کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

اولین احساسات پس از دیدن نوزاد تازه متولد شده

اولین احساسات پس از دیدن نوزاد تازه متولد شده
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/10/16 0 نظر 1,110 بازدید

اولین احساسات پس از دیدن نوزاد تازه متولد شده 

خیره شدن به چشم های نوزاد و تحقق یافتن اینکه شما رسما مادر شده اید گردبادی از احساسات مختلف را در شما بوجود می آورد که بعضی از آنها قابل پیش بینی و بعضی دیگر مانند یک صاعقه غیر منتظره با شما برخورد می کنند. تغییرات در عکس العمالهای طبیعی بسیار زیاد است.

اولین احساسات پس از دیدن نوزاد تازه متولد شده


خیره شدن به چشم های نوزاد و تحقق یافتن اینکه شما رسما مادر شده اید گردبادی از احساسات مختلف را در شما بوجود می آورد که بعضی از آنها قابل پیش بینی و بعضی دیگر مانند یک صاعقه غیر منتظره با شما برخورد می کنند. تغییرات در عکس العمالهای طبیعی بسیار زیاد است. داشتن یک کودک یک تغییر اساسی در زندگی است و تأثیر آن بر هر فردی متفاوت است. ارتباطات و مسئولیتهایتان خیلی سریع تغییر می یابند. 


و در صدر همه سازگاریهای فیزیکی در بدنتان، هورمونها یک کشش هیجانی را بوجود می آورند که حتی برجسته تر از تغییرات هورمونی است که در سه ماهه اول بارداری تجربه کردید.
به خودتان اطمینان دهید که بیشتر احساساتتان طبیعی است

                              نوزاد تازه متولد شده
 

 غرور و لذت یا بی تفاوتی:  بیشتر مادران از ملاقات کودکی که تصورات او نه ماه ذهنشان را مشغول کرده بود، به هیجان می آیند. آنها در می یابند که نمی توانند لمس کردن و نگاه کردن به نوزداشان را متوقف کنند حتی نگاه کردن به او هنگامی که خواب است، جالب به نظر می رسد. ولی همه خانم ها در نگاه اول این عشق را تجربه نمی کنند. مخصوصاً اگر دوران بارداری یا زایمان سختی را پشت سرگذاشته باشند و یا وضعیت کودک و جنسیت او همان نباشد که تصورش را می کرده اند، در این صورت زمان بیشتری طول می کشد تا نوزادش را بشناسد و به او عشق بورزد.

ترسهای ناخود آگاه در مورد کودکان یا توانایی شخص برای مراقبت از نوزاد نیز می توانند سد راه بعضی از خانم ها باشد. احساس گناه یا بی مبالاتی نکنید اگر تردید قوی ترین احساس شما بود. این بازتاب عدم شایستگی شما برای مادر بودن نیست. خیلی کارهای دیگر در جریان هستند. به خودتان فرصت بدهید.

حتما بخوانید:رشد ذهنی نوزادان و کودکان


 نیاز  به خاطر آوردن تجربه زایمان: از یاد آوری اینکه چطور کودکتان سانتی متر سانتی متر به دنیا آمد هرگز خسته نمی شوید. جزئی ترین مراحل، تمرینات تنفسی و تیم پزشکی هنگام زایمان برای سالها در ذهن شما می مانند. چه این داستان آمیخته با افتخار باشد چه با ناامیدی، این میل غیرقابل کنترل برای بازگو کردن داستان زایمان هر شخص یک پدیده جهانی است. تا اندازه ای، این یک مرحله حساس است که به شما کمک می کند مشکلات احساسی خود را در مورد زایمان حل کنید. مخصوصاً اگر زایمان دقیقا مطابق آنچه که تصور می کردید، نباشد. بررسی مجدد همه جزئیات بسیار هیجان انگیز است و به مادر فرصت می دهد تا نقاط ضعف و قوتش به هنگام زایمان را باز شناسد و با آنها کنار بیاید.
همچنین، به یاد آوردن یک تجربه مثبت به تحکیم بخشیدن یک تصور ذهنی جدید یعنی یک شخص قوی و توانا، یک مادر، کمک می کند.  
 

اضطراب و عدم کفایت: مادر بودن یک وظیفه خطیر و جدید است. انتظار داشته باشید که مرتبا به خودتان غر بزنید و مثلاً بگویید "آیا می توانم از عهده آن برآیم؟ آیا می توانم یک مادر خوب باشم؟ "نوزاد هم به تضعیف روحیه شما کمک می کند زیرا نوزادان نمی توانند با زبان خواسته هایشان را مطرح کنند و یا از شما تشکر کنند.
توقع نداشته باشید یک مادر نمونه باشید، تنها سعی کنید هر روز را به بهترین نحوی که می توانید به پایان برسانید. اعتماد به نفس و کفایت شما همراه با کودکتان رشد می کنند. 

                               اضطراب
حساس شدن (به انتقاد، به نصیحت، به همه): اگر تصور می کنید در طول دوران بارداری توصیه ها و نصایح زیادی به شما شده است، لازم است فقط صبر کنید. نظرات بیشماری در مورد مراقبت از کودک وجود دارد. مشکل اینجاست که روحیه شما حالا کمی ضعیف شده است و شما نسبت به توصیه ها و کارهای اطرافیانتان بیش از حد حساس شده اید. دستپاچگی در مورد نقش جدید، خستگی و هورمونها شما را کم طاقت می کنند. این را هم بپذیرید (زیرا اطرافیان شما باید نسبت به شما و آنچه که انجام می دهید حساس باشند) این دوران هم می گذرد. 

  حتما بخوانید: چگونه اتاق کودک را آماده کنیم؟


 تغییر حالات روحی: تعجب نکنید اگر شعف شما نسبت به نوزادتان ناگهان مورد حمله حالاتی چون افسردگی، گریه یا تردید قرار گرفت. حتی برای راضی ترین مادران بیدار شدن از خواب ساعت 2 نیمه شب و شیردادن به نوزاد، نشستن در آب گرم و 15 بار عوض کردن نوار بهداشتی در روز در دوران بعد از زایمان کار مشکلی است. جنبه های ملال آور مراقبت از کودک شما را به ستوه می آورد مخصوصاً در هفته های بعد از هجوم تلفنها و فرستادن هدایای تبریک. عدم تطابق بین تصورات دوران بارداری از مادر شدن (نوازش کردن کودک، شیردادن بدون زحمت) و واقعیتهای یکنواخت و کسل کننده باعث ایجاد یک حس مبهم نومیدی در مادر می شود.


عصبانیت بعد از زایمان بسیار شایع است. علت آن ممکن است یکی از عوامل زیر باشد. تجربه ناامید کننده زایمان، نوزادی که مرتبا دل درد دارد، کمبود خواب، از دست دادن آزادی، تنهایی، درد و کسالت. ممکن است پزشک، همسر، مادر شوهر و حتی کودکتان مورد هدف قرار گیرند. بهترین راه برای از عهده احساسات منفی بر آمدن مقابله کردن با آنها است. با پذیرفتن آنچه که احساس می کنید، و فهمیدن دلیل آن می توانید چنین احساساتی را از خود دور کنید، تا اینکه به آنها اجازه دهید شما را آزار دهند. پس تنها در این صورت است که می توانید به خودتان اطمینان دهید و افراد دیگر مثل همسر و دوستانتان به شما اطمینان دهند که دیوانه نیستید: شما یک مادر هستید. 


 ترس غیرمنطقی: افکار آزار دهنده در مورد سلامتی کودک در آغاز تا حدودی طبیعی است. ممکن است هر ساعت تنفسش را کنترل کنید و یا صحنه یک تصادف شدید اتومبیل یا افتادن او را در ذهنتان تجسم کنید. چنین اضطرابهایی بازتاب این است که چطور مسئولیتهای جدیدتان را جدی گرفته اید و چطور در مورد مادر شدن احساس نگرانی می کنید. چنین افکاری با گذشت زمان از بین می روند. اگر از بین نرفتند ممکن است نشانه یک نگرانی شدیدتر در مورد مادر شدن و یا افسردگی بعد از زایمان باشد. در این زمینه با پزشک خود صحبت کنید. 

حتما بخوانید: مبانی طراحی فرزند- 2 تا 4 سالگی
 

 نارضایتی از ظاهر بدن: بیشتر مادران جوان از اینکه نه ظاهرشان و نه احساسشان دیگر مانند گذشته نیست، گله می کنند مخصوصاً اگر خودتان به کودکتان شیر بدهید نمی توانید احساس یک شخص تنها را داشته باشید، بنابراین با شیردادن شما دو نفر بهم پیوند می خورید. بعضی از خانم ها به سراغ رژیم غذایی می روند ولی اینکار نتایج منفی دارد و باعث کم شدن ذخیره شیر سینه ها و افسردگی بعد از زایمان می شود. انجام تمرینات ورزشی قبل از تجویز پزشک سرعت بهبودی را کاهش می دهد.

بعضی دیگر به راحتی از کنار این مسأله رد می شوند و علیرغم نارضایتی که از ظاهرشان دارند هیچ تلاشی برای کم کردن وزنشان نمی کنند و به کارهای معمولی شان می پردازند. به خودتان حداقل یکماه فرصت بدهید و بعد به تدریج با تمرینات سبک مربوط به شکم ورزش را آغاز کنید. در این فاصله کارهای ساده زیر را انجام دهید تا احساس طراوت و شادابی کنید: دوش بگیرید، موهایتان را در عقب جمع کنید، لباس نو بپوشید، کمی عطر بزنید. اجازه ندهید قبل از اینکه آمادگی جسمی و روحی پیدا کنید دیگران به شما فشار بیاورند که به سایز قبلی تان برگردید.
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: حس اعتماد امنیت در کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-4 تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند-4 تا 7 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه‌ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می‌بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه‌ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

 نوآوری  و اختراع (12-3 سال)

نوآوری و اختراع (12-3 سال)

شاید بارها و بارها در بین گپ و گغتگوهای خودمانی این جمله به گوشتان رسیده باشد. دوره ما که این چیزا نبود. امروز با یه تلفن می‌تونی به بیزینس کار حرفه‌ای باشی و تمام و کمال به کارهات رسیدگی کنی. این همه پیشرفت بشر طی مدت زمان کوتاهی شکل گرفت و شاید بتوان گفت ده سال اخیر اوج پیشرفت بشری در رابطه با تکنولوژی و علم بوده و همچنان هر ثانیه این پیشرفت‌ها شکل دیگری می‌گیرد. در این میان جایگاه فرزند شما به عنوان یک نسل مدرن امروزی کجاست؟ آیا او نیز می‌تواند اثری ماندگار از خود بجای بگذارد.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

در بارداری آب آلو خشک بخورید!

در بارداری آب آلو خشک بخورید!

در بارداری آب آلو خشک بخورید! وقتی درباره آب آلو خشک فکر می‌‌‌‌کنید احتمالا به فکر یبوست می‌‌‌‌افتید و علتش این است که ما آن را به عنوان یکی از سالم‌‌‌‌ترین گزینه‌‌‌‌های کمک به رفع شکایات دوران بارداری آورده‌‌‌‌ایم. یبوست یکی از مشکلاتی است که بسیاری از خانم‌‌‌‌های باردار از آن رنج می‌‌‌‌برند. یک لیوان آب آلو درست کرده و میل نموده و خود را از این مشکل برهانید.  

آموزش هوش‌های چندگانه به کودکان

آموزش هوش‌های چندگانه به کودکان

آموزش هوش‌های چندگانه به کودکان چون مربیان کودک سال به سال عوض می‌شوند، احتمال کمی وجود دارد که همه مربیان رویکرد هوش‌های چندگانه را در برنامه درسی خود به کار گیرند. 

چگونه آماده زایمان شویم؟

چگونه آماده زایمان شویم؟

چگونه آماده زایمان شویم؟ وسیله پوشیدنی (کوله) برای حمل کودک. این وسیله برای ماه‌های اول بسیار مناسب است و کودک به سینه مادر می‌چسبد و صورتش مقابل صورت مادر قرارمی‌گیرد.
 

هفته سی ودوم نوزادی

هفته سی ودوم نوزادی

هفته سی ودوم نوزادی

تست های اختیاری در دوران بارداری

تست های اختیاری در دوران بارداری

تست های اختیاری در دوران بارداری امبریوسکوپی  (اختیاری). این روش جدید به پزشکان امکان می دهد تا جنین 6 تا 10 هفته ای را مورد بررسی قرار دهند. پزشک با راهنمایی دستگاه سونوگرافی سوزنی را به داخل شکم شما می برد. بعد یک آندوسکوپ  (تلسکوپ باریک پزشکی از وسط سوزن به داخل حفره رحمی برده می شود و یک دوربین ویدئویی که به انتهای آن متصل است به سطح شکم می چسبد و روی صفحه تلویزیون از سر تا انگشتان جنین نمایش داده می شود. این آزمایش هنوز در سطح وسیعی انجام نمی شود و فقط هنگامی که در مورد مشکلی، شکی وجود داشته باشد (مثلاً اگر سونوگرافی مشکلی را نشان دهد یا مادر داروئی را مصرف کرده باشد که باعث نقصهای مادرزادی شود. ) از این روش استفاده می کنند. اگر این آزمایش بین هفته های 10 تا 12 انجام شود خطر سقط جنین 1 درصد است و تقریبا دو برابر روش آمنیوسنتز است. 

هفته پنجاه و یکم نوزادی

هفته پنجاه و یکم نوزادی

هفته پنجاه و یکم نوزادی

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 9

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید