قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

آماده سازی فرزند اول برای ورود فرزند دوم

آماده سازی فرزند اول برای ورود فرزند دوم
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/06 0 نظر 170 بازدید

آماده سازی فرزند اول برای ورود فرزند دوم

بسیاری از والدین چشم انتظار ورود فرزند دوم به جمع خانواده شان هستند تا یک خواهر یا برادر برای فرزند اول خود بیاورند. اما فرزند اول ممکن است به آسانی نتواند متوجه استدلال شما شود. ممکن است از تک فرزند بودن خود کاملا راضی باشد و ورود فرزند دوم را به راحتی نپذیرد. در اینجا برخی پیشنهادها و ایده‌های مفید برای آماده سازی فرزندان بزرگ‌تر برای ورود تازه وارد آمده است.

آماده سازی فرزند اول برای ورود فرزند دوم


بسیاری از والدین چشم انتظار ورود فرزند دوم به جمع خانواده شان هستند تا یک خواهر یا برادر برای فرزند اول خود بیاورند. اما فرزند اول ممکن است به آسانی نتواند متوجه استدلال شما شود. ممکن است از تک فرزند بودن خود کاملا راضی باشد و ورود فرزند دوم را به راحتی نپذیرد. در اینجا برخی پیشنهادها و ایده‌های مفید برای آماده سازی فرزندان بزرگ‌تر برای ورود تازه وارد آمده است.

                                                                   فرزند اول

توضیح بارداری به فرزند بزرگ تر


سختی یا آسانی پذیرش یک نوزاد از سوی فرزند اول تا حد زیادی به سن او بستگی دارد. توضیح ورود یک نوزاد جدید به خانواده، به فرزند 15 ساله کار آسانی است؛ اما به یک کودک 15 ماهه ممکن است دشوار باشد. البته مشکل واقعی زمانی آغاز می‌شود که به فرزند اول بگویید که باردارید. کودک دوساله شاید درک چندانی از زمان نداشته باشد و موضوع بارداری مادرش را تا قبل از تولد نوزاد نفهمد، پس سعی کنید کمی دیر و با تأخیر چندماهه موضوع را به او اطلاع دهید، یعنی از اواخر سه ماهه‌ی دوم یا سوم بارداری که زمان کمی به تولد مانده باشد و هر روز مجبور نباشید به او جواب دهید نوزاد جدید کی متولد می‌شود.

حتما بخوانید: بارداری مجدد پس از زایمان

 
دنبال کتاب‌هایی با موضوع رقابت و حسادت خواهر و برادرها یا حسادت به نوزاد جدید باشید و چندتایی از آنها را از قبل بخرید تا در مورد چگونگی آماده سازی نوزاد خود مطالبی بیاموزید. این کتاب‌ها همچنین موضوعاتی را که قبلاً هرگز به آنها فکر نکرده اید به شما گوشزد می‌کنند؛ مثلاً اینکه نمی‌توانید نوزاد تازه واردتان را در صورتی که فرزند بزرگتر، او را دوست نداشته باشد، بفروشید یا برگردانید.


 اگر فرزندتان به قدر کافی بزرگ است، مثلاً دو یا سه ساله، می‌توانید به هنگام مراجعه به پزشک، رفتن به سونوگرافی یا خرید برای نوزاد جدید او را هم ببرید. در چنین مواقعی برای او هم یک جایزه یا کادوی کوچک بخرید. به علاوه، می‌توانید از او در انتخاب اسم برای نوزاد جدید کمک بگیرید.
 اگر می‌خواهید کودک را به اتاق جدید انتقال دهید یا او را از گهواره به تخت منتقل کنید، این کار را قبل از تولد نوزاد انجام دهید تا فرزندتان به وضعیت خواب جدیدش عادت کند و علت این تغییر را حضور نوزاد جدید نداند. 


زمانی که به اواخر دوره بارداری نزدیک می‌شود از تغییر رفتار فرزندتان و افزایش میزان وابستگی اش به خودتان تعجب نکنید. بسیاری از کودکان وقتی می‌بینند ظاهر مادرشان تغییر می‌کند و بزرگتر و چاق‌تر شده یا مدام دربارهی ورود فرزند جدید صحبت می‌شود متوجه می‌شوند اوضاع در حال تغییر است. در طول این مدت او را از محبت و حمایت خود بهره مند سازید. تا حد امکان او را بیشتر برای تدارک کارها شرکت دهید و به خاطر داشته باشید که گرچه ورود نوزاد جدید تقریبا همه‌ی کودکان را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ اما هر کودکی خصوصیات منحصر به فرد و واکنش‌های خاص خود را دارد.

حتما بخوانید: تست غربالگری در دوران بارداری


هماهنگی‌های لازم برای نگهداری از فرزند اول در زمان زایمان


 مسلماً باید از شخصی درخواست کنید برای مدتی که در بیمارستان هستید از فرزند دیگر شما نگهداری کند. اگر تاریخ زایمان تان از قبل تنظیم و تعیین شده است (زایمان سزارین)، مقدمات حضور یک پرستار برای نگهداری از فرزندتان در مدتی که قرار است خانه نباشید را فراهم کنید. اما بیشتر خانم‌هایی که می‌خواهند زایمان طبیعی کنند نمیدانند که این لحظه‌ی بزرگ زایمان و تولد کی از راه می‌رسد. اگر ناگهان نیمه شب درد زایمان به سراغتان بیاید و مجبور باشید به بیمارستان بروید، چه کسی در این هنگام برای نگهداری فرزند دیگرتان خواهد آمد. بنابراین تمام این مسائل را از قبل در نظر بگیرید، در غیر این صورت باید فرزندتان را آماده کنید و با خود به بیمارستان ببرید و در ضمن باید مطمئن شوید که فرزند شما از اینکه با شما بیاید و پس از زایمان فرزند جدیدتان را ببیند راضی است و مشکلی ایجاد نمی‌شود. زمانی که فرزندتان در خانه نزد یک پرستار یا فامیل است از بیمارستان با او تماس بگیرید و بگویید حالتان خوب است، به خصوص اگر زایمان و مدت حضورتان در بیمارستان طولانی شود. امروزه در بعضی بیمارستان‌ها ساعت‌های ملاقاتی مخصوص خواهران و برادران نوزاد اختصاص داده شده تا بتوانند وارد بیمارستان شوند و تازه وارد کوچولوی خود را ببینند. 

                                                         فرزند اول


قبل از رفتن به بیمارستان، چند بسته جایزه و کادو آماده کنید تا یکی را از طرف فرزند بزرگتان به نوزاد بدهید و یکی را هم از طرف نوزاد به فرزند اولتان. لازم نیست هدایا گران قیمت باشند و فوراً تمام هدایا را به فرزندتان ندهید و برخی را با تأخیر از طرف نوزاد به او بدهید تا رابطه‌ی عاطفی بین آنها گرم‌تر شود. مثلاً یکی از دوستان نویسنده‌ی ما چند ماهی پسر بزرگترش را منتظر دریافت یک قطار چوبی از طرف نوزاد جدید نگه داشته بود و فقط گاهی پاکت کادو شده اش را به او نشان می‌داد.


 بازگشت به خانه 


در طول اولین روزهایی که دو فرزندتان با هم زندگی می‌کنند، ممکن است از خوشحالی، شدت هیجان و میزان سازگاری با شرایط جدید فرزند بزرگ تان متعجب شوید. به خاطر داشته باشید که بخشی از این رفتارها از روی ذوق و اشتیاق واقعی اوست و بخشی دیگر به دلیل این است که می‌خواهد توجه همگان را به خود جلب کند و مانند او سر زبان‌ها بیفتد، بعضی از بچه‌ها هم در ابتدا رفتار خوبی دارند و بعد رقابت و حسادت را آغاز می‌کنند. متعجب نشوید اگر فرزندتان در برخی زمینه‌های رفتاری شروع به پسرفت کرد، ممکن است شب ادراری یا مکیدن انگشت شستش را از سر گیرد یا دچار بدخوابی و مشکلات این چنینی شود. در طول این دوره به او اطمینان دهید که هنوز دوستش دارید و نوزاد جدید هرگز جای او را در قلبتان نخواهد گرفت. 

حتما بخوانید: رژیم غذایی در دوران شیردهی


به او توضیح دهید که قلب شما به قدر کافی بزرگ است که بتواند عشق بیش از یک فرزند را در خود جای دهد. اگر ممکن است ، اجازه دهید فرزند بزرگ تان در مراقبت از نوزاد و کارهای مربوط به او کمکتان کند. میزان کمک و همیاری به سن و سال او بستگی دارد؛ اما حتی بچه‌های کوچک هم می‌توانند مثلاً برایتان پوشک نوزاد بیاورند یا در حمام کردن فرزند کوچک به شما کمک کنند. اگر گاهی فرزندتان نسبت به شما یا نوزاد پرخاش کرد، شگفت زده نشوید، چرا که این پرخاشگری او بی خطر خواهد بود، اما در چنین شرایطی نوزاد خود را با فرزند بزرگتر تنها نگذارید. به علاوه ممکن است روش‌های کنترل یا بغل کردن نوزاد را بلد نباشد و به او آسیب برساند. 

                                                                 فرزند اول
ممکن است چند ماه سپری شود تا فرزند بزرگ‌تر از لحاظ عاطفی احساس امنیت کند، اما بالاخره همه ی کودکان با موفقیت با این تغییر کنار می‌آیند. معمولاً همسایه ها، دوستان و فامیل هدایایی برای نوزاد تازه واردتان می‌آورند. در چنین مواقعی شما هم هدایای ارزانی برای فرزند بزرگ تان تهیه کنید تا مانع از حسادت او شوید. با نشان دادن محبت بیشتر و توجه به فرزند بزرگ خود، می‌توانید این دوره‌ی سخت را به راحتی سپری کنید.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته بیست و یکم بارداری

هفته بیست و یکم بارداری

در هفته بیست و یکم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و یکم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و یکم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته سی وهفتم نوزادی

هفته سی وهفتم نوزادی

هفته سی وهفتم نوزادی

مشکلات رشد جنین

مشکلات رشد جنین

مشکلات رشد جنین گاهی رحم بزرگ تر یا کوچکتر از حد طبیعی است و نیاز به سونوگرافی از ناحیه ی پزشک تعیین می شود 

مهارت زناشویی (جدید)

مهارت زناشویی (جدید)

مهارت های زناشویی (جدید) در چندین سال گذشته، تغییرات زندگی اجتماعی و حتی شرایط اقتصادی، به شدت بر نقشهای سنتی مردان و زنان اثرات فراوان گذاشته است. اشتغال به کارهای خارج از منزل و ورود به فعالیتهای اجتماعی که منجر به ترک خانه توسط زنان شده، از ارزش¬های سنتی مرد در ایفای نقش خود به شدت کاسته است . احساس استقلال زنان امروزی موجب شده است که آنها برای حفاظت از خودشان و نیز معاش زندگی، به اندازه ی گذشته وابسته مردها نباشند.

هفته سی ونهم بارداری

هفته سی ونهم بارداری

در هفته سی و نهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و نهم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و نهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید