قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

آماده سازی فرزند اول برای ورود فرزند دوم

آماده سازی فرزند اول برای ورود فرزند دوم
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/06 0 نظر 300 بازدید

آماده سازی فرزند اول برای ورود فرزند دوم بسیاری از والدین چشم انتظار ورود فرزند دوم به جمع خانواده شان هستند تا یک خواهر یا برادر برای فرزند اول خود بیاورند. اما فرزند اول ممکن است به آسانی نتواند متوجه استدلال شما شود.

آماده سازی فرزند اول برای ورود فرزند دوم

چطور می‌شود فرزند بزرگ‌تر را برای ورود فرزند دوم آماده کرد؟ چطورباید مسئله بارداری را به کودکان توضیح داد؟ 

بسیاری از والدین چشم انتظار ورود فرزند دوم به جمع خانواده شان هستند تا یک خواهر یا برادر برای فرزند اول خود بیاورند. اما فرزند اول ممکن است به آسانی نتواند متوجه استدلال شما شود. ممکن است از تک فرزند بودن خود کاملا راضی باشد و ورود فرزند دوم را به راحتی نپذیرد. 

توضیح بارداری به فرزند بزرگ تر

سختی یا آسانی پذیرش یک نوزاد از سوی فرزند اول تا حد زیادی به سن او بستگی دارد. توضیح ورود یک نوزاد جدید به خانواده، به فرزند 15 ساله کار آسانی است؛ اما به یک کودک 15 ماهه ممکن است دشوار باشد. البته مشکل واقعی زمانی آغاز می‌شود که به فرزند اول بگویید که باردارید. کودک دوساله شاید درک چندانی از زمان نداشته باشد و موضوع بارداری مادرش را تا قبل از تولد نوزاد نفهمد.

1- سعی‌کنید کمی دیر و با تأخیر چندماهه موضوع را به او اطلاع دهید، یعنی از اواخر سه ماهه‌ی دوم یا سوم بارداری که زمان کمی به تولد مانده باشد و هر روز مجبور نباشید به او جواب دهید نوزاد جدید کی متولد می‌شود.

حتما بخوانید: بارداری مجدد پس از زایمان


2- دنبال کتاب‌هایی با موضوع رقابت و حسادت خواهر و برادرها یا حسادت به نوزاد جدید باشید و چندتایی از آن‌ها را از قبل بخرید تا در مورد چگونگی آماده سازی نوزاد خود مطالبی بیاموزید. این کتاب‌ها همچنین موضوعاتی را که قبلاً هرگز به آن‌ها فکر نکرده‌اید به شما گوشزد می‌کنند؛ مثلاً این‌که نمی‌توانید نوزاد تازه واردتان را در صورتی که فرزند بزرگ‌تر، او را دوست نداشته باشد، بفروشید یا برگردانید.

3- اگر فرزندتان به قدر کافی بزرگ است، مثلاً دو یا سه ساله، می‌توانید به هنگام مراجعه به پزشک، رفتن به سونوگرافی یا خرید برای نوزاد جدید او را هم ببرید. در چنین مواقعی برای او هم یک جایزه یا کادوی کوچک بخرید. به علاوه، می‌توانید از او در انتخاب اسم برای نوزاد جدید کمک بگیرید.

4- اگر می‌خواهید کودک را به اتاق جدید انتقال دهید یا او را از گهواره به تخت منتقل کنید، این کار را قبل از تولد نوزاد انجام دهید تا فرزندتان به وضعیت خواب جدیدش عادت کند و علت این تغییر را حضور نوزاد جدید نداند. 

5- زمانی که به اواخر دوره بارداری نزدیک می‌شود از تغییر رفتار فرزندتان و افزایش میزان وابستگی اش به خودتان تعجب نکنید. بسیاری از کودکان وقتی می‌بینند ظاهر مادرشان تغییر می‌کند و بزرگ‌تر و چاق‌تر شده یا مدام درباره‌ی ورود فرزند جدید صحبت می‌شود متوجه می‌شوند اوضاع در حال تغییر است. در طول این مدت او را از محبت و حمایت خود بهره‌مند سازید. تا حد امکان او را بیشتر برای تدارک کارها شرکت دهید و به خاطر داشته باشید که گرچه ورود نوزاد جدید تقریبا همه‌ی کودکان را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ اما هر کودکی خصوصیات منحصر به فرد و واکنش‌های خاص خود را دارد.

آماده سازی فرزند اول برای ورود فرزند دوم

هماهنگی‌های لازم برای نگهداری از فرزند اول در زمان زایمان

1- مسلماً باید از شخصی درخواست کنید برای مدتی که در بیمارستان هستید از فرزند دیگر شما نگهداری کند. اگر تاریخ زایمان‌تان از قبل تنظیم و تعیین شده است (زایمان سزارین)، مقدمات حضور یک پرستار برای نگهداری از فرزندتان در مدتی که قرار است خانه نباشید را فراهم کنید.

اما بیشتر خانم‌هایی که می‌خواهند زایمان طبیعی کنند نمی‌دانند که این لحظه‌ی بزرگ زایمان و تولد کی از راه می‌رسد. اگر ناگهان نیمه شب درد زایمان به سراغتان بیاید و مجبور باشید به بیمارستان بروید، چه کسی در این هنگام برای نگهداری فرزند دیگرتان خواهد آمد؟ بنابراین تمام این مسائل را از قبل در نظر بگیرید، در غیر این صورت باید فرزندتان را آماده کنید و با خود به بیمارستان ببرید و در ضمن باید مطمئن شوید که فرزند شما از این‌که با شما بیاید و پس از زایمان فرزند جدیدتان را ببیند راضی است و مشکلی ایجاد نمی‌شود.

2- زمانی که فرزندتان در خانه نزد یک پرستار یا فامیل است از بیمارستان با او تماس بگیرید و بگویید حالتان خوب است، به خصوص اگر زایمان و مدت حضورتان در بیمارستان طولانی شود. امروزه در بعضی بیمارستان‌ها ساعت‌های ملاقاتی مخصوص خواهران و برادراننوزاد اختصاص داده شده تا بتوانند وارد بیمارستان شوند و تازه وارد کوچولوی خود را ببینند.

3- قبل از رفتن به بیمارستان، چند بسته جایزه و کادو آماده کنید تا یکی را از طرف فرزند بزرگتان به نوزاد بدهید و یکی را هم از طرف نوزاد به فرزند اولتان. لازم نیست هدایا گران قیمت باشند و فوراً تمام هدایا را به فرزندتان ندهید و برخی را با تأخیر از طرف نوزاد به او بدهید تا رابطه‌ی عاطفی بین آن‌ها گرم‌تر شود. مثلاً یکی از دوستان نویسنده‌ی ما چند ماهی پسر بزرگ‌ترش را منتظر دریافت یک قطار چوبی از طرف نوزاد جدید نگه داشته بود و فقط گاهی پاکت کادو شده‌اش را به او نشان می‌داد.

 بازگشت به خانه 

در طول اولین روزهایی که دو فرزندتان با هم زندگی می‌کنند، ممکن است از خوشحالی، شدت هیجان و میزان سازگاری با شرایط جدید فرزند بزرگ‌تان متعجب شوید. به خاطر داشته باشید که بخشی از این رفتارها از روی ذوق و اشتیاق واقعی اوست و بخشی دیگر به دلیل این است که می‌خواهد توجه همگان را به خود جلب کند و مانند او سر زبان‌ها بیفتد، بعضی از بچه‌ها هم در ابتدا رفتار خوبی دارند و بعد رقابت و حسادت را آغاز می‌کنند. متعجب نشوید اگر فرزندتان در برخی زمینه‌های رفتاری شروع به پسرفت کرد، ممکن است شب ادراری یا مکیدن انگشت شستش را از سر گیرد یا دچار بدخوابی و مشکلات این چنینی شود. در طول این دوره به او اطمینان دهید که هنوز دوستش دارید و نوزاد جدید هرگز جای او را در قلبتان نخواهد گرفت. 

حتما بخوانید: رژیم غذایی در دوران شیردهی


به کودک توضیح دهید که قلب شما به قدر کافی بزرگ است که بتواند عشق بیش از یک فرزند را در خود جای دهد. اگر ممکن است اجازه دهید فرزند بزرگ‌تان در مراقبت از نوزاد و کارهای مربوط به او کمکتان کند. میزان کمک و هم‌یاری به سن و سال او بستگی دارد؛ اما حتی بچه‌های کوچک هم می‌توانند مثلاً برایتان پوشک نوزاد بیاورند یا در حمام کردن فرزند کوچک به شما کمک کنند. اگر گاهی فرزندتان نسبت به شما یا نوزاد پرخاش کرد، شگفت زده نشوید، چرا که این پرخاشگری او بی خطر خواهد بود، اما در چنین شرایطی نوزاد خود را با فرزند بزرگ‌تر تنها نگذارید. به علاوه ممکن است روش‌های کنترل یا بغل کردن نوزاد را بلد نباشد و به او آسیب برساند.                                                

ممکن است چند ماه سپری شود تا فرزند بزرگ‌تر از لحاظ عاطفی احساس امنیت کند، اما بالاخره همه ی کودکان با موفقیت با این تغییر کنار می‌آیند. معمولاً همسایه ها، دوستان و فامیل هدایایی برای نوزاد تازه واردتان می‌آورند. در چنین مواقعی شما هم هدایای ارزانی برای فرزند بزرگ‌تان تهیه کنید تا مانع از حسادت او شوید. با نشان دادن محبت بیشتر و توجه به فرزند بزرگ خود، می‌توانید این دوره‌ی سخت را به راحتی سپری کنید.

برای خرید محصول (طراحی فرزند 2 تا 4سالگی) بر روی لینک کلیک کنید


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: سلام دادن کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته بیستم بارداری

هفته بیستم بارداری

در هفته نوزدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته نوزدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته نوزدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

کودک را به مهد بسپارم یا پرستار کودک؟

کودک را به مهد بسپارم یا پرستار کودک؟

کودک را به مهد بسپارم یا پرستار کودک؟ یاد آوری زمان زایمان برایتان کار مشکلی است زیرا چند هفته یا چند ماه بعد مرخصی دوران بارداریتان به پایان می رسد. اگر قصد داشته باشید و دوباره به سرکار برگردید، الان برای فکر در مورد این که چه کسی از نوزادتان مراقبت کند زود نیست. از پیشنهادات همسایگان و همکارانتان برای راههای ممکن استفاده کنید.

سزارین

سزارین

سزارین عمل سزارین در زمانی استفاده می شود که پزشک تشخیص دهد مادر نمی تواند زایمان را به طور طبیعی انجام دهد و برایش ضرر دارد

چهار هفته ی اول بارداری چه اتفاقاتی در بدن رخ می دهد؟

چهار هفته ی اول بارداری چه اتفاقاتی در بدن رخ می دهد؟

چهار هفته ی اول بارداری چه اتفاقاتی در بدن رخ می دهد؟ خوب شما اکنون باردار هستید! چه باید کرد؟ چه این کودک خواسته و با برنامه ریزی دقیق یا کاملاً غیرمنتظره باشد، چه تا آمدنش سالها طول کشیده یا این اولین تجربه بارداری شما باشد، و ماه آینده برخلاف آنچه که تا به حال تجربه کرده اید، خواهد بود. بسیاری از تغییرات هیجان آور و بعضی باعث عصبی شدن و حتی بعضی وهم انگیز خواهند بود. کاملاً عجیب و بیشتر شبیه به یک معجزه کوچک است اینکه هر روز که از خواب بیدار شوید جسم جدیدی داشته باشید که اندکی با آنچه که شب قبل موقع خواب داشته اید متفاوت باشد.

مرحله اول زایمان

مرحله اول زایمان

مرحله اول زایمان مرحله اول باز شدن دهانه رحم است که طولانی ترین مرحله است و بیشتر اقدامات اولیه در آن انجام می شود. این مرحله امکان دارد دو ساعت تا دو روز طول بکشد. انقباضات رحم باید دهانه رحم را 10 سانتی متر باز کنند تا کودک بتواند از راه واژن متولد شود.

خواص لوبیا سیاه در دوران بارداری

خواص لوبیا سیاه در دوران بارداری

خواص لوبیا سیاه در دوران بارداری لوبیای سیاه که مورد علاقه مکزیکی‌ها است، ماده‌ای خوشمزه و مقوی برای افزودن به غذاها است. «مجله کشاورزی و شیمی مواد غذایی» گزارش داد لوبیای سیاه از نظر ترکیبات آنتی اکسیدانی به نام انتوسیانین‌ها (anthocyanis) به اندازه انگور و قره قاط این ماده را دارد. لوبیای سیاه را به برنامه غذایی خود وارد کنید که دارای مواد غذایی مورد نیاز خود و کودک‌تان است

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 16

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید