قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

بارداری مجدد پس از زایمان

بارداری مجدد پس از زایمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/06 0 نظر 155 بازدید

بارداری مجدد پس از زایمان

هنوز پزشکان و والدین به اتفاق نظر دربارهی زمان دقیق و مناسب بارداری مجدد پس از زایمان قبلی نرسیده‌اند. احتمالاً مهم‌ترین عامل در اقدام به بارداری مجدد این است که فرد از لحاظ سلامت عمومی شرایط مناسبی داشته باشد. اگر بتوانید به وضعیت سلامت قبل از بارداری تان برسید و وزن مناسب و ایده آل خود را پس از بارداری به دست آورید و فقدان ویتامین‌ها و مواد معدنی از دست ........

بارداری مجدد پس از زایمان


هنوز پزشکان و والدین به اتفاق نظر دربارهی زمان دقیق و مناسب بارداری مجدد پس از زایمان قبلی نرسیده‌اند. احتمالاً مهم‌ترین عامل در اقدام به بارداری مجدد این است که فرد از لحاظ سلامت عمومی شرایط مناسبی داشته باشد. اگر بتوانید به وضعیت سلامت قبل از بارداری تان برسید و وزن مناسب و ایده آل خود را پس از بارداری به دست آورید و فقدان ویتامین‌ها و مواد معدنی از دست رفته تان (به خصوص آهن و کلسیم) را جبران کنید، خیلی زود می‌توانید ظرف 6 ماه تا یک سال پس از زایمان قبلی، باردار شوید. البته اگر بارداری قبلی تان سخت و پردردسر بوده یا زایمان سختی داشته اید یا خون زیادی پس از زایمان از دست داده اید، بهتر است تا رسیدن به بهبودی کامل، منتظر بمانید و اقدام به بارداری نکنید.

                                                  بارداری مجدد


 بسیاری از خانم‌ها گاهی چند ماه پس از زایمان فوراً باردار می‌شوند، برخی از آنها از این امر استقبال می‌کنند؛ اما بیشتر شان شوکه می‌شوند. این شرایط اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که فرد فکر می‌کند این بار باید از چند ماه قبل از موعد مورد نظر برای شروع بارداری، اقدام کند. اما ما این روش را توصیه نمی‌کنیم، زیرا گاهی ممکن است فوراً پس از اقدام به بارداری فرد باردار شود. بنابراین قبل از تلاش برای بارداری، از خودتان بپرسید که آیا آمادگی بارداری فوری را دارید. 

حتما بخوانید: سن بارداری


همچنین از خودتان بپرسید که ایده آل‌ترین فاصله‌ی سنی بین فرزندان تان چقدر است. بعضی مردم فکر می‌کنند بهتر است فاصله‌ی سنی بین فرزندان شان کم باشد، بدین ترتیب فرزند اول آن قدر بزرگ و عاقل نشده که به وجود فرزند جدید حسادت کند و خودش را یکی یکدانه‌ی خانه بداند. اما بعضی دیگر معتقدند که باید فاصله‌ی سنی بیشتری بین کودکان باشد تا فرزند بزرگتر به قدر کافی عاقل شده باشد که بتواند وجود یک خواهر یا برادر جدید را درک کند. از همه مهمتر، آمادگی شما و همسرتان برای حضور فرزندی جدید است. تصمیم شما ممکن است تحت تأثیر آمادگی روحی و روانی و به علاوه استطاعت مالی مناسب و به همان نسبت آمادگی و سلامت جسمی تان باشد.


آگاهی نسبت به میزان تفاوت در هر بارداری


 به طور طبیعی هر مادری، بارداری دوم خود را با بارداری اولش مقایسه می‌کند، اما هر بارداری ویژگی‌های منحصر به خود را دارد و متفاوت است. اگر بارداری قبلی تان بی دردسر و راحت بوده است، ممکن است فکر کنید هر اتفاق جزئی که در دوران بارداری بعدی بیفتد، غیر عادی است و حتما مشکلی وجود دارد. اما اگر بارداری قبلی‌تان سخت بوده نیازی نیست فکر کنید که همان سختی و دردسرها در این بارداری هم وجود خواهد داشت. به حرف و حدیث‌های دیگران اهمیت ندهید، زیرا تفاوت بین بارداری ها، به این معنا نیست که جنسیت نوزادتان با فرزند اول فرق دارد.، 

                                                                         بارداری مجدد
برخی از تفاوت‌هایی که معمولاً بین بارداری‌های اول و دوم (یا سوم و چهارم) خود تجربه خواهید کرد:


    بسیاری از خانم‌ها احساس می‌کنند که این بار خیلی زودتر شکم شان بزرگ و بارداری‌شان مشخص شده و ورم و بادشان بیشتر است. این شرایط ممکن است به خاطر این واقعیت باشد که عضلات شکمی در بارداری قبلی یک بار کش آمده و جا باز کرده‌اند و این بار خیلی راحت‌تر و زودتر از هم باز می‌شوند؛
     بسیاری از خانم‌ها متوجه می‌شوند که حالت تهوع شان به شدت بارداری قبلی نیست یا برعکس، شدیدتر است؛ 
    معمولا می‌توانید این بار حرکات جنین در شکم خود را زودتر بفهمید و تشخیص دهید؛ 
    بارداری معمولاً کوتاه‌تر و زایمان آسان‌تر است؛ 
    بسیاری از خانم‌ها متوجه می‌شوند که انقباضات برکستون هیکس آنها زودتر شروع می‌شود و دفعات آن بیشتر از بارداری اول شان است. 
     بیشتر خانم‌ها در بارداری دوم اضطراب و نگرانی کمتری دارند. 
تنها چیزی که در هر دو بارداری یکسان باقی می‌ماند و به سختی می‌توان باور کرد این است که شما فرزند دوم خود را به اندازه‌ی فرزند اول دوست خواهید داشت. 

حتما بخوانید: آماده سازی فرزند اول برا ی ورود فرزند دوم


در بارداری سوم معمولاً بیشتر خانم‌ها حس نگرانی مشترکی را تجربه می‌کنند، آنها فکر می‌کنند از آنجایی که در بارداری قبلیشان سالم و بی دردسر بوده است ممکن است این یکی سختی‌ها و مشکلاتی داشته باشد. خیلی‌ها فکر می‌کنند که دفعات قبل خوش شانس بوده‌اند و بار سوم ممکن است این خوش شانسی را نیاورند. اگر چنین احساسی دارید، باور کنید که تنها نیستید. به خاطر داشته باشید که امکان و احتمال بروز مشکل در بارداری سوم به هیچ وجه بیشتر نیست، حتی اگر دو بارداری قبلی تان بی دردسر و راحت بوده باشد.


زایمان طبیعی پس از زایمان سزارین


 اگر زایمان قبلی تان سزارین بوده است و اکنون باردارید، حتما به این فکر می‌کنید که آیا این بار می‌توانید زایمان طبیعی داشته باشید یا دوباره باید سزارین انجام دهید.
 امروزه در بسیاری از سزارین‌ها برش کوچکی به صورتی افقی در امتداد خط شورت زیر شکم ایجاد می‌شود و به همان نسبت قسمت پایین‌تر رحم او هم برش می‌خورد. در این نوع سزارین، فرصت و احتمال اینکه بتوانید زایمان بعدی تان را به صورت طبیعی (واژینال) انجام دهید بیشتر است، البته به شرط اینکه مشکل خاصی نداشته باشید.


مطالعات اخیر نشان داده در 70 درصد مواقع، خانم‌های باردار می‌توانند بعد از زایمان سزارین قبلی خود، زایمان طبیعی را با موفقیت انجام دهند. البته احتمال و میزان موفقیت زایمان طبیعی پس از زایمان سزارین، تا حدی به علت انجام سزارین در بارداری قبلی بستگی دارد. اگر سزارین به این دلیل انجام شده که پاهای جنین در رحم رو به پایین بوده، احتمال موفقیت در زایمان طبیعی بعدی 90 درصد خواهد بود؛ اما اگر علت سزارین قبلی به دلیل بزرگی جنین در مقایسه با لگن مادر بوده باشد، میزان موفقیت به 50 تا 60 درصد کاهش می‌یابد. حالا دلیل سزارین قبلی هر چه بوده، در طول انجام زایمان بعدی تان از نزدیک زیر نظر خواهید بود تا در صورت بروز مشکل در زایمان طبیعی، مجدد سزارین شوید. 

حتما بخوانید: شیر دادن به نوزاد با شیشه شیر


چرا می‌خواهید زایمان بعدی تان را طبیعی (واژینال) انجام دهید؟

مزیت اصلی و مهم زایمان طبیعی موفق، کوتاه بودن دوره‌ی بهبودی شماست. البته اگر زایمان طبیعی را امتحان و انتخاب کنید، اما در پایان، این زایمان به یک سزارین دیگر ختم شود، در این صورت شواهد نشان می‌دهد که سختی و پیچیدگی این سزارین، بسیار بیشتر از آن سزارینی خواهد بود که مستقیم از همان ابتدا بدون کشیدن درد زایمان طبیعی انتخاب شود. مزیت دیگر زایمان طبیعی این است که اغلب با درد کمتری پس از زایمان همراه است، گرچه برخی زایمان‌های طبیعی دردهای زیادی در حین وضع حمل دارند.

                                                                                            بارداری مجدد 
دیگر فواید زایمان طبیعی: 


    خطر کمتر برخی مشکلات و دردسرهای مربوط به جراحی شکمی از جمله:
 مشکلات بیهوشی و بی حسی؛ 
 وارد آمدن صدمات ناخواسته به اندام‌های مجاور محل برش؛ 

حتما بخوانید: مراقبت های نوزاد


عفونت؛
 احتمال لختگی خون در نتیجه‌ی بی تحرکی برای مدت زمان طولانی. 
    در بعضی خانم‌ها انجام زایمان طبیعی، برخی مزایای روحی روانی به همراه خواهد داشت. 
    اقامت کوتاه در بیمارستان. 
    ترشحات بدن نوزاد به هنگام زایمان طبیعی و در طول مراحل خروج از بدن تمیز خواهد شد. در حالی که در سزارین، نوزاد طوری به دنیا می‌آید که بدنش پوشیده از ترشحات و مواد لزج چسبنده است.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

آداب معنوی دوران بارداری

آداب معنوی دوران بارداری

آداب معنوی دوران بارداری فرزندان، حاصل زندگی انسانها هستند و اهتمام بی‌‌وقفه برای به ثمر نشاندن این "پاره‌‌های جگر" امری است سرشیتی و فطری که از جانب حضرت حق در محمل نورانی محبت پدرانه و مهر مادرانه در وجود والدین به ودیعت گذاشت

ثبت احساسات و هیجانات در طول هفته برای والدین طلایی

ثبت احساسات و هیجانات در طول هفته برای والدین طلایی

ثبت احساسات و هیجانات در طول هفته برای والدین طلایی  ابراز خشم. در زمان عصبانیت از رفتار ناپسند کودک، حتماً خشم خود را ابراز کنند، اما این عکس‌العمل نباید به رابطه‌ی والدین و فرزند لطمه‌ای وارد کند. شما با این رفتار دو چیز بسیار مهم را برای شما به اثبات می‌رساند:

دلایل استراحت مطلق در دوران بارداری

دلایل استراحت مطلق در دوران بارداری

دلایل استراحت مطلق در دوران بارداری برای بیش از 20 درصد از خانم های باردار به دلایل زیر استراحت مطلق تجویز می شود. 
- احتیاط برای جلوگیری از زایمان پیش از موعد 
- مسمومیت حاملگی 
- خونریزی بدون دلیل 
- دیگر مش

تقویت هوش جنین (قسمت اول)

تقویت هوش جنین (قسمت اول)

چگونه هوش جنین را در دوران بارداری افزایش دهیم؟ 22درصد هوش جنین خود را قبل از تولد افزایش دهید.

احساس مفید بودن در دوران بارداری

احساس مفید بودن در دوران بارداری

 احساس مفید بودن در دوران بارداری روز را بر طبق وضع جسمانیتان برنامه ریزی کنید. جلسات، مکالمات تلفنی مهم یا بیشتر کارهای خسته کننده را در بهترین وقت روز (از نظر خودتان) انجام دهید. (معمولا صبحها) 
•کشو میزتان را از مواد خوراکی پر کنید. تا قبل از هفته 12 معمولا گرسنگی دائمی نخواهید داشت، اما همیشه با خوراکیهایی مانند بیسکویت های نمکدار، چوب شور، موز، کشمش و انگور حالت تهوعتان را کنترل کنید. 

مهارت‌های‌تان را در زمینه‌ی پرورش هیجانی بیازمایید

مهارت‌های‌تان را در زمینه‌ی پرورش هیجانی بیازمایید

مهارت‌های‌تان را در زمینه‌ی پرورش هیجانی بیازمایید در پی هر تمرین نمونه‌ای یک واکنش نادرست، از طرف پدر و مادر کودک بیان شده؛ از شما می‌خواهم تا احساس کودک و هدف والدین را در آن زمان خاص حدس بزنید و عکس‌العمل تازه‌ای را به عنوان نمونه ارائه کنید که نشان دهنده‌ی قابل قبول بودن احساسات کودک باشد.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید