قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

مرحله دوم زایمان ( فشار و تولد نوزاد )

مرحله دوم زایمان ( فشار و تولد نوزاد )
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/27 0 نظر 104 بازدید

مرحله دوم زایمان

بالاخره می شنوید که کاملاً باز شده اید و کودک از قسمت آخر کانال زایمان عبور کرده است. موی سر کودکتان برای دیگران و برای شما (با آینه) قابل مشاهده است. حالا می توانید زور و فشار را وارد کنید.

مرحله دوم زایمان

مرحله دوم: فشار و تولد کودک


بالاخره می شنوید که کاملاً باز شده اید و کودک از قسمت آخر کانال زایمان عبور کرده است. موی سر کودکتان برای دیگران و برای شما (با آینه) قابل مشاهده است. حالا می توانید زور و فشار را وارد کنید.

مرحله دوم زایمان


اگر چه زور زدن کار مشکلی است ولی بسیاری از خانم ها در این مرحله تجدید قوا می کنند. زیرا مدت زیادی نیست که با شدت انقباضات مقابله می کنند. در عوض در راندن کودک به سمت خارج، شما با انقباضات شدید سروکار دارید. که معمولاً به آرامی هر 2 تا 5 دقیقه یکبار بوجود می آید و 60 تا 90 ثانیه طول می کشد. در این زمان همچنین احساس تمایل شدید به وارد آوردن زور می کنید که با احساس انقباضات معمولی بسیار متفاوت است. برای بعضی از خانم ها مخصوصاً آنهایی که مرحله اول زایمانشان طولانی بوده است، زور و فشار بسیار خسته کننده است، اگر چه این حالت با علم بر اینکه زایمان تقریباً رو به پایان است، آرام می شود. این مرحله از 30 دقیقه تا 3 ساعت برای زایمانهای اول و از 30 دقیقه تا 1 ساعت برای زایمانهای بعدی طول می کشد.

حتما بخوانید: چگونه آماده زایمان شوم؟


بهتر است در طول مرحله فشار بازدم عمیق انجام دهید زیرا نگه داشتن هوا به مدت طولانی ممکن است باعث پاره شدن پرینه و تحریک هموروئید می شود. ممکن است زمانی که از شما خواسته می شود زور وارد کنید تغییر وضعیت بدن به یک حالت مؤثر مشکل باشد مخصوصاً اگر هنوز انقباضات شدید و سریع باشند. اجازه دهید دیگران به شما کمک کنند و توصیه های پزشکتان را انجام دهید این هم به نفع شماست و هم به نفع کودکتان. در یک زایمان آرام و کنترل شده میزان پارگی به حداقل می رسد. چند دقیقه اضافه هم برای کشش بافتهای واژن برای بیرون آمدن سر کودک طول می کشد.

مرحله دوم زایمان


به غیر از یادگرفتن اینکه چطور ماهیچه هایتان را حرکت دهید، سخت ترین قسمت بیرون آمدن سر کودک است زیرا پهن ترین قسمت بدن می باشد و هنگامی که سر در مسیر خروج خود روی دهانه رحم فشار وارد می کند، فشار شدیدی روی مقعد احساس می کنید. بعضی از خانم ها با اطمینان احساس می کنند که روده هایشان در حال حرکت است اگر چه ماهیچه های درگیر متفاوتند. بعضی دیگر احساس می کنند که به دو نیمه تبدیل می شوند. مطمئن باشید که از لحاظ بیولوژیکی غیرممکن است. وقتی سر کودک پدیدار می شود احساس سوزش و التهاب می کنید (گاهی اوقات به آن "حلقه آتش" نسبت می دهند) و همانطور که بافتها را می کشد و انتهای اعصاب را مسدود می کند، آنها را به طور طبیعی بی حس میکند.

دانلود رایگان: شیوه های تقویت هوش جنین


 
مرحله دوم که دو ساعت یا بیشتر طول می کشد هنگامی شروع می شود که دهانه رحم کاملاً باز شده و تا تولد نوزاد باز می ماند. مرحله آخر حدود 15 تا 20 دقیقه طول می کشد و تا خروج جفت پایان می پذیرد. 


وقتی این حالت اتفاق افتد سعی کنید آرام باشید و هیچ کاری انجام ندهید. وقتی که قسمت بالای سر کودک ظاهر شد از شما خواسته می شود که دیگر زور نزنید تا پرینه (محل بین واژن و مقعد) در حال کشیده شدن پاره نشود و اجازه دهید تا خودش به طور طبیعی کاملاً کشیده شود. بهتر است پزشک یا ماما آن منطقه را ماساژ دهند تا به کشش بافتها کمک شود. و نیز این زمانی است که اپیزیوتومی  انجام می شود یعنی یک شکاف در پرینه بوجود می آورند تا مهبل گشادتر شود.

مرحله دوم زایمان


با یک انقباض دیگر و یا یک فشار شدید یا فشارهای کوتای پشت سرهم همه سر بیرون می آید. صورت کودک به سمت کمر مادر است و بلافاصله به طرفین بر می گردد و شانه ها از جلو به عقب در عرض واژن به دنبال آن بیرون می آیند.


پزشک یا ماما ترشحات داخل بینی، دهان و حلق کودک را خارج می کنند تا بتواند بهتر تنفس کند. ریه های کودک که تا بحال اکسیژن را از خون مادر می گرفتند حالا باید آن را از هوا بگیرند. اگر بند ناف دور گردن کودک پیچیده باشد اگر امکان داشته باشد پزشک آن را به آرامی باز می کند. ولی اگر نشود از شما خواسته می شود دیگر فشار وارد نکنید تا قبل از اینکه بقیه بدن کودک بیرون بیاید، بندناف بریده شود. در طی انقباضات بعدی اول یک شانه و بعد شانه بعدی بیرون می آید. بقیه بدن کودک هم در یک چشم به هم زدن بیرون می آید و کودک متولد می شود.

حتما بخوانید: رویاهای دوران بارداری


ممکن است حتی قبل از بریدن بندناف کودک را به شما بدهند تا او را نگهدارید. بندناف معمولاً یک دقیقه بعد از زایمان بریده می شود اگر چه ضرورت حتمی ندارد. بعضی ها معتقدند که بندناف را تا زمان خارج شدن جفت نبرند تا اکسیژن بیشتری به کودک برسد.
هنگامی که کودک متولد می شود قرمز و پوشیده از خون، مایع آمنیوتیک و احتمالاً یک لایه چربی سفید رنگ است (ماده ای که از پوست جنین در رحم محافظت می کند.)

مرحله دومزایمان


غالباً سرکودک بد شکل (گوشه دار) و صورتش قرمز و کبود است که همه سوغاتی های سفر از استخوانهای باریک و پر دست انداز لگن است معمولاً آلت تناسلی کودک مشخص است ولی گاهی اوقات تورم آن باعث ابهام می شود. پزشک شما را در این مورد راهنمایی می کند.
همه کودکان هنگام تولد گریه نمی کنند. در این صورت پزشک کمر نوزاد را ماساژ می دهد و یا پاهای او را قلقک میدهد تا عمل انعکاسی تنفس را تحریک کند. (دیگر مانند گذشته او را وارونه نمی کنند و به پشت او ضربه نمی زنند). اگر کودک در اتاق زایمان متولد شود، شما را یک تا دو ساعت به ریکاوری و یا مستقیما به اتاق خودتان در بخش زایمان می برند. 


آنچه که شما باید انجام دهید


    آرام باشید. دردناک ترین قسمت زایمان تقریباً تمام شده است. سعی کنید زایمانتان در یک وضعیت مستقیم مانند حالت چمباتمه یا نشسته انجام دهید زیرا در این حالت استخوانهای لگن کاملاً باز می شوند. 

حتما بخوانید: درباره طراحی فرزند


    قبل و بعد از هر فشار برای علامت دادن شروع و پایان آن یک نفس بگیرید. بعد از هر فشار به آرامی هوا را از ریه ها خارج کنید تا به حرکت کودک کمک شود. 
    هنگام وارد آوردن فشار مسیر خروج کودک را پیش خود تجسم کنید. 
    تا زمانیکه از شما خواسته نشده است زور نزنید. پزشک به شما می گوید چه مرحله ای از انقباضات بهترین زمان برای این کار است. 
    تا آنجایی که می توانید عضلات کف لگن را شل کنید. سعی کنید مقعد را جمع نگه دارید. 
    بین انقباضات استراحت کنید. فاصله بین انقباضات در این مرحله طولانی تر از فاز انتقال است. 
    اگر هنگام فشار صدایتان به شما کمک می کند، از آن کمک بگیرید. هیچکس به ناله یا فریاد شما توجه نمی کند. 

مرحله دوم زایمان

عجله نکنید


    عجله نکنید گاهی اوقات مرحله فشار کمی طول می کشد. تا زمانیکه کاملاً تحت نظر باشید و هیچ علائمی از مشکل جنینی وجود نداشته باشد کودک شما می تواند مرحله دوم زایمان طولانی را مانند نوع سریع آن به سلامت پشت سر بگذارد. (ضربان قلب کودک در طول انقباضات به طور طبیعی کاهش می یابد، ولی حتی اگر فشار هم طول بکشد این حالت هیچ ضرری برای جنین ندارد). 
    بلافاصله بعد از زایمان از پزشک یا پرستار بخواهید کودک را در آغوشتان بگذارند. حتی قبل از بریدن بند ناف می توان این کار را انجام داد. کارهای غیر ضروری (مانند وزن کردن نوزاد) را می توان به بعد از این ملاقات لذت بخش معوق کرد.


     سعی کنید به کودک شیر بدهید. تحقیقات نشان داده است که کودکان در ساعت اول بعد از تولد سینه مادر را بهتر می مکند و هم برای کودک راحت تر است و هم برای مادر، یک نوزاد اگر نزدیک سینه مادر قرار داده شود به طور غریزی به دنبال آن می گردد و آن را با دهان می گیرد. 

دانلود رایگان: شیوه های تقویت هوش جنین


    از پرستارانی که به شما کمک می کنند تشکر کنید. معمولاً بیشتر والدین جوان از پزشک یا ماما قدردانی می کنند. فقط فراموش نکنید که پرستاران سخت کوش بخش زایمان هستند که در ساعات آخر بارداری همه اقدامات لازم را انجام می دهند. 

مرحله دوم زایمان
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: هزار روز نخست زندگی کودکان

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه‌ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می‌بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه‌ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

 نوآوری  و اختراع (12-3 سال)

نوآوری و اختراع (12-3 سال)

شاید بارها و بارها در بین گپ و گغتگوهای خودمانی این جمله به گوشتان رسیده باشد. دوره ما که این چیزا نبود. امروز با یه تلفن می‌تونی به بیزینس کار حرفه‌ای باشی و تمام و کمال به کارهات رسیدگی کنی. این همه پیشرفت بشر طی مدت زمان کوتاهی شکل گرفت و شاید بتوان گفت ده سال اخیر اوج پیشرفت بشری در رابطه با تکنولوژی و علم بوده و همچنان هر ثانیه این پیشرفت‌ها شکل دیگری می‌گیرد. در این میان جایگاه فرزند شما به عنوان یک نسل مدرن امروزی کجاست؟ آیا او نیز می‌تواند اثری ماندگار از خود بجای بگذارد.

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

بعد از تولد هر کودک با ما چالش‌هایی کوچک و بزرگ روبرو هستیم. که برخی در کوتاه مدت و یا برخی در طولانی مدت حل می‌شوند و از پس آن برمی‌آییم. و ما همیشه در این میان مانند یک مربی به فرزندمان آموزش می‌دهیم. و او با آموزش‌های ماست که از پس بسیاری از مشکلات و چالش‌های پیش روی زندگی‌اش برمی‌آید. اما اگر در این میان ما هیچ آموزشی به او ندهیم ولی در قبالش از او توقع حل مسائل را داشته باشد چه پیش خواهد آمد؟

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

پرورش و تربیت بچه‌های دهه نودی

پرورش و تربیت بچه‌های دهه نودی

متاسفانه دنیای مدرن امروز در حال نابودی فرزندان ماست و شما به عنوان والدین مسئول وظیفه دارید تا کودکانتان را نجات دهید و آینده‌ای روشن برای آنها بسازید. و حل این مشکلات به سادگی و با راه کارهای سریع قابل حل شدن نیست. دنیای امروز دنیای تکنولوژی و پیشرفت علم است اما آیا رشد بیولوژیکی انسان نیز به همین سرعت پیشرفت کرده است؟ تضاد بین این عامل باعث شده تا کودکان توانایی‌های یادگیری و درست رفتار کردن را از دست بدهند.      

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

تغذیه ی  سه ماه اول بارداری

تغذیه ی سه ماه اول بارداری

تغذیه ی  سه ماه اول بارداری چه چیزهایی باید بخورم؟
چرا این سه ماهه بسیار ویژه است؟
فعلا به فکر خوردن برای دو نفر نباشید و در خوردن سبزیجات سبر زیاده روی نکنید. صی این سه ماه یعنی مرحله شکل گیری جنین دستگاههای بدن و اندام های اصلی به طور دقیق، به ترتیب و با نظمی از قبل تعیین شده در حال پیدایش هستند. جنین برای به انجام رساندن این وظیفه نیاز کمی به مواد غذایی دارد ولی بیشتر از آن نیاز به سلامتی شما، محیط مناسب با آب کافی، اندکی مواد غذایی اصلی و محافظت از مسمومیتها دارد. علیرغم همه تغییر و تحولاتی که درون شما روی می دهد نیاز به کالری افزایش کمی دارد و فقط از 100 به 200 کالری در روز نیاز دارید که این مقدار با خوردن یک لیوان شیر تأمین می شود؛ برعکس، 6 ماه آخر بارداری یعنی مرحله رشد، جنین مقدار بسیار زیادی کالری و مواد غذایی از شما دریافت خواهد کرد. 

خواص آووکادو در دوران بارداری

خواص آووکادو در دوران بارداری

خواص آووکادو در دوران بارداری «سر شار و عالی» کلمات عجیبی هستند که برای توصیف بعضی از میوه‌‌‌‌ها استفاده می‌‌‌‌شود ولی آووکادو یکی از فراموش شده‌‌‌‌ترین اما در عین حال از سالم‌‌‌‌ترین میوه‌‌‌‌ها است. آووکادو دارای ویتامین‌‌‌‌ها، آنتی-اکسیدان‌‌‌‌ها، مواد معدنی، فیبر و چربی‌‌‌‌های سالم برای خود و کودک‌‌‌‌تان در طول دوران بارداری است

 غرغر صبحگاهی کودکان

 غرغر صبحگاهی کودکان

 غرغر صبحگاهی کودکان همه مردم حتی کودکان حق دارند گاهی غرغر کنند مراحلی در رشد کودک وجود دارد که می توان از آن‌ها به غرغر کردن تعبیر کرد.

هفته چهارم نوزادی

هفته چهارم نوزادی

هفته چهارم نوزادی معمولاً از این هفته، تغذیه نوزاد بهتر می‌شود و ممکن است نوزاد در بین هر بار شیر خوردن به مدت طولانی‌تری بخوابد. تعداد دفعات شیر خوردن به حداقل 8 بار در طول روز می‌رسد ولی در بسیاری از نوزادان بیشتر است. در هفته چهارم، نوزادان حداقل یک بار در طول شب شیر می‌خورند. توجه داشته باشید که چنان چه به زور، مقدار بیشتر شیر به نوزاد بدهید، این کار موجب خوابیدن بیشتر نوزاد در ساعات شب نمی‌شود بلکه ممکن است استفراغ نوزاد را به دنبال داشته باشد.

استفاده از یک هرم غذایی سالم در بارداری

استفاده از یک هرم غذایی سالم در بارداری

استفاده از یک هرم غذایی سالم در بارداری منظور از هرم غذایی سالم این است که تمام گروههای غذایی را با توجه به شرایط مادر در بر گیرد

5 اشتباه زنان درباره‌ی مردان

5 اشتباه زنان درباره‌ی مردان

5 اشتباه زنان درباره‌ی مردان قصد دارم تا پنج مورد از بزرگترین اشتباهاتی که زنها در رابطه با همسران خود مرتکب می‌شوند را بررسی کنیم‌. پنج اشتباه دردسر ساز که باید بعد از فراگیری آنها با راه حل‌های ارائه شده از تکرار آنها پرهیز کنیم .

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 5

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید