طراحی فرزند- دکتر روح الهه سلیمانی

قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

غربالگری اختلالات ژنتیکی در دوران بارداری

غربالگری اختلالات ژنتیکی در دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/08/25 0 نظر 90 بازدید

غربالگری اختلالات ژنتیکی در دوران بارداری

غربالگری اختلالات ژنتیکی (اختیاری). بسته به نژاد، قوم یا سابقه بیماریهای خانوادگی تان، پزشک به منظور تشخیص مشکلات ژنتیکی که اغلب در گروههای خاص شایع است برای شما و همسرتان آزمایش خون توصیه می کند. مثلاً بیماری تی ساکس  که باعث تخریب دستگاه عصبی و در نتیجه مرگ نوزاد می شود اغلب در نژادهای اروپای میانه رخ می دهد. سیاهپوستها بیشتر در خطر ابتلا به کم خونی سلول های داسی شکل هستند. در این نوع کم خونی سلول های قرمز خون تغییر شکل می یابند که عواقب خطرناکی را به دنبال دارد. 

غربالگری اختلالات ژنتیکی در دوران بارداری

غربالگری اختلالات ژنتیکی (اختیاری). بسته به نژاد، قوم یا سابقه بیماریهای خانوادگی تان، پزشک به منظور تشخیص مشکلات ژنتیکی که اغلب در گروههای خاص شایع است برای شما و همسرتان آزمایش خون توصیه می کند. مثلاً بیماری تی ساکس  که باعث تخریب دستگاه عصبی و در نتیجه مرگ نوزاد می شود اغلب در نژادهای اروپای میانه رخ می دهد. سیاهپوست ها بیشتر در خطر ابتلا به کم خونی سلول های داسی شکل هستند. در این نوع کم خونی سلول های قرمز خون تغییر شکل می یابند که عواقب خطرناکی را به دنبال دارد. 

دوران بارداری


سونوگرافی 

برای اکثر مادران باردار این کلمه این معنی را میدهد "اولین عکس فوری از فرزندمان" "پسر است یا دختر؟" سونوگرافی چند نوع است که هر یک از آنها بیشتر به منظور تشخیص پزشکی انجام می شود تا تعیین جنسیت نوزاد.

حتما بخوانید: چگونگی تعیین جنسیت در دوران بارداری


سونوگرافی فرستادن انرژی به صورت امواج صوتی است. سونوگرافی داپلر حرکاتی مانند ضربان قلب جنین را به شکل علائم صوتی منعکس می کند. وسیله دستی که ترنزدیوسر  نامیده می شود روی شکم بیمار قرار میگیرد. صدای ضربان قلب کودک که برای هر کس که در اتاق باشد قابل شنیدن است، یکی از نکات برجسته و اطمینان بخش سه ماهه اول است. داپلر حدود هفته یازدهم ضربان قلب را ثبت می کند و می توان در هر زمان از دوران بارداری آن را انجام داد. داپلر همچنین سرعت ضربان قلب جنین را در طول مدت زایمان و جریان خون رگها در رحم، جنین و بندناف را اندازه گیری می کند.

دوران جنینی


در یک سونوگرافی تصاویری رگه رگه و لرزان روی صفحه نمایشگر (که سونوگرام نامیده می شود) دیده می شود که در حقیقت انعکاس حرکات اعضاء داخلی بدن یا جنین می باشند که توسط اسکنر خوانده می شود. نوع دیگر ترنز دیوسر که روی سطح شکم به حرکت در می آید، از محدوده ای که کودک و جفت قرار دارند، تصویربرداری می کند. این کار بدون درد است و کمی شبیه به یک موس کامپیوتر است که روی پد موس از این سو به آن سو سر می خورد. تصویر تولید شده به تشخیص سن کودک، میزان رشد، پیدا کردن محل جفت، کنترل حرکات و سرعت ضربان قلب جنین، سنجش میزان مایع آمنیوتیک در رحم، شمارش تعداد جنین ها و تشخیص بعضی از نقصهای مادزادی کمک می کند.

دانلود رایگان: آموزش قانون جذب به کودکان


سونوگرافی هم از روی شکم و هم از داخل واژن انجام می گیرند. در نوع واژینال یک ترنزدیوسر میله مانند داخل واژن قرار می گیرد و معمولا در سه ماهه اول از این نوع استفاده می شود زیرا تصاویر بهتری تولید می کند. و برای تعیین سن حاملگی، تشخیص حاملگی خارج از رحم، پیدا کردن علت خونریزی یا درد، و تشخیص انواع نقصهای مادرزادی نیز بکار می رود. ممکن است در حین انجام کمی احساس ناراحتی کنید. احساسی که در حین انجام یک سونوگرافی واژینال دارید مانند احساسی است که هنگام انجام آزمایش پاپ اسمیر دارید با این تفاوت که سونوگرافی کمی بیشتر طول می کشد.
اگر پزشک در مورد بارداری چند قلویی مشکوک باشد یا اگر اشکالات دیگری مانند خونریزی یا سابقه سقط وجود داشته باشد برای شما درخواست سونوگرافی می کند. و اگر ضربان قلب توسط داپلر به خوبی تشخیص داده نشود استفاده از سونوگرافی ضروری است.

سونوگرافی در دوران بارداری


سونوگرافی بخش استانداردی از مراقبت های دوران بارداری شده است زیرا اطلاعات صحیحی را در اختیار پزشکان قرار می دهند و هیچ خطری برای مادر و جنین ندارند. علیرغم نگرانی هایی که در آغاز استفاده از آن در مورد تعداد دفعات استفاده وجود داشت، جامعه پزشکی در سه دهه اخیر دریافته است که استفاه منظم از آن بی خطر است. هنوز بعضی از شرکتهای بیمه، پزشکان و تحقیقات علمی فایده آن را زیر سؤال برده اند.

حتما بخوانید: ترس از سقط در دوران بارداری

تحقیقی که روی 15000 خانم باردار انجام شده است نشان می دهد که سونوگرافی که بطور معمول انجام می شود نتیجه ای ندارد زیرا اگر مشکلی تشخیص داده شود نمی توان آن را تا قبل از زایمان درمان کرد. همچنین بعضی از بیمه کنندگان فقط برای تعداد محدودی از سونوگرافی ها پول می پردازند یا این مبلغ را تنها برای بیمارانی که احتمال خطر برایشان بیشتر است اختصاص می دهند.


نمونه برداری از پرزهای جفتی 

این آزمایش معمولا بین هفته های 10 تا 12 انجام می شود. علاوه بر آمنیوسنتز (آزمایشی شبیه به CVS است که بین هفته های 15 تا 18 انجام می شود) CVS یکی از آزمایشاتی است که نتیجه آن اطلاعات مهمی را در زمینه تشخیص نقصای مادرزادی در اختیار پزشک قرار می دهد. (برخلاف آزمایش خون و ادرار در این آزمایش مایع کاملاً از داخل بدن مادر بیرون کشیده می شود) پرزهای جفتی زوائد باریک و انگشت مانند کریون (یکی از پرده های آمنیون) است که از تخمک بارور شده بوجود می آید که مانند خود جنین همان نتیجه ژنتیکی را می دهند. در این روش که در دهه اخیر پیشرفت داشته است، نمونه کوچکی از این سلول ها برداشته و برای آزمایش، در آزمایشگاه کشت داده می شود.

دوران جنینی

حتما بخوانید: اولین آزمایش بارداری

 

جمع آوری سلول ها


دو راه برای جمع آوری سلول ها وجود دارد. CVS واژینال که اسپکولوم  (همان وسیله ای که در آزمایش پاپ اسمیر بکار می رود) همراه یک لوله پلاستیکی باریک به داخل واژن برده می شود.
در روش دوم سوزنی را از روی شکم به داخل جفت فرو می کنند. در این روش برای اینکه تصاویر سونوگرافی بهتر باشد از شما خواسته می شود با مثانه پر بروید و همین باعث می شود احساس ناراحتی کنید. اگر چه بعضی از خانم ها از دردی شبیه به درد قاعدگی شکایت می کنند. خطر سقط جنین در اثر انجام این آزمایش 1 درصد است و تقریبا 2 برابر آمنیوسنتز است. خطر جزئی در مورد معلولیت دست و پاها نیز وجود دارد
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: توجه به در خواست کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

به عنوان انسانی که در قرن بیستم زندگی می‌کند و همچنان که به دنبال تکنولوژی و فن آوری‌های بروز هستید آیا تربیت و سطح فرهنگی و اجتماعی شما نیز با آن ارتقا پیدا می‌کند. یک انسان موفق شخصی است که بتواند در تمام جوانب زندگی پیشرفت کند. همان‌طور که سابق بر این انسان‌ها از چاهارپایان برای گذران زندگی و یا رفتن به مراتع استفاده می‌کردند امروزه نیز همه انسان‌های شاغل از وسایل نقلیه استفاده می‌کنند. اما در این میان نحوه برخورد ما به عنوان یک انسان قرن بیستمی درباره تربیت و پرورش فرزندانمان کجا قرار دارد؟

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

مشکل دارترین غذاها در دوران بارداری

مشکل دارترین غذاها در دوران بارداری

مشکل دارترین غذاها در دوران بارداری همین که به غذاهای خطرناک دوران بارداری نگاه می‌‌‌‌کنید، می‌‌‌‌بینید که چرا آن‌‌‌‌ها اینقدر گیج‌‌‌‌کننده‌‌‌‌اند. ما قبلا پیشنهاد کرده بودیم که ماهی، تخم‌‌‌‌مرغ و پنیر بخورید و مقدار متعادلی چای گیاهی بنوشید و حتما مقدار زیادی آب استفاده کنید. درحالی که همه این غذاها در لیست ممنوع شده‌‌‌‌ها هستند!!
 

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه سوم بارداری چگونه است؟

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه سوم بارداری چگونه است؟

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه سوم بارداری چگونه است؟ پوسته پوسته شدن پوست. این ورقه های نازک در دوران بارداری بیشتر می شوند و یا برای اولین بار روی پوست مخصوصاً روی سینه ها، گردن یا زیر بازوها بوجود می آیند. اگر در جایی باشند که با لباس تماس پیدا کنند آن ناحیه صدمه می بیند. این زوائد بعد از زایمان از بین می روند و علت آن هم هورمونها هستند. 

هفته سی و یکم بارداری

هفته سی و یکم بارداری

در هفته سی یکم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی یکم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی یکم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

تاثیر همنشین بر سلامت روحی جنین در دوران بارداری

تاثیر همنشین بر سلامت روحی جنین در دوران بارداری

تاثیر همنشین بر سلامت روحی جنین در دوران بارداری یکی از موثرترین اتفاقات درمورد سلامت روحی فرزند؛ همنشینی‌‌‌‌‌های مادر در دوران بارداری است. هر هم صحبتی و هم نفسی به اندازه خود، جنین را تحت تاثیر قرار خواهد داد. همانگونه که همنشینی با خوبان، در سعادت انسان تاثیر شگرفی دارد هم صحبتی با اهلگناه یا حضور در مجلس گناه هم میتواند عاقبت ناخوشایندی برای فرزند رقم زند:

هفته سی و پنجم بارداری

هفته سی و پنجم بارداری

در هفته سی و پنجم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و پنجم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و پنجم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

تست های تکمیلی برای تشخیص ناهنجاری های جنینی

تست های تکمیلی برای تشخیص ناهنجاری های جنینی

تست های تکمیلی برای تشخیص ناهنجاری های جنینی علاوه بر غربالگری که از مهمترین تست های تشخیص ناهنجاری است دو نوع آزمایش تکمیلی هم در این مقاله مورد مطالعه قرار می گیرد

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید