قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

بهترین غذا برای باروری

بهترین غذا برای باروری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/16 0 نظر 95 بازدید

بهترین غذا برای باروری

پیدا کردن یک رژیم غذایی کامل برای هر کسی کاری غیرممکن است ولی بعضی قوانین غذایی کلیدی هست که ما میتوانیم به آنها زندگی کنیم. در پائین راهنماهای غذایی برای خانم‌‌هایی در سن بارداری پیشنهاد شده است. یادتان باشد که یک رژیم غذایی سالم رژیمی است که انواع موادغذایی مغذی را داشته باشد. (البته باید بدانید که شیرینی‌‌جات، نوشابه‌‌ها و انواع آب نبات‌‌ها از گروه غذاهای مناسب نیستند. متاسفم!) یک بدن سالم نه تنها می‌‌تواند درست ک

بهترین غذا برای باروری


پیدا کردن یک رژیم غذایی کامل برای هر کسی کاری غیرممکن است ولی بعضی قوانین غذایی کلیدی هست که ما میتوانیم به آنها زندگی کنیم. در پائین راهنماهای غذایی برای خانم‌‌هایی در سن بارداری پیشنهاد شده است. یادتان باشد که یک رژیم غذایی سالم رژیمی است که انواع موادغذایی مغذی را داشته باشد. (البته باید بدانید که شیرینی‌‌جات، نوشابه‌‌ها و انواع آب نبات‌‌ها از گروه غذاهای مناسب نیستند. متاسفم!) یک بدن سالم نه تنها می‌‌تواند درست کار کرده و امکان باردار شدن بهتری داشته بلکه احساس خوبی هم دارد.

                                                                                    بهترین غذا برای باروری
ویتامین های کلیدی    دیگر موادغذایی کلیدیno


ویتامین A: روزانه 2350 واحد بین‌‌المللی    کالری: حدود 2400 کالری 
فولات: روزانه 400 میکروگرم    برای یک خانم 19 تا 30 ساله با قد 163 سانتیمتر و وزن 54 کیلوگرم (مصرف کالری برحسب قد، وزن و مصرف انرژی فرق میکند)
ویتامین B12: روزانه 4/2 میکروگرم     پروتئین: روزانه حدود 46 گرم 
ویتامین C: روزانه 75 میلیگرم    فیبر: روزانه حدود 25 گرم
ویتامین D: روزانه 400 واحد بین‌‌المللی    مایعات:روزانه 7/2 لیتر 
مواد معدنی کلیدی
کلسیم: روزانه 1000 میلی‌‌گرم
آهن: روزانه 18 میلی‌‌گرم
سدیم: روزانه 1500 میلی‌‌گرم
روی: روزانه 8 میلی‌‌گرم    

حتما بخوانید: رفع خستگی پس از زایمان با خوردن عدس!

باردار شدن 


درحالی که بعضی از زوجها خیلی راحت باردار میشوند کسانی هم هستند که باردار شدن آنها به این سادگی نیست.چه باردار شدن برایتان مشکل باشد و چه نباشد، میخواهید اگر کودک اولتان هست بهترین شرایط ممکن را برایش فراهم آورده و اگر کودک اولتان نیست باز هم به بهترین موادغذایی در دسترس‌‌تان دست یابید ولی غذاهای مناسب خوردن فقط برای بالا بردن شانس باردار شدن نیست . بلکه و رژیم غذایی سالم قبل از بارداری با سلامتی کودک و کاهش خطر مشکلات دوران بارداری هم مرتبط است.

                                           بهترین غذاها برای باروری
روی آوردن به تفائل!


طبق بررسی ملی رشد جمعیت در سال 1995 حدود 10 درصد آمریکایی‌‌ها از ناباروری رنج میبرند. این میزان در کانادا 7 تا 5/8 درصد است.بسیاری از خانواده‌‌ها با ناباوری دست و پنجه نرم می‌‌کنند و بعضی‌‌ها هم در این کار به خرافه‌‌ها کشیده شده‌‌اند. علیرغم آنچه که در کلاس‌‌های تنظیم با خانواده با والدین گفته میشود برای باردار شدن عوامل زیادی باید مهیا باشند. درواقع احتمالات باردار شدن در هر دوره قاعدگی حداکثر 25% است. بسیاری از خانم‌‌ها هر 4ماه یک بار اوول (تخمک) تولید میکنند. علاوه بر اینها شرایط رحم، کمیت و کیفیت اسپرم، زمان و بسیاری از عوامل دیگر باید مناسب باشند.

حتما بخوانید: نوزادان در یک ماهگی!


بسیاری از زوج‌‌های شمال آمریکا در باردار شدن مشکل دارند و میزان آن در زوجهای مسن‌‌تر بیشتر است. برخلاف بعضی از وظایف خانگی مشکل ناباروری هم به زن و هم به شوهر مربوط میشود: یک سوم ناباروری مربوط میشود به زن، یک سوم به مرد و یک سوم به زمان بستگی دارد. علت ناباروری ترکیبی از مشکلات بین زن و شوهر است. متاسفانه علت ناباروری ترکیبی از مشکلات بین زن و شوهر است. متاسفانه علت ناباروری بعضی از زوج-ها شناخته شده نیست. عوامل زیادی بر باروری اثر دارند.

                                                                    بهترین غذاها برای باروری
بعضی خانواده‌‌ها میگویند: "هروقت شد ،باشد" اجازه دهید طبیعت راه خود را انتخاب کند ولی اگر میخواهید در زمان بخصوصی باردار شوید یا این که سانسی برای باردار شدن خود نمی‌‌بینید و به همین خاطر نیز کمی مایوس شده‌‌اید، ممکن است بخواهید موقعیت و فرصت‌‌های خود کنترلی داشته باشید. شما میتوانید با اندازه‌‌گیری دمای حداقل خود یا با استفاده از کیت‌‌های تخمک‌‌گذاری برای تعیین زمان آن شانس باروری خود را به حداکثر برسانید. بعضی از کارشناسان حتی میگویند که حالت زن و مرد هم در زمان همخوابی موثر است.

حتما بخوانید: علل افسردگی پس از زایمان


یکی از بهترین راه‌‌ها غذای مناسب خوردن است. غذاهای مناسب نه تنها شما و شوهرتان را سالم نگه میدارد بلکه توانایی باردار شدن را هم افزایش میدهد. بله! غذا ممکن است بر بارداری اثر بگذارد. بعضی‌‌ها برای باروری به تفال معتقدند ولی ما در این فصل واقعیت‌‌ها را در مورد غذا و باروری مورد بررسی قرار خواهیم داد. ما موادغذایی و غذاها را که نیازهای باروری را برآورده می‌‌کنند مورد بررسی قرار خواهیم داد.

                                                                             بهترین غذاها برای باروری
این قسمت را خطاب به آقایان می‌‌نویسم که شما هم آزاد نیستید هر کاری خواهید انجام دهید! مواد غذایی مصرفی مرد هم در توانایی باروری و تولید اسپرم کارآمد موثر است. تاکید زیادی بر سلامتی بارداری شده است لذا این فصل هم برای خانم‌‌ها و هم آقایان مهم است. هردو شما باید غذاهایی بخورید که باروری‌‌تان را افزایش داده و سلامتی بارداری را بهبود ببخشد .


نگران نباشید 


فشار روانی (استرس) هم میتواند در ناباروری اثر بگذارد. اگر احساس درماندگی و ناکامی میکنید یادتان باشد که در این حال باردار شدن چقدر مشکل بوده و احتمالات چقدر کم است. بعضی کارشناسان می-گویند: زن و شوهر نباید نگران بارداری باشند جز این که حداقل بیش از یک سال طول کشیده و هنوز باردار نشده‌‌اند. ممکن است آرامش باعث بارداری شما بشود. چقدر داستان‌‌هایی درباره خانم‌‌هایی شنیده‌‌ایم که بعد از رفع نگرانی‌‌ها و آسوده خاطر شدن باردار شده‌‌اند.

حتما بخوانید: فواید کلم پیچ در دوران شیردهی


کاهش از استرس در زندگی هم به افزایش باروری کمک میکند. در حقیقت "مجله تولیدمثل انسان" گزارش داد. در زوجهای سالم، شاد و با آرامش خاطر، بارداری خیلی بیشتر است درحالی که در ماه‌‌هایی که احساس استرس، ناآرامی و اضطراب می‌‌کردند احتمال باردار شدن کمتر است.

                                                  بهترین غذاها برای باروری
بنابراین آرام بوده، خوب غذا خورده و به بدن خود غذاهایی بدهیم که نیاز دارد تا قوی، سالم و بارور باشید و یادتان باشد غذای مناسب بدن را برای بارداری بهتر آماده می‌‌کند.


واقعیت اثبات شده


سلامت شما قبل از بارداری با کودکان سالم‌‌تر مرتبط است.

بالا بردن آگاهی


بهبود سلامت مادر قبل از بارداری خط‌‌ مشی مهمی در کاهش خطر مشکلات بارداری هم برای مادر و هم برای فرزند است.
در یک آزمایش بزرگ چند مرکزی به نام "مداخله خانم‌‌های سالم و قوی" با نزدیک به هفتصد خانم، محققان دریافتند که وقتی خانم‌‌ها در مورد غذا و ورزش آموزش دیدند به احتمال بیشتر در جهت بارداری سالمتر قدم برداشته و نتیجه این، سلامتی بیشتر هم برای مادر و هم برای فرزند بود.

حتما بخوانید: پس از زایمان زردآلو بخورید!

استرس (فشار روانی) کمتر


کارشناسان دانشگاه کالیفرنیا در سن دیه‌‌گو (san diego) در مورد "باروری و نازایی" در سال 2005 گزارش دادند که در موفقیت درمان بارداری که شامل TVF( بارداری در آزمایشگاه) می‌‌شد، استرس نقش داشت. بعد از بررسی، یکسری پرسشنامه در مورد اندازه‌‌گیری مقدار استرس بیمار دانشمندان دریافتند که خانم‌‌هایی با بیشترین استرس در مقایسه با خانم‌‌های بدون استرس در هر دوره 20 درصد کمتر تخمک آماده بازیابی داشتند. خانم‌‌های استرس‌‌دار همچنین 20 درصد کمتر آماده رسیدن به لقاح بودند. 

                               بهترین غذاها برای باروری
عادات بد خداحافظ


سبک بد زندگی را کنار بگذارید. دود، الکل و کافئین متوسط یا زیاد با ناباروری مرتبط هستند. به علاوه این عادات بد برای سلامت کودک درحال رشد هم مضر است، مثلا سیگاری‌‌ها کمبودذ اسید فولیک دارند که ماده‌‌غذایی مهمی برای رشد جنین است. ولی فکر نکنید که میتوانید صرفا اسید فولیک مصرف کرده و سیگار هم بکشید. سیگار بیش از آنچه فکر میکنید به سلامتی خود و کودکتان آسیب می‌‌رساند. تیکوتین از جفت عبور کرده و دود سیگار ممکن است، باعث شود که جفت گردن رحم را بپوشند.

حتما بخوانید: بهترین غذاها برای دوران پس از زایمان


کافئین در جذب آهن مداخله می کند که یک ماده کلیدی موردنیاز برای رشد کودک و برای جلوگیری از خستگی و کم خونی مادر است. الکل با تاثیر گذاشتن بر رشد کودک به او آسیب می‌‌رساند. اگر شما مشروبات الکلی بنوشید مثل این است که کودک شما نوشیده و یادتان باشد که کبد کودک شما بعد از تولد خوب کار نمیکند (تا با الکل مقابله کند) لذا آثار الکل بر کودک طویل المدت است.مردها هم باید این عادت بد را کنار بگذارند چون اینها ممکن است باعث کم شدن تعداد اسپرم و سلامت کم اسپرم شئد. 

                                                                             بهترین غذاها برای باروری
این عادت ناپسند را هنگام بچه دار شدن کنار گذاشته و آغاز زندگی کودک خود را خراب نکنید.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

خواص انجیر در بارداری

خواص انجیر در بارداری

خواص انجیر در بارداری عجب! در یک فنجان انجیر مقدار 5 گرم فیبر وجود دارد. انجیر دارای فیبر، کلسیم، آهن و دیگر مواد غذایی خوب برای خانم‌‌های باردار است که خوشبختانه در ایران انجیر به صورت تازه و خشک به طور فراوان یافت می شود.

تغذیه کنترل شده در سه ماه دوم بارداری

تغذیه کنترل شده در سه ماه دوم بارداری

تغذیه کنترل شده در سه ماه دوم بارداری اضافه وزن زیاد هر 24 ساعت یکبار است. اصلا رژیم نگیرید و غذایتان را کم نکنید. حتما ورزش کنید. حتی اگر مدت آن کوتاه باشد بهتر از این است که اصلا ورزش نکنید. حفظ آب در بدن مخصوصاً در تابستان مانند این است که وزن شما سریع اضافه می شود. حتی اگر از یک معاینه تا معاینه بعدی هم وزنتان افزایش یابد دلیل خطرناکی نیست، پزشک شما علائم مشکلاتی مانند فشار خون بالا یا عدم تعادل قند بدن را کنترل می کند

خواص شیر در دوران شیردهی

خواص شیر در دوران شیردهی

خواص شیر در دوران شیردهی
وقت آن رسیده که همراه با شام خود مقداری شیر هم بنوشید. وقتی که بدن شما دیوانه‌‌وار میکوشد تا برای نوزادتان شیر تهیه کند، موادمعدنی‌‌ای مانند کلسیم، منیزیم و فسفر را از جریان خون می‌‌گیرد. اگر غذاهای شما این موادمعدنی را به قدر کافی نداشته باشند استخوان‌‌هایتان مجبور خواهند شد مقداری از ذخیره خود را بدهند. به علاوه بدن برای کمک به تغذیه کودک به پروتئین و چربی زیادی نیاز دارد و شیر منبع بزرگ این مواد هم هست

سن  بارداری

سن بارداری

سن بارداری  اگر قرار است به زودی پدر یا مادر شوید، مسئله‌ی مهمی که باید به آن توجه داشته باشید سن باروری است. معمولاً برخی مشکلات و موارد خاص در نوزادانی به وجود می‌آید که پدر یا مادرهایشان در اواخر دهه‌ی سوم زندگی یا بیشتر، تازه تصمیم می‌گیرند که بچه دار شوند. همچنین مادران نوجوان هم با مشکلات و چالش‌های خاصی مواجه می‌شوند.
 

بهترین غذاها برای سه ماه سوم بارداری

بهترین غذاها برای سه ماه سوم بارداری

بهترین غذاها برای سه ماه سوم بارداری بالاخره وقت آن رسیده است که بهترین غذاهای مناسب برای سه ماهه سوم را میل کنید. این غذاها سرشار از مواد غذایی مورد نیاز برای رشد و تغییر بدنی خود و نیازهای رشدی بی‌نظیر کودک شما در این چند ماهه آخر است. 

چه غذاهایی خواص باروری بیشتری دارد؟

چه غذاهایی خواص باروری بیشتری دارد؟

چه غذاهایی خواص باروری بیشتری دارد؟ هیچ غذایی نیست که معلوم شده باشد به تنهایی باروری را افزایش بدهید. هیچ میوه سحرآمیز یا قارچ خارجی نیست که باعث شود فردا باردار شوید ولی دانشمندان میدانند یک رژیم غذایی سالم دارای موادغذایی ویژه به سلامتی عمومی شما کمک کرده و ممکن است شانس باردار شدن شما را افزایش دهد.
تغذیه قبل از باردار شدن خیلی مهم است زیرا شما تا چند هفته بعد حتی نمیدانید که ب....

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید