قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

هفته چهارم بارداری

هفته چهارم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 2 نظر 2,692 بازدید

در هفته چهارم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

وضعیت مادر و جنین در هفته چهارم بارداری و نکات مهم درباره هفته چهارم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

 

 

وضعیت جنین در هفته چهارم بارداری

در هفتهٔ چهارم بارداری، فرزند شما که همچنان در این مرحله، رویان (embryo) نام دارد (هفته 3، فرزند) از 2 لایه سلول تشکیل شده است. این 2 لایه، اپی‌بلاست (epiblast) و هیپوبلاست (hypoblast) نام دارند و در نهایت تمام اعضا و بخش‌های بدن فرزند شما را تشکیل خواهند داد.

در این هفته، رویان به اندازهٔ سر سنجاق است.

دو ساختمان دیگر که در این زمان تشکیل شده‌اند عبارتنـد از آمنیون (amnion) و کیسهٔ زرده (yolk sac). آمنیـون، غشـاء خارج رویانـی است که کـوریون را می‌پوشانـد. (کـوریون، خارجی‌ترین غشای خارج رویانی سلولی است که بخش جنینی جفت را می‌سازد). آمنیون، سمت جنینی جفت را می‌پوشاند و به آن کیسهٔ آب هم می‌گویند. آمنیون به وسیلهٔ مایع آمنیون پر می‌شود و رویان در حال رشد را احاطه و محافظت می‌کند. کیسهٔ زرده به عمل خون‌ساری خواهد پرداخت و به تغدیهٔ رویان، تا زمانی که جفت این وظیفه را بر عهده بگیرد کمک می‌کند.

عده‌ای از محققان، از ابتدای هفته 4 تا هفتهٔ 10 را دورهٔ رویانی می‌نامند. در دورهٔ رویانی تمام اعضای بدن شروع به ساخته شدن می‌کنند و حتی بعضی از این اعضا کار خود را نیز آغاز می‌نمایند.

وضعیت مادر در هفته چهارم بارداری

اگر هنوز به وضعیت بارداری خود مشکوک هستید می توانید با یک تست اطمینان حاصل کنید زیرا در این هفته بارداری شما بیش از پیش قابل تشخیص است و جنین سعی دارد خود را از حالت معلق بیرون آورد و با چسباندن خود به رحم جای خود را ثابت کند. در این هفته بعضی از خانم ها دچار خونریزی می شوند اما نگرانی وجود ندارد شما با کمی دقت در رنگ خون دفع شده می توانید به سلامت خود پی ببرید. اما چگونه؟ باید بدانید خونی که از بدن شما دفع می شود نباید پر رنگ باشد و یا کم شفاف مانند دوران قاعدگی بلکه باید به رنگ قهوه ای باشد این خونریزی معمولا 5 تا 12 روز به طول می انجامد و دلیل آن لانه گزینی رویان می باشد.

حتما بخوانید:سلامت روان جنین/ قسمت اول

علائم بارداری در هفته چهارم بارداری

به‌دنبال لانه‌گزینی، بدن شما شروع به تولید هورمونی به نام گُنادوتروپین کوریونیک انسانی (humanc horionic gonadotropin; hCG)می‌کند. این هورمون به حفظ لایهٔ مفروش کنندهٔ رحم کمک می‌نماید و نیز به تخمدان اطلاع می‌دهد که آزاد سازی ماهیانهٔ تخمک را متوقف کند. با توقف آزاد شدن تخمک، پریودهای ماهیانه قطع می‌شوند.

نشانه‌های زودرس حاملگی شامل حساس شدن پستان‌ها، خستگی، تغییرات خلق و خو و بیماری صبحگاهی (morning sickness؛ تهوع و استفراغ اوایل حاملگی) احتمالاً از این هفته ظاهر می‌شوند. برای مقابله با تهوع و استفراغ، مقداری بیسکویت یا غذای مورد علاقهٔ خود را در کنار بستر قرار دهید و صبح، قبل از برخاستن از بستر به آرامی‌بخورید. ضمناً مایعات زیاد مصرف کنید. تهوع یا استفراغ در بسیاری از زنان در طول روز ادامه می‌یابد. ظهرها کمی بخوابید و شب‌ها زودتر به بستر بروید.

آزمایش در دوران بارداری

اگر گروه خونی خود را تعیین کردید حتما این بار برای تعیین Rh خون خود به پزشک مراجعه می کنید. زیرا مهم است که Rh خون شما منفی باشد و جنین مثبت باید آمپول پادتن Rh  یا روگام رو در دو مرحله ترزیق کنید یکبار الان و بار دیگر پس از زایمان. این آمپول شما را در برابر آنتی بادی های خطرناک در بارداری حال حاضر و یا بارداری های آینده محافظت می کند.

حتما بخوانید: سلامت جنین / قسمت دوم

تغذیه در بارداری

همچنان تاکید می کنیم تغذیه در بارداری بسیار مهم و ارزشمند است. به موارد زیر اهمیت دهید:

  1. از خوردن غذاهای خام مانند سوشی یا صدف خام خود داری کنید.
  2. از خوردن الکل جدا خودداری کنید تا فرزندی سالم از نظر فیزیکی داشته باشید.
  3. در دوران بارداری مطلقا رژیم غذایی نگیرید.
  4. از میان وعده های شیرین استفاده کنید.

ورزش در بارداری

از ماه اول بارداری تا اواسط 6 ماهگی پرش‌های سبک، مفید و مجاز است. از ماه اول تا آخر ماه پنجم، فعالیت‌های ملایم مجاز است. زن حامله از نخستین روزهای بارداری تا آخر ماه نهم باید پیاده‌روی کند.

تمرین‌های قدرتی با وزنه، با افزایش قدرت و کشش عضلات، موجب افزایش استقامت و توان ماهیچه‌ها می‌شوند و در نتیجه، عبور از مراحل زایمان را آسان‌تر می‌کنند. استفاده از وزنه‌های سبک (حداکثر 5/2 کیلوگرم) توصیه می‌شود. در سه ماههٔ اول بارداری معمولاً می‌توانید به برنامه منظم ورزشی خود ادامه دهید. به جای آن که با شتاب زیاد سعی در بلند کردن وزنه داشته باشید، از حرکت‌های آرام و کنترل شده برای بلند کردن آنها استفاده کنید تا مفاصلتان که در اثر ترشح هورمون ریلاکسین در دوران حاملگی، سست و شل شده‌اند از آسیب‌دیدگی مصون بمانند. می‌توانید دو ورزش زیر را انجام دهید:

1- پرس نظامی: بر روی لبه یک صندلی بزرگ بنشینید، زانوها را خم کنید، پاها را روی زمین قرار دهید و آنها را به اندازه کمر خود از یکدیگر باز کنید. در هر دست خود یک دمبل (با وزنی بین 5/0 تا 5/2 کیلوگرم) بگیرید. در حالی که کف دست شما به طرف بدنتان قرار گرفته است، وزنه‌ها را تا بالای بازوها بالا بیاورید و سپس به حالت عادی بازگردانید. پس از چند بار تکرار این عمل، کمی استراحت کنید و دوباره تمرین را آغاز نمایید. ماهیچه‌های شکمی خود را در حین تمرین منقبض و کتف‌ها را به یکدیگر نزدیک کنید و در همان حالت نگه دارید. در حین تمرین، به طور منظم تنفس کنید. اگر به حمایت بیشتری نیاز دارید، پشت خود را به صندلی تکیه دهید.

2- ردیف نشستن: با استفاده از یک طناب یا کش مقاوم، صاف بر روی زمین بنشینید، پاهایتان را در مقابل خود به صورت کشیده قرار دهید و زانوها را کمی خم کنید. طناب را دور هر دو پای خود بپیچید و هریک از دو انتهای آن را در یکی از دستان خود نگه دارید. آرنج‌ها را به صورت خمیده در دو طرف خود نگه دارید به نحوی که کف دست‌ها در مقابل یکدیگر قرار گرفته باشند. با استفاده از ماهیچه‌های میانی پشت خود، طناب را به طرف کمر خود بکشید تا جایی که آرنج‌ها پشت بدن قرار بگیرند، ماهیچه‌های شکمی را در حین تمرین منقبض کنید و کتف‌ها را به هم نزدیک نمایید و در همان حالت نگه دارید. در حین تمرین به طور منظم تنفس کنید. بدن را به طرف جلو خم نکنید. اگر لازم است میزان مقاومت را افزایش دهید، باید این کار با گره زدن قسمتی از طناب و کوتاه کردن آن انجام شود. در صورت نیاز به حمایت بیشتر از صندلی استفاده کنید.

روزانه 20 دقیقه پیاده‌روی و 15 دقیقه نرمش ملایم را فراموش نکنید.

حتما بخوانید: سلامت روان جنین / قسمت سوم

طب سنتی در بارداری

گاهی برای نوزادان تازه به دنیا آمده پیش می آید که با زردی متولد می شوند. برای آنکه درصد زردی بعد از تولد را در نوزاد کاهش دهید بهتر است از خوردن غذاهایی با طبع گرم خود داری کنید البته خوردن غذاهایی که مطلقا طبع سرد دارند نیز مجاز نیست سعی کنید حد تعادل را در نوع طبع غذایی بگنجانید.

وظیفه پدران در دوران بارداری

حاملگی تقریباً تمام خانم‌ها را دچار شکنندگی عاطفی و مستعد گریه کردن و ترس می‌کند. اگر به این نکته آگاه باشید که تغییرات روحی دوران بارداری طبیعی تلقی می‌شوند، تغییرات مذکور سریع‌تر برطرف خواهند شد. آقایان باید از ابتدای باردار شدن همسر خود، در مسایل مرتبط با آن درگیر شوند و تغییرات جسمی و روحی همسرشان را درک نمایند و به برآورده نمودن نیازهای زن و مراقبت از او در این دوران بیشتر توجه کنند. چنان چه زن در هر زمان و به ویژه در دوران بارداری از تشویق و حمایت شوهر خود برخوردار نشود احساس تنهایی خواهد کرد و این احساس، تأثیر بدی بر وی و فرزندی که در راه است دارد

در صورتی که با هر نوع آلاینده یا سم بالقوه خطرناک برای خود و جنین تماس داشته‌اید به پزشک مراجعه نمایید. الکل و تنباکو، شایع‌ترین مواد ایجادکننده ناهنجاری‌های جنینی هستند. در صورت اعتیاد به این مواد و یا سایر مواد اعتیادآور موضوع را با پزشک در میان بگذارید. سرب، جیوه، حشره‌کش‌ها و PCBها از سموم خطرناکی هستند که بعضی از خانم‌های بارداری در محل زندگی یا کار خود با آنها تماس دارند.

روابط زناشویی در بارداری

اغلب زنان در دوران بارداری بعد از 6 هفته اول این دوران به دلیل تقویت احساس بویایی دچار تهوع و استفراغ می شوند و گاهی این حالت در روابط زناشویی تاثیر گذار است. پس سعی کنید در این امر نیز او را همراهی کنید.

باید و نبایدهای بارداری

یکی از بایدهای دوران بارداری این است که به اندازه کافی تحرک داشته باشید مگر آنکه از طرف پزشکان منع شده باشید.

یکی از نباید های دوران بارداری این است که از خوردن مواد افزودنی غذا (مثل گلوتامات مونوسدیم)، غذاهای غیر پاستوریزه (شامل شیر، ماست، پنیر و آب میوه تازه)، صدف ماهی، ماهی موزاییکی، شمشیر ماهی، کوسه، و شیر ماهی ماکرل خودداری کنید. از خوردن چای‌های گیاهی که ممکن است موجب تحریک انقباض‌های رحمی‌شوند پرهیز کنید.

 

خلاقیت در بارداری

پوشاک یکی دیگر از وسایل مورد نیاز نوزاد تازه بدنیا آمده شماست. و باید دارای ویژگی های زیر باشد:

  1. نرم و راحت باشد.
  2. فارغ از هر دگمه یا درز آزار دهنده باشد.
  3. به راحتی بتوانید تن نوزاد کنید.
  4. به دلیل آنکه نوزاد خیلی سریع رشد می کند همیشه لباس یک الی دو سایز بزرگتر باشد.

شعر بارداری هفته چهارم

سلام نی نی، نازم  /                                 مامان ، به تو می نازم / 
قشنگ و مهربونم /                                   درد و بلات به جونم 
 هستی من ، تازه شدی یه نقطه /  تا که بیای ، هشت ماهِ دیگه مونده
 نی نی ، مامان منتظر صداته / منتظر گریه و خنده هاته /  
هیچ می دونی تو مونس تنهایی مامانی؟ 
                                         روزا باهات حرف می زنم ، برام یه  همزبانی؟  
 کاشکی زودتر بزرگ بشی ، تا که تو رو حس کنم 
                                         غنچه ی من ، گل بشی تا ، عطرتو رو بو کنم 
 این روزا توی خونمون ، شادی و شوری برپاست 
  همه مواظبند تا که / سالم بیای ، به دنیا 
 مادربزرگ ، یه بیسکویت گذاشته توی جیبم 
                                                  میگه خوبه ، برا ویار و دردای شبونه 
  به من میگه ، یواش برو ، یواش بیا ، داری تو بار شیشه 
نی نی ، بدون ؛ دنیا برام ، بدون تو، نمیشه 

 

نکته مهم بارداری در هفته پنجم را از دست ندهید.

 


برای خرید محصول (طراحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید 

 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: رفتار تربیتی والدین

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته سی و یکم بارداری

هفته سی و یکم بارداری

در هفته سی یکم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی یکم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی یکم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

فکر می کنم باردارم!

فکر می کنم باردارم!

فکر  می‌کنم باردارم! اگر فکر می‌کنید ممکن است باردار هستید باید با در وحله اول در شناخت علائم و نشانه‌ها اطمینان حاصل کنید.

سلامت روان جنین - قسمت اول

سلامت روان جنین - قسمت اول

سلامت روان جنین - قسمت اول تا 30 سال پیش هیچ‌کس از مردم، پزشکان و دانشمندان تصور نمی‌کردند که جنین دارای شعوری بخصوص، عواطف و علائمی روانی باشد. نه دانش تجربی  و نه طب رسمی و نه حتی در خیالِ خیال‌پردازان هم تصور نمی‌شد که جنین روح و روانی انسانی داشته باشد.

هفته سی و چهارم بارداری

هفته سی و چهارم بارداری

در هفته سی و چهارم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و چهارم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و چهارم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

خلاقیت کودکان با  TRIZ

خلاقیت کودکان با TRIZ

خلاقیت کودکان با TRIZ در بسته آموزش کارآفرینی و تفکر کودکان به 40 اصل نوآوری نظام یافته اشاره شده است  و گفته شده که تمام اختراعات و ابتکارات مخترعین بر اساس یک یا چند اصل از این اصول مییباشد که برخی از این قوانین را می توان از دوران کودکی به آنها آموخت تا بتوانند به شکوفایی استعداد خود در حل مسائل و نیز ابداع و ابتکار بپردازند. در این مقاله به معرفی اجمالی این چهل اصل میپردازیم.

در دوران بارداری هوشیار بخوابید!

در دوران بارداری هوشیار بخوابید!

در دوران بارداری هوشیار بخوابید! شاید تا بحال فرصتی پیش نیامده است که در مورد روش خوابیدن فکر کنید ولی دیگر وقت آن رسیده که در مورد عادات خوابیدن خود تجدید نظر کنید. طولی نمی کشد که خوابیدن روی شکم ممکن نیست. علاوه بر آن پس از ماه پنجم نباید روی کمر (طاق باز) بخوابید. در این حالت سنگینی رحم روی رگی به نام ورید اجوف فوقانی (یک رگ اصلی است که خون را به قلب برمی گرداند) فشار می آورد و باعث می شود جریان خونی که به سمت جنین می رود کاهش یابد

نظرات

H GH
۱۳۹۷/۱۰/۱۸۰۱
پاسخواقعا اطلاعات بارداری تون کامل و جامع. خسته نباشید
مژگان زندی
۱۳۹۷/۱۰/۱۹۰۰

درود بر و سپاس از همراهی شما

لطفا ما رو از انتقادات و پیشنهاداتتون بهره مند کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 13

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید