طراحی فرزند- دکتر روح الهه سلیمانی

قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

بازی های تقویت هوش حرکتی

بازی های تقویت هوش حرکتی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/19 0 نظر 15,327 بازدید

بازی هایی برای تقویت هوش حرکتی

اما بیش از یک راه برای توپ بازی وجود ندارد. اگر کودک شما کاملاً برای مسابقه اصلی آماده نیست ، این گونه از بازی با توپ را تمرین کنید. این بازی با بچه های کوچک قابل انجام است و همچنین در روزهای بارانی می توان در داخل ساختمان انجامش داد.

 

بازی هایی برای تقویت هوش حرکتی  در کودکان پیش دبستانی

بازی 1 ( یک یا دو نفره )

حلقه انسانی

پرتاب توپ به طرف پدر یا همسالان ، لحظه لذت بخشی برای هر کودک در زندگی است.

اما بیش از یک راه برای توپ بازی وجود ندارد. اگر کودک شما کاملاً برای مسابقه اصلی آماده نیست ، این گونه از بازی با توپ را تمرین کنید. این بازی با بچه های کوچک قابل انجام است و همچنین در روزهای بارانی می توان در داخل ساختمان انجامش داد.

بازی

مواد مورد نیازsmiley

روزنامه ، توپ نرم ( مانند یک کیسه دانه یا یک روزنامه مچاله شده 

 

 

نحوه انجام بازی

یک روزنامه را به عنوان خط مدل روی کف بچینید ، و برای کودک یک حلقه بستکتبال بسازید با حلقه کردن بازوهای خود به صورت یک دایره بزرگ ، کودک را تشویق کنید که توپ را از داخل خط به داخل حلقه پرتاب کند . کمی به اطراف اتاق حرکت کنید تا مطمئن شوید که او پرتاب هایی را از تمام جهات انجام داده است. ( این همچنین حرکات چشم و هماهنگی دست و چشم او را در فواصل مختلف ، تقویت می کند ) اگر پرتاب گر، مهارت اندکی داشته باشد ، می تواند کماکان موفق باشد اگر حلقه انسانی به اندازه کافی باهوش باشد می تواند تا با حرکات سریع به طرف توپ حرکت کند ، تا آن را به یک پرتاب درست تبدیل کند.

حتما تماشا کنید: کلیپ انگیزشی تنها در 21 روز انگیزه بگیرید

همان بازی اما متنوع

اگر شما یک پیراهن گشادی پوشیده اید می توانید از آن در جلوی خود به عنوان حلقه بستکتبال استفاده کنید. دیگر حلقه های ممکن عبارتند از سبد ، سطل زباله ، کارتن شیر که نصف آن بریده شده گالن پلاستیکی که نصف آن بریده شده و دسته آن باقیمانده.

 

چه چیزی آموزش داده میشود؟

این فرصتی برای کودکان است تا هماهنگی دست و چشم خود را تمرین دهند. در این بازی بسکتبال هم پرتاب کننده و هم حلقه بستکتبال می توانند فعال باشند.

بازی2

پرش های سرخوشانه

اگر شما می خواهید یک حواس پرتی فروری برای کودک بد خلق تدارک ببینید این بازی را انجام دهید.

پرت کردن حواس بهترین روش برای رفتار با کودکی است که در حالت ناخوشایند قرار دارد یعنی با سوق دادن او به کاری غیر از آنچه در حال انجام آن است به نظر می رسد گفتن کلماتی مانند ( نه ) یا ( نکن ) یا ( خوشرو باش ) خصوصاً زمانی که این کلمات به کَرّات استفاده شوند جواب معکوس می دهند با این حال زمانی که او پرش می کند بسیار بعید است که احساس سرخوشی نکند.

بازی

نحوه انجام

به کودک فرصت یک چالش دوستانه بدهید ( هی  تو می تونی بپری هوا و تو هوا دور خودت بچرخی ؟)

پریدن را نشان دهید و به بدن خود یک نیم چرخ بدهید به گونه ای که قتی به زمین رسیدید صورتتان در جهت عکس باشد ( میتونی یک چهارم دور بزنی ؟) ( زمین که می آیید رویتان به سمت کنار باشد ( یک دور کامل چطور ؟)( قبل از به زمین رسیدن یک دور کامل در هوابزنید )

حتما بخوانید: مادرانی خلاق باشیم 

تنوع

زمانی که کودک شما این چرخش ها را انجام داد این گزینه ها را در برابر او قرار دهید :

( راه می رویم اول ما یک چهارم دور می زنیم ، و سپس یک نیم دور از آنجا و بعد دور کامل ، آماده ای)

چه چیز یاد میگیرند؟

کودکان مهارتی را یاد می گیرند که به آن طرح حرکتی گفته می شود آنها مجبورند به صورت درونی ماهیچه های خود را برنامه ریزی کنند تا آنچه را که مغزشان دستور می دهد انجام دهند . این نمونه ای از این مهارت است که به آنها کمک می کند تا بهترین راه را برای بالارفتن از یک درخت و همچنین ایمن ترین راه را برای پایین آمدن از درخت بیاموزند.

بازی 3 ( یک یا دو نفره)

فقط تو و من و یک بادکنک

اینها فعالیتهای شادی برای بازی کردن است زمانی که شما تنها چیزی که در اختیار دارید یک بادکنک است و زمانی برای باهم بودن.

حتما بخوانید: راه های افزایش ضریب هوشی کودک

وسایل مورد نیاز

بادکنک

نحوه صورت گیری 

روی زمین بنشینید به گونه ای که دست هایتان پشت کمرتان باشد و بتوانید پاهای خود را درازکنید. بادکنک را با پاها به عقب و جلو هل دهید یا به آرامی ضربه بزنید سپس به پشت دراز بکشید به شکلی که سرتان زمین را لمس کند بادکنک را از بالای سرخود به همدیگر پاس بدهید. سپس پاها را بالای سر خود بیاورید و بادکنک را به هم پاس بدهید و تنها با استفاده از پاهای خود آن را بگیرید.

بازی

یا یک کار دیگر انجام دهید

  • قدم زدن با بادکنک : زانو بزنید به گونه ای که شما و کودک روبروی هم باشید به اندازه ای به هم نزدیک باشید که بتوانید بادکنک را بین شکم های یکدیگر نگه دارید و به کناره های اتاق به گونه ای حرکت کنید که بادکند از شما جدا نشود گونه های دیگر از حرکت با همان حالت بادکنک بین خود انجام دهید مانند :
  • حرکت به سوی انتهای دیگر اتاق با این حال که یکی به جلو حرکت می کند و دیگری به عقب
  • حرکت در یک دایره
  • قرار دادن بادکنک در یک موقعیت دیگر مانند سرها
  • پیام با بادکنک: همین طور که کودک روی ک اتاق درازکشیده است ، بادکنک را روی بدن او بلغلتانید میزان مناسبی از فشار را به کار بگیرید به گونه ای که او آن را حس کند و وادارش کند که لبخند بزند.
  • اگر هم بازی کمتر از سه سال دارد ،این زمان خوب برای تقویت شناخت نام های اعضای بدن است . ( بادکنک الان داره روی سینه توقل می خوره ... ) و الان داره از بازوی تو پایین می یاد . یا کلمات دیگری که به ذهن شما می رسد بعداً نوبت کودک دیگر است و اجازه دهید که او بادکنک را روی سینه شما بغلتاند.

حتما بخوانید: همه چیزدر مورد یک سالگی کودک

چه چیزی میفهمد ؟

موضوع اصلی بازی با بادکنک این است که کودک از بدن خود آگاهی یابد فرقی نمی کند که از پاهای خود برای پاس دادن بادکنک استفاده کند یا آن را با سرخود بگیرد . یا آن را روش شکم بغلتاند . این بازی به کودکان کمک می کند به اجزای مختلف بدن خود توجه کنند و آنها را در حال انجام کارهای جداگانه احساس نمایند.

 

بازی 4 ( دو یا چند نفره )

سوار بر پتو!

این بازی بخصوص برای کار با کودکانی که دچار شلی عضلات هستند بسیار سودمند است.

بازی

این بازی کمک می کند تاسفتی عضلات و مهارتهای تعادلی افزایش یابد. مثالی از این بازی در اینجا آورده شده است در کلاس پیش دبستانی من یک پتوی سبک برای او پهن کردم تا بنشیند ( نشر 2004)

وقتی او روی آن نسشت ، یک هم کلاسی بی اختیار ( یا شاید اندکی موذیانه ) شروع به کشیدن آن کرد من هم به او پیوستم و شروع به کشیدن کردم. واقعه ای که برای آن پسر اتاق افتاده بود برای درگیر کردن مهارت های تعادلی او عالی بود چون که او عضلات بدن خود را برای نیافتادن تنظیم میکرد .

سپس کودکان دیگر ، این بازی را دیدند و نوبت خواستند برخی از آنها پتو سواری خواستند و بقیه خواستند پتو را بکشند که کودک اول هم در میان آنها بود .وقتی او برای کشیدن پتور در اتاق کمک می کرد داشت عضلاتش را تقویت می کرد.

وسایل مورد نیاز

پتو یا یک پارچه محکم

چگونه انجام دهیم؟ 

کودک باید روی پتو یا پارچه محکم بنشیند درحالی که شما آن را در طول کف اتاق میکشید.

عملاً پتو را به اطراف تکان دهید ، و آن را به جهات پیش بینی شده بکشید تا به کودک خود تمرین های تعادلی سخت بدهید او جیغ خواه کشید و این حرکات اضافی را دوست خواهد داشت.

اگر شما با یک گروه بازی میکنید می توانید برای تأمین نیروی اضافی کمک کنید اگر کودکان بیشتری می خواهند روی پتو بنشینند و نسبت آنهایی که می خواهند بکشند کمتر باشند به عنوان یکی از کشانندها شما می توانید بر این عملکرد کنترل اعمال کنید به گونه ای که بازی تند نشود که کودک از روی پتو بیفتد یا ضربه ببیند.

بازی

دیگر چگونه میشود؟

با یک جعبه

یک جعبه مقوایی می تواند در این بازی مورد استفاده قرار بگیرد یک کودک درون آن می نشیند و دیگران آن را روی ک هل می دهند یا می کشند.

کودک چه چیز یادمیگیرد؟

هنگام نشستن روی پتو ، کودکان یاد میگیرند که پیوسته عضلات بدن خود را برای نیفتادن تنظیم کنند در حالی که در جهت های مختلف تکان می خورند و رانده  میشوند هنگام کشیدن کودکان عضلات خود را تقویت می کنند ، بخصوص بازوها و پاها


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: بهره هوشی بالا در کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4  تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسل‌های پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. شما با آموزش دادن صحیح به کودکانتان می‌توانید آینده او را تضمین کنید. یک ماه آموزش امروز برابر با چندین سال آسایش و راحتی و خوشبختی فرزند شماست. با پرورش نبوغ و خلاقیت در کودکتان پایه گذار زندگی آرام برای او باشید.  

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

به عنوان انسانی که در قرن بیستم زندگی می‌کند و همچنان که به دنبال تکنولوژی و فن آوری‌های بروز هستید آیا تربیت و سطح فرهنگی و اجتماعی شما نیز با آن ارتقا پیدا می‌کند. یک انسان موفق شخصی است که بتواند در تمام جوانب زندگی پیشرفت کند. همان‌طور که سابق بر این انسان‌ها از چاهارپایان برای گذران زندگی و یا رفتن به مراتع استفاده می‌کردند امروزه نیز همه انسان‌های شاغل از وسایل نقلیه استفاده می‌کنند. اما در این میان نحوه برخورد ما به عنوان یک انسان قرن بیستمی درباره تربیت و پرورش فرزندانمان کجا قرار دارد؟

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هر سالانه والدین بی‌شماری هزینه‌های کلانی را در آموزشگاه‌ها و مراکز پرورشی صرف پرورش هوش و خلاقیت فرزندانشان می‌کنند اما به هیچ وجه نمی‌دانند که می‌توانند خودشان نقش موثرتری در روند پیشرفت هوش و استعداد در فرزندشان شوند. والدین اولین مربیانی هستند که فرزندان در زندگی خود با آن روبرو هستند و همچنین این والدین هستند با شناخت بهتری که از فرزندشان دارند می‌توانند او را بهتر شکوفا کنند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته هجدهم نوزادی

هفته هجدهم نوزادی

هفته هجدهم نوزادی لباس خواب مخصوص کودک باید از نوع مقاوم به آتش باشد تا در صورت بروز آتش‌سوزی موجب سوختگی کودک نشود. بعضی از بچه‌ها نسبت به مواد این نوع لباس‌ها حساسیت دارند و دچار تحریک پوستی می‌شوند. در این صورت نباید از این لباس‌ها برای فرزند خود استفاده کنید.

 تقویت هوش بین فردی با بازی

تقویت هوش بین فردی با بازی

تقویت هوش بین فردی با بازی  یک جعبه بزرگ به خانه یا مرکز پیش دبستانی شما وارد می شود ممکن است کامپیوتر نو شما در آن بوده باشد یا یک پرینتر بزرگ . آیا شما آن را دور می اندازید ؟ هر چیزی را نگه دارید ! اگر شما کودک کم سن و سال قبل از دبستان دارید حالا وقت بازی ( چه کسی تو جعبه است ؟) است.

تقویت هوش ریاضی کودکان با بازی

تقویت هوش ریاضی کودکان با بازی

تقویت هوش ریاضی کودکان با بازی این فعالیتی ساده و خنده آور است و بیش از آن چه انتظار دارید کودک نو پا را مشغول و متمرکز می کند. از کودکان سنین مختلف می توان خواست که این بازی را انجام دهند و دانه های پوشال را به بطری بریزند. وقتی شما می نشینید و این بازی را با کودکان انجام می دهید می توانید از او بخواهید هر دانه پوشال را که در بطری می اندازد بشمارد و قابلیت به یادسپاری و شمارش را تقویت نماید.

 آموزش هوش های چندگانه

آموزش هوش های چندگانه

راه های آموزش هوش های چندگانه به کودک چون مربیان کودک سال به سال عوض می شوند ، احتمال کمی وجود دارد که همه مربیان رویکرد هوش های چندگانه را در برنامه درسی و راه کارهای آموزشی خود به کار گیرند. بنابراین ، بسیار مهم است که کودکان دریابند کمک چقدر با هوشند و با روشهایی بهتر یاد می گیرند .

هفته سی ام  نوزادی

هفته سی ام نوزادی

هفته سی ام  نوزادی اکثر کودکان در این سنین دوست دارند خودشان مایعات را با لیوان بخورند. برای پیشگیری از ریخته شدن مایعات بر روی بدن و لباس فرزندتان، مقدار کمتری از مایع را در داخل لیوان بریزید. می‌توانید از لیوان‌های مخصوصی که برای جرعه جرعه خورد ساخته شده‌اند استفاده کنید.

اسباب بازی های مناسب جهت طلایی شدن کودکان

اسباب بازی های مناسب جهت طلایی شدن کودکان

اسباب بازی های مناسب جهت طلایی شدن کودکان بهترین و مناسب ترین  اسباب‌بازی برای فرزند ما، چیزی است که او را مجذوب خود کند و کودک ما بارها و بارها به سراغش برود. بهترین و طبیعی‌ترین راه برای یادگیری و طلایی شدن کودکانمان، بازی‌کردن است.
بازی موقعیتی لذت‌بخش برای کودک فراهم می‌کند و باعث می‌شود که کودک ما با لذت بیاموزد. حال چه کنیم که این موقعیتِ لذت‌بخش برای کودکمان فراهم شود؟

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 9

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید