قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

فواید کلم پیچ در دوران شیردهی

فواید کلم پیچ در دوران شیردهی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/11 0 نظر 145 بازدید

فواید کلم پیچ در دوران شیردهی

کلم پیچ برای خود، کودک‌‌‌‌‌تان- و چه باور کنید و چه نکنید- برای سینه‌‌‌‌‌هایتان خوب است. برگهای کلم که موادغذائی خوبی دارند انتخاب خوبی برای زمان شیردهی می‌‌‌‌‌باشند ولی می‌‌‌‌‌توانید برگ‌‌‌‌‌های کلم را مستقیما هم مورد استفاده قرار دهید

فواید کلم پیچ در دوران شیردهی


کلم پیچ برای خود، کودک‌‌‌‌‌تان و چه باور کنید و چه نکنید  برای سینه‌‌‌‌‌هایتان خوب است. برگهای کلم که موادغذائی خوبی دارند انتخاب خوبی برای زمان شیردهی می‌‌‌‌‌باشند ولی می‌‌‌‌‌توانید برگ‌‌‌‌‌های کلم را مستقیما هم مورد استفاده قرار دهید.

                                 فواید کلم پیچ
کلم پیچ در یک نگاه


مقدار مصرف: یک دوم فنجان ( 75 گرم)               کلسیم:4%               کالری:17
ویتامین A: 1%               چربی اشباع شده:صفر                 ویتامین C:47% 
پروتئین: 1 گرم                     آهن: 1%                 فیبر: 1گرم

حتما بخوانید: چرا شیر مادر مفید است؟


توجه: اطلاعات غذایی داده شده  براساس ارزش غذایی غذاها و نیازهای غذایی یک خانم باردار (RDA) است.


مقداری کلم‌‌‌‌‌ پیچ را خالی بخورید


کلم در رژیم‌‌‌‌‌غذایی شما شایسته جایگاهی ستاره‌‌‌‌‌دار است. کلم‌‌‌‌‌پیچ منبع خوب بسیاری از ویتامین‌‌‌‌‌ها و موادمعدنی است که از آن جمله تیامین، فولات، ویتامین B6، ویتامین C، ویتامین K، کلسیم، منیزیم، منگنز، فسفر، پتاسیم و فیبر را میتوان نام برد. بسیاری از موادغذایی برای تولید مناسب شیر ضروری هستند. ویتامین‌‌‌‌‌های B( تیامین، فولات و ویتامین B6) برای تولید انرژی نقش حیاتی دارد. در چند ماه آینده برای تولید شیر به آن نیاز خواهید داشت. نصف فنجان برگ کلم دارای حدود 23 میکروگرم فولات و حدود 4درصد تیامین و ویتامین B6 موردنیاز روزانه شما است.

                                                    فواید کلم پیچ
ویتامین C در افزایش توان سیستم ایمنی سالم خود و کودکتان فوق‌‌‌‌‌العاده مفید بوده و در سلامت پوست نقش مهمی دارد و پوست شما می‌‌‌‌‌ کوشد تا سریعا به حالت قبل از بارداری بازگشت کند. در نصف فنجان برگ کلم‌‌‌‌‌پیچ تقریبا نیمی از ویتامین C موردنیاز روزانه شما وجود دارد و ما نمی‌‌‌‌‌توانیم ویتامین K را فراموش کنیم. کلم‌‌‌‌‌پیچ منبع افسانه‌‌‌‌‌ای ویتامین K بوده و نصف فنجان آن تقریبا تمامی نیاز روزانه شما را تامین می‌‌‌‌‌کند( یعنی در نصف فنجان آن 81 میکروگرم ویتامین K وجود دارد) ویتامین K همراه با کلسیم و منیزیم در سلامتی استخوان ماده‌‌‌‌‌غذایی کلیدی می‌‌‌‌‌باشد.

حتما بخوانید: فواید خوردن آب سالم در دوران بارداری


منبع خوب آهن


بدن شما به احتمال زیاد کمبود آهن دارد چون شما مقدار زیادی از آهن خود را در دوران بارداری به کودکتان تقدیم کرده‌‌‌‌‌اید و حالا هم در تولید روزانه شیر مقادیر زیادی آهن مصرف می‌‌‌‌‌کنید. وارد کردن غذاهایی مانند کلم در رژیم‌‌‌‌‌غذایی می‌‌‌‌‌تواند شما را یاری کند: یک کلم‌‌‌‌‌پیچ دارای 2 میلی‌‌‌‌‌گرم آهن است. در دوران شیردهی روزانه به 9 میلی‌‌‌‌‌گرم آهن نیاز دارید. در فصول بارداری درباره بسیاری از دیگر غذاهای آهن‌‌‌‌‌دار مانند عصاره آلو خشک و گوجه‌‌‌‌‌فرنگی خشک و کنگر فرنگی، زردچوبه و نخود صحبت کردیم.

                                                   فواید کلم پیچ
کلم‌‌‌‌‌ پیچ برای کلسیم و منیزیم


کلم‌‌‌‌‌پیچ منبع خوب کلسیم، منیزیم و ویتامین K است. لذا در هر گازی که به کلم می‌‌‌‌‌زنیم، نیروی استخوان‌‌‌‌‌سازی به دست می‌‌‌‌‌آورید. نصف فنجان کلم‌‌‌‌‌پیچ آب پز شده دارای 36 میلی‌‌‌‌‌گرم کلسیم و 11 میلی‌‌‌‌‌گرم منیزیم است. ما در صفحات آینده موقع بحث در مورد شیر درباره اهمیت کلسیم به تفصیل صحبت خواهیم کرد لذا اجازه بدهید در اینجا درباره منیزیم که کمتر شناخته شده صحبت کنیم. منیزیم برای تولید شیر سالم به اندازه کلسیم اهمیت دارد. در دوران شیردهی بدن شما سخت می‌‌‌‌‌کوشد تا مغذی‌‌‌‌‌ترین غذا را برای کودکتان تهیه کند. سینه‌‌‌‌‌ها موادمعدنی‌‌‌‌‌ای مانند کلسیم و منیزیم را از بدن می-خواهند تا شیر تولید کنند.

حتما بخوانید: مضرات روغن های ترانس بر بارداری سالم


اگر رژیم غذایی دارای منیزیم کافی نباشد از استخوان‌‌‌‌‌ها خواسته میشود تا مقداری از منیزیم خود را بدهند. دادن موادمغذی استخوان‌‌‌‌‌ها را ضعیف می‌‌‌‌‌کند. علاوه بر این کمبود منیزیم در غذاها هم می‌‌‌‌‌تواند حتی بیشتر به استخوان‌‌‌‌‌هایتان آسیب برساند. چون در کار سلول‌‌‌‌‌های استخوان‌‌‌‌‌ساز و سلول‌‌‌‌‌های تجزیه‌‌‌‌‌کننده استخوان تاثیر می‌‌‌‌‌گذارد. منیزیم یک ضریب ثابت سلامتی استخوان و عضلات است. کمبود منیزیم می-تواند کار استئوپلاست‌‌‌‌‌ها (سلول‌‌‌‌‌های سازنده استخوان) را فلج کند. مقدار کم منیزیم در بدن به افزایش ساخت و فعالیت استئوکلاست‌‌‌‌‌ها (سلولهای تجزیه‌‌‌‌‌کننده استخوان) منجر میشود.

یعنی کمبود یک چیز دوگونه ضرر دارد. یکی کاهش فعالیت استئوپلاست‌‌‌‌‌ها و دیگری افزایش فعالیت استئوکلاست‌‌‌‌‌ها. از این مهم‌‌‌‌‌تر این که اگر مقدار منیزیم در دسترس شما کافی نباشد، استخوان‌‌‌‌‌های کودک شما هم آن را به اندازه کافی دریافت نمی‌‌‌‌‌کند لذا حتما غذاهای منیزیم‌‌‌‌‌دار مانند کلم را با برنامه‌‌‌‌‌ای منظم و همچنین مقدار زیادی غذاهای کلسیم‌‌‌‌‌دار بخورید تا هم استخوان‌‌‌‌‌های خود و هم استخوان‌‌‌‌‌های کودکتان سالم و قوی بمانند.

                                                 فواید کلم پیچ
غذاهای خوشمزه


اگر تا به حال بوی کلم‌‌‌‌‌پیچ زیاد پخته شده را استشمام کرده باشید شاید هرگز بوی نفرت‌‌‌‌‌انگیز آن را فراموش نکنید و ممکن است باعث شده باشد که به طور کلی از کلم دوری کنید و این چیز بدی است چون کلم دارای موادغذایی و فیتوکمپکال‌‌‌‌‌های (مواد شیمیایی گیاهی) ضد سرطان است. کلم‌‌‌‌‌پیچ خصوصا قرمز سرشار از فلاونوئیدهایی به نام آنتوسیاتین است که حقیقتا اثر آنتی‌‌‌‌‌اکسیدان زیادی دارد. کلم‌‌‌‌‌پیچ همچنین فیبر زیاد داشته و بهتر از همه این که کم کالری‌‌‌‌‌ترین غذای روی کره زمین است.

حتما بخوانید: نقش مکمل های گیاهی در دوران بارداری


بنابراین چگونه میتوان بدون بوی بد آن از فواید آن بهره برد؟ آسان است. شما میتوانید کلم خرد شده را با کمی تخم زیره در کمی کره ارگانیک (طبیعی) یا روغن سرخ کنید تا کمی نرم شده و درون آن حرارت ببیند و به عنوان یک غذای خوشمزه مصرف کنید.


من آن را خرد کرده و با دیگر سبزیجات به عنوان سالاد می‌‌‌‌‌خورم. هم کلم سبز و هم قرمز به سالاد تردی و خوشمزگی میدهند. سالاد کلم را با تغییرات مختلفی می‌‌‌‌‌توانید تهیه کنید. من دوست ندارم که در سالاد کلم سس مایونز یا دیگر مواد پر کالری بریزیم. برای درست کردن سالاد خوشمزه و رنگارنگ، کمی هویج را در آن رنده کرده و کمی پیاز سفید خردشده را هم در آن ریخته و سپس آن را حداقل یک ساعت در سس سرکه بخوابانید.

                                                    فواید کلم پیچ

من دوست دارم کمی سرکه بلسان (مُر حجازی) و روغن زیتون خیلی تازه و انواع ترکیبات گیاهی را به آن اضافه کنم. تخمزیره سیاه (کرمانی) با سالاد کلم خوشمزه است. قبل از کشیدن آن کمی مغز تخمه آفتابگردان یا تخمه کدو هم به آن بیافزایید تا بیشتر زیر دندان‌‌‌‌‌ها بیاید و از جویدن آن لذت ببرید.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

ارتباط حسی مادر و جنین(2)

ارتباط حسی مادر و جنین(2)

ارتباط احساسی مادر و جنین "رابطه" افکار ما را در مورد اضطراب‌ها و گرایش‌های عاطفی، در باره شاد بون و رازهای آن و نارحت بودن و دلایل آن، شکل گیری دشمنی در نزد عده ای از مردم یا آرامشی خاص نزد عده ای دیگر و آرامش روح و روان یا نگرانی و منشاء ترس‌های نامعلوم آن؛ عوض کرد.

هفته هشتم بارداری

هفته هشتم بارداری

در هفته هشتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته هشتم بارداری و نکات مهم درباره هفته هشتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

حواس پنجگانه‌ی جنین

حواس پنجگانه‌ی جنین

حواس پنجگانه‌ی جنین پژوهشگران و دانشمندان متخصص با نمودارهای واضح و در تعدادی از پژوهش‌ها این دانش پربار را ثابت کرده‌اند.( تأثیر رویدادهای گذشته در هر مرحله از زندگی بر روی آینده فرد) ولی انگار پا را فراتر گذاشته‌اند و بنظر می‌رسد آن‌ها می‌توانند ریشه رفتارهای پریشان را مشخص و کنترل کنند (حتی در رحم مادر) و کنترل رفتارها، دانشمندان را چشم انتظار می‌کند باتوجه به آمادگی نامحدود اطفالی که هنوز به دنیا نیامده اند و آمادگی پدران و مادران و دست آخر آمادگی جامعه، به نتایج درخشانی دست پیدا کنند.

تاثیر عوامل شیرین کننده بر بارداری سالم

تاثیر عوامل شیرین کننده بر بارداری سالم

تاثیر عوامل شیرین کننده بر بارداری سالم بسیاری از عوامل شیرین‌‌کننده هم معمولا در محصولات غذایی یافت می‌‌شوند: ایزومالت، لاکتیتول، مالتیتول، مانیتول، سوربیتول، تائوماتین و زیلیتول. این قندها هم که الکل‌‌های قند نامیده میشوند به طور طبیعی در میوه‌‌ها و به مقدار کم در سبزیجات یافت می‌‌شوند. آن‌‌ها اثر قندی کمی در بدن دارند یعنی کندتر از شکر وارد جریان خون می‌‌شوند. اگرچه بدون کالری نیستند، کنترل آن‌‌ها برای جریان خون کمی راحت‌‌تر است و این یک اثر خوب

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه اول بارداری

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه اول بارداری

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه اول بارداری در قرن نوزدهم بارداری به عنوان شرایطی حساس تلقی می شد که خانم باردار بایستی در یک اتاق روی یک صندلی راحتی حبس باشد. ولی حالا برعکس. می گویند که نه تنها بلند شدن و راه رفتن برای شما و کودکتان ضرری ندارد بلکه برای هر دوی شما مفید است.

آزمایشات سه ماه دوم بارداری

آزمایشات سه ماه دوم بارداری

آزمایشات سه ماه دوم بارداری در یک بارداری طبیعی طی سه ماهه دوم هر ماه یکبار معاینه انجام می گیرد. و هر بار وزن، فشار خون و ادرار کنترل می شود و نیز اندازه و وضعیت رحم، اندازه کودک، میزان رشد و وضعیت او مورد بررسی قرار می گیرد و از هفته 20 تا 36، شکم شما از ناحیه زیر شکم تا قله رحم با نوار اندازه گیری (به سانتی متر) اندازه گیری می شود و بطور تخمینی با هفته های بارداریتان مقایسه می شود. احتمالا در این دوران معاینه داخلی نخواهید داشت مگر این که پزشک نسبت به مشکلی (مانند زایمان پیش از موعد ) تردید داشته باشد.
 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید