قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

آموزش هوش های چندگانه

 آموزش هوش های چندگانه
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/18 0 نظر 1,734 بازدید

راه های آموزش هوش های چندگانه به کودک

چون مربیان کودک سال به سال عوض می شوند ، احتمال کمی وجود دارد که همه مربیان رویکرد هوش های چندگانه را در برنامه درسی و راه کارهای آموزشی خود به کار گیرند. بنابراین ، بسیار مهم است که کودکان دریابند کمک چقدر با هوشند و با روشهایی بهتر یاد می گیرند .

راه های آموزش هوش های چندگانه به کودک

چون مربیان کودک سال به سال عوض می شوند ، احتمال کمی وجود دارد که همه مربیان رویکرد هوش های چندگانه را در برنامه درسی و راه کارهای آموزشی خود به کار گیرند. بنابراین ، بسیار مهم است که کودکان دریابند که چقدر با هوشند و با روشهایی بهتر یاد می گیرند .

بازی های کودکانه

این دانش به کودکان کمک می کند تا وقتی وارد محیط های یادگیری جدید می شوند از خودشان دفاع کنند . با استفاده از واژه باهوش به جای هوش همراه با بازنمایی های گرافیکی حتی کودکان کم سن هم می توانند مبانی نظریه هوش های چندگانه را درک کنند . همچنین با سوال از کودکان در مورد انواع فعالیتهایی که آنها به بهترین شکل انجام می دهند و مربوط کردن این فعالیت ها با روش هایی که آنها با هوش می سازد ، به آنها کمک کنید تا دریابند گه چقدر باهوش هستند (کاپل و برد کمپ 2009) .

حتما بخوانید: راز های یک سالگی کودکان

به کودکان کمک کنید تا دریابند که هرکدام از آنها نیمرخ بی همتایی در هوش دارند . هر کودک ممکن است در حیطه یک یا دو هوش برجسته باشد به کودکان توضیح دهید که اکثر تکالیف پیچیده و دشوار نیاز به قوی بودن در سه هوش موسیقی ( دنبال کردن آهنگ . حفظ زمان ) ، بدنی – جنبشی ( حرکت دادن انشگتان و پاها بطور مناسب ) و ضمن ( تعیین رابطه میان کلید ها و صداهای تولید شده ) دارد . هوش های دیگر را نیز می توان در بازی به صورت بین فردی و درون فردی در نظر گرفت ( سیلور ، استرانگ و پرینی 2000) .

 

جای گذاری هوش های چندگانه در دروس

یکی از بهترین روش های فراهم نمودن تجربیات یادگیری مناسب و معنادار برای کودکان ، یکپارچه کردن برنامه یا به کارگیری رویکرد هوش های چندگانه است. این رویکرد چارچوب نیرومندی در اختیار شما قرار می دهد تا تجربیات یادگیری معتبر و نوآورانه ای خلق کنید . این چارچوب  فرصت و گسترای برای اعتبار بخشیدن و به جنبش در آوردن نقاط قوت هر کودک فراهم می کند. اگر چه هوش های چندگانه  دستور العمل گام به گامی برای موقیت نیست، اما ساختاری قدرتمند و عملیاتی برای طراحی برنامه ارایه می کند .رویکرد هوش های چندگانه ، شما راقادر می سازد تا نیازهای هر کودک را بهتر انفرادی شناسایی نموده و به تدوین محتوا و برنامه ای هیجان انگیز و قابل دسترس برای هر یادگیرنده بپردازید. ( جانسون 2007) . گنجاندن هوش های چندگانه در برنامه درسی .

 • پیشرفت کودک را افزایش می دهد .
 • تجربیات یادگیری معتبری ارایه می کند .
 • کلیت انسان را به کودک آموزش می دهد .
 • آموزش طبیعی را متفاوت و متمایز می سازد .

بازی های کودکانه

افزایش پیشرفت دانش آموزان با هوش چند گانه

در مرور تأثیر هوش چندگانه بر عملکرد تحصیلی دانش آموزان ابتدایی ، جانسون ( 2007) چندین روند را کشف نمود. او دریافت مدارسی که نظریه هوش های چندگانه را با برنامه درسی ترکیب کرده بودن ، عملکرد تحصیلی دانش آموزان را به طور موقت در همه مولفه های برنامه درسی ازمایش داده بودند . این افزایش در پیشرفت تحصیلی با افزایش عملکرد در آزمون های استاندارد ، انگیزش بالاتر ، مشارکت بیشتر و اعتماد به خود همراه بود.

حتما بخوانید: هوش های چندگانه و راهکارهای آموزشی

ارایه راهکار ها و تجربیات یادگیری معتبر

جانسون (2007) اضافه می کند که هوش های چندگانه یک سازمان دهنده قدرتمند برای ساخت دهی به یادگیری مبتنی بر نیازهای کودکان است او مربیان را تشویق می کند که چارچوب هوش های چندگانه را در برنامه درسی بگنجانند تا به خلق تجربیات یادگیری درست و فعال تری برای همه کودکان کمک نمایند .

آموزش کلیت انسان به کودکان

طبق نظر پترسون (1996) کودکان به طور خاص و ناب یک موضوع را در یک زمان با تکه و یابخشی از وجودشان فرا نمی گیرند . آموزش به کودکان بسته بندی خاص نیست که راه دست مربی باشد یا صدای زنگ نشانگر این باشد که وقت آموزش یک موضوع خاص است . کودکان همیشه یاد میگیرند و همیشه آماده یادگیری هستند ، نه تنها فقط زمانی که بزرگسالان تمایل به یاد دادن دارند . کودکان در هر لحظه از زمان با بهترین ظرفیت شان یاد می گیرند.

کودکان با بدن ، حواس مهارت های ادراکی و مهارتهای شناختی ، احساسات و عواطفشان یاد می گیرند . کودکان در محیط خود ، در خانواده در خانه ، در بیرون از منزل  همسایگان و اجتماع ( و نه تنها در کلاس ...) و دنیا یاد می گیرند ( پترسون 1996) کودکان یک هستی و موجود کلی و به صورت یک کل یکپارچه هستند که به طور همزمان در گیر همه بخش های یادگیری می شوند  همچنین کودکان ترکیبات خاص هوشی خود را هم یاد می گیرند – کلامی ، فضایی  منطقی  موسیقی ، طبیعی ، اجتماعی و دانش مربوط به خود .

درس خواندن بچه ها

آموزش طبیعی و متفاوت

کمپبل (2008) تاکید دارد که این هوش های چندگانه  مبنا و اساسی برای آموزش و متمایز فراهم می کند . بعد از درک در هم اینکه کودکان واجد روش های فردی و متنوعی در یادگیری هستند  این نکته اهمیت دارد که آموزش با این تفاوت منطبق گردد .

حتما گوش کنید: راه هایی برای کودکانی که کابوس میبینند

اگر شما نقاط چندگانه ای برای ورود به یک محتوا تدارک می بینید – یعنی آموزش متمایز با استفاده از هوش های چندگانه گاردنر – پس کودکان هم بیشتر می توانند یادبگیرند و هم می توانند موفق شوند . باید برای کودکان فرصت هایی شایسته ای برای کار متناسب با نقاط قوتشان  تقویت حوزه های ضعف شان و کشف آنچه که آنها از آن لذت می برند و دوست دارند ، تدارک دید .

چون کودکان از طریق فرایندی یکپارچه یاد می گیرند ، اگر تجربیات از طریق برنامه یکپارچه ارایه گردد ، این تجربیات بسیار معنادار می گردد . وقتی کودکان در تجربیات یکپارچه متنوعی مشارکت می کنند ، همه روش هایی که آنها در آن باهوشند تقویت می گردد . روش های متعدد ساختار دادن به برنامه درسی از طریق تجربیات یکپارچه عبارتند از:

 • رویکرد موضوعی
 • رویکر پروژه ای
 • رویکرد مبتنی بر ادبیات
 • رویکرد مبتنی بر واحد یادگیری

رویکرد موضوعی

رایج ترین شکل برنامه یکپارچه ، رویکرد موضوعی است . برنامه سازماندهی شده موضوعی روشی است که کودکان را برای یادگیری بر می انگیزد . به کار گیری رویکرد موضوعی که نظریه هوش های چندگانه را در بر می گیرد ، روشی ایده آل برای ایجاد یادگیری معنا دارتر و مناسب تر در کودکان است . یادگیری مبتنی بر موضوع ، کودکان را قادر می سازد تا یادگیری را با برنامه یکپارچه سازند و یادگیری کلاس خود را با زندگی خود در خانه و اجتماع مرتبط نمایند.

هوش موسیقی

کرسیتین کونکل ( 2009) مدیر انجمن یادگیری کلیدی در ایندیاناپولیس و اولین مدرسه هوش های چندگانه در جهان ، بر یادگیری موضوع محور پروژه محور تاکید دارد . با توجه به یک موضوع محوری برای ساختن فعالیتهای روزانه ، کودکان قادر می شوند با دنیایی که در آن زندگی می کنند و دنیایی که می خواند در آن یاد بگیرند رابطه بر قرار نمایند .

او باوردارد که موضوعات واحد سازمان دهنده با اهمیتی هستند که یادگیری را رشد و شکل می دهند وقتی کودکان پروژه های موضوعی را تدوین می کنند ، آنها رهبری فردی را از طریق تجربیات مربوط به دنیای واقعی ، پژوهش و مشارکت و سپس با ارایه آن موضوع به گروه شکل می گیرند .

فعالیتهای موضوعی را همانند روشی که همه کودکان در آن باهوش هستند و روشی که آنها موفق می شوند برنامه ریزی کنید.

حتما گوش کنید: مراحل تغییر دادن رفتار کودکان

وقتی شما از رویکرد هوش های چندگانه برای برنامه ریزی موضوعی استفاده می کنید ، کودکان می توانند در ملاک های یادگیری اولیه تسلط یابند و به طور عمیق موضوعات را کشف نمایند و دانش خود را به شیوه ای معنا دار به کار گیرند . آموزش موثر وقتی رخ می دهد که برنامه یکپارچه یادگیری ، با روش های متعددی حمایت میشود . در زیر نمونه ای از یک برنامه برای موضوع خانه و خانواده که در برنامه درسی تجربیات هوش های چندگانه موضوعی گنجانده شده آورده شده است .

به کار گیری هوش زبانی

گوش کردن به CD  خانه ی حیوانات و سپس در مورد حیوانات و خانه های مناسب برای حیوان گفتگو کنید . کارتها و تصاویری از خانه به کودکان نشان دهید تا با یکدیگر در مورد آن گفتگو کنند .

منطقی ریاضی

بلوک هایی را به کودکان بدهید تا با آن خانه ای مشابه با عکس آن خانه بسازند . از ایفای نقش و از CD آموزش ریاضی استفاده کنید .

فضایی

از کودکان بخواهید تا تصویری از خانه خودشان بکشند دیوارها را رنگ آمیزی کنند ، نقاشی کنند و تصاویری طراحی نمایند .

بازی های کودکانه

بدنی جنبشی

با استفاده از بلوک ها ، مکعب ها و منشورها خانه ای بسازند ، بازی با اشکال

موسیقی

خواندن آواز ساختن آهنگ های جیدید استفاده از آهنگ ها و موسیقی های خانوادگی .

طبیعت گرا

پیوند دادن حیوانات با عادات شان با کمک بازی خانه حیوانات . مرتب کردن گل ها در گلدان و منظم کردن جعبه ها .

بین فردی

ایفای نقش من در رختخواب هستم

جای دادن وسایل سفر در چمدان

درون فردی

از کودکان بخواهید تا هرکدام در مورد خانه ای که دوست دارند فکر کنند و از چک لیستی برای ثبت پاسخ هایشان استفاده نمایند .

بازی های کودکانه

از کودکان بخواهید تا برای عروسک اسباب بازی با کمک مربی ، داستانی در مورد خانه بگویند .

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسلهای پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. پرورش هوش اقتصادی و نبوغ مالی کودکان

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هر سالانه والدین بی‌شماری هزینه‌های کلانی را در آموزشگاه‌ها و مراکز پرورشی صرف پرورش هوش و خلاقیت فرزندانشان می‌کنند اما به هیچ وجه نمی‌دانند که می‌توانند خودشان نقش موثرتری در روند پیشرفت هوش و استعداد در فرزندشان شوند. والدین اولین مربیانی هستند که فرزندان در زندگی خود با آن روبرو هستند و همچنین این والدین هستند با شناخت بهتری که از فرزندشان دارند می‌توانند او را بهتر شکوفا کنند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

130 روش کشتن خلاقیت کودکان

130 روش کشتن خلاقیت کودکان

130روش برای کشتن خلاقیت در کودکان 1. امر و نهی و بکن نکن 2. الگو دادن به کودک 3. بی اهمیت جلوه دادن کار کودک

هفته سی وهشتم نوزادی

هفته سی وهشتم نوزادی

هفته سی وهشتم نوزادی

توصیه های مفید در مورد پخش خبر بارداری

توصیه های مفید در مورد پخش خبر بارداری

توصیه های مفید در مورد پخش خبر بارداری یا شما به عنوان یک زوج برای باور یا درک این خبر به زمان نیاز دارید؟ بعضی از والدین این واقعیت را به صورت یک راز می پندارند و ترجیح می دهند برملا نشود. بعضی از اینکه این خبر را زود به دیگران بدهند نگرانند و معتقدند بارداری ناموفق و بدیمن خواهد بود و بعضی دیگر می گویند اگر هم فرزندمان سقط شود به دیگران خواهیم گفت.
• اگر کودک شما سقط شود چه احساسی خواهید داشت؟ برای بعضی ها موضوع سقط جنین بسیار محرمانه است و ترجیح می دهند سه ماهه اول ر

تاثیر آموزش موسیقی بر روی کودک

تاثیر آموزش موسیقی بر روی کودک

تاثیر معجزه آسای موسیقی بر روی کودک موسیقی وسیله‌ای است برای بیان غیرگفتاری احساسات و عواطف، ادراک، شناخت و آگاهی انسان درواقع شکلی از هنر است. موسیقی برای اکثر مردم لذت‌بخش است و برای کودکان به نوعی هم‌بازی و هم آموزش است . کودک از طریق موسیقی، با دنیای اطراف خود ارتباطی غیرکلامی برقرار کرده و ازطریق آن، به کشف دنیای اطراف می‌پردازد.

مشاوره ژنتیک در دوران بارداری

مشاوره ژنتیک در دوران بارداری

مشاوره ژنتیک در دوران بارداری ممکن است قبل از انجام هر آزمایش در موارد زیر پزشک به شما توصیه کند نزدیک مشاور ژنتیک بروید: اگر سن شما بالای 35 تا 40 باشد، سابقه نقصهای مادرزادی یا بیماریهای ژنتیکی در خانواده و یا کودکی با آن شرایط داشته باشید، سابقه بدنیا آوردن جنین مرده یا چندین سقط داشته باشید. اختلالات موروثی که شامل: تی ساکس، کم خونی داسی شکل، تالاسمی و نوعی کم خونی می شود. و اختلالات نقص ژنتیکی شامل: سندرم دا

 برد و باخت در زندگی را به کودکان بیاموزیم

برد و باخت در زندگی را به کودکان بیاموزیم

برد و باخت در زندگی را به کودکان بیاموزیم سوال خیلی از والدین از بنده این هست که کودک (پنج ساله تا هشت ساله )من همش در حال جنگ و دعوا با خواهر و برادراشه و علاقه ی  زیادی به برنده شدن در بازی داره چطور کودک رو با برد و باخت آشنا کنم؟

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید