قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

نوزادان در یک ماهگی

نوزادان در یک ماهگی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/15 0 نظر 4,108 بازدید

ویژگی های نوزادان در یک ماهگی

نوزاد تازه به دنیا آمده شما در ماه اول پس از تولد چه ویژگی هایی دارند.

به شما تبریک می گوییم. قدم نو رسیده مبارک!

فصل اول زندگی شما به تازگی به پایان رسیده است و شما در فصل جدیدی قرار دارید که با اتفاقات و رویدادهای ویژه ای روبرو هستید. ما در اینجا قصد داریم تا شما را از یک ماهگی نوزادتان تا یک سالگی آن همراهی کنیم. تا بتوانید نوزاده از راه رسیده خود را بهتر درک کنید و شرایط را هم برای خود و هم نوزادتان آسان کنید.

حتما بخوانید: مقالات دوران نوزادی ( تولد تا یک سالگی)

یک ماهگی نوزاد

ویژگی نوزاد در هفته اول تولد

اوضاع کمی در این یک ماه به هم می پیچد وحتی شاید شما گاهی احساس ناتوانی کنید. اما نگران نباشید این اوضاع موقتی است. شاید شما فکر کنید نوزاد شما به دلیل 9 ماه ارتباط باشما در رحم و گفتگوها به شما کاملا آشناست و احساس و حرکات شما را می شناسد. اما باید بدانید که نوزاد شما هنوز به دنیای بیرون عادت نکرده است و خود را همچنان در جنین احساس می کند . به همین دلیل است که اغلب روزهای ماه اول نوزادی فرزند شما در خواب است. در اینجا شما باید حواستان باشد که مدت زمان خواب او را چک کنید و برای خوردن شیر او را گاهی بیدار کنید. بهتر است بدانید نوزاد شما هنوز حس کنجکاوی خودش را پیدا نکرده است زیاد از اینکه او به شما تمایل نشان نمی دهد ناراحت نباشید و روحیه خودتان را حفظ کنید. بهترین کار این است که همچنان که نوزاد شما کم کم با دنیای اطرافش آشنا می شود شما نیز خستگی 9 ماه بارداری را از بدن خود دور کنید.

سه کار مهم در ماه اول نوزادی عبارت است از:

 1. شیردادن به موقع به نوزاد. یادتان باشد هرگاه نوزادتان گریه کرد اولین کاری که انجام می دهید در آغوش گرفتن اوست زیرا با این کار او با شما ارتباط احساسی وبرقرار می کند و متوجه میشود در هنگام بروز مشکلات کنارش هستید.
 2. پوشک کردن نوزاد. این کار نیز به اندازه بقیه کارها مهم است زیرا پوست نوزاد لطیف است و نازک. پس بهتر است او را در اولین فرصت تمیز کنید و نگذارید بیشتر از چند دقیقه پوشک آلوده با بدنش تماس داشته باشد.
 3. نگهداری از بند ناف یکی دیگر کارهای مهمی است که باید در این مدت انجام دهید.

حتما بخوانید: تقویت هوش و خلاقیت کوآنتومی در کودکان( قسمت اول)

غذای نوزادان در یک ماهگی

همان طور که قبلا هم گفتیم شیر دادن در یک ماه اول به نوزاد کمی دشوار است زیرا جنین در رحم شما بدون هیچ تقلایی از جفت تغذیه می کرد و اکسیژن و موادمغذی مورد نیازش را از آن می گرفت اما حالا باید برای خوردن شیر بیدار شود. اما این فرصتی خیلی خوبی است که شما با نوزاد خود آموخته شوید زیرا وقتی او سینه شما را برای خوردن شیر می مکد باعث می شود بین شما و نوزادتان رابطه قوی تری برقرار شود.

درست است که شما از 9 ماه بارداری خسته هستید اما مجبورید در طول روز بین 8 الی 12 بار به نوزادتان شیر بدهید و هر بار ممکن است او بیدار نباشد و شما مجبور باشید او را از خواب ناز بیدار کنید. برای بهتر بیدار کردن نوزادتان کافی ست کمی به صورت او فوت کنید یا با دکمه های لباسش بازی کنید شایدم کمی ماساژ قبل از شیردهی برای او بد نباشد.

ویژگی نوزاد در هفته دوم تولد

مطمئنن پس از یک زایمان طبیعی سخت و یا حتی سزارین شما قادر نیستید به راحتی از پس اتفاقات و کارهای نوزادتان به تنهایی بر بیایید پس از اطرافیانتان کمک بگیرد مخصوصا همسرتان نقش بسیار مهمی در این زمینه دارد. نوزاد شما نیز حالش همچنان خوب است و خواب بر بیداری ترجیح می دهد پس هنوز جای نگرانی نیست. ولی گاهی به صدایی از جا می پرد و واکنش نشان می دهد اصلا نگران نباشید او کم کم به محیط عادت می کند و به صداها واکنش نشان می دهد. اگر همچنان برای شیر خوردن باید بیدارش کنید اشکالی ندارد. ممکن است در دو هفته پس از تولد نوزادتان مدفوعی آبکی داشته باشد و شما نگرلن شوید اما این هیچ مسئله ای نیست که شما خود را ناراحت کنید.

در طی این دو هفته نوزادتان بهتر شیر می خورد و شما برای شیر دادن به او دیگر دچار مشکل نیستید. سعی کنید در همین هفته برای نوزاد خود یک پزشک اطفال مناسب و متخصص پیدا کنید تا اقدامات زیر را در خصوص فرزندتان انجام دهد.

 1. تشکیل پرونده میزان رشد نوزاد تا 2 سالگی
 2. واکسینه
 3. اندازه گیری قد و وزن و دور سر
 4. معاینه اندام داخلی بدن مانند ریه ها و ببرسی استخوان های لگن و دست و پا برای آنکه در رفتگی در آنها وجود نداشته باشد.
 5. بررسی سر کودک و نرمی آن نسبت به سن نوزاد

حتما بخوانید: تقویت و هوش کوآنتومی در کودکان (قسمت دوم)

ویژگی نوزاد در هفته سوم تولد

از تولد نوزاد شما سه هفته است می گذرد. و حالا بیشتر او را می شناسید و به عادت او خو گرفته اید. اما او هنوز هم بین شب و روز فرقی نمی گذارد و همچنان بی موقع بیدار و یا خواب است. نوزاد شما در این زمان تنها 6 ساعت بیدار است و ممکن است این ساعات متوالی و پشت هم نباشد گاهی نصف شب و گاهی اول صبح شما را از خواب ناز بیدار می کند. دیگر او نسبت به قبل کنجکاوی بیشتری از خود نشان می دهد و سعی در شناخت اطرافیان دارد اما نوزاد بیشتر از بقیه مادرش را می شناسد زیرا شما هستید که به نیازهای او پاسخ می دهید و همیشه در کنارش هستید و شما را بیشتر می بیند. اگر نوزاد شما به دیگران کمتر اهمیت می دهد یا توجهی ندارد دلیل بر نفهمیدن او نیست بلکه همان طور که قبلا هم گفتیم فرزند شما از دوران جنینی قادر است تمام اتفاقات را درک کند.

ویژگی نوزاد در هفته چهارم تولد

به شما توصیه می کنیم که حتما برای خود وقت بگذارید و به سرگرمی ها خود همچنان اهمیت دهید اگر بی حوصله هستید و یا هنوز برخی از عادات دوران بارداری مانند خلق تنگ و اضطراب را دارید بهتر است با یک مشاور و روانشناس صحبت کنید. در این هفته زخم های جسمی شما التیام یافته است و احساس بهتری دارید. نوزاد شما نیز در این هفته کمی بازیگوش شده است و ممکن است سر خود را کمی تکان دهد و یا با عضلات نحیف خود آنرا در حد چند ثانیه بالا بگیرد. اگر وزن نوزاد شما در این هفته کم شده جای نگرانی نیست زیرا نوزادان پس از زایمان کمی پف دارند و کم کم به وزن طبیعی خود باز می گردند که این جای نگرانی نیست.

حتما بخوانید: آنچه که ما والدین در تربیت فرزندمان با آن روبرو هستیم.

نکات مهم ماه اول تولد نوزادان

پس از تولد نوزادان باید سه واکسن مهم را دریافت کنند که عبارت است از :

 1. واکسن ب، ث، ژ
 2. واکسن هپاتیت ب
 3. واکسن فلج اطفال

جدول وزن نوزادان در ماه اول تولد بر حسب کیلو گرم

وزن دختران در ماه اول تولد

وزن پسران در ماه اول تولد

حداکثر

حدمتوسط

حداقل

حداکثر

حدمتوسط

حداقل

100/5

750/3

450/2

500/5

4

500/2

 

جدول قد نوزادان در ماه اول تولد بر حسب سانتی متر

قد دختران در ماه اول تولد

قد پسران در ماه اول تولد

حداکثر

حدمتوسط

حداقل

حداکثر

حدمتوسط

حداقل

58/2

52/5

46/5

59/1

53/2

47/2

 

 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: سوال کودکان درباره مرگ 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

نوزادان در سه ماهگی

نوزادان در سه ماهگی

ویژگی نوزادان در سه ماهگی آیا می دانید نوزادان در سه ماهگی چقدر شگفت انگیز هستند؟

نوزادان در دو ماهگی

نوزادان در دو ماهگی

ویژگی نوزادان در دو ماهگی نوزاد تازه متولد شده شما در دو ماهگی چگونه رفتار می کند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 13

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید