قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

چند نشانه از سه ماه سوم بارداری

چند نشانه از سه ماه سوم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/27 0 نظر 192 بازدید

چند نشانه از سه ماه سوم بارداری

بی خوابی و خستگی از شایع ترین نشانه های سه ماه سوم بارداری است

چند نشانه از سه ماه سوم بارداری

 

در این قسمت  به چند علامت شایع در سه ماه سوم بارداری می پردازیم

 

خستگی و بی‌‌‌‌‌‌‌‌حالی 


احساس خستگی و بی‌‌‌‌‌‌‌‌حالی اوایل بارداری مجددا در سه ماهه‌‌‌‌‌‌‌‌ی سوم بر می‌‌‌‌‌‌‌‌گردد. ممکن است احساس کنید کمی کند و کم سرعت شده‌‌‌‌‌‌‌‌اید، از آنجایی که یک بار اضافی با خود حمل می‌‌‌‌‌‌‌‌کنید و سنگین شده‌‌‌‌‌‌‌‌اید همیشه احساس خستگی می‌‌‌‌‌‌‌‌کنید و بیشتر وقت‌‌‌‌‌‌‌‌ها خیلی راحت نیستید و احساس می‌‌‌‌‌‌‌‌کنید قادر به انجام دادن یا تمام کردن کارهایتان نیستید .خانم‌‌‌‌‌‌‌‌ها ممکن است در بارداری دوم یا سوم خود بیشتر احساس خستگی کنند، زیرا باید از یک یا چند کودک دیگر نیز نگهداری کنند .

                                            چند نشانه ی بارداری
واقع بین باشید و در این شرایط از خود توقع زیادی نداشته باشید و در مورد ناتوانی و کارهایی که نمی‌‌‌‌‌‌‌‌توانید انجام دهید احساس گناه نکنید. هیچ کس از شما توقع ندارد که با وجود بارداری تان مثل زنی قوی و پر کار باشید، بلکه باید بیشتر استراحت کنید و وقت بیشتری را به خود اختصاص دهید اجازه دهید اطرافیان در کارهای خانه و مسئولیت‌‌‌‌‌‌‌‌های تان به شما کمک کنند و از این وقت آزاد خود بیشتر استراحت کنید. چرا که پس از زایمان کارهایتان به قدر  کافی زیاد می‌‌‌‌‌‌‌‌شوند.

 


در این مرحله‌‌‌‌‌‌‌‌ی پایانی بارداری، خانم شما وزن اضافی زیادی را با خود حمل می‌‌‌‌‌‌‌‌کند (اگر باور ندارید  و با تغیرات فیزیکی زیادی مواجه است، البته اگر این همه تغییر و فشار به نظرتان سخت نمی‌‌‌‌‌‌‌‌آید، فکر زایمان، او را به قدر عصبی و مضطرب می‌‌‌‌‌‌‌‌کند و در نتیجه به توجه و همراهی شما بیشتر احتیاج دارد. حالا
بهترین موقع است که  ناز و نوازشش کنید و به او توجه بسیاری نشان دهید،چر اکه سزاوار تحسین است و از طرفی پس از تولد نوزاد دیگر ذهن هردوی شما پر از مشغله و مسائل دیگر است.

 

حتما بخوانید: سونوگرافی در دوران بارداری


بواسیر بارداری


هیچ کس دوست ندارد در مورد زخم و توده‌‌‌‌‌‌‌‌های اطراف مقعد در اثر تورم رگ‌‌‌‌‌‌‌‌های آن ناحیه با پارگی‌‌‌‌‌‌‌‌شان صحبت کند، که البته یکی از مشکلات رایج خان‌‌‌‌‌‌‌‌های باردار است. در واقع این رگ-ها همان رگ‌‌‌‌‌‌‌‌های واریس اطراف مقعداند

 در واقع رحم در اثر فشار روی رگ‌‌‌‌‌‌‌‌های اصلی خونی باعث ایجاد این واریس می‌‌‌‌‌‌‌‌شود که این منجر به تجمع زیاد خون در رگ‌‌‌‌‌‌‌‌های اطراف مقعد و در نتیجه باز شدن و تورم آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌‌‌‌شود. پروژسترون موجب شل شدن رگ‌‌‌‌‌‌‌‌ها و در نتیجه ورم بیشتر در ناحیه‌‌‌‌‌‌‌‌ی مقعد می‌‌‌‌‌‌‌‌شود. یبوست این مشکل را شدیدتر می‌‌‌‌‌‌‌‌کند، چرا که کشش، زورزدن و فشارهای سخت حرکات داخل روده به هنگام مدفوع، فشار بیشتری را روی رگ‌‌‌‌‌‌‌‌های خونی ناحیه مقعد وارد می‌‌‌‌‌‌‌‌کند و در نتیجه موجب گشادی و بازشدگی رگ‌‌‌‌‌‌‌‌ها و احتمالا بیرون زدن آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها از مقعد می‌‌‌‌‌‌‌‌شود.


بواسیر می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند گاهی موجب خون ریزی و در نتیجه خروج خون رشنی از مقعد شود تا زمانی که مطمئن باشید که این خون روی دستمال از مقعد است و نه واژن، جای نگرانی نیست. این خون ریزی هیچ ضرر و مشکلی به وجود نمی‌‌‌‌‌‌‌‌آورد، اما اگر میزان و دفعات خون ریزی شدت یافت یا بواسیر سخت و دردناک شد، با پزشک خود صحبت کنید. البته موارد زیر می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به بهبود این مشکل کمک کند:
از بروز یبوست جلوگیری کنید. زور و فشار به هنگام مدفوع کردن موجب شدیدتر شدن بواسیر می‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

حتما بخوانید: سقط جنین در دوران بارداری

 


هرجا و هر وقت که می‌‌‌‌‌‌‌‌توانید، پاهایتان را آزاد کنید و کفش و جورابتان را در آورید. این کار موجب کاهش فشار اضافی روی وریدها می‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
ورزش و نرمش. انجام فعالیت موجب افزایش حرکات طبیعی روده‌‌‌‌‌‌‌‌ها و بنابراین نرم شدن مدفوع می‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
از داروهای موضعی بدون نسخه‌‌‌‌‌‌‌‌ی متداول استفاده کنید. می‌‌‌‌‌‌‌‌توانید داروهای بی ضرر را از داروخانه تهیه کنید.
روزی دو یا سه بار دوش آب گرم بگیرید. نشستن در آب گرم یا گرفتن دوش آب گرم، می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به تسکین اپاسم و گرفتگی‌‌‌‌‌‌‌‌های عضلانی که اغلب موجب درد می‌‌‌‌‌‌‌‌شوند کمک کند.
فشارهای وارد بر مقعد حین زایمان و دردهای زایمانی، می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند بواسیر را شدیدتر یا گاهی موجب بروز بواسیر شود.

                                                 نشانه های بارداری


بی‌‌‌‌‌‌‌‌خوابی


در طول ماه‌‌‌‌‌‌‌‌های پایانی بارداری، برای بسیاری از خانم‌‌‌‌‌‌‌‌ها خوابیدن بسیار دشوار می‌‌‌‌‌‌‌‌شود. مثلا در هشت ماهگی یافتن وضعیت مناسب برای خواب راحت نیست و احساس می‌‌‌‌‌‌‌‌کنید همانند نهنگی به گل نشسته‌‌‌‌‌‌‌‌اید. مجبورید در طول شب چهار یا پنج مرتبه بلند شوید و به دستشویی بروید و این شرایط را سخت‌‌‌‌‌‌‌‌تر می‌‌‌‌‌‌‌‌کند. البته اقدامت زیر می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند کمی در رفع بی‌‌‌‌‌‌‌‌خوابی‌‌‌‌‌‌‌‌تان موثر باشد:

حتما بخوانید: رژیم غذایی سالم در دوران بارداری


ـ شیرگرم وعسل بنوشید. گرم کردن شیر موجب آزادشدن تیریپتوفان می‌‌‌‌‌‌‌‌شود که نوعی آمینواسید طبیعی است و در نتیجه شما را خواب آلود می‌‌‌‌‌‌‌‌کند. عسل هم موجب ترشح انسولین می‌‌‌‌‌‌‌‌شود و این ماده خواب را بیشتر می‌‌‌‌‌‌‌‌کند.
در طول روز ورزش و نرمش کنید. انجام فعالیت و تحرک زیاد در طول روز، موجب خستگی و در نتیجه زودتر به خواب رفتن شما می‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
مصرف مایعت را از ساعت 6 بعد از ظهر به بعد محدود کنید. البته مصرف را تا حدی کم نکنید که بدن دچار کم آبی شود.
تخت خود را پر از بالش کنید. غلتیدن و جابه‌‌‌‌‌‌‌‌جایی به هنگام خواب در ماه‌‌‌‌‌‌‌‌های پایانی بارداری، به ویژه اگر مجبور باشید مدام بالش‌‌‌‌‌‌‌‌ها را جابه‌‌‌‌‌‌‌‌جا کنید. کاری سخت است و خواب را از سرتان می‌‌‌‌‌‌‌‌پراند. بنابراین قراردادن بالش بین پاها و زیر برآمدگی شکم و طرفین، می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند خوابتان را راحت‌‌‌‌‌‌‌‌تر کند.
قبل از رفت به رختخواب، دوش آب گرم بگیرید. بسیاری از افراد معتقدند که دوش گرفتن قبل از خواب، به خواب آلوده شدن کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌کند.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

مواد معدنی مورد نیاز در دوران بارداری

مواد معدنی مورد نیاز در دوران بارداری

مواد معدنی مورد نیاز در دوران بارداری آهن مستقیما انرژی‌‌‌‌‌زا نیست ولی به عامل اصلی انرژی یعنی اکسیژن کمک می‌‌‌‌‌کند. اکسیژن از طریق خون از ریه‌‌‌‌‌ها به قسمت‌‌‌‌‌های مختلف بدن می‌‌‌‌‌رسد. گلبول‌‌‌‌‌های قرمز خون دارای هموگلوبین و هموگلوبین دارای آهن است.

نوزادان در هشت ماهگی

نوزادان در هشت ماهگی

ویژگی نوزادان در هشت ماهگی چه چیزهایی برای نوزادان هشت ماهه اسرار آمیز است؟

از هفته ی پنجم  تا دوازدهم بارداری در بدن چه روی می دهد؟

از هفته ی پنجم تا دوازدهم بارداری در بدن چه روی می دهد؟

از هفته ی پنجم  تا دوازدهم بارداری در بدن چه روی می دهد؟ • هفته پنجم: حالا سلول های کروی که به اندازه یک دانه سیب می باشند جنین شده اند. جفت و بند ناف که از طریق آن کودک مواد غذایی و اکسیژن را دریافت می کند مشغول کارند. بسیاری از خانم ها در این زمان نسبت به بارداری خود شک دارند که برای اطمینان می توانند یک آزمایش حاملگی خانگی انجام دهند. با پزشک خود تماس بگیرید تا در اولین ملاقات در مورد معالجاتی که در حال حاضر انجام می دهید با شما صحبت کند تا مطمئن شوید این معالجات در طی دوران بارداری برایتان خطری ندارد. مصرف اسید فولیک را حتی قبل از اولین ملاقات با پزشک شروع کنید. هفته پنجم تا دهم زمان حساسی برای نمو کودک است.

علائم سه ماه دوم بارداری

علائم سه ماه دوم بارداری

علائم سه ماه دوم بارداری در سه ماهه دوم بارداری از لحاظ فیزیکی تقریباً خبرهای خوشی برای شما وجود دارد. اول متوجه خواهید شد بعضی از بوهای بخصوص دیگر شما را آزار نمی دهد و معده تان مقدار بیشتری غذا را تحمل می کند. (اگر چه ممکن است بعضی از مواد مورد تنفر مانند قهوه تا پایان ماه نهم آزار دهند باشند.) همانطور که انرژی تان افزایش می یابد نیاز شما به خواب کمتر می شود و خودتان متوجه می شوید که دوباره می توانید تا دیر وقت بیدار بمانید. همچنین خواب بهتری در شب خواهید داشت

سزارین

سزارین

سزارین عمل سزارین در زمانی استفاده می شود که پزشک تشخیص دهد مادر نمی تواند زایمان را به طور طبیعی انجام دهد و برایش ضرر دارد

آیا شما می دانید که هوش،  از مادران به ارث برده می‌شود؟

آیا شما می دانید که هوش، از مادران به ارث برده می‌شود؟

آیا شما می دانید که هوش،  از مادران به ارث برده می‌شود؟ فقط یکی از والدین باعث به ارث رسیدن هوش به فرزند می شود و آن هم مادر است.تحقیقات گسترده ای که بر روی این موضوع انجام شده نشان می دهد که هوش از طریق ژن خاصی که بر روی کروموزوم X وجود دارد به کودک منتقل می شود.  

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید