قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

خواص شیر در دوران شیردهی

خواص شیر در دوران شیردهی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/14 0 نظر 111 بازدید

خواص شیر در دوران شیردهی


وقت آن رسیده که همراه با شام خود مقداری شیر هم بنوشید. وقتی که بدن شما دیوانه‌‌وار میکوشد تا برای نوزادتان شیر تهیه کند، موادمعدنی‌‌ای مانند کلسیم، منیزیم و فسفر را از جریان خون می‌‌گیرد. اگر غذاهای شما این موادمعدنی را به قدر کافی نداشته باشند استخوان‌‌هایتان مجبور خواهند شد مقداری از ذخیره خود را بدهند. به علاوه بدن برای کمک به تغذیه کودک به پروتئین و چربی زیادی نیاز دارد و شیر منبع بزرگ این مواد هم هست

خواص شیر در دوران شیردهی


وقت آن رسیده که همراه با شام خود مقداری شیر هم بنوشید. وقتی که بدن شما دیوانه‌‌وار میکوشد تا برای نوزادتان شیر تهیه کند، موادمعدنی‌‌ای مانند کلسیم، منیزیم و فسفر را از جریان خون می‌‌گیرد. اگر غذاهای شما این موادمعدنی را به قدر کافی نداشته باشند استخوان‌‌هایتان مجبور خواهند شد مقداری از ذخیره خود را بدهند. به علاوه بدن برای کمک به تغذیه کودک به پروتئین و چربی زیادی نیاز دارد و شیر منبع بزرگ این مواد هم هست

                              خواص شیر
شیر در یک نگاه


مقدار مصرف: 1 فنجان (250 میلی-لیتر)              کلسیم:33%                کالری:102
ویتامین A:10%              چربی اشباع شده: 2 گرم                ویتامین C: صفر 
پروتئین: 8 گرم               آهن:صفر            فیبر:صفر

حتما بخوانید: خواص ماهی قباد در دوران شیردهی


مرا به شیر تبدیل کن!


پژوهشگران دانشگاه مک گیل مونترآل در سال 2007 گزارش دادند که ننوشیدن شیر در دوران شیردهی باعث جذب موادغذایی‌‌ای از بدن میشود که: بدن برای سلامتی مطلوب موردنیاز است. این مطالعه شامل 175 خانم سالم شیرده بود که در مدت این پژوهش سیر می‌‌نوشیدند. آنها به دو دسته تقسیم شدند: یک گروه روزانه کمتر از 250 میلی‌‌لیتر( یک فنجان یا 244 گرم) و گروه دوم بیش از این مقدار شیر می-نوشیدند. محققان دریافتند که نوشیدن روزانه کمتر از 250میلی‌‌لیتر به ذخیره غذایی و پروتئین خانمها لطمه زده و برای کمک به ذخیره ویتامین D و کلسیم آنها به مکمل نیاز است. محققان به این نتیجه رسیدند که محدودیت نوشیدن شیر( ننوشیدن شیر کافی) در این دوران توصیه نمی‌‌شود.

                                     خواص شیر
ویتامین D کاملا ضروری


اولین سال بعد از زایمان نیازهای غذایی مادر خیلی بالا است خصوصا نیاز به ویتامین D، مجله بهداشت خانواده توصیه میکند خانم‌‌های شیرده باید روزانه مکملی مصرف کنند که دارای 10 میکروگرم ویتامین D باشد. یک لیوان شیر دارای حدود 120 واحد بین‌‌المللی ویتامین D است که معادل 33 درصد نیاز روزانه یک فرد بالغ متوسط است. تخمین کنونی در کتابهای متون تغذیه در مورد نیاز روزانه ویتامین D یک خانم باردار 5میکروگرم یا 5/16 واحد بین‌‌المللی است ولی تحقیقات جدید پیشنهاد می‌‌کند خانمهای نیمکره شمالی که از مقدار آفتاب کم برخوردارند روزانه به حداقل 800 واحد بین‌‌المللی ویتامین D و به احتمال زیاد به بیش از این مقدار نیاز دارند. خانم‌‌هایی که وقت کمتری را در بیرون خانه می‌‌گذرانند حتی به مقدار بیشتری ویتامین D نیاز دارند چون آفتاب یکی از منابع اولیه ویتامین D است.

حتما بخوانید: به کودکتان شیر مادر بدهید!


شیر داخل قوه به حساب نمی‌‌آید


نگرانی درمورد کافئین در دوران شیردهی کمتر از دوران بارداری است ولی نباید در آن زیاده‌‌روی کرد. نوشیدن روزانه فقط یک یا دو نوشابه کافئین‌‌دار میتواند مقدار کافئین شیر شما را به حد غیرقابل قبول برساند. مساله این است که کافئین زیاد در شیر مادر میتواند باعث ضعیفی و حساسیت کودک گردد. همچنین باعث عدم تحمل غذا و مشکلات گوارشی گردد تا چند ماه دیگر هم شیر بدون قهوه بنوشید تا بدن خود و کودکتان از شما تشکر نماید.


کلسیم را افزایش دهید


همچنان که دیدیم کلسیم خیلی کم در دوران بارداری،ممکن است باعث شود بدن مقدار کلسیم لازم برای رشد و تراکم استخوان کودک را محدود سازد ولی در دوران شیردهی هم باید کلسیم زیاد مصرف نمود. غذاها باید برای برآوردن نیازهای کلسیم شیر، دارای کلسیم کافی باشد. اگر غذاها کلسیم کافی را برای شیرسازی واردجریان خون نسازند، استخوان‌‌هایشان مقداری از ذخائر گرانبهای کلسیم خود را از دست خواهند داد. ممکن است بپرسید که آیا مکمل‌‌ها کمبود کلسیم را جبران می‌‌کنند یا خیر؟!تحقیقات تا به حال نشان داده که اضافه کردن کلسیم با مکلم‌‌ها غلظت کلسیم شیر را افزایش نمی‌‌دهد.

                                        خواص شیر
غذاهای خوشمزه(ساده)


من طرفدار بزرگ شیر خام هستم. زیرا برای سلامتی بی‌‌نظیر است ولی چون پزشکان توصیه میکنند که خانم‌‌های باردار و شیرده شیر پاستوریزه بنوشند تا آلودگی یا باکتری بالقوه شیر به حداقل برسد من پیشنهاد میکنم که شمت دنبال دومین انتخاب سالم بروید. شیر ارگانیک از گاوهایی که در مزارع می-چرند اگر میخواهید کودک‌‌تان را از موادشیمیایی و هورمون‌‌های افزودنی (به گاو‌‌های گاوداری‌‌ها) حفاظت کنید، ارزش دارد که دنبال شیرهای ارگانیک بروید.

حتما بخوانید: مضرات الکل بر بارداری سالم


اگر از نوشیدن شیر ساده خوشتان نمی‌‌آید یک راه آسان و خوب برای بالا بردن و خوشمزه‌‌تر کردن طعم شیر این است که آن را با یک موز رسیده و مقداری یخ خرد شده مخلوط نمایید تا شیربستنی به دست آید. مقداری توت‌‌فرنگی یا انبه یا آلبالوی رسیده یا هر چیز دیگری که می‌‌خواهید میتوانید به آنها اضافه کنید و اگر می‌‌خواهید غلیظ‌‌تر باشد مقداری ماست به آنها اضافه نمایید. شما میتوانید شیر را به سوپ‌‌های خامه‌‌دار هم اضافه کنید تا راه خوبی برای مصرف شیر باشد یا میتوانید آن را با میوه یا بلغور جو یا غلات صبحانه میل نمایید و بالاخره دسر موردعلاقه مرا فراموش نکنید. آلبالوی شیرین منجمد با شیر. وقتی شیر را روی آلبالوی منجمد ریختید، شیر نیمه منجمد میشود و نوعی بستنی فوری به دست می‌‌آید. آن را بهم زده و از این نوع بستنی آلبالو خانگی لذت ببرید.

 

گیاهخواران و کلسیم


برای خانم‌‌های شیرده گیاهخوار کار دشواری است که مقدار توصیه شده کلسیم را از طریق غذاها تامین نمایند. اگر تخم‌‌مرغ و لبنیات میخورید، باید روزانه پنج یا شش نوبت شیر و یک نوبت تخم‌‌مرغ میل نمایید تا نیازهای پروتئین و کلسیم شما برآورده شود. همچنین باید غلات کامل و حبوبات بیشتری مصرف کنید چون اینها مقدار زیادی از مواد موجود در شیر را دارند. اگر گیاهخوارید یا این که به هر دلیلی مصرف شیر در غذاهای شما محدود شده است، کوشش کنید پنیر سویا،حبوبات، آجیل، تخمه و سبزیجات برگی سبز بیشتری مصرف کنید چون همه اینها مقداری کلسیم دارند و ترکیب غذایی‌‌تان را با مراقب بهداشتی خود درمیان بگذارید تا بتواند یک مکمل مناسب برایتان توصیه نماید.

                                                خواص شیر

شیشه کردن شیر


گرم کردن شیشه(بطری) شیر کاری است که خانم‌‌ها نسل‌‌ها انجام داده‌‌اند ولی این کار ممکن است سلامتی کودک شما را به خطر بیاندازد. بطری‌‌های پلاستیکی کودک ترکیبی به نام بیسفنول (bisphenol A) (BPA) دارد. به نظر میرسد این ماده شیمیایی برای انسان خطرناک باشد چون در کار هورمونی مداخله نموده و باعث آثار مضری (خصوصا در کودکان درحال رشد) میگردد. منابع اصلی آلودگی با BPA برای نوزادان و کودکان شیشه‌‌های کودک پلی‌‌کربنات (پلاستیک) بوده و آن موقعی است که در معرض حرارت زیاد قرار گیرند. و همچنین قوطی‌‌های غذای کودکان است. مصرف‌‌کنندگان باید یا بطری‌‌هایی را انتخاب کنند که دارای BPA نبوده یا این که بطری‌‌ها از جنس شیشه باشند.

حتما بخوانید: افزایش شیر مادر با مصرف تخم شنبلیله


دندان‌‌ها در خطر هستند


آیا شیردهی شما را در خطر مشکلاتی بزرگتر مانند پوکی استخوان قرار میدهد؟ مطالعات نشان میدهد شیردهی میتواند هم برای استخوان‌‌ها سود داشته و هم بر تراکم آنها آثار مضری داشته باشد. تحقیقات نشان می‌‌دهد سن ذخیره کلسیم در زمان شیردهی، طول دوران شیردهی و سن خانم‌‌ها همه با تراکم استخوان مرتبط هستند. شیر به مقدار زیادی کلسیم نیاز دارد که از استخوان‌‌ها گرفته می‌‌شود ولی نترسید! ظرف شش ماه بعد از آن که کودکتان را از شیر گرفتنید این کمبود کلسیم جبران میشود به علاوه خانمهای باردار یا شیرده در مقایسه با دیگر خانم‌‌ها کلسیم را بهتر جذب می‌‌کنند و بعضی مطالعات نشان می‌‌دهد که بین سلامتی دراز مدت استخوان و شیردهی ارتباط وجود دارد. توصیه میکنیم خانم‌‌های باردار حتما غذاهایی با کلسیم زیاد میل کنند تا این که خود و کودک‌‌شان کلسیم کافی داشته باشند. شیر منبع خوب کلسیم است

پروتئین‌‌های مخصوص


شیر منبع بزرگ پروتئین برای بدن است. شیر شما هم پروتئین دارد. به طور کلی نیاز روزانه شما به پروتئین حدود 12 گرم بیشتر از نیاز یک خانم معمولی هم سن شما است. یک لیوان شیر این مقدار اضافی را تامین میکنید. یک فنجان شیر 8 گرم پروتئین دارد. یک نوع مخصوص اسید آمینه (واحدهای ساختمانی پروتئین) موجود در شیر ممکن است خصوصا برای کودک درحال رشد مفید باشد:

                                                                          خواص شیر
اِل- کارنیتین (h-carnitime): ال کارنیتین به طور طبیعی در شیر مادر یافت میشود. آن یک آنتی اکسیدان بوده و در تولید انرژی نقشی کلیدی دارد. شما می‌‌توانید با وارد کردن گوشت قرمز و لبنیات به غذاهای خود ال-کارنیتین را دریافت نمایید. بعضی کودکان خصوصا کودکان زودرس میتوانند در تولید ال کارنیتین مشکل داشته باشند که باید این اسید آمینه را به فرمول غذای آنها اضافه کرد.

حتما بخوانید: چرا شیر مادر مفید است؟

 

بسیاری از متخصصان تغذیه –خصوصا روبرت کرایتون ام اس (Robert cray ton,M.S) مولف کتاب معجزه کارنیتین (The carnitinr Miracle) کارنیتین را یک ماده غذایی خیلی مهم برای شما و کودکتان میداند. اگر گوشت زیادی نمی‌‌خورید یا این که گیاهخوار هستید باید مکمل‌‌های کارنیتین را مصرف کنید.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

اولین غذای کودک چیست؟

اولین غذای کودک چیست؟

اولین غذای کودک چیست؟ آهن و روی از فلزات کم مصرفی هستند که برای رشد و نمو کودک جنبه حیاتی دارند. شیر مادر تا 6 ماهه اول مقدار کافی از این دو ماده معدنی را در اختیار کودکان طبیعی می‌‌‌‌گذارد اما اگر کودک شما تولد پیش‌‌‌‌رس داشته یا دیگر مشکلات بهداشتی را دارد با متخصص زنانبا کودکان مشورت کنید تا ببینید به آهن و روی اضافی نیاز دارد یا نه.
اخیرا وقتی کودکان

لباس بارداری در سه ماه سوم بارداری

لباس بارداری در سه ماه سوم بارداری

لباس بارداری در سه ماه سوم بارداری از یک طرف پوشیدن لباسهای حاملگی لذت بخش است و از طرفی دیگر در ماههای هشتم و نهم خسته کننده می شود. توصیه های زیر را در مورد لباس هایتان در این دوران امتحان کنید: 
• وقتی به فروشگاه می روید فقط یکدست لباس جدید بخرید. لباسی را انتخاب کنید که جلو آن دگمه یا زیب داشته باشد تا بتوانید از آن بعد از زایمان در دوران شیردهی استفاده کنید. 
• چند جفت کفش جدید بخرید. کفشهای جدید را باید گشادتر انتخاب کنید تا مجبور نباشید برای بستن بند یا سگک آن خم شوید. 

بهترین غذا برای باروری

بهترین غذا برای باروری

بهترین غذا برای باروری پیدا کردن یک رژیم غذایی کامل برای هر کسی کاری غیرممکن است ولی بعضی قوانین غذایی کلیدی هست که ما میتوانیم به آنها زندگی کنیم. در پائین راهنماهای غذایی برای خانم‌‌هایی در سن بارداری پیشنهاد شده است. یادتان باشد که یک رژیم غذایی سالم رژیمی است که انواع موادغذایی مغذی را داشته باشد. (البته باید بدانید که شیرینی‌‌جات، نوشابه‌‌ها و انواع آب نبات‌‌ها از گروه غذاهای مناسب نیستند. متاسفم!) یک بدن سالم نه تنها می‌‌تواند درست ک

فضیلت شیر دادن به نوزاد

فضیلت شیر دادن به نوزاد

فضیلت شیر دادن به نوزاد در دو دهه اخیر به دنبال دستیابی مجامع علمی جهان به شناخت نو و همه جانبه نسبت به ارزش، اهمیت و نقش شیر مادر در تامین سلامت و بقای کودک، شاهد رویکرد جهانی به ترویج تغذیه با شیر مادر بوده-ایم. تقریبا هر ماهه اطلاعات جدیدی که حاکی از بی‌‌‌‌‌مانندی شیرمادر برای حفظ و ارتقای سلامت و رشد و تکامل مطلوب کودکان و حتی باقی ماندن آثار استثنایی آن بر سلامت دوران بزرگسالی کسانی که دوران .........  

اسیدهای چرب امگا 3  درمان افسردگی پس از زایمان

اسیدهای چرب امگا 3 درمان افسردگی پس از زایمان

اسیدهای چرب امگا 3  درمان افسردگی پس از زایمان اسیدهای  چرب امگا3 "چربی‌‌‌‌های شادی بخش" و "هدیه دریا" نامیده میشوند. مغز به طور طبیعی دارای مقدار زیادی از یک نوع اسید چرب امگا3 به نام اسید دوکوساهگزاانوئیک (DHA) است. وقتی مغز مقادیر زیادی از این چربی خوب را داشته باشد، به طور مطلوب کار کرده و به شما روشنی ذهن و خلق و خوئی سالم خواهد داد.
محققان توانسته‌‌‌‌اند ارتباط مصرف این چربی‌‌‌‌های سالم را با افس....

چگونه اضافه وزن دوران بارداری را کنترل کنیم؟

چگونه اضافه وزن دوران بارداری را کنترل کنیم؟

چگونه اضافه وزن دوران بارداری را کنترل کنیم؟ امروزه 12 تا 15 کیلوگرم توصیه می شود. اگر شما ورزشکار هستید و ساعات زیادی را صرف کم کردن وزن و انجام نرمشهای مختلف کرده اید این مقدار اضافه وزن خیلی زیاد به نظر می رسد. اما در حقیقت بیشتر این اضافه وزن مربوط به کودک، جفت، مایع جنینی، بزرگ شدن رحم و سینه ها و افزایش میزان خون می شود. آنچه که واقعا مربوط به خود شما می شود چربی اضافه نیست بلکه کمک می کند تا کودکی سالم و سرحال داشته باشید. مثلاً در سه ماهه اول فقط چند کیلو اضافه وزن خواهید داشت که بیشتر آن به علت افزایش خون شماست.
سایز قبل از دوران بارداریتان نیز بر اضافه

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید