قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

اسیدهای چرب امگا 3 درمان افسردگی پس از زایمان

اسیدهای چرب امگا 3  درمان افسردگی پس از زایمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/14 0 نظر 89 بازدید

اسیدهای چرب امگا 3  درمان افسردگی پس از زایمان

اسیدهای  چرب امگا3 "چربی‌‌‌‌های شادی بخش" و "هدیه دریا" نامیده میشوند. مغز به طور طبیعی دارای مقدار زیادی از یک نوع اسید چرب امگا3 به نام اسید دوکوساهگزاانوئیک (DHA) است. وقتی مغز مقادیر زیادی از این چربی خوب را داشته باشد، به طور مطلوب کار کرده و به شما روشنی ذهن و خلق و خوئی سالم خواهد داد.
محققان توانسته‌‌‌‌اند ارتباط مصرف این چربی‌‌‌‌های سالم را با افس....

اسیدهای چرب امگا 3  درمان افسردگی پس از زایمان


اسیدهای  چرب امگا3 "چربی‌‌‌‌های شادی بخش" و "هدیه دریا" نامیده میشوند. مغز به طور طبیعی دارای مقدار زیادی از یک نوع اسید چرب امگا3 به نام اسید دوکوساهگزاانوئیک (DHA) است. وقتی مغز مقادیر زیادی از این چربی خوب را داشته باشد، به طور مطلوب کار کرده و به شما روشنی ذهن و خلق و خوئی سالم خواهد داد.

                                                افسردگی
محققان توانسته‌‌‌‌اند ارتباط مصرف این چربی‌‌‌‌های سالم را با افسردگی دریابند. کارشناسان انستیتو ملی بهداشت دریافته‌‌‌‌اند که کشورهایی با بیشترین مصرف ماهی (ژاپن، تایوان و کره) کمترین میزان و کشورهایی با کمترین مصرف ماهی (زلاندنو، کانادا، آلمان غربی، فرانسه و ایالات متحده) بیشترین میزان افسردگی را دارند.

حتما بخوانید: خواص ماهی قباد در دوران شیردهی


شما بعنوان یک مادر، چهل هفته گذشته را با انتخاب خود به فرستادن DHA به کودک درحال رشد گذرانده‌‌‌‌اید. جنین و نوزاد برای تهیه DHA از طریق جفت و بعدها سینه مادر به مادر خود متکی‌‌‌‌ست. این کار در سه ماهه آخر بارداری و در طول شیردهی جذب غذایی این چربی‌‌‌‌ها را خیلی مهم می‌‌‌‌سازد. به نظر میرسد اگر غذای مادر فاقد DHA باشد، احتمالا در دوران پس از زایمان نارسایی داشته و خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان در او افزایش خواهد یافت.

رشد مغز کودک


در سه ماهه آخر بارداری و ماه اول پس از زایمان در مغز کودک رشد سریعی وجود دارد لذا شما در دوران بارداری و شیردهی به بعضی موادغذایی مانند DHA و یک چربی مهم دیگر به نام اسید آراکیدونیک (arachidonic acid) (AA) نیاز دارید تا بتوانید کودک خود را در ساختن سلولهای جدید مغز یاری دهید. خوردن ماهی که بهترین منبع اسید چرب امگا3 (DHA) است، بخش مهمی از برنامه غذایی سالم پس از زایمان است. اخیرا مطالعات پیشنهاد میکنند خانم‌‌‌‌ها در دوران بارداری، شیردهی و دوران پس از زایمان روزی 300 میلی‌‌‌‌گرم DHA مصرف کنند تا از سلامت مطلوب بهره‌‌‌‌مند شوند.

                                                               روغن ماهی
مقادیر کم DHA در غذاها نه تنها بر مغز خودتان بلکه بر مغز کودکتان هم اثر خواهد گذاشت. در سال 2001 محققان نروژ گزارش دادند که در یک مطالعه به 590 خانم باردار یا 10 میلی‌‌‌‌لیتر روغن کبد ماهی یا روغن ذرت داده شد تا اثر آنها را بر روی رشد و کارکرد مغز کودک مشاهده نمایند. 

حتما بخوانید: به کودکتان شیر مادر بدهید!


روغن کبد ماهی منبع خوب DHA است که در هر 10 میلی‌‌‌‌لیتر آن حدود 1183 میلی‌‌‌‌گرم DHA وجود دارد.

حتما بخوانید: مضرات الکل بر بارداری سالم


اخیرا یک نگرانی به وجود آمده است و آن این که ویتامین A و ویتامین D موجود در روغن کبد ماهی به طور مطلوبی متوازن نیستند که میتواند بعضی آثار بهداشتی شگفت‌‌‌‌انگیز ویتامین D را کاهش دهد. ما توصیه می‌‌‌‌کنیم روغن ماهی با کیفیت بالا با کپسول‌‌‌‌های روغن ماهی را رها نکنید.

                                             افسردگی
یافته‌‌‌‌های این تحقیقات نشان داد که در دسترس بودن این چربی‌‌‌‌ها برای کودک درحال رشد برپایه مقدار موجود آنها در جفت یا شیر مادر است.به عبارت دیگر اگر چربی‌‌‌‌های خوب کافی در غذاهای شما نباشد تا نیازهای بدن‌‌‌‌تان را برآورده سازد کودکتان هم به اندازه کافی از آن دریافت نخواهد کرد. محققان از مادران 25 کودک سه ماهه اطلاعاتی به دست آوردند و کشف کردند خانم‌‌‌‌هایی که مکمل‌‌‌‌های روغن ماهی مصرف می‌‌‌‌کردند، در شیرشان مقدار DHA زیادتر بود. این کودکان در سن 4 سالگی آزمایش شدند تا ببینند روغن ماهی چه اثری بر عملکرد شناختی آنها دارد. فقط 90% کودکان در سن 4 سالگی آزمایش شدند ولی نتایج حیرت‌‌‌‌آور بود. محققان دریافتند کودکان مادرانی که مکمل‌‌‌‌های روغن ماهی مصرف کرده بودند، در وظائف عملکردی مغز مانند فکر کردن، آگاهی و قضاوت نمره بالاتری دارند.

حتما بخوانید: افزایش شیر مادر با مصرف تخم شنبلیله

 

واقعیت اثبات شده


DHA چربی‌‌‌‌ای است که معمولا در ماهی یافت میشود ولی 50 درصد چربی مغز انسان را تشکیل می دهد. مقادیر خیلی زیادی DHA در لایه خاکستری مغز انسان و در شبکیه چشم وجود دارد. 
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

خواص ماهی قباد در دوران شیردهی

خواص ماهی قباد در دوران شیردهی

خواص ماهی قباد در دوران شیردهی ممکن است ماهی مکرل در غذاهای شما یافت نشود ولی وقت آن رسیده که عادت خود را تغییر دهید. ماهی آزاد، قزل‌‌‌آلا، تون، مکرل، ماهی کولی و ساردین از بهترین منابع اسیدهای چرب امگا3 هستند و اسیدهای چرب امگا3 به خاطر توانایی‌‌‌شان در بهبود روحیه، افزایش توان مغز و چیزهای دیگر دارند، معروف می‌‌‌شوند. اهمیت اسیدهای چرب امگا3 در دوران شیردهی به اندازه اهمیت آنها در سه ماهه سوم دوران بارداری است. درحقیقت، مغز کودک تا سن 5.....

چه عاملی باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود؟

چه عاملی باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود؟

چه عاملی باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود؟ شاید اگر اصطلاحات یا جملاتی نظیر "سقط خود به خود" و یا "بارداری که خودش به طور طبیعی قبل از هفته بیستم پایان یافت " را روی پرونده پزشکیتان ببینید، برایتان خیلی ناگوار باشد. تقریبا 1/4 تا 1/3 خانم های باردار قبل از هفته دوازدهم بارداریشان خاتمه می یابد. به هر حال اجازه ندهید این آمار باعث ترس و وحشت شما شود، در سالهای اخیر درصد سقط بالا رفته است زیرا تست حاملگی خانگی حاملگی را زودتر تشخیص می دهد در حالی که در گذشته بسیاری از چنین بارداریهایی قبل از تشخیص از بین می رفت. اگر چه سقط یک واقعه طبیعی در زندگی و تولید مثل است ولی بیشتر خانم ها آن را بیش از یک یا دو بار تجر

چه لباسی برای یک خانم باردار مناسب است؟

چه لباسی برای یک خانم باردار مناسب است؟

چه لباسی برای یک خانم باردار مناسب است؟ چه موقع باید پوشیدن لباس حاملگی را شروع کنید؟ بسیاری از خانم ها تا ماه چهارم همان لباس های معمولی شان را می پوشند ولی قانون قطعی در این مورد وجود ندارد. اول طرفین شکمتان کمی جلوتر می آید، شلوار برایتان تنگ می شود و پوشش بالاتنه به سمت بالا کشیده می شود. حتی قبل از اینکه علائم ظاهری حاملگی پدیدار شوند در ماه سوم یا سه ماهه دوم متوجه خواهید شد که با پوشیدن شلوار حاملگی احساس راحتی بیشتری می کنید اگر چه لباسها

خواص دوغ کفیر در دوران بارداری

خواص دوغ کفیر در دوران بارداری

خواص دوغ کفیر در دوران بارداری دوغ کفیر که گاهی اوقات با عنوان "ماست قابل نوشیدنی" نامیده میشود یک نوشیدنی تخمیر شده است که فوایدی بیشتر از ماست دارد. اطلاعات بیشتر در مورد ماست در صفحات آینده خواهد آمد.برای تهیه،دانه‌‌های کفیر را با شیر مخلوط میکنند، در نتیجه میکروب‌‌های سالم در آن رشد کرده و یک نوشیدنی آنزیم‌‌دار و دارای پروبیوتیک‌‌های زیاد تولید می‌‌شود. دوغ کفیر غذای خوبی برای دستگاه گوارش بوده و به رفع مشکلات بارداری از جمله آروغ زدن، گاز معده و یبوست کمک میکند

خواص شاهدانه در دوران بارداری

خواص شاهدانه در دوران بارداری

خواص شاهدانه در دوران بارداری در مورد شاهدانه سردرگمی زیادی وجود دارد چون اغلب مردم آن را منبع ماری جوانا (حشیش) می‌‌‌دانند. بله! در برگ شاهدانه ترکیبی به نام دلتا - تابن - تتراهیدرو کتابینول (delta - 9 - tetrahydrocanna binol) هست که به خاطر خواص روان گردانی آن مورد استفاده قرار می‌‌‌گیرد ولی غیر از این استفاده مطالب زیادی راجع به شاهدانه وجود دارد.
 

رژیم غذایی مطلوب در دوران شیردهی

رژیم غذایی مطلوب در دوران شیردهی

رژیم غذایی مطلوب در دوران شیردهی رژیم غذایی مطلوب برای خانم‌‌های شیرده، خوردن غذاهای مقوی شبیه غذاهای دوران بارداری است. اختلاف واقعی این است که شما حالا روزانه به 500 کالری اضافی نیاز دارید.غذاهای سالمی بخورید که موادغذایی موردنیاز برای خود و کودکتان را داشته باشد: پروتئین، چربی‌‌های خوب، کلسیم، آهن، دیگر موادمعدنی، ویتامین‌‌ها و آب از آن جمله‌‌اند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید