قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

به کارگیری هوش های چندگانه در کلاس های پیش دبستانی

به کارگیری هوش های چندگانه در کلاس های پیش دبستانی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/18 0 نظر 2,596 بازدید

هوش های چندگانه در کلاس های پیش دبستان

انجمن ملی آموزش کودکان پیش دبستانی برای به کارگیری روش های متناسب با رشد ( کاپل وبرد کمپ ، 2009) مربیان را تشویق می نماید تا با ایجاد طرحها و انطباق با سبک ها و توانایی های یادگیری هر کودک  به نیازهای آنها پاسخ دهند . پاسخ دهی به هر کودک به صورت انفرادی ، پایه و مبنایی برای روش های آموزشی متناسب با سطح رشد هر کودک است .

هوش های چندگانه در کلاس های پیش دبستان

نظریه هوش های چندگانه گاردنر (1993) مربیان را تشویق می کند تا برای آموزش کودکان در سنین مختلف با نیازهای متفاوت  از رویکرد رشدی استفاده کنند . کودکان به شکل های مختلف اطلاعات واکنش نشان می دهند و محتوا را به روش های گوناگون درون سازی می نمایند .

کودکان باهوش

برای رشد کودک او را به خوبی بشناسید

انجمن ملی آموزش کودکان پیش دبستانی آمریکا(2009) در بیانیه خود در مورد روش های متناسب بارشد اظهار می دارد که برای اثر بخش نمودن آموزش ، مربیان باید برای شناخت هر کودک از روش های متنوع زیر استفاده کنند :

مصاحبه بالینی (گفتگوی طولانی که در آن یک بزرگسال ، درک و تشخیص ماهیم و راه کارها توسط کودک را بررسی می کند )

حتما گوش کنید: مراحل تغییر دادن رفتار کودکان

بررسی کارهای کودک

سنجش های فردی

گفتگو با اعضای خانواده

منطبق کردن کودکان با فعالیت های مختلف

انجمن ملی آموزش کودکان پیش دبستانی برای به کارگیریروش های متناسب با رشد ( کاپل وبرد کمپ ، 2009) مربیان را تشویق می نماید تا با ایجاد طرحها و انطباق با سبک ها و توانایی های یادگیری هر کودک  به نیازهای آنها پاسخ دهند . پاسخ دهی به هر کودک به صورت انفرادی ، پایه و مبنایی برای روش های آموزشی متناسب با سطح رشد هر کودک است .

چون کودکان سه، چهار و پنج ساله نیمرخ نقاط قوت و ضعف شان متفاوت است ، بنابراین فراهم کردن و پیوند دادن آنها با انواع تجربیات یادگیری که روش های خاص دانستن و با هوش شدن را در آنها تقویت می کند ، اهمیت زیادی دارد .

خلاقیت کودکان

اما به یاد داشته باشید که هوش چندگانه در سنین مختلف ظاهر می شود . به نحوی که اگر کودک فعلاً در یک زمینه با استعداد نیست ، ممکن است با بزرگتر شدن ، در این حوزه باهوش تر از سایر حوزه ها گردد . علاوه بر این ، همه این هوش ها را می توان با فعالیت و تجربه رشد و ارتقاء داد .

هر کودک ، توانایی های مختلفی دارد و با روش های خاص خودش فکر می کند و یاد می گیرد . بنابراین ، کودکان نیاز به فرصت هایی جهت یادگیری هشت روشی دارند که بتوانند از نقاط قوت هوشی شان استفاده و هوش هایی که رشد نیافته را تقویت نمایند .

حتما بخوانید: آموزش هوش های چندگانه به کودکان در خانه و مهد

چگونه به کودکان برای سیدن به اهدافشان کمک کنیم؟

در نظریه گاردنر(1993) هدف از آموزشگاه ، رشد و ارتقای هوش کودک و کمک به وی در جهت دستیابی به اهدافی است که متناسب با طیف هوشی او تدوین شده است. گاردنر عقیده دارد کودکانی که در رسیدن به اهداف مورد حمایت قرار می گیرند ، احساس شایستگی و تعهد بیشتری می کنند .

این افکار گاردنر منجر به این نظریه گردید که مراکز کودک – محور یه درک و رشد نیمرخ شناختی کودکان کمک زیادی می کنند . طرح این مراکز آرمانی بر دو فرضیه بنا نهاده شده است

خلاقیت کودکان

الف - کودکان علایق و توانایی های مشابهی ندارند و روش یادگیری شان هم یکسان نیست .

ب - هر مرکز کودک – محور مملو ار نتایج سنجش مربوط به توانایی های کودک است . این سنجش ها نه تنها کودک را با حیطه های برنامه پیوند می دهد ، بلکه در وش های خاص آموزش موضوع را نیز مشخص می نمیاد .

 

مربی خوب چه نقشی در تربیت فرزندمان دارد

بعد از سال ها تجربه اجرای مدل هوش های چندگانه ، کمپبل (1992) اظهار می دارد که نقش مربی  تغییر شکل دادن برنامه مبتنی بر هوش های چندگانه است . مربی کلاس هوش چندگانه باید:

*یادبگیرد کودکان را از هشت دیدگاه مختلف مشاهده نماید و منابعی را جهت تسهیل یادگیری مرکز محور و پروژه محور جمع آوری نماید .

* به جای آن چه که آنها کشف کرده اند را مورد بررسی قرار دهد، با کودکان کار کند و یاد بگیرد آن چه را که آنها یاد می گیرند .

*از خود جوشی و استقلال کودک در یادگیری اظهار رضایت کند نه آنکه به نمرات آموزن تکیه کند و به توانایی کودک در آرام نشستن نمره دهد .

حتما بخوانید: آموزش ارتباط با جنین در  دوران بارداری

*وقتی برای شیوه های مختلف یادگیری برنامه ریزی می کند ، تفکرش چند بعدی و خلاقانه باشد

سناریوی زیر ، نگاه مختصری به یک کلاس پیش دبستانی دارد . مربی کلاسش را با ارایه فعالیتهای متنوع برای تطبیق با نظریه هوش های چندگانه به پیش می برد :

روز اول است و کودکان وارد کلاس می شوند . وقتی که هشت کودک اول می رسند ، خاله به هر کودک خوش آمد می گوید او به کودکان می گوید که با هر اسباب بازی که دلشان می خواهد می توانند بازی کنند .

خلاقیت کودکان

رضا: اولین کسی است که وارد می شود . او نگاهی به کلاس می اندازد و جعبه اشکال رنگی را می بیند . اوجعبه را بر می دارد و کف کلاس می نشیند و فوری شروع جای دادن هر شکل در حفره مناسبش می کند .

اکبر : در گوشه کلاس کودکان دیگر را می بیند که دارند تفنگ بازی می کنند ، تصمیم می یگرد به آنها ملحق شود .

محمد : واکمن و هدفون را بر می دارد و روی صندلی می نشیند و شروع به گوش کردن به نوار می کند .

حتما بخوانید: مروری بر هوش های چندگانه

ماهان : کتابهای داستانی و رنگی را در قفسه می بیند ، چندتا از آنها را بر می دارد ، می نشیند و شروع به مشاهده کرده ، وانمود به خواندن می کند و کتاب را ورق می زند .

حمید : کاغذ نقاشی و ماژیک ها را می بیند و نمی تواند جلوی خودش را بگیرد و شروع به نقاشی خانواده اش می کند .

حسین : مجذوب گربه پشمالویی شده است که روی چرخ ریسندگی قرار دارد .

علیرضا : هشتمین کودکی است که وارد می شود . او فوری یک ساختمان می کشد و یک انباری برای مزرعه ، ترسیم می کند .

بعد از مدت کوتاهی مربی در کلاس دوری زد و دریافت که این کودکان از روش های متفاوتی برای ابزار الگو های مختل هوش خود استفاده کرده اند .او به عمد با کودکان این گونه رفتار کرد و محتوا را هم قبلاً فراهم کرده بود  کودکان به سمت محتوایی گرایش پیدا کردن که احساس می کردند با آن راحت تر هستند . خانم مربی تجربیات یادگیری را خلق نمود و به کودکان اجازه داد تا از طریق فعالیتهای متنوع و روش های متفاوت یادگیری به موفقیت دست یابند .

خلاقیت کودکان

نقش مربی ، اجرا وبه کار گیری هوش های چندگانه در کلاس به صورت یک تسهیل گراست . آرماسترانگ (1994) عقیده دارد که مربی هوش های چندگانه :

تجربیات دستی فراهم می کند تا کودکان به سمت ایجاد و ساختن چیزی ملموس حرکت نمایند و یا درک و فهم خود از یک مفهوم را نشان دهند .

حتما بخوانید: مادران خلاق

کودکان را تشویق می کند تا با همدیگر به مدل های مختلف تعامل کنند ( به صورت جفتی گروه های کوچک و گروه های بزرگ)

زمانی را برای بررسی نظرهای کودکان ، انجام تکالیف و یا ربط دادن تجربیات فردی با احساس ناشی از یادگیری کلاسی در نظر می گیرد .

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هر سالانه والدین بی‌شماری هزینه‌های کلانی را در آموزشگاه‌ها و مراکز پرورشی صرف پرورش هوش و خلاقیت فرزندانشان می‌کنند اما به هیچ وجه نمی‌دانند که می‌توانند خودشان نقش موثرتری در روند پیشرفت هوش و استعداد در فرزندشان شوند. والدین اولین مربیانی هستند که فرزندان در زندگی خود با آن روبرو هستند و همچنین این والدین هستند با شناخت بهتری که از فرزندشان دارند می‌توانند او را بهتر شکوفا کنند.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

چگونه کودکان را به  کتاب  خواندن  علاقه‌مند کنیم؟

چگونه کودکان را به کتاب خواندن علاقه‌مند کنیم؟

چگونه کودکان را به کتاب خواندن علاقه‌مند کنیم؟ تحقیقات نشان داده‌است بیشتر کسانی که به کتاب و کتاب‌خوانی علاقه دارند والدینی داشته‌اند که در دوران کودکی لحظات شیرین و گرمی را در هنگام خواندن داستان‌ها برای آن‌ها ساخته و پرداخته‌اند.

مهمترین عامل در پرورش هوش هیجانی یا هوش موفقیت

مهمترین عامل در پرورش هوش هیجانی یا هوش موفقیت

مهمترین عامل در پرورش هوش هیجانی یا هوش موفقیت خانواده اولین جایی است که کودک در آن هیجانات را یاد می‌گیرد. آموزش هیجانات نه تنها از طریق آموزش مستقیم و نوع رفتار والدین با کودک اتفاق می‌افتد، بلکه متأثر از چگونگی رفتار با احساسات خود و نوع برخوردشان با یکدیگر (پدر و مادر) خواهد بود.

هفته نهم نوزادی

هفته نهم نوزادی

هفته نهم نوزادی هنگامی با فرزند خود بازی کنید که به خوبی استراحت کرده و گرسنه نیست. در بعضی از بچه‌ها، مناسب‌ترین زمان بازی، هنگام صبح، به دنبال خواب طولانی‌تر و بعد از خوردن شیر است. بسیاری از شیرخواران، در این سن، زمان علاقه‌مندی خود به بازی کردن را با لبخند زدن یا غان و غون کردن اعلام می‌کنند. بازی کردن با شیرخوار، بلافاصله قبل از زمان خواب شب او، انتخاب مناسبی نیست.

هفته سی وچهارم نوزادی

هفته سی وچهارم نوزادی

هفته سی وچهارم نوزادی

چه عاملی باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود؟

چه عاملی باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود؟

چه عاملی باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود؟ شاید اگر اصطلاحات یا جملاتی نظیر "سقط خود به خود" و یا "بارداری که خودش به طور طبیعی قبل از هفته بیستم پایان یافت " را روی پرونده پزشکیتان ببینید، برایتان خیلی ناگوار باشد. تقریبا 1/4 تا 1/3 خانم های باردار قبل از هفته دوازدهم بارداریشان خاتمه می یابد. به هر حال اجازه ندهید این آمار باعث ترس و وحشت شما شود، در سالهای اخیر درصد سقط بالا رفته است زیرا تست حاملگی خانگی حاملگی را زودتر تشخیص می دهد در حالی که در گذشته بسیاری از چنین بارداریهایی قبل از تشخیص از بین می رفت. اگر چه سقط یک واقعه طبیعی در زندگی و تولید مثل است ولی بیشتر خانم ها آن را بیش از یک یا دو بار تجر

مدت زمان بارداری و تاریخ زایمان

مدت زمان بارداری و تاریخ زایمان

مدت زمان بارداری و تاریخ زایمان بطور متوسط دوران بارداری 280 روز طول می کشد. یک دوره 9 ماهه که هر ماه تقریبا 5/4  هفته است. نود و پنج درصد کودکان با دو هفته فاصله از این تاریخ متولد می شوند. بیشتر پزشکان برای محاسبه مدت بارداری، روز اول آخرین قاعدگی (LMP)  را معیار قرار می دهند. در یک نمونه دوره 28 روزه، حاملگی حدود روز چهاردهم صورت می گیرد در هفته چهلم (دوره کامل) شما فقط 38 هفته باردار بوده اید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید