قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

بهبودی پس از زایمان

بهبودی پس از زایمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/01 0 نظر 175 بازدید

بهبودی پس از زایمان

زمان بهبودی پس از زایمان هر زنی متفاوت از دیگری است ولی به طور حدودی بین شش تا هشت هفته طول می کشد تا تغییرات اساسی بدن به حالت قبل برگردد

بهبودی پس از زایمان

 

طبق یک مثل قدیمی، بارداری یک خانم نه ماه طول می‌کشد و نه ماه هم طول می‌کشد تا بدن او به همان حالت‌های عادی خود برگردد. در واقع زمان بهبودی پس از زایمان در هر زنی متفاوت است، اما بیشتر تغییرات اساسی در طول دوران بارداری، در همان دوره نقاهت ابتدایی پس از زایمان مثل قبل می‌شود که گاهی دوران استراحت بعد از زایمان هم گفته می‌شود؛ یعنی پس از تولد نوزاد و خروج جفت، حدود 6 تا 8 هفته طول می‌کشد که تغییرات اساسی بدن به حالت قبل برگردد.
 باید حدود 6 هفته پس از زایمان از پزشکتان وقت ملاقات بگیرید.

                                                             بهبودی پس از زایمان


 در حالی که این دوره‌ی تغییر را سپری می‌کنید، احتمالاً سؤالات زیادی در مورد این مسئله دارید که چگونه می‌توان دوره‌ی بهبودی را هر چه آسان‌تر و سریع‌تر گذراند. در این فصل به شما خواهیم گفت زمانی که بدن‌تان به شکل قبل برگشت، زندگی‌تان چگونه خواهد بود یا وقتی روابط زناشویی را آغاز می‌کنید با چه تغییرات ظاهری یا مسائل فیزیولوژیکی مواجه خواهید شد. 

حتما بخوانید: مراحل و ویژگی های زایمان


بهبودی پس از زایمان


به طور متوسط پس از وضع حمل طبیعی، ممکن است حداقل 24 تا 48 ساعت را در بیمارستان بمانید، اما پس از سزارین، ممکن است دو تا چهار روز بسته به وضعیت‌تان طول بکشد تا از بیمارستان مرخص شوید. در بعضی بیمارستان‌ها این مدت را در همان اتاق زایمان می‌گذرانید یا در بعضی جاها به اتاق دیگری منتقل می‌شوید. پرستاران مدام در طول این مدت علائم حیاتی شما (فشار خون، نبض، درجه حرارت و وضعیت تنفسی) را چک می‌کنند و وضعیت رحم‌تان را کنترل می‌کنند تا از سفتی و انقباض کامل آن مطمئن شوند. این پرستاران همچنین علائم حیاتی نوزادان را نیز بررسی می‌کنند. 
به علاوه مسکن‌ها و داروهای تجویزی پزشک را به شما می‌دهند و محل برش و بخیه‌ی ناشی از عمل سزارین یا اپیزیوتومی  را چک می‌کنند. 


داشتن ظاهر و احساسی مانند یک مادر جدید


 فقط در فیلم‌ها و تلویزیون خانم‌ها پس از زایمان، دوباره همان لباس‌های شیک قبل از زایمان خود را می‌پوشند و بیمارستان را ترک می‌کنند، درست مثل همان زمانی که بچه نداشته‌اند و خوش تیپ و خوش هیکل بودند. بارداری عوارضی هم دارد که البته بیشترشان زودگذرند، گرچه شاید متوجه شوید ظاهر و احساسات‌تان تغییر کرده است.
پس از زایمان صورت کمی پف دار و متورم، قرمز و احتمالاً لک دار می‌شود. حتی بعضی خانم‌ها دور چشمانشان سیاه و گود می‌شود یا بعضی از مویرگ‌های خونی زیر پوست اطراف چشمانشان پاره می‌شود و ظاهرشان طوری به نظر می‌رسد گویی در مسابقه‌ی بوکس حرفه‌ای شرکت داشته‌اند. تمام این تغییرات ظاهری و خصوصیات، نتیجه‌ی فشارهای بارداری و زایمان است، مثل پارگی مویرگ‌های کوچک پوست صورت که در نتیجه‌ی زورها و فشارهایی است که به هنگام زایمان به فرد وارد می‌آید. به هیچ وجه نگران و ناراحت نباشید، چرا که دوباره ظاهرتان مثل قبل خواهد شد و این وضعیت چند روز بیشتر طول نمی‌کشد. 

                                                       بهبودی
شما احساسی مانند قبل خواهید داشت؛ ولی به احتمال زیاد با پس درد یا انقباضاتی مواجه می‌شوید که هر از گاهی بعد از زایمان به وجود می‌آید. این دردها مشابه همان دردهای طول زایمان‌اند و خود به خود از بین می‌روند. این دل درد و انقباضات شکمی به هنگام شیردادن مشهودتر و بیشتر است. دردهای شکمی و انقباضات پس از زایمان، معمولاً در کسانی که فرزند دیگری دارند و قبلاً زایمان داشته‌اند بسیار قوی‌تر است. ممکن است بخواهید با متخصص زنان یا پزشک عمومی در مورد یافتن راه‌ی برای کاهش این دردها و تجویز مسکن مشورت کنید.

حتما بخوانید: تست های تکمیلی برای تشخیص ناهنجاری های جنینی


 آشنایی با خونریزی پس از زایمان


 مشاهده‌ی خون‌ریزی واژینال پس از زایمان امری کاملا طبیعی است، حتی اگر زایمان س زارین داشته باشید. متوسط خونی که پس از زایمان از دست می‌دهید، حدود نیم لیتر است. اما پس از سزارین متوسط خونی که از واژن‌تان خارج می‌شود، حدود یک لیتر است. خونی که از واژن خارج می‌شود به نفاس معروف است و رنگ آن قرمز روشن و حاوی لخته‌های زیادی است. به مرور رنگ این خون نفاس صورتی و بعدها رنگی مایل به قهوه‌ای پیدا می‌کند. حجم و شدت خون‌ریزی به مرور کم می‌شود، اما لک بینی و خون‌ریزی خفیف همچنان سه تا چهار هفته پس از زایمان ادامه خواهد داشت. ممکن است متوجه شوید هنگام شیردهی میزان خونریزی افزایش می‌یابد، شدت افزایش خون‌ریزی به این علت است که همان هورمون‌هایی که موجب تولید شیر می‌شود، انقباضات رحمی را هم به وجود می‌آورد و همین انقباضات، شدت خون نفاس خروجی از رحم و واژن شما را افزایش می‌دهد. بسیاری از بیماران می‌گویند پس از مدتی که روی تخت دراز می‌کشند و بعد می‌ایستند خون‌ریزی آنها بیشتر می‌شود، زیرا به هنگام خوابیدن، خون در رحم آنها و واژن جمع می‌شود و وقتی می‌ایستند، جاذبه‌ی زمین آن را به یکباره پایین می‌کشد و درنتیجه خونریزی بیشتر می‌شود.
 اگر خون‌ریزی‌تان خیلی شدید و همراه با لخته بود و بیش از چند هفته پس از زایمان طول کشید، حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید. 
بهترین راه مواجهه با خون‌ریزی پس از زایمان این است که از نوار بهداشتی، حوله یا دستمال دستشویی استفاده کنید. نوار بهداشتی‌هایی در اندازه و ضخامت‌های مختلف وجود دارد که برای هر مقدار خون‌ریزی و با هر شدتی مناسب‌اند. هرگز از تامپکس استفاده نکنید، چرا که ممکن است موجب عفونت شود، زیرا رحم هنوز کاملا بهبود نیافته است. گرچه خون‌ریزی معمولاً پس از دو هفته متوقف یا بسیار کم می‌شود، اما بعضی خانم‌ها ممکن است 6 تا 8 هفته خونریزی را تجربه کنند. گاهی اوقات برخی تکه‌های بافت جفت همچنان در رحم باقی می‌ماند و همین موجب خون ریزی‌های شدید و طولانی می‌شود.
 اگر خون خیلی شدید و سنگینی از شما خارج شد و بوی غیر معمولی می‌داد، پزشک را فوراً در جریان قرار دهید (البته اگر این اتفاق ظرف کمتر از 10 روز از وضع حمل رخ داد).


درد پرینه پس از زایمان طبیعی


 میزان درد و ناراحتی‌ای که در پرینه - ناحیه‌ی بین واژن و مقعد - حس می‌کنید، بستگی به شدت برش یا پارگی محل و شدت زایمان دارد. اگر نوزاد خیلی زود و راحت پس از مقداری زور و فشار بیرون آمده باشد و پارگی یا برش فرج نداشته باشید، در نتیجه درد بسیار کمی خواهید داشت. اما اگر سه ساعتی زور زده باشید و یک نوزاد درشت هم به دنیا آورده باشید، احتمالاً پارگی و درد زیادی هم خواهید داشت.
 دردی که در این ناحیه احساس می‌کنید، علت‌های مختلفی دارد. همان طور که نوزاد از کانال تولد عبور می‌کند موجب کشیدگی زیاد و تورم بافت‌های اطراف خود در کانال می‌شود. همچنین اپیزیوتومی یا پارگی‌های طبیعی ناحیه‌ی بین واژن و مقعد، می‌تواند جراحاتی را هم به دیگر قسمت‌های اطراف آن ناحیه وارد کند. در دو روز اول پس از زایمان، درد بسیار شدید است؛ اما خیلی زود خوب می‌شود و طی یک هفته به طور کامل از بین می‌رود.

 
ناحیه‌ی بین واژن و مقعد ممکن است متورم شود و اگر برش فرج یا پارگی هم داشته باشید، در ناحیه‌ی اطراف این تورم بخیه‌هایی هم به منظور بستن این پارگی خواهید داشت، گاهی اوقات این بخیه‌ها از بیرون کاملا نمایان است و می‌توان مشاهده کرد و گاهی در زیر پوست مخفی‌اند. بسیاری از خانم‌ها خیلی نگران بخیه‌هایی هستند که ناحیه‌ی بین مقعد و واژن یا دیگر پارگی‌ها را به هم میدوزد. بخیه‌های این ناحیه معمولاً جذبی‌اند و نیاز به کشیدن ندارند و به تدریج ظرف یکی دو هفته جذب می‌شوند. این بخیه‌ها به قدر کافی محکم هستند که با یک عطسه یا سرفه‌ی شدید، دفع مدفوع یا بغل کردن نوزاد چهار یا پنج کیلویی‌تان پاره و باز نشوند.
 تمیز نگه داشتن ناحیه‌ی بخیه برای جلوگیری از بروز عفونت و پخش آن بسیار مهم است. چنین عفونتی یکی از عوارض نادر است، اما اگر متوجه خروج ترشحی بدبو از ناحیه‌ی بخیه‌ها یا افزایش درد و نرمی ناحیه‌ی بخیه خورده شدید و به خصوص اگر تب بالای 38 درجه داشتید، حتما با پزشک خود تماس بگیرید و او را در جریان قرار دهید.

                                                                          بهبودی پس از زایمان


 در اینجا بهترین راه‌های مراقبت از بخیه‌ها و التهاب ناحیه‌ی بین واژن و مقعد آورده شده است:


    منطقه‌ی پرینه را همیشه تمیز نگه دارید. ممکن است لازم باشد یک اسپری را پر از آب گرم کنید و جاهایی که دستتان به آنجا نمی‌رسد و نمی‌توانید با دست بشویید را با اسپری تمیز کنید؛ 
     بعضی از خانم‌ها با حمام گرفتن و به خصوص نشستن در وانی پر از آب گرم دردشان تسکین می‌یابد. در خانه می‌توانید وان را پر از آب گرم کنید و در آن بنشینید و البته افزودن نمک‌های دریایی یا نمکهای اپسوم (Epsom) به آب گرم می‌تواند موجب تسکین بیشتر درد شود؛ 
     استفاده از کیسه‌ی یخ در محل بخیه‌ی ناحیه‌ی بین مقعد و واژن در 24 ساعت ابتدایی پس از زایمان، می‌تواند به کاهش تورم و ناراحتی شما کمک کند؛ 
     مسکن‌هایی چون استامینوفن یا دیکلوفناک می‌توانند درد شما را تسکین دهند و در دوره‌ی شیردهی هیچ ضرری ندارند؛ 
     از ایستادن‌های طولانی مدت بپرهیزید، چرا که درد را شدیدتر می‌کند؛ 

حتما بخوانید: دردهای شایع در دوران بارداری


    پس از دفع مدفوع سعی نکنید محل بخیه را با همان دستمالی پاک کنید که مقعد خود را با آن پاک کرده اید، از دستمال تمیز دیگری استفاده کنید و این کار را با کشیدن دستمال از عقب به جلو انجام ندهید. ناحیه‌ی اطراف مقعد نرم و تقریبا تمیز است، به جای کشیدن دستمال به پوست آن محل، فقط با دستمال خشک ضربه‌هایی به آن قسمت بزنید. ممکن است استفاده از دستمال‌های مرطوب پاک کننده‌ی نوزاد را مفید و مؤثر بدانید، چرا که قدرت پاک کنندگی زیادی دارند، ریزریز و خرد نمی‌شوند نرم‌اند و به راحتی می‌توان بافتهای در حال بهبود را با آن پاک کرد؛ 
     در طول شش هفته‌ی اول پس از زایمان، هیچ چیزی در واژن خود فرو نکنید (مثلا تامپکس)

                                                                                                            پس از زایمان
 به منظور کاهش فشار جاذبه‌ی زمین به محل بخیه بهتر است گهگاه بخوابید و پاهای خود را دراز کنید تا از درد ناشی از جاذبه بکاهید. گاهی پیدا کردن فرصتی برای دراز کشیدن با آن همه کاری که مراقبت از نوزاد دارد بسیار مشکل است؛ اما این مسئله را در روزهای ابتدایی در اولویت قرار دهید و بالاخره پس از یکی دو هفته، همه‌ی درد و ناراحتی‌تان از بین خواهد رفت. اگر خیلی احساس درد و ناراحتی می‌کنید، می‌توانید از پزشکتان بخواهید برایتان مسکن تجویز کند.
 اگر پارگی و بخیه‌ها تا نزدیکی مقعدتان پیش رفته باشد، ممکن است به یک ملین نیاز پیدا کنید تا به هنگام دفع مدفوع درد و ناراحتی کمتری احساس کنید یا حداقل مطمئن شوید که در رژیم غذایی‌تان فیبر و آب کافی هست تا دچار یبوست نشوید.


رفع ورم


 بلافاصله پس از زایمان به خصوص زایمان طبیعی، ممکن است متوجه شوید کل بدن‌تان ورم کرده است. اصلا وحشت نکنید، چرا که این مسئله طبیعی است. صورت و دست و پای بسیاری از خانم‌ها در چند هفته پایانی بارداری ورم زیادی می‌کند و تا چند روز پس از زایمان باقی می‌ماند. به علاوه زور و فشار شما در حین زایمان، موجب تورم صورت و گردن‌تان نیز می‌شود؛ اما همه‌ی این ورم‌ها چند روز پس از زایمان از بین می‌روند. به طور کلی دو هفته طول می‌کشد تا ورم کاملا از بین برود.
 روز بعد از زایمان فوراً به روی وزنه نروید تا خود را وزن کنید، چرا که شاید به دلیل مایعات فراوان و آبی که در طول زایمان و پس از آن دریافت کرده اید، حتی وزن‌تان زیادتر هم نشان داده شود.
 بسیاری از بیماران می‌پرسند: «دارو یا چیزی نیست که به من بدهید تا از شر این ورم‌ها راحت شوم؟» اما تجویز دارو ضرورتی ندارد، زیرا این ورمها ظرف چند روز به مرور از بین می‌روند. فقط صبور باشید، دوباره قوزک پایتان نمایان خواهد شد!


 کنار آمدن با ناراحتی مثانه


 آیا در اواخر دوران بارداری مدام مثانه‌تان ناراحت بود و احساس می‌کردید که ادرار دارید؟ حالا پس از زایمان هم ممکن است ادرار کردن برایتان مشکل باشد و در این هنگام احساس درد و ناراحتی کنید، چرا که فشارهای سر و بدن کودک به مثانه و مجاری ادرار موجب فشرده شدن آن به خصوص هنگام خروج نوزاد از واژن شده است. بافت‌های اطراف مجاری ادرار پس از زایمان متورم هستند و این تورم موجب افزایش ناراحتی مثانه می‌شود. 

                                                                    بهبودی
بعضی خانم‌ها ممکن است پس از زایمان برای خالی کردن مثانه‌ی خود به سوند نیاز پیدا کنند. این مشکلات در خانم‌هایی که بی حسی نخاعی داشته‌اند بیشتر است، زیرا بی حسی چند ساعتی در بدن می‌ماند و در نتیجه خالی کردن ادرار برایتان بسیار سخت می‌شود؛ اما پس از چند ساعت دوباره مثانه‌تان توانایی قبل را پیدا می‌کند. بنابراین ناراحتی‌های مثانه معمولاً موقتی و زودگذرند. 
اگر در طول ادرار کردن احساس سوزش می‌کنید پزشک یا پرستار را باخبر کنید، چرا که این می‌تواند از نشانه‌های عفونت ادراری باشد.


 بعضی خانم‌ها مشکلات متفاوت و مغایری دارند، برای مثال کنترل مناسبی بر عملکرد مثانه شان ندارند و به هنگام ایستادن یا خندیدن، ادرارشان قطره قطره بیرون میریزد. اگرچه بی اختیاری ادرار ناشی از اضطراب و استرس، مشکل چندان جدی و نگران کننده‌ای نیست و به مرور زمان حل می‌شود؛ اما در برخی موارد ممکن است چند هفته‌ای طول بکشد تا بتوانید همه چیز را تحت کنترل در آورید.
تمرینات نرمشی کف لگن در جلوگیری از بروز و توقف این بی اختیاری بسیار مؤثر است. راه حل دیگر این است که به طور مرتب و در فواصل معین به دستشویی بروید و مثانه‌تان را خالی کنید.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

داروهایی که مصرف آنها قبل از بارداری بر روی جنین تاثیر می‌گذارد

داروهایی که مصرف آنها قبل از بارداری بر روی جنین تاثیر می‌گذارد

داروهایی که مصرف آنها قبل از بارداری بر روی جنین تاثیر می‌گذارد گاهی اوقات خانم ها در هنگام مصرف قرص باردار می شوند و بعد نگران نقایص مادرزادی در جنین می شوند. موارد زیر برخی از داروهای شایعی است که خانم ها قبل از باردار شدن در مورد آن ها سوال می کنند.

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه اول بارداری چگونه است؟

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه اول بارداری چگونه است؟

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه اول بارداری چگونه است؟ نتیجه آزمایش مثبت است و بنابراین مشتاقید تا هر چه زودتر به شکل زیبای یک مادر باردار برسید. به جای آن جوش هایی روی صورت خود می بینید یا از حالت تهوع رنج می برید. سه ماهه اول برای شما که باردار هستید ناامیدکننده است ولی بنظر غریبه هایی که شما را در خیابان می بینند خانم معمولی و خسته ای به نظر می رسید که احتمالا روز بدی را گذرانده است.
قبل از اینکه ماه سوم به پایان برسد و شاید چند

نگاهی به چند قلوها

نگاهی به چند قلوها

نگاهی به چند قلوها داشتن نوزاد دوقلو شاید در ظاهر ساده به نظر برسد؛ اما این تصور کسی است که هرگز با این واقعیت روبه رو نشده است. دو قلوها هم می‌توانند مایه‌ی لذت و شادی دو برابر باشند و هم یک کابوس زنده (کار دو برابر و خواب بسیار کمتر). دوقلوها به قدری مشکل و سختی دارند که اگر پای صحبت مادری که دوقلو دارد بنشینید، ساعت‌ها می‌تواند برای شما در این باره حرف بزند، البته اگر مشتاق باشید که گوش دهید.......

نقش مکمل های گیاهی  در دوران بارداری

نقش مکمل های گیاهی در دوران بارداری

نقش مکمل های گیاهی  در دوران بارداری در بیشتر تاریخ بشر گیاهان، داروهای ما بودند و استفاده از گیاهان در دوران بارداری تنها انتهاب بشر بوده است. امروزه داروهای مصنوعی جای اغلب مکمل‌‌‌های طبیعی زایمان را گرفته‌‌‌اند ولی بعضی از مردم هنوز هم دنبال گیاهان طبیعی و ویتامین‌‌‌ها هستند تا هم موادغذایی موردنیاز دوران بارداری را تامین کرده و هم بعضی از مشکلات معمول این دوران را برطرف نمایند.بعضی مردم عقیده دارند که گیاهان گزینه‌‌‌ای ار.....

فکر زایمان

فکر زایمان

فکر زایمان  در سه ماهه ی سوم بارداری باید آمادگی لاز برای زایمان را به دست آورد و در رابطه با موقعیت های مختلف فکر شود و تصمیم گرفت

هفته بیست وپنجم نوزادی

هفته بیست وپنجم نوزادی

هفته بیست وپنجم نوزادی

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید