قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

زایمان زود رس

زایمان زود رس
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/06 0 نظر 211 بازدید

زایمان زود رس

به طور معمول در طول نیمه دوم بارداری، رحم گاه به طور متناوب دچار انقباض می‌ش ود. با نزدیک شدن به پایان دوره‌ی بارداری، دفعات این انقباضات بسیار بیشتر می‌شود تا اینکه انقباضات منظم شده و موجب باز شدن دهانه‌ی می‌شوند. اگر انقباضات و بازشدگی دهانه‌ی رحم قبل از هفته‌ی 37 بارداری اتفاق بیفتد، به آن زایمان زودرس می‌گویند. بعضی خانم‌ها متوجه وجود این انقباضات قبل از هفته‌ی 37 می‌شوند؛ اما اگر دهانه‌ی رحم باز نشود، این حالت زایمان زودرس به شمار نمی‌رود.

زایمان زودرس


 به طور معمول در طول نیمه دوم بارداری، رحم گاه به طور متناوب دچار انقباض می‌ش ود. با نزدیک شدن به پایان دوره‌ی بارداری، دفعات این انقباضات بسیار بیشتر می‌شود تا اینکه انقباضات منظم شده و موجب باز شدن دهانه‌ی می‌شوند. اگر انقباضات و بازشدگی دهانه‌ی رحم قبل از هفته‌ی 37 بارداری اتفاق بیفتد، به آن زایمان زودرس می‌گویند. بعضی خانم‌ها متوجه وجود این انقباضات قبل از هفته‌ی 37 می‌شوند؛ اما اگر دهانه‌ی رحم باز نشود، این حالت زایمان زودرس به شمار نمی‌رود.

                                                          زایمان زودرس


 البته هر چه زودتر زایمان زودرس اتفاق بیفتد، مشکلات و دردسرهای آن بیشتر خواهد بود. مشکلات نوزاد نارسی که پس از هفته‌ی 34 بارداری به دنیا می‌آید، به مراتب کمتر از نوزادی خواهد بود که در هفته‌ی 24 بارداری به دنیا می‌آید. مشکل اصلی نوزادانی که قبل از هفتهی 32 به دنیا می‌آیند، کامل نبودن ریه هایشان است؛ البته شاید مشکلات دیگری هم وجود داشته باشد. با وجود این اکثر نوزادانی که بین 26 تا 32 هفتگی به دنیا می‌آیند، ممکن است خوب و سالم باشند، به خصوص اگر به دستگاه‌ها و مراقبت‌های شدید و مدرن نوزادان دسترسی داشته باشند. نوزادان نارس بیشتر در معرض خطر ابتلا به برخی عفونت‌ها قرار دارند و ممکن است مشکلات روده‌ای و شکمی خاصی را تجربه کنند (معده و روده‌ها) یا دچار خونریزی داخل بطنی شوند و ناحی‌های در مغزشان خون ریزی کند.

حتما بخوانید: مکانیسم شیردهی

علائم و نشانه‌های زایمان زودرس


    خروج مداوم جریان باریک خون از واژن؛ 
     افزایش ترشحات لزج و چسبناک واژن؛ 
     افزایش فشار شدید و دائمی بر رحم و لگن؛ 
    دل پیچه‌هایی مانند دردهای شکمی دوره‌ی قاعدگی؛ 
    درد دائمی و ثابت ناحیه‌ی پایین کمر؛
     انقباضات منظم و بی وقفه که با استراحت و کاهش فعالیت متوقف نمی‌شود. 

                                                          زایمان زودرس
دلیل قطعی برای زایمان زودرس وجود ندارد؛ اما واضح است که برخی بیماران، بیشتر در معرض خطر زایمان پیش از موعد هستند. اگر در یکی از گروه‌های پرخطر هستید، پزشکتان ممکن است بخواهد که تحت مراقبت‌های دقیق‌تر و شدیدتر قرار بگیرید. شاید پزشک از شما بخواهد بیشتر معاینه شوید و برخی آزمایش‌های خاص را انجام دهید.

حتما بخوانید: وضع حمل دو قلو ها

 

عوامل زیر شما را بیشتر در معرض خطر زایمان زودرس قرار می‌دهند:


    شکل غیرعادی رحم؛ 
    سوء مصرف برخی داروهای غیرقانونی خاص؛ 
    خون ریزی در طول بارداری، به خصوص در طول نیمه‌ی دوم (توجه: این مسئله شامل لک بینی‌های گاه به گاه سه ماهه‌ی اول نمی‌شود)؛ 
    سابقه‌ی زایمان زودرس؛ 
    برخی عفونت‌ها مثل عفونت باکتریایی واژن یا عفونت کلیه؛ 
    سیگار کشیدن؛
    بارداری دوقلویی یا بیشتر.


 بررسی علائم زایمان زودرس


 پزشکان روش‌های مختلفی برای تشخیص زایمان زودرس دارند، گرچه همیشه این روش‌ها مؤثر نیستند. رایج‌ترین روش تشخیص زایمان زودرس انجام معاینه‌ای داخلی به منظور بررسی وضعیت دهانه‌ی رحم و مشاهده‌ی انقباضات رحمی است.

حتما بخوانید: بهبودی پس از زایمان


توقف دردهای زایمان زودرس


 با توجه به مدت بارداری زمانی که دردهای زایمان زودرس به سراغ تان می‌آیند، پزشک ممکن است برای توقف این انقباضات و دردها شما را در بیمارستان بستری کند یا امکان دارد از داروهای مختلفی (که به آن توکولیتیکس می‌گویند) برای توقف زایمان زودرس استفاده شود. پزشکان هنوز به اتفاق نظر در مورد تأثیر مناسب و بلندمدت این داروها نرسیده‌اند و برخی معتقدند که تأثیر این داروها موقت است و چند روز یا چند هفته بیشتر اثر نخواهد داشت. بیشتر توکولیتیکس‌ها عوارض جانبی دارند. برای مثال تربوتالین که یکی از داروهای توکولیتیکس و مهار کننده‌ی انقباضات رحمی است، ممکن است موجب افزایش تپش قلب و اضطراب و عصبی شدن شود. سولفات منیزیم که از داروهای مهار کننده‌ی انقباضات رحمی است ممکن است موجب حالت تهوع، گرگرفتگی یا خواب آلودگی شود. ایندومتاسین داروی مناسب تری برای مادر است؛ اما مصرف بلندمدت آن می‌تواند عوارضی برای جنین به همراه داشته باشد. اگر پزشک فکر می‌کند که ادامه‌ی این انقباضات رحمی و زایمان زودرس ممکن است موجب تولد نوزادی نارس شود که هنوز 34 هفته اش را تمام نکرده است، امکان دارد تزریق استروئید را تجویز کند، زیرا این دارو سبب کاهش خطر مشکلات تنفسی و ریوی و دیگر مشکلات نوزادان نارس خواهد شد. خطرات تهدید کننده‌ی مادرانی که استروئید دریافت می‌کنند، بسیار ناچیز و بی اهمیت است و پژوهش‌های فراوان نشان داده که این دارو حدود یک هفته برای نوزاد سودمند است. بیمارانی که در معرض خطر زایمان زودرس قرار دارند و بیشتر از هفت روز است که استروئید دریافت کرده اند، نباید تزریق را تکرار کنند.

                                        زایمان زودرس
جلوگیری از زایمان زودرس


 تحقیقات نشان می‌دهد زنانی که شدیداً در معرض خطر زایمان زودرس قرار دارند، به مبحث «رسیدگی به درد زایمان زودرس»، در ابتدای همین فصل، رجوع کنید) ممکن است در صورت مصرف نوع خاصی از پروژسترون در طول بارداری احتمال زایمان زودرس آنها کمتر شود. این طور به نظر می‌رسد که سطح بالای پروژسترون در بدن مادر می‌تواند مانع از بروز انقباضات رحمی پیش از موعد مقرر شود، در حالی که سطح پایین این هورمون موجب زایمان زودهنگام می‌شود. اگر در معرض خطر زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس هستید، پزشک در مورد درمان‌های ممکن از جمله درمان با پروژسترون بحث خواهد کرد.

حتما بخوانید: تغییرات بیشتر پس از زایمان


به دنیا آمدن زودهنگام نوزاد


 گاهی اوقات به دنیا آمدن زودهنگام نوزاد معنی دارد، مثلاً اگر در هفتهی 35 تا 36 دچار دردهای زودهنگام زایمان شوید، باید اجازه دهید این دردها و انقباضات ادامه پیدا کند، زیرا نوزاد به رشد کامل رسیده و دلیلی برای قرار دادن مادر در معرض عوارض جانبی داروها برای جلوگیری از زایمان وجود ندارد. به علاوه اگر نوزاد مشکلی داشته باشد که درمان او از داخل رحم ممکن نباشد یا خود شما دچار مشکلی چون مسمومیت حاملگی باشید، شرایط وخیم‌تر شده و ادامه‌ی بارداری خطرناک می‌شود، در نتیجه بهترین انتخاب، زایمان زودرس خواهد بود.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

بخشش و قدردانی را چگونه برای فرزندانمان معنا کنیم؟

بخشش و قدردانی را چگونه برای فرزندانمان معنا کنیم؟

بخشش و قدردانی را چگونه برای فرزندانمان معنا کنیم؟ بخشندگی راز فراوانی است. برای بیشتر بدست‌آوردن هر چیز، باید قسمتی از آن را ببخشیم. اگر عشق می‌خواهیم باید عشق بورزیم، اگر کمک می‌خواهیم باید کمک کنیم.
 

راه میانبر برای موفقیت کودک به دنیا نیامده

راه میانبر برای موفقیت کودک به دنیا نیامده

راه میانبر برای موفقیت کودک به دنیا نیامده تصور کنید که محمدعلی کلی هستید. شما با از خودگذشتگى بر روى مهارت‌هاى ورزش بوکس تمرین کرده‌اید، روى استعدد‌ها و قابلیت‌هایتان کار کرده‌اید، غذاى سالم خورده‌اید و عموماً یک زندگى ارزشمند، راضى کننده و موفق داشته‌اید. اکنون تصور کنید هر چیزى که به آن دست یافته‌اید، بتواند از طریق ژ‌‌‌ن‌های‌تان به فرزندان‌تان منتقل شود. بنابراین آنها‌ با حداقل تلاش مى‌توانند در موفقیت‌هاى شما شریک شوند.

7 گام مهم برای کارآفرینی کودکان

7 گام مهم برای کارآفرینی کودکان

7 گام مهم برای کارآفرینی کودکان کار آفرینی کودکان شاید اصطلاح جالبی باشد به نظر شما کودکان امروز آیا برای زندگی در دنیای فردا آماده باشند؟ پرورش استعداد کارافرینی نیز مانند خیلی از آموزشها باید از دوران کودکی شروع شود!! ما در کودکان طلایی این امکانات را برای شما فراهم آورده ایم  الگوی کارآفرینی کودکان ایرانی کجاست؟ آموزش کار آفرینی به کودکان 

تغذیه ی  سه ماه اول بارداری

تغذیه ی سه ماه اول بارداری

تغذیه ی  سه ماه اول بارداری چه چیزهایی باید بخورم؟
چرا این سه ماهه بسیار ویژه است؟
فعلا به فکر خوردن برای دو نفر نباشید و در خوردن سبزیجات سبر زیاده روی نکنید. صی این سه ماه یعنی مرحله شکل گیری جنین دستگاههای بدن و اندام های اصلی به طور دقیق، به ترتیب و با نظمی از قبل تعیین شده در حال پیدایش هستند. جنین برای به انجام رساندن این وظیفه نیاز کمی به مواد غذایی دارد ولی بیشتر از آن نیاز به سلامتی شما، محیط مناسب با آب کافی، اندکی مواد غذایی اصلی و محافظت از مسمومیتها دارد. علیرغم همه تغییر و تحولاتی که درون شما روی می دهد نیاز به کالری افزایش کمی دارد و فقط از 100 به 200 کالری در روز نیاز دارید که این مقدار با خوردن یک لیوان شیر تأمین می شود؛ برعکس، 6 ماه آخر بارداری یعنی مرحله رشد، جنین مقدار بسیار زیادی کالری و مواد غذایی از شما دریافت خواهد کرد. 

رژیم غذایی در دوران شیردهی

رژیم غذایی در دوران شیردهی

رژیم غذایی در دوران شیردهی  در طول دوران شیردهی مثل همان دوران بارداری، تغذیه‌ی شما بسیار مهم است. کیفیت شیر تولیدی پستان‌ها خیلی تحت تأثیر رژیم غذایی‌تان قرار نمی‌گیرد، مگر اینکه عادت غذایی شما دچار نقص و کمبودهایی باشد 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید