طراحی فرزند- دکتر روح الهه سلیمانی

قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

فواید کلم پیچ در دوران شیردهی

فواید کلم پیچ در دوران شیردهی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/11 0 نظر 300 بازدید

فواید کلم پیچ در دوران شیردهی

کلم پیچ برای خود، کودک‌‌‌‌‌تان- و چه باور کنید و چه نکنید- برای سینه‌‌‌‌‌هایتان خوب است. برگهای کلم که موادغذائی خوبی دارند انتخاب خوبی برای زمان شیردهی می‌‌‌‌‌باشند ولی می‌‌‌‌‌توانید برگ‌‌‌‌‌های کلم را مستقیما هم مورد استفاده قرار دهید

فواید کلم پیچ در دوران شیردهی


کلم پیچ برای خود، کودک‌‌‌‌‌تان و چه باور کنید و چه نکنید  برای سینه‌‌‌‌‌هایتان خوب است. برگهای کلم که موادغذائی خوبی دارند انتخاب خوبی برای زمان شیردهی می‌‌‌‌‌باشند ولی می‌‌‌‌‌توانید برگ‌‌‌‌‌های کلم را مستقیما هم مورد استفاده قرار دهید.

                                 فواید کلم پیچ
کلم پیچ در یک نگاه


مقدار مصرف: یک دوم فنجان ( 75 گرم)               کلسیم:4%               کالری:17
ویتامین A: 1%               چربی اشباع شده:صفر                 ویتامین C:47% 
پروتئین: 1 گرم                     آهن: 1%                 فیبر: 1گرم

حتما بخوانید: چرا شیر مادر مفید است؟


توجه: اطلاعات غذایی داده شده  براساس ارزش غذایی غذاها و نیازهای غذایی یک خانم باردار (RDA) است.


مقداری کلم‌‌‌‌‌ پیچ را خالی بخورید


کلم در رژیم‌‌‌‌‌غذایی شما شایسته جایگاهی ستاره‌‌‌‌‌دار است. کلم‌‌‌‌‌پیچ منبع خوب بسیاری از ویتامین‌‌‌‌‌ها و موادمعدنی است که از آن جمله تیامین، فولات، ویتامین B6، ویتامین C، ویتامین K، کلسیم، منیزیم، منگنز، فسفر، پتاسیم و فیبر را میتوان نام برد. بسیاری از موادغذایی برای تولید مناسب شیر ضروری هستند. ویتامین‌‌‌‌‌های B( تیامین، فولات و ویتامین B6) برای تولید انرژی نقش حیاتی دارد. در چند ماه آینده برای تولید شیر به آن نیاز خواهید داشت. نصف فنجان برگ کلم دارای حدود 23 میکروگرم فولات و حدود 4درصد تیامین و ویتامین B6 موردنیاز روزانه شما است.

                                                    فواید کلم پیچ
ویتامین C در افزایش توان سیستم ایمنی سالم خود و کودکتان فوق‌‌‌‌‌العاده مفید بوده و در سلامت پوست نقش مهمی دارد و پوست شما می‌‌‌‌‌ کوشد تا سریعا به حالت قبل از بارداری بازگشت کند. در نصف فنجان برگ کلم‌‌‌‌‌پیچ تقریبا نیمی از ویتامین C موردنیاز روزانه شما وجود دارد و ما نمی‌‌‌‌‌توانیم ویتامین K را فراموش کنیم. کلم‌‌‌‌‌پیچ منبع افسانه‌‌‌‌‌ای ویتامین K بوده و نصف فنجان آن تقریبا تمامی نیاز روزانه شما را تامین می‌‌‌‌‌کند( یعنی در نصف فنجان آن 81 میکروگرم ویتامین K وجود دارد) ویتامین K همراه با کلسیم و منیزیم در سلامتی استخوان ماده‌‌‌‌‌غذایی کلیدی می‌‌‌‌‌باشد.

حتما بخوانید: فواید خوردن آب سالم در دوران بارداری


منبع خوب آهن


بدن شما به احتمال زیاد کمبود آهن دارد چون شما مقدار زیادی از آهن خود را در دوران بارداری به کودکتان تقدیم کرده‌‌‌‌‌اید و حالا هم در تولید روزانه شیر مقادیر زیادی آهن مصرف می‌‌‌‌‌کنید. وارد کردن غذاهایی مانند کلم در رژیم‌‌‌‌‌غذایی می‌‌‌‌‌تواند شما را یاری کند: یک کلم‌‌‌‌‌پیچ دارای 2 میلی‌‌‌‌‌گرم آهن است. در دوران شیردهی روزانه به 9 میلی‌‌‌‌‌گرم آهن نیاز دارید. در فصول بارداری درباره بسیاری از دیگر غذاهای آهن‌‌‌‌‌دار مانند عصاره آلو خشک و گوجه‌‌‌‌‌فرنگی خشک و کنگر فرنگی، زردچوبه و نخود صحبت کردیم.

                                                   فواید کلم پیچ
کلم‌‌‌‌‌ پیچ برای کلسیم و منیزیم


کلم‌‌‌‌‌پیچ منبع خوب کلسیم، منیزیم و ویتامین K است. لذا در هر گازی که به کلم می‌‌‌‌‌زنیم، نیروی استخوان‌‌‌‌‌سازی به دست می‌‌‌‌‌آورید. نصف فنجان کلم‌‌‌‌‌پیچ آب پز شده دارای 36 میلی‌‌‌‌‌گرم کلسیم و 11 میلی‌‌‌‌‌گرم منیزیم است. ما در صفحات آینده موقع بحث در مورد شیر درباره اهمیت کلسیم به تفصیل صحبت خواهیم کرد لذا اجازه بدهید در اینجا درباره منیزیم که کمتر شناخته شده صحبت کنیم. منیزیم برای تولید شیر سالم به اندازه کلسیم اهمیت دارد. در دوران شیردهی بدن شما سخت می‌‌‌‌‌کوشد تا مغذی‌‌‌‌‌ترین غذا را برای کودکتان تهیه کند. سینه‌‌‌‌‌ها موادمعدنی‌‌‌‌‌ای مانند کلسیم و منیزیم را از بدن می-خواهند تا شیر تولید کنند.

حتما بخوانید: مضرات روغن های ترانس بر بارداری سالم


اگر رژیم غذایی دارای منیزیم کافی نباشد از استخوان‌‌‌‌‌ها خواسته میشود تا مقداری از منیزیم خود را بدهند. دادن موادمغذی استخوان‌‌‌‌‌ها را ضعیف می‌‌‌‌‌کند. علاوه بر این کمبود منیزیم در غذاها هم می‌‌‌‌‌تواند حتی بیشتر به استخوان‌‌‌‌‌هایتان آسیب برساند. چون در کار سلول‌‌‌‌‌های استخوان‌‌‌‌‌ساز و سلول‌‌‌‌‌های تجزیه‌‌‌‌‌کننده استخوان تاثیر می‌‌‌‌‌گذارد. منیزیم یک ضریب ثابت سلامتی استخوان و عضلات است. کمبود منیزیم می-تواند کار استئوپلاست‌‌‌‌‌ها (سلول‌‌‌‌‌های سازنده استخوان) را فلج کند. مقدار کم منیزیم در بدن به افزایش ساخت و فعالیت استئوکلاست‌‌‌‌‌ها (سلولهای تجزیه‌‌‌‌‌کننده استخوان) منجر میشود.

یعنی کمبود یک چیز دوگونه ضرر دارد. یکی کاهش فعالیت استئوپلاست‌‌‌‌‌ها و دیگری افزایش فعالیت استئوکلاست‌‌‌‌‌ها. از این مهم‌‌‌‌‌تر این که اگر مقدار منیزیم در دسترس شما کافی نباشد، استخوان‌‌‌‌‌های کودک شما هم آن را به اندازه کافی دریافت نمی‌‌‌‌‌کند لذا حتما غذاهای منیزیم‌‌‌‌‌دار مانند کلم را با برنامه‌‌‌‌‌ای منظم و همچنین مقدار زیادی غذاهای کلسیم‌‌‌‌‌دار بخورید تا هم استخوان‌‌‌‌‌های خود و هم استخوان‌‌‌‌‌های کودکتان سالم و قوی بمانند.

                                                 فواید کلم پیچ
غذاهای خوشمزه


اگر تا به حال بوی کلم‌‌‌‌‌پیچ زیاد پخته شده را استشمام کرده باشید شاید هرگز بوی نفرت‌‌‌‌‌انگیز آن را فراموش نکنید و ممکن است باعث شده باشد که به طور کلی از کلم دوری کنید و این چیز بدی است چون کلم دارای موادغذایی و فیتوکمپکال‌‌‌‌‌های (مواد شیمیایی گیاهی) ضد سرطان است. کلم‌‌‌‌‌پیچ خصوصا قرمز سرشار از فلاونوئیدهایی به نام آنتوسیاتین است که حقیقتا اثر آنتی‌‌‌‌‌اکسیدان زیادی دارد. کلم‌‌‌‌‌پیچ همچنین فیبر زیاد داشته و بهتر از همه این که کم کالری‌‌‌‌‌ترین غذای روی کره زمین است.

حتما بخوانید: نقش مکمل های گیاهی در دوران بارداری


بنابراین چگونه میتوان بدون بوی بد آن از فواید آن بهره برد؟ آسان است. شما میتوانید کلم خرد شده را با کمی تخم زیره در کمی کره ارگانیک (طبیعی) یا روغن سرخ کنید تا کمی نرم شده و درون آن حرارت ببیند و به عنوان یک غذای خوشمزه مصرف کنید.


من آن را خرد کرده و با دیگر سبزیجات به عنوان سالاد می‌‌‌‌‌خورم. هم کلم سبز و هم قرمز به سالاد تردی و خوشمزگی میدهند. سالاد کلم را با تغییرات مختلفی می‌‌‌‌‌توانید تهیه کنید. من دوست ندارم که در سالاد کلم سس مایونز یا دیگر مواد پر کالری بریزیم. برای درست کردن سالاد خوشمزه و رنگارنگ، کمی هویج را در آن رنده کرده و کمی پیاز سفید خردشده را هم در آن ریخته و سپس آن را حداقل یک ساعت در سس سرکه بخوابانید.

                                                    فواید کلم پیچ

من دوست دارم کمی سرکه بلسان (مُر حجازی) و روغن زیتون خیلی تازه و انواع ترکیبات گیاهی را به آن اضافه کنم. تخمزیره سیاه (کرمانی) با سالاد کلم خوشمزه است. قبل از کشیدن آن کمی مغز تخمه آفتابگردان یا تخمه کدو هم به آن بیافزایید تا بیشتر زیر دندان‌‌‌‌‌ها بیاید و از جویدن آن لذت ببرید.
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: کار را برای فرزندتان به بازی تبدیل کنید

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

خواص کرفس در دوران بارداری

خواص کرفس در دوران بارداری

خواص کرفس در دوران بارداری فیس ترد و خوشمزه بوده و چیزی بیش از یک غذای سرپایی است. کرفس در دوران بارداری موجب زیبایی پوست می‌‌شود همچنین سرشار از سیلیس بوده که ماده معدنی مهم برای تقویت و محکمی پوست است. پوست شما با آن کشش ها و انبساط‌‌های خود در این سه ماهه پایانی به تقویت شدن نیازمند است. در حقیقت سیلیس باعث می‌‌شود که پوست با وجود کشیده شدن، آب خود را حفظ کرده و سالم بماند.

هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

در هفته شانزدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته شانزدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته شانزدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

فضیلت شیر دادن به نوزاد

فضیلت شیر دادن به نوزاد

فضیلت شیر دادن به نوزاد در دو دهه اخیر به دنبال دستیابی مجامع علمی جهان به شناخت نو و همه جانبه نسبت به ارزش، اهمیت و نقش شیر مادر در تامین سلامت و بقای کودک، شاهد رویکرد جهانی به ترویج تغذیه با شیر مادر بوده-ایم. تقریبا هر ماهه اطلاعات جدیدی که حاکی از بی‌‌‌‌‌مانندی شیرمادر برای حفظ و ارتقای سلامت و رشد و تکامل مطلوب کودکان و حتی باقی ماندن آثار استثنایی آن بر سلامت دوران بزرگسالی کسانی که دوران .........  

داروهایی که مصرف آنها قبل از بارداری بر روی جنین تاثیر می‌گذارد

داروهایی که مصرف آنها قبل از بارداری بر روی جنین تاثیر می‌گذارد

داروهایی که مصرف آنها قبل از بارداری بر روی جنین تاثیر می‌گذارد گاهی اوقات خانم ها در هنگام مصرف قرص باردار می شوند و بعد نگران نقایص مادرزادی در جنین می شوند. موارد زیر برخی از داروهای شایعی است که خانم ها قبل از باردار شدن در مورد آن ها سوال می کنند.

اصول تغذیه ی سه ماه دوم بارداری را بشناسیم

اصول تغذیه ی سه ماه دوم بارداری را بشناسیم

اصول تغذیه ی سه ماه دوم بارداری را بشناسیم زمانی که اشتهایتان بر می گردد، یک گرسنگی دائمی یا میل بخصوصی به خوردن در شما بوجود می آید. این میل که در سه ماهه اول بارداری شروع می شود ممکن است شدت و یا تغییر پیدا کند. خوردن وعده های کوچک غذا به تعداد زیاد به شما کمک می کند گرسنگی شدیدتان را کنترل کنید و این روش هضم غذا را هم آسان می کند. متوجه می شوید که خوراکیهایی که در کشوی میز کارتان گذاشته اید یا جعبه کشمشی که همیشه در کیف شما هست چقدر به شما کمک می کند.

12 اتفاق مهم که طی 12 ماه رخ می دهد

12 اتفاق مهم که طی 12 ماه رخ می دهد

12 اتفاق مهم که طی 12 ماه رخ می دهد در تمام آموزش هایم به اهمیت 1000 روز نخست زندگی انسان اشاره کرده‌ام  هنوز وقتی از والدین حاضر در سمینارها و کارگاه ها در خصوص  1000 روز نخست زندگی، می پرسم همگی به روزهای پس از تولد اشاره می کنند. در صورتی که اگر مطابق باورهایم به شما نگویم که زندگی انسان از سال ها قبل از تولدش شروع شده است، اما قاطعانه خواهم گفت که منظور از هزار روز اول زندگی ،حدود  270 روز دوران جنینی و 730 روز شامل دو سال نخست پس از تولد است که پرونده‌ی بیش از 90 درصد از اتفاقات زندگی افراد در تمام طول سال های زندگی اش بسته می شود.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 6

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید