طراحی فرزند- دکتر روح الهه سلیمانی

قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

چند نشانه از سه ماه سوم بارداری

چند نشانه از سه ماه سوم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/27 0 نظر 223 بازدید

چند نشانه از سه ماه سوم بارداری

بی خوابی و خستگی از شایع ترین نشانه های سه ماه سوم بارداری است

چند نشانه از سه ماه سوم بارداری

 

در این قسمت  به چند علامت شایع در سه ماه سوم بارداری می پردازیم

 

خستگی و بی‌‌‌‌‌‌‌‌حالی 


احساس خستگی و بی‌‌‌‌‌‌‌‌حالی اوایل بارداری مجددا در سه ماهه‌‌‌‌‌‌‌‌ی سوم بر می‌‌‌‌‌‌‌‌گردد. ممکن است احساس کنید کمی کند و کم سرعت شده‌‌‌‌‌‌‌‌اید، از آنجایی که یک بار اضافی با خود حمل می‌‌‌‌‌‌‌‌کنید و سنگین شده‌‌‌‌‌‌‌‌اید همیشه احساس خستگی می‌‌‌‌‌‌‌‌کنید و بیشتر وقت‌‌‌‌‌‌‌‌ها خیلی راحت نیستید و احساس می‌‌‌‌‌‌‌‌کنید قادر به انجام دادن یا تمام کردن کارهایتان نیستید .خانم‌‌‌‌‌‌‌‌ها ممکن است در بارداری دوم یا سوم خود بیشتر احساس خستگی کنند، زیرا باید از یک یا چند کودک دیگر نیز نگهداری کنند .

                                            چند نشانه ی بارداری
واقع بین باشید و در این شرایط از خود توقع زیادی نداشته باشید و در مورد ناتوانی و کارهایی که نمی‌‌‌‌‌‌‌‌توانید انجام دهید احساس گناه نکنید. هیچ کس از شما توقع ندارد که با وجود بارداری تان مثل زنی قوی و پر کار باشید، بلکه باید بیشتر استراحت کنید و وقت بیشتری را به خود اختصاص دهید اجازه دهید اطرافیان در کارهای خانه و مسئولیت‌‌‌‌‌‌‌‌های تان به شما کمک کنند و از این وقت آزاد خود بیشتر استراحت کنید. چرا که پس از زایمان کارهایتان به قدر  کافی زیاد می‌‌‌‌‌‌‌‌شوند.

 


در این مرحله‌‌‌‌‌‌‌‌ی پایانی بارداری، خانم شما وزن اضافی زیادی را با خود حمل می‌‌‌‌‌‌‌‌کند (اگر باور ندارید  و با تغیرات فیزیکی زیادی مواجه است، البته اگر این همه تغییر و فشار به نظرتان سخت نمی‌‌‌‌‌‌‌‌آید، فکر زایمان، او را به قدر عصبی و مضطرب می‌‌‌‌‌‌‌‌کند و در نتیجه به توجه و همراهی شما بیشتر احتیاج دارد. حالا
بهترین موقع است که  ناز و نوازشش کنید و به او توجه بسیاری نشان دهید،چر اکه سزاوار تحسین است و از طرفی پس از تولد نوزاد دیگر ذهن هردوی شما پر از مشغله و مسائل دیگر است.

 

حتما بخوانید: سونوگرافی در دوران بارداری


بواسیر بارداری


هیچ کس دوست ندارد در مورد زخم و توده‌‌‌‌‌‌‌‌های اطراف مقعد در اثر تورم رگ‌‌‌‌‌‌‌‌های آن ناحیه با پارگی‌‌‌‌‌‌‌‌شان صحبت کند، که البته یکی از مشکلات رایج خان‌‌‌‌‌‌‌‌های باردار است. در واقع این رگ-ها همان رگ‌‌‌‌‌‌‌‌های واریس اطراف مقعداند

 در واقع رحم در اثر فشار روی رگ‌‌‌‌‌‌‌‌های اصلی خونی باعث ایجاد این واریس می‌‌‌‌‌‌‌‌شود که این منجر به تجمع زیاد خون در رگ‌‌‌‌‌‌‌‌های اطراف مقعد و در نتیجه باز شدن و تورم آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌‌‌‌شود. پروژسترون موجب شل شدن رگ‌‌‌‌‌‌‌‌ها و در نتیجه ورم بیشتر در ناحیه‌‌‌‌‌‌‌‌ی مقعد می‌‌‌‌‌‌‌‌شود. یبوست این مشکل را شدیدتر می‌‌‌‌‌‌‌‌کند، چرا که کشش، زورزدن و فشارهای سخت حرکات داخل روده به هنگام مدفوع، فشار بیشتری را روی رگ‌‌‌‌‌‌‌‌های خونی ناحیه مقعد وارد می‌‌‌‌‌‌‌‌کند و در نتیجه موجب گشادی و بازشدگی رگ‌‌‌‌‌‌‌‌ها و احتمالا بیرون زدن آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها از مقعد می‌‌‌‌‌‌‌‌شود.


بواسیر می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند گاهی موجب خون ریزی و در نتیجه خروج خون رشنی از مقعد شود تا زمانی که مطمئن باشید که این خون روی دستمال از مقعد است و نه واژن، جای نگرانی نیست. این خون ریزی هیچ ضرر و مشکلی به وجود نمی‌‌‌‌‌‌‌‌آورد، اما اگر میزان و دفعات خون ریزی شدت یافت یا بواسیر سخت و دردناک شد، با پزشک خود صحبت کنید. البته موارد زیر می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به بهبود این مشکل کمک کند:
از بروز یبوست جلوگیری کنید. زور و فشار به هنگام مدفوع کردن موجب شدیدتر شدن بواسیر می‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

حتما بخوانید: سقط جنین در دوران بارداری

 


هرجا و هر وقت که می‌‌‌‌‌‌‌‌توانید، پاهایتان را آزاد کنید و کفش و جورابتان را در آورید. این کار موجب کاهش فشار اضافی روی وریدها می‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
ورزش و نرمش. انجام فعالیت موجب افزایش حرکات طبیعی روده‌‌‌‌‌‌‌‌ها و بنابراین نرم شدن مدفوع می‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
از داروهای موضعی بدون نسخه‌‌‌‌‌‌‌‌ی متداول استفاده کنید. می‌‌‌‌‌‌‌‌توانید داروهای بی ضرر را از داروخانه تهیه کنید.
روزی دو یا سه بار دوش آب گرم بگیرید. نشستن در آب گرم یا گرفتن دوش آب گرم، می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به تسکین اپاسم و گرفتگی‌‌‌‌‌‌‌‌های عضلانی که اغلب موجب درد می‌‌‌‌‌‌‌‌شوند کمک کند.
فشارهای وارد بر مقعد حین زایمان و دردهای زایمانی، می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند بواسیر را شدیدتر یا گاهی موجب بروز بواسیر شود.

                                                 نشانه های بارداری


بی‌‌‌‌‌‌‌‌خوابی


در طول ماه‌‌‌‌‌‌‌‌های پایانی بارداری، برای بسیاری از خانم‌‌‌‌‌‌‌‌ها خوابیدن بسیار دشوار می‌‌‌‌‌‌‌‌شود. مثلا در هشت ماهگی یافتن وضعیت مناسب برای خواب راحت نیست و احساس می‌‌‌‌‌‌‌‌کنید همانند نهنگی به گل نشسته‌‌‌‌‌‌‌‌اید. مجبورید در طول شب چهار یا پنج مرتبه بلند شوید و به دستشویی بروید و این شرایط را سخت‌‌‌‌‌‌‌‌تر می‌‌‌‌‌‌‌‌کند. البته اقدامت زیر می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند کمی در رفع بی‌‌‌‌‌‌‌‌خوابی‌‌‌‌‌‌‌‌تان موثر باشد:

حتما بخوانید: رژیم غذایی سالم در دوران بارداری


ـ شیرگرم وعسل بنوشید. گرم کردن شیر موجب آزادشدن تیریپتوفان می‌‌‌‌‌‌‌‌شود که نوعی آمینواسید طبیعی است و در نتیجه شما را خواب آلود می‌‌‌‌‌‌‌‌کند. عسل هم موجب ترشح انسولین می‌‌‌‌‌‌‌‌شود و این ماده خواب را بیشتر می‌‌‌‌‌‌‌‌کند.
در طول روز ورزش و نرمش کنید. انجام فعالیت و تحرک زیاد در طول روز، موجب خستگی و در نتیجه زودتر به خواب رفتن شما می‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
مصرف مایعت را از ساعت 6 بعد از ظهر به بعد محدود کنید. البته مصرف را تا حدی کم نکنید که بدن دچار کم آبی شود.
تخت خود را پر از بالش کنید. غلتیدن و جابه‌‌‌‌‌‌‌‌جایی به هنگام خواب در ماه‌‌‌‌‌‌‌‌های پایانی بارداری، به ویژه اگر مجبور باشید مدام بالش‌‌‌‌‌‌‌‌ها را جابه‌‌‌‌‌‌‌‌جا کنید. کاری سخت است و خواب را از سرتان می‌‌‌‌‌‌‌‌پراند. بنابراین قراردادن بالش بین پاها و زیر برآمدگی شکم و طرفین، می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند خوابتان را راحت‌‌‌‌‌‌‌‌تر کند.
قبل از رفت به رختخواب، دوش آب گرم بگیرید. بسیاری از افراد معتقدند که دوش گرفتن قبل از خواب، به خواب آلوده شدن کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌کند.
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: نگرانی والدین

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

به عنوان انسانی که در قرن بیستم زندگی می‌کند و همچنان که به دنبال تکنولوژی و فن آوری‌های بروز هستید آیا تربیت و سطح فرهنگی و اجتماعی شما نیز با آن ارتقا پیدا می‌کند. یک انسان موفق شخصی است که بتواند در تمام جوانب زندگی پیشرفت کند. همان‌طور که سابق بر این انسان‌ها از چاهارپایان برای گذران زندگی و یا رفتن به مراتع استفاده می‌کردند امروزه نیز همه انسان‌های شاغل از وسایل نقلیه استفاده می‌کنند. اما در این میان نحوه برخورد ما به عنوان یک انسان قرن بیستمی درباره تربیت و پرورش فرزندانمان کجا قرار دارد؟

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

مکانیسم شیردهی

مکانیسم شیردهی

مکانیسم شیردهی افزایش  جریان هورمون استروژن در طول دوره ی بارداری موجب رشد حیرت انگیرپستان ها می شود اما تولید شیر اصلی تا پس از تولد نوزاد آغاز نمی شود

آشنایی با سه ماهه ی دوم بارداری

آشنایی با سه ماهه ی دوم بارداری

آشنایی با سه ماهه ی دوم بارداری سه ماه دوم بارداری لذت بخش ترین ماه باداری است که حس مادر بودن بیشتر نمود پیدا می کند

بهترین غذا برای باروری

بهترین غذا برای باروری

بهترین غذا برای باروری پیدا کردن یک رژیم غذایی کامل برای هر کسی کاری غیرممکن است ولی بعضی قوانین غذایی کلیدی هست که ما میتوانیم به آنها زندگی کنیم. در پائین راهنماهای غذایی برای خانم‌‌هایی در سن بارداری پیشنهاد شده است. یادتان باشد که یک رژیم غذایی سالم رژیمی است که انواع موادغذایی مغذی را داشته باشد. (البته باید بدانید که شیرینی‌‌جات، نوشابه‌‌ها و انواع آب نبات‌‌ها از گروه غذاهای مناسب نیستند. متاسفم!) یک بدن سالم نه تنها می‌‌تواند درست ک

نرمش و ورزش در دوران بارداری

نرمش و ورزش در دوران بارداری

نرمش و ورزش در دوران بارداری در طی دوران بارداری خانم باردار باید به جای دو نفر ورزش کند و از بی تحرکی بپرهیزد

در بارداری آب آلو خشک بخورید!

در بارداری آب آلو خشک بخورید!

در بارداری آب آلو خشک بخورید! وقتی درباره آب آلو خشک فکر می‌‌‌‌کنید احتمالا به فکر یبوست می‌‌‌‌افتید و علتش این است که ما آن را به عنوان یکی از سالم‌‌‌‌ترین گزینه‌‌‌‌های کمک به رفع شکایات دوران بارداری آورده‌‌‌‌ایم. یبوست یکی از مشکلاتی است که بسیاری از خانم‌‌‌‌های باردار از آن رنج می‌‌‌‌برند. یک لیوان آب آلو درست کرده و میل نموده و خود را از این مشکل برهانید.  

مضرات الکل بر بارداری سالم

مضرات الکل بر بارداری سالم

مضرات الکل بر بارداری سالم آثار زیان‌‌‌‌‌بار الکل روی طفل سال‌‌‌‌‌هاست که معلوم شده است. در روم باستان در شب عروسی از خوردن مشروبات الکلی منع می‌‌‌‌‌شدند که مبادا به کودکی باردار شوند که نقص مادرزاد داشته باشد و در سال 1736 دانشکده پزشکی لندن گزارش داد که نوشیدن الکل در دوران بارداری باعث تولد کودکان ضعیف، ناتوان، بدخلق و بیمار می‌‌‌‌‌شود.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید