قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

حق و حقوق دوران بارداری

حق و حقوق دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/24 0 نظر 271 بازدید

حق و حقوق دوران بارداری 

در دوران بارداری خانم های شاغل باید اولویت را به خود و فرزندشون بدهند نه کار

حق و حقوق دوران بارداری

 
خانم‌های شاغل در هر کشوری به‌هنگام بارداری و وضع حمل از حق و حقوقی برخوردار می‌شوند که مهم‌ترین آن‌ها مرخصی زایمان است. در ایران این مرخصی 6 ناه بود، ولی بعدها به 9 ماه افزایش یافت، یعنی خانم‌هاشتغال در دوران بارداری: نوع متفاوتی از درد 
بیش از 75 درصد خانم‌ها در سه‌ماهه‌ی سوم و بیش از نیمی از آن‌ها تا چنر هفته قبل از وضع حمل خود هم به کار ادامه می‌دهند. برای بسیاری از خانم‌ها اشتغال تا ماه‌های پایانی بارداری موجب بهبود روحیه و سرگرمی‌شان می‌شود و کمک می‌کند به ناراحتی‌ها فکر نکنند. به‌علاوه، بیشتر خانم‌ها حق انتخابی در مورد کارکردن یا نکردن ندارند، چرا که نان‌آور اصلی خانه‌اند و درآمدشان در زندگی آن‌ها تأثیر دارد یا شغل‌شان از اولویت و درجه‌ی اهمیت بالایی برخوردار است. گرچه اشتغال بسیاری از بانوان در طول این دوران برای نوزاد مشکلی ایجاد نمی‌کند، استثناهایی هم می‌تواند وجود داشته باشد. فرقی نمی‌کند که چه نوع کاری داشته باشید، بهتر است درباره‌ی شرایط کاری خود با پزشکتان صحبت کنید. 

                                                                               حق حقوق بارداری


اگر شغل‌تان نیاز به ایستادن یا راه‌رفتن کمی داشته باشد و ساعت‌های منظمی را بدون استرس و فشار کار می‌کنید و هیچ مشکل و بیماری قلبی ندارید، در این صورت می‌توانید بدون نگرانی کار خود را در دوران بارداری ادامه دهید و نیازی هم به مطالعه‌ی این بحث نیست.  

شغل های بدون استرس در بارداری


شغل‌های بدون استرس و نشستنی کاملا در طول بارداری بی‌خطرند، اما شغل‌هایی که به فعالیت جسمی نیاز دارند، می‌توانند مشکل‌زا باشند. بیشتر شغل‌ها بین این دو قرار دارند، اما میزان استرس در هر شغل و هر فردی متفاوت است. اگر بارداری بدون مشکل و پیچیدگی خاصی پیش رود، می-توانید کار خود را تا زمان تولد نوزادتان ادامه دهید. 

حتما بخوانید:کمر درد در بارداری


تأثیر استرس در بارداری، حالا چه مربوط به شغل و چه شرایط خانه باشد، هنوز به درستی بررسی نشده است. بعضی پزشکان معتقدند وجود استرس بسیار زیاد ممکن است خطر زایمان زودرس(فصل 15 را مطالع کنید) یا تشنج بارداری را افزایش دهد. واضح است که وجود استرس فراوان برای هیچ-کس خوب نیست سعی کنید هر چه می‌توانید با رعایت تدابیر سلامتی، استرس را کاهش دهید. 
اگر در محل کارتان زیاد با کامپیوتر کار می‌کنید، شاید فکر کنید با یک وسیله‌ی مضر برای سلامت نوزادتان در تماس‌اید. اما جای هیچ نگرانی نیست، چرا که شواهدی مبنی بر مشکل‌ساز بودن امواج الکترومغناطیسی کامپیوترها بر جنین و بانوان باردار وجود ندارد. 

                                                                      شغل استرس زا در بارداری

کارهای سنگین در بارداری


برخی تحقیقات نشان داده است زنان بارداری که کارهای بدنی انجام می‌دهند، مثلا بلند کردن چیزهای سنگین یا دیگر فعالیت‌های سخت جسمی، ممکن است بیشتر در معرض خطر زایمان زودرس، فشار خون بالا، تشنج بارداری یا به‌دنیا آوردن نوزادان کوچک و کم‌وزن باشند. البته هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ساعت‌های طولانی کار موجب تولد نوزادان نارس می‌شود. براساس تحقیقات دیگری، در مادرانی که در محیط کار مجبورند مدت‌های طولانی سرپا باستند(بیشتر از 8 ساعت در روز) میزان کمردرد و پادرد بیشتر می‌شود و خطر تولدهای پیش از موعد و مشکلات گردش خون افزایش می‌یابد. خبر خوب اینکه استفاده از ساق‌های تنگ یا جوراب‌شلواری‌های تنگ و چسبان و به‌خصوص جوراب‌های مخصوص واریس که البته ظاهر چندان جذابی ندارند، تا حدی به جلوگیری از واریس و پادرد کمک می‌کند. 

حتما بخوانید: برنامه ریزی برای معاینه های پیش از زایمان


به‌خاطر داشته باشید که سلامت شما و نوزادتان در طول بارداری در بالاترین اولویت و درجه‌ اهمیت قرار دارد و از اینکه مجبورید به باردار‌ی‌تان اهمیت بدهید، احساس ناراحتی و ضعف نکنید. بعضی خانم‌ها در مورد برخی علائم بارداری شکایت می‌کنند؛ از اینکه مدام مجبورند در حین برنامه‌ی شلوغ کاری خود، زمانی را برای خوردن یا رفتن به دستشویی بگذراند و به این ترتیب موجب نارضایتی و اعتراض مافوق خود می‌شوند. اجازه ندهید از این بابت احساس تقصیر کنید و شرایط کاری‌تان موجب نادیده‌گرفتن علائم غیر عادی در این دوران شود. اگر گاهی مشکلی برایتان پیش می‌آید و نیاز خاصی پیدا می‌کنید، بدون اینکه خجالت بکشید و احساس بدی داشته باشید، در محیط کارتان به آن رسیدگی کنید. کسانی که هرگز باردار نشده‌اند نمی توانند شرایط خاص فیزیکی و روحی شنا را کاملا درک کنند. 

مرخصی زایمان


برای شاغلی که بینه‌اند، می‌توانند تا 9 ماه پس از زایمان از محل کار خود مرخصی با حقوق بگیرند و پس از اتمام این 9 ماه حقوق کامل خود را دریافت کنند، به‌علاوه بیمه‌ی آن‌ها در طول این مدت برقرار است و سابقه‌ی بیمه‌شان حفظ می‌شود. البته پس از اتمام این مدت می‌توانند در صودت موافقت مسئولان محل کار خود، باز هم از مرخصی با حقوق یا بدون حقوق استفاده کنند. در ایران مادران تا دو سال پس از تولد نوزاد، می‌توانند از حق شیردهی بهره ببرند، یعنی هر روز می‌توانند دو ساعت زودتر برای شیردهی به کودک خود به خانه بروند یا این دو ساعت را با توجه به توافق مدیر خود به گونه‌ای دیگر در طول روز تقسیم کنند. البته آقایانی که تازه پدر شده‌اند از چنین حق و حقوقی برخوردار نیستند و فقط پس از تولد نوزاد، به حقوق کارمندان مبلغی به‌عنوان حق اولاد اضافه می‌شود تا مخارج نوزاد تأمین شود و البته این مزایا برای زنان و مردان کارمند و تحت پوشش بیمه است. 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: ترس های کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

بارداری طولانی تر از نه ماه

بارداری طولانی تر از نه ماه

بارداری طولانی تر از نه ماه زنان باردار همیشه می‌پرسند: «بارداری من چند ماه طول می‌کشد؟» و ما همیشه در پاسخ به این سؤال آنان مشکل داریم. می‌گویند بارداری نه ماه طول می‌کشد، اما این عدد کاملا دقیق نیست. بارداری به طور متوسط 280 روز یا 40 هفته طول می‌کشد

در دوران بارداری از این موارد اجتناب کنید

در دوران بارداری از این موارد اجتناب کنید

در دوران بارداری از این موارد اجتناب کنید هرگونه ناراحتی و استرس زن در طول بارداری بر جنین وی تاثیر میگذارد. اگر میخواهید فرزندی خوش اخلاق داشته  باشید از فکر و خیال و غم و غصه بی‌‌دلیل پرهیز کنید. در صورت ضرورت از آرام بخش-های ساده‌‌ای مثل ترکیب مساوی ع......

زایمان زود رس

زایمان زود رس

زایمان زود رس به طور معمول در طول نیمه دوم بارداری، رحم گاه به طور متناوب دچار انقباض می‌ش ود. با نزدیک شدن به پایان دوره‌ی بارداری، دفعات این انقباضات بسیار بیشتر می‌شود تا اینکه انقباضات منظم شده و موجب باز شدن دهانه‌ی می‌شوند. اگر انقباضات و بازشدگی دهانه‌ی رحم قبل از هفته‌ی 37 بارداری اتفاق بیفتد، به آن زایمان زودرس می‌گویند. بعضی خانم‌ها متوجه وجود این انقباضات قبل از هفته‌ی 37 می‌شوند؛ اما اگر دهانه‌ی رحم باز نشود، این حالت زایمان زودرس به شمار نمی‌رود.

عوارض مسمومیت حاملگی را بشناسیم

عوارض مسمومیت حاملگی را بشناسیم

عوارض مسمومیت حاملگی را بشناسیم وضعیت بالقوه خطرناکی که در 7٪ بارداریها بوجود می آید. و در آن فشار خون بالا می رود و به آن مسمومیت حاملگی می گویند و در 7 درصد از خانم های باردار و معمولاً بعد از هفته 35 اتفاق می افتد. (اگر چه ممکن است زودتر رخ دهد.) مادرانی که برای بار اول باردار شده اند بیشتر در معرض این خطر هستند. آنچه که در این حالت اتفاق می افتد این است که جریان طبیعی خون به رحم و بعد به جفت محدود می شود.

مضرات روغن های ترانس بر بارداری  سالم

مضرات روغن های ترانس بر بارداری سالم

مضرات روغن های ترانس بر بارداری  سالم روغن‌های اشباع شده، بدترین و کثیف‌ترین نوع چربی‌ها هستند. طی سالیان گذشته آثار سوء بهداشتی این چربی‌ها معلوم گشته و به افراد با هر سن و سال و وضعیت جسمانی سفارش شده که از خوردن آنها خودداری نمایند.بنابراین البته که این چربی‌ها در لیست غذاهای مساله‌دار ما قرار دارند و اگرچه سالم نیستند شما ممکن است آنها را مصرف کنید و دلیلش هم این است که ممکن است بیش از این که تصور ...

تست غربالگری در دوران بارداری

تست غربالگری در دوران بارداری

تست غربالگری در دوران بارداری پیشرفت های زیادی در امر مراقبت های دوران بارداری به دست آمده است که مهمترین آنها تست های غربالگری می باشد

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 14

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید