کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

واکنش های جسمی و احساسی پس از زایمان

واکنش های جسمی و احساسی پس از زایمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/10/16 0 نظر 228 بازدید

واکنش های جسمی و احساسی پس از زایمان

 واکنشهای جسمی در زایمان سزارین: اگر چه برای همه خانم ها سخت ترین روز، روز اول است ولی تغییرات فیزیکی طبیعی است درد زیادی را در محل شکاف روی شکمتان احساس می کنید و حرکت در رختخواب برایتان مشکل است. 

واکنش های جسمی و احساسی پس از زایمان

واکنش های جسمی در زایمان سزارین: اگر چه برای همه خانم ها سخت ترین روز، روز اول است ولی تغییرات فیزیکی طبیعی است درد زیادی را در محل شکاف روی شکمتان احساس می کنید و حرکت در رختخواب برایتان مشکل است. با وجود این، سعی کنید هر چه زودتر بعد از جراحی از تخت پایین بیایید و قدم بزنید تا درد شدید ناشی از گازی که در روده ها تولید می شود، کاهش یابد. احتمالاً نمی توانید روی پاهایتان بایستید و تعادل داشته باشید بنابراین سعی نکنید اینکار را تنها انجام دهید. شما باید یاد بگیرید بدون استفاده از ماهیچه های شکمتان از تخت پایین بیایید و قدم بزنید.

پرستاران چگونگی آن را به شما نشان می دهند. این کار به شما کمک می کند تا بتوانید در تخت جابه جا شوید و از خوردن نوشابه های گازدار خودداری کنید. معمولاً سوند داخل مثانه تا روز بعد در جای خود باقی می ماند و هنگامی که آن را بر می دارند باید سعی کنید خودتان به دستشویی بروید. در روز اول بعد از زایمان گرسنگی زیاد شایع نیست. احتمالاً رژیم غذایی با مایعات تا زمانی که روده ها بهبود یابند و بتوانند بطور طبیعی کار کنند ادامه می یابد.


بازگشت رحم به حالت طبیعی در زایمان سزارین درست مانند زایمان واژینال است. خانم هایی که با روش سزارین زایمان می کنند خونریزی بعد از زایمان هم دارند ولی خون آن روشنتر است زیرا رحم در طول جراحی تمیز می شود.

حتما بخوانید: تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه اول بارداری


 معاینات پزشکی در زایمان

تفاوتی ندارد که چه نوع زایمانی داشته اید شما و کودکتان تا چند ساعت بعد از زایمان به دقت تحت نظر خواهید بود. فشارخون، نبض و دمای بدن مکررا کنترل می شود. رحم را برای تسریع بازگشت آن به حالت طبیعی ماساژ می دهند و نیز شما را برای علائم خونریزی یا عفونت زیاد معاینه می کنند.
گاهی اوقات برای تسکین درد جراحت شکم به شما داروهای کدئینه می دهند. حتی استامینوفن هم مفید است. اگر نیاز به مسکن پیدا کردید در استفاده از آن تردید نداشته باشید، زیرا به بهبودی شما کمک می کند و هیچ ربطی به توانایی شیردهی شما ندارد. 

معاینات پزشکی در زایمان


 واکنش های احساسی

 بیشتر زنها (و نیز مردها) یکی از برترین لحظات زندگیشان را بعد از تولد نوزاد تجربه می کنند. طوفانی از احساسات در شما جریان می یابد: نشاط و ناباوری در مورد اینکه بالاخره کودک اینجاست. به خودتان افتخار می کنید که چنین کار بزرگی را انجام داده اید، از اینکه این کار فیزیکی به پایان رسیده است احساس آرامش می کنید و بلافاصله با خود می گویید "من زندگیم را برای تو گذاشتم"، عشق در زندگیتان قدرتمندتر از آنچه که تا بحال تصور کرده اید، خودنمایی می کند. افکار انقباضات دردناک ناپدید می شوند. در عوض، با حوصله به شمارش انگشتان دستها و پاهای کودکتان می پردازید و سعی می کنید بفهمید که این عضو جدید شبیه به کدامیک از اعضاء خانواده است.


می خواهید این خبر را به خویشاوندان و دوستانتان بدهید. بهتر است احساساتتان را کنترل کنید که این عاقلانه ترین کار است. بعضی از کارشناسان توصیه می کنند خبر تولد نوزاد را تنها به دوستان و بستگان نزدیکتان بگویید و بگذارید این خبر را آنها به دیگران بدهند. به عبارت دیگر از طرفی دیگر، در روز اول شما به هیجان می آیید و می خواهید داستان زایمانتان را برای همه بازگو کنید، بنابراین اگر توانایی داشته باشید که تلفنهای زیادی بزنید و با ملاقات کنندگان احوالپرسی کنید، خودتان را راضی کرده اید. چنین روزی دوباره در زندگیتان تکرار نمی شود. 

حتما بخوانید: چه عاملی باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود؟


نکته مهم: همسر یا همراهتان باید ملاقات ها را محدود کند. بدن شما خسته است و هنوز کمی از درد باقی مانده
نکته مهم: همسر یا همراهتان باید ملاقاتها را محدود کند. بدن شما خسته است و هنوز کمی از مسیر دوران بعد از زایمان را پیموده است. ملاقاتهایتان را به 15 دقیقه برسانید و وقتهای غیر ملاقات را بخوابید. بعضی از خانم ها ترجیح می دهند تا زمانی که در بیمارستان هستند وقتشان را با کودک و همسرشان بگذرانند و هیچ کس دیگری را نبینند. همچنین وقت شما در بیمارستان بسیار محدود است زیرا می خواهید تا آنجا که می توانید همزمان با بهبودیتان وقتتان را صرف یادگیری در مورد مراقبت از نوزاد و نحوه شیردادن بکنید.


چه کنم اگر آنقدر خسته باشم که نتوانم بلافاصله بعد از زایمان به کودکم شیر بدهم؟

اگر چه شیردهی بلافاصله بعد از زایمان باعث تسریع بازگشت رحم به حالت طبیعی می شود، ولی هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید اگر می خواهید شیردهی موفقی داشته باشید بلافاصله بعد از زایمان به نوزاد شیر بدهید. سعی کنید هر زمانی که احساس کردید توانایی انجام آن را دارید مخصوصاً ساعت اول و نهایتا طی 4 ساعت بعد از زایمان به او شیر دهید. نوزادان در روز اول زندگیشان می توانند دوازده بار شیر بخورند و شما باید بدون هیچ محدودیتی حداقل هشت بار به آنها شیر بدهید. از یک پرستار یا پزشک بخواهید در دفعات اول به شما کمک کند تا بطور صحیح به نوزاد شیر بدهید.

 شیر


چه کنم اگربلافاصله بعد از زایمان علاقه زیادی به کودکم نداشتم؟

گاهی اوقات خستگی زیاد، داروهای مسکن یا درد باعث می شوند مادر بیشتر به فکر بهبودی خود باشد تا نوزادش. این کاملاً قابل درک است. خانم های دیگر یک دودلی دیرپا را در مورد مادر بودن در سر می پرورانند و خیلی طول می کشد تا به کودکشان که به عبارتی برای آنها کاملاً غریبه است عادت کنند. مدت زمان مشخصی برای دوست داشتن کودک وجود ندارد و دیر یا زود او را دوست خواهید داشت. 

حتما بخوانید: سه ماه اول بارداری چی بخورم؟


چه کنم اگربخواهم بیشتر از آنچه که پزشک توصیه کرده است در بیمارستان بمانم؟

اگر احساس می کنید هنوز کاملاً بهبودی پیدا نکرده اید باید با پزشکتان صحبت کنید.


اولین آزمایش کودک


یک دقیقه بعد از تولد کودک او را مورد آزمایش آپگار قرار می دهند. این آزمایش اندازه گیری پاسخ نوزاد به تولد در این پنج زمینه است: ظاهر (رنگ)، نبض (ضربان قلب)، تغییر وضعیت انعکاس)، فعالیت (هماهنگی ماهیچه ها) و تنفس. امتیاز کامل 10 است اگر چه امتیاز بسیاری از کودکان سالم بین 7 تا 9 متغیر است. کودکانی که امتیاز آنها بین 4 تا 6 است معمولاً نیاز به کمک هایی نظیر ساکشن ریه ها دارند. امتیاز پایین تر از 4 نشان می دهد که این کودکان مشکلات جدی تر دارند و باید بلافاصله تحت درمان قرار گیرند. این آزمایش 5 دقیقه بعد دوباره تکرار می شود.

هدف از انجام این آزمایش این است که پزشک متخصص کودکان سریع از استرس کودک در طول زایمان و پیشرفت آن در خارج از رحم مطلع شود. این آزمایش بهره هوشی و سلامتی آینده کودک را پیش بینی نمی کند.


2    1    0    امتیاز
تماماً صورتی 
بیشتر از 1000 ضربان در دقیقه
سرفه و عطسه
فعال
خوب (گریه)    رنگ بدن آبی تیره یا صورتی 
کمتر از 100 ضربان در دقیقه
 تغییر وضعیت
چند حرکت 
ضعیف    آبی یا رنگ پریده
ندارد
 بدون پاسخ 
دست و پا 
ندارد    رنگ
ضربان قلب
انعکاس
هماهنگی ماهیچه ها
تنفس

آیا حقیقت دارد که نبایستی اولین دقایق علاقه به کودک را از دست بدهم؟

اگر حال شما و کودکتان به قدری خوب باشد که بتوانید بعد از زایمان او را در آغوش بگیرید و به او شیر بدهید، عالی است. تماس پوست به پوست در اولین ساعت زندگی کودک شروع دوره لذت بخش علاقمندی به یکدیگر است. 

حتما بخوانید: رفع یبوست در دوران بارداری

آیا حقیقت دارد که هنگام تولد وزن پسرها بیشتر از دخترهاست؟

بله حقیقت دارد ولی استثنائاتی هم وجود دارد. کودکی که یک دوره کامل را در رحم مادر می گذراند معمولاً 3 کیلو و 200 گرم وزن دارد و قد او 50 سانتی متر است. مقیاسی که طبیعی در نظر گرفته می شود وزن بین 2 کیلو و 700 گرم و قد بین 45 تا 55 سانتی متر است. . 


آیا حقیقت دارد که رنگ چشم کودکان تغییر می کند؟

بله بیشتر کودکانی که با چشم رنگ تیره متولد می شوند، رنگ چشمشان ثابت می ماند ولی نوزادانی که پوست روشن دارند معمولاً با چشمهای آبی تیره به دنیا می آیند. تا یک سالگی رنگ چشم ثابت نیست.


آیا حقیقت دارد که نوزاد نمی تواند به خوبی ببیند؟

در گذشته تصور می شد کودکان بدون حس بینایی متولد می شوند. ولی امروزه تحقیقات نشان می دهند که آنها می توانند تا فاصله 30 تا 45 سانتی متر (فاصله صورت مادر تا چشمهای کودک هنگامی که او را شیر می دهد یا در آغوش میگیرد) را ببینند. جنین در رحم از هفته 22 می تواند بشنود. یک نوزاد چند ساعته می تواند بوی منحصر به فرد مادرش را تشخیص دهد. 

 حتما بخوانید چرا پس از زایمان خوردن  شیرینی خوب نیست؟


آیا حقیقت دارد که بعضی از کودکان با دندان متولد می شوند؟

از هر 2000 نوزاد یک نفر با یک یا دو دندان متولد می شود که احتمالاً ژولیوس سزار و ناپلئون جزء این گروه بوده اند. معمولاً یک دندان پیشین پایین است که ممکن است دندان شیری واقعی کودک باشد و یا یک دندان ریشه باشد که بعدا می افتد و دوباره سر وقت معمول یعنی اواسط یک سالگی می روید. غالباً برای جلوگیری از خفگی نوزاد دندانهای زمان تولد را می کشند.
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: مفاهیم مالی به کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

 نوآوری  و اختراع (12-3 سال)

نوآوری و اختراع (12-3 سال)

شاید بارها و بارها در بین گپ و گغتگوهای خودمانی این جمله به گوشتان رسیده باشد. دوره ما که این چیزا نبود. امروز با یه تلفن می‌تونی به بیزینس کار حرفه‌ای باشی و تمام و کمال به کارهات رسیدگی کنی. این همه پیشرفت بشر طی مدت زمان کوتاهی شکل گرفت و شاید بتوان گفت ده سال اخیر اوج پیشرفت بشری در رابطه با تکنولوژی و علم بوده و همچنان هر ثانیه این پیشرفت‌ها شکل دیگری می‌گیرد. در این میان جایگاه فرزند شما به عنوان یک نسل مدرن امروزی کجاست؟ آیا او نیز می‌تواند اثری ماندگار از خود بجای بگذارد.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

بسته آموزشی طراحی فرزند-4 تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند-4 تا 7 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه‌ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می‌بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه‌ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

بسته آموزشی پرورش مدیران آینده

بسته آموزشی پرورش مدیران آینده

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسل‌های پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. شما با آموزش دادن صحیح به کودکانتان می‌توانید آینده او را تضمین کنید. یک ماه آموزش امروز برابر با چندین سال آسایش و راحتی و خوشبختی فرزند شماست. با پرورش نبوغ و خلاقیت در کودکتان پایه گذار زندگی آرام برای او باشید.  

 اعتماد به نفس خیلی بالا

اعتماد به نفس خیلی بالا

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که در پارک، مهمانی و یا مراسمی که چندین کودک کنار هم هستند احساس کنید که با همه سعی و تلاش تان در خصوص تربیت و تأمین نیازهای مادی و معنوی فرزندتان؛ اما باز هم فرزندتان از سایر کودکانی که در آن محل قرار دارند، چیزی کم دارد که در آن لحظه حسرت آن را می خورد، در این هنگام چه حسی به شما دست می دهد؟          

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

دلایل خون ریزی در سه ماه اول بارداری چیست؟

دلایل خون ریزی در سه ماه اول بارداری چیست؟

دلایل خون‌ریزی در سه ماه اول بارداری چیست؟ مشاهده خون روی لباس زیر یا دستمال توالت آیا رنگش قرمز روشن، صورتی یا قهوه‌ای است؟ آیا لخته هم وجود دارد؟ مقدار آن چقدر است؟ 

هفته بیست و چهارم بارداری

هفته بیست و چهارم بارداری

در هفته بیست و چهارم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و چهارم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و چهارم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

بهترین زمان برای مسافرت در زمان بارداری

بهترین زمان برای مسافرت در زمان بارداری

بهترین زمان برای مسافرت در زمان بارداری آیا به این فکر کرده اید که با کودکی که در شکم دارید کی به مسافرت بروید؟ آیا اگر قرار باشد به مأموریت بروید تعجب می کنید؟ سه ماهه دوم بهترین زمان برای مسافرت است زیرا مشکلات دوران بارداری به کمترین حد و حال و حوصله شما به بهترین حالت خود می رسد. اگر بارداری پرخطری نداشته باشید، اگر مبتلا به بیماری مزمن و یا بیماریی نباشید که علت آن بارداری است و یا مشکلاتی مانند خونریزی نداشته باشید،

هفته هشتم بارداری

هفته هشتم بارداری

در هفته هشتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته هشتم بارداری و نکات مهم درباره هفته هشتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

تاثیر تلاوت قرآن در دوران بارداری

تاثیر تلاوت قرآن در دوران بارداری

تاثیر تلاوت قرآن در دوران بارداری تلاوت قرآن باید برنامه ثابت و مداوم دوران بارداری باشد:
پیامبر اکرم می‌فرمایند:
" نوروا بیوتکم بتلاوه القرآن... فان البیت اذا کثر فیه تلاوه القرآن کثر خیره و استع اهله و اضا لاهل السمائ کما تضی‌ئ السما لاهل الدنیا"
خانه‌های خود را به تلاوت قرآن روشن کنید... هرگاه در خانه‌ای قرآن زیاد تلاوت شود، خیر و برکت آن خانه زیاد میشود و اهل آن به وسعت می‌رسند و آن خانه برای اهل آسمان درخشندگی پیدا میکند؛ چنانکه ستارگان آسمان برای اه...

هفته هشتم نوزادی

هفته هشتم نوزادی

هفته هشتم نوزادی در این سن، شیرخوار، هنوز برای خوردن شیر در ساعات میانی شب از خواب بیدار می‌شود که ممکن است دفعات آن، برحسب وزن شیرخوار و سایر عوامل به بیش از یک بار برسد. یکی از راه‌های کمتر کردن دفعات بیدار شدن شیرخوار در هنگام شب، کم کردن مدت خواب او در ساعات روز است. برای این کار می‌توانید ساعات بیداری شیرخوار در طول روز را به طور تدریجی افزایش دهید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 9

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید