طراحی فرزند- دکتر روح الهه سلیمانی

قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

زایمان زود رس

زایمان زود رس
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/06 0 نظر 324 بازدید

زایمان زود رس

به طور معمول در طول نیمه دوم بارداری، رحم گاه به طور متناوب دچار انقباض می‌ش ود. با نزدیک شدن به پایان دوره‌ی بارداری، دفعات این انقباضات بسیار بیشتر می‌شود تا اینکه انقباضات منظم شده و موجب باز شدن دهانه‌ی می‌شوند. اگر انقباضات و بازشدگی دهانه‌ی رحم قبل از هفته‌ی 37 بارداری اتفاق بیفتد، به آن زایمان زودرس می‌گویند. بعضی خانم‌ها متوجه وجود این انقباضات قبل از هفته‌ی 37 می‌شوند؛ اما اگر دهانه‌ی رحم باز نشود، این حالت زایمان زودرس به شمار نمی‌رود.

زایمان زودرس


 به طور معمول در طول نیمه دوم بارداری، رحم گاه به طور متناوب دچار انقباض می‌ش ود. با نزدیک شدن به پایان دوره‌ی بارداری، دفعات این انقباضات بسیار بیشتر می‌شود تا اینکه انقباضات منظم شده و موجب باز شدن دهانه‌ی می‌شوند. اگر انقباضات و بازشدگی دهانه‌ی رحم قبل از هفته‌ی 37 بارداری اتفاق بیفتد، به آن زایمان زودرس می‌گویند. بعضی خانم‌ها متوجه وجود این انقباضات قبل از هفته‌ی 37 می‌شوند؛ اما اگر دهانه‌ی رحم باز نشود، این حالت زایمان زودرس به شمار نمی‌رود.

                                                          زایمان زودرس


 البته هر چه زودتر زایمان زودرس اتفاق بیفتد، مشکلات و دردسرهای آن بیشتر خواهد بود. مشکلات نوزاد نارسی که پس از هفته‌ی 34 بارداری به دنیا می‌آید، به مراتب کمتر از نوزادی خواهد بود که در هفته‌ی 24 بارداری به دنیا می‌آید. مشکل اصلی نوزادانی که قبل از هفتهی 32 به دنیا می‌آیند، کامل نبودن ریه هایشان است؛ البته شاید مشکلات دیگری هم وجود داشته باشد. با وجود این اکثر نوزادانی که بین 26 تا 32 هفتگی به دنیا می‌آیند، ممکن است خوب و سالم باشند، به خصوص اگر به دستگاه‌ها و مراقبت‌های شدید و مدرن نوزادان دسترسی داشته باشند. نوزادان نارس بیشتر در معرض خطر ابتلا به برخی عفونت‌ها قرار دارند و ممکن است مشکلات روده‌ای و شکمی خاصی را تجربه کنند (معده و روده‌ها) یا دچار خونریزی داخل بطنی شوند و ناحی‌های در مغزشان خون ریزی کند.

حتما بخوانید: مکانیسم شیردهی

علائم و نشانه‌های زایمان زودرس


    خروج مداوم جریان باریک خون از واژن؛ 
     افزایش ترشحات لزج و چسبناک واژن؛ 
     افزایش فشار شدید و دائمی بر رحم و لگن؛ 
    دل پیچه‌هایی مانند دردهای شکمی دوره‌ی قاعدگی؛ 
    درد دائمی و ثابت ناحیه‌ی پایین کمر؛
     انقباضات منظم و بی وقفه که با استراحت و کاهش فعالیت متوقف نمی‌شود. 

                                                          زایمان زودرس
دلیل قطعی برای زایمان زودرس وجود ندارد؛ اما واضح است که برخی بیماران، بیشتر در معرض خطر زایمان پیش از موعد هستند. اگر در یکی از گروه‌های پرخطر هستید، پزشکتان ممکن است بخواهد که تحت مراقبت‌های دقیق‌تر و شدیدتر قرار بگیرید. شاید پزشک از شما بخواهد بیشتر معاینه شوید و برخی آزمایش‌های خاص را انجام دهید.

حتما بخوانید: وضع حمل دو قلو ها

 

عوامل زیر شما را بیشتر در معرض خطر زایمان زودرس قرار می‌دهند:


    شکل غیرعادی رحم؛ 
    سوء مصرف برخی داروهای غیرقانونی خاص؛ 
    خون ریزی در طول بارداری، به خصوص در طول نیمه‌ی دوم (توجه: این مسئله شامل لک بینی‌های گاه به گاه سه ماهه‌ی اول نمی‌شود)؛ 
    سابقه‌ی زایمان زودرس؛ 
    برخی عفونت‌ها مثل عفونت باکتریایی واژن یا عفونت کلیه؛ 
    سیگار کشیدن؛
    بارداری دوقلویی یا بیشتر.


 بررسی علائم زایمان زودرس


 پزشکان روش‌های مختلفی برای تشخیص زایمان زودرس دارند، گرچه همیشه این روش‌ها مؤثر نیستند. رایج‌ترین روش تشخیص زایمان زودرس انجام معاینه‌ای داخلی به منظور بررسی وضعیت دهانه‌ی رحم و مشاهده‌ی انقباضات رحمی است.

حتما بخوانید: بهبودی پس از زایمان


توقف دردهای زایمان زودرس


 با توجه به مدت بارداری زمانی که دردهای زایمان زودرس به سراغ تان می‌آیند، پزشک ممکن است برای توقف این انقباضات و دردها شما را در بیمارستان بستری کند یا امکان دارد از داروهای مختلفی (که به آن توکولیتیکس می‌گویند) برای توقف زایمان زودرس استفاده شود. پزشکان هنوز به اتفاق نظر در مورد تأثیر مناسب و بلندمدت این داروها نرسیده‌اند و برخی معتقدند که تأثیر این داروها موقت است و چند روز یا چند هفته بیشتر اثر نخواهد داشت. بیشتر توکولیتیکس‌ها عوارض جانبی دارند. برای مثال تربوتالین که یکی از داروهای توکولیتیکس و مهار کننده‌ی انقباضات رحمی است، ممکن است موجب افزایش تپش قلب و اضطراب و عصبی شدن شود. سولفات منیزیم که از داروهای مهار کننده‌ی انقباضات رحمی است ممکن است موجب حالت تهوع، گرگرفتگی یا خواب آلودگی شود. ایندومتاسین داروی مناسب تری برای مادر است؛ اما مصرف بلندمدت آن می‌تواند عوارضی برای جنین به همراه داشته باشد. اگر پزشک فکر می‌کند که ادامه‌ی این انقباضات رحمی و زایمان زودرس ممکن است موجب تولد نوزادی نارس شود که هنوز 34 هفته اش را تمام نکرده است، امکان دارد تزریق استروئید را تجویز کند، زیرا این دارو سبب کاهش خطر مشکلات تنفسی و ریوی و دیگر مشکلات نوزادان نارس خواهد شد. خطرات تهدید کننده‌ی مادرانی که استروئید دریافت می‌کنند، بسیار ناچیز و بی اهمیت است و پژوهش‌های فراوان نشان داده که این دارو حدود یک هفته برای نوزاد سودمند است. بیمارانی که در معرض خطر زایمان زودرس قرار دارند و بیشتر از هفت روز است که استروئید دریافت کرده اند، نباید تزریق را تکرار کنند.

                                        زایمان زودرس
جلوگیری از زایمان زودرس


 تحقیقات نشان می‌دهد زنانی که شدیداً در معرض خطر زایمان زودرس قرار دارند، به مبحث «رسیدگی به درد زایمان زودرس»، در ابتدای همین فصل، رجوع کنید) ممکن است در صورت مصرف نوع خاصی از پروژسترون در طول بارداری احتمال زایمان زودرس آنها کمتر شود. این طور به نظر می‌رسد که سطح بالای پروژسترون در بدن مادر می‌تواند مانع از بروز انقباضات رحمی پیش از موعد مقرر شود، در حالی که سطح پایین این هورمون موجب زایمان زودهنگام می‌شود. اگر در معرض خطر زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس هستید، پزشک در مورد درمان‌های ممکن از جمله درمان با پروژسترون بحث خواهد کرد.

حتما بخوانید: تغییرات بیشتر پس از زایمان


به دنیا آمدن زودهنگام نوزاد


 گاهی اوقات به دنیا آمدن زودهنگام نوزاد معنی دارد، مثلاً اگر در هفتهی 35 تا 36 دچار دردهای زودهنگام زایمان شوید، باید اجازه دهید این دردها و انقباضات ادامه پیدا کند، زیرا نوزاد به رشد کامل رسیده و دلیلی برای قرار دادن مادر در معرض عوارض جانبی داروها برای جلوگیری از زایمان وجود ندارد. به علاوه اگر نوزاد مشکلی داشته باشد که درمان او از داخل رحم ممکن نباشد یا خود شما دچار مشکلی چون مسمومیت حاملگی باشید، شرایط وخیم‌تر شده و ادامه‌ی بارداری خطرناک می‌شود، در نتیجه بهترین انتخاب، زایمان زودرس خواهد بود.
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: سلام دادن کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته یازدهم بارداری

هفته یازدهم بارداری

در هفته یازدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته یازدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته یازدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

آیا در زایمان بعد از سزارین می توان زایمان طبیعی انجام داد؟

آیا در زایمان بعد از سزارین می توان زایمان طبیعی انجام داد؟

آیا در زایمان بعد از سزارین می توان زایمان طبیعی انجام داد؟ این مثل قدیمی را فراموش کنید "یکبار سزارین، هر بار سزارین." به زایمان دوم واژینال که بعد از زایمان اول سزارین انجام می گیرد VBAC یا زایمان واژینال بعد از سزارین گفته می شود. چند عامل در رشد تعداد این نوع زایمان نقش دارند.

چه عاملی باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود؟

چه عاملی باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود؟

چه عاملی باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود؟ شاید اگر اصطلاحات یا جملاتی نظیر "سقط خود به خود" و یا "بارداری که خودش به طور طبیعی قبل از هفته بیستم پایان یافت " را روی پرونده پزشکیتان ببینید، برایتان خیلی ناگوار باشد. تقریبا 1/4 تا 1/3 خانم های باردار قبل از هفته دوازدهم بارداریشان خاتمه می یابد. به هر حال اجازه ندهید این آمار باعث ترس و وحشت شما شود، در سالهای اخیر درصد سقط بالا رفته است زیرا تست حاملگی خانگی حاملگی را زودتر تشخیص می دهد در حالی که در گذشته بسیاری از چنین بارداریهایی قبل از تشخیص از بین می رفت. اگر چه سقط یک واقعه طبیعی در زندگی و تولید مثل است ولی بیشتر خانم ها آن را بیش از یک یا دو بار تجر

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم تشخیص گروه خون و Rh (معمول و ثابت). اولین آزمایش خون گروه خون (O یا A , B , AB) و Rh (مثبت یا منفی) را تعیین می کند. همچنین وجود پادتن Rh را مورد آزمایش قرار می دهد. عامل Rh پروتئینی است که روی سطح سلول های قرمز خون وجود دارد. بودن این فاکتور در خون شما فقط در دوران بارداری اهمیت دارد. اگر مادر عامل Rh را نداشته باشد (یعنی Rh منفی باشد) و جنین Rh مثبت پدر را به ارث برده باشد وقتی خون مادر و جنین ترکیب می شوند مادر

در بارداری روغن ماهی بخورید

در بارداری روغن ماهی بخورید

در بارداری روغن ماهی بخورید اگر بنا باشد ما فقط یک توصیه برای خانم‌های باردار داشته باشیم اضافه کردن ماهی به غذاهایشان است. مجامع بهداشتی بیشماری سفارش می‌کنند خانم‌های باردار باید هفته ای 3 یا 4 بار ماهی مصرف‌کنند و بهترین ماهی‌ها آن‌هایی هستند که چربی های خوبشان زیاد است. ماهی قزل‌آلا، ساردین و ماهی کولی از آن جمله‌اند ولی فکر خوردن ماهی برای بعضی خانم‌ها تنفرآور است. دلیلش هر چه باشد، ماهی چنگی به دل نمی‌زند ولی نگران نباشید

10 توصیه برای 10 برابر شدن هوش جنین

10 توصیه برای 10 برابر شدن هوش جنین

10 توصیه برای 10 برابر شدن هوش جنین همه ما می دانیم که عملکردهای نادرست مادران در دوران بارداری می تواند چه اثرات زیان بار و گاه جبران ناپذیری بر سلامت جسم و روان فرزندان‌شان بگذارد. اکنون این سوال مطرح می شود که عکس این موضوع هم صدق می کند. به عبارتی آیا مادران باردار می توانند با انجام  کارهای ساده بر روی سلول های مغز جنین تاثیر مثبت گذاشته و کودکی باهوش به دنیا بیاورند؟

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 7

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید