قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

نکات بارداری چند قلویی

نکات بارداری چند قلویی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/05 0 نظر 221 بازدید

نکات بارداری چند قلویی

در قدیم پزشکان به مادرانی که دوقلو باردار بودند، توصیه می‌کردند که از هفته‌ی 24 تا 28 به بعد، بیشتر در رختخواب بمانند و استراحت کنند. اما اطلاعات و آمار نشان می‌دهد که احتمال زایمان زودرس در زنانی که استراحت مطلق می‌کردند و همچنین کم وزنی نوزادان این زنان، نسبت به دیگران به هیچ وجه کمتر نشده است

                   نکات بارداری چند قلویی                                                                         

 

 آیا خطر نمونه گیری از مایع آمنیوتیک یا نمونه گیری از پرزهای کوریونی برای جنین‌های چندقلو بیشتر از جنین‌های معمولی است؟


 پاسخ: دانشمندان تحقیقات کمی در این باره انجام داده اند؛ اما به نظر می‌رسد احتمال پیچیدگی و سختی این آزمایش‌ها در بارداری‌های چندقلویی خیلی بیشتر از بارداری‌های معمولی نیست؛ البته به شرطی که فرد باتجربه و ماهری این تست را از مادرانی که دو یا چندقلو باردارند، بگیرد.

                                                               چند قلویی

توصیه ی پزشکان قدیمی 


در قدیم پزشکان به مادرانی که دوقلو باردار بودند، توصیه می‌کردند که از هفته‌ی 24 تا 28 به بعد، بیشتر در رختخواب بمانند و استراحت کنند. اما اطلاعات و آمار نشان می‌دهد که احتمال زایمان زودرس در زنانی که استراحت مطلق می‌کردند و همچنین کم وزنی نوزادان این زنان، نسبت به دیگران به هیچ وجه کمتر نشده است. اینکه آیا نیازمند کاهش فعالیت‌های روزمره تان هستید یا نه، به سابقه‌ی بارداری قبلی و چگونگی پیشرفت روند هفته به هفته‌ی بارداری تان بستگی دارد. اگر در معرض خطر زایمان زودهنگام یا مشکلات رشد جنینی باشید، پزشک استراحت مطلق را برایتان تجویز می‌کند. در بارداری های سه قلویی یا بیشتر، با وجود اینکه فواید استراحت مطلق چندان روشن نیست؛ بسیاری از متخصصان زنان و زایمان از سه ماهه‌ی دوم به بعد، استراحت مطلق را توصیه می‌کنند. 

حتما بخوانید:  نگاهی به چندقلو ها


    رژیم

بسیاری از کارشناسان به خانم‌هایی که دوقلو باردارند توصیه می‌کنند روزانه 300 کالری بیشتر از زنان باردار معمولی مصرف کنند (یعنی روزی 600 کالری بیشتر از مصرف قبل از بارداری). در بارداری‌های سه قلویی و بیشتر، مقدار دقیق مصرف کالری مشخص نشده است

      آهن و اسیدفولیک

در خانم‌هایی که دوقلو یا سه قلو باردارند، احتمال بروز کم خونی بیشتر است، بنابراین به آهن و اسیدفولیک بیشتری نیاز دارند. (پزشکان مصرف بیشتر مکمل‌های آهن و اسیدفولیک را به خانم‌هایی توصیه می‌کنند که دو یا چندقلو باردارند.

 
    حالت تهوع

خانم‌هایی که دو یا چند قلو باردارند، قطعا در اوایل بارداری، حالت تهوع، ضعف و سرگیجه‌ی بیشتری نسبت به دیگر زنان باردار دارند. این تهوع ممکن است به دلیل وجود سطح بالاتری از هورمون hCG در جریان خون آنها باشد. اما خبر خوب این است که در این مادران هم مثل زنان باردار دیگر، حالت تهوع در پایان سه ماهه اول به پایان می‌رسد. 

                                                                                چند قلویی


    معاینه‌های پزشک در دوره‌ی بارداری

پزشک معمولاً سعی می‌کند برای مادران دوقلو هم همان روند معاینه‌ها و ملاقات‌های معمولی دیگر مادران باردار را انجام دهد. برای مثال در هر بار معاینه فشار خون، ادرار و گاهی وزن شما چک می‌ش ود. اما از آنجایی که بیش از یک جنین دارید، پزشک ممکن است از شما بخواهد دفعات بیشتری برای معاینه مراجعه کنید. برخی از پزشکان معاینات معمول لگنی را انجام می‌دهند تا مطمئن شوند دهانه‌ی رحم در وضعیت مناسبی قرار دارد و پیش از موعد و بی موقع باز نشده باشد؛ اما برخی پزشکان برای بررسی وضعیت دهانه رحم سونوگرافی را پیشنهاد می‌کنند. اگر هیچ یک از علائم زایمان زودرس را نداشته باشید، پزشک ممکن است انجام معاینات و ملاقات‌های اضافی را لازم نداند. 

حتما بخوانید: شیر دادن به دو قلوها


    بررسی‌های سونوگرافی:

بیشتر پزشکان پیشنهاد می‌کنند مادرانی که دوقلو باردارند، باید بررسی‌های سونوگرافی را در طول بارداری به صورت مرتب و دوره‌ای انجام دهند تا روند رشد جنین هایشان از نزدیک بررسی شود، البته اگر مشکل خاصی داشته باشید، لازم است سونوگرافی‌های بیشتری انجام دهید. در بارداری‌های دوقلویی از آنجا که پزشک نمی‌تواند با اندازه گیری ارتفاع رحم چگونگی رشد جنین‌ها را چک کند، پس بیشتر به سونوگرافی نیاز است و از آنجایی که خانم‌هایی که دو یا چندقلو باردارند، بیشتر در معرض بروز مشکلات رشدی جنین هستندبنابراین انجام این سونوگرافی‌ها بسیار مهم است. 

حتما بخوانید:  وضع حمل دو قلوها


     افزایش وزن

 

متوسط افزایش وزن در دوره‌ی بارداری دوقلوها، حدود 15 تا 20 کیلوگرم است. اما میزان دقیق وزنی که اضافه می‌کنید، به وزن قبل از بارداری تان بستگی دارد. اگر دوقلو باردارید، ایده آل‌ترین میزان افزایش وزن در سه ماهه‌ی دوم و سوم حدودا هفت‌های نیم کیلو است. طبق تحقیقات اخیر می‌توانید مطلوب‌ترین میزان رشد و افزایش وزن را با در نظر گرفتن و محاسبه‌ی میزان وزن و جرم بدن تان قبل از بارداری و افزایش وزن در سه ماهه اول و دوم بارداری به دست آورید.. پزشکان توصیه می‌کنند

                                                  چند قلویی

میزان افزایش وزن مناسب برای مادرانی که سه قلو باردارند تا 34 هفتگی، چیزی بین 20 تا 23 کیلو و بیشتر از 23 کیلو برای چهارقلوهاست.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

اهمیت اعتماد به نفس برای والدین که با کودکان و نوجوانان خود سرو کار دارند امری روشن است. نحوه ی برخورد والدین با فرزندانشان، تأثیر بسزایی در ایجاد اعتماد به نفس یا از بین بردن آن در فرزندان نقش بسزا و مؤثری را ایفا می کند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هوش های چندگانه در کلاس پیش دبستان

هوش های چندگانه در کلاس پیش دبستان

هوش های چندگانه در کلاس پیش دبستان تصورات غلطی در مورد هوش وجود دارد . یکی از این تصورات این است که هوش ثابت و غیر قابل تغییر است. این تصویر غلط که تحقیقات هم آن را رد کرده است ، بیان می دارد که هوش ما از بدو تولد تا زمان مرگ ثابت و یکسان باقی می ماند . تصویر غلط دیگری هم که تحقیقات آن را تأیید نکرده این است که فقط یک نوع هوش وجود دارد اما هاوارد گاردنر در نظریه اش به هشت نوع هوش اشاره می کند  ابراهیم و همکاران ، 1392).

سقط جنین در دوران بارداری

سقط جنین در دوران بارداری

سقط جنین در دوران بارداری عوامل مختلفی باعث سقط جنین می شود که ما در این مقاله به آن می پردازیم

بیماری های عفونی در دوران بارداری چه مشکلاتی در پی دارند؟

بیماری های عفونی در دوران بارداری چه مشکلاتی در پی دارند؟

بیماری های عفونی در دوران بارداری چه مشکلاتی در پی دارند؟ مخصوصاً در سه ماهه اول، زمانی که سیستم بدن و اندام های اصلی کودک در حال شکل گرفتن هستند دوری از ویروسها و باکتریهایی که رشد کودک را به خطر می اندازند، از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین از خطرات زیر فاصله بگیرید

خواص گوشت بر باروری

خواص گوشت بر باروری

خواص گوشت بر باروری غذا و باردار شدن بهم مرتبط هستند. برنامه غذایی که مواد غذایی مخصوص را کم داشته یا ندارد، میتواند بر توانایی باردار شدن یک زوج تاثیر بگذارد. اگر شما یا شوهرتان گیاهخوارید حتما درمورد غذایتان تصمیمات دقیقی بگیرید تا اسیدهای آمینه، چربی‌ها یا دیگر مواد غذایی را کم نداشته باشد.
گیاهخواران مقدار استروژن کمتری دارند. استروژن هورمونی لازم برای باردار شدن

تغییر ژن جنین‌تان از خوب به عالی

تغییر ژن جنین‌تان از خوب به عالی

تغییر ژن جنین‌تان از خوب به عالی اپی ژنتیک Epigenetic، چگونگی رشد ما را در مسیرهای گوناگون بررسی می کند، چگونه بعضی اشخاص کامیابند، در صورتیکه انسان های دیگر با بیماری های مزمن دست به گریبانند. واقعیت آن است که چیزهای ساده ای وجود دارد که شما می توانید نه تنها برای کمک به رشد جنین در رحمتان انجام دهید، بلکه به او فرصتی برای یک زندگی سالم و رضایت بخش در آینده می دهید. 

خلاقیت کودکان با  TRIZ

خلاقیت کودکان با TRIZ

خلاقیت کودکان با TRIZ در بسته آموزش کارآفرینی و تفکر کودکان به 40 اصل نوآوری نظام یافته اشاره شده است  و گفته شده که تمام اختراعات و ابتکارات مخترعین بر اساس یک یا چند اصل از این اصول مییباشد که برخی از این قوانین را می توان از دوران کودکی به آنها آموخت تا بتوانند به شکوفایی استعداد خود در حل مسائل و نیز ابداع و ابتکار بپردازند. در این مقاله به معرفی اجمالی این چهل اصل میپردازیم.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید