طراحی فرزند- دکتر روح الهه سلیمانی

قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

نکات برجسته سه ماه دوم بارداری را بشناسیم

نکات برجسته سه ماه دوم بارداری را بشناسیم
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/06 0 نظر 79 بازدید

نکات برجسته سه ماه دوم بارداری را بشناسیم

در اینجا به تغییراتی که برای شما اتفاق می افتد و چگونگی رشد کودک نگاهی گذرا داریم و نیز به آنچه که شما طی سه ماهه دوم انتظار آن را دارید، می پردازیم:

نکات برجسته سه ماه دوم بارداری را بشناسیم


در اینجا به تغییراتی که برای شما اتفاق می افتد و چگونگی رشد کودک نگاهی گذرا داریم و نیز به آنچه که شما طی سه ماهه دوم انتظار آن را دارید، می پردازیم:

سه ماه دوم بارداری


 هفته 13 بارداری

طول جنین 6 تا 5/7 سانتیمتر است و حالا شبیه یک انسان کامل کوچک است، اگر چه هنوز سر او نسبت به بدنش بزرگتر است. اگر شکمتان فشار داده شود جنین تکان می خورد اگر چه شما نمی توانید آن را حس کنید. قله رحم در پایین حفره شکمی توسط پزشک حس می شود. 


 هفته 14 بارداری

طول آن 5/7 تا 10 سانتیمتر است (تقریبا به بزرگی یک ماهی قرمز بزرگ). تقریباً همه اجزاء صورت و اثر انگشت کاملاً بوجود آمده است. 

دانلود رایگان مبانی طراحی فرزند


 هفته 15 بارداری

پوست نازک جنینی با کرک پوشیده می شود که معمولا قبل از تولد این کرکها از بین می روند. ابروها و موی سر شروع به رشد می کنند، اگر چه این مو بعد از تولد می ریزد و ممکن است رنگ و بافت آن تغییر کند. سه آزمایش دوران بارداری (اندازه گیری میزان آلفافتر پروتئین، hCG و استریول ) بین هفته های 15 تا 20 انجام می گیرد. آمنیوسنتز معمولا بین هفته های 15 تا 18 انجام می گیرد. 

سه ماه دوم بارداری

 هفته 16 بارداری

 دور کمر شما به چه اندازه ای می رسد؟ بیشتر خانم ها از این زمان نیاز به پوشیدن لباس حاملی دارند. اگر چه شما ممکن است چند کیلوگرم وزن اضافه کرده باشید، ولی وزن کودک کمتر از 85 گرم افزایش یافته است. 


 هفته 17 بارداری

 همه دستگاههای بدن کودک کار می کنند. ششها شروع به بیرون دادن مایع جنینی می کنند، دستگاه گردش خون و دستگاه دفع ادرار نیز در حال کارکردن هستند. 

حتما بخوانید: رابطه جنسی در دوران بارداری


 هفته 18 بارداری

 بیشتر مادران معمولا بین هفته های 16 تا 22 حرکات جنین را حس می کنند. طول جنین 5/12 سانتیمتر و وزن آن 140 گرم است و تقریبا به اندازه یک سنجاب کوچک است. اسکلت بدنش بیشتر به صورت غضروف نرم است که بعدا به استخوان سفت تبدیل می شود. 

سه ماه دوم بارداری


 هفته 19 بارداری

سونوگرافی اواسط بارداری معمولا بین هفته های 18 تا 22 به منظور ارزیابی رشد و نمو جنین، جلوگیری از بعضی از نقصها، کنترل جفت و بندناف و تشخیص دقیق تاریخ زایمان صورت می گیرد. در این سونوگرافی می توانید لگدزدن، خم و راست شدن ، چرند یا حتی مکیدن انگشت شست او را ببیند. اندام های تناسلی او قابل تشخیص است (اگر کودک در وضعیت درست قرار داشته باشد). اگر دختر باشد تخمک های آن تقریبا قابل مشاهده هستند. 


هفته 20 بارداری

 به نیمه راه رسیده اید! الآن قسمت بالای رحم به نافتان می رسد و هر هفته تقریباً 1 سانتی متر بزرگتر می شود. وزن کودک 250 گرم و طول آن 5/16 سانتی متر است. برای این که متوجه شوید تا چه اندازه دیگر رشد خواهد کرد، او را با یک نوزاد 5/3 کیلویی که میانگین قدش هنگام تولد 50 سانتی متر می باشد، مقایسه کنید. 


 هفته 21 بارداری

 جنین پیوسته در حال بدست آوردن چربی است (تا گرم بماند) و با یک لایه چربی پوشیده می شود (تا پوست او را طی غوطه وری طولانیش در مایع جنینی محافظت و زایمان را راحت کند). 

حتما بخوانید: ترک کافئین در دوران بارداری 


  هفته 22 بارداری

 صداهای مبهمی از غرغر معده، ضربان قلب و صدای حرف زدنتان (البته صدایی غیرعادی) در رحم شنیده می شود. صداهای بلند ممکن است باعث عکس العمل جنین شود. ضربان قلبش افزایش یابد و دست و پایش را تکان دهد. 

دوران بارداری


  هفته 23

 وزن جنین حدود 450 گرم و شبیه یک نوزاد است اگر چه لاغر و استخوانی است و چربی های بدنش هنوز کامل نشده اند. 


  هفته 24 بارداری

 وزن جنین کمی بیشتر از 450 گرم است و حالا به اندازه یک لاک پشت کوچولو است. سیستم شنوایی کاملاً تشکیل شده است. آزمایش اندازه گیری میزان گلوکز خون برای تشخیص دیابت حاملگی بین هفته های 24 تا 28 داده می شود. 


  هفته 25 بارداری

 اگر صداهای کوتاه مکرری را مانند صدای چکیدن قطره های آب از شیر، در شکم خود احساس کردید، صدای سکسکه کودک شما است (این حالت بسیار شایع است و هیچ مفهوم دیگری ندارد). 


 هفته 26 بارداری

وزن کودک حدود 700گرم و طول آن حدود 5/22 سانتی متر است. سایز او اکنون به اندازه یک خرگوش کوچک است. به ندرت کودکی در این سن در صورت به دنیا آمدن، زنده می ماند اما از این زمان به بعد هر روز احتمال به دنیا آمدن کودکی سالم افزایش می یابد.

دوران بارداری


 هفته 27 بارداری

همانطور که کودک رشد می کند و رحم بزرگتر می شود، شیارهایی روی سطح شکم بوجود می آیند. 

حتما بخوانید: دلایل خون ریزی در سه ماه اول بارداری چیست؟


 هفته 28 بارداری

الآن سایز کودک به اندازه یک بچه گربه است. (طول آن 27 تا 35 سانتی متر و وزنش بیشتر از 900 گرم است) پلکها که بعد از مرحله شکل گیری در سه ماهه اول تا بحال بسته بوده اند، باز می شوند. چشم های کودک در این مرحله به نور حساس هستند اگر یک فتوسکوپ با نور داخل رحم را نشان دهد او سعی می کند با دستها از چشم هایش محافظت کند.

اگر کودک این موقع متولد شود احتمالا او را در دستگاههایی با نور مهتابی نگهداری می کنند و 50 درصد احتمال وجود دارد که مشکل جدی برای او پیش نیاید. در هفته 28 به خانم هایی که Rh منفی دارند آمپول ژگام تزریق می شود که اگر Rh نوزاد مثبت باشد 72 ساعت بعد از زایمان دوباره تزریق می شود.

دوران بارداری
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: مهارت هنری به کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

به عنوان انسانی که در قرن بیستم زندگی می‌کند و همچنان که به دنبال تکنولوژی و فن آوری‌های بروز هستید آیا تربیت و سطح فرهنگی و اجتماعی شما نیز با آن ارتقا پیدا می‌کند. یک انسان موفق شخصی است که بتواند در تمام جوانب زندگی پیشرفت کند. همان‌طور که سابق بر این انسان‌ها از چاهارپایان برای گذران زندگی و یا رفتن به مراتع استفاده می‌کردند امروزه نیز همه انسان‌های شاغل از وسایل نقلیه استفاده می‌کنند. اما در این میان نحوه برخورد ما به عنوان یک انسان قرن بیستمی درباره تربیت و پرورش فرزندانمان کجا قرار دارد؟

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

دلایل حاملگی خارج از رحم

دلایل حاملگی خارج از رحم

دلایل حاملگی خارج از رحم  در موارد نادر، تخمک بارور شده جایی در خارج از رحم، معمولا در لوله های رحم لانه گزینی و شروع به رشد می کند. (جایگزینی در حفره شکمی و تخمدانها هم امکان دارد ولی خیلی نادر است) نتیجه آزمایش حاملگی مثبت و در آغاز همه علائم بارداری طبیعی ظاهر می شود. بعد از چند هفته جنین بزرگتر از حدی می شود که لوله های رحم بتوانند آن را در خود جای دهند. خانم باردار ممکن است احساس درد ناگهانی بکند و بعد خونریزی واژینال و حالت بیهوشی به او دست دهد

خواص کیوی در دوران بارداری

خواص کیوی در دوران بارداری

خواص کیوی در دوران بارداری بریده‌‌‌های سبز خوشرنگ کیوی ممکن است چیز ساده‌‌‌ای باشند ولی کیوی یکی از سالم‌‌‌ترین غذاهای روی زمین و یکی از خوشمزه‌‌‌ترین غذاهای برطرف‌‌‌کننده مشکلات دوران بارداری است. آیا می‌‌‌دانید کیوی منبع بسیارعالی ویتامین C است؟

معاینات دوران بارداری در سه ماهه ی سوم

معاینات دوران بارداری در سه ماهه ی سوم

معاینات دوران بارداری در سه ماه ی سوم بیشتر پزشک ها توصیه می کنند که در طول سه ماه سوم بارداری باید چکاپ هایی انجام شود

کودک را به مهد بسپارم یا پرستار کودک؟

کودک را به مهد بسپارم یا پرستار کودک؟

کودک را به مهد بسپارم یا پرستار کودک؟ یاد آوری زمان زایمان برایتان کار مشکلی است زیرا چند هفته یا چند ماه بعد مرخصی دوران بارداریتان به پایان می رسد. اگر قصد داشته باشید و دوباره به سرکار برگردید، الان برای فکر در مورد این که چه کسی از نوزادتان مراقبت کند زود نیست. از پیشنهادات همسایگان و همکارانتان برای راههای ممکن استفاده کنید.

طریقه ی انجام تست های تکمیلی در بارداری

طریقه ی انجام تست های تکمیلی در بارداری

طریقه ی انجام تست های تکمیلی در دوران  بارداری با گرفتن مایع امنیوتیک  و نمونه برداری از جفت آزمایشات تکمیلی غربالگری انجام می شود  

شیوه های موثر در برقرار رابطه با زنان

شیوه های موثر در برقرار رابطه با زنان

شیوه های موثر در برقرار رابطه با زنان کانون خانواده برای کامیابی نیازمند پارهای از بنیادهای ضروری است. زیرا باید دانست که این بنیادها با مفاهیم طبق اهمیتی که دارند ترتیب نیافته اند تا زن و شوهر با نخستین آنها کار را آغاز کنند و با واپسین آنها کامیابی را به فرجام رسانند. هر کدام از زن و شوهر ویژگی های متمایز و وضعیت ارتباطی متفاوتی با دیگران دارند، گاه ارتباطشان با عشق یا احساس وابستگی و گاه نیز با دوستی و همکاری آغاز می شود. مهم آن نیست که از کجا آغاز کنیم بلکه مهم این مطلب است که پیوند زناشویی همه ی این مفاهیم را دربرداشته باشد.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید