قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

نکات برجسته سه ماه دوم بارداری را بشناسیم

نکات برجسته سه ماه دوم بارداری را بشناسیم
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/06 0 نظر 127 بازدید

نکات برجسته سه ماه دوم بارداری را بشناسیم

در اینجا به تغییراتی که برای شما اتفاق می افتد و چگونگی رشد کودک نگاهی گذرا داریم و نیز به آنچه که شما طی سه ماهه دوم انتظار آن را دارید، می پردازیم:

نکات برجسته سه ماه دوم بارداری را بشناسیم


در اینجا به تغییراتی که برای شما اتفاق می افتد و چگونگی رشد کودک نگاهی گذرا داریم و نیز به آنچه که شما طی سه ماهه دوم انتظار آن را دارید، می پردازیم:

سه ماه دوم بارداری


 هفته 13 بارداری

طول جنین 6 تا 5/7 سانتیمتر است و حالا شبیه یک انسان کامل کوچک است، اگر چه هنوز سر او نسبت به بدنش بزرگتر است. اگر شکمتان فشار داده شود جنین تکان می خورد اگر چه شما نمی توانید آن را حس کنید. قله رحم در پایین حفره شکمی توسط پزشک حس می شود. 


 هفته 14 بارداری

طول آن 5/7 تا 10 سانتیمتر است (تقریبا به بزرگی یک ماهی قرمز بزرگ). تقریباً همه اجزاء صورت و اثر انگشت کاملاً بوجود آمده است. 

دانلود رایگان مبانی طراحی فرزند


 هفته 15 بارداری

پوست نازک جنینی با کرک پوشیده می شود که معمولا قبل از تولد این کرکها از بین می روند. ابروها و موی سر شروع به رشد می کنند، اگر چه این مو بعد از تولد می ریزد و ممکن است رنگ و بافت آن تغییر کند. سه آزمایش دوران بارداری (اندازه گیری میزان آلفافتر پروتئین، hCG و استریول ) بین هفته های 15 تا 20 انجام می گیرد. آمنیوسنتز معمولا بین هفته های 15 تا 18 انجام می گیرد. 

سه ماه دوم بارداری

 هفته 16 بارداری

 دور کمر شما به چه اندازه ای می رسد؟ بیشتر خانم ها از این زمان نیاز به پوشیدن لباس حاملی دارند. اگر چه شما ممکن است چند کیلوگرم وزن اضافه کرده باشید، ولی وزن کودک کمتر از 85 گرم افزایش یافته است. 


 هفته 17 بارداری

 همه دستگاههای بدن کودک کار می کنند. ششها شروع به بیرون دادن مایع جنینی می کنند، دستگاه گردش خون و دستگاه دفع ادرار نیز در حال کارکردن هستند. 

حتما بخوانید: رابطه جنسی در دوران بارداری


 هفته 18 بارداری

 بیشتر مادران معمولا بین هفته های 16 تا 22 حرکات جنین را حس می کنند. طول جنین 5/12 سانتیمتر و وزن آن 140 گرم است و تقریبا به اندازه یک سنجاب کوچک است. اسکلت بدنش بیشتر به صورت غضروف نرم است که بعدا به استخوان سفت تبدیل می شود. 

سه ماه دوم بارداری


 هفته 19 بارداری

سونوگرافی اواسط بارداری معمولا بین هفته های 18 تا 22 به منظور ارزیابی رشد و نمو جنین، جلوگیری از بعضی از نقصها، کنترل جفت و بندناف و تشخیص دقیق تاریخ زایمان صورت می گیرد. در این سونوگرافی می توانید لگدزدن، خم و راست شدن ، چرند یا حتی مکیدن انگشت شست او را ببیند. اندام های تناسلی او قابل تشخیص است (اگر کودک در وضعیت درست قرار داشته باشد). اگر دختر باشد تخمک های آن تقریبا قابل مشاهده هستند. 


هفته 20 بارداری

 به نیمه راه رسیده اید! الآن قسمت بالای رحم به نافتان می رسد و هر هفته تقریباً 1 سانتی متر بزرگتر می شود. وزن کودک 250 گرم و طول آن 5/16 سانتی متر است. برای این که متوجه شوید تا چه اندازه دیگر رشد خواهد کرد، او را با یک نوزاد 5/3 کیلویی که میانگین قدش هنگام تولد 50 سانتی متر می باشد، مقایسه کنید. 


 هفته 21 بارداری

 جنین پیوسته در حال بدست آوردن چربی است (تا گرم بماند) و با یک لایه چربی پوشیده می شود (تا پوست او را طی غوطه وری طولانیش در مایع جنینی محافظت و زایمان را راحت کند). 

حتما بخوانید: ترک کافئین در دوران بارداری 


  هفته 22 بارداری

 صداهای مبهمی از غرغر معده، ضربان قلب و صدای حرف زدنتان (البته صدایی غیرعادی) در رحم شنیده می شود. صداهای بلند ممکن است باعث عکس العمل جنین شود. ضربان قلبش افزایش یابد و دست و پایش را تکان دهد. 

دوران بارداری


  هفته 23

 وزن جنین حدود 450 گرم و شبیه یک نوزاد است اگر چه لاغر و استخوانی است و چربی های بدنش هنوز کامل نشده اند. 


  هفته 24 بارداری

 وزن جنین کمی بیشتر از 450 گرم است و حالا به اندازه یک لاک پشت کوچولو است. سیستم شنوایی کاملاً تشکیل شده است. آزمایش اندازه گیری میزان گلوکز خون برای تشخیص دیابت حاملگی بین هفته های 24 تا 28 داده می شود. 


  هفته 25 بارداری

 اگر صداهای کوتاه مکرری را مانند صدای چکیدن قطره های آب از شیر، در شکم خود احساس کردید، صدای سکسکه کودک شما است (این حالت بسیار شایع است و هیچ مفهوم دیگری ندارد). 


 هفته 26 بارداری

وزن کودک حدود 700گرم و طول آن حدود 5/22 سانتی متر است. سایز او اکنون به اندازه یک خرگوش کوچک است. به ندرت کودکی در این سن در صورت به دنیا آمدن، زنده می ماند اما از این زمان به بعد هر روز احتمال به دنیا آمدن کودکی سالم افزایش می یابد.

دوران بارداری


 هفته 27 بارداری

همانطور که کودک رشد می کند و رحم بزرگتر می شود، شیارهایی روی سطح شکم بوجود می آیند. 

حتما بخوانید: دلایل خون ریزی در سه ماه اول بارداری چیست؟


 هفته 28 بارداری

الآن سایز کودک به اندازه یک بچه گربه است. (طول آن 27 تا 35 سانتی متر و وزنش بیشتر از 900 گرم است) پلکها که بعد از مرحله شکل گیری در سه ماهه اول تا بحال بسته بوده اند، باز می شوند. چشم های کودک در این مرحله به نور حساس هستند اگر یک فتوسکوپ با نور داخل رحم را نشان دهد او سعی می کند با دستها از چشم هایش محافظت کند.

اگر کودک این موقع متولد شود احتمالا او را در دستگاههایی با نور مهتابی نگهداری می کنند و 50 درصد احتمال وجود دارد که مشکل جدی برای او پیش نیاید. در هفته 28 به خانم هایی که Rh منفی دارند آمپول ژگام تزریق می شود که اگر Rh نوزاد مثبت باشد 72 ساعت بعد از زایمان دوباره تزریق می شود.

دوران بارداری
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: مهارت هنری به کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

اقدامات بیمارستان برای زایمان

اقدامات بیمارستان برای زایمان

اقدامات بیمارستان برای زایمان پرستار شیفت حالات، وضعیت و علائم حیاتی را مرتب کنترل می کند. بیشتر متخصصان زنان و زایمان تا مرحله آخر زایمان پیشرفت شما را از طریق پرستار کنترل می کنند. اتاق یا اتاقهایی که در بیمارستان برای زایمان طرح ریزی شده همه مجهز به تخت های مخصوص دسته دار هستند که می توانید از قبل خودتان را برای زایمان آماده کنید و نیز قسمتهای مختلف قابل تنظیم برای سر و پاها دارند زیرا بیشتر خانم ها در طول زایمان به اطراف تغییر وضعیت می دهند. قسمت پایین چنین تختهایی تا می شود تا زایمان راحتتر انجام شود. 

چگونه برای روز زایمان آمادگی پیدا کنید

چگونه برای روز زایمان آمادگی پیدا کنید

چگونه برای روز زایمان آمادگی پیدا کنید از حالا یک الگو برای حرکات کودک پیدا می کنید، زیرا او در یک دوره خواب و بیداری قابل پیش بینی قرار می گیرد. حرکات سریع و غلتهای خسته کننده و آرام به لرزش های ملایم تبدیل می شود. البته هر حرکتی اطمینان مجدد به مادر می دهد. راه دیگر برای کنترل سلامتی کودک انجام آزمایش حرکات جنین است. هر روز زمانهایی مشخص یعنی اول صبح، بعد از غذا، قبل از خواب که جنین بیشتر حرکت می کند به تعداد حرکات کودک طی یک مدت زمان مشخص توجه کنید.

بیماری های عفونی در طول دوران بارداری

بیماری های عفونی در طول دوران بارداری

بیماری های عفونی در طول دوران بارداری
تا حد امکان از برقراری تماس با افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی پرهیز کنید. به خاطر داشته باشید که بیشتر عفونت‌ها اصلا به نوزاد صدمه‌ای وارد نمی‌کنند، بلکه فقط برای مدتی زندگی را برای شما سخت و ناراحت کننده خواهند کرد. 

الکل و سیگار در دوران بارداری

الکل و سیگار در دوران بارداری

الکل و سیگار در دوران بارداری خانم های بارداری که طی دوران بارداری از الکل و یا سیگار استفاده می کنند هر چه سریعتر تحت نظر ماما یا پزشک معالج قرار گیرند و دوره درمان را طی کنند

اصول تغذیه ی سه ماه دوم بارداری را بشناسیم

اصول تغذیه ی سه ماه دوم بارداری را بشناسیم

اصول تغذیه ی سه ماه دوم بارداری را بشناسیم زمانی که اشتهایتان بر می گردد، یک گرسنگی دائمی یا میل بخصوصی به خوردن در شما بوجود می آید. این میل که در سه ماهه اول بارداری شروع می شود ممکن است شدت و یا تغییر پیدا کند. خوردن وعده های کوچک غذا به تعداد زیاد به شما کمک می کند گرسنگی شدیدتان را کنترل کنید و این روش هضم غذا را هم آسان می کند. متوجه می شوید که خوراکیهایی که در کشوی میز کارتان گذاشته اید یا جعبه کشمشی که همیشه در کیف شما هست چقدر به شما کمک می کند.

علائم سه ماه دوم بارداری

علائم سه ماه دوم بارداری

علائم سه ماه دوم بارداری در سه ماهه دوم بارداری از لحاظ فیزیکی تقریباً خبرهای خوشی برای شما وجود دارد. اول متوجه خواهید شد بعضی از بوهای بخصوص دیگر شما را آزار نمی دهد و معده تان مقدار بیشتری غذا را تحمل می کند. (اگر چه ممکن است بعضی از مواد مورد تنفر مانند قهوه تا پایان ماه نهم آزار دهند باشند.) همانطور که انرژی تان افزایش می یابد نیاز شما به خواب کمتر می شود و خودتان متوجه می شوید که دوباره می توانید تا دیر وقت بیدار بمانید. همچنین خواب بهتری در شب خواهید داشت

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید