کودک درون

کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

سوالات بارداری- 50 سوال متداول دوران بارداری

سوالات بارداری- 50 سوال متداول دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/25 2 نظر 379 بازدید

سوالات بارداری- 50 سوال متداول دوران بارداری شامل بهداشت فردی در دوران بارداری، ورزش در دوران بارداری، موارد پزشکی در دوران بارداری و تغذیه در دوران بارداری ست. این مقاله مجموعه‌ای کامل از سوالاتی است که مادران باردار در طول مدت بارداری با آنها مواجه می‌شوند. 

سوالات متداول دوران بارداری

 

سوالات متداول ورزش در دوران بارداری

ورزش دربارداری

طی تحقیقات به عمل آمده ورزش کردن در دوران بارداری نه تنها زیان آور نیست بلکه دارای فوایدی چون تسهیل در زایمان و بازیافت بدن پس از بارداری می شود. ورزش کرد در دوران بارداری گردش خون را بهبود بخشیده و باعث کاهش تورم پاها نیز می شود. یبوست و نارحتی های معده و روده ای در دوران بارداری بسیار متداول است که اگر شما به طور منظم و درست در دوران بارداری ورزش کنید می توانید بر این مشکلات غلبه کنید. ورزش در دوران بارداری باعث کاهش کمر دردو دردهای عضلانی و واریس می شود.


آیا می توانیم در دوران بارداری ورزش کنیم؟

نبابر تحقیقات به عمل آمده تمرینات ورزشی در دوران باداری در بیشتر رشته های ورزشی مانعی ندارد. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که انجام این فعالیت ها برای مادر و جنین خطرزا نباشد. و توصیه می شود شما پس از سه ماه اول بارداری به تمرینات ورزشی خود ادامه دهید که خطر سقط جنین برای شما وجود نداشته باشد.

پزشکان معتقد هستند فعالیت های ورزشی چون باعث انقباض عضلات شکمی و لگن می شوند در یک زایمان آسان به شما بسیار کمک می کند. پیاده روی یکی از ورزش هایی است که می تواند در ماه های پایانی بارداری به شما کمک کند.

حتما بخوانید: مقالات دوران بارداری


بهترین ورزش در دوران بارداری چیست؟

 1. ورزش شنا در بارداری

یکی از بهترین ورزش های در دوران بارداری می تواند شنا باشد. زیرا آب باعث بی وزنی در شما شده و فشار کمتری بر زانو و کمر شما وارد می شود. به همین دلیل خانم هایی که دچار مشکل دیسک هستند وبادارند می توانند در ورزش شنا را انتخاب کند و به صورت کرال پشت، پروانه و یا دوچرخه در آب شناور باشند. اگر به هر روی نمی توانید شما کنید و بلد نیستید مشکلی نیست می توانید در سطح آب پیاده روی کنید که حتی از پیاده روی بر روی زمین مناسب تر است. اگر می خواهید شنا کنید بهتر است از روزی نیم ساعت شروع کرده و آن را به روزی دو ساعت برسانید و اگر پیاده روی را انتخاب می کنید ورزش های دیگر را حذف کنید و فقط به پیاده روی در استخر بپردازید.

 1. ورزش کگل در بارداری

ورزش کگل یکی دیگر از آن ورزش هایی است که حتی اگر شما در استراحت هم باشید می توانید آن را به راحتی انجام دهید با این ورزش شما به انقباض عضلات واژن می پردازید. این ورزش آنقدر اهمیت دارد که حتی پس از زایمان تا یکسال برای شما توصیه می شود.

 1. ورزش پیاده روی در بارداری

پیاده روی در دوران بارداری بهتر است در روز به مدت نیم ساعت بسیار مهم و پر اهمیت است حال اگر نمی توانید حتما هفته ای یک بار به مدت 3 ساعت به این امر بپردازید. فقط توجه داشته باشید اگر دچار افت فشار یا ضربان قلب زیاد شدید حتما به خود استراحت دهید.

در این میان شما می توانید حرکت های ورزشی چون حرکت پروانه، حرکت گربه ای، حرکت چمباتمه، حرکت قیچی و حرکت دست به سینه را نیز در برنامه ورزشی خود بگنجانید.


آیا می توان در دوران بارداری بدنسازی را انجام داد؟

اگر در حال حاضر شما به ورزش بدنسازی می پردازید و تازه باردار شدید نیازی نیست که ورزش خود را کنار بگذارید اما باید توجه داشته باشید که اگر با وزنه های سنگی کار می کنید برای مدتی باید از وزنه های سبک تر استفاده کنید. اگر به طور مرتبط و ریتم سبک در دوران بارداری به ورزش بدنسازی بپردازید می توانید به سفت کردن و کشش عضلات خود در دوران بارداری بسیار کمک کنید.

آیا در دوران بارداری می توانم دوچرخه سواری کنم؟

هر چند که برخی از پزشکان و محققان دوچرخه سواری در دوران بارداری را توصیه نمی کنند اما اگر شما مسر به این هستید که د.چرخه سواری ار به عنوان یک ورزش در دوران بارداری انجام دهید بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 1. به میزان کافی آب بنوشید و خود را تشنه نگه ندارید.
 2. بهترین زمان پرداختن به این ورزش 30 دقیقه است و بیشتر از این مجاز نیست.
 3. به توانایی خود واقف باشید حتی به حرف زدن خود در زمان تمرین توجه کنید. که در این میان توانایی تکلم را از دست نداده باشید.
 4. اگر در حین دوچرخه زدن به مشکلاتی چون زانو درد برخوردید سریع تمرین خود را متوقف کنید و ورزش دیگری را دنبال کنید.
 5. قبل از انجام ورزش دوچرخه سواری با پزشک خود مشورت کنید.

حتما بخوانید: مقالات نوزادی هفته به هفته


آیا می توانم در دوران بارداری بصورت حرفه ای شنا کنم؟

بسیاری از مادران تازه باردار شده این سوال را دارند که آیا می توانیم در دوران بارداری به ورزش شنا بپردازیم؟ باید بگوییم بله می توانید و تمامی ورزش های انجام شده در دوران بارداری باید منوط بر این نکته باشد که خطری برای مادر و جنین ایجاد نمی کند. در صورتی که توانایی شما اجازه دهد می توانید از سه ماهه اول بارداری به ورزش شنا به مدت 20 دقیقه بپردازید و یا در آب پیاده روی کنید. اگر این فعالیت ورزشی را در ساعات اولیه صبح پس از بیدار شدن انجام دهید می تواند روند تهوع و ویار شما را به میزان زیادی کاهش دهد. بانوانی که سابقه سقز جنین و خونریزی دارند و یا با مشکلات قلبی و ریوی مواجه هستند و یا چندقلو باردارند بهتر است از شنا کردن امتناع کنند.

اگر با یکی از موارد زیر در هنگام شنا روبرو شدید سریعا ورزش را متوقف کنید و با پزشک خود در این باره صحبت کنید:

 1. تنگی نفس
 2. ضعف عضلات
 3. سردرد
 4. تهوع
 5. خستگی
 6. درد قفسه سینه
 7. درد پشت
 8. درد لگن
 9. اشکال در راه رفتن
 10. کاهش فعالیت جنین
 11. انقباض متوالی رحم
 12. خونریزی
 13. ترشح مایع آمینوتیک

چه زمانی نباید در دوران بارداری ورزش کرد؟

گاهی پیش می آید که برای سلامت مادر و جنین شما را از فعالیت های ورزشی منع می کنند و این که چه زمانی شما باید فعالیت ورزشی خود را متوقف کنید و یا اصلا از ابتدای بارداری به آن نپردازید بستگی به عوامل زیر دارد:

 1. فشار خون بالا
 2. زمانی که کیسه آب شما زود پاره می شود
 3. سابقه زایمان زود رس
 4. نارسایی دهانه رحم
 5. روند رشد جنین
 6. خونریزی واژینال
 7. عارضه جفت سرراهی
 8. بیماری های قلبی
 9. تنگی نفس
 10. سردرد و سرگیجه
 11. غش و ضعف
 12. سختی در راه رفتن
 13. درد در ناحیه شکم، لگن و پا

استفاده از تردمیل و دوچرخه ثابت در دوران بارداری مجاز است؟

دوچرخه های ثابتی که جای نشستن وسیع تری دارند و شما مجبور نیستید نیم نشسته باشید و یا در حالت ایستاده قرار بگیرید بهترین دوچرخه ها برای ورزش در دوران بارداری هستند فقط توجه داشته باشید پس از اتمام ورزش با دوچرخه حتما حرکات کششی را روی عضلات خود انجام دهید. تردمیل نیز جز آن دسته از دستگاه هایی است که شما می توانید در دوران بارداری از آن استفاده کنید و با قامتی کشیده و صاف، شانه ها رو به عقب و حرکتی ملایم و در خور توانایی تان از آن در دوران بارداری استفاده نمایید.

حتما بخوانید: فایل‌های دانلودی رایگان


آیا در دوران بارداری می توانیم ورزش های پرتحرک انجام دهیم؟

مادرانی که تا قبل از بارداری ورزش های پر تحرکی مانند ایروبیک و یا ژیمناستیک را انجام می دادند بهتر است از این به بعد برای سلامتی خود و جنینشان هم که شده برای مدتی از این ورزش ها فاصله بگیرند و ورزش هایی مناسب تری را انتخاب کنند. اگر می خواهید از تناسب اندام در دوران بارداری و پس از آن برخوردار شوید بهتر است سه ماهه نخست بارداری از ورزش هایی ملایم مانند پیاده روی و یا دوچرخه ثابت استفاده کنید و در دوران سه ماهه دوم نیز تمرینات خود را بیشتر کنید و درسه ماهه آخر نیز روند ورزش خود را کاهش دهید.


از چه زمانی می توانیم در دوران بارداری ورزش کنیم؟

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که قبل از دوران بارداری به طور مدام ورزش می کردید و بدنتان را متناسب نگه می داشتید باید به شما یک تبریک ویژه گفت زیرا شما بدنی سالم و عضلاتی قدرتمند را برای باردار شدن دارید و می توانید تمام چالش های دوران باردای و پس از آن پشت سر بگذارید، اما اگر شما تجربه ورزش قبل از دوران بارداری را نداشته اید بهتر است تا قبل از هفته 16 بارداری فعالیت ورزشی نداشته باشید ( سه ماهه اول بارداری) اما اگر تجربه ورزشی دارید می توانید تشخیص دهید که چه میزان بدن شما می تواند خود را با شرایط جدید وقف دهد و چه میزان می توانید ورزش را ادامه دهید. در زمان بارداری شما مقدار زیادی کربوهیدرات از دست می دهید زیرا هم جنین نیاز به تغذیه دارد و هم بدن شما برای دوران شیردهی مقداری از آن را ذخیره سازی می کند. به همین دلیل امکان این که شما در دوران بارداری 10 الی 20 درصد از توانایی خود را برای ورزش کردن از دست بدهید بسیار طبیعی است زیرا جنین شما نیاز به تغذیه و رشد کافی دارد.

اما در سه ماهه دوم بارداری شما در بدن خود تغییراتی را احساس می کنید در این زمان بدن شما به وضعیت جدید عادت کرده است و چربی کمتری ذخیره می کند پس توانایی شما باز می گردد و می توانید مانند قبل از دوران بارداری توانایی کافی برای ورزش کردن داشته باشید.

سه ماهه سوم بارداری وضعیت جسمانی شما کاملا تغییر کرده است شکمتان روز به روز بزرگتر می شود، خون در قسمت پایین تنه شما بسیار است و با تورم دست و پا مواجه هستید بنابراین به طور طبیعی 35 الی 45 درصد از توانایی شما برای ورزش کردن کم می شود به این دلیل که بدن شما قادر نیست به تمام نقاط به طور طبیعی در هنگام ورزش و یا فعالیت های زیاد خون رسانی کند بنابراین شما خسته تر می شوید. همیشه به یاد داشته باشید در دوران بارداری به صدای بدن خود گوش دهید.


آیا ورزش یوگا در دوران بارداری مناسب است؟

یکی از بهترین ورزش هایی که می توانید آن را در دوران بارداری فرا بگیرید و یا به آن ادامه دهید یوگاست. که تقویت و توازن و کشش و همچنین آرامش ذهنی و بدنی می شود. اگر شما قبل از دوران بارداری با این ورزش آشنا نبودید الان فرصت خوبی است که آن را تجربه کنید. در برخی از روش های یوگا مانند بیک رام دمای اتاق باید بین 30 تا 38 درجه باشد که این دما برای مادر و جنین مناسب نیست زیرا در دوران بارداری گرما از طریق جفت به جنین انتقال می یابد و جنین راهی برای خلاصی از این گرما ندارد. پس شما باید توجه داشته باشید که دمای بدن خود در هر حالتی چه در هنگام ورزش و چه در حالت عادی مناسب نگهدارید تا از بروز مشکلات و اختلالات بر روی سیستم عصبی جنین از بین ببرید.

حتما بخوانید: مقالات والدین متفاوت


آیا می توانیم در دوران بارداری تنیس بازی کنیم؟

ورزش های مانند تنیس که نیاز به تحرک و حرکت و عکس العمل سریع دارد برای مادر و جنین خطرزاست. زیرا در دوران بارداری مرکز ثقل بدن تغییر می کند و این واکنش سریع باعث می شود در دوران بارداری خطر زمین خوردگی در شما افزایش پیدا کند و جنین از جفت جدا شده و حتی باعث زایمان زودرس در شما شود. بنابراین ما توصیه می کنیم در دوران بارداری ورزش های سبک تری را انتخاب کنید.

ورزش های شدید در سه ماهه اول بارداری باعث می شود مسیر اکسیژن رسانی به جفت و جنین به سمت ماهیچه ها تغییر پیدا کند و این امر سبب می شود تا جنین به اندازه کافی نتواند رشد کند. تمرینات ایروبیک نیز باعث انقباض عضلات شده و مسیر خونی به سمت ماهیچه ها می کشاند و این باعث سقط جنین خواهد شد.


آیا می توانیم در دوران بارداری کوهنوردی کنیم؟

کوهنوردی در ارتفاعات بالای چهار هزار متر توصیه نمی شود. زیرا در ورزش هایی مانند کوهنوردی در هنگام صعود به دلیل کاهش غلظت اکسیژن امکان نرسیدن اکسیژن کافی به جنین زیاد است. اگر قصد کوهنوردی دارید ارتفاعات کم را انتخاب کرده و به صورت آرام حرکت کنید.


آیا با ورزش می توانیم از واریس دوران بارداری خلاص شویم؟

در دوران بارداری یکی از مشکلاتی ممکن است با آن مواجه شوید رگ های واریسی است که معمولا در پاها خود را نشان می دهند و در برخی مواقع نیز در دهانه واژن نیز نمایان می شوند. معمولا این رگ ها پس از زایمان از بین می روند اما شما می توانید با ورزش هایی که بهبود گردش خودنی کمک می کند این مشکل را مرتفع کنید. به عنوان مثال می توانید:

 1. از ایستادن زیاد به مدت طولانی خودداری کنید.
 2. سعی کنید در مواقع نشستن پاها روی هم نندازید.
 3. وزن خود را کنترل کنید.
 4. بهتر است در هنگام نشستن بر روی صندلی پاها را کمی بالاتر بیاوردید تا پاها آویزان نباشد.
 5. در مواقع خوابیدن یا دراز کشیدن به کمک یک متکا پاها ها بالاتر قرار دهید کافیست متکا را زیر مچ قرار دهید.
 6. ورزش هایی چون پیاده روی، یا ورزش های ساق پا و مچ پا می تواند کمک زیادی کند.

حتما بخوانید: تغذیه در دوران بارداری


سوالات متداول پزشکی در دوران بارداری

 

برخی از زوجین حتی پیش از باداری به پزشک مراجعه می کنند و تا زمان بارداری سعی می کنند زیر نظر پزشک باشند و سلامت خود را بسنجند. اما اگر شما تا قبل از این پزشک مخصوصی را برای خود در نظر نگرفتید حتما در زمان تایید بارداری تان یک پزشک متخصص را پیدا کنید تا با معاینات به موقع ماهانه و دستورات پزشکی بتواند شما را در بارداری سالم راهنمایی کند.


نکات مهم پزشکی در دوران بارداری

چه بیماری هایی در بارداری خطرناک است؟

مادران در دوران بارداری باید بسیار مراقب سلامتی و وضعیت جسمانی خود باشند زیرا مادر سالم می تواند جنینی سالم را پرورش دهد. در دوران بارداری برخی بیماری ها وجود دارد که با تشخیص سریع و درمان به موقع می توانید از پیشرفت آن بکاهید و یا حتی در مواردی نیز از آن پیشگیری کنید.

 1. فشار خون در بارداری

فشار خون یکی از بیماری هایی است که امکان ابتلا به آن در دوران بارداری برای مادران وجود دارد، اما برخی از مادران هستند که پیش از بارداری به این نوع بیماری دچار شده اند که آنها حتما باید در طول دوران بارداریشان با پزشک خود در ارتباط باشند تا به خود و جنین آسیبی وارد نشود ولی در این میان هستند مادرانی که پیش از بارداری این بیماری نداشته اند ولی درطول مدت بارداری با افزایش فشار خون مواجه هستند این مادران باید حتما به توصیه های پزشکی و درمان پزشکی بپردازند.

 1. بیماری های قلبی و عروقی در بارداری

اگر شما در دروان بارداری با علایمی چون تنگی نفس، سرفه های شبانه، سرفه های خونی، درد قفسه سینه و سنکوب مواجه شدید حتما به پزشک مراجعه کنید تا با معاینه دقیق به مشکل شما رسیدگی شود این علائم مربوط به بیماری های قلبی و عروقی در دوران بارداری است که باید حتما درمان شود زیرا در طول دوران بارداری خطر کم خونی و فشار خون و خونریزی را برای شما به دنبال خواهد داشت.

 1. عفونت های دستگاه تناسلی در بارداری

معمولا تشخیص این بیماری ها با معاینات پزشکی امکان پذیر است اگر شما به طور مداوم با پزشک خود در ارتباط باشید حتما می توانید از بروز این بیماری جلوگیری کنید و یا به موقع آن را درمان کنید. عفونت های دستگاه تناسلی در مادران باعث می شود تا نوزادانی با وزن کم بدنیا بیاورند و یا زایمان زود رس داشته باشند.

 1. دیابت در بارداری

بیماری دیگری که در دوران بارداری بسیار شایع است دیابت است که برخی از مادران قبل از بارداری به آن مبتلا هستند که برای سالم ماندن جنین باید حتما زیر نظر پزشک باشند ولی برخی دیگر در دوران بارداری به این بیماری مبتلا می شوند که باعث چاقی زیاد مادر و جنین شده و جنین هنگام تولد با مشکلاتی چون افت قند خون و کلسیم مواجه می شود. حتی در مواردی نیز دیابت باعث مرگ بی دلیل در جنین می شود.

 1. بیماری دستگاه گوارش در بارداری

یکی دیگر از بیماری های شایع این دوران که معمولا تمام مادران با آن مواجه هستند آن هم استفراغ های گاه و بی گاه این دوران مخصوصا در ماه های اولیه بارداری است که آن را می توانیم به دو دسته خفیف و متوسط تقسیم بندی کنیم. اگر این با نوع خفیف آن دسته پنجه نرم میکنید کافی ست کمی زنجبیل مصرف کنید تا این بیماری بهبود پیدا کند اما اگر دچار وع متوسط آن هستید حتما با پزشک خود مشورت کنید تا بتوانید هر چه زودتر بهبودی حاصل کنید. اگر این بیماری درمان نشود عوارضی چون پارگی مری و دیافراگم و درگیری کبد پیدا کنید.

حتما بخوانید: فایل‌های رایگان تربیت کودکان


عفونت های رایج در دوران بارداری چیست؟

 1. عفونت باکتریایی واژن در دوران بارداری

به طور طبیعی در قسمت مبهول زنان همیشه باکتری هایی وجود دارد اما در برخی مواقع این باکتری ها بیش از حد رشد پیدا میکنند در بین زنان باردار از هر 5 زن حداقل یک زن دچار عفونت های واژینال می شود. که این مسأله بیشتر مرتبط با تغییر هورمون های این دوران است. اگر این عفونت ها دست کم بگیرید و آن را درمان نکنید زایمانی زود رس و یا حتی نوزادی با وزن کم خواهید داشت.

تشخیص این عفونت ها بسیار ساده است با مراجعه به پزشک خود و یک تست از مایع داخل واژن شما و بررسی آن زیر میکروسکوپ می توان این عفونتها را تشخیص داد و راه درمانی را آغاز کرد. علایم عفونت باکتریایی واژن در دوران بارداری شامل:

 1. خارش در قسمت واژن
 2. درد در هنگام ادرار
 3. ترشحات رقیق سفید ومایل به خاکستری
 1. عفونت قارچی واژن در دوران بارداری

به طور طبیعی در واژن زنان قارچی به نام کاندیدا وجود دارد که در دوران بارداری با افزایش استروژن و پروژستون این مخمر بزرگ تر شده و مشکلاتی را برای شما بوجود می آورد. علل دیگری که ممکن است زنان باردار به این عفونت دچار شوند مصرف آنتی بیوتیک ها و یا مقاربت بدون محافطت است.

 علایم عفونت قارچی واژن در دوران بارداری شامل:

 1. درد و خارش و سوزش در ناحیه واژن

 2. قرمزی و تورم واژن و لبه های آلت تناسلی

 3. ترشحات سفید غلیظ پنیری شکل که بی بو هستند

 4. درد و ناراحتی در زمان رابطه جنسی

 5. سوزش در هنگام ادرار

 1. عفونت تریکوموناس واژن در دوران بارداری

امروزه یکی از رایج ترین نوع عفونت ها در بین زنان باردار وجود عفونتی با نام تریکوموناس است که بیش از 7 میلیون نفر آن را گزارش کرده اند. این عفونت از انگلی با همین نام در قسمت واژینال بوجود می آید.

علایم عفونت تریکوموناس واژن در دوران بارداری شامل:

 1. سوزش و خارش حتی در زمان رابطه جنسی

 2. داشتن ترشحات بد بو زرد کایل به سبز رنگ


چگونه از عفونت باکتریایی واژن در دوران بارداری جلوگیری کنیم؟

 1. از لباس های خیس و نم دارد استفاده نکنید.
 2. از روغن های بدن بعد از استخمام استفاده نکنید.
 3. از لباس های زیر نخی و یا پنبه ای استفاده کنید.
 4. از پوشیدن جوراب شلواری و شلوار تنگ خودداری کنید.
 5. سعی کنید هنگام دستشویی رفتن از جلو به عقب خود را بشویید.
 6. با لباس زیر بخوابید
 7. سعی کنید از لباس زیر آزاد استفاده کنید که هوا در آن جریان دارد.

چگونه از عفونت قارچی واژن در دوران بارداری جلوگیری کنیم؟

 1. بدون لباس زیر بخوابید.

 2. از لباس زیر های پنبه ای و نخی استفاده کنید.

 3. بدن خود را هیدراته نگه دارید و به طور مینگین در طول روز 8 لیوان آب بنوشید.

 4. بهتر است از غلاب و مواد غذایی سبوس دار استفاده کنید و شکر را کنار بگذارید.

 5. به هیچ وجه ادرارتان را نگه ندارید و به موقع دستشویی بروید.

 6. ماست بخورید زیرا ماست به دلیل داشتن باکتری لاکتوباسیلوس به عفونت های قارچی بدن کمک می کند.

حتما بخوانید: مقالات سه ماهه اول بارداری


چه آزمایش هایی را باید در دوران بارداری انجام داد؟

به احتمال زیاد زمانی که شما به پزشک خود برای اولین مراجعه می کنید او شما را دقیق از لحاظ فیزیکی معاینه می کند و برای تشخیص بهتر آزمایش هایی را برایتان در نظر می گیرد که معاینات پزشکی شامل:  قد و وزن، میزان طول رحم برای رشد جنین فشار خون، غربالگری دوران بارداری و آزمایشاتی چون: قند، پروتئین و باکتری.

 1. آزمایش خون: برای تشخیص بیماری سفلیس، ایمنی بدن در برابر سرخجه و هپاتیت، تعیین گروه خونی و Rh می باشد.
 2. نمونه برداری کوریون: این آزمایش در طی هفته های ششم تا بیستم برای تشخیص بیماری های ژنتیکی صورت می گیرد.
 3. تست HIV: این بیماری از دسته بیماری هایی است که در دوران بارداری از مادر به جنین انتقال می یابد که با تشخیص اولیه و صحیح می توان مانع از انتقال این بیماری به جنین شد و نوزادی سالم را بدنیا آورد.
 4. تست گلوکز(GTT): این تست برای سنجش و عملکرد سیستم بدن در مقابل مواد قندی است که طی این آزمایش به مادر شربت قندی داده می شود و در فواصل مختلف میزان قند خون او را اندازه گیری می کنند هر بی نظمی در روند سوخت و ساز وجود داشته باشد احتمال دیابت دوران بارداری بیشتر می شود.
 5. آزمایش استروپتوکک ب: این تست برای آن است که تشخیص دهند که این میکروب در بدن نوزاد وجود دارد یا خیر. در صورت وجود این میکروب با آنتی بیوتیک های مورد نظر این بیماری را مرتفع می کنند.
 6. هپاتیت ب: اگر پس از انجام این تست و مثبت بودن آن مواجه شدید نگران نباشید زیرا پس از تولد نوزاد بلافاصله به نوزاد واکسنی تزریق خواهند کرد تا بدن او مقاوم شود.

چه داروهایی را در دوران بارداری نباید مصرف کرد؟

زمانی که شما دچار سرماخوردگی، سردرد و یا بیماری های سبک می شود بدون تجویز پزشک و به راحتی از داروخانه برای خود دارو تهیه می کنید هر چند که این امر حتی در زمانی که شما باردار نیستد هم اشتباه است اما وقتی شما باردار می شوید دیگر نمی توانید سرخود و بدون تجویز پزشک دارو مصرف کنید زیرا هر دارویی که شما مصرف می کنید تاثیر مستقیمی بر روی جنین دارد و ممکن است جنین را دچار مشکل کند.

داروهایی که بطور شایع در دوران بارداری تجویز و مصرف می شوند شامل:

 1. آنتی بیوتیک ها

 2. داروهای کاهش فشار خون

 3. داروهای ادرار آور

 4. داروهای خواب آور

 5. داروهای آرامش بخش

داروها بر حسب خطر در دسته بندی های مختلفی قرار می‌گیرند که شامل:

دسته اول گروه A: این نوع داروها در زمان بارداری بر روی مادران باردارتست شده و میزان خطرزا بودن آن برای جنین بررسی شده اند و هیچ گونه علایمی که موجب خطر آفرینی برای جنین باشد در آنها دیده نشده است مانند برخی از ویتامین ها مثل اسیدفولیک.


چه واکسن هایی را در دوران بارداری باید تزریق کرد؟

مادران تازه باردار شده به طور معمول دچار استرس و نگرانی هستند به همین دلیل تجویز هر دارو و یا واکسنی آنها را دچار وسواس و نگرانی بیشتر می‌کند. اگر شما در طول دوران بارداری زیر نظر پزشک هستید به پزشک خود مطمن باشید زیرا او نیز به اندازه شما نگران وضعیت سلامتی‌تان است و اگر دارو و یا واکسنی را برای شما تجویز می‌کند به صلاح شماست.

واکسن‌های روتین در دوران بارداری شامل:

 1. واکسن هپاتیت ب

 2. واکسن کزاز- دیفتری

 3. آنفلونزا

واکسن آنفلونزا: به دلیل سرد و پایین آمدن سیستم ایمنی بدن مادران باردار توصیه می‌شود مادران در طول دوران بارداری از این واکسن استفاده کنند تا دچار انفلونزا و سرماخوردگی نشوند. مادرانی که در ماه‌های زمستانی سال باردار هستند معمولا یک دوز غیر فعال واکسن آنفلونزا را دریافت کنند اما مادرانی که دچار بیماری‌های قلبی، ریوی، دیابت و یا نقص سیستم ایمنی هستند باید در هرماهی که باردار هستند نسبت به دریافت این واکسن اقدام نمایند.

واکسن هپاتیت ب: این ویروس از طریق کبد وارد خون می‌شود و راه انتقال آن از مادر به جنین وجود دارد. که باید از این انتقال جلوگیری کنید. با انجام یک آزمایش به راحتی می‌توان تشخیص داد که شما نیاز به این واکسن دارید یا خیر.

واکسن کزاز-دیفتری:  کزاز و دیفتری نوعی بیماری عفونی خطرناک است که از طریق آلودگی زخم‌های عمیق و پوستی بوجود می‌آید. مادران می‌توانند با واکسینه کردن هم خود و هم فرزندشان را از معرض ابتلا به این بیماری در امان نگه دارند.

حتما بخوانید: مقالات سه ماهه دوم بارداری


چه بیماری هایی از مادر به جنین منتقل می شود؟

معمولاً جنین در مقابل برخی بیماری‌هایی که مادر در طول دوران بارداری و یا قبل از آن بدان دچار می‌شود محافظت می‌شوند. اگر سما در طول دوران بارداری خود به سرماخوردگی، ذات الریه، و یا حتی سینوزیت دچار شوید هیچ تاثیری بر روی جنین نمی‌گذارد. اما در این میان هستند بیماری‌هایی که بر روی جنین تاثیر گذاشته و با او متولد می‌شوند. برخی از این بیماری‌ها به شرح ذیل است:

 1. کامیدیا. ویروس کامیدیا در نزدیکی دهانه رحم مادر زندگی می‌کند. و چیزی در حدود 2 الی 4 درصد از مادران مبتلا به این باکتری هستند و هنگام به دنیا آمدن نوزادان را به آن آلوده می‌شوند. در حدود یک سوم این نوزادان در صورت عدم درمان دچار بیماری چشمی می‌شوند.
 2. بیماری پنج. درست فهمیدید بیماری 5. این بیماری یکی از شایع ترین بیماری‌هایی است که نوزادان به آن ابتلا پیدا میکنند و به این دلیل اسن آن را پنج گذاشته‌اند که این بیماری مقام پنچ را در بین بیماری‌های انتقالی از مادر به جنین را دارا است. با یک آزمایش پادتن می‌توان به وجود این بیماری پی برد.
 3. سوزاک. این بیماری اگر به درستی درمان نشود و به موقع به آن رسیدگی نکنید ممکن است باعث کوری در نوزادان شود. این جرم در قسمت کانال رحمی مادران قرار می‌گیرد و هنگام زایمان نوزاد با آن برخورد دارد.
 4. مونیلا( برفک). گاهی باید خارش‌های ناحیه تناسلی را در دروران بارداری بیشتر جدی بگیرید. زیرا بیماری برفک از آن دست بیماری‌هایی است که یکی از علایم آن خارش است. اگر نوزاد حین تولد با این ماده مخمری برخورد کند امکان بروز مشکلات در ناحیه زبان یا دهان را دارد.
 5. سفلیس. این بیماری از راه جفت به جنین انتقال می‌یابد و تاثیر بسیار مخربی بر روی مغز، چشم و استخوان جنین می‌گذارد. با درمان ممکن است بیماری از بین برود ولی بافت آسیب دیده به هیچ وجه ترمیم نمی‌شود. تشخیص این بیماری در ماه‌های اولیه بسیار مهم و ضروری است.

آیا می توانم در دوران بارداری از طب سوزنی استفاده کنم؟

طب سوزنی در دوران بارداری خطری به همراه ندارد. اما باید به یاد داشته باشید که حتما هنگام مراجعه به پزشک گوشزد کنید که در دوران بارداری به سر می‌برید زیرا در نقاطی مانند دست، شانه، پا و ... قسمت‌هایی وجود دارد که در هنگام بارداری باید از آنها اجتناب کرد. طب سوزنی در دوران بارداری می‌تواند به شما یاری رساند در زمان‌های تهوع صبحگاهی، خستگی، سوزش سر دل، دیابت و یا یبوست در دوران بارداری که با استفاده از طب سوزنی این مشکلات را مرتفع سازید.


آیا جنین در دوران بارداری بیمار می شود؟

از آنجایی که جنین آنقدر در دوران بارداری کوچک و ظریف است که نمی‌تواند از خود در مقابل بیماری‌ها مقاوت نشان دهد شما به عنوان یک مادر وظیفه محاظت از او را به عهده دارید. اما به دلیل عدم معاینه جنین به صورت مستقیم پزشکان با معاینه مادر و علایمی که مادران در این دوران دارند می‌توانند جنین سالم و بیمار را تشخیص دهند و راه‌های درمانی را شروع کنند. بدین ترتیب می‌توانیم بگوییم امکان بیماری جنین در دوران بارداری وجود دارد اما نه به شکلی در یک انسان بالغ نمایان می‌شود.


چه زمانی بیماری‌های ژنتیکی در جنین تشخیص داده می شود؟

ناهنجاری‌های مادرزادی و یا همان بیماری‌های ژنتیکی می‌توان با استفاده از روش‌های مختلف شناسایی کرد. این آزمایشات در سه ماهه ی اولیه بارداری برای تشخیص نقص در جنین صورت می‌گیرد. این آزمایشات شامل آزمایشات تشخیصی و غربالگری می‌باشد. این ‌آزمایشات معمولا در هفته 11 الی 13 بارداری انجام می‌شود. و البته که در سونوگرافی در همین هفته‌ها نیز با تشخیص ضخامت پوست پشت گردن جنین و غیر طبیعی بودن آن پزشک را بر آن میدارد که دقیق‌تر به روند شکل گیری جنین توجه داشته باشد.

حتما بخوانید: مقالات سه ماهه سوم بارداری


آیا می توانیم در دوران بارداری جنسیت آن را تغییر داد؟

بسیاری از والدین می‌خواهند خودشان تعیین جنسیت در دوران بارداری را انجام دهند اما به درستی نمی‌دانند که این عمل در دوران بارداری امکان پذیر نیست و هنگامی که عمل لقاح صورت می‌گیرد جنسیت جنین نیز مشخص می‌شود. برای تعیین جنسیت باید قبل از بارداری اقدام کنید. و به دستورات غذایی که در دوران بارداری داده می شود توجه نکنید.


چه زمانی می توانیم جنسیت جنین را تشخیص دهیم؟

یکی از مهمترین سونوگرافی‌هایی که امروزه مادران باردار انجام می‌دهند سونوگرافی برای تشخیص جنسیت جنین است اما اینکه چه زمانی قادر هستیم به جنسیت کامل جنین پی ببریم نکته دیگری است. امروزه کیت‌های خاصی وارد بازار شده است که با آن می‌توانند در هفته دهم بارداری به جنسیت جنین پی ببرند. اما هنوز این تست بسیار قابل قبول نبوده و سونوگرافی در هفته‌های 18 الی 20 دوران بارداری بهترین راه تشخیص برای تعیین جنسیت جنین است.


چگونه می توانیم زمان زایمان را تعیین کنیم؟

بسیاری از مادرانی که به تازگی باردار شده‌اند دوست دارند بدانند تاریخ فارق شدن و بدنیا آمدن فرزندشان چه زمانی است. هر حاملگی حدوداً 280 روز به طول می‌انجامد حدود 40 هفته پس از آخرین قاعدگی. شما می‌توانید با یک محاسبه به تاریخی تقریبی دست پیدا کنید.

شما می‌توانید از شروع آخرین قادعدگی خود 280 روز یا 40 هفته و زمان زایمان را به طور تقریبی بدست آورید.

یا می‌توانید پس از نوشتن آخرین تاریخ قاعدگی هفت روز به آن اضافه کنید و 3 ماه را از آن کم کنید و یک سال به سال آن اضافه کنید.

به عنوان مثال تاریخ آخرین قاعدگی شما 3/9/84 می باشد

شما باید 7 روز به (3) اضافه کنید = 10

و سپس ماه 9 را نیز سه ماه کم کنید = 6

و پس از این سال 84 را نیز یک سال اضافه کنید = 85

تاریخ زایمان شما تقریبا 10/ 6 / 85 است.

حتما بخوانید: رشد مناسب جنین


سزارین بهتر است یا زایمان طبیعی؟

هنوز هم در برخی از کشورهای دنیا سزارین متقاضیان بیشتری نسبت به زایمان طبیعی دارد. اما پیش از اقدام به انجام سزارین و یا زایمان طبیعی بهتر است تا تمام جوانب را بدانید و اطلاعات کافی در این مورد داشته باشید. از مزایای سزارین می‌توان تنها به این نکته اشاره کرد که مادران نحوه بدنیا آمدن نوزاد و تاریخ آن را می‌دانند و کار برای جراحان از قبل مشخص شده است. اما این نکته بسیار مهم را یاد آور می‌شویم که این عمل بزرگ شکمی با عوارضی همراه است. از دیگر مشکلات عمل سزارین می‌توان به لختگی خون در پاها و لگن اشاره کنیم که اگر مادران یک روز پس از فارغ شدن حرکت نکنند حتما با خطر مواجه می‌شوند. یا در حین عمل ممکن است آنها به دلیل خونریزی به واحدهای خونی بیشتری نیاز داشته باشند.

اما مادرانی که زایمان طبیعی را انتخاب می‌کنند خیلی زودتر از مادران سزارینی به زندگی عادی و معمولی خود باز می گردند و به واسطه ورزش و پس از زایمان سریع تر به تناسب اندام می‌رسند. مادران در زایمان طبیعی به راحتی به نوزادان خود شیر می‌دهند و این شیردهی به آنها کمک می‌کند تا در روز 500 کالری بسوزانند.

در تحقیقات به عمل آمده نوزادانی که با عمل سزارین به دنیا آمده‌اند ابتلا به بیماری‌های آلرزیک، دیابت نوع اول و آسم در آنها بیشتر دیده می‌شود.


آیا در دوران بارداری باید به پزشک دهان و دندان مراجعه کرد؟

به عنوان یک مادر باردار باید بدانید که شما نسبت به دیگران در دوران بارداری بیشتر مستعد به بیماری‌های دهان و دندان و یا خونریزی لثه هستید و این بیماری‌های دهانی بر روی جنین شما تاثیر گذار است مراقبت‌های عمومی و ایمنی در دوران بارداری را رعایت کنید و زمانی که ضروری بود، اشعه ایکس و پر کردن دندان انجام دهید.


آیا می توانیم در دوران بارداری جراحی زیبایی انجام دهیم؟

هر نوع عمل جراحی زیبایی در دوران بارداری ممنوع است حتی عمل بینی. شاید به ظاهر بینی شما ارتباطی با رحم و جنین نداشته باشد اما آرام بخش‌ها و تسکسن دهنده‌های دردی که شما طی این دوران مصرف می‌کند به طور مستقیم بر روی جنین تاثیر می‌گذارد.


چگونه می توانیم عفونت واژنی را در دوران بارداری درمان کنیم؟

اگر شما در سه ماهه نخست بارداری قرار دارید و با پزشک خود مشورت کردید ممکن است یکی از راه های پیشنهادی او برای شما صبرکردن باشد و شما تا سه ماهه دوم بارداری صبرکنید. اما در برخی مواقع این عفونت ها خود به خود درمان می شومد و اگر درمان نشد با جویز پزشک از آنتی بیوتیک های مناسب استفاده نمایید.

حتما بخوانید: نکات بارداری چند قلویی


سوالات متداول درباره تغذیه در دوران بارداری

 

تغذیه در دوران بارداری

اولین چیزی که پس از آن که متوجه می‌شوید باردار هستید و جزو دغدغه‌هایتان می‌شود تغذیه در دوران بارداری است که جزو مهم‌ترین مباحثی است که باید به آن توجه کنید زیرا تغذیه در دوران بارداری رابطه مستقیم با سلامت شما و جنین دارد. پس حتما در اولین قرار ملاقاتتان با متخصص و ماما در این باره صحبت کنید تا نکات مهم تغذیه‌ای را به شما یادآور شود. مطمئناً در دوران بارداری تغذیه شما متفاوت خواهد بود.


آیا در دوران بارداری می‌توانم رژیم لاغری بگیرم؟

صراحتا باید به شما بگویم فکر لاغر شدن در دوران بارداری را به طور کامل از ذهن خود بیرون کنید. زیرا شما با تغذیه درست می‌توانید وزن مناسب را در دوران بارداری داشته باشید. اگر شما در این دوران بخواهید رژیم غذایی بگیرید مواد غذایی مورد نیاز جنین را در طول 9 ماهه بارداری به جنین نمی‌رسانید. برای آنکه وزن مناسب داشته باشید می‌توانید با شاخص وزنی مناسب و مشاوره از پزشک خود وزن خود را در دوران بارداری متعادل نگه دارید بطوری که نه به شما لطمه‌ای وارد شود و نه به جنین. تغذیه شما رابطه مستقیمی با رشد جنین دارد. بنابراین گرسنه ماندن شما در طول مدت روز جنین را با اختلال رشد مواجه می‌سازد. شما با ورزش کردن و استفاده از مواد غذایی مناسب می‌توانید تناسب اندام خود را در طول دوران بارداری حفظ کنید.


وزن مناسب در دوران بارداری چقدر است؟

مطلبی که باید در این دوران قبول کنید اضافه وزن است اما نه هر اضافه وزنی. افزایش وزن در دوران بارداری یک اتفاق عادی است زیرا بدن شما در این دوران باید بتواند پذیرای فرزند شما باشد. افزایش وزن در هر مادری متفاوت است و اضافه وزن در هفته های مختلف با یکدیگر فرق دارد. اگر در طول مدت بارداری‌تان مشکل کمبود وزن و یا اضافه وزن دارید حتما با پزشک خود صحبت کنید و رژیم مناسب را دریافت کنید.

سه ماهه اول بارداری: 1 الی 3 کیلو گرم

سه ماهه دوم: هر هفته نیم کیلو گرم الی 750 گرم

سه ماهه سوم: هر هفته نیم کیلو

باید توجه داشته باشید مادرانی که چند جنین در شکم دارند وزنشان با دیگر مادران تک جنینی متفاوت است.

حتما بخوانید: روانشناسی جنین


چه میزان وزن گیری در دوران بارداری مناسب است؟

شاید در حال حاضر شما دو نفر باشید اما اصلا نیازی نیست به اندازه دو نفر از مواد غذایی استفاده کنید. هر مادر باردار به طور متوسط در طول مدت بارداری تنها 300 کالری بیشتر از قبل از دوران بارداری‌اش مصرف می‌کند. اما شما قبل از بارداری باید به وزن ایده‌ال برسید تا جنین دچار اختلال رشد نشود. به طور میانگین در دوران بارداری شما 12 الی 16 کیلوگرم وزن اضافه می‌کنید. اگر شما قصد بارداری دارید حتما به وزن خود توجه کنید در صورت کمبود وزن باید ابتدا خود را به وزن طبیعی برسانید و یا در طول بارداری خود وزنتان در حدود 15 الی 18 کیلوگرم اضافه شود. مادران بارداری که پیش از بارداری اضافه وزن دارند و شرایط کم کردن وزن را ندارند در طول مدت بارداری باید وزنی معادل 7 الی 11 کیلوگرم اضافه کنند. در بارداری مادرانی که دوقلو دارند 16 الی 21 کیلوگرم اضافه وزن دارند.


کمبود وزن در دوران بارداری و تاثیر آن بر روی جنین چیست؟

پیش از هرچیزی باید علت کاهش وزن و کمبود وزن را بیابید. مهمترین عامل کمبود وزن در دوران بارداری رژیم نادرست غذایی است. همانطور که می دانید در دوران بارداری حال روحی و جسمی مادران در حال تغییر است ممکن است کاهش اشتها، تهوع‌ صبحگاهی و یا حتی استراحت کم یا بیش از اندازه فعالیت داشتن خود موجب کاهش وزن خواهد شد. اگر پزشک شما تشخیص دهد که کاهش وزنتان ناشی از فعالیت زیاد باشد پزشک برای شما استراحت بیشتری را در نظر خواهد گرفت اما در غیر این صورت ممکن است از مکمل‌ها و رژیم غذایی مناسبی استفاده کنید.


برای افزایش وزن در دوران بارداری باید چه کارهایی انجام دهم؟

برای این کار حتما با پزشک خود مشورت کنید تا قبل از هر اقدامی مطمن شوید وزن شما مطابق استاندارد پیش نمی‌ورد. و سپس زیر نظر پزشک رژیم غذایی که را که تاکنون داشته‌اید را بررسی کنید تا در صورت لزوم برای شما مکمل‌های غذایی و یا دارویی به میزان لازم تجویز شود. استفاده از مواد غذایی انرژی‌زا و قندی و پرکالری در غذای اصلی و میان وعده‌ها می‌تواند شما را به وزن مطلوب برساند.


در دوران بارداری باید چه مواد غذایی را مصرف کرد؟

مصرف مواد غذایی مناسب و مغذی در دوران بارداری برای وزن گیری و رشد جنین بسیار مهم است. اما در این میان باید به سالم بودن مواد غذایی و تازگی آن اهمیت داد. زیرا هر ماده غذایی آنقدر مغذی نیست که نیاز جنین شما را تامین کند. به برخی از این مواد غذایی که باید در رژیم غذایی شما وجود داشته باشد اشاره خواهیم کرد:

 1. نان و غلات : به جرات می‌توانیم بگویم این گروه از مواد غذایی منبع اصلی تامین انرژی برای بدن شما هستند. این گروه از مواد غذایی سرشار از کربوهیدرات و نشاسته است. نان و غلات بغیر از آن که منبع انرژی است بخشی از پروتئین، آهن و ویتامین‌های گروه B را برای بدن تامین می‌کند.
 2. سبزیجات: یکی دیگر از مواد غذایی مهمی که باید در رژیم غذایی در دوران بارداری به آن توجه داشت سبزیجات است. زیرا سبزیجات منبع مهمی از ویتامین‌های A.B.C و اسیدفولیک و پتاسیم هستند. همچنین مصرف سبزیجات و غلات به همراه نان خود باعث جذب نشاسته می‌شود. که این امر باعث می‌شود در طول روز به میزان قابل توجهی قند خون شما تامین شود. سعی کنید سبزیجات را به صورت روزانه و تازه مصرف کنید.
 3. میوه: مصرف میوه در طول دوران بارداری به مادر در تامین انواع ویتامین‌ها کمک می‌کند. شما می‌توانید میوه را به صورت خشک، کمپوت، آب میوه و یا سالاد میوه مصرف کنید. مصرف 3 تا 4 واحد میوه در طول روز برای زنان باردار مناسب است. برخی میوه‌ها که دارای ویتامین C هستند مانند پرتقال به جذب آهن موجود در مواد پروتئینی کمک می‌کنند.
 4. لبنیات: مصرف مواد لبنی به دلیل داشتن ویتامین‌های A.B2 برای استحکام بخشین به دندان و استخوان بسیار ضروری و مهم است. اگر بدن شما به میزان کافی کلسیم داشته باشد مطمنن در دوران بارداری کمتر به مسمومیت دچار خواهید شد. اگر میزان کلسیم رسیده به جنین در طول دوران بارداری کم باشد، به اجبار جنین از کلسیم استخوانی مادر تغذیه می‌کند و مشکلاتی را برای مادر به وجود می‌آورد. متخصصان تغذیه مصرف روزانه 3 الی 4 واحد تغذیه از گروه لبنی را توصیه می‌کنند.
 5. پروتئین و آهن: پروتئین در رشد جنین بسیار تاثیرگذار است. بخصوص در سه ماهه دوم و سه ماهه سوم بارداری. گوشت، حبوبات، تخم مرغ، مرغ و ماهی منبع اصلی تامین پروتئین و آهن هستند. کمبود پروتئین ممکن است جنین را با اختلالات رشد و شکل گیری بافت‌های سلولی مواجه سازد. اگرچه مادران فقر آهن را با این میزان مصرف برای خود تامین نمی‌کنند اما مصرف این قبیل از مواد غذایی در کنار مکمل‌های آهن به آنها بسیار کمک خواهد کرد. ماهی سرشار از ویتامین اومگا3 است که برای تکمیل سیستم عصبی جنین بسیار مفید است.

حتما بخوانید: جنین می‌فهمد باور کنید!


 در دوران بارداری چه مواد غذایی را نباید مصرف کرد؟

مواد غذایی در دوران بارداری در کل به دو دسته تقسیم می‌شوند یک دسته مفید و یک دسته مضر. مادران باردار باید توجه داشته باشند که در طول مدت بارداری و شیردهی باید به گونه‌ای تغذیه کنند که مواد مغذی لازم را به جنین برسانند. بهتر است در دوران بارداری خیلی به چاق شدن خود خورده نگیرید به طور میانگین زنان در دوران بارداری نسبت به قد و وزن قبل از بارداری شاخص توده بدنی‌شان چیزی در حدود 18.5 الی 25 خواهد شد که این میزان برای رشد جنین مناسب است. اگر شما رژیم درستی نداشته باشید جنین با کمبود وزن و اختلال در رشد مواجه می‌شود.

در دوران بارداری باید برخی مواد غذایی را کم و گاهی حتی کنار بگذارید به عنوان مثال:

 1. خوردن چای سیاه، نوشیدنی‌های کافئین دار و قهوه را محدود و در صورت لزوم مصرف نکنید.
 2. در مصرف سویا و مشتقات آن احتیاط کنید.
 3. نوشیدن الکل را به طور کامل فراموش کنید.
 4. سیگار، قلیان و مواد مخدر را حذف کنید.
 5. از مصرف جگر بپرهیزید، زیرا حاوی مقادیر زیادی ویتامین A می باشد که جنین را به خطر می‌اندازد.
 6. از مصرف مواد غذایی تند و پر ادویه خودداری کنید.
 7. سعی کنید از طعم دهنده و رنگ دهنده‌های طبیعی در غذا استفاده کنید.
 8. در مصرف شیرینی‌جات و مواد قندی احتیاط لازم را داشته باشید.
 9. مصرف بادام زمینی و بادام هندی در این دوران باعث می‌شود تا فرزندتان دچار آلرژی پس از تولد شود

چه مواد غذایی باعث سقط جنین می‌شود؟

شما به عنوان یک مادر باردار وظیفه دارید تا در دوره بارداری سلامت جنین خود را تامین کنید و او را از هر خطری دور نگه دارید. شاید باورتان نشود ولی اگر رژیم مناسب غذایی‌تان را رعایت نکنید باعث می‌شوید تا جنین به خطر بیوفتد و یا حتی دچار سقط جنین شوید. برای جلوگیری از این موضوع به برخی نکات دقت کنید.

 1. سبزیجات نشسته: قطعا که سبزیجات برای شما در این دوران بسیار مفید خواهد بود اما سبزیجات نشسته اولین عامل برای سقط جنین می‌باشد.
 2. ماهی جیوه‌دار: مصرف مواد غذایی دارای جیوه باعث می‌شود تا جنین با اختلال رشد مغزی و آسیب مغزی مواجه شود. کوسه ماهی، ماهی خالخالی، ماهی تیفلی گونه‌هایی از ماهیانی است که دارای جیوه هستند.
 3. نوشیدنی‌های کافئین‌دار: بهتر است زنان باردار در 3 ماهه اول بارداری خود از مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار پرهیز کنند.
 4. صدف خام: در کل باید مصرف مواد غذایی خام را از برنامه غذایی خود حذف کنید زیرا باعث عفونت‌ شده و این به جنین آسیب می‌رساند.
 5. غذاهای دریایی دودی: این نوع مواد غذایی مکن است به لیستریا آلوده باشند که این باعث سقط جنین خواهد شد.
 6. شیرغیرپاستوریزه: هنگام خرید گوشت مطمن شوید که گوشت تازه باشد نه منجمد که امکان وجود لیستریا در گوشت می‌شود.
 7. آناناس: آناناس حاوی برملائین است که بدترین ماده غذایی است می توانید در دوران بارداری مصرف کنید. برخی به غلط آب آناناس را برای زایمان آسان مصرف می‌کنند که این یک باور غلط است.
 8. پاپایا: این ماده غذایی حاوی آنزیم‌های خطرناکی است که در طول دوران بارداری باعث انقباض رحمی شده و منجر به سقط جنین خواهد شد.

حتما بخوانید: راه‌های تقویت هوش جنین


چگونه در بارداری حالت تهوع را کم کنیم؟

تهوع در بارداری امری جدا نشدنی در دوران بارداری است که هر خانم بارداری آن را تجربه می‌کند اما راه حل‌هایی برای جلوگیری از ازدیاد آن وجود دارد که می‌توان با به کارگیری آنها را کم کرد.

 1. بالای سرتان یک بسته بیسکوئیت نمکی بگذارید که در هنگام بیداری اول صبح قبل از بلند شدن از رختخواب چند عدد از آن را میل کنید زیرا شوری آن هم در اول صبح باعث می‌شود در طول روز احساس تهوع و ویار نکنید.
 2. زنجبیل نیز از آن دست مواد خوراکی است که می‌توانید صبح همراه با چای خود میل کنید تا از تهوع روزانه شما کم کند و نفخ شکم را نیز برطرف سازد.
 3. لیمو ترش نیز یکی دیگر از آن مواد خوراکی است که هم می‌توانید از آن میل کنید هم می‌توانید آن را ببویید. بوییدن و یا حتی خوردن لیمو ترش به شما کمک می‌کند تا کمتر دچار تهوع شوید.

آیا می‌توانم در دوران بارداری قهوه مصرف کرد؟

هنوز مضرات نوشیدن قهوه در دوران بارداری کشف نشده است. اما محققان توصیه می‌کنند در دوران بارداری از خوردن قهوه بپرهیزید زیرا هم زایمان را برایتان سخت‌تر می‌کند و هم دوران بارداری را. اگر قصد بارداری دارید حتما میزان مصرف قهوه خود را تا جایی که امکان دارد کاهش دهید و یا از نوشیدنی دیگری استفاده کنید.


بهترین دمنوش‌ها برای دوران بارداری کدام است؟

نوشیدن دمنوش‌های گیاهی بسیار مفید است زیرا دمنوش‌ها و چای‌های گیاهی حاوی پلی فنول‌هایی است که برای محافظت از قلب مفید است. اما توصیه می‌کنیم قبل از نوشیدن هر دمنوش خواص و مضرات آن را به خوبی مورد بررسی قرار دهید و بعد مصرف کنید در زیر نمونه‌ ای از چند دمنوش مفید در دوران بارداری را به شما توصیه می‌کنیم:

 1. دمنوش برگ تمشک: از هفته 24 بارداری به بعد از آن استفاده شود. این دمنوش از خونریزی بعد از زایمان جلوگیری می‌کند.
 2.  دمنوش زنجبیل: برای زنانی که در دوران بارداری با مشکل معده و روده مواجه هستند مفید است. همچنین برای تهوع‌های صبحگاهی در دوران بارداری.
 3. دمنوش نعنا فلفلی: برای تسکین دردمعده و تهوع صبحگاهی توصیه می‌شود.
 4. دمنوش ریبوس: تسکین رفلکس معده و حاوی آنتی اکسیدان و سرشار از کلسیم است.
 5. دمنوش قاصدک: سرشار از پتاسیم است.
 6. دمنوش بادرنجویه: این دمنوش آرام بخش و کم کننده استرس و اضطراب است.
 7. دمنوش بابونه: این دمنوش کم کننده التهاب مفاصل و خواب آور است.
 8. دمنوش گزنه: این دمنوش سرشار از کلسیم، آهن و منیزیم است.

حتما بخوانید: 7 ویژگی مغز جنین


سوالات عمومی متداول در بارداری

 

آیا می‌توانم در دوران بارداری سفر کنم؟

اگر در دوران بارداری به هر دلیلی مجبور به سفر شدید باید بخاطر داشته باشید با پزشک خود مشورت کنید و از صحت و سلامت خودتان و جنین آگاه شوید و سپس راه‌های بی‌خطری را برای سفر خود انتخاب کنید. در صورتی که سفر برای شما و جنین عارضه‌ای نداشته باشد می‌توانید سفر کنید. بانوانی که سقط جنین داشته‌اند حتما باید قبل از هر اقدامی با پزشک مشورت کنند.


آیا می‌توانم در دوران بارداری با هواپیما سفر کنم؟

چنانچه از نظر پزشکی سالم هستید می‌توانید در سه ماهه سوم و تا قبل از هفته 36 سفری بی‌خطر داشته باشید اما باید به راحتی خودتان در کابین هم توجه داشته باشید. البته برخی خطوط هواپیمایی از سفر بانوان بدون نامه پزشک خودداری می‌کنند پس باید قبل از هر اقدامی موارد را بررسی کنید.


آیا می‌توان در دوران بارداری با قطار سفر کنم؟

سفر با قطار برای مادران بارداری که در سه ماهه اول هستند و با مشکلاتی مانند فشار خون و دیابت دست و پنجه نرم می‌کنند بسیار سخت است و ما توصیه می‌کنیم این سفر را به تاخیر بیاندازند. در غیر این صورت می‌توانید با مشورت از پزشک خود و در نظر گرفتن تمام مسائل ایمنی و پزشکی راهی سفر شوید.

حتما بخوانید: بسته تقویت هوش جنین


آیا می‌توان در دوران بارداری مانیکور کنم؟

اگر قصد مانیکور و پدیکور و یا کاشت مژه در سالن‌های آرایشی دارید حتما از استریل بودن مواد و وسایل آن با خبر شوید زیرا عدم توجه به بهداشت ممکن است شما را با مشکلات و بیماری‌هایی مانند هپاتیت درگیر کند. توجه داشته باشید که حد الامکان از مواد و وسایل یکبار مصرف استفاده شود. از نظر پزشکی مانیکور و پدیکور در دوران بارداری هیچ گونه خطری ندارد.


آیا می‌توانم در دوران بارداری موهایم را رنگ کنم؟

هنوز محققان پاسخ صری و روشنی برای این موضوع پیدا نکرده‌اند اما مطلبی که باید به آن اشاره کرد اسن است که مطالعات نشان داده است با رنگ کردن مو و لمس مواد شیمیایی بر روی پوست باعث می‌شود که این مواد جذب خون شده و به جنین برسد. در حیوانات این امر باعث نقص جنین می‌شود اما در انسان‌ها مطالعات جواب قطعی برای آن در نظر نگرفته است ولی پزشکان معتقد هستند که حدالامکان رنگ کردن موها را به سه ماهه سوم بارداری موکول کنید تا جنین را در معرض آسیب قرار ندهید.


آیا می‌توانم در دوران بارداری سولاریم بریم؟

خبر خوب این است که مواد تشکیل شده در لوسین و کرم‌های برنزه بی‌خطر و بی‌ضرر هستند و شما می‌توانید بدون هیچ نگرانی در دوران بارداری از سولاریم استفاده کنید. ولی استفاده از اسپری‌های برنزه به هیچ وجه توصیه نمی‌شود زیرا این اسپری‌ها دارای بو و عطری هستند که در ریه می‌نشیند. و حتی ممکن است با نشستن بر روی پوست شما وارد جریان خون شما شود و رشد جنین را تحت تاثیر قرار دهد.

حتما بخوانید: تقویت هوش کوآنتومی


 

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزشی خستگی ذهن کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

دلایل تولد کودکان بعد از موعد زایمان چیست؟

دلایل تولد کودکان بعد از موعد زایمان چیست؟

دلایل تولد کودکان بعد از موعد زایمان چیست؟ 80% کودکان با دو هفته فاصله از موعد زایمان (دو هفته قبل یا بعد از آن) به دنیا می‌آیند و ٪10 از کودکانی که بیش از دو هفته زودتر از موعد زایمان متولد می‌شوند نارس هستند.

واکنش های جسمی و احساسی پس از زایمان

واکنش های جسمی و احساسی پس از زایمان

واکنش های جسمی و احساسی پس از زایمان  واکنشهای جسمی در زایمان سزارین: اگر چه برای همه خانم ها سخت ترین روز، روز اول است ولی تغییرات فیزیکی طبیعی است درد زیادی را در محل شکاف روی شکمتان احساس می کنید و حرکت در رختخواب برایتان مشکل است. 

خواص انجیر در بارداری

خواص انجیر در بارداری

خواص انجیر در بارداری عجب! در یک فنجان انجیر مقدار 5 گرم فیبر وجود دارد. انجیر دارای فیبر، کلسیم، آهن و دیگر مواد غذایی خوب برای خانم‌‌های باردار است که خوشبختانه در ایران انجیر به صورت تازه و خشک به طور فراوان یافت می شود.

هفته سی ام بارداری

هفته سی ام بارداری

در هفته سی ام بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی ام بارداری و نکات مهم درباره هفته سی ام بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

مرحله دوم زایمان ( فشار و تولد نوزاد )

مرحله دوم زایمان ( فشار و تولد نوزاد )

مرحله دوم زایمان بالاخره می شنوید که کاملاً باز شده اید و کودک از قسمت آخر کانال زایمان عبور کرده است. موی سر کودکتان برای دیگران و برای شما (با آینه) قابل مشاهده است. حالا می توانید زور و فشار را وارد کنید.

کنترل بیماری ها قبل از بارداری

کنترل بیماری ها قبل از بارداری

کنترل بیماری‌ها قبل از بارداری برخی بیماری‌های موجود قبل از بارداری بر روی بارداری نیز تاثیر دارند و برخی از آن‌ها نیز بالعکس تاثیری ندارند که در این بحث می‌‍خواهیم به آن‌ها بپردازیم.

نظرات

s a
۱۳۹۷/۱۰/۱۹۰۰
پاسخواقعا مطالب بارداریتون جامع اس. خواهر این سایت رو به من معرفی کرده و واقعا خیلی خوبه ممنون.
مژگان زندی
۱۳۹۷/۱۰/۲۰۰۰

درود و سپاس از همراهی شما

از اینکه ما رو در جریان میگذارید بسیار سپاس گذاریم 

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 10

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید