کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

باید و نباید های خوردن چای در دوران بارداری

باید و نباید های خوردن چای در دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/07 0 نظر 835 بازدید

باید و نباید های خوردن چای در دوران بارداری

شاید یکی از گیج‌‌‌‌‌کننده‌‌‌‌‌ترین نگرانی‌‌‌‌‌های مرتبط با غذا در دوران بارداری چای باشد. دم کرده‌‌‌‌‌های گیاهی سالمترین نوشیدنی به حساب می‌‌‌‌‌آیند چون معمولا کافئین ندارد ولی حتی این هم قانونی کلی نیست. بعضی از این به اصطلاح چای‌‌‌‌‌های گیاهی، کافئین دارند. تشخیص این که کدام چای گیاهی بی‌‌‌‌‌خطر بوده و کدام خطر دارد، کار دشواری است. دفعه بعدی که جلو مغازه کافی‌‌‌‌‌شاپ‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌ایستید از خود بپرسید در این چایی که دستور داده‌‌‌‌‌ای چه چیزهایی هست که استفاده آن اشکالی نداشته باشد. ولی وقتی فهمیدید متعجب خواهید شد. بعضی از چای‌‌‌‌‌های به اصطلاح گیاهی از چای معمولی و چای سبز درست شده‌‌‌‌‌اند که هردو

باید و نباید های خوردن چای در دوران بارداری


شاید یکی از گیج‌‌‌‌‌کننده‌‌‌‌‌ترین نگرانی‌‌‌‌‌های مرتبط با غذا در دوران بارداری چای باشد. دم کرده‌‌‌‌‌های گیاهی سالمترین نوشیدنی به حساب می‌‌‌‌‌آیند چون معمولا کافئین ندارد ولی حتی این هم قانونی کلی نیست. بعضی از این به اصطلاح چای‌‌‌‌‌های گیاهی، کافئین دارند. تشخیص این که کدام چای گیاهی بی‌‌‌‌‌خطر بوده و کدام خطر دارد، کار دشواری است. دفعه بعدی که جلو مغازه کافی‌‌‌‌‌شاپ‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌ایستید از خود بپرسید در این چایی که دستور داده‌‌‌‌‌ای چه چیزهایی هست که استفاده آن اشکالی نداشته باشد. ولی وقتی فهمیدید متعجب خواهید شد.

                                               چای در بارداری

بعضی از چای‌‌‌‌‌های به اصطلاح گیاهی از چای معمولی و چای سبز درست شده‌‌‌‌‌اند که هردو کافئین دارند. دیگر چای‌‌‌‌‌ها موادی دارند که فکر نمی‌‌‌‌‌کنید در آن باشند و ممکن است برای خانم‌‌‌‌‌های باردار مفید نباشند. اگر تهیه‌‌‌‌‌کنندگان آن چای‌‌‌‌‌ها محتویات آن‌‌‌‌‌ها را بدانند خوب است ولی اکثرا نمی‌‌‌‌‌دانند خواندن مطالب روی بسته این چای‌‌‌‌‌ها کار خوبی است خصوصا اگر ترکیبی از گیاهان مختلف باشند. 

حتما بخوانید: مضرات الکل بر بارداری سالم

لیست بی‌‌‌‌‌خطر


پیدا کردن چای با لیست بی‌‌‌‌‌خطر، حقیقتا کار دشواری است. دلیلش هم این است که هر منبعی با منبعی دیگر تناقض دارد. حتی چای‌‌‌‌‌هایی که به خاطر کمک به خانم‌‌‌‌‌های باردار معروفند با داشتن عوارض جنینی مضر هستند. مانند چای بابونه یا چای برگ تمشک قرمز که برای بعضی افراد جزء "لیست خطرناک" قرار می‌‌‌‌‌گیرند. دلیلش این است که بعضی لیست‌‌‌‌‌ها اختلاف بین نوشیدن یک یا دو فنجان چای با قورت دادن چند کپسول تغلیظ شده گیاهان را در نظر نمی‌‌‌‌‌گیرند. در حد تعادل (روزانه 2 یا 3 فنجان) اغلب چای‌‌‌‌‌های گیاهی خطری ندارند. محتویات این چای‌‌‌‌‌های گیاهی غالبا در "لیست بی‌‌‌‌‌خطر" قرار دارند. پوست مرکبات، زنجبیل، نعناع، پوست پرتقال و میوه گل سرخ، چای برگ تمشک قرمز و بابونه در لیست سالمترین غذاهای ما در فصل‌‌‌‌‌های یک، دو و سه مورد بحث قرار گرفتند. اجازه بدهید به بعضی از چای‌‌‌‌‌های گیاهی معروف نظری دقیق‌‌‌‌‌تر بیاندازیم.

                                           چای در بارداری

چای برگ تمشک قرمز


چای برگ تمشک قرمز که به چای دوران بارداری ملقب است، غالبا برای خانم‌‌‌‌‌های باردار سفارش می‌‌‌‌‌شود. این چای سرشار از آهن بوده که شما و کودکتان شدیدا به آن نیازمندید. تصور میشود این چای به رحم نیرو بخشیده، شیر را افزایش داده، حالت تهوع را کاهش داده و دردهای زمان زایمان را کم می‌‌‌‌‌کند ولی مباحثی وجود دارد که آیا این چای را می‌‌‌‌‌توان در تمامی دوران بارداری مصرف نمود یا به خاطر عوارض رحمی باید فقط در سه ماهه دوم و سوم مصرف شود. امروزه بسیاری از دست‌‌‌‌‌اندرکاران بهداشتی پیشنهاد می‌‌‌‌‌کنند که در سه ماهه اول از این چای اجتناب شود تا در مورد سلامت آن اطلاعات بیشتری گردآوری شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد این چای به فصل سوم مراجعه نمائید.

حتما بخوانید: خواص ماست در دوران بارداری

چای نعناع


نعناع در تسکین معده معروف بوده و چای آن به برطرف کردن حالت تهوع در سه ماهه اول کمک می-کند. زنجبیل هم در رفع حالت تهوع شگفت‌‌‌‌‌انگیز است تصور می‌‌‌‌‌رود که نعناع برای برطرف نمودن نفخ کمک می‌‌‌‌‌کند چون مقدار زیاد پروژسترون می‌‌‌‌‌تواند حرکات گوارش را کند نموده و سبب تشکیل گاز بیشتر بشود. چای نعناع تقریبا همیشه بدون کافئین بوده است. پس وقتی بعد از شام به یک چای بدون کافئین نیاز دارید، گزینه خوبی است. بعضی از چای‌‌‌‌‌های خانواده نعناع ترکیبی از بسیاری از اعضاء این خانواده اعم از نعناع، پودنه و غیره هستند و این چای‌‌‌‌‌های مخلوط عموما سالمند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به فصل سوم و در مورد زنجبیل هم به مقاله مرتبط مراجعه نمائید.

 

چای بابونه


بابونه یک چای آرامش‌‌‌‌‌بخش بدون کافئین معروف است و دارای مقدار زیادی کلسیم و منیزیم بوده و حتی میتواند باعث خواب‌‌‌‌‌آلودگی شود که به خاطر دست و پنجه نرم کردن با بی‌‌‌‌‌خوابی‌‌‌‌‌های دوران بارداری، انتخاب بسیار جالبی است.فقط آن را کم بنوشید. روزی یک فنجان آن بی‌‌‌‌‌خطر است ولی ما هنوز در انتظار تحقیقات هستیم تا از سلامت نوشیدن روزانه چند فنجان آن اطمینان یابیم.

حتما بخوانید: فواید اسفناج در دوران بارداری

چای‌‌‌‌‌های "احتمالی"


در مورد بعضی از چای‌‌‌‌‌های گیاهی اطلاعات روشنی در دست نیست که سلامت آنها را در دوران بارداری تضمین نماید. چای گل قاصد (قاصدک) سرشار از ویتامین A، کلسیم و آهن بوده و تقویت‌‌‌‌‌کننده کبد است ولی اطلاعات در زمینه سلامتی نوشیدن آن در دوران بارداری ناکافی بوده لذا آن را در لیست احتمالی‌‌‌‌‌های آوریم.

                                                                                    چای در بارداری
میوه گل سرخ هم احتمالا در لیست احتمالی‌‌‌‌‌ها است.آنها جزء معمول بسیاری از چای‌‌‌‌‌های گیاهی ترکیبی هستند. آنها منبع خوب ویتامین C هستند ولی در حالی که بعضی منابع می‌‌‌‌‌گویند چای میوه گل سرخ خوب است. منابع دیگر توصیه می‌‌‌‌‌کنند که در این دوران از آن دوری می‌‌‌‌‌گردد. اگر شما از چای یا مربای میوه گل سرخ لذت می‌‌‌‌‌برید قبل از نوشیدن آن با مالیدن آن بر روی نان با مامای خود مشورت نمائید. اگر مامای شما گفت اشکالی ندارد آن را با اشتها میل نمائید.


منابع مختلفی این چای‌‌‌‌‌ها را در هر دو لیست آورده‌‌‌‌‌اند. کار درست این است که در مورد مصرف هرگونه چای با ماما یا قابله خود مشورت نمایید و اگر چیزی موردعلاقه شما بوده قبلا آن را می‌‌‌‌‌نوشیده‌‌‌‌‌اید، به نوشته‌‌‌‌‌های روی آنها نگاه کنید. بعضی از مخلوط‌‌‌‌‌ها دارای بیش از ده، دوازده گیاه هستند و علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد.

لیست ممنوعه


ما امیدواریم وقتی باردار هستید، شما را از نوشیدن هیچ چای رژیمی با چای سم‌‌‌‌‌زدایی منع نکنیم. این چای‌‌‌‌‌ها نه تنها باعث اسهال و دیگر عوارض کم آبی بدن میشوند زیرا دوران بارداری وقت رژیم گرفتن یا سم‌‌‌‌‌زدایی نیست بلکه بعضی از این چای‌‌‌‌‌های گیاهی که به نظر می‌‌‌‌‌آید بی‌‌‌‌‌ضررند یا حتی برای دوران بارداری توصیه می‌‌‌‌‌شوند، در لیست ممنوعه قرار گرفته‌‌‌‌‌اند که از آن جمله می‌‌‌‌‌توان به چای گزنه، یونجه و ترشک آبی به عنوان ممنوعه‌‌‌‌‌ها اشاره کرد. این چای‌‌‌‌‌ها نگرانی ایجاد کرده‌‌‌‌‌اند زیرا هیچ دلیل بر سلامتی مصرف آن‌‌‌‌‌ها برای خانمها در این دوران وجود ندارد.

حتما بخوانید: چه غذاهایی برای خانم های باردار ممنوع است؟


در بسیاری از چای‌‌‌‌‌های دوران بارداری یافت می‌‌‌‌‌شود. چون به نظر می‌‌‌‌‌آید که برای این دوران مقوی بوده و حتی بعضی ماماها و گیاه شناسان آن را توصیه می‌‌‌‌‌کنند. سوال این است که باید چه قسمتی از این گیاه را استفاده کنیم، ریشه یا برگ آن و دیگر این که چقدر مصرف شود؟ اگر میخواهید از چای برگ گزنه استفاده کنید حتما با ماما یا قابله خود مشورت کنید تا از سلامت آن‌‌‌‌‌ها اطمینان یابید.
چای یونجه ممکن است برای اواخر دوران بارداری خوب باشد چرا که از بواسیر پس از زایمان جلوگیری می‌‌‌‌‌کند ولی به خاطر نگرانی از نوشیدن زیاد آن، جزء لیست ممنوعه قرار دارد. 

                                                                                        چای در بارداری
در مورد ترشک آبی رنگ نیز به نظر می‌‌‌‌‌آید به خاطر مقدار زیاد آهن آن برای کم خونی خوب است ولی مسهل است و به همین علت برای خانم‌‌‌‌‌های باردار در بسیاری از لیست‌‌‌‌‌های ممنوعه قرار گرفته است.

چای معمولی سیاه، سفید و سبز


آیا منعی برای استفاده از چای معمولی درست شده از برگ‌‌‌‌‌های بوته چای معمولی وجود دارد یا خیر؟ اغلب چای‌‌‌‌‌های دنیا سیاه، سفید یا سبز هستند و هم از برگ (و گاهی جوانه) این بوته کوچک به دست می‌‌‌‌‌آیند. اختلافشان در این است که این برگها و یا جوانه‌‌‌‌‌ها قبل از خشک شدن چگونه عمل بیایند مثلا چای سیاه تخمیر می‌‌‌‌‌شود ولی چای سبز نه. همه این چای‌‌‌‌‌ها دارای کافئین هستند که همه می‌‌‌‌‌دانیم برای دوران بارداری باید از آن اجتناب کرد. بنابراین قبل از برداشتن فنجان چای از بدون کافئین بودن چای گیاهی یا چای سیاه، سبز و سفید کافئین‌‌‌‌‌دار مطمئن شوید. یادتان باشد که اگر برچسب یک چیزی می-گوید. "بدون کافئین" معنی آن صد درصد بدون کافئین بودن آن نیست. 

حتما بخوانید: چه چیزهایی کودک را ناقص الخلقه می کند؟

اول ایمنی


به طور کلی اغلب نهادهای بهداشتی و دولتی به خانم‌‌‌‌‌ها توصیه می‌‌‌‌‌کنند که چای‌‌‌‌‌های گیاهی را با احتیاط بنوشند و در مورد اطلاعات مربوط به فواید پیشنهادی آنها با دقت برخورد کنند. برای دستورات بیشتر با متخصص زنان یا مامای خود مشورت نمایید و یادتان باشد که اگر هنوز در مورد سلامت هرگونه چای اطمینان نیافته‌‌‌‌‌اید آب‌‌‌‌‌جوش یا لیمو یا شیر عسل را با کمی دارچین بنوشید.

برای خرید محصول (طراحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید 


 

پیشنهاد ویژه فیلم اموزشی: خستگی ذهن کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا پایان 6 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز دنیا پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

چگونه در دوران بارداری از آرامش خیال لذت ببرید؟

چگونه در دوران بارداری از آرامش خیال لذت ببرید؟

چگونه در دوران بارداری از آرامش خیال لذت ببرید؟ سلامتی عمومی در اواسط دوران بارداری بطور طبیعی احساسات شما را هم تحت تأثیر قرار می دهد. توانایی بهتر خوردن، بهتر خوابیدن و ورزش کردن همه به آرامش ذهن کمک می کنند.
در بسیاری از فرهنگها احساس اولین حرکت کودک نقطه عطف دوران بارداری در نظر گرفته می شود. هنگامی که حرکت او را در درون خود حس می کنید، یا حرکات او را از طریق صفحه نمایش دستگاه سونوگرافی می بینید، به مرحله علاقه و وابستگی به او می رسید.

تاثیر مصرف کافئین در دوران بارداری

تاثیر مصرف کافئین در دوران بارداری

تاثیر مصرف کافئین در دوران بارداری وقت آن رسیده است که فنجان قهوه‌‌‌تان را کنار بگذارید. با تحقیقات جدیدی که نشان می‌‌‌دهد قهوه آثاری منفی بر بارداری دارد، نگرانی‌‌‌ها در مورد خطر مصرف آن در این دوران دارد، افزایش می‌‌‌یابد. مشکل‌‌‌ترین بخش مرتبط با قهوه نیز همین است. چون قهوه هم مانند قندهای مصنوعی ممکن است در بسیاری از منابع غذایی پنهان باشد و ما متوجه آن نباشیم. این منابع غذایی عبارتند از: اسپرسو، شکلات داغ، بستنی قهوه‌‌‌دار، نوشابه‌‌‌های .....

در بارداری آب آلو خشک بخورید!

در بارداری آب آلو خشک بخورید!

در بارداری آب آلو خشک بخورید! وقتی درباره آب آلو خشک فکر می‌‌‌‌کنید احتمالا به فکر یبوست می‌‌‌‌افتید و علتش این است که ما آن را به عنوان یکی از سالم‌‌‌‌ترین گزینه‌‌‌‌های کمک به رفع شکایات دوران بارداری آورده‌‌‌‌ایم. یبوست یکی از مشکلاتی است که بسیاری از خانم‌‌‌‌های باردار از آن رنج می‌‌‌‌برند. یک لیوان آب آلو درست کرده و میل نموده و خود را از این مشکل برهانید.  

حواس پنجگانه‌ی جنین

حواس پنجگانه‌ی جنین

حواس پنجگانه‌ی جنین پژوهشگران و دانشمندان متخصص با نمودارهای واضح و در تعدادی از پژوهش‌ها این را ثابت کرده‌اند که تأثیر رویدادهای گذشته در هر مرحله از زندگی بر روی آینده فرد بسیار زیاد است.  

خواص برنج قهوه ای در دوران بارداری

خواص برنج قهوه ای در دوران بارداری

خواص برنج قهوه ای در دوران بارداری تهوع صبحگاهی یعنی معروف‌‌ترین علامت سه ماهه اول بارداری می‌‌تواند باعث شود، بسیاری از خانم‌‌ها دنبال غذاهای ملایم، خوشمزه و مقوی باشند. شلتوک انتخاب خوبی است. اگر شما برنج سفید می‌‌خورید نگران نباشید چون شلتوک از روزگاران قدیم غذای کامل است. حالا شما می‌‌توانید از شلتوک لذت ببرید.

خواص آووکادو در دوران بارداری

خواص آووکادو در دوران بارداری

خواص آووکادو در دوران بارداری «سر شار و عالی» کلمات عجیبی هستند که برای توصیف بعضی از میوه‌‌‌‌ها استفاده می‌‌‌‌شود ولی آووکادو یکی از فراموش شده‌‌‌‌ترین اما در عین حال از سالم‌‌‌‌ترین میوه‌‌‌‌ها است. آووکادو دارای ویتامین‌‌‌‌ها، آنتی-اکسیدان‌‌‌‌ها، مواد معدنی، فیبر و چربی‌‌‌‌های سالم برای خود و کودک‌‌‌‌تان در طول دوران بارداری است

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 5

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید