طراحی فرزند- دکتر روح الهه سلیمانی

قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

آموزش هوش های چندگانه

 آموزش هوش های چندگانه
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/18 2 نظر 1,966 بازدید

راه های آموزش هوش های چندگانه به کودک

چون مربیان کودک سال به سال عوض می شوند ، احتمال کمی وجود دارد که همه مربیان رویکرد هوش های چندگانه را در برنامه درسی و راه کارهای آموزشی خود به کار گیرند. بنابراین ، بسیار مهم است که کودکان دریابند کمک چقدر با هوشند و با روشهایی بهتر یاد می گیرند .

راه های آموزش هوش های چندگانه به کودک

چون مربیان کودک سال به سال عوض می شوند ، احتمال کمی وجود دارد که همه مربیان رویکرد هوش های چندگانه را در برنامه درسی و راه کارهای آموزشی خود به کار گیرند. بنابراین ، بسیار مهم است که کودکان دریابند که چقدر با هوشند و با روشهایی بهتر یاد می گیرند .

بازی های کودکانه

این دانش به کودکان کمک می کند تا وقتی وارد محیط های یادگیری جدید می شوند از خودشان دفاع کنند . با استفاده از واژه باهوش به جای هوش همراه با بازنمایی های گرافیکی حتی کودکان کم سن هم می توانند مبانی نظریه هوش های چندگانه را درک کنند . همچنین با سوال از کودکان در مورد انواع فعالیتهایی که آنها به بهترین شکل انجام می دهند و مربوط کردن این فعالیت ها با روش هایی که آنها با هوش می سازد ، به آنها کمک کنید تا دریابند گه چقدر باهوش هستند (کاپل و برد کمپ 2009) .

حتما بخوانید: راز های یک سالگی کودکان

به کودکان کمک کنید تا دریابند که هرکدام از آنها نیمرخ بی همتایی در هوش دارند . هر کودک ممکن است در حیطه یک یا دو هوش برجسته باشد به کودکان توضیح دهید که اکثر تکالیف پیچیده و دشوار نیاز به قوی بودن در سه هوش موسیقی ( دنبال کردن آهنگ . حفظ زمان ) ، بدنی – جنبشی ( حرکت دادن انشگتان و پاها بطور مناسب ) و ضمن ( تعیین رابطه میان کلید ها و صداهای تولید شده ) دارد . هوش های دیگر را نیز می توان در بازی به صورت بین فردی و درون فردی در نظر گرفت ( سیلور ، استرانگ و پرینی 2000) .

 

جای گذاری هوش های چندگانه در دروس

یکی از بهترین روش های فراهم نمودن تجربیات یادگیری مناسب و معنادار برای کودکان ، یکپارچه کردن برنامه یا به کارگیری رویکرد هوش های چندگانه است. این رویکرد چارچوب نیرومندی در اختیار شما قرار می دهد تا تجربیات یادگیری معتبر و نوآورانه ای خلق کنید . این چارچوب  فرصت و گسترای برای اعتبار بخشیدن و به جنبش در آوردن نقاط قوت هر کودک فراهم می کند. اگر چه هوش های چندگانه  دستور العمل گام به گامی برای موقیت نیست، اما ساختاری قدرتمند و عملیاتی برای طراحی برنامه ارایه می کند .رویکرد هوش های چندگانه ، شما راقادر می سازد تا نیازهای هر کودک را بهتر انفرادی شناسایی نموده و به تدوین محتوا و برنامه ای هیجان انگیز و قابل دسترس برای هر یادگیرنده بپردازید. ( جانسون 2007) . گنجاندن هوش های چندگانه در برنامه درسی .

 • پیشرفت کودک را افزایش می دهد .
 • تجربیات یادگیری معتبری ارایه می کند .
 • کلیت انسان را به کودک آموزش می دهد .
 • آموزش طبیعی را متفاوت و متمایز می سازد .

بازی های کودکانه

افزایش پیشرفت دانش آموزان با هوش چند گانه

در مرور تأثیر هوش چندگانه بر عملکرد تحصیلی دانش آموزان ابتدایی ، جانسون ( 2007) چندین روند را کشف نمود. او دریافت مدارسی که نظریه هوش های چندگانه را با برنامه درسی ترکیب کرده بودن ، عملکرد تحصیلی دانش آموزان را به طور موقت در همه مولفه های برنامه درسی ازمایش داده بودند . این افزایش در پیشرفت تحصیلی با افزایش عملکرد در آزمون های استاندارد ، انگیزش بالاتر ، مشارکت بیشتر و اعتماد به خود همراه بود.

حتما بخوانید: هوش های چندگانه و راهکارهای آموزشی

ارایه راهکار ها و تجربیات یادگیری معتبر

جانسون (2007) اضافه می کند که هوش های چندگانه یک سازمان دهنده قدرتمند برای ساخت دهی به یادگیری مبتنی بر نیازهای کودکان است او مربیان را تشویق می کند که چارچوب هوش های چندگانه را در برنامه درسی بگنجانند تا به خلق تجربیات یادگیری درست و فعال تری برای همه کودکان کمک نمایند .

آموزش کلیت انسان به کودکان

طبق نظر پترسون (1996) کودکان به طور خاص و ناب یک موضوع را در یک زمان با تکه و یابخشی از وجودشان فرا نمی گیرند . آموزش به کودکان بسته بندی خاص نیست که راه دست مربی باشد یا صدای زنگ نشانگر این باشد که وقت آموزش یک موضوع خاص است . کودکان همیشه یاد میگیرند و همیشه آماده یادگیری هستند ، نه تنها فقط زمانی که بزرگسالان تمایل به یاد دادن دارند . کودکان در هر لحظه از زمان با بهترین ظرفیت شان یاد می گیرند.

کودکان با بدن ، حواس مهارت های ادراکی و مهارتهای شناختی ، احساسات و عواطفشان یاد می گیرند . کودکان در محیط خود ، در خانواده در خانه ، در بیرون از منزل  همسایگان و اجتماع ( و نه تنها در کلاس ...) و دنیا یاد می گیرند ( پترسون 1996) کودکان یک هستی و موجود کلی و به صورت یک کل یکپارچه هستند که به طور همزمان در گیر همه بخش های یادگیری می شوند  همچنین کودکان ترکیبات خاص هوشی خود را هم یاد می گیرند – کلامی ، فضایی  منطقی  موسیقی ، طبیعی ، اجتماعی و دانش مربوط به خود .

درس خواندن بچه ها

آموزش طبیعی و متفاوت

کمپبل (2008) تاکید دارد که این هوش های چندگانه  مبنا و اساسی برای آموزش و متمایز فراهم می کند . بعد از درک در هم اینکه کودکان واجد روش های فردی و متنوعی در یادگیری هستند  این نکته اهمیت دارد که آموزش با این تفاوت منطبق گردد .

حتما گوش کنید: راه هایی برای کودکانی که کابوس میبینند

اگر شما نقاط چندگانه ای برای ورود به یک محتوا تدارک می بینید – یعنی آموزش متمایز با استفاده از هوش های چندگانه گاردنر – پس کودکان هم بیشتر می توانند یادبگیرند و هم می توانند موفق شوند . باید برای کودکان فرصت هایی شایسته ای برای کار متناسب با نقاط قوتشان  تقویت حوزه های ضعف شان و کشف آنچه که آنها از آن لذت می برند و دوست دارند ، تدارک دید .

چون کودکان از طریق فرایندی یکپارچه یاد می گیرند ، اگر تجربیات از طریق برنامه یکپارچه ارایه گردد ، این تجربیات بسیار معنادار می گردد . وقتی کودکان در تجربیات یکپارچه متنوعی مشارکت می کنند ، همه روش هایی که آنها در آن باهوشند تقویت می گردد . روش های متعدد ساختار دادن به برنامه درسی از طریق تجربیات یکپارچه عبارتند از:

 • رویکرد موضوعی
 • رویکر پروژه ای
 • رویکرد مبتنی بر ادبیات
 • رویکرد مبتنی بر واحد یادگیری

رویکرد موضوعی

رایج ترین شکل برنامه یکپارچه ، رویکرد موضوعی است . برنامه سازماندهی شده موضوعی روشی است که کودکان را برای یادگیری بر می انگیزد . به کار گیری رویکرد موضوعی که نظریه هوش های چندگانه را در بر می گیرد ، روشی ایده آل برای ایجاد یادگیری معنا دارتر و مناسب تر در کودکان است . یادگیری مبتنی بر موضوع ، کودکان را قادر می سازد تا یادگیری را با برنامه یکپارچه سازند و یادگیری کلاس خود را با زندگی خود در خانه و اجتماع مرتبط نمایند.

هوش موسیقی

کرسیتین کونکل ( 2009) مدیر انجمن یادگیری کلیدی در ایندیاناپولیس و اولین مدرسه هوش های چندگانه در جهان ، بر یادگیری موضوع محور پروژه محور تاکید دارد . با توجه به یک موضوع محوری برای ساختن فعالیتهای روزانه ، کودکان قادر می شوند با دنیایی که در آن زندگی می کنند و دنیایی که می خواند در آن یاد بگیرند رابطه بر قرار نمایند .

او باوردارد که موضوعات واحد سازمان دهنده با اهمیتی هستند که یادگیری را رشد و شکل می دهند وقتی کودکان پروژه های موضوعی را تدوین می کنند ، آنها رهبری فردی را از طریق تجربیات مربوط به دنیای واقعی ، پژوهش و مشارکت و سپس با ارایه آن موضوع به گروه شکل می گیرند .

فعالیتهای موضوعی را همانند روشی که همه کودکان در آن باهوش هستند و روشی که آنها موفق می شوند برنامه ریزی کنید.

حتما گوش کنید: مراحل تغییر دادن رفتار کودکان

وقتی شما از رویکرد هوش های چندگانه برای برنامه ریزی موضوعی استفاده می کنید ، کودکان می توانند در ملاک های یادگیری اولیه تسلط یابند و به طور عمیق موضوعات را کشف نمایند و دانش خود را به شیوه ای معنا دار به کار گیرند . آموزش موثر وقتی رخ می دهد که برنامه یکپارچه یادگیری ، با روش های متعددی حمایت میشود . در زیر نمونه ای از یک برنامه برای موضوع خانه و خانواده که در برنامه درسی تجربیات هوش های چندگانه موضوعی گنجانده شده آورده شده است .

به کار گیری هوش زبانی

گوش کردن به CD  خانه ی حیوانات و سپس در مورد حیوانات و خانه های مناسب برای حیوان گفتگو کنید . کارتها و تصاویری از خانه به کودکان نشان دهید تا با یکدیگر در مورد آن گفتگو کنند .

منطقی ریاضی

بلوک هایی را به کودکان بدهید تا با آن خانه ای مشابه با عکس آن خانه بسازند . از ایفای نقش و از CD آموزش ریاضی استفاده کنید .

فضایی

از کودکان بخواهید تا تصویری از خانه خودشان بکشند دیوارها را رنگ آمیزی کنند ، نقاشی کنند و تصاویری طراحی نمایند .

بازی های کودکانه

بدنی جنبشی

با استفاده از بلوک ها ، مکعب ها و منشورها خانه ای بسازند ، بازی با اشکال

موسیقی

خواندن آواز ساختن آهنگ های جیدید استفاده از آهنگ ها و موسیقی های خانوادگی .

طبیعت گرا

پیوند دادن حیوانات با عادات شان با کمک بازی خانه حیوانات . مرتب کردن گل ها در گلدان و منظم کردن جعبه ها .

بین فردی

ایفای نقش من در رختخواب هستم

جای دادن وسایل سفر در چمدان

درون فردی

از کودکان بخواهید تا هرکدام در مورد خانه ای که دوست دارند فکر کنند و از چک لیستی برای ثبت پاسخ هایشان استفاده نمایند .

بازی های کودکانه

از کودکان بخواهید تا برای عروسک اسباب بازی با کمک مربی ، داستانی در مورد خانه بگویند .


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: رفتار تربیتی والدین

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هر سالانه والدین بی‌شماری هزینه‌های کلانی را در آموزشگاه‌ها و مراکز پرورشی صرف پرورش هوش و خلاقیت فرزندانشان می‌کنند اما به هیچ وجه نمی‌دانند که می‌توانند خودشان نقش موثرتری در روند پیشرفت هوش و استعداد در فرزندشان شوند. والدین اولین مربیانی هستند که فرزندان در زندگی خود با آن روبرو هستند و همچنین این والدین هستند با شناخت بهتری که از فرزندشان دارند می‌توانند او را بهتر شکوفا کنند.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسل‌های پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. شما با آموزش دادن صحیح به کودکانتان می‌توانید آینده او را تضمین کنید. یک ماه آموزش امروز برابر با چندین سال آسایش و راحتی و خوشبختی فرزند شماست. با پرورش نبوغ و خلاقیت در کودکتان پایه گذار زندگی آرام برای او باشید.  

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته هفدهم نوزادی

هفته هفدهم نوزادی

هفته هفدهم نوزادی می‌توانید شیرخوار را به نزدیک میز غذاخوری خود بیاورید تا بتواند هنگام خوردن، شما و سایر اعضای خانواده را ببیند. چنان چه فرزندتان در زمانی که شما غذا می‌خورید مایل به غذا خوردن باشد می‌توانید همزمان با غذا خوردن خود، فرزندتان را نیز با شیر خود یا شیر خشک تغذیه کنید. همچنین می‌توانید مقداری آب به او بدهید. قاعدتاً، شیرخواران در این سن، به عنوان برآورده شدن نیازهای تغذیه‌ای به نوشیدن آب نیاز ندارند

هفته هفتم نوزادی

هفته هفتم نوزادی

هفته هفتم نوزادی بعضی از شیرخواران، دمای خاصی از شیر را برای خوردن ترجیح می‌دهند، مثلاً ممکن است شیری را که حرارتش به اندازهٔ دمای اتاق رسیده دوست داشته باشند. تمام کارخانه‌های سازنده شیرخشک باید دستورالعمل‌های آژانس‌های ناظر، مانند FDA و CDC را رعایت کنند.

پرورش خلاقیت

پرورش خلاقیت

پرورش خلاقیت روان شناسان در تعریف خلاقیت متفق القول نیستند و از جنبه های گوناگونی به خلاقیت می نگرند . در گذشته محور بحث روان شناسان از خلاقیت ( شخص خلاق یا فرایند خلاق ) بود. و این تعریف از خلاقیت مبتنی بر مولد بودن است. در حقیقت خلاقیت یعنی مبتکر بودن. ابتکار در هر زمینه ای باعث پیشرت و تمایز فرد بادیگران می شود. نگاه متفاوت افراد به اطراف شان می تواند آنها را به خلاق بودن و مولد و مبتکر بودن سوق دهد. مک کینان، در تعریف خلاقیت می نویسد : خلاقیت عبارت است از حل مساله به نحوی که ماهیتی بدیع و نو داشته باشد. ویلیامز می نویسد: خلاقیت مهارتی است که می تواند اطلاعات پراکنده را به هم پیوند دهد  عوامل جدید اطلاعاتی را در شکل تازه ای ترکیب کند و تجارب گذشته را با اطلاعات جدید برای ایجاد پایخ خای منحصر به فرد و غیر متعارف مرتبط سازد. از دیدگاه انسان گرایی راجرز خلاقیت نوعی خود شکوفایی است که انگیزه ی آن خود فرهیختگی است. به نظر او خلاقیت ، تمایل به ابراز و فعال کردن تمامی استعدادهای موجود زنده است. بسیاری از دانشمندان به مرتبط بودن هوش با خلاقیت اشاره کرده اند.گانیه (به نقل از سیف) آفرینندگی یا خلاقیت را نوعی حل مسأله ای می داند که در انواع یادگیری بالاترین سطح قرار دارد.

هفته دهم نوزادی

هفته دهم نوزادی

هفته دهم نوزادی اگر از شیر دادن به فرزند خود در حضور دیگران احساس خجالت و ناراحتی می‌کنید می‌توانید با استفاده از لباس‌های ساده و پوشیده‌ای که به منظور شیردهی طراحی شده‌اند استفاده نمایید و یا با پوشاندن خود به وسیله ملافه به فرزندتان شیر بدهید.

تقویت هوش طبیعت گرا با بازی

تقویت هوش طبیعت گرا با بازی

تقویت هوش طبیعت گرا با بازی می‌تواند به کودکان کمک کند تا شاهد چگونگی تولید سایه توسط بدن و اینکه چگونه در طول زمان سایه ها تغییر می‌کنند  خواهند بود کودکان مهارت‌های همکاری با یکدیگر را باز خواهند یافت.

هفته سی ام نوزادی

هفته سی ام نوزادی

هفته سی ام  نوزادی اکثر کودکان در این سنین دوست دارند خودشان مایعات را با لیوان بخورند. برای پیشگیری از ریخته شدن مایعات بر روی بدن و لباس فرزندتان، مقدار کمتری از مایع را در داخل لیوان بریزید. می‌توانید از لیوان‌های مخصوصی که برای جرعه جرعه خورد ساخته شده‌اند استفاده کنید.

نظرات

امین اکبرزاده
۱۳۹۷/۱۰/۳۰۰۰
پاسخسلام بسیار عالی
کیمیا مرادی
۱۳۹۷/۱۰/۳۰۰۰

درود و سپاس از همراهی شما

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 16

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید