قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

وضعیت جنین

وضعیت جنین
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/07 0 نظر 198 بازدید

وضعیت جنین

نوزاد زمانی در وضعیت پا در لگن است که باسن و پاهایش رو به پایین و نزدیک به دهانه‌ی رحم باشد. این وضعیت در 3 تا 4 درصد تمام زایمان‌های تک جنینی اتفاق می‌افتد

وضعیت جنین

بررسی قرارگیری جنین در وضعیت ته (بریچ)
نوزاد زمانی در وضعیت پا در لگن است که باسن و پاهایش رو به پایین و نزدیک به دهانه‌ی رحم باشد. این وضعیت در 3 تا 4 درصد تمام زایمان‌های تک جنینی اتفاق می‌افتد. میزان خطر قرار گیری جنین در چنین حالتی با پیش بردن ماه بارداری کاهش می‌یابد. جنین به یکی از دلایل زیر ممکن است در وضعیت ته قرار گیرد:
    جنین نارس یا خیلی کوچک باشد؛ 
    میزان مایع آمنیوتیک بیش از حد طبیعی باشد (فضای بیشتری برای چرخیدن به اطراف وجود دارد)؛
     نقص عضو مادرزادی رحم وجود داشته باشد (برای مثال رحم Tشکل یا دو شاخی) باشد؛ 
    وجود فیبروم در حفره‌ی رحم؛ 
    جفت سر راهی؛ 
    بارداری دو یا چند قلویی؛
   رحم در نتیجه‌ی بارداری‌های قبلی شل شده باشد.

                                                       جنین

وضعیت ته 


 اگر نوزاد در وضعیت ته قرار داشته باشد، پزشک در مورد خطرات احتمالی و فواید زایمان طبیعی در چنین موقعیتی با شما صحبت خواهد کرد. مشکلات خاص زایمان طبیعی در وضعیت ته شامل موارد زیر است: 

حتما بخوانید: سن بارداری


    گیر کردن سر نوزاد در دهانه رحم که به طور کامل با عبور تنه‌ی نوزاد باز نشده است ، زیرا تنه‌ی نوزاد کوچکتر از سر اوست. (این شرایط در صورتی که جثه‌ی نوزاد کوچک و نارس باشد بیشتر مشکل زا خواهد شد)؛ 
   آسیب و جراحات ناشی از کشیده شدن سر جنین (ممکن است سر به عقب برگردد)؛ 
     خروج پرمشکل شانه و بازوها که می‌تواند منجر به صدمات احتمالی به کتف و بازوها شود. 
به دلیل احتمال وجود چنین مشکلاتی، بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند نوزادانی که در اواخر بارداری در وضعیت ته قرار دارند، حتما با سزارین متولد شوند. اما برخی جنین‌هایی که در وضعیت ته قرار دارند، هم شرایط خوبی برای زایمان طبیعی دارند؛ شرایطی که در آن می‌توان نوزاد را با وجود وضعیت ته با زایمان طبیعی به دنیا آورد شامل موارد زیر است: 
    وزن تخمینی جنین بین 8/1 تا 6/3 کیلوگرم باشد؛ 
    جنین در وضعیت ته فرانک  باشد، ابتدا باسن او، نه پاهایش، در نزدیکی لگن و دهانه رحم قرار گیرد؛ 
    باسن جنین به لگن مادر وارد شده باشد؛ 

                                                               جنین
    پزشک (پس از معاینه‌ی داخلی یا عکسبرداری) هیچ مشکلی را در مورد تناسب سر نوزاد با لگن کانال تولد تشخیص ندهد؛ 
    سونوگرافی نشان دهد که سر جنین به جلو خم شده یا در حالت سیخ شده و صاف است و نه خم شده به عقب؛ 
    در حین انجام زایمان طبیعی یک متخصص بیهوشی حضور داشته باشد که بتواند سریع نوزاد را با سزارین به دنیا آورد؛ 
    پزشک معالج به قدر کافی در انجام زایمان طبیعی به خصوص در وضعیت پا در لگن باتجربه و ماهر باشد. 

حتما بخوانید: مسمومیت بارداری

 

خطر و مشکلات 


بر اساس مطالعات گستردهی سال‌های اخیر، نوزادانی که با وضعیت ته به صورت طبیعی به دنیا می‌آیند، در معرض خطر و مشکلات خاصی هستند و با توجه به این مسئله بیشتر متخصصان زنان و زایمان انجام زایمان طبیعی را برای این دسته از خانم‌ها ممنوع کرده‌اند و در عوض نوع دیگری از زایمان را توصیه می‌کنند که به چرخش خارجی سر معروف است و طی آن پزشک سعی می‌کند نوزاد را از بیرون و روی شکم مادر به وضعیت طبیعی یعنی سر به پایین بچرخاند که معمولاً روش متداول، مطمئن و کم خطرتری است. گاهی اوقات این دستکاری وضعیت قرارگیری جنین از روی شکم نسبتا سخت و عذاب آور خواهد بود و فقط در حدود 50 تا 70 درصد موارد جواب می‌دهد.
در برخی شرایط خاص انجام این چرخش خارجی جنین توصیه نمی‌شود؛ شرایطی از قبیل خون ریزی، کاهش مایع آمنیوتیک کیسه‌ی آب و بارداری‌های چندقلویی.
توجه به بارداری‌های طولانی‌تر از موعد مقرر

زمان دقیق وضع حمل


 به طور متوسط حداکثر زمان بارداری، 40 هفته یا 280 روز پس از آخرین دوره‌ی عادت ماهانه است؛ اما فقط 5 درصد از زنان، در زمان دقیق وضع حمل می‌کنند. برخی خانم‌ها چند هفت‌های زودتر زایمان می‌کنند و برخی چند هفته دیرتر از موعد مقرر؛ اما همگی این‌ها طبیعی است تا زمانی که مدت بارداری طولانی‌تر از 40 تا 42 هفته نشود. تنها اندکی از بارداری‌ها ممکن است بیش از 42 هفته طول بکشد و هیچ کس نمی‌داند علت چیست.

حتما بخوانید: رژیم غذایی در دوران شیردهی


چرا شما و پزشکتان باید در صورت طولانی‌تر شدن مدت بارداری از زمان مقرر، نگران شوید؟

 

چون با طولانی‌تر شدن مدت بارداری از زمان مقرر، احتمال بروز مشکل و خطرات بیشتر می‌شود، افزایش خطر از 40 به 42 هفته کمتر است؛ اما پس از 42 هفته میزان نگرانی‌ها و خطر خیلی بیشتر می‌شود. بدترین مشکل می‌تواند مرگ حوالی تولد باشد (مرگ‌های حول وحوش تولد؛ از هفته‌ی 22 بارداری تا پایان 28 روزگی). احتمال مرگ حوالی تولد (پیر از ایشی) پس از 41 تا 42 هفتگی بیشتر می‌شود و از هفته‌ی 43 به بعد احتمال مرگ نوزاد دوبرابر خواهد شد. 


مرگ پیر از ایشی (پریناتال) که در حوالی زمان تولد اتفاق می‌افتد آنقدرها هم که به نظر می‌رسد ترسناک نیست، زیرا شمار واقعی چنین مرگ‌هایی بسیار اندک است و تعداد زیادی از نوزادانی که دیرتر از موعد مقرر متولد می‌شوند سالم هستند. افزایش میزان مرگ در بارداری‌های طولانی‌تر از موعد مقرر، به چند عامل بستگی دارد که شامل موارد زیر است:
    جفت که وظیفه‌ی حمایت از جنین و تغذیه‌ی او را به عهده دارد می‌تواند برای مدت زمان مشخصی فعالیت کند؛ یعنی حدود 40 هفته. خوشبختانه بیشتر جفت‌ها می‌توانند کمی طولانی‌تر هم زنده باشند و بیش از 40 هفته هم فعالیت کنند؛ 

                                                                                              جنین

حتما بخوانید: فواید شیر مادر


    در بارداری‌های طولانی‌تر از موعد مقرر، حجم مایع آمنیوتیک ممکن است کاهش یابد. اما بیشتر اوقات، پس از گذشت 40 هفته مایع آمنیوتیک به میزان کافی باقی خواهد ماند. گرچه گاهی سطح مایع تا حدی پایین می‌آید که پزشک آن را خیلی کم می‌داند و در چنین شرایطی بند ناف فشرده و جمع شده و انجام زایمان تحریکی توصیه می‌شود؛ 
    نوزادان گاهی می‌توانند در حالی که هنوز داخل رحم هستند برای اولین بار مدفوع کنند، هر چه بارداری بیشتر طول بکشد احتمال بروز این اتفاق بیشتر خواهد شد. در موارد نادر، نوزاد ممکن است حتی این مکونیوم غلیظ (مدفوع) را با نفس کشیدن به داخل دستگاه تنفسی خود بکشد و بروز این اتفاق قبل از بارداری یا در حین زایمان می‌تواند موجب مشکلات تنفسی در چند روز یا چند هفته‌ی اول پس از تولد شود. 
    در بارداری طولانی مدتی که جفت به صورت طبیعی به کار خود ادامه می‌دهد، جنین همچنان رشد می‌کند. چنین نوزادی خیلی درشت و بزرگ خواهد شد (معروف به ماکروسومیا که پیش از این در مبحث «توضیح مشکلات مربوط به رشد جنین» توضیح داده شد) و بزرگ‌تر از سن بارداری به نظر می‌رسد. این نوزادان در معرض تمام مشکلاتی خواهند بود که به خاطر درشتی بیش از حد برایشان پیش می‌آید. 

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

اهمیت اعتماد به نفس برای والدین که با کودکان و نوجوانان خود سرو کار دارند امری روشن است. نحوه ی برخورد والدین با فرزندانشان، تأثیر بسزایی در ایجاد اعتماد به نفس یا از بین بردن آن در فرزندان نقش بسزا و مؤثری را ایفا می کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

سونوگرافی در دوران بارداری

سونوگرافی در دوران بارداری

سونوگرافی در دوران بارداری در دوران بارداری سونوگرافی بهترین کمک را به مادر و پزشک می کند تا از سلامت جسمانی مادر و جنین آگاه شوند و در صورت لازم تدابیری را بیندیشند

هفته نوزدهم بارداری

هفته نوزدهم بارداری

در هفته نوزدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته نوزدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته نوزدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

رویاهای دوران بارداری

رویاهای دوران بارداری

رویاهای دوران بارداری اغلب نگرانیها شب، زمانی که خانم باردار آسیب پذیرتر است به سراغ او می آید. خوشبختانه به دلیل جابجایی در خواب و یافتن یک وضعیت مناسب و راحت و رفت و آمدهای مکرر به دستشویی باعث می شود خانم های باردار به خواب سبک بروند که معمولاً خواب را در این مرحله می بینند. بنابراین رؤیاهایشان را واضحتر از وقتی که باردار نیستند می بینند و در اواخر بارداری به رؤیاهایی تبدیل می شوند که بیشتر دور از واقعیت و ناشی از افکار آنهاست و معمولاً در مورد موضوعات زیر خواب می بینند:

در دوران بارداری هوشیار بخوابید!

در دوران بارداری هوشیار بخوابید!

در دوران بارداری هوشیار بخوابید! شاید تا بحال فرصتی پیش نیامده است که در مورد روش خوابیدن فکر کنید ولی دیگر وقت آن رسیده که در مورد عادات خوابیدن خود تجدید نظر کنید. طولی نمی کشد که خوابیدن روی شکم ممکن نیست. علاوه بر آن پس از ماه پنجم نباید روی کمر (طاق باز) بخوابید. در این حالت سنگینی رحم روی رگی به نام ورید اجوف فوقانی (یک رگ اصلی است که خون را به قلب برمی گرداند) فشار می آورد و باعث می شود جریان خونی که به سمت جنین می رود کاهش یابد

هفته چهلم نوزادی

هفته چهلم نوزادی

هفته چهلم نوزادی

انواع زایمان

انواع زایمان

انواع زایمان چند نوع زایمان داریم اجباری و القایی و تحریکیو تشدیدی از این جمله اند

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید