کودک درون

کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

حق و حقوق مادران در دوران بارداری

حق و حقوق مادران در دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/24 0 نظر 345 بازدید

حق و حقوق مادران در دوران بارداری در دوران بارداری خانم‌های شاغل باید اولویت را به خود و فرزندشون بدهند نه کاری که به آن مسغول هستند.

حق و حقوق مادران در دوران بارداری

خانوم‌های شاغل باردار درمحل کار چه حق و حقوقی دارند؟ مرخصی زایمان چقدر است؟ 

خانم‌های شاغل در هر کشوری به‌هنگام بارداری و وضع حمل از حق و حقوقی برخوردار می‌شوند که مهم‌ترین آن‌ها مرخصی زایمان است. در ایران این مرخصی 6 ماه بود، ولی بعدها به 9 ماه افزایش یافت. بیش از 75 درصد خانم‌ها در سه‌ماهه‌ی سوم و بیش از نیمی از آن‌ها تا چنر هفته قبل از وضع حمل خود هم به کار ادامه می‌دهند. برای بسیاری از خانم‌ها اشتغال تا ماه‌های پایانی بارداری موجب بهبود روحیه و سرگرمی‌شان می‌شود و کمک می‌کند به ناراحتی‌ها فکر نکنند. به‌علاوه، بیشتر خانم‌ها حق انتخابی در مورد کارکردن یا نکردن ندارند، چرا که نان‌آور اصلی خانه‌اند و درآمدشان در زندگی آن‌ها تأثیر دارد یا شغل‌شان از اولویت و درجه‌ی اهمیت بالایی برخوردار است. گرچه اشتغال بسیاری از بانوان در طول این دوران برای نوزاد مشکلی ایجاد نمی‌کند، استثناهایی هم می‌تواند وجود داشته باشد. فرقی نمی‌کند که چه نوع کاری داشته باشید، بهتر است درباره‌ی شرایط کاری خود با پزشکتان صحبت کنید. 

 

حق و حقوق مادران دوران بارداری
 

اگر شغل‌تان نیاز به ایستادن یا راه‌رفتن کمی داشته باشد و ساعت‌های منظمی را بدون استرس و فشار کار می‌کنید و هیچ مشکل و بیماری قلبی ندارید، در این صورت می‌توانید بدون نگرانی کار خود را در دوران بارداری ادامه دهید و نیازی هم به مطالعه‌ی این بحث نیست.  

شغل های بدون استرس در بارداری

شغل‌های بدون استرس و نشستنی کاملا در طول بارداری بی‌خطرند، اما شغل‌هایی که به فعالیت جسمی نیاز دارند، می‌توانند مشکل‌زا باشند. بیشتر شغل‌ها بین این دو قرار دارند، اما میزان استرس در هر شغل و هر فردی متفاوت است. اگر بارداری بدون مشکل و پیچیدگی خاصی پیش رود، می-توانید کار خود را تا زمان تولد نوزادتان ادامه دهید. 

حتما بخوانید: آمادگی برای زندگی در دوران بارداری 

تأثیر استرس در بارداری، حالا چه مربوط به شغل و چه شرایط خانه باشد، هنوز به درستی بررسی نشده است. بعضی پزشکان معتقدند وجود استرس بسیار زیاد ممکن است خطر زایمان زودرس یا تشنج بارداری را افزایش دهد. واضح است که وجود استرس فراوان برای هیچ‌کس خوب نیست سعی کنید هر چه می‌توانید با رعایت تدابیر سلامتی، استرس را کاهش دهید. 
اگر در محل کارتان زیاد با کامپیوتر کار می‌کنید، شاید فکر کنید با یک وسیله‌ی مضر برای سلامت نوزادتان در تماس‌اید. اما جای هیچ نگرانی نیست، چرا که شواهدی مبنی بر مشکل‌ساز بودن امواج الکترومغناطیسی کامپیوترها بر جنین و بانوان باردار وجود ندارد. 

حق و حقوق مادران دوران بارداری

کارهای سنگین در بارداری

برخی تحقیقات نشان داده است زنان بارداری که کارهای بدنی انجام می‌دهند، مثلا بلند کردن چیزهای سنگین یا دیگر فعالیت‌های سخت جسمی، ممکن است بیشتر در معرض خطر زایمان زودرس، فشار خون بالا، تشنج بارداری یا به‌دنیا آوردن نوزادان کوچک و کم‌وزن باشند. البته هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ساعت‌های طولانی کار موجب تولد نوزادان نارس می‌شود. براساس تحقیقات دیگری، در مادرانی که در محیط کار مجبورند مدت‌های طولانی سرپا بایستند (بیشتر از 8 ساعت در روز) میزان کمردرد و پادرد بیشتر می‌شود و خطر تولدهای پیش از موعد و مشکلات گردش خون افزایش می‌یابد. خبر خوب اینکه استفاده از ساق‌های تنگ یا جوراب‌شلواری‌های تنگ و چسبان و به‌خصوص جوراب‌های مخصوص واریس که البته ظاهر چندان جذابی ندارند، تا حدی به جلوگیری از واریس و پادرد کمک می‌کند. 

 

حتما بخوانید: برنامه‌ریزی برای معاینه‌های پیش از زایمان


به‌خاطر داشته باشید که سلامت شما و نوزادتان در طول بارداری در بالاترین اولویت و درجه‌ اهمیت قرار دارد و از این‌که مجبورید به باردار‌ی‌تان اهمیت بدهید، احساس ناراحتی و ضعف نکنید. بعضی خانم‌ها در مورد برخی علائم بارداری شکایت می‌کنند؛ از این‌که مدام مجبورند در حین برنامه‌ی شلوغ کاری خود، زمانی را برای خوردن یا رفتن به دستشویی بگذراند و به این ترتیب موجب نارضایتی و اعتراض مافوق خود می‌شوند. اجازه ندهید از این بابت احساس تقصیر کنید و شرایط کاری‌تان موجب نادیده‌گرفتن علائم غیر عادی در این دوران شود. اگر گاهی مشکلی برایتان پیش می‌آید و نیاز خاصی پیدا می‌کنید، بدون این‌که خجالت بکشید و احساس بدی داشته باشید، در محیط کارتان به آن رسیدگی کنید. کسانی که هرگز باردار نشده‌اند نمی توانند شرایط خاص فیزیکی و روحی شنا را کاملا درک کنند. 

مرخصی زایمان

برای خانوم‌های شاغلی که بیمه‌اند، می‌توانند تا 9 ماه پس از زایمان از محل کار خود مرخصی با حقوق بگیرند و پس از اتمام این 9 ماه حقوق کامل خود را دریافت کنند، به‌علاوه بیمه‌ی آن‌ها در طول این مدت برقرار است و سابقه‌ی بیمه‌شان حفظ می‌شود. البته پس از اتمام این مدت می‌توانند در صودت موافقت مسئولان محل کار خود، باز هم از مرخصی با حقوق یا بدون حقوق استفاده کنند. در ایران مادران تا دو سال پس از تولد نوزاد، می‌توانند از حق شیردهی بهره ببرند، یعنی هر روز می‌توانند دو ساعت زودتر برای شیردهی به کودک خود به خانه بروند یا این دو ساعت را با توجه به توافق مدیر خود به گونه‌ای دیگر در طول روز تقسیم کنند. البته آقایانی که تازه پدر شده‌اند از چنین حق و حقوقی برخوردار نیستند و فقط پس از تولد نوزاد، به حقوق کارمندان مبلغی به‌عنوان حق اولاد اضافه می‌شود تا مخارج نوزاد تأمین شود و البته این مزایا برای زنان و مردان کارمند و تحت پوشش بیمه است. 

 

برای خرید محصول (طراحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: ترس های کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

در بارداری سیب زمینی بخورید!

در بارداری سیب زمینی بخورید!

در بارداری سیب زمینی بخورید! یک سیب‌‌زمینی شیرین آتش دیده (در آتش مغز پخت شده) خبر خوبی برای همه مواقع سال است و شما می‌‌توانید از این غذای خوشمزه، راحت و بدون نگرانی استفاده کنید. فقط یک فنجان سیب‌‌زمینی شیرین دارای 4 گرم پروتئین و 7 گرم فیبر بوده و منبع خوب ویتامین B6، پتاسیم، ویتامین A ویتامین C و منگنز نیز است. همه این‌‌ها یک طرف، عطر و طعم عالی آن هم به یک طرف و این می‌‌تواند برای شما گزینه خوبی باشد

آیا بعد از زایمان احساس بی حالی می کنید؟

آیا بعد از زایمان احساس بی حالی می کنید؟

آیا بعد از زایمان احساس بی حالی می کنید؟ اگر قبلا عمل جراحی انجام داده باشید، میدانید که چقدر خسته‌کننده است. زایمان برای بعضی خانم‌ها شامل جراحی سزارین میشود. تصور کنید عمل جراحی چقدر خستگی با خود داشته و حالا مراقبت از نوزاد هم به آن اضافه می‌شود.برای بعضی از خانم‌ها تصور اینها آنقدر مشکل است که به احساس افسردگی می‌انجامد.
 

هفته اول بارداری

هفته اول بارداری

در هفته اول بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته اول بارداری و نکات مهم درباره نخستین روزهای بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته سی ونهم بارداری

هفته سی ونهم بارداری

در هفته سی و نهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و نهم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و نهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

خواص نعناع در دوران بارداری

خواص نعناع در دوران بارداری

خواص نعناع در دوران بارداری هیچ چیزی جای بوی نشاط‌‌‌آور برگ نعناع را نمی‌‌‌گیرد. نعناع تکمیل کننده و پایان دهنده غذاها نه تنها به خاطر خوشبو کردن تنفس بلکه به علت راحت کردن دستگاه گوارش است ولی به جای دست بردن به طرف ظرف شیرینی جات یا چای نعناع را بجوید یا چای نعناع میل نمائید. در واقع اگر بدانید که چه مواد غذایی در نعناع وجود دارد مکررا یک شاخه از آن را خواهید خورد.

تمرینات تنفسی و روش های متفاوت زایمان

تمرینات تنفسی و روش های متفاوت زایمان

تمرینات تنفسی و روش های متفاوت زایمان با آشنایی با تمرینات تنفسی درد زایمان را به میزان قابل توجهی می توانید کاهش دهید

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 16

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید