قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

نحوه به کارگیری هوش های چندگانه در کلاس های پیش دبستانی

نحوه به کارگیری هوش های چندگانه در کلاس های پیش دبستانی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/18 0 نظر 2,929 بازدید

نحوه به کارگیری هوش‌های چندگانه در کلاس‌های پیش دبستانی انجمن ملی آموزش کودکان پیش دبستانی برای به کارگیری روش‌های متناسب با رشد و انطباق با سبک‌ها به نیازهای کودکان پاسخ دهند.

نحوه به کارگیری هوش های چندگانه در کلاس های پیش دبستانی

در کلاس های پیش دبستانی چه چیزهایی آموزش داده می شود؟ و چقد روی هوش کودک تاثیر دارد؟

نظریه هوش‌های چندگانه گاردنر (1993) مربیان را تشویق می‌کند تا برای آموزش کودکان در سنین مختلف با نیازهای متفاوت از رویکرد رشدی استفاده کنند . کودکان به شکل‌های مختلف اطلاعات واکنش نشان می‌دهند و محتوا را به روش‌های گوناگون درون سازی می‌نمایند.

1- برای رشد کودک او را به خوبی بشناسید

انجمن ملی آموزش کودکان پیش دبستانی آمریکا(2009) در بیانیه خود در مورد روش‌های متناسب بارشد اظهار می‌دارد که برای اثر بخش نمودن آموزش ، مربیان باید برای شناخت هر کودک از روش‌های متنوع زیر استفاده کنند :

1- مصاحبه بالینی (گفتگوی طولانی که در آن یک بزرگسال ، درک و تشخیص ماهیم و راه کارها توسط کودک را بررسی می کند )

2- بررسی کارهای کودک

3- سنجش های فردی

4- گفتگو با اعضای خانواده

نحوه به کارگیری هوش های چندگانه در کلاس های پیش دبستانی

2- منطبق کردن کودکان با فعالیت های مختلف

انجمن ملی آموزش کودکان پیش دبستانی برای به کارگیری روش‌های متناسب با رشد ( کاپل وبرد کمپ ، 2009) مربیان را تشویق می‌نماید تا با ایجاد طرح‌ها و انطباق با سبک‌ها و توانایی‌های یادگیری هر کودک  به نیازهای آن‌ها پاسخ دهند . پاسخ دهی به هر کودک به صورت انفرادی ، پایه و مبنایی برای روش‌های آموزشی متناسب با سطح رشد هر کودک است. چون کودکان سه، چهار و پنج ساله نیمرخ نقاط قوت و ضعف شان متفاوت است ، بنابراین فراهم کردن و پیوند دادن آن‌ها با انواع تجربیات یادگیری که روش‌های خاص دانستن و با هوش شدن را در آن‌ها تقویت می‌کند اهمیت زیادی دارد.

اما به یاد داشته باشید که هوش چندگانه در سنین مختلف ظاهر می‌شود . به نحوی که اگر کودک فعلاً در یک زمینه با استعداد نیست، ممکن است با بزرگ‌تر شدن، در این حوزه باهوش تر از سایر حوزه‌ها گردد . علاوه بر این ، همه این هوش‌ها را می‌توان با فعالیت و تجربه رشد و ارتقاء داد. هر کودک ، توانایی‌های مختلفی دارد و با روش‌های خاص خودش فکر می‌کند و یاد می‌گیرد . بنابراین ، کودکان نیاز به فرصت‌هایی جهت یادگیری هشت روشی دارند که بتوانند از نقاط قوت هوشی‌شان استفاده و هوش‌هایی که رشد نیافته را تقویت نمایند.

چگونه به کودکان برای سیدن به اهدافشان کمک کنیم؟

در نظریه گاردنر(1993) هدف از آموزشگاه ، رشد و ارتقای هوش کودک و کمک به وی در جهت دستیابی به اهدافی است که متناسب با طیف هوشی او تدوین شده است. گاردنر عقیده دارد کودکانی که در رسیدن به اهداف مورد حمایت قرار می‌گیرند ، احساس شایستگی و تعهد بیشتری می‌کنند . این افکار گاردنر منجر به این نظریه گردید که مراکز کودک – محور یه درک و رشد نیمرخ شناختی کودکان کمک زیادی می‌کنند . طرح این مراکز آرمانی بر دو فرضیه بنا نهاده شده است:

1- کودکان علایق و توانایی‌های مشابهی ندارند و روش یادگیری شان هم یکسان نیست

2- هر مرکز کودک محور مملو ار نتایج سنجش مربوط به توانایی‌های کودک است . این سنجش‌ها نه تنها کودک را با حیطه‌های برنامه پیوند می‌دهد ، بلکه در روش‌های خاص آموزش موضوع را نیز مشخص می‌نماید.

حتما بخوانید: چرا بعضی از کودکان در مدرسه موفق نیستند؟

مربی خوب چه نقشی در تربیت فرزندمان دارد؟

بعد از سال‌ها تجربه اجرای مدل هوش‌های چندگانه ، کمپبل (1992) اظهار می‌دارد که نقش مربی  تغییر شکل دادن برنامه مبتنی بر هوش‌های چندگانه است . مربی کلاس هوش چندگانه باید:

1- یادبگیرد کودکان را از هشت دیدگاه مختلف مشاهده نماید و منابعی را جهت تسهیل یادگیری مرکز محور و پروژه محور جمع آوری نماید

2- به جای آن چه که آن‌ها کشف کرده‌اند را مورد بررسی قرار دهد، با کودکان کار کند و یاد بگیرد آن چه را که آن‌ها یاد می‌گیرند

3- از خود جوشی و استقلال کودک در یادگیری اظهار رضایت کند نه آن‌که به نمرات آموزن تکیه کند و به توانایی کودک در آرام نشستن نمره دهد 

4- وقتی برای شیوه‌های مختلف یادگیری برنامه ریزی می‌کند ، تفکرش چند بعدی و خلاقانه باشد

سناریوی زیر ، نگاه مختصری به یک کلاس پیش دبستانی دارد

مربی کلاسش را با ارایه فعالیت‌های متنوع برای تطبیق با نظریه هوش‌های چندگانه به پیش می‌برد :

روز اول است و کودکان وارد کلاس می‌شوند . وقتی که هشت کودک اول می‌رسند، خاله به هر کودک خوش آمد می‌گوید او به کودکان می‌گوید که با هر اسباب‌بازی که دلشان می‌خواهد می‌توانند بازی کنند

رضا: اولین کسی است که وارد می‌شود . او نگاهی به کلاس می‌اندازد و جعبه اشکال رنگی را می‌بیند . اوجعبه را بر می‌دارد و کف کلاس می‌نشیند و فوری شروع جای دادن هر شکل در حفره مناسبش می‌کند

اکبر : در گوشه کلاس کودکان دیگر را می‌بیند که دارند تفنگ بازی می‌کنند ،او هم تصمیم می‌گیرد به آن‌ها ملحق شود.

محمد : واکمن و هدفون را بر می‌دارد و روی صندلی می‌نشیند و شروع به گوش کردن به نوار می‌کند.

ماهان : کتاب‌های داستانی و رنگی را در قفسه م‌بیند ، چندتا از آن‌ها را بر می‌دارد ، می‌نشیند و شروع به مشاهده کرده ، وانمود به خواندن می‌کند و کتاب را ورق می‌زند .

حمید : کاغذ نقاشی و ماژیک‌ها را می‌بیند و نمی‌تواند جلوی خودش را بگیرد و شروع به نقاشی خانواده‌اش می‌کند .

حسین : مجذوب گربه پشمالویی شده است که روی چرخ ریسندگی قرار دارد .

علیرضا : هشتمین کودکی است که وارد می‌شود . او فوری یک ساختمان می‌کشد و یک انباری برای مزرعه، ترسیم می‌کند.

 

نحوه به کارگیری هوش های چندگانه در کلاس های پیش دبستانی

 

بعد از مدت کوتاهی مربی در کلاس دوری زد و دریافت که این کودکان از روش‌های متفاوتی برای ابزار الگو‌های مختلف هوش خود استفاده کرده‌اند .او به عمد با کودکان این گونه رفتار کرد و محتوا را هم قبلاً فراهم کرده بود  کودکان به سمت محتوایی گرایش پیدا کردن که احساس می‌کردند با آن راحت‌تر هستند . خانم مربی تجربیات یادگیری را خلق نمود و به کودکان اجازه داد تا از طریق فعالیت‌های متنوع و روش‌های متفاوت یادگیری به موفقیت دست یابند.

نقش مربی اجرا و به کار‌گیری هوش‌های چندگانه در کلاس به صورت یک تسهیل گراست . آرماسترانگ (1994) عقیده دارد که مربی هوش‌های چندگانه : تجربیات دستی فراهم می‌کند تا کودکان به سمت ایجاد و ساختن چیزی ملموس حرکت نمایند و یا درک و فهم خود از یک مفهوم را نشان دهند . کودکان را تشویق می‌کند تا با همدیگر به مدل‌های مختلف تعامل کنند ( به صورت جفتی گروه‌های کوچک و گروه‌های بزرگ) و زمانی را برای بررسی نظرهای کودکان، انجام تکالیف و یا ربط دادن تجربیات فردی با احساس ناشی از یادگیری کلاسی در نظر می‌گیرد .


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: رفتار تربیتی والدین

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هر سالانه والدین بی‌شماری هزینه‌های کلانی را در آموزشگاه‌ها و مراکز پرورشی صرف پرورش هوش و خلاقیت فرزندانشان می‌کنند اما به هیچ وجه نمی‌دانند که می‌توانند خودشان نقش موثرتری در روند پیشرفت هوش و استعداد در فرزندشان شوند. والدین اولین مربیانی هستند که فرزندان در زندگی خود با آن روبرو هستند و همچنین این والدین هستند با شناخت بهتری که از فرزندشان دارند می‌توانند او را بهتر شکوفا کنند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته بیست ودوم نوزادی

هفته بیست ودوم نوزادی

هفته بیست ودوم نوزادی برای انتخاب لباس خواب فرزندتان باید ایمنی، راحتی و مورد استفاده آن را در نظر بگیرید. لباس خواب شب کودک نباید دارای نخ و وسایل تزیینی اضافی باشد زیرا ممکن است کودک آنها را بلع کند و دچار خفگی شود. لباس خواب کودک باید به شکلی باشد که به راحتی بتوان به پوشک یا کهنه، دسترسی و آن را تعویض نمود.

تغییر ژن جنین‌تان از خوب به عالی

تغییر ژن جنین‌تان از خوب به عالی

تغییر ژن جنین‌تان از خوب به عالی اپی ژنتیک Epigenetic، چگونگی رشد ما را در مسیرهای گوناگون بررسی می کند، چگونه بعضی اشخاص کامیابند، در صورتیکه انسان های دیگر با بیماری های مزمن دست به گریبانند. واقعیت آن است که چیزهای ساده ای وجود دارد که شما می توانید نه تنها برای کمک به رشد جنین در رحمتان انجام دهید، بلکه به او فرصتی برای یک زندگی سالم و رضایت بخش در آینده می دهید. 

دلیل تولد کودکان بعد از موعد زایمان چیست؟

دلیل تولد کودکان بعد از موعد زایمان چیست؟

دلیل تولد کودکان بعد از موعد زایمان چیست؟ 80% کودکان با دو هفته فاصله از موعد زایمان (دو هفته قبل یا بعد از آن) به دنیا می آیند و ٪10 از کودکانی که بیش از دو هفته زودتر از موعد زایمان متولد می شوند نارس هستند و 10٪ بقیه دو هفته بعد از موعد زایمان به دنیا می آیند که به آنها بارداریهای بعد از موعد می گویند اگر 14 روز از تاریخ زایمان بگذرد بعضی از پزشکان از روش تحریک زایمان یا سزارین استفاده می کنند. آنها نمی توانند مطمئن باشند

چه زمان‌هایی نباید از قوانین پرورش هوش هیجانی استفاده کرد؟

چه زمان‌هایی نباید از قوانین پرورش هوش هیجانی استفاده کرد؟

چه زمان‌هایی نباید از قوانین پرورش هوش هیجانی استفاده کرد؟ ابراز احساسات ابتدای فرآیند پرورش هیجان است، پس باید در نظر داشته باشیم که در روند پرورش هیجان باید با تمام وجود در مسیر پرورش قرار بگیریم.

راه‌های پرورش خلاقیت  کودکان

راه‌های پرورش خلاقیت کودکان

آموزش پرورش خلاقیت کودکان "خلاقیت" شکل کنترل شده یا محدود شده‌ای از تخیل می‌باشد. "خلاقیت"، نه تنها به دلیل لذت آنی آن، بلکه از نظر نتیجه نهایی نیز دارای اهمیت است. این نتیجه نهایی، معمولاً شکلی به خود می‌گیرد که دیگران نیز می‌توانند آن را ببینند.

چگونه برای زایمان برنامه ریزی کنم؟

چگونه برای زایمان برنامه ریزی کنم؟

چگونه برای زایمان برنامه ریزی کنم؟ در طول سه ماهه آخر بارداری بایستی با پزشکتان در مورد زایمان صحبت کنید. او به شما در مورد آنچه که هنگام زایمان اتفاق می افتد آگاهی میدهد. چه نشانه هایی را می شود دید؟ فاصله انقباضات باید چقدر باشد تا با پزشک تماس گرفت؟ آیا می توانید مستقیما به بیمارستان بروید اگر مطب پزشک در آن روز بسته بود؟ اگر کیسه آب پاره شد چه باید کرد؟ (به "آیا این همان نشانه است؟" مراجعه کنید.)

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 14

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید