قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

شیر دادن به نوزاد با شیشه شیر

شیر دادن به نوزاد با شیشه شیر
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/04 0 نظر 232 بازدید

شیر دادن به نوزاد با شیشه شیر

 ممکن است از همان روز اول تولد تصمیم گرفته باشید به نوزاد شیر خشک بدهید و معتقدید که شیردادن کار شما نیست. شاید هم چند وقتی شیر خودتان را به نوزاد بدهید و بخواهید پس از برگشتن به سر کارتان شیر خشک را جایگزین شیر مادر کنید. همچنین ممکن است بخواهید گاهی به خود استراحت داده و به او شیر خشک بدهید یا از پدر نوزاد بخواهید گاهی شبها به نوزاد شیر بدهد. 
حالا دلیل شیر خشک دادن و شیر دادن با....

شیر دادن به نوزاد با شیشه‌ی شیر


 ممکن است از همان روز اول تولد تصمیم گرفته باشید به نوزاد شیر خشک بدهید و معتقدید که شیردادن کار شما نیست. شاید هم چند وقتی شیر خودتان را به نوزاد بدهید و بخواهید پس از برگشتن به سر کارتان شیر خشک را جایگزین شیر مادر کنید. همچنین ممکن است بخواهید گاهی به خود استراحت داده و به او شیر خشک بدهید یا از پدر نوزاد بخواهید گاهی شبها به نوزاد شیر بدهد. 
حالا دلیل شیر خشک دادن و شیر دادن با شیشه هر چه که باشد، ارزش دارد که در مورد چگونگی شیر دادن با شیشه و شیر خشک مطالبی را بیاموزید. 
به کار گیری چند نکته‌ی ساده می‌تواند شیردهی با شیشه را آسان‌تر کند:

                                                             شیر دادن به نوزاد با شیشه شیر


   انواع مختلف مواد استریلیزه کننده‌ی شیشه در بازار وجود دارد که می‌توانید با همفکری دوستان یا مشاوران بهداشت، آنها را خریداری و استفاده کنید؛ 
    هرگز ته مانده‌ی شیر خشک مصرف شده را نگه ندارید یا دوباره استفاده نکنید، به علاوه شیر آماده شده را برای مدت طولانی بیرون از یخچال نگه ندارید، چرا که مستعد رشد باکتری است؛
     اگر می‌خواهید از قبل چند شیشه‌ی شیر آماده کنید، شیشه و آب تهیه کنید و پس از آماده سازی شیر، شیشه‌ها را تا موقع نیاز در یخچال نگه دارید؛ 

حتما بخوانید: فواید شر مادر

نگهداری شیشه شیر در یخچال


    شیشه‌های شیر را با گرم کن مخصوص شیشه شیر، در مایکروویو یا داخل ظرفی پر از آب داغ گرم کنید. اگر می‌خواهید برای گرم کردن شیر آماده از مایکروویو استفاده کنید، دقت داشته باشید که این وسیله ممکن است شیر را به صورت یکنواخت گرم نکند، پس حتما قبل از مصرف، شیشه را خوب تکان دهید و سپس کمی از آن را روی قسمت داخلی مچتان بریزید تا حرارت شیر را قبل از دادن به نوزاد کنترل کنید. 


بیشتر شیر خشک‌ها به شکل پودرند اما در برخی جاها شیر خشک‌های آماده‌ی مصرف هم وجود دارد. این نوع شیر خشکها گران ترند؛ اما به هنگام مسافرت و دوربودن از خانه بسیار مفیدند.
 بسیاری از مادران گاهی با مشاهده‌ی جوش‌های روی شکم یا ناراحتی‌های گوارشی و به هم خوردن مزاج نوزاد، علت را آلرژی به شیر خشک میداند؛ اما در حقیقت آلرژی به شیر خشک به هیچ وجه متداول نیست، بنابراین قبل از تغییر شیر خشک و روی آوردن به شیر سویا یا شیر بز حتما با پزشک نوزادتان مشورت کنید.


 پزشکان توصیه می‌کنند به هیچ وجه شیشه‌ی شیر نوزاد را با استفاده از بالش در دهان او نگذارید، چرا که پایه زدن بر زیر شیشه شیر به هنگام شیردهی به نوزاد و تنها رها کردن او خطرناک است. همچنین خواباندن نوزاد به پشت و قراردادن شیشه در دهان او بدون مراقب، احتمال خطر خفگی نوزاد را افزایش می‌دهد و احتمال پوسیدگی دندان هایش بیشتر می‌شود. 
متداول‌ترین حالت شیردهی با شیشه این است که نوزاد را در میان بازوان‌تان به آغوش بکشید و در بغل خود به او شیر دهید. یک بالش روی زانوی خود بگذارید تا به گردن نوزاد فشار نیاید. بیشتر والدین ترجیح می‌دهند نوزاد را همیشه روی یک دست و در یک جهت شیر دهند. در اینجا چند راهنمایی برای مادرانی آورده شده است که به نوزادانشان شیر خشک می‌دهند:

                                                      شیر دادن به نوزاد با شیشه شیر

چند نکته


    در حین شیردهی به نوزاد جایش را خیلی گرم نکنید یا او را خیلی نپوشانید، چرا که ممکن است احساس آرامش و راحتی زیادی کند و به جای شیر خوردن به خواب برود. 
    پوشک نوزاد را در وسط شیردهی عوض کنید، این کار باعث می‌شود نوزاد بیدار بماند و شیرش را تمام کند. 
    اگر نوزاد در پیدا کردن سر شیشه مشکل دارد، خودتان آن را در دهانش بگذارید یا گونه‌هایش را با سر پستانک بمالید تا مسیر را پیدا کند و سر شیشه را بگیرد. 
    برای اطمینان از گرسنه بودن نوزاد، نوک انگشت خود را (انگشت تمیز) در دهان او بگذارید و ببینید که آیا شروع به مکیدن می‌کند یا خیر. 
     شیشه را کمی کج نگه دارید، طوری که سر پستانک کاملا پر از شیر شود و در نتیجه میزان هوای ورودی به معده‌ی نوزاد، به حداقل برسد.

حتما بخوانید: شیردادن به دو قلوها


 حداقل یک بار در وسط شیردهی آروغ نوزاد را بگیرد و سپس بعد از اتمام شیر مجددا به پشتش بزنید تا آروغ بزند. نوزادان اغلب در طول شیر خوردن کمی هم هوا می‌بلعند و این هوا در معده شان جمع می‌شود. آروغ زدن به بیرون آمدن این هوا از معده شان کمک می‌کند، در نتیجه احساس راحتی بیشتری کرده و می‌توانند غذای بیشتری بخورند.


سیستم گوارشی در حال تکمیل نوزاد


نوزاد یک دستگاه گوارشی کاملا نو و تازه دارد، دستگاه‌ی که به تمرین‌های بی شماری نیاز دارد و به همین دلیل نوزادان چه از شیر مادر تغذیه شوند و چه با شیر خشک، زیاد بالا می‌آورند. برای کاهش این پدیده، پیشنهادهای زیر را امتحان کنید:

حتما بخوانید: اولین معاینه و مشاوره ی پس از ازیمان


    زمانی که نوزاد را روی شانه‌تان می‌گذارید تا آروغ بزند، پارچه‌ای روی شانه‌ی خود بیندازید تا مدام مجبور نباشید لباستان را عوض کنید. 
    برای نوزادان هم به هنگام شیر خوردن و پس از آن، یک پیش بند ببندید تا در صورت بالا آوردن یا ریختن شیر روی لباسش، مدام مجبور نباشید لباسش را  عوض کنید.
     پس از هر بار شیردهی به نوزاد خود کمک کنید تا آروغ بزند. به شکل 2-13 نگاه کنید تا بعضی حالت‌های رایج این کار را ببینید. 
     اگر نوزاد خود را با شیر خشک تغذیه می‌کنید، بهتر است بین شیردهی چند لحظه‌ای شیر دادن را متوقف کنید تا نوزاد با کمک شما آروغ بزند و سپس مجددا شیر بخورد؛ نه اینکه شیر شیشه را کامل بخورد و بعد آروغ او را بگیرید. 
    بلافاصله پس از شیر خوردن، خیلی با نوزاد بازی نکنید؛ قلقلک یا تکان تکان دادن او باعث می‌شود مقدار زیادی از شیر را بالا بیاورد. 
    پس از غذادادن به نوزاد، او را به حالت ایستاده روی شانه‌تان نگه دارید و پس از اینکه آروغ زد، سر جایش بخوابانید.

طول مدت مورد نیاز برای آروغ زدن در نوزادان متفاوت است و به مرور در می‌یابید که چه مدت باید او را روی شانه‌تان بگیرید تا آروغ بزند. 

حتما بخوانید: رژیم غذایی در دوران شیردهی

استفراغ کردن نوزاد


     استفراغ کردن نوزاد طبیعی است؛ اما بعضی کودکان مقدار زیادی از شیرشان را بالا و بیشتر آن را بالا می‌آورد. تا زمانی که نوزاد وزن می‌گیرد و وزنش مناسب است و به طور مرتب ادرار و مدفوع می‌کند، نگران نباشید؛ چرا که بدن او مقدار شیر مورد نیازش را در دستگاه گوارش خود نگه میدارد. اکنون به توضیح دو مشکل و بیماری جدی می‌پردازیم که معمولاً با استفراغ کرمان می‌شود و با دادن بعضی داروها و رقیق کننده‌های غذا یا حتی آروغ زدن‌های ساده در وسط و بعد از شیر خوردن، می‌توانید به او کمک کرده و مشکل را حل کنید. 

                                                         شیر دادن به نوزاد با شیشه شیر


    تنگی پیلور معده، یعنی پیلور، جایی که جریانات خروجی معده از آن به دیگر قسمت‌های دل و روده می‌رود، متورم و مسدود شود. تنگی پیلور معمولاً در ماه اول تولد آغاز می‌شود. علائم این بیماری شامل استفراغ‌های پرتاب شونده (یعنی شیر بالا آورده شده، به اطراف پرت می‌شود) و همچنین گریه‌های مهارنشدنی و حالت گرسنگی درست بعد از شیر خوردن، وزن نگرفتن و کمی ادرار یا مدفوع و ایجاد ورم و برآمدگی در شکم به هنگام شیر خوردن است. هنگام مشاهده‌ی این علائم، فوراً او را نزد پزشک معالج ببرید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته سی ودوم نوزادی

هفته سی ودوم نوزادی

هفته سی ودوم نوزادی

خواص کرفس در دوران بارداری

خواص کرفس در دوران بارداری

خواص کرفس در دوران بارداری فیس ترد و خوشمزه بوده و چیزی بیش از یک غذای سرپایی است. کرفس در دوران بارداری موجب زیبایی پوست می‌‌شود همچنین سرشار از سیلیس بوده که ماده معدنی مهم برای تقویت و محکمی پوست است. پوست شما با آن کشش ها و انبساط‌‌های خود در این سه ماهه پایانی به تقویت شدن نیازمند است. در حقیقت سیلیس باعث می‌‌شود که پوست با وجود کشیده شدن، آب خود را حفظ کرده و سالم بماند.

هفته چهل وهفتم نوزادی

هفته چهل وهفتم نوزادی

هفته چهل وهفتم نوزادی

به چه بارداریی پر خطر گفته می شود؟

به چه بارداریی پر خطر گفته می شود؟

به چه بارداریی پر خطر گفته می شود؟ به بارداریی پرخطر می گویند که از مسیر یک بارداری عادی منحرف شود. بعضی از خانم ها در دوران بارداریشان را بدین صورت آغاز می کنند، و بعضی دیگر تحت شرایط خاصی در معرض خطر هستند. اگر شما در معرض خطر باشید، توسط انجام آزمایشات و مشاوره های ویژه در مورد تغذیه، دارو یا شیوه زندگی تحت مراقبت های خاصی قرار خواهید گرفت. پزشکان این عنوان را متفاوت معنی می کنند.

هفته پنجم نوزادی

هفته پنجم نوزادی

هفته پنجم نوزادی اگر به فرزند خود شیرخشک می‌دهید، باید نوع مناسب آن را با نظر پزشک مشخص کنید. ممکن است فرزند شما نسبت به بعضی شیرخشک‌ها آلرژی داشته باشد و به دنبال خوردن شیرخشک دچار درد و ناراحتی شود. بعضی عوارض ناشی از شیرخشک عبارت است :

فواید خوردن ریواس در دوران بارداری

فواید خوردن ریواس در دوران بارداری

فواید خوردن ریواس در دوران بارداری در سه ماهه سوم بارداری، ریواس یکی از بهترین غذاها برای شما است.ریواس منبع خوب منیزیم، کلسیم، پتاسیم، منگنز، ویتامین C ویتامین K، سیلیکا و فیبر است. در حالی که برگ ریواس سمی است. ساقه آن به خاطر مزه خوب و فواید زیبایی افزای خود مورد استفاده قرار می‌‌‌‌‌گیرد. به راستی ریواس برای پوست خوب است و هر هفته که از بارداری می گذرد، پوست باید بیشتر کشیده شود. با کمک ریواس به زیبای....

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید