طراحی فرزند- دکتر روح الهه سلیمانی

قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

مسمومیت در سه ماه سوم بارداری

مسمومیت در سه ماه سوم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/24 0 نظر 232 بازدید

مسمومیت در سه ماه سوم بارداری

مسمومیت دوران بارداری یک حالت دارای رشد سریع است که در آن فشار خون بالا رفته و در ادرار پروتئین یافت می شود. تورم، افزایش وزن ناگهانی، سردرد تغییر در بینایی از علائم بالقوه آن است. علاوه  بر فشار خون بالا می‌‌‌‌‌تواند باعث آسیب به کلیه‌‌‌‌‌ها و کاهش جریان خون به جفت شده و بارداری را مشکل سازد.
معلوم است مسمومیت دوران بارداری مشکل بدی است و ....

مسمومیت در سه ماه سوم بارداری


روزی وقتی با یکی از دوستانم داشتم شربت آبلیمو می‌‌‌‌‌خوردیم، یکی از تجربیات خود را در سه ماهه سوم بارداری برایم گفت. می‌‌‌‌‌گفت که بزرگتر شدن شکم برایم بیش‌‌‌‌‌ترین جاذبه دوران بارداری بود و می خواستم بالایی که در درون من چه می گذرد.

                                                                                          مسمومیت بارداری
ولی زمانی پیش آمد که فکر می کردم غیرممکن است شکمم دیگر بزرگ‌‌‌‌‌تر از این شود ولی صبح روز بعد وقتی خواب بیدار شدم، دیدم که باز هم بزرگتر از قبل شده است. توانایی حیرت‌‌‌‌‌آور رحم در این که از اندازه یک میوه کوچک مثلا لیمو در نه ماه به اندازه یک هندوانه بزرگ تبدیل شود بدین معنی است که اعضاء درونی شکم شما باید بیشتر از سر جای خود حرکت کرده و پوست هم باید منبسط شود.
خوشبختانه خوردن بعضی از غذاها می‌‌‌‌‌تواند مواد مغذی مورد نیاز برای این تغییرات را تامین نماید. مواد غذایی‌‌‌‌‌ای مانند فیبر، آب، ویتامین ویتامین E، سیلیکا و چربی‌‌‌‌‌های خوب می‌‌‌‌‌توانند در کشیده شدن و فشرده شدن به روده‌‌‌‌‌ها و به شکم شما کمک کنند. برای آرامش خوش و سریع بهترین غذاهای مناسب برای سه ماهه سوم را در این فصل مطالعه نمایید.


اگر وزنم کم شود، چه می‌‌‌‌‌شود؟ 


بعضی خانم‌‌‌‌‌ها علیرغم افزایش وزن کودک در آخرین ماه‌‌‌‌‌های بارداری عمر حدود 450 تا 900 گرم وزن کم می‌‌‌‌‌کنند. این کاهش وزن نگران‌‌‌‌‌کننده نیست مقدار کل مایع آمینیوئیک جنین کاهش می‌‌‌‌‌یابد که به خاطر تغییرات هورمونی اواخر دوران بارداری است. این کاهش وزن ممکن است به خاطر فضای اطراف معده باشد. وقتی جای انبساط کم باشد، شما احساس می‌‌‌‌‌کنید که نمی‌‌‌‌‌توانید مثل قبل غذا بخورید. اگر از توانایی غذا خوردن خود نگرانید حتما روی غذاهای این کتاب تمرکز کنید. این غذاها سرشار از مواد مغذی مانند پروتئین، کربوهیدرات‌‌‌‌‌های خوب و چربی‌‌‌‌‌هایی است که شما را سالم و کودک تان را در حال رشد و نمو نگه می‌‌‌‌‌دارد.

حتما بخوانید: خواص انجیر در بارداری


واقعیت اثبات شده 


در سه ماهه سوم چشم‌‌‌‌‌ها و مغز و حس چشایی کودک بیشتر رشد می‌‌‌‌‌کنند. این درست است که کودک حتی قبل از تولد می‌‌‌‌‌تواند مزه غذاهایی همانند سیر را بفهمد.


شما باز هم به غذا خوردن نیازمند ید


البته ما در مورد عادت غذا خوردن شما در این سه ماهه نگرانی زیادی داریم ولی در مرحله آخر دوران  بارداری ممکن است بفهمید رحم بزرگ شما نه تنها مثانه بلکه روده‌‌‌‌‌ها و معده را هم بیش از حد تحت فشار قرار می‌‌‌‌‌دهد. خوردن مقدار زیادی غذاهای سالم سرشار از فیبر مانند میوه‌‌‌‌‌جات، سبزی‌‌‌‌‌جات، آجیل‌‌‌‌‌ها و تخم‌‌‌‌‌ها به روده‌‌‌‌‌ها کمک می‌‌‌‌‌کنند علیرغم شرایط محدود، در حال فعالیت باشند. 
معده هم جایش کم می‌‌‌‌‌شود و در نتیجه بعد از تنها چند لقمه غذا احساس سیری می‌‌‌‌‌کنید. کوشش کنید که مقدار حجم غذا را کم کنید ولی تعداد دفعات را زیاد کنید چون حرکت غذا در روده‌‌‌‌‌ها هم مشکل است لذا مطمئن باشید غذاهای کم هم حداکثر مواد غذایی ممکن را به شما خواهد داد.

                                                                                    مسمومیت بارداری

حتما بخوانید: در بارداری زردچوبه بخورید!


ماهی بیشتر بخورید


 تحقیقات نشان داده است. خانم‌‌‌‌‌هایی که در سه ماهه سوم بارداری خود ماهی می‌‌‌‌‌خورند، کودکانی با وزن مناسب‌‌‌‌‌تر دارند. «مجله اپیدمیولوژی و سلامت جامعه» در سال 2004 گزارش داد در مطالعه بر روی 11850 خانمی که در 32 هفته بارداری ماهی بیشتری خورده بودند کودکانشان نقص رشد کمتری داشتند. نقص رشد وقتی است که کودک نمی‌‌‌‌‌تواند از نظر اندازه و وزن رشد کند. (رشد ناقص جنس معمولا به تعداد یک نفر در هر ده نفر اتفاق می‌‌‌‌‌افتد.) محققان آزمایشاتی را بر روی تعدادی از خانم‌‌‌‌‌هایی که به طور متوسط حدود 33 گرم یا حدود یک سوم یک کنسرو تون می‌‌‌‌‌خوردند که داری 15% گرم اسیدهای چرب امگا 3 بود. به این نتیجه رسیدند، خانم‌‌‌‌‌ها هر چه بیشتر ماهی می‌‌‌‌‌خوردند، میزان رشد ناقص جنین کمتر می‌‌‌‌‌شد بنابراین خوردن مرتب ماهی در اواخر دوران بارداری به رشد کودک کمک می-کند.


مسمومیت بارداری (Prececlampsia)


آخرین مطلبی که باید قبل از پرداختن به بهترین غذاها مورد بحث قرار دهیم مساله مسمومیت بارداری (preclampsia) مسمومیت دوران بارداری اختلالی است که در دوران بارداری (معمولا بعد از هفته بیستم) و بعد از زایمان رخ داده و هم مادر و هم کودک را متاثر می‌‌‌‌‌سازد.
مسمومیت دوران بارداری یک حالت دارای رشد سریع است که در آن فشار خون بالا رفته و در ادرار پروتئین یافت می شود. تورم، افزایش وزن ناگهانی، سردرد تغییر در بینایی از علائم بالقوه آن است. علاوه  بر فشار خون بالا می‌‌‌‌‌تواند باعث آسیب به کلیه‌‌‌‌‌ها و کاهش جریان خون به جفت شده و بارداری را مشکل سازد.

حتما بخوانید: در بارداری هندوانه بخورید


معلوم است مسمومیت دوران بارداری مشکل بدی است و اگر علائم آن را داشتید باید فورا به متخصص زنان یا قابله خود مراجعه نمایید. مسمومیت دوران بارداری و دیگر اختلالات مرتبط با فشار خون دوران بارداری در جهان علت پیشروی بیماری و مرگ مادر کودک است. خبر خوب این است که این اختلال غیر معمول بوده و فقط 5 تا 8 درصد کل خانم‌‌‌‌‌های باردار را متاثر می‌‌‌‌‌سازد. محققان می‌‌‌‌‌کوشند علت این بیماری را پیدا کنند در حالی که پیشگیری کلید مبتلا نشدن به آن است. داروها و مکمل‌‌‌‌‌های غذایی مختلف مانند روغن گل مغربی و روغن ماهی و برنامه غذایی سالم همراه با مصرف پروتئین، کلسیم و منیزیم کافی پیشگیرنده‌‌‌‌‌های خوبی هستند. ما در معرفی بهترین غذاها در مورد آن‌‌‌‌‌ها بیشتر با شما صحبت خواهیم کرد. 

                                                                      

                                 مسمومیت بارداری
چیزهای خوب کافی مصرف کنید


یکی از مهم‌‌‌‌‌ترین مواد غذایی که باید در سه ماهه سوم بارداری مورد بررسی قرار گیرد، یک اسید چرب امگا 3 است با نام کلی اسید دوکوساگزاانونیک (Docosahexaenoic) با علامت اختصاری DHA است که لازم است درباره آن اطلاعاتی داشته باشید. در طول سه ماهه آخر بارداری مغز کودک که تقریبا 60 درصد وزن آن چربی است حقیقتا با سرعت رشد می‌‌‌‌‌کند و اکثریت این چربی همان اسید چرب امگا 3  DHA است.

حتما بخوانید: در دوران بارداری بوقلمون بخورید


خوردن مقادیر کافی DHA که عمدتا در ماهی یافت می‌‌‌‌‌شود برای شما و کودکان مهم است حالا دانستید چرا مادربزرگ‌‌‌‌‌ها به طور صحیح می‌‌‌‌‌گفتند «ماهی غذای مغز» است. DHA به رشد مناسب مغز کمک می-کند. در واقع خوردن DHA کافی در سه ماهه سوم با توانایی‌‌‌‌‌های موثر شناختی کودکان مرتبط است. شاید کودک شما انیشتین بعدی نباشد ولی باید باعت شوید که او بهترین مغز را داشته باشد. در مورد فواید مصرف زیاد DHA بخش روغن ماهی را در صفحات آینده مطالعه کنید.
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: کارگروهی درکودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

به عنوان انسانی که در قرن بیستم زندگی می‌کند و همچنان که به دنبال تکنولوژی و فن آوری‌های بروز هستید آیا تربیت و سطح فرهنگی و اجتماعی شما نیز با آن ارتقا پیدا می‌کند. یک انسان موفق شخصی است که بتواند در تمام جوانب زندگی پیشرفت کند. همان‌طور که سابق بر این انسان‌ها از چاهارپایان برای گذران زندگی و یا رفتن به مراتع استفاده می‌کردند امروزه نیز همه انسان‌های شاغل از وسایل نقلیه استفاده می‌کنند. اما در این میان نحوه برخورد ما به عنوان یک انسان قرن بیستمی درباره تربیت و پرورش فرزندانمان کجا قرار دارد؟

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

مرحله اول زایمان

مرحله اول زایمان

مرحله اول زایمان مرحله اول باز شدن دهانه رحم است که طولانی ترین مرحله است و بیشتر اقدامات اولیه در آن انجام می شود. این مرحله امکان دارد دو ساعت تا دو روز طول بکشد. انقباضات رحم باید دهانه رحم را 10 سانتی متر باز کنند تا کودک بتواند از راه واژن متولد شود.

در بارداری زنجبیل بخورم؟

در بارداری زنجبیل بخورم؟

در بارداری زنجبیل بخورم؟ مطالعه‌‌‌‌‌ای در سال 2001 بر روی بانوان باردار نشان داد که معمول‌‌‌‌‌ترین دلیل استفاده از محصولات بهداشتی طبیعی به خاطر برطرف نمودن تهوع و استفراغ است. برای رسیدن به این هدف پرمصرف ترین گیاه زنجبیل است.

کارآفرینی کودکان ، یک داستان واقعی

کارآفرینی کودکان ، یک داستان واقعی

کارآفرینی کودکان ، یک داستان واقعی اگر می‌خواهید فرزندتان در زندگی واقعی خیلی سریع ثروتمند شود، به عنوان یک پدر و مادر لازم است مهارت‌های پایه‌ی بدهی و مدیریت بر آن را به او یاد دهید. این آموزش با گزارش مالی آغاز می‌شود. اگر به کودک چیزی درباره‌ی بدهی یاد ندهید و یا آموزش شما کم باشد، احتمال دارد بیشتر زندگی خود را در تنگنای مالی بگذراند. او باید همه‌ی تلاشش را برای سخت کار کردن به کار گیرد، با سختی پس‌انداز کرده و از زیر بار بدهی بیرون بیاید.  

خواص کره ی بادام زمینی در دوران بارداری

خواص کره ی بادام زمینی در دوران بارداری

خواص کره ی بادام زمینی در دوران بارداری
شاید کره بادام زمینی را در لیست مواد غذایی خود وارد نکرده باشید ولی ما پیشنهاد می‌‌‌کنیم چنین کاری را انجام دهید. کره بادام زمینی سرشار از پروتئین، نیاسین، منگنز، کولین و فولات است. علاوه بر این خوشمزه بوده و با تهوع خانم‌‌‌های باردار سازگار است. البته همه کره‌‌‌های بادام یک جور نیستند و بعضی از آن‌‌‌ها از دیگران مغذی‌‌‌ترند.

تاثیر سخنان والدین بر(DNA)جنین

تاثیر سخنان والدین بر(DNA)جنین

تاثیر سخنان والدین بر(DNA)جنین تنها 10% از دی ان ای های انسان برای ساخت پروتئین استفاده می شود که برای دانشمندان غربی جالب توجه است و باقی 90% آن به عنوان "دی ان ای ناخواسته" تلقی می شود. از طرف دیگر پژوهشگران روسی متقاعد شده اند که طبیعت؛ معیوب و ناقص نیست و به همین دلیل هم به دنبال تحقیق به روی آن 90% دی ان ای ناخواسته، سرمایه گذاری کرده اند که این سرمایه گذاری به نتایج انقلابی نیز منتهی گشته است

در بارداری زغال  اخته بخورید!

در بارداری زغال اخته بخورید!

در بارداری زغال  اخته بخورید! یک لیوان عصاره زغال اخته را نوشیده و با باکتری های بد خداحافظی کنید. زغال اخته نه تنها منبع خوب ویتامین C و دیگر آنتی اکسیدان‌‌‌‌ها است بلکه توانایی منحصر به فردی در مبارزه با باکتری‌‌‌‌هایی را دارد که
می‌‌‌‌توانند باعث ناراحتی‌‌‌‌هایی مانند عفونت مجاری ادرار شوند که مشکل معمول خانم‌‌‌‌های باردار است.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید