کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

زایمان زود رس

زایمان زود رس
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/06 0 نظر 512 بازدید

زایمان زود رس

به طور معمول در طول نیمه دوم بارداری، رحم گاه به طور متناوب دچار انقباض می‌ش ود. با نزدیک شدن به پایان دوره‌ی بارداری، دفعات این انقباضات بسیار بیشتر می‌شود تا اینکه انقباضات منظم شده و موجب باز شدن دهانه‌ی می‌شوند. اگر انقباضات و بازشدگی دهانه‌ی رحم قبل از هفته‌ی 37 بارداری اتفاق بیفتد، به آن زایمان زودرس می‌گویند. بعضی خانم‌ها متوجه وجود این انقباضات قبل از هفته‌ی 37 می‌شوند؛ اما اگر دهانه‌ی رحم باز نشود، این حالت زایمان زودرس به شمار نمی‌رود.

زایمان زودرس


 به طور معمول در طول نیمه دوم بارداری، رحم گاه به طور متناوب دچار انقباض می‌ش ود. با نزدیک شدن به پایان دوره‌ی بارداری، دفعات این انقباضات بسیار بیشتر می‌شود تا اینکه انقباضات منظم شده و موجب باز شدن دهانه‌ی می‌شوند. اگر انقباضات و بازشدگی دهانه‌ی رحم قبل از هفته‌ی 37 بارداری اتفاق بیفتد، به آن زایمان زودرس می‌گویند. بعضی خانم‌ها متوجه وجود این انقباضات قبل از هفته‌ی 37 می‌شوند؛ اما اگر دهانه‌ی رحم باز نشود، این حالت زایمان زودرس به شمار نمی‌رود.

                                                          زایمان زودرس


 البته هر چه زودتر زایمان زودرس اتفاق بیفتد، مشکلات و دردسرهای آن بیشتر خواهد بود. مشکلات نوزاد نارسی که پس از هفته‌ی 34 بارداری به دنیا می‌آید، به مراتب کمتر از نوزادی خواهد بود که در هفته‌ی 24 بارداری به دنیا می‌آید. مشکل اصلی نوزادانی که قبل از هفتهی 32 به دنیا می‌آیند، کامل نبودن ریه هایشان است؛ البته شاید مشکلات دیگری هم وجود داشته باشد. با وجود این اکثر نوزادانی که بین 26 تا 32 هفتگی به دنیا می‌آیند، ممکن است خوب و سالم باشند، به خصوص اگر به دستگاه‌ها و مراقبت‌های شدید و مدرن نوزادان دسترسی داشته باشند. نوزادان نارس بیشتر در معرض خطر ابتلا به برخی عفونت‌ها قرار دارند و ممکن است مشکلات روده‌ای و شکمی خاصی را تجربه کنند (معده و روده‌ها) یا دچار خونریزی داخل بطنی شوند و ناحی‌های در مغزشان خون ریزی کند.

حتما بخوانید: مکانیسم شیردهی

علائم و نشانه‌های زایمان زودرس


    خروج مداوم جریان باریک خون از واژن؛ 
     افزایش ترشحات لزج و چسبناک واژن؛ 
     افزایش فشار شدید و دائمی بر رحم و لگن؛ 
    دل پیچه‌هایی مانند دردهای شکمی دوره‌ی قاعدگی؛ 
    درد دائمی و ثابت ناحیه‌ی پایین کمر؛
     انقباضات منظم و بی وقفه که با استراحت و کاهش فعالیت متوقف نمی‌شود. 

                                                          زایمان زودرس
دلیل قطعی برای زایمان زودرس وجود ندارد؛ اما واضح است که برخی بیماران، بیشتر در معرض خطر زایمان پیش از موعد هستند. اگر در یکی از گروه‌های پرخطر هستید، پزشکتان ممکن است بخواهد که تحت مراقبت‌های دقیق‌تر و شدیدتر قرار بگیرید. شاید پزشک از شما بخواهد بیشتر معاینه شوید و برخی آزمایش‌های خاص را انجام دهید.

حتما بخوانید: وضع حمل دو قلو ها

 

عوامل زیر شما را بیشتر در معرض خطر زایمان زودرس قرار می‌دهند:


    شکل غیرعادی رحم؛ 
    سوء مصرف برخی داروهای غیرقانونی خاص؛ 
    خون ریزی در طول بارداری، به خصوص در طول نیمه‌ی دوم (توجه: این مسئله شامل لک بینی‌های گاه به گاه سه ماهه‌ی اول نمی‌شود)؛ 
    سابقه‌ی زایمان زودرس؛ 
    برخی عفونت‌ها مثل عفونت باکتریایی واژن یا عفونت کلیه؛ 
    سیگار کشیدن؛
    بارداری دوقلویی یا بیشتر.


 بررسی علائم زایمان زودرس


 پزشکان روش‌های مختلفی برای تشخیص زایمان زودرس دارند، گرچه همیشه این روش‌ها مؤثر نیستند. رایج‌ترین روش تشخیص زایمان زودرس انجام معاینه‌ای داخلی به منظور بررسی وضعیت دهانه‌ی رحم و مشاهده‌ی انقباضات رحمی است.

حتما بخوانید: بهبودی پس از زایمان


توقف دردهای زایمان زودرس


 با توجه به مدت بارداری زمانی که دردهای زایمان زودرس به سراغ تان می‌آیند، پزشک ممکن است برای توقف این انقباضات و دردها شما را در بیمارستان بستری کند یا امکان دارد از داروهای مختلفی (که به آن توکولیتیکس می‌گویند) برای توقف زایمان زودرس استفاده شود. پزشکان هنوز به اتفاق نظر در مورد تأثیر مناسب و بلندمدت این داروها نرسیده‌اند و برخی معتقدند که تأثیر این داروها موقت است و چند روز یا چند هفته بیشتر اثر نخواهد داشت. بیشتر توکولیتیکس‌ها عوارض جانبی دارند. برای مثال تربوتالین که یکی از داروهای توکولیتیکس و مهار کننده‌ی انقباضات رحمی است، ممکن است موجب افزایش تپش قلب و اضطراب و عصبی شدن شود. سولفات منیزیم که از داروهای مهار کننده‌ی انقباضات رحمی است ممکن است موجب حالت تهوع، گرگرفتگی یا خواب آلودگی شود. ایندومتاسین داروی مناسب تری برای مادر است؛ اما مصرف بلندمدت آن می‌تواند عوارضی برای جنین به همراه داشته باشد. اگر پزشک فکر می‌کند که ادامه‌ی این انقباضات رحمی و زایمان زودرس ممکن است موجب تولد نوزادی نارس شود که هنوز 34 هفته اش را تمام نکرده است، امکان دارد تزریق استروئید را تجویز کند، زیرا این دارو سبب کاهش خطر مشکلات تنفسی و ریوی و دیگر مشکلات نوزادان نارس خواهد شد. خطرات تهدید کننده‌ی مادرانی که استروئید دریافت می‌کنند، بسیار ناچیز و بی اهمیت است و پژوهش‌های فراوان نشان داده که این دارو حدود یک هفته برای نوزاد سودمند است. بیمارانی که در معرض خطر زایمان زودرس قرار دارند و بیشتر از هفت روز است که استروئید دریافت کرده اند، نباید تزریق را تکرار کنند.

                                        زایمان زودرس
جلوگیری از زایمان زودرس


 تحقیقات نشان می‌دهد زنانی که شدیداً در معرض خطر زایمان زودرس قرار دارند، به مبحث «رسیدگی به درد زایمان زودرس»، در ابتدای همین فصل، رجوع کنید) ممکن است در صورت مصرف نوع خاصی از پروژسترون در طول بارداری احتمال زایمان زودرس آنها کمتر شود. این طور به نظر می‌رسد که سطح بالای پروژسترون در بدن مادر می‌تواند مانع از بروز انقباضات رحمی پیش از موعد مقرر شود، در حالی که سطح پایین این هورمون موجب زایمان زودهنگام می‌شود. اگر در معرض خطر زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس هستید، پزشک در مورد درمان‌های ممکن از جمله درمان با پروژسترون بحث خواهد کرد.

حتما بخوانید: تغییرات بیشتر پس از زایمان


به دنیا آمدن زودهنگام نوزاد


 گاهی اوقات به دنیا آمدن زودهنگام نوزاد معنی دارد، مثلاً اگر در هفتهی 35 تا 36 دچار دردهای زودهنگام زایمان شوید، باید اجازه دهید این دردها و انقباضات ادامه پیدا کند، زیرا نوزاد به رشد کامل رسیده و دلیلی برای قرار دادن مادر در معرض عوارض جانبی داروها برای جلوگیری از زایمان وجود ندارد. به علاوه اگر نوزاد مشکلی داشته باشد که درمان او از داخل رحم ممکن نباشد یا خود شما دچار مشکلی چون مسمومیت حاملگی باشید، شرایط وخیم‌تر شده و ادامه‌ی بارداری خطرناک می‌شود، در نتیجه بهترین انتخاب، زایمان زودرس خواهد بود.
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: سلام دادن کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

نشانه های شروع زایمان چیست؟

نشانه های شروع زایمان چیست؟

نشانه های شروع زایمان چیست؟ در فیلمها زایمان بطور شگفت آور و آشکاری شروع می شود. خانم ناگهان شکمش را می گیرد و به شوهرش میگوید وقتش رسیده است و با این خبر او را به هیجان می آورد. در زندگی واقعی مخصوصاً برای مادرانی که برای بار اول بارداری را تجربه می کنند صحنه زایمان خیلی کندتر آشکار می شود. اگر تا بحال زایمان را تجربه نکرده باشید چگونه آغاز آن را تشخیص می دهید؟ خوشبختانه بدن شما چندین علامت ایجاد می کند.

دردوران بارداری بوقلمون بخورید

دردوران بارداری بوقلمون بخورید

دردوران بارداری بوقلمون بخورید طبق نظر فدراسیون ملی بوقلمون امریکا در آمریکایی تقریبا در سال 11کیلو بوقلمون می‌‌خورد. ما می‌‌دانیم که شما هنوز از وجود بنیاد ملی بوقلمون تعجب می‌‌کنید ولی مطلب اینجاست که وقتی شما باردار هستید باید مقداری بوقلمون بخورید. بوقلمون منبع پروتئین است که چربی اش کم بوده و مملو از مواد غذایی سودمند برای شما و کودک در حال رشد شما است. فقط 28 گرم آن حدود 60 درصد پروتئین مورد نیاز شما را تامین می‌‌کند.

خواص ماست در دوران بارداری

خواص ماست در دوران بارداری

خواص ماست در دوران بارداری ماست به دلیل خوبی دوباره مرسوم شده است. تحقیقات نشان داده که ماست می‌تواند در ساختن استخوان دندان و عضلاتی سالم به بدن کمک کرده، پوست را زیبا نگه داشته و سلامتی لوله گوارش شما را افزایش دهد. ماست با جوش، خارش پوست، گرفتگی پاها، یبوست، گاز معده و آروغ زدن که از مشکلات معمول دوران بارداری هستند مبارزه کرده و عالی‌ترین غذای دوران بارداری است چون به برطرف شدن همه آنها ک....

ریلکسیشن و تمرینات ورزشی دوران بارداری

ریلکسیشن و تمرینات ورزشی دوران بارداری

ریلکسیشن و تمرینات ورزشی دوران بارداری  صاف بایستید. به علت کمر درد و عدم تعادل، نگهداشتن بدن در یک وضعیت مناسب مشکلتر است. ولی باید با این وجود هنگام انجام تمرینات ورزشی کمر و شانه هایتان را صاف نگهدارید تا ماهیچه هایتان کشیده شوند و آسیب نبینند.

هفته ششم بارداری

هفته ششم بارداری

در هفته ششم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته ششم بارداری و نکات مهم درباره هفته ششم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

هفته بیست وهشتم بارداری

هفته بیست وهشتم بارداری

در هفته بیست و هشتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و هشتم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و هشتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 7

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید