قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

ماهی ساردین ، عالی ترین غذای پس از زایمان

ماهی ساردین ، عالی ترین غذای پس از زایمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/16 0 نظر 129 بازدید

ماهی ساردین ، عالی ترین غذای پس از زایمان

ماهی ساردین غذایی سریع، راحت و دارای موادغذایی زیاد و عالی‌ترین غذای پس از زایمان بوده و میتواند در مبارزه با افسردگی پس از زایمان شما را یاری کند. اجازه دهید آن را بررسی کنیم: شما با داشتن کوچولویتان وقت زیادی برای پختن غذا ندارید. خصوصا اگر بچه اول شما نباشد و بچه‌های بزرگتری هم داشته باشید. ساردین را میتوان سریع تهیه نموده و به این طریق به منبع پروتئین، آهن و کلسیم دست یافت. بهترین ماده‌غذایی پس از زایمان یعنی DHA نیز در ماهی ساردین وجود دارد.
 

ماهی ساردین ، عالی ترین غذای پس از زایمان


ماهی ساردین غذایی سریع، راحت و دارای موادغذایی زیاد و عالی‌ترین غذای پس از زایمان بوده و میتواند در مبارزه با افسردگی پس از زایمان شما را یاری کند. اجازه دهید آن را بررسی کنیم: شما با داشتن کوچولویتان وقت زیادی برای پختن غذا ندارید. خصوصا اگر بچه اول شما نباشد و بچه‌های بزرگتری هم داشته باشید. ساردین را میتوان سریع تهیه نموده و به این طریق به منبع پروتئین، آهن و کلسیم دست یافت. بهترین ماده‌غذایی پس از زایمان یعنی DHA نیز در ماهی ساردین وجود دارد.

                          ماهی ساردین
ساردین در یک نگاه


مقدار مصرف: 1 قوطی (92 گرم)           کلسیم: 35%             کالری: 190
ویتامینA: 2%            چربی اشباع شده: 1 گرم              ویتامین C: صفر        
پروتئین:23 گرم           آهن:15%         فیبر:صفر 

حتما بخوانید: رفع خستگی پس از زایمان با خوردن عدس!

 

واقعیت اثبات شده 


مطالعات نشان داده است در خانم‌هایی که مکمل‌های DHA و اسید ایکوسپنتاانوئیک (EPD)(eicosapentaenoic acid) مصرف میکنند خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان کمتر است.

                                         ماهی ساردین
DHA و افسردگی


مقدار DHA بدن پیشگوی خطر افسردگی پس از زایمان است. وقتی محققان به مقدار DHA شیر یک مادر و مقدار غذای دریایی مصرفی او نگاه کردند، دریافتند DHA با افسردگی پس از زایمان مرتبط است. خوردن غذای دریایی کم ممکن است به مقدار کم DHA منتهی شود و مقدار کم DHA در مادر با میزان بالای افسردگی پس از زایمان مرتبط است. وقت آن رسیده که همراه با پیتزای خود، مقداری ساردین هم سفارش داده و با افسردگی پس از زایمان مبارزه کنید.


البته کار فقط به مصرف غذای دریایی خلاصه نمی‌شود. خانم‌های باردار و شیرده و درکل خانمهایی که دوران پس از زایمان را طی میکنند در معرض بیشترین خطر کمبود DHA در خونشان قرار دارند. و دلیلش این است که بدن مادر در دوران بارداری به صورتی حساب شده اسید دوکوساهگزاانوئیک خود را برای رشد مطلوب سیستم عصبی کودک به جنین منتقل میکند ولی اگر خانم‌ها در این دوران به اندازه کافی DHA مصرف نکنند، ذخیره بدن آنها کاهش یافته و در نتیجه سلامتی مغز خود آنها نیز به خطر می‌افتد. مقدار پائین DHA در بدن ممکن است خطر ابتلا به علائم افسردگی پس از زایمان را افزایش دهد. محققان انستیتو ملی بهداشت دریافتند: وقتی برنامه غذایی و میزان افسردگی پس از زایمان در کشورهای مختلف مقایسه شد DHA بازیگر اصلی بود.

حتما بخوانید: نوزادان در یک ماهگی!


غذاهای خوشمزه


من ساردین را "غذای سلامتی کنسرو شده" می‌نامم. من اولین بار آن را با چنگال از کنسرو در دست دوستم برداشتم که متخصص و مولف بزرگ تغذیه نیویورک دکتر اِزگارسیا (Dr.Oz Garcia) است و هنوز هم غذای میان وعده موردعلاقه من است.

                                            ماهی ساردین
دنبال ساردینی بروید که در روغن خودش پخته شده باشد. البته کم پیدا میشود ولی به زحمت پیدا کردنش می‌ارزد. از چربی آن هم نترسید که چیز خوبی است. اگر کنسرو با روغن ساردین پیدا نکردید با روغن زیتون پیدا کنید که جایگزین خوبی است. از آن ساردین‌هایی که با روغن نباتی درست شده است نخرید. دوباره میگویم نخرید چون این ساردین‌ها با روغن‌ها امگا خیلی تحریک کننده درست شده و هیچ فایده‌ای ندارند حتی ساردین‌های تهیه شده گوجه‌فرنگی یا خردل بهتر از ساردین‌های با روغن نباتی هستند از ساردین همین امروز استفاده کنید.

حتما بخوانید: علل افسردگی پس از زایمان

دیگر چربی‌های سالم


دو چربی دیگر هست که به سلامتی مغز کمک می‌کنند. اسید آراکدونیک (AA acid) (arachidonic) و اسید ایکوسپتا انوئیک (eicosapemtaenoic acid) این اسیدها هم در ماهی یافت میشوند ولی وقتی مصرف این چربی‌ها به وسیله انستیتو ملی بهداشت آمریکا مورد بررسی قرار گرفتن. آنها دریافتند که مقدار AA و EPA شیر مادر با مقدار افسردگی پس از زایمان ارتباطی ندارد. معهذا افسردگی تمامی صحنه نیست.بنابراین برای عملکرد مناسب مغز و داشتن بالاترین بهره هوش (یعنی IQ بالا) حتما مقدار زیادی از همه اسیدهای چرب مهم را دریافت کنید. این اسیدها در ماهی هایی مانند ساردین، قزل‌آلای دریایی، مکمل‌های روغن ماهی، تخم کتان و حتی تخم‌مرغ یافت می شوند. 

                                                  ماهی ساردین
آزمایشات بالینی تائید میکنند


محققان هلند در سال 2002 گزارش دادند که در آن، مقدار DHA خون 112 خانم در هنگام زایمان و 32 هفته بعد از زایمان مورد بررسی قرار گرفت. به این خانم‌ها پرسشنامه‌هایی هم داده شد تا مقدار افسردگی پس از زایمان آنها تعیین گردد. طبق این پرسشنامه‌ها خانم‌هایی که افسردگی داشتند مقدار DHA خون‌شان کم بود. 
محققان متذکر شدند که خانم‌های شیرده آمادگی کمبود DHA در خون را داشتند و گفتند این خانم‌ها در خطر بیشتر رنج بردن از افسردگی پس از زایمان قرار دارند. محققان در نتیجه‌گیری خود پیشنهاد کردند افزایش مصرف DHA در برنامه غذایی در دوران بارداری و پس از زایمان کاری به صلاح است.

حتما بخوانید: فواید کلم پیچ در دوران شیردهی


خواب بیشتر
در ماه‌های پس از زایمان ممکن است آرزوی چند دقیقه خواب را داشته باشید. در حقیقت بعضی از مادرها می‌گویند آرزوی خواب بیشتر سال‌ها طول می‌کشد. اگر می‌خواهید کودکتان بهتر بخوابد باید DHA بیشتری در برنامه غذایی‌تان باشد. مطالعات نشان داده است مصرف مکمل‌های DHA و EPA در دوران بارداری و شیردهی الگوی خواب کودک را بهبود می‌بخشد. حالا که کودک خوابید، شما هم می توانید بخوابید
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

در دوران بارداری از این موارد اجتناب کنید

در دوران بارداری از این موارد اجتناب کنید

در دوران بارداری از این موارد اجتناب کنید هرگونه ناراحتی و استرس زن در طول بارداری بر جنین وی تاثیر میگذارد. اگر میخواهید فرزندی خوش اخلاق داشته  باشید از فکر و خیال و غم و غصه بی‌‌دلیل پرهیز کنید. در صورت ضرورت از آرام بخش-های ساده‌‌ای مثل ترکیب مساوی ع......

روغن گل مغربی در بارداری

روغن گل مغربی در بارداری

روغن گل مغربی در بارداری  مسلم است که روغن گل مغربی را در آشپزی مصرف نمی‌‌‌کنید ولی باید بخشی از غذای خانم‌‌‌های باردار 
باشد. روغن گل مغربی یکی از بهترین منابع اسید چرب ضروری اسید گامالینولن است. این یعنی بدن شما نمی‌‌‌تواند آن را بسازد و باید آن را مصرف کنید چون نقش عمده‌‌‌ای را در بدن بازی می کند. در واقع تحقیقات زیادی نشان داده است، این اسید برای مفاصل، قلب و پوست مفید است.

خواص نخود سبز در دوران بارداری

خواص نخود سبز در دوران بارداری

خواص نخود سبز در دوران بارداری
فقط در یک فنجان نخود سبز داشته باشید. زیادی مواد غذایی یافت می شود. به سبزی فروشی‌‌ها مراجعه کرده و مقداری از آن خریده و از پوست درآورده و نگهداری کنید تا برای تمام سال نخود سبز داشته باشید.

در بارداری  چقدر بادمجان بخورم؟

در بارداری چقدر بادمجان بخورم؟

در بارداری  چقدر بادمجان بخورم؟ غذاهای رنگارنگ موادغذایی مختلف دارند. یکی از فراموش شده‌‌‌ترین رنگ‌‌‌ها رنگ ارغوانی است. سیاه گیله، الو سیاه، انگور سیاه و بادمجان به رنگ ارغوانی‌‌‌اند و سرشار از مواد غذایی برای شما و کودک‌‌‌تان هستند.

هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

در هفته شانزدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته شانزدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته شانزدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

چگونه در بارداری آب بیشتری بنوشیم

چگونه در بارداری آب بیشتری بنوشیم

چگونه در بارداری آب بیشتری بنوشیم برای این که دچار کمبود آب بدن نشوید باید هر روز 6 تا 8 لیوان آب بنوشید. این کار یبوست و خشکی پوست را نیز کاهش می دهد. در اوایل بارداری شاید بیشتر از همیشه احساس تشنگی کنید. از این که با نوشیدن آب اضافه بیشتر به دستشویی می روید، نگران نباشید. مزیت نوشیدن مقدار زیادی آب این است که به کمبود آب بدن دچار نشوید(که باعث تحریک زایمان زودرس می شود).
این روشها را در پیش گیرید: 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید