قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

زایمان پیش از موعد

زایمان پیش از موعد
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/29 0 نظر 192 بازدید

زایمان پیش از موعد

به زایمانی که قبل از هفته ی سی و هفت اتفاق بیفتد زایمان پیش از موعد گفته می شود

زایمان پیش از موعد 


زایمان پیش از موعد به زایمانی گفته می‌‌‌‌شود که در هفته‌‌‌‌های قبل از 37 اتفاق بیفتد که شامل انقباضات رحمی و تغییراتی در لگن است. البته تا زمانی که پزشکتان معاینه‌‌‌‌ی داخلی انجام ندهد، نمی‌‌‌‌فهمید که لگن دچار تغییراتی شده است. به همین دلیل به‌‌‌‌محض مشاهده‌‌‌‌ی هر نوع درد منظم و ادامه‌‌‌‌دار شکمی و انقباضات رحمی پیوسته، باید با پزشک خود یا بخش زایمان بیمارستان تماس بگیرید تا تحت معاینه‌‌‌‌ی داخلی قرار گیرید. بنابراین معاینه‌‌‌‌ی سریع و به‌‌‌‌هنگام، احتمال درمان موفقیت‌‌‌‌آمیز مشکل پیش‌‌‌‌آمده یا جلوگیری از وقوع مشکل و خطرات احتمالی را کاهش می‌‌‌‌دهد. درمواردی که خطر زایمان پیش از موعد وجود دارد، درصورتی که زود تشخیص داده شود و لگن بیشتر از 3 سانت باز نشده باشد، می‌‌‌‌توان دردها و انقباضات را متوقف کرد و مانع از زایمان شد. اگر زایمان زودرس در هفته‌‌‌‌ی بعد از 35 اتفاق بیفتد، احتمالا پزشک برای توقف دردها و انقباضات و ممانعت از زایمان تلاشی نخواهد کرد، جز در برخی شرایط نادر(مثل دیابت ضعیف کنترل شده). 

                                         زایمان پیش از موعد


اگر متوجه دردها و انقباضات رحمی منظم، پیوسته و ناراحت‌‌‌‌کننده‌‌‌‌ای شدید(بیش از 5 یا 6 ساعت متوالی) و هنوز به هفته‌‌‌‌ی 35 و 36 وارد نشده‌‌‌‌اید، حتما با پزشک تماس بگیرید. همچنین اگر به نظرتان کیسه‌‌‌‌ی آب شما پاره شده است یا با هرگونه خون‌‌‌‌ریزی مواجه‌‌‌‌اید حتما پزشک را باخبر کنید. 

حتما بخوانید: عوارض آزار دهنده ی سه ماه دوم بارداری

 
زمانی که نوزاد دیر می‌‌‌‌کند 


در اولین ملاقات پس از بارداری با پزشک، او به شما زمان تقریبی زایمان را اعلام می‌‌‌‌کند و بقیه-ی دوران را به امید رسیدن به آن روز سپری می‌‌‌‌کنید. اما بهتر است خیلی 

به تاریخ دقیق تولد نوزادتان اتکا نکنید، زیرا از هر 20 زن یک نفر دقیقاً در همان روز زایمان می‌‌‌‌کند.
تاریخ زایمان به این دلیل برای خانوم‌‌‌‌های باردار تعیین می‌‌‌‌شود که اکثریت بدانند حدودا در چه تاریخی وضع حمل می‌‌‌‌کنند و معمولا زایمان بیشتر خانوم‌‌‌‌ها در حدود همان تاریخ خواهد بود. معمولا از هر 5 خانم باردار، 4 نفرشان در هفته‌‌‌‌های بین 37 تا 42 بارداری زایمان می‌‌‌‌کنند. اگر تا هفته 40 زایمان نکنید، فکر زایمان تحریکی در ذهن پزشک شما جرقه می‌‌‌‌زند. در فصل 9 می‌‌‌‌توانید نکات بیشتری در خصوص زایمان تحریکی بخوانید.
در روزهای نزدیک تاریخ زایمان نشستن در خانه، جوییدن ناخن‌‌‌‌ها و انتظار، کار خوبی نیست، به خصوص که در همان روز مقرر دوستام و آشنایان هر پنج دقیقه یک بار به شما زنگ بزنند و بپرسند که آیا زایمان کرده اید

 یا خیر و این، استرس شما را بیشتر می‌‌‌‌کند. بهتر است در چنین شرایطی تلفن را جواب ندهید و آن را روز پیغام گیر بگذارید یا بهتر است از همسرتان بخواهید به دوستان و فامیل بکوبید که آن قدر زنگ نزنند، چرا که این سوالات خیرخواهانه تلفنی استرس شما را زیاد می‌‌‌‌کنند.
برای رفتن به بیمارستان آماده شوید 


حالا دیگر به وقت وضع حمل خیلی نزدیک شده‌‌‌‌اید و فکر خوبی است که برای رفتن به بیمارستان خود را آماده کنید. احتمالا نمی‌‌‌‌خواهید که در آخرین لحظه تازه اقدام به بستن چمدان تان کنید یا به مغازه بروید، تا یک صندلی ماشین نوزاد بخرید. باید این کارها را خیلی قبل از تاریخ زایمان انجام دهید و حالا روی چیزهای مهم‌‌‌‌تر تمرکز کنید.

                                       زایمان پیش از موعد
چمدان خود را ببندید 


بسیاری از خانم‌‌‌‌ها از اینکه ساکشان برای رفتن به بیمارستان یا زایشگاه بسته شده است، احساس آرامش می-کنند. وقتی ساکتان آماده باشد، فرصت کافی برای تمرکز روی علائم احتمالی زایمان را دارید و دیگر نگران این نخواهید بود که آماده نیستید. البته باید برای دو نفر ساک ببندید!
بعضی خانم‌‌‌‌ها بستن چمدان یا ساک خود را برای بیمارستان تا آخرین لحظه به تعویق می‌‌‌‌اندازند، زیرا فکر می‌‌‌‌کنند زمانی که وقت زایمان برسد،فرصت و تمرکز کافی برای آماده کردن ساک خود را خواهند داشت. مثلا یکی از دوستان ما هم همین طور فکر می‌‌‌‌کرد، اما ناگهان مدتی قبل از تاریخ زایمان متوجه شد کیسه‌‌‌‌ی آبش پاره شده و دیگر فرصتی برای بستن ساک نداشت، به خصوص که مجبور بود برای پیدا کردن ساک و بیرون آوردن آن، خود را خم و راست کند و به خود پیچ و تاب دهد تا بتواند ساک را از انباری، اتاق زیر شیروانی یا جاهای تنگ و باریک دیگر بیرون بیاورد که در چنین
شرایطی این نوع خم و راست شدن‌‌‌‌ها توصیه نمی‌‌‌‌شود.

حتما بخوانید: کمر درد در بارداری


وسایلی که باید برای بیمارستان آماده کنید، بستگی به نوع زایمان‌‌‌‌تان نیز دارد. می‌‌‌‌توانید از فهرست زیر برای اماده سازی وسایل خود استفاده کنید:


   وسایل مورد نیاز شما:

   دو لباس خواب گشاد و راحت (که از جلو باز شود تا شیردهی با آن آسان باشد)؛ 
    دمپایی و جوراب؛
    برس، شانه، خمیر دندان و دستمال توالت،
    سوتین مخصوص شیردهی (از هر داروخانه‌‌‌‌ای می‌‌‌‌توان آن‌‌‌‌ها را تهیه کرد)؛

                                                         زایمان پیش از موعد
    لباس‌‌‌‌های مناسب برای زمان ترخیص و رفتن به خانه؛ 
    لباس زیر زنانه (هر چه بزرگ تر بهتر) و نوار بهداشتی؛ 
    کیسه یا بطری آب داغ (برای کاهش درد زایمان بسیار عالی است، اما بیمارستان آن را در اختیار بیمار قرار نمی‌‌‌‌دهد، پس بهتر است خودتان یکی تهیه کنید)؛ 
    اسپری آب برای خنک کردن صورت؛
    دوربین؛
    غذای سبک و نوشیدنی (برای قبل یا بعد از زایمان)؛ 
    دفترچه تلفن و آدرس‌‌‌‌های شما. 

حتما بخوانید: فکر زایمان

 

   وسایل مورد نیاز نوزاد: 


    پوشک؛ 
    سه زیرپیراهن دکمه‌‌‌‌دار که در زیر باسن دکمه‌‌‌‌ها به هم وصل می‌‌‌‌شود؛ 
    سه دست لباس سرهمی نوزادی؛ 
    جوراب، کلاه و دستکش یک انگشتی (با توجه به فصل)؛ 
    دو دست ژاکت؛ 
    صندلی کودک یا ساک حمل (به مبحث «انتخاب و استفاده از یک صندلی ماشین» رجوع کنید)؛ 
    شال و پتوی مسافرتی نوزاد یا قنداق فرنگی.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه اول بارداری چگونه است؟

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه اول بارداری چگونه است؟

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه اول بارداری چگونه است؟ نتیجه آزمایش مثبت است و بنابراین مشتاقید تا هر چه زودتر به شکل زیبای یک مادر باردار برسید. به جای آن جوش هایی روی صورت خود می بینید یا از حالت تهوع رنج می برید. سه ماهه اول برای شما که باردار هستید ناامیدکننده است ولی بنظر غریبه هایی که شما را در خیابان می بینند خانم معمولی و خسته ای به نظر می رسید که احتمالا روز بدی را گذرانده است.
قبل از اینکه ماه سوم به پایان برسد و شاید چند

خواص دوغ کفیر در دوران بارداری

خواص دوغ کفیر در دوران بارداری

خواص دوغ کفیر در دوران بارداری دوغ کفیر که گاهی اوقات با عنوان "ماست قابل نوشیدنی" نامیده میشود یک نوشیدنی تخمیر شده است که فوایدی بیشتر از ماست دارد. اطلاعات بیشتر در مورد ماست در صفحات آینده خواهد آمد.برای تهیه،دانه‌‌های کفیر را با شیر مخلوط میکنند، در نتیجه میکروب‌‌های سالم در آن رشد کرده و یک نوشیدنی آنزیم‌‌دار و دارای پروبیوتیک‌‌های زیاد تولید می‌‌شود. دوغ کفیر غذای خوبی برای دستگاه گوارش بوده و به رفع مشکلات بارداری از جمله آروغ زدن، گاز معده و یبوست کمک میکند

وضعیت جنین

وضعیت جنین

وضعیت جنین نوزاد زمانی در وضعیت پا در لگن است که باسن و پاهایش رو به پایین و نزدیک به دهانه‌ی رحم باشد. این وضعیت در 3 تا 4 درصد تمام زایمان‌های تک جنینی اتفاق می‌افتد

هفته بیست وسوم نوزادی

هفته بیست وسوم نوزادی

هفته بیست وسوم نوزادی

چگونه اتاق کودک را آماده کنیم؟

چگونه اتاق کودک را آماده کنیم؟

چگونه اتاق کودک را آماده کنیم؟ نکاتی مهمتر از تزئین اتاق وجود دارد که در اینجا به ذکر آن می پردازیم. 
 گهواره. در ساختن گهواره باید اصول ایمنی کاملاً رعایت شده و فاصله میله هایش نباید بیشتر از 6 سانتی متر باشد و نیز نباید شکافی در قسمت بالا و پایین و گوشه های آن وجود داشته باشد زیرا ممکن است لباس کودک به آن گیر کند.

رشد مناسب جنین

رشد مناسب جنین

رشد مناسب جنین یکی از دلایل اصلی مراقبت‌ها و معاینات دوره‌ی بارداری این است که رشد مناسب نوزاد بررسی شود. پزشک معمولاً با اندازه گیری ارتفاع رحم مادر چگونگی رشد نوزاد را بررسی می‌کند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید