قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

مراحل و ویژگی های زایمان

مراحل و ویژگی های زایمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/31 0 نظر 146 بازدید

مراحل و ویژگی های زایمان

زایمان هر خانم بارداری منحصر به فرد و متفاوت از دیگری است و زایمان می تواند فرد را شگفت زده کند

مراحل و ویژگی‌های زایمان 


زایمان هر خانم بارداری منحصربه‌فرد و متفاوت از دیگری است. هر کسی که می‌خواهد نوزادی به‌دنیا بیاورد، خیلی خوب می‌داند که زایمان همیشه می‌تواند او را شگفت‌زده کند. مثلا گاهی خانمی که پزشکان انتظار داشتند خیلی زود زایمان کند، زایمانش طولانی می‌شود یا خانمی که زایمان سخت و طولانی‌مدتی از او انتظار می‌رفت، زایمان سریع و راحتی انجام می‌دهد. گرچه هنوز زایمان شمار بسیاری از خانم‌های باردار با روند طبیعی و پیش‌بینی‌شده پیش می‌رود. 


پزشک می‌تواند هر چند ساعت یک‌بار با انجام معاینه‌ی داخلی، چگونگی پیشرفت زایمان را پیگیری کند. میزان سختی یا آسانی رون زایمان براساس سرعت بازشدن دهانه‌ی رحم اندازه‌گیری می‌شود و البته چقدر راحت و بی‌دردسر جنین به سمت پایین یعنی لگن و کانال عبور تولد وارد می‌شود هم در تعیین میزان سختی زایمان اهمیت دارد. 

                                                    مراحل زایمان
پزشکان درصورتی که پیشرفت روند زایمان بسیار کند باشد یا بازشدن دهانه‌ی رحم متوقف و کند شود یا نوزاد به سمت پایین و داخل لگن نیاید، نگران می‌شوند. آن‌ها سیستمی مفید و مختصری برای توصیف روند زایمان دارند که میزان راحتی زایمان هر خانم با درنظر گرفتن سه موضوع تعیین می-کنند: حالت قرار گیری نوزاد، اندازه‌ی لگن و قدرت و شدت انقباضات. پزشک باید به این سه عامل برای انجام زایمان طبیعی توجه کند، چرا که وجود مشکل در هر یک از این موارد و پیشرفت نامناسب و غیرطبیعی روند زایمان، ممکن است نشانه‌ی این باشد که زایمان نمی‌تواند به‌صورت طبیعی انجام شود و باید از زایمان فورسپس کمک گرفت یا سزارین انجام داد. 

حتما بخوانید: زایمان پیش از موعد


اگر این اولین زایمان شماست، کل مراحل زایمان چیزی بین 12 تا 14 ساعت طول خواهد کشید؛ اما در زایمان‌های بعدی زمان زایمان طبیعی تا 8 ساعت کاهش می‌یابد. زایمان به سه مرحله تقسیم می‌شود که در قسمت زیر توضیح داده می‌شود:


مرحله‌ی اول 


مرحله‌ی اول زایمان از زمان شروع حمله‌ها و دردهای واقعی زایمان تا گشوده‌شدن کامل دهانه‌ی رحم طول می‌کشد. این مرحله طولانی‌ترین مرحله‌ی زایمان است که در زایمان اول حدود 11 ساعت و در زمان زایمان-های بعدی حدود 7 ساعت طول می‌کشد و این مرحله خود به سه قسمت دور ابتدایی، دور فعال و مرحله‌ی انتقال و عبور تقسیم می‌شود که هر مرحله خصوصیات مخصوص به خود را دارد.

                                                  مراحل زایمان


 دور ابتدایی یا نهفته


 در دور ابتدایی یا نهفته‌ی زایمان، هر 5 تا 20 دقیقه یک بار انقباضاتی اتفاق می‌افتد که دفعات آن‌ها به تدریج افزایش و به هر 5 دقیقه یک بار می‌رسد. در ابتدا هر انقباض حدود 30 تا 45 ثانیه طول می‌کشد، اما به تدریج طول مدت هر انقباض به 60 تا 90 ثانیه افزایش می‌یابد. در طول مرحله‌ی اول، دهانه‌ی رحم به تدریج 3 تا 4 سانت باز و به طور کامل شل می‌شود.
 کل مدت مرحله‌ی ابتدایی حدود 6 تا 7 ساعت در اولین زایمان و در زایمان‌های بعدی 4 تا 5 ساعت طول می‌کشد. اما طول مدت زایمان قابل پیش بینی نیست، چرا که تشخیص زمان شروع واقعی زایمان سخت است.

حتما بخوانید: سقط جنین در دوران بارداری


 در شروع مرحله‌ی ابتدایی، انقباضات ممکن است همانند دردهای دوره‌ی قاعدگی اما بدون کمردرد باشد. کیسه‌ی آب ممکن است پاره شود و کمی خون ببینید. در این مرحله، شاید راحت‌تر باشید در خانه بمانید. اگر گرسنه شدید، غذایی سبک مثل سوپ، آبمیوه یا نان تست بخورید؛ اما غذای سنگین نخورید، زیرا در مواردی برای مقابله با عوارض درد، به بیهوشی نیاز پیدا می‌کنید. همچنین لازم نیست مدت انقباضات و فاصله‌ی بین آن‌ها را زمان بگیرید و خیلی در این مورد وسواسی شوید.
 اگر در این مرحله احساس درد و ناراحتی زیادی کردید و انقباضات مکرر و با شدت زیاد داشتید یا کیسه‌ی آب‌تان پاره شد، حتما به پزشک خود یا بخش زایمان بیمارستان زنگ بزنید.
 بسیاری از خانم‌ها با کمی راه رفتن و چرخ زدن در اطراف احساس آرامش می‌کنند و دردهای مرحله‌ی مقدماتی‌شان کاهش می‌یابد؛ اما برخی هم ترجیح می‌دهند فقط در رختخواب استراحت کنند.


 دور فعال


 دور فعال زایمان معمولاً کوتاه‌تر و قابل پیش‌بینی‌تر از دور ابتدایی است. در زایمان اولین فرزند، حدود 5 ساعت و در زایمان‌های بعدی به طور متوسط 4 ساعت طول می‌کشد. هر 3 تا 5 دقیقه یک بار انقباضاتی اتفاق می‌افتد که هر کدام 45 تا 60 ثانیه طول می‌کشد و دهانه رحم از 4 سانت تا حدود 8 یا 9 سانت باز می‌شود.
 در این مرحله ممکن است احساس ناراحتی و درد بیشتری کنید و به علاوه دچار سردرد شوید. بعضی خانم‌ها درد زیادی در کمر خود احساس می‌کنند که به کمردرد زایمان معروف است. این کمردرد ممکن است به این علت باشد که روی نوزاد به جای اینکه به سمت ستون فقرات باشد، به سمت جلوی شکم است.

                                                        مراحل زایمان


 در این زمان احتمالاً در بیمارستان یا زایشگاه هستید. برخی بیماران ترجیح می‌دهند روی تخت استراحت کنند و برخی راه می‌روند. هر کاری که شما را آرام‌تر می‌کند انجام دهید، مگر اینکه پزشک‌تان از شما بخواهد که در تخت بخوابید تا مدام از نزدیک معاینه یا با دستگاه زیر نظر گرفته شوید. حالا دیگر وقت استفاده از روش‌های تنفسی و تکنیک‌های برقراری آرامش است که در کلاس‌های زایمان آموزش دیده‌اید.
 اگر به مسکن نیاز پیدا کردید، حتما به پزشک‌تان اطلاع دهید. در صورتی که همسرتان در کنار شما حضور دارد، می‌تواند با ماساژ دادن کمر، دردتان را کمی آرام‌تر کند.


 مرحله‌ی انتقال


 بیشتر پزشکان این دوره را هم بخشی از دوره‌ی فعال می‌شمارند، اما ترجیح می‌دهیم این دوره را به صورت جدا نام‌گذاری کنیم. طول مرحله‌ی انتقال انقباضات، هر 2 تا 3 دقیقه یک بار اتفاق می‌افتد و هر کدام 60 ثانیه طول می‌کشند. انقباضات این دوره بسیار شدیدند و دهانه‌ی رحم حدود 8 تا 10 سانت باز می‌شود.
 علاوه بر انقباضات شدید ممکن است فشار بیشتری را تحمل کنید و ترشحات خونی بیشتری داشته باشید و البته این فشار با توجه به اینکه سر نوزاد رو به پایین آمده است بیشتر به مقعد وارد می‌شود. در طول این دوره‌ی نهایی مرحله‌ی اول زایمان، ممکن است مدام احساس کنید به دفع مدفوع نیاز دارید. اما نگران نباشید، چرا که این احساس نشانه‌ی خوبی است و نشان می‌دهد جنین در مسیر و جای درست خود قرار گرفته است.

حتما بخوانید: سازگاری با تغییرات بدنی در سه ماه سوم بارداری


 ممکن است دیگر خیلی خسته و درمانده شده باشید و بخواهید تسلیم شوید، اما به خاطر داشته باشید که در این مرحله، دیگر تقریبا همه چیز تمام شده است.

                                                            مراحل زایمان
 اگر فشار شدید رو به جلویی را در زیر شکم تان احساس کردید، به پزشک اطلاع دهید. این مسئله ممکن است نشانگر بازشدن کامل دهانه‌ی رحم باشد و تا زمانی که هنوز پزشک‌تان اجازه نداده، سعی نکنید که فشار بیاورید و نوزاد را به سمت جلو و خارج از بدن‌تان برانید. زور زدن و تلاش زودهنگام برای بیرون راندن نوزاد، در حالی که هنوز دهانه‌ی رحم کامل باز نشده است، می‌تواند روند زایمان را کند کرده یا موجب پارگی دهانه رحم شود.

انجام تکنیک های آرامش بخش


 تمرینات تنفسی و تکنیک‌های برقراری آرامش را که قبلاً یاد گرفته‌اید اجرا کنید تا در زایمان بهتر کمک‌تان کنند. اگر دردتان قابل تحمل نیست و مایل به دریافت مسکن یا بی‌حسی نخاعی هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

بیماری های عفونی در دوران بارداری چه مشکلاتی در پی دارند؟

بیماری های عفونی در دوران بارداری چه مشکلاتی در پی دارند؟

بیماری های عفونی در دوران بارداری چه مشکلاتی در پی دارند؟ مخصوصاً در سه ماهه اول، زمانی که سیستم بدن و اندام های اصلی کودک در حال شکل گرفتن هستند دوری از ویروسها و باکتریهایی که رشد کودک را به خطر می اندازند، از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین از خطرات زیر فاصله بگیرید

کودک را به مهد بسپارم یا پرستار کودک؟

کودک را به مهد بسپارم یا پرستار کودک؟

کودک را به مهد بسپارم یا پرستار کودک؟ یاد آوری زمان زایمان برایتان کار مشکلی است زیرا چند هفته یا چند ماه بعد مرخصی دوران بارداریتان به پایان می رسد. اگر قصد داشته باشید و دوباره به سرکار برگردید، الان برای فکر در مورد این که چه کسی از نوزادتان مراقبت کند زود نیست. از پیشنهادات همسایگان و همکارانتان برای راههای ممکن استفاده کنید.

12 اتفاق مهم که طی 12 ماه رخ می دهد

12 اتفاق مهم که طی 12 ماه رخ می دهد

12 اتفاق مهم که طی 12 ماه رخ می دهد در تمام آموزش هایم به اهمیت 1000 روز نخست زندگی انسان اشاره کرده‌ام  هنوز وقتی از والدین حاضر در سمینارها و کارگاه ها در خصوص  1000 روز نخست زندگی، می پرسم همگی به روزهای پس از تولد اشاره می کنند. در صورتی که اگر مطابق باورهایم به شما نگویم که زندگی انسان از سال ها قبل از تولدش شروع شده است، اما قاطعانه خواهم گفت که منظور از هزار روز اول زندگی ،حدود  270 روز دوران جنینی و 730 روز شامل دو سال نخست پس از تولد است که پرونده‌ی بیش از 90 درصد از اتفاقات زندگی افراد در تمام طول سال های زندگی اش بسته می شود.

هفته سی ودوم نوزادی

هفته سی ودوم نوزادی

هفته سی ودوم نوزادی

پذیرش در بیمارستان و شروع زایمان

پذیرش در بیمارستان و شروع زایمان

پذیرش در بیمارستان و شروع زایمان به هر روشی که بخواهید زایمان کنید ابتدا باید در بیمارستان پذیرش شوید

خواص خرما در دوران بارداری

خواص خرما در دوران بارداری

خواص خرما در دوران بارداری مصرف خرما در باردازی، فرزندی بردبار، پاک و زیبا را به ثمر مینشاند به ویژه در روایات بر مصرف خرما در دوران زایمان تاکید ویژه‌‌‌‌ای شده است. بنابراین در ماه آخر بارداری از مصرف خرما دریغ نورزید. به تجربه هم ثابت شده است که این امر به تسهیل زایمان کمک بسیاری میکند. اگرچه به طور معمول به شما اجازه داده نخواهد شد که در اتاق زایمان چیزی بخورید ولی قبل از رفتن به اتاق زایمان .....

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید