قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

مسایل پس از زایمان

مسایل پس از زایمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/01 0 نظر 159 بازدید

مسایل پس از زایمان

پس از زایما چه طبیعیو چه سزارین مسایلی چون خون ریزی برای مادر پیش می آید که عادی است ولی باید با مشورت پزشک سلامت هر دو مورد معاینه قرار گیرد

 

مسایل پس از زایمان

 

در زایمان چه طبیعی و چه سزارین علایمی بروز می کند که باید تحتنظر پزشک و با دارو درمان شود در ذیل به بعضی از موارد می پردازیم

                                                             مسایل پس از زایمان

آشنایی با خون‌ریزی‌های پس از زایمان


 پس از زایمان، چه طبیعی چه سزارین، رحم انقباضاتی را آغاز می‌کند تا رگ‌های خونی را فشرده و جمع کند تا خونریزی را کاهش دهد. اگر رحم به طور طبیعی منقبض نشود، در نتیجه خون‌ریزی بسیار شدیدی اتفاق می‌افتد که به این شرایط آتونی رحم یا بی‌قوتی رحم گفته می‌شود و معمولاً در زایمان‌های دو یا چندقلویی یا در صورت وجود برخی عفونت‌ها در رحم یا اگر برخی قسمت‌های بافت جفت پس از خروج جفت همچنان در رحم باقی مانده باشد، چنین شرایطی به وجود خواهد آمد. در برخی موارد خون‌ریزی‌های شدیدی به دلایل نامشخص اتفاق می‌افتد. اگر چنین موردی پیش بیاید، پزشک ممکن است ابتدا رحم شما را مالش دهد تا شاید انقباضات آن آغاز شود. اگر ماساژ دادن مشکل را حل نکرد، ممکن است به شما اکسی توسین بیشتری داده شود. اگر هنوز مقداری از بافت‌های جنین در رحم‌تان باقی مانده باشد، در این صورت باید به طریقی این بافت خارج شود یا کورتاژی صورت گیرد که شامل تمیز کردن آستر داخلی رحم با وسیله‌ای خاص است. به طور کلی پس از این درمان، خون‌ریزی بی‌هیچ مشکلی متوقف می‌شود، در غیر این صورت پزشک باید دیگر داروها و درمان‌ها را به کار ببرد.

حتما بخوانید: تست های تکمیلی برای تشخیص ناهنجاری های جنینی


شنیدن اولین گریه‌ی نوزاد


 نوزاد کمی پس از وضع حمل و تولدش اولین تنفس و گریه‌ی خود را آغاز می‌کند. این اولین گریه ریه‌های او را باز می‌کند و همچنین موجب صاف شدن و تصفیه‌ی ترشحات گلو می‌شود. به رغم روش متداولی که اکثر پزشکان برای به گریه انداختن و آغاز تنفس نوزاد انجام می‌دهند و محکم به پشت باسن او ضربه‌ای می‌زنند، برخی پزشکان از روش‌های دیگری استفاده می‌کنند که یکی از آن‌ها مالیدن پشت کمر نوزاد یا ضربه زدن به کف پاهای اوست. اگر نوزاد فوراً از همان ثانیه‌ای که به دنیا آمد گریه نکرد، به هیچ وجه نگران نشوید و تعجب نکنید. اغلب چند ثانیه و شاید چند دقیقه طول می‌کشد که نوزاد آواز دوست داشتنی گریه‌اش را آغاز کند.

                                                      مسایل پس از زایمان


 بریدن بند ناف


 اگر نوزاد هیچ مشکلی نداشته باشد، فوراً پس از تولد در آغوش شما گذاشته می‌شود تا او را ببینید و در همین زمان که روی شکم شماست، بند نافش را لای گیره می‌گذارند و می‌برند. پس از گیره زدن به بند ناف نوزاد، وضعیت سلامت و شرایط نوزاد چک می‌شود.
 در صورتی که شرایط نوزاد طبیعی نباشد و احتمال مشکل خاصی وجود داشته باشد، نوزاد پس از اینکه بند نافش قطع و گیره زده شد، فوراً به میز احیا که لامپ گرمازایی به آن وصل است در اتاق زایمان منتقل می‌شود تا اقدامات لازم انجام شود. این فقط یک اقدام احتیاطی است و نوزاد احتمالاً خیلی زود و ظرف چند دقیقه به کنار شما برگردانده می شود.


بررسی وضعیت سلامت نوزاد


 تمام نوزادان پس از تولد براساس نمره‌ی آپگار که از نام دکتر ویرجینیا آپگار در سال 1952 گرفته شده است، ارزیابی می‌شوند. این یک روش بسیار خوب برای ارزیابی حال عمومی و وضعیت سلامت اولیه‌ی نوزاد است تا در صورت نیاز برخی مراقبت‌ها و کمک‌های اولیه انجام گیرد. پنج عامل در این سنجش ارزیابی می‌شود: ضربان قلب، تلاش تنفسی، تون عضلانی ، میزان تحریک‌پذیری و واکنش‌ها و رنگ او، که به هر یک نمره‌ی 0، 1 یا 2 داده می‌شود که بالاترین نمره 2 است. نمره‌ی آپگار در دو زمان، یک و پنج دقیقه پس از تولد شیرخوار ارزیابی می‌شود. نمره‌ی آپگار 6 یا بالاتر، نتیجه‌ای بسیار خوب و حاکی از عالی بودن وضعیت سلامت نوزاد است. از آنجایی که برخی از ویژگی‌های نوازد تا حدودی به سن و هفته‌ی بارداری و تولد نوزاد بستگی دارد، بنابراین نوزادان نارس نمر‌ه‌های کمتر و پایین‌تری می‌گیرند. به علاوه عواملی چون تأثیر مسکن‌های قوی مصرفی مادر هم می‌تواند روی نمره‌ی نوزاد تاثیر بگذارد.

                                                                 پس از زایمان

 

حتما بخوانید: وضع حمل و بهبودی


 بسیاری از زوج‌هایی که تازه بچه‌دار شده‌اند با نگرانی منتظر جواب سنجش نمره‌ی آپگار شیرخوارشان می‌شوند. در حقیقت تست نمرهی آپگار یک دقیقه پس از تولد نوزاد انجام می‌شود تا در صورت نیاز اقدامات پزشکی و احیایی روی نوزاد انجام گیرد؛ اما این تست برای پیش‌بینی و تشخیص مشکلات و بیماری‌های بلندمدت احتمالی نوزاد مناسب نیست. ارزیابی آپگاری که پنج دقیقه بعد مجددا انجام می‌شود نشان می‌دهد که آیا اقدامات احیایی و پزشکی انجام شده مؤثر بوده است یا خیر. گاهی نتیجه و نمره‌ی بسیار پایین تست آپگار ممکن است ناشی از کمبود اکسیژن و کاهش آن در بدن نوزاد باشد. هدف نمره‌ی آپگار فقط کمک به کارکنان بیمارستان برای تشخیص نوزادانی است که در نخستین ساعات زندگی و روزهای ابتدایی نسبت به دیگر نوزادان به کمی مراقبت‌های بیشتر نیاز دارند و اصلا نمی‌تواند مشکلات و بیماری‌های آتی نوزاد را تشخیص دهد یا بگوید در آینده به چه دانشگاهی می‌رود! 
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

وضع حمل دو قلوها

وضع حمل دو قلوها

وضع حمل دو قلوها  تقریبا همیشه خانم‌هایی که سه قلو باردارند، سزارین می‌شوند؛ اما به تازگی برخی مطالعات نشان داده است که انجام زایمان طبیعی در شرایط بسیار خاص و ضوابط و مراقبت‌های بسیار شدید گاه امکان پذیر است. از آنجایی که تقریبا تمام سه قلوها از طریق سزارین متولد می‌شوند، مطالب زیر خطاب به بانوانی است که دوقلو باردارند

در بارداری روغن ماهی بخورید

در بارداری روغن ماهی بخورید

در بارداری روغن ماهی بخورید اگر بنا باشد ما فقط یک توصیه برای خانم‌های باردار داشته باشیم اضافه کردن ماهی به غذاهایشان است. مجامع بهداشتی بیشماری سفارش می‌کنند خانم‌های باردار باید هفته ای 3 یا 4 بار ماهی مصرف‌کنند و بهترین ماهی‌ها آن‌هایی هستند که چربی های خوبشان زیاد است. ماهی قزل‌آلا، ساردین و ماهی کولی از آن جمله‌اند ولی فکر خوردن ماهی برای بعضی خانم‌ها تنفرآور است. دلیلش هر چه باشد، ماهی چنگی به دل نمی‌زند ولی نگران نباشید

کنترل بیماری ها قبل از بارداری

کنترل بیماری ها قبل از بارداری

کنترل بیماری ها قبل از بارداری در مبحث زیر جزئیاتی در مورد برخی بیماری‌های موجود قبل از بارداری و چگونگی تأثیر آن بر بارداری و بالعکس را خواهید آموخت.
آسم
پیش بینی این موضوع که بارداری چقدر و چگونه .........

زایمان پیش از موعد

زایمان پیش از موعد

زایمان پیش از موعد به زایمانی که قبل از هفته ی سی و هفت اتفاق بیفتد زایمان پیش از موعد گفته می شود

اسیدهای چرب امگا 3  درمان افسردگی پس از زایمان

اسیدهای چرب امگا 3 درمان افسردگی پس از زایمان

اسیدهای چرب امگا 3  درمان افسردگی پس از زایمان اسیدهای  چرب امگا3 "چربی‌‌‌‌های شادی بخش" و "هدیه دریا" نامیده میشوند. مغز به طور طبیعی دارای مقدار زیادی از یک نوع اسید چرب امگا3 به نام اسید دوکوساهگزاانوئیک (DHA) است. وقتی مغز مقادیر زیادی از این چربی خوب را داشته باشد، به طور مطلوب کار کرده و به شما روشنی ذهن و خلق و خوئی سالم خواهد داد.
محققان توانسته‌‌‌‌اند ارتباط مصرف این چربی‌‌‌‌های سالم را با افس....

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید