قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

جوش و خارش های دوران بارداری

جوش و خارش های دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/29 0 نظر 341 بازدید

جوش و خارش در دوران بارداری

در طول دوره بارداری از هر 160 خانم باردار احتمالا یک نفر مبتلا به جوش های مزمن و بسیار سختی خواهد شد

جوش‌ها و خارش‌های دوره‌ی بارداری


زنان باردار هم ممکن است مثل افراد دیگر جوش بزنند. اما نوعی جوش مخصوص دوره‌ی بارداری به نام پاپول دوره‌ی بارداری وجود دارد که خیلی شدید بوده و ظاهر زشتی دارد و موجب خارش شدید می‌شود. این جوش‌های متداول دوران بارداری از هر 160 خانم باردار یکی را گرفتار می‌کند(پاپول‌ها به خصوص در اولین بارداری‌ها یا بارداری‌های دوقلویی ظاهر می‌شوند).


پاپول بارداری معمولا در 36 هفتگی اتفاق می‌افتد اما از 17 هفتگی تا یک هفته پس از زایمان هم ممکن است دیده شود. این جوش‌ها دانه‌های قرمزی هشستند که ابتدا روی خطوط شکم ظاهر می‌شوند و بعد ممکن است به جاهای دیگر مثل دست‌ها، پاها، سینه‌ وکمر هم کشیده شوند. پاپول تقریبا هیچ وقت روی صورت در نمی‌آید، خداروشکر!

                                                                                                            جوش های بارداری


این جوش‌ها به رغم ظاهر برجسته‌شان، هیچ خطری برای نوزاد ندارند. اگر دچار این جوش‌ها شدید، پزشکان احتمالا انجام آزمایش خون را هم توصیه می‌کند تا مطمئن شود که علت این خارش‌های پوستی فقط همین جوش‌هاست و مشکل دیگری وجود ندارد.


تنها راه مطمئن برای خلاصی از شر این جوش‌های شدید دوره‌ی بارداری، وضع حمل است. بعضی خانم‌ها می‌گویند تنها چند ساعت پس از وضع حمل خارش این جوش‌ها از بین می‌رود و البته قبل از وضع حمل هم استفاده از پماد کالامین یا کرم‌های مرطوب کننده هم می‌تواند تسکین دهنده باشد. اگر این درمان‌ها موثر نباشند، پزشک عمومی یا متخصصین ممکن است کرم‌های موضعی ملایم استروئیدی یا قرص‌های آنتی هیستامین را تجویز کند. حتی گاهی بدون ظهور جوش روی پوست هم ممکن است احساس خارش زیادی داشته باشید، به خصوص در محل‌هایی که پوست شکم کشیده می‌شود. این گونه خارش‌ها بسیار متداول‌اند.

حتما بخوانید: مشکلات بالقوه ی سه ماه دوم برداری

 

خارش در بارداری


از هر 50 خانم باردار، یکی دچار کلستاز بارداری می‌شود، وضعیتی که افزایش اسیدهای صفراوی در خون به علت برخی عوامل داخلی و خارجی موجب خارش می‌شود. این شرایط معمولا پس از هفته‌ی 20 بارداری آغاز می‌شود. خارش بیشتر از ناحیه‌ی پایین پاها و دست‌ها و تنه آغاز می‌شود و با پیشرفت بارداری شدیدتر می-شود. اما پس از زایمان این خارش از بین خواهد رفت. البته با وجود این خارش‌ها هیچ تغییر یا مشکل پوستی وجود ندارد که بتوان آن‌ها را علت خارش دانست. اگر خارش کم باشد، می‌توانید آن را با کرم‌های مرطوب کننده یا داروهای ضد خارش موضعی یا آنتی هیستامین‌های خوراکی درمان کنید.

                                                         خارش در بارداری

اما اگر خارش شدید باشد، پزشک ممکن است داروهای خوراکی را که به کاهش و پاکسازی اسید صفرا از جریان خون کمک می‌کند تجویز کند. پزشک در چنین شرایطی وضعیت نوزاد را دقیق‌تر بررسی کرده و احتمالا تست‌های منظم قلب نگاری و سونوگرافی انجام می‌دهد، چرا که در چنین شرایطی خطر زایمان پیش از موعد یا ضعف جنین افزایش می‌یابد. 


آمادگی برای شیردهی


بر خلاف باور عمومی، هر مادری شیردهی را خیلی دوست ندارد و آن را کار آسانی نمی‌داند، شاید باورتان نشود که همین شیردهی چقدر می‌تواند برای شما و نوزادتان مفید باشد. یادگیری شیوه‌ی صحیح شیردهی به کمی تمرین نیاز دارد. بنابراین قبل از وضع حمل باید کمی نوک پستان‌هایتان را قوی و محکم تر کنید تا به هنگام شیردهی احتمال ترک خوردن نوک پستان‌ها یا دردگرفتن آن‌ها کمتر شود. می‌توانید این کار را با مالیدن آرام و نرم نوک آن‌ها با انگشتان یا پارچه‌ی حوله‌ای انجام دهید یا از سوتین‌های مخصوص شیردهی که لبه یا زبانه‌های آن رو به پایین است استفاده کنید تا نوک پستان مدام به لباس مالیده نشود.

حتما بخوانید: اولین مشاوره و آزمایشات بارداری


البته برای تحریک و مقاوم سازی نوک پستان‌هایتان، خیلی سخت نگیرید، چر ا که گاهی ماساژ و مالیدن شدید و زیاد نوک آن‌ها می‌توانید موجب انقباضات رحم وحتی گاهی زایمان پیش از موعد شود.
برخی از خانم‌ها تگران‌اند که سینه‌های مناسبی برای شیردهی ندارند، اما هیچ سینه‌ای مناسب یا نامناسب نیست. همه‌ی سینه‌ها، چه کوچک و چه بزرگ، می‌توانند شیر کافی تولید کنند. البته سینه‌هایی هم که نوک کوچک یا فرورفته‌ای دارند هم می‌توانند با ماساژ دادن کمی بیرون زده و مناسب شیردهی شوند. در برخی داروخانه‌ها و مغازه‌های سیسمونی فروشی، می‌توانید وسیله‌های مخصوص شیردوشی را تهیه کنید. این وسیله با مکش نوک سینه به جلو، به بیرون آمدن نوک آن‌ها کمک می‌کند.

آغوز


برخی خانم‌ها از همان ابتدای بارداری متوجه می‌شوند که گهگاه از نوک سینه‌شان نوعی ترشحات زردرنگ خارج می‌شود. این ترشحات کاملا طبیعی و در واقع همان آغوز یا کلستروم‌اند که در روزهای ابتدایی زندگی نوزاد از سینه خارج می‌شوند و نوزاد از آن تغذیه .می‌کند.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته بیستم نوزادی

هفته بیستم نوزادی

هفته بیستم نوزادی چنان چه از پمپ شیردوش استفاده می‌کنید و مقدار شیری که به وسیله آن می‌دوشید، اخیراً کم شده است، اجزای تشکیل‌دهنده آن را بررسی کنید و در صورت بروز اشکال در هر قسمت به تعویض آن بپردازید.

علائم و نکات هفته های پایانی بارداری چیست؟

علائم و نکات هفته های پایانی بارداری چیست؟

علائم و نکات هفته های پایانی بارداری چیست؟ هیجان زیاد همراه با خستگی مداوم از نشانه های اواخر دوران بارداری است. بنظر می رسد زمان هم خیلی سریع و هم بطور غیرقابل تحملی کند می گذرد.
هر چه شکمتان بزرگتر می شود انجام کارهای روزمره نیز دشوارتر می شود. در این دوره حرکاتی مانند بلند شدن از صندلی، نشستن پشت فرمان اتومبیل یا حتی غلتیدن در خواب نیاز بر دقت بیشتری دارد. خودتان متوجه می شوید که با در و دیوار یا به دیگران که از وضعیت شما مطلع نیستند،

هفته نهم بارداری

هفته نهم بارداری

در هفته نهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته نهم بارداری و نکات مهم درباره هفته نهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

رژیم غذایی در دوران شیردهی

رژیم غذایی در دوران شیردهی

رژیم غذایی در دوران شیردهی  در طول دوران شیردهی مثل همان دوران بارداری، تغذیه‌ی شما بسیار مهم است. کیفیت شیر تولیدی پستان‌ها خیلی تحت تأثیر رژیم غذایی‌تان قرار نمی‌گیرد، مگر اینکه عادت غذایی شما دچار نقص و کمبودهایی باشد 

بهبودی پس از زایمان سزارین

بهبودی پس از زایمان سزارین

بهبودی پس از زایمان سزارین مدت زمانی که فرد پس از سزارین باید در بیمارستان بماند چند روز بیشتر از زایمان طبیعی است و بهتر است حداقل دو هفته مورد پرستاری قرار گیرد 

مراقبت های نوزاد

مراقبت های نوزاد

مراقبت های نوزاد نوزاد با گریه نیاز های خود را اعلام می کند و مادر با شناخت این گریه ها مراقبت های نوزاد را تشخیص می دهد

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید