قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

تست غربالگری در دوران بارداری

تست غربالگری در دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/29 0 نظر 252 بازدید

تست غربالگری در دوران بارداری

پیشرفت های زیادی در امر مراقبت های دوران بارداری به دست آمده است که مهمترین آنها تست های غربالگری می باشد

 

تست غربالگری در دوران بارداری

مهمترین تست وآزمایش دوران بارداری غربالگری است که در زیر توضیحاتی برای این موضوع آورده ایم

نگاهی به دیگر آزمایش‌‌‌‌‌های دوره‌‌‌‌‌ی بارداری و دیگر اقدامات 


برخی از بزرگترین پیشرفت‌‌‌‌‌ها در امر مراقبت‌‌‌‌‌های پیش از زایمان در سال‌‌‌‌‌ها و دهه‌‌‌‌‌های اخیر در زمینه‌‌‌‌‌ی آزمایشات و معاینات سلامت جنین صورت گرفته است. انجام تست‌‌‌‌‌های بارداری خانگی جزو همین و پشرفت-ها و البته ابتدایی ترین آن‌‌‌‌‌هاست. در طول دوران بارداری تحت ازمایش‌‌‌‌‌های مختلفی قرار می‌‌‌‌‌گیرید تا از سلامت خود و نوزادتان مطمئن شوید. 

                                                    غربالگری

حتما بخوانید: اولین مشاوره و آزمایشات دوران بارداری


دو دسته از ازمایش‌‌‌‌‌های اصلی و مهم تشخیص ناهنجاری‌‌‌‌‌های کودکان (مثل سندرم دان یا بیرون زدگی نخاع) به شرح زیر است: 


تست غربالگری (تست دسته جمعی) 

انجام این آزمایشات هیچ خطری برای شما و نوزاد ندارد و فقط تعیین می کند که آیا درصد ابتلای نوزادان به بیماری ژنتیکی خاصی پایین است یا بالا. 
تست‌‌‌‌‌های تشخیص تکمیلی، این ازمایش‌‌‌‌‌ها مثل نمونخ برداری از مایع امنیوتیک کیسه‌‌‌‌‌ی اب یا نمونه برداری از پرزهای کوریونی دیواره رحم (CVS) با ازمایش مایعات یا دیگر قسمت های داخلی رحم انجام می شود تا برخی بیماری ها که خطر بالای ابتلای نوزاد شما به ان ها وجود دارد تشخیص داده شود. 
اکثر خانوم‌‌‌‌‌های باردار باید ازمایش‌‌‌‌‌های غربالگری ساده و معمول را انجام دهند تا در صورت پر خطر بودن و احتمال بروز بیماری در نوزاد، به انجام برخی ازمایش‌‌‌‌‌های تخصصی و پیچیده‌‌‌‌‌تر راهنمایی شوند، مثلا اگر کودک در معرض خطر سندرم دان (یک ناهنجاری کروموزومی) قرار داشته باشد، باید تعدادی ازمایش تکمیلی تشخیصی پیچیده انجام دهید.

حتما بخوانید: سوالات مهم پزشک از خانم های باردار


آزمایش‌‌‌‌‌های غربالگری 


تست‌‌‌‌‌های غربالگری در دوران بارداری، بخشی از مراقبت‌‌‌‌‌های معمول پزشکی شناخته می‌‌‌‌‌شوند. 
انجام این ازمایش‌‌‌‌‌ها هیچ خطری برای شما و نوزادتان ندارد و با انجام ان‌‌‌‌‌ها خطر تولد نوزادان بیمار و مشکل دار کمتر می‌‌‌‌‌شود، با انجام این معاینات و ازمایش‌‌‌‌‌های ساده فقط از سلامت نوزاد و خودتان مطمئن می‌‌‌‌‌شوید، البته این ازمایش‌‌‌‌‌ها صد در صد نمی‌‌‌‌‌توانند بگویند که نوزاد شما ممکن است فلان مشکل را داشته باشد یا خیر، بلکه فقط میزان خطر ابتلای نوزاد به بیماری را مشخص می‌‌‌‌‌کنند. امر نوزاد در این ازمایش‌‌‌‌‌ها در معرض خطر بالای ابتلا به بیماری باشد، باید یک سری ازمایش‌‌‌‌‌های پیشرفته‌‌‌‌‌تر تکمیلی انجام دهید تا ناهنجاری‌‌‌‌‌های احتمالی جنین شناسایی شود. این ازمایش‌‌‌‌‌ها خطر چندانی ندارند و به دقت مشکل نوزاد یا احتمال ابتلا به بیماری‌‌‌‌‌های خاص را مشخص می‌‌‌‌‌کنند. البته قبل از انجام این ازمایش‌‌‌‌‌ها که ما در این فصل به توضیح ان‌‌‌‌‌ها خواهیم پرداخت، بهتر است با دقت فکر کنید. 

                                         غربال گری در دوران باداری

تست غربالگری آلفا فیتو پروتئین(AFP )


AFP حروف اختصاری است که برای سرم مادری الفا فیتو پروتئین استفاده می‌‌‌‌‌شود؛ پروتئینی که جنین تولید می‌‌‌‌‌کند و در جریان خون مادر به گردش در می‌‌‌‌‌آید، با انجام تست غربالگری می‌‌‌‌‌توان میزان و سطح AFP موجود در جریان خون مادر را مشخص کرد تا بتوان میزان دقیق AFP تولیدی جنین را اندازه گرفت. پزشکان با گرفتن نمونه‌‌‌‌‌ی خون مادر بین هفته‌‌‌‌‌های 15 تا 18 ، سطح AFP تولیدی را تعیین می‌‌‌‌‌کنند. وزن، عوامل نژادی، برخی مشکلات ژنتیکی و وجود دیابت در نوزاد همگی با انجام این تست تا حدی مشخص می-شوند. 

حتما بخوانید: دردهای شایع در دوران بارداری


AFP معمولا می‌‌‌‌‌تواند وجود خطر احتمالی بروز برخی مشکلات و بیماری‌‌‌‌‌های خاص را مشخص می‌‌‌‌‌کند که شامل موارد زیر است: 


    برآورد حداقل سن جنین (مدت بارداری شما را نشان می‌‌‌‌‌دهن)؛ 
    احتمال وجود دو یا چند قلویی؛ 
    خون‌‌‌‌‌ریزی که ممکن است بیشتر در دوران بارداری اتفاق افتاده باشد ؛ 
    نواقص دستگاه عصبی ( چون بیرون زدگی نخاع، انانسفالی و دیگر ناهنجاری‌‌‌‌‌های دستگاه عصبی چون فلج اطفال، وجود آب و مایع اضافی در مغز یا عقب افتادگی ذهنی)؛ 
    نواقص و مشکلات دیواره شکمی ( ورم و بیرون زدگی محتویات شکم جنین

                                                                         غربالگری
در نتیجه‌‌‌‌‌ی نقص دیواره‌‌‌‌‌ی شکمی):
   بیماری و مشکلات مربوط به ارهاش خون و دیگر شرایط مرتبط با ادم جنینی(تجمع غیر طبیعی مایع در سلول های جنین):
   تشخیص خطر تولد نوزاد بسیار کم وزن، مسمومیت بارداری یا دیگر پیچیدگی‌‌‌‌‌ها؛
نفروز یا بیماری کلیوی مادرزادی(نوعی مشکل نادر کلیه در جنین)؛
    مرگ جنین یا ناهنجاری‌‌‌‌‌های جنینی.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

چگونه کودکان را به  کتاب  خواندن  علاقه‌مند کنیم؟

چگونه کودکان را به کتاب خواندن علاقه‌مند کنیم؟

چگونه کودکان را به کتاب خواندن علاقه‌مند کنیم؟ تحقیقات نشان داده‌است بیشتر کسانی که به کتاب و کتاب‌خوانی علاقه دارند والدینی داشته‌اند که در دوران کودکی لحظات شیرین و گرمی را در هنگام خواندن داستان‌ها برای آن‌ها ساخته و پرداخته‌اند.

هفته چهل ودوم نوزادی

هفته چهل ودوم نوزادی

هفته چهل ودوم نوزادی

مدت زمان  مناسب شیردهی چقدر است؟

مدت زمان مناسب شیردهی چقدر است؟

مدت زمان  مناسب شیردهی چقدر است؟ سال‌‌‌ها است که در مورد زمان از شیر گرفتن کودک و غذاخور کردن او بحث می‌‌‌شود. در سال 2001 یک گروه کارشناسان مشاوره در سازمان بهداشت جهانی به این نتیجه رسیدند که وارد کردن غذاهای مکمل به غذای کودک بعد از شش ماهگی هم برای مادر و هم برای کودک چندین فایده دارد.
در کشورهای در...

برای برقراری یک رابطه زناشویی موفق باید همواره رابطه صمیمی، برقرار باشد

برای برقراری یک رابطه زناشویی موفق باید همواره رابطه صمیمی، برقرار باشد

برای برقراری یک رابطه زناشویی موفق باید همواره رابطه صمیمی، برقرار باشد بیشتر کشمکش‌هایی که در روابط عاطفی زناشویی بروز می‌کند گاه در اثر یک سوء تفاهم بسیار پیش پا افتاده است و این در حالی است که با برقراری گفت‌و‌گویی سالم محیط لازم جهت رشد سوءتفاهم از بین می‌رود و ضامن بهبودی روابط می‌گردد. یادگیری و به کار بستن مهارت‌های مکالمه می‌تواند از بروز مشکلات جلوگیری نماید، اما برای درک بیشتر توصیه‌هایی وجود دارد که باید در مکالمات رعایت شوند. از جمله:

هفته هفدهم نوزادی

هفته هفدهم نوزادی

هفته هفدهم نوزادی می‌توانید شیرخوار را به نزدیک میز غذاخوری خود بیاورید تا بتواند هنگام خوردن، شما و سایر اعضای خانواده را ببیند. چنان چه فرزندتان در زمانی که شما غذا می‌خورید مایل به غذا خوردن باشد می‌توانید همزمان با غذا خوردن خود، فرزندتان را نیز با شیر خود یا شیر خشک تغذیه کنید. همچنین می‌توانید مقداری آب به او بدهید. قاعدتاً، شیرخواران در این سن، به عنوان برآورده شدن نیازهای تغذیه‌ای به نوشیدن آب نیاز ندارند

در بارداری روغن نارگیل بخورید!

در بارداری روغن نارگیل بخورید!

در بارداری روغن نارگیل بخورید! روغن نارگیل یکی از ناشناخته‌ترین غذاها است. در دمای معمول جامد است و دارای چربی‌های اشباع شده است که مردم با این دو مشخصه روغن‌های خوب را از روغن‌های بد تشخیص می‌دهند. روغن‌های خوب مانند روغن زیتون در دمای معمول مایع هستند در حالی که روغن‌های بد جامدند ولی همه چربی-های جامد یکسان نیستند

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید