کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

مهارت‌های زناشویی

مهارت‌های زناشویی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/12/04 4 نظر 1,425 بازدید

مهارت‌های زناشویی در چندین سال گذشته، تغییرات زندگی اجتماعی و حتی شرایط اقتصادی، به شدت بر نقش‌های سنتی مردان و زنان اثرات فراوان گذاشته است. 

مهارت‌های زناشویی

در چندین سال گذشته، تغییرات زندگی اجتماعی و حتی شرایط اقتصادی، به شدت بر نقش‌های سنتی مردان و زنان اثرات فراوان گذاشته است. اشتغال به کارهای خارج از منزل و ورود به فعالیت‌های اجتماعی که منجر به ترک خانه توسط زنان شده، از ارزش های سنتی مرد در ایفای نقش خود به شدت کاسته است. احساس استقلال زنان امروزی موجب شده است که آن‌ها برای حفاظت از خودشان و نیز معاش زندگی، به اندازه گذشته وابسته مردها نباشند.
امروزه زنان خود، سرنوشت خود را تعیین می‌کنند، برای خود هدف گذاری می‌کنند، مسئولیت‌های مختلف زندگی را بر عهده می‌گیرند، در هنگام خطر می‌توانند از خود دفاع کنند. اکنون آن‌ها بیش از هر زمان دیگری بر فرزندان خود تسلط دارند و پس از آن که روش‌های مختلف کنترل بارداری به صورت متداول درآمد، مطابق با توان بدنی خود، تعداد فرزندان را تعیین می‌کنند. اکنون در زمانی زندگی می‌کنیم که مسئولیت‌های زندگی و روابط زناشویی بسیار متحول شده است. دیگر مردان، شغل‌هایی که در قرن‌های گذشته داشته‌اند را ندارند. دیگر از آن‌ها انتظار نمی‌رود که تنها نقش تأمین کننده معاش زندگی و حامی زنان را ایفا کنند. با آن‌که آن‌ها همچنان کار می‌کنند، اما کار کردن آن‌ها برای جلب رضایت و  شادی همسرشان کفایت نمی‌کند. زنان به چیزهای دیگری نیاز دارند و انتظارات آن‌ها بیش از مادرانشان در دوره های گذشته است. 
در عین حال، زنان امروز علاوه بر خانه داری و بچه داری، در بیرون از خانه نیز کار می‌کنند و گاهاً تأمین نیازها و معاش خانواده را نیز بر عهده دارند. 

عشق قلب تپنده‌ی زناشوییheart

اکنون که دیگر کسی نیست تا آن‌ها در برابر ناملایمات و سختی‌های زندگی به او پناه ببرند، چگونه می‌توان انتظار داشت که با آرامش و روی خوش با شوهران خود برخورد کنند، در حالی که ساعتی قبل در خیابان برای پرداخت کرایه با راننده تاکسی درگیر شده است؟  
با آن‌که زنان امروزی دیگر نمی‌خواهند در پایان روز منتظر همسرشان باشند، اما مردها هنوز مانند پدرانشان می‌خواهند که زنان در خانه منتظرشان بوده و از آن‌ها استقبال کنند. غافل از آن‌که زمانه ، عوض شده است و ما باید با زمان تغییر کنیم.
اکنون روابط زناشویی به مهارت‌های جدیدی نیاز دارند. اگر مردی میخواهد احساس کند که همسرش به او نیاز دارد و قدر دان او است، باید مهارت‌های جدیدی بیاموزد. اگر زنان هم می‌خواهند دوش به دوش مرد در بیرون از خانه کار کنند، سپس به خانه بازگردند و زندگی زناشویی شیرین و دوست داشتنی داشته باشند، به اطلاعات و مهارت‌های جدیدی نیاز دارند تا هم زن باشند و هم قدرت مند.

مهارت های زناشویی

ندانسته‌های ما در روابطمان

واقعیت این است که در گذشته مادران ما به دخترانشان نیاموخته‌اند که چگونه به همسران خود ابراز احساسات کنند تا آن‌ها حالت تدافعی به خود نگیرند و یا این‌که چگونه از مرد درخواست حمایت کنند تا او با رضایت خاطر به درخواست آن‌ها پاسخ مثبت دهد. آن‌ها نیاموخته‌اند که چطور به همسرخود رسیدگی کنند بی آن‌که برای او مادری کنند. آنان نمی‌دانند چگونه نیازهای همسرشان را برآورده کنند بی آن‌که از خواسته‌های خود بگذرند. درگذشته این طور مرسوم بود که زنان بدون آن‌که به خواسته خود توجه داشته باشند، همسرانشان را راضی و خشنود می‌کردند. در نتیجه مادران ما  نمی‌توانستند به دخترانشان بیاموزند که در عین زن بودن، قوی و با اراده باشند و در کنار حمایت از همسرشان به خواسته‌ها و نیازهای خود نیز توجه داشته باشند. همچنین پدران ما نیز نمی‌دانسته و نمی‌توانستند به پسران خود بیاموزند که بدون عصبانیت و پرخاشگری با همسرشان صحبت کنند. به همین دلیل مردان امروزی دیگر نمی‌دانند که چگونه قوی و با اراده بوده و در عین حال نیازهای عاطفی همسران خود را هم برآورده کنند.

امروزه آن‌ها نمی‌توانند نقش رهبری خانواده را به شکلی که زن‌ها به آن احترام بگذارند ، به خوبی ایفا کنند. در ابتدا باید بدانیم که ما نباید پدر و مادر خود را به این دلیل که در آموزش به ما کوتاهی کرده و آنچه که خود نمی‌دانستند به ما نیاموختند، را سرزنش کنیم. در واقع پدران ما در مورد نیازهای زنان چیز زیادی نمی‌دانستند و درک نمی‌کردند که چطور با زنان امروزی هم فکری کنند. همچنین از اهمیت احساسات زنانه بی خبر بودند. مسلما بدون داشتن این درک، مردان امروزی نمی‌توانند مهارت‌های لازم برای حمایت از نیازهای زندگی زناشویی را بیاموزند.
با توجه به این مطلب که پدر و مادران  ما مهارت‌های لازم برای موفقیت در دنیای جدید را به ما نیاموخته‌اند و ما نتوانستیم این مهارت‌ها را در خانواده‌ی خود بیاموزیم، می‌توانیم به سادگی از اشتباهات خود و همسرمان بگذریم. مطمئنا این طرز فکر شما را به ایجاد و بهبود روابط زناشویی و برطرف کردن دردسر‌های همسرتان  امیدوارتر می‌کند. 

حتما بخوانید: راز توانمندی فرزندان ما


در واقع یک زن، هنوز هم به پشتیبانی شوهرش نیاز دارد، اما با روش‌های متفاوت از گذشته، شما از او حمایت کرده و او به شما کمک می‌کند. لزوما داشتن همسر مساوی با داشتن دردسر در زندگی نیست. مهارت‌های جدید ارتباطی برای مرد و زن با همان توانایی‌های سنتی، به منظور از بین بردن دردسرهای زندگی ضروری است. با مطالعه مطالب زن و مرد می‌آموزند که به شیوه‌های متفاوت از همسر خود حمایت کنند که او بتواند بیشتر از همسرش حمایت کند و به گونه‌ای نیازها و خواسته‌های طرف مقابل را برآورده کنند که او نیز بتواند نیازهای آنان را تأمین کند. پیشنهاد می‌شود که مردها همچنان در نقش تأمین کننده باشند اما به شیوه دیگری.

در واقع مرد با کار کم‌تر می‌تواند نیازهای عاطفی همسرش را تأمین کند. برای مثال ، به جای آن‌که راه حل‌هایی برای رفع مسائل همسرش پیدا کند، پیشنهاد می‌کنم که با همدردی و همدلی به حرف‌های او گوش کند. 

حتما بخوانید:  برای این 20 دلیل بهتره که اصلا بچه دار نشید!


با درک صحیح در استفاده از مهارت‌های جدید، مردها به کمک توانایی هایی که قرن‌ها در خود رشد داده‌اند، می‌توانند به مهارت لازم دست یابند. مرد می‌تواند با استفاده از مهارت‌های جنگی مردانه‌اش ، هنگام شنیدن صحبت‌های همسرش به شکل سازنده‌ای از خود دفاع کند. مهارت جدید این است که مردان بی آن‌که به همسر خود حمله کنند، از خودشان دفاع نمایند.
 روابط زناشویی وقتی به شدت دشوار می‌شوند که از خود یا همسر خود بیش از اندازه انتظار داریم. در نظریه‌ جدید آموزشی برای یادگیری مطالب جدید، باید آن‌ها را 200 بار مرور دهید. اگر باهوش باشید 150 بار برایتان کفایت میکند. یادگیری مهارت‌های جدید ارتباطی به یک باره صورت نمی‌گیرد.
گاهی مطالب آموخته را فراموش می کنیم ، اما اشکالی ندارد، کاملاً عادی است. واکنش‌های کهنه و قدیمی گاهی سراغمان می‌آیند. حال به جای آن‌که ناامیدانه همسرتان را به باد انتقاد گیرید، از نقش خود در ایجاد مسائل پیش رو آگاه می‌شوید. تغییر کردن و بهتر شدن گاهی بسیار دشوار است، اما هر چه جلوتر می‌روید ، ساده‌تر می‌شود و منفعت و شادی ناشی از آن بیشتر می‌شود. با یادگیری این مهارت‌ها، تمام جنبه‌های زندگی زناشویی شما تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

حتما بخوانید: نحوه ارتباط  احساسی مادر و جنین


یکی از مهمترین مهارت‌های ارتباطی در روابط زناشویی ، پیش بینی بازگشت موقتی به گذشته و تصدیق لزوم آموزش مجدد است تا حدی که جزئی از خلق و خوی طبیعی شما شود. درک این مطلب به ما امید می‌دهد که صبور و شکیبا باشیم و عشق بورزیم. درست نیست که از همسرمان انتظار داشته باشیم بی آن‌که در مورد نیازهایمان به او حرفی بزنیم، بتواند آن‌ها را تشخیص دهد.                           

چرا باید مهارت های زناشویی را یاد بگیریم؟

با آن‌که فراگرفتن مهارت‌های جدید ممکن است گاهی دشوار به نظر برسد‌، اما کار بسیار جالب و نتیجه آن شیرین است. وقتی تمرین  مهارت‌های جدید را شروع می‌کنید، نتایج فوری و محسوس آن شما را به ادامه کار امیدوار می‌کند. با نخستین گام‌هایی که در این راه بر‌می‌دارید ، تحول آشکاری در روابط زناشویی شما ایجاد می‌شود و به تدریج با تمرین بیشتر شرایط بهتر از قبل خواهد شد. با آموختن مهارت‌های لازم ، به صمیمیت ، شور و عشق جاودان دست می‌یابید. شور و عشق به این راحتی از بین نمی‌رود. شادی اوایل زندگی مشترک نباید رنگ ببازد. صمیمیت میان شما و همسرتان باید پیوسته افزایش یابد. مطمئنا این مقاله شما را به سوی صمیمیتی جاودان و پایداررهنمون میسازد.

برای خرید محصول (طراحی فرزند 2 تا 4 سالگی) بر روی لینک کلیک کنید 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: والدین متفاوت

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-4 تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند-4 تا 7 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه‌ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می‌بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه‌ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

عشق باید، پایدار بماند

عشق باید، پایدار بماند

عشق باید، پایدار بماند اگر زن و مردی تغییراتی در خود ایجاد نکنند، در نهایت زندگی آن­ها خسته کننده می­شود. تنوع و شادابی و ابتکار در رفتارها و برخوردها به زن و مرد کمک فراوانی می­کند. اگر زن و مرد خواهان یک زندگی زناشویی متنوع و شاداب هستند باید رشد و تغییر را در راس کار خود قرار دهند.

 تقویت هوش بین فردی با بازی

تقویت هوش بین فردی با بازی

تقویت هوش بین فردی با بازی برای کودکان پیش دبستانی را می‌توانید به راحتی با انتخاب صحیح چند بازی در طول روز با او آغاز کنید تا او نیز بتواند از حالا در جامعه به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کند.

آداب قبل از بارداری در طب اسلامی

آداب قبل از بارداری در طب اسلامی

آداب قبل از بارداری در طب اسلامی به هر مسلمانی چه مرد و چه زن توصیه شده که قبل از انعقاد نطفه سعی شود به مدت چهل شبانه روز پاکیزگی و طهارت روحی داشته باشد. این مساله برای پیامبر کرامی اسلام واجب بوده است لکن به مسلمانان توصیه شده است اگر مقدور باشد چهل روز قبل از انعقاد نطفه روزه داشته باشند و در این چهل شبانه روز در تغذیه و معاشرتها دقت داشته باشند. خمس مال خود را بپردازند و سعی کنند تا جایی که ممکن است در این مدت چهل روز وضو داشته با..

آموزشِ پرورشِ خلاقیت کودکان

آموزشِ پرورشِ خلاقیت کودکان

آموش پرورش خلاقیت در کودکان  "خلاقیت" شکل کنترل شده یا محدود شده ­ای از تخیل می­ باشد. "خلاقیت"، نه تنها به دلیل لذت آنی آن، بلکه از نظر نتیجه نهایی نیز حائز اهمیت است. این نتیجه­ ی نهایی، معمولاً شکلی به خود می ­گیرد که دیگران نیز می­توانند آن را ببینند. "خلاقیت"، ممکن است شامل: خلق یک نقاشی، یک لباس، یک قطعه جدید موسیقی یا پخت یک غذای جدید یا شیرینی باشد. به واسطه خلاقیت؛ شخص می­ تواند به پیشرفت­های انسانی خود بیفزاید و همچنین افرادی که دارای قوه­ ی خلاقیت هستند نسبت به کسانی که فاقد خلاقیت هستند معمولاً به پیشرفت­های بیشتری در زندگی نایل می ­شوند.

عشق در مردان

عشق در مردان

عشق در مردان چیزی که می­‌خواهیم بگویم این است که: وقتی مردی ادعای دوست داشتن­تان را دارد، لزوماً نباید هر چه شما می‌گویید را اجرا کند و یا هر نیم‌ساعت یک بار با شما تماس بگیرد...

ارتباط حسی مادر و جنین(2)

ارتباط حسی مادر و جنین(2)

ارتباط احساسی مادر و جنین  شما مادران هنگامی‌که ارتباط با جنین را محقق کردید رشد و شکفتگی زود هنگام را برای فرزندتان تضمین می‌کنید و اطمینان داشته باشید که خیلی زود قوی می‌شود و بیشترین تفاهم را  با شما دارد و با این رفتار شیرین و دوست داشتنی او را برای یک زندگی رضایت بخش آماده می‌کنی.در آینده هم تو را دوست خواهد داشت و هم مردم را و به آن‌ها الفت خواهد گرفت و در اولین فرصت خیلی زود با دیگران در زندگی اجتماعی یکی می‌شود. تو همه این‌ها را نمی‌توانی برایش کسب کنی بلکه او خودش را پیدا خواهد کرد همان‌طور جامعه او را به دست می‌آورد و به انسان منحصر بفرد و فعالی بدل خواهد شد که به راه درست نزدیک‌تر است و به سازگاری و تفاهم با زندگی نزدیک‌تر است.

نظرات

سید کاظم حسینی ثانی
۱۳۹۸/۰۱/۲۷۰۰
پاسخبا تشکر از مقاله زیباتون من این مقاله رو خوندم و خیلی از طرز تفکراتم نسبت به خواسته هام از همسرم تجدید نظر کردم. واقعا ممنون که همچین سایت خوبی دارید که به غیر از کودکان به روابط میان والدین کودکان هم توجه کرده
زهرا سلیمی
۱۳۹۸/۰۱/۲۷۰۰

درود و سپاس از همراهی شما

خیلی خوشحالیم که مقالات سایت ما مورد توجه شما قرار گرفته و از اون در زندگی شخصی خودتون استفاده می کنید. بله اولویت سایت ما کودکان هستند اما ما میخواهیم که والدین نیز برای داشتن کودکانی با افکار و عقاید سالم از آن استفاده کنند و این مورد برای ما بسیار مهمه.

زاهد سلیم پور
۱۳۹۷/۱۱/۰۷۰۰
پاسخهم مقالتون عالی بود وهم فیلم آموزیشتون واقعا اولین باره یه همچین سایت خوب و پیگیری دارین خسته نباشید
کیمیا مرادی
۱۳۹۷/۱۱/۰۷۰۰

درود و سپاس

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 25

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید