه پرتاب کند . کمی به اطراف اتاق حرکت کنید تا مطمئن شوید که او پرتاب هایی را از تمام جهات انجام داده است. ( این همچنین حرکات چشم و هماهنگی دست و چشم او را در فواصل مختلف ، تقویت می کند ) اگر پرتاب گر، مهارت اندکی داشته باشد ، می تواند کماکان موفق باشد اگر حلقه انسانی به اندازه کافی باهوش باشد می تواند تا با حرکات سریع به طرف توپ حرکت کند ، تا آن را به یک پرتاب درست تبدیل کند.

حتما تماشا کنید: کلیپ انگیزشی تنها در 21 روز انگیزه بگیرید

همان بازی اما متنوع

اگر شما یک پیراهن گشادی پوشیده اید می توانید از آن در جلوی خود به عنوان حلقه بستکتبال استفاده کنید. دیگر حلقه های ممکن عبارتند از سبد ، سطل زباله ، کارتن شیر که نصف آن بریده شده گالن پلاستیکی که نصف آن بریده شده و دسته آن باقیمانده.

 

چه چیزی آموزش داده میشود؟

این فرصتی برای کودکان است تا هماهنگی دست و چشم خود را تمرین دهند. در این بازی بسکتبال هم پرتاب کننده و هم حلقه بستکتبال می توانند فعال باشند.

بازی2

پرش های سرخوشانه

اگر شما می خواهید یک حواس پرتی فروری برای کودک بد خلق تدارک ببینید این بازی را انجام دهید.

پرت کردن حواس بهترین روش برای رفتار با کودکی است که در حالت ناخوشایند قرار دارد یعنی با سوق دادن او به کاری غیر از آنچه در حال انجام آن است به نظر می رسد گفتن کلماتی مانند ( نه ) یا ( نکن ) یا ( خوشرو باش ) خصوصاً زمانی که این کلمات به کَرّات استفاده شوند جواب معکوس می دهند با این حال زمانی که او پرش می کند بسیار بعید است که احساس سرخوشی نکند.

بازی

نحوه انجام

به کودک فرصت یک چالش دوستانه بدهید ( هی  تو می تونی بپری هوا و تو هوا دور خودت بچرخی ؟)

پریدن را نشان دهید و به بدن خود یک نیم چرخ بدهید به گونه ای که قتی به زمین رسیدید صورتتان در جهت عکس باشد ( میتونی یک چهارم دور بزنی ؟) ( زمین که می آیید رویتان به سمت کنار باشد ( یک دور کامل چطور ؟)( قبل از به زمین رسیدن یک دور کامل در هوابزنید )

حتما بخوانید: مادرانی خلاق باشیم 

تنوع

زمانی که کودک شما این چرخش ها را انجام داد این گزینه ها را در برابر او قرار دهید :

( راه می رویم اول ما یک چهارم دور می زنیم ، و سپس یک نیم دور از آنجا و بعد دور کامل ، آماده ای)

چه چیز یاد میگیرند؟

کودکان مهارتی را یاد می گیرند که به آن طرح حرکتی گفته می شود آنها مجبورند به صورت درونی ماهیچه های خود را برنامه ریزی کنند تا آنچه را که مغزشان دستور می دهد انجام دهند . این نمونه ای از این مهارت است که به آنها کمک می کند تا بهترین راه را برای بالارفتن از یک درخت و همچنین ایمن ترین راه را برای پایین آمدن از درخت بیاموزند.

بازی 3 ( یک یا دو نفره)

فقط تو و من و یک بادکنک

اینها فعالیتهای شادی برای بازی کردن است زمانی که شما تنها چیزی که در اختیار دارید یک بادکنک است و زمانی برای باهم بودن.

حتما بخوانید: راه های افزایش ضریب هوشی کودک

وسایل مورد نیاز

بادکنک

نحوه صورت گیری 

روی زمین بنشینید به گونه ای که دست هایتان پشت کمرتان باشد و بتوانید پاهای خود را درازکنید. بادکنک را با پاها به عقب و جلو هل دهید یا به آرامی ضربه بزنید سپس به پشت دراز بکشید به شکلی که سرتان زمین را لمس کند بادکنک را از بالای سرخود به همدیگر پاس بدهید. سپس پاها را بالای سر خود بیاورید و بادکنک را به هم پاس بدهید و تنها با استفاده از پاهای خود آن را بگیرید.

بازی

یا یک کار دیگر انجام دهید

  • قدم زدن با بادکنک : زانو بزنید به گونه ای که شما و کودک روبروی هم باشید به اندازه ای به هم نزدیک باشید که بتوانید بادکنک را بین شکم های یکدیگر نگه دارید و به کناره های اتاق به گونه ای حرکت کنید که بادکند از شما جدا نشود گونه های دیگر از حرکت با همان حالت بادکنک بین خود انجام دهید مانند :
  • حرکت به سوی انتهای دیگر اتاق با این حال که یکی به جلو حرکت می کند و دیگری به عقب
  • حرکت در یک دایره
  • قرار دادن بادکنک در یک موقعیت دیگر مانند سرها
  • پیام با بادکنک: همین طور که کودک روی ک اتاق درازکشیده است ، بادکنک را روی بدن او بلغلتانید میزان مناسبی از فشار را به کار بگیرید به گونه ای که او آن را حس کند و وادارش کند که لبخند بزند.
  • اگر هم بازی کمتر از سه سال دارد ،این زمان خوب برای تقویت شناخت نام های اعضای بدن است . ( بادکنک الان داره روی سینه توقل می خوره ... ) و الان داره از بازوی تو پایین می یاد . یا کلمات دیگری که به ذهن شما می رسد بعداً نوبت کودک دیگر است و اجازه دهید که او بادکنک را روی سینه شما بغلتاند.

حتما بخوانید: همه چیزدر مورد یک سالگی کودک

چه چیزی میفهمد ؟

موضوع اصلی بازی با بادکنک این است که کودک از بدن خود آگاهی یابد فرقی نمی کند که از پاهای خود برای پاس دادن بادکنک استفاده کند یا آن را با سرخود بگیرد . یا آن را روش شکم بغلتاند . این بازی به کودکان کمک می کند به اجزای مختلف بدن خود توجه کنند و آنها را در حال انجام کارهای جداگانه احساس نمایند.

 

بازی 4 ( دو یا چند نفره )

سوار بر پتو!

این بازی بخصوص برای کار با کودکانی که دچار شلی عضلات هستند بسیار سودمند است.

بازی

این بازی کمک می کند تاسفتی عضلات و مهارتهای تعادلی افزایش یابد. مثالی از این بازی در اینجا آورده شده است در کلاس پیش دبستانی من یک پتوی سبک برای او پهن کردم تا بنشیند ( نشر 2004)

وقتی او روی آن نسشت ، یک هم کلاسی بی اختیار ( یا شاید اندکی موذیانه ) شروع به کشیدن آن کرد من هم به او پیوستم و شروع به کشیدن کردم. واقعه ای که برای آن پسر اتاق افتاده بود برای درگیر کردن مهارت های تعادلی او عالی بود چون که او عضلات بدن خود را برای نیافتادن تنظیم میکرد .

سپس کودکان دیگر ، این بازی را دیدند و نوبت خواستند برخی از آنها پتو سواری خواستند و بقیه خواستند پتو را بکشند که کودک اول هم در میان آنها بود .وقتی او برای کشیدن پتور در اتاق کمک می کرد داشت عضلاتش را تقویت می کرد.

وسایل مورد نیاز

پتو یا یک پارچه محکم

چگونه انجام دهیم؟ 

کودک باید روی پتو یا پارچه محکم بنشیند درحالی که شما آن را در طول کف اتاق میکشید.

عملاً پتو را به اطراف تکان دهید ، و آن را به جهات پیش بینی شده بکشید تا به کودک خود تمرین های تعادلی سخت بدهید او جیغ خواه کشید و این حرکات اضافی را دوست خواهد داشت.

اگر شما با یک گروه بازی میکنید می توانید برای تأمین نیروی اضافی کمک کنید اگر کودکان بیشتری می خواهند روی پتو بنشینند و نسبت آنهایی که می خواهند بکشند کمتر باشند به عنوان یکی از کشانندها شما می توانید بر این عملکرد کنترل اعمال کنید به گونه ای که بازی تند نشود که کودک از روی پتو بیفتد یا ضربه ببیند.

بازی

دیگر چگونه میشود؟

با یک جعبه

یک جعبه مقوایی می تواند در این بازی مورد استفاده قرار بگیرد یک کودک درون آن می نشیند و دیگران آن را روی ک هل می دهند یا می کشند.

کودک چه چیز یادمیگیرد؟

هنگام نشستن روی پتو ، کودکان یاد میگیرند که پیوسته عضلات بدن خود را برای نیفتادن تنظیم کنند در حالی که در جهت های مختلف تکان می خورند و رانده  میشوند هنگام کشیدن کودکان عضلات خود را تقویت می کنند ، بخصوص بازوها و پاها

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

خودتان مربی خلاقیت فرزندتان باشید.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هر سالانه والدین بی‌شماری هزینه‌های کلانی را در آموزشگاه‌ها و مراکز پرورشی صرف پرورش هوش و خلاقیت فرزندانشان می‌کنند اما به هیچ وجه نمی‌دانند که می‌توانند خودشان نقش موثرتری در روند پیشرفت هوش و استعداد در فرزندشان شوند. والدین اولین مربیانی هستند که فرزندان در زندگی خود با آن روبرو هستند و همچنین این والدین هستند با شناخت بهتری که از فرزندشان دارند می‌توانند او را بهتر شکوفا کنند.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

 تقویت هوش موسیقی  با بازی

تقویت هوش موسیقی با بازی

تقویت هوش موسیقی با بازی کودکان باید بتوانند نام و عملکرد قسمتهای مختلف دستگاه گوارش را یاد بگیرند . این درس می تواند برای قسمت های خاص بدن تدوین شود مانند : مغز و دستگاه عضلانی و دستگاه گردش خون و سلامت عمومی بدن .

تقویت هوش جنین (قسمت دوم)

تقویت هوش جنین (قسمت دوم)

روش های مناسب تقویت هوش جنین و نوزاد با روش های مناسب بعد از تولد یک نوزاد باهوش داشته باشید.

هفته چهاردهم نوزادی

هفته چهاردهم نوزادی

هفته چهاردهم نوزادی هنگامی که به فرزند خود شیر می‌دهید به او نگاه کنید، سرش را نوازش کنید و با انگشتانش بازی کنید و با او مشغول حرف زدن شوید یا برایش آواز بخوانید. مشاهده خواهید نمود که حتی در صورت پر بودن دهان به شما لبخند می‌زند.

هفته سی وسوم نوزادی

هفته سی وسوم نوزادی

هفته سی وسوم نوزادی

هوش های چندگانه در کلاس پیش دبستان

هوش های چندگانه در کلاس پیش دبستان

هوش های چندگانه در کلاس پیش دبستان تصورات غلطی در مورد هوش وجود دارد . یکی از این تصورات این است که هوش ثابت و غیر قابل تغییر است. این تصویر غلط که تحقیقات هم آن را رد کرده است ، بیان می دارد که هوش ما از بدو تولد تا زمان مرگ ثابت و یکسان باقی می ماند . تصویر غلط دیگری هم که تحقیقات آن را تأیید نکرده این است که فقط یک نوع هوش وجود دارد اما هاوارد گاردنر در نظریه اش به هشت نوع هوش اشاره می کند  ابراهیم و همکاران ، 1392).

تقویت هوش ریاضی کودکان با بازی

تقویت هوش ریاضی کودکان با بازی

تقویت هوش ریاضی کودکان با بازی این فعالیتی ساده و خنده آور است و بیش از آن چه انتظار دارید کودک نو پا را مشغول و متمرکز می کند. از کودکان سنین مختلف می توان خواست که این بازی را انجام دهند و دانه های پوشال را به بطری بریزند. وقتی شما می نشینید و این بازی را با کودکان انجام می دهید می توانید از او بخواهید هر دانه پوشال را که در بطری می اندازد بشمارد و قابلیت به یادسپاری و شمارش را تقویت نماید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 6

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید