قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

قدرت باروری در مردان

قدرت باروری در مردان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/16 0 نظر 94 بازدید

قدرت باروری در مردان

موقعی که مساله موفقیت بارور شدن پیش می‌‌‌آید، باروری مرد هم مانند زن مهم است. در این فصل به وضعیت باروری مرد به طور کلی نظری انداخته و خواهیم گفت که مردها چگونه باروری خود را افزایش دهند.

قدرت باروری در مردان

موقعی که مساله موفقیت بارور شدن پیش می‌‌‌آید، باروری مرد هم مانند زن مهم است. در این مقاله  به وضعیت باروری مرد به طور کلی نظری انداخته و خواهیم گفت که مردها چگونه باروری خود را افزایش دهند.

                                   قدرت باروری
زیاد شدن تعداد اسپرم


برای بارور شدن یک خانم تعداد اسپرم زیادی باید به اوول برسند. متاسفانه مطالعات نشان داده است که تعداد اسپرم‌‌‌ها در سراسر جهان درحال کم شدن است و به طورکلی باروری مردان نسبت به گذشته کاهش یافته است. دانشمندان حدس میزنند که عوامل محیطی مانند آلوده‌‌‌کننده‌‌‌ها، و آفت‌‌‌کش‌‌‌ها به ایجاد این مشکل کمک میکند ولی هیچ‌‌‌کس اطمینان ندارد. عوامل مربوط به روش زندگی هم در باروری مردان نقش دارند.

حتما بخوانید: رفع خستگی پس از زایمان با خوردن عدس


موبایل را کنار بگذارید


مردان محترم این موبایل‌‌‌ها را کنار گذاشته و با آنها خداحافظی کنید. موبایل تعداد اسپرم را کاهش میدهد. در کنفرانس انجمن پزشکی تولد مثل آمریکا در سال 2006 در یک کلینیک باروری مطالعه‌‌‌ای بر روی 361 مرد انجام شد. این مطالعه نتیجه‌‌‌گیری کرد که در مردان هرچه بیشتر با موبایل حرف میزدند تعداد اسپرم کمتری داشتند. در این مطالعه کامپیوتر دیگر دستگاه‌‌‌های الکترونیک مورد بررسی قرار نگرفت. تحقیقات در این زمینه خیلی ابتدایی است تا بتواند به نتیجه برسد ولی تا میتوانید هرچه کمتر از موبایل استفاده کنید.


غذای اسپرم


بعضی مطالعات آثار ویتامین‌‌‌ها و موادمعدنی بر بهبود باروری مردان را مورد بررسی قرا داده‌‌‌اند. هیچکدام از این مطالعات منحصرا به یک عامل اشاره نکرده ‌‌‌اند که به بهبود باروری مردان کمک کند. بسیاری از موادغذایی از جمله ویتامین E،D، C، B12 سلنیوم، روی، و منیزیم مورد تحقیق قرار گرفته‌‌‌اند. به جای " یک گلوله سحرانگیر" ( که عامل و غذای اصلی اسپرم است) دانشمندان به این نتیجه رسیده‌‌‌اند که یک برنامه غذایی سالم دارای موادغذایی مهم ممکن است باعث افزایش باروری مردان شود.

                                        قدرت باروری
سرمایه‌‌‌گذار کم سود


موقعی که یک زوج میخواهند، بچه‌‌‌دار شوند، مرد است که کانون توجه است. در این مرحله، نقش خانم خیلی اندک است: او باید یک تخمک تولید کند. گرچه فقط یک اسپرم برای بارور کردن تخمک لازم است اما دانشمندان کشف کرده‌‌‌اند که صدها اسپرم باید با یکدیگر همکاری کنند تا اینکه فقط یکی از آنها بتواند در غشای تخمک نفوذ کند. این کار نشان میدهد چرا دستگاه‌‌‌ها تولید مثل مرد ظاهرا خیلی اسراف‌‌‌کار است. موقع همخوابگی 200 میلیون اسپرم وارد مجرای تناسلی زن میشود که فقط 200 هزارتا از آنها یعنی یک در هزار از مجرای تناسلی بالاتر می‌‌‌روند و از این‌‌‌ها هم فقط 400 تا وارد لوله رحم می‌‌‌شوند. ببینید این سرمایه‌‌‌گذاری چقدر کم سود است! یک مرد برای تولید اسپرم انرژی زیادی مصرف میکند و همانطور که دیدیم یک درصد کمی به مقصد طراحی شده خود راه می‌‌‌یابند. به راستی چرا در مجرای تناسلی آنقدر اسپرم از بین می‌‌‌روند؟ پاسخ این است که مجرای تناسلی زن خیلی اسیدی است و PH اسیدی آن بسیار بالا است. خاصیت اسیدی مجرای تناسلی زن از عفونت آن جلوگیری کرده و این برای اسپرم یک جهنم است. راه طبیعت (قدرت خدا) برای کمک به زنده ماندن اسپرم در مجرای تناسلی این است که منی دارای خاصیت خیلی بازی باشد ولی با وجود این فقط تعداد کمی اسپرم از مخاط گردن رحم عبور کرده و به جایی می‌‌‌رسند که محیط برایشان مساعدتر است.

حتما بخوانید: نوزادان در یک ماهگی


اسپرم میتواند پنج روز در رحم زن زنده بماند ولی برای افزایش شانس باروری بسیاری از کارشناسان پیشنهاد میکنند که یک زوج حداقل دو روز یکبار همخوابی کنند تا اگر یک تخمک تصمیم گرفت خود را نشان دهد اسپرم زیادی آماده باشند به همین خاطر ولی بدن شما به تغذیه مطلوبی نیاز دارد تا مقدار زیادی اسپرم سالم تولید کند.

                                                    قدرت باروری
به این دلیل است که تغذیه سالم در زمان باردار شدن برای مرد هم مانند زن مهم است حتی غذاهای مردان باد آنقدر موادغذایی داشته باشد که بدن آنها بتواند قویترین اسپرم‌‌‌ها را تولید کند. غذاهای زیادی برای باروری مردان مهم هستند مانند: ویتامین A، اسید فولیک، ویتامین B12، ویتامین C، سلنیوم، روی و خیلی چیزهای دیگر. بنابراین مردان خود را تقویت کنند که به آن نیاز دارند.


درمان با پوست کاج


محققان بلژیکی در سال 2003 گزارش دادند که عصاره پوست کاج دریایی که به پیکنوجنول (pycnogenol) معروف است از یکی از آنزیم‌‌‌های درگیر التهاب جلوگیری کرده و ممکن است برای مردان نابارور مفید باشد.

حتما بخوانید: علل افسردگی پس از زایمان

ماهی، PCBها و اسپرم


PCBها (polychorinated Biphenyls) یک خطر بالقوه محیطی هستند که باعث از دست رفتن باروری مردان میشود. PCBها میتوانند در غذاهایی مانند ماهی، انباشته شوند. یک گروه محققان هندی در مطالعه‌‌‌ی 43 مرد دریافتند وقتی غلظت PCB مردان با هم مقایسه شد، مردانی که از ناباروری رنج می‌‌‌بردند، آنهایی بودند که مقدار قابل ملاحظه‌‌‌ای PCB در منی خود داشتند درحالی که مردان بارور اینطور نبودند. پس معلوم شد که شهروندان ماهی خوار بیشترین مقدار PCB ها را در منی خود دارند. 

                                          قدرت باروری
غذاهای ارگانیک بخورید 


محققان دانمارک طی تحقیقات خود در اثر مصرف آفت‌‌‌کش‌‌‌ها را بر سلامتی اسپرم بررسی کردند. تحقیقات اولیه نشان داد کیفیت اسپرم در بین 256 کشاورز مورد مطالعه فرق داشت ولی از مصرف غذاهای ارگانیک درمقابل غذاهای معمول (با مصرف آفت‌‌‌کش‌‌‌ها) و اختلافات اثر آنها بر کیفیت اسپرم نتیجه‌‌‌ی قطعی به دست نداد. با این حال غذاهای ارگانیک مقادیر بالقوه بیشتری ویتامین و آنتی‌‌‌اکسیدان دارند پس تا میتوانید از غذاهای ارگانیک استفاده کنید که برای همه خوبند.

حتما بخوانید: فواید کلم پیچ در دوران شیردهی


با فولات سیر شوید 


فولات در باروری مردان و زنان نقش مهمی دارد. فولات برای اسپرم سالم و قابل لقاح لازم است و تغذیه یک خانم قبل از باردار شدن خصوصا 3 ماهه قبل از آن هم برای باردار شدن او و هم برای سلامتی کودک مهم است. مصرف فولات کافی در این زمان عاملی کلیدی است. فولات برای رشد و نمو مناسب جنین خصوصا برای جلوگیری از عیوب لوله عصبی لازم است. 

                                                      قدرت باروری
فولات که اسیدفولیک هم نامیده میشود یک ویتامین B است که در سلامت عمومی مادر و رشد جنین نقش مهمی بازی میکند. مدارک موجود توصیه میکند. خانمها در سن بارداری روزانه بین 400 تا 1000 میکروگرم اسید فولیک مصرف نمایند. غذاهای زیادی فولات دارند ولی بیشترین مقدار در سبزیجات برگی سبز قرار دارد. با این حال فولات غذا در مقایسه با فولات مصنوعی موجود در ویتامین‌‌‌های قبل از زایمان 40 تا 50 درصد کمتر قابل جذب هستند. فولات مصنوعی 100% قابل جذب است.


باز هم کافی نیست


اغلب کشورها مقرر کرده‌‌‌اند غذاهایی مانند نان و غلات با فولات مصنوعی (اسید فولیک) تقویت شوند تا هر کسی خصوصا خانم‌‌‌ها در سنین باروری مقدار فولات کافی مصرف نمایند ولی محققان دانشگاه هاروارد در سال 2006 گزارش دادند: علیرغم تغییر در مقررات سال 1996 آمریکا که مقدار اسید فولیم غذاهایی مانند نان، غلات، آرد، بلغوز ذرت، انواع ماکارونی، برنج و دیگر غلات را افزایش داد. اغلب زنان هنوز اسیدفولیک کافی مصرف نمیکنند حتی بعد از تقویت غذاها با اسید فولیک فقط نیمی از خانم‌‌‌ها مقدار فولات موردنیاز خود را مصرف کرده و بعضی جمعیت‌‌‌های قومی یا محلی فقط یک چهارم فولات موردنیاز خود را مصرف می‌‌‌کنند.

حتما بخوانید: پس از زایمان زردآلو بخورید!


دوازده غذای آلوده


وقتی درباره غذاهای ارگانیک صحبت میکنیم حتما به فکرتان میرسد که این غذاها گران و پیدا کردنشان دشوار است؟ اگر مشکل این باشد، شما باید بدانید که مجبور نیستید ارگانیک همه چیز را تهیه کنید؟
طبق نظر "گروه کار محیط" کار آسان است. آنها لیستی از دوازده غذا با بیشترین آلودگی و لیستی از دوازده غذا با کمترین آلودگی را تهیه کرده‌‌‌اند تا به آنها اولویت دهید. اگر نتوانید یک لیست غذای کاملا ارگانیک تهیه کنید، پیدا کردن آووکادوی ارگانیک مهم نیست ولی گوشت ارگانیک توت‌‌‌فرنگی و فلفل داستان دیگری هستند و این امکان‌‌‌پذیر است. لیست آنها در پائین آمده است.

                                                                      قدرت باروری
12 غذای با بیشترین آلودگی
هلو

سیب 
فلفل محلی
کرفس 
شلیل
توت‌‌‌فرنگی
آلبالو-گیلاس
گلابی 
انگور 
اسفناج
کاهو 
سیب‌‌‌زمینی  

حتما بخوانید: بهترین غذاها برای دوران پس از زایمان

 

 12 غذای با کمترین آلودگی

                                    قدرت باروری
پیاز
آووکادو
ذرت شیرین (منجمد)
آناناس
انبه
مارچوبه
نخود سبز(منجمد) 
کیوی 
موز 
کلم‌‌‌پیچ
کلم بروکلی
خربزه درختی 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

تغییر ژن جنین‌تان از خوب به عالی

تغییر ژن جنین‌تان از خوب به عالی

تغییر ژن جنین‌تان از خوب به عالی اپی ژنتیک Epigenetic، چگونگی رشد ما را در مسیرهای گوناگون بررسی می کند، چگونه بعضی اشخاص کامیابند، در صورتیکه انسان های دیگر با بیماری های مزمن دست به گریبانند. واقعیت آن است که چیزهای ساده ای وجود دارد که شما می توانید نه تنها برای کمک به رشد جنین در رحمتان انجام دهید، بلکه به او فرصتی برای یک زندگی سالم و رضایت بخش در آینده می دهید. 

مدت زمان بارداری و تاریخ زایمان

مدت زمان بارداری و تاریخ زایمان

مدت زمان بارداری و تاریخ زایمان بطور متوسط دوران بارداری 280 روز طول می کشد. یک دوره 9 ماهه که هر ماه تقریبا 5/4  هفته است. نود و پنج درصد کودکان با دو هفته فاصله از این تاریخ متولد می شوند. بیشتر پزشکان برای محاسبه مدت بارداری، روز اول آخرین قاعدگی (LMP)  را معیار قرار می دهند. در یک نمونه دوره 28 روزه، حاملگی حدود روز چهاردهم صورت می گیرد در هفته چهلم (دوره کامل) شما فقط 38 هفته باردار بوده اید.

 بارداری هفته به هفته -کامل ترین اطلاعات

بارداری هفته به هفته -کامل ترین اطلاعات

بارداری هفته به هفته شاید برای شما جالب باشد که در یک صفحه رشد جنین تان را  از هفته اول تا اخرین هفته مشاهده کنید  از زمانی که جنین شما در کوچکترین حد ممکن است و زمانی که جنین شروع به ساختن دست و پا میکند و زمانی که چهره اش تکمیل میشود و زمانی که شروع به دست و پا زدن و سکسه کردن و زمانی که صدای شما رو تشخیص میدهد و ... ما این امکان را در بارداری هفته به هفته برای شما فراهم کردیم تا مانند یک فیلم شروع به تصویر سازی ذهنی کنید  

آزمایشات سه ماه دوم بارداری

آزمایشات سه ماه دوم بارداری

آزمایشات سه ماه دوم بارداری در یک بارداری طبیعی طی سه ماهه دوم هر ماه یکبار معاینه انجام می گیرد. و هر بار وزن، فشار خون و ادرار کنترل می شود و نیز اندازه و وضعیت رحم، اندازه کودک، میزان رشد و وضعیت او مورد بررسی قرار می گیرد و از هفته 20 تا 36، شکم شما از ناحیه زیر شکم تا قله رحم با نوار اندازه گیری (به سانتی متر) اندازه گیری می شود و بطور تخمینی با هفته های بارداریتان مقایسه می شود. احتمالا در این دوران معاینه داخلی نخواهید داشت مگر این که پزشک نسبت به مشکلی (مانند زایمان پیش از موعد ) تردید داشته باشد.
 

تغذیه ی  سه ماه اول بارداری

تغذیه ی سه ماه اول بارداری

تغذیه ی  سه ماه اول بارداری چه چیزهایی باید بخورم؟
چرا این سه ماهه بسیار ویژه است؟
فعلا به فکر خوردن برای دو نفر نباشید و در خوردن سبزیجات سبر زیاده روی نکنید. صی این سه ماه یعنی مرحله شکل گیری جنین دستگاههای بدن و اندام های اصلی به طور دقیق، به ترتیب و با نظمی از قبل تعیین شده در حال پیدایش هستند. جنین برای به انجام رساندن این وظیفه نیاز کمی به مواد غذایی دارد ولی بیشتر از آن نیاز به سلامتی شما، محیط مناسب با آب کافی، اندکی مواد غذایی اصلی و محافظت از مسمومیتها دارد. علیرغم همه تغییر و تحولاتی که درون شما روی می دهد نیاز به کالری افزایش کمی دارد و فقط از 100 به 200 کالری در روز نیاز دارید که این مقدار با خوردن یک لیوان شیر تأمین می شود؛ برعکس، 6 ماه آخر بارداری یعنی مرحله رشد، جنین مقدار بسیار زیادی کالری و مواد غذایی از شما دریافت خواهد کرد. 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید