قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

عوارض مسمومیت حاملگی را بشناسیم

عوارض مسمومیت حاملگی را بشناسیم
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/23 0 نظر 131 بازدید

عوارض مسمومیت حاملگی را بشناسیم

وضعیت بالقوه خطرناکی که در 7٪ بارداریها بوجود می آید. و در آن فشار خون بالا می رود و به آن مسمومیت حاملگی می گویند و در 7 درصد از خانم های باردار و معمولاً بعد از هفته 35 اتفاق می افتد. (اگر چه ممکن است زودتر رخ دهد.) مادرانی که برای بار اول باردار شده اند بیشتر در معرض این خطر هستند. آنچه که در این حالت اتفاق می افتد این است که جریان طبیعی خون به رحم و بعد به جفت محدود می شود.

عوارض مسمومیت حاملگی را بشناسیم

رابطه جنسی در سه ماه سوم بارداری


در مورد دید زن و شوهر نسبت به فعالیت جنسی هر حالتی ممکن است اتفاق بیفتد: بی میلی به مقاربت (بزرگ شدن کودک و عدم راحتی)، میل حفظ شده (تعداد دفعات کمتر ولی هنوز فعال)؛ افزایش میل (به علت افزایش هورمونهای بارداری، نوظهوری ظاهر جدید زن) از لحاظ پزشکی، مقاربت تا زمان پاره شدن کیسه آب خطری ندارد. با وجود این موانع فیزیکی در حال افزایش هستند. اینکه اکثر زوجها به تدریج در ماه نهم فعالیت جنسی را کنار می گذارند، تعجبی ندارد. تنها احتیاط این است: سهل انگاری همیشه بی خطر نیست.

مسمومیت بارداری

اجتناب از فعالیت جنسی بدون صحبت کردن با یکدیگر باعث سردی روابط بین زوجها می شود. علاوه بر این، اگر یک زوج بتوانند با هم در این مورد به راحتی صحبت کنند، حالا که پدر و مادر شده اند بهتر می توانند با هم ارتباط برقرار کنند. به خاطر داشته باشید صمیمیت بین یک زوج ربطی به فعالیت جنسی ندارد. بهتر است برای شام بیشتر بیرون بروید، به سینما بروید و از لحظات با هم بودن لذت ببرید. به خاطر داشته باشید که این اوقات دو تا بودن به زودی به پایان می رسد.

حتما بخوانید: رویاهای دوران بارداری


آیا حقیقت دارد که مقاربت باعث شروع مقدمات زایمان است؟

زایمان یک واقعه پیچیده است که توسط عوامل مختلفی بوجود می آید، و هیچ دلیلی وجود ندارد که مقاربت یکی از آنها باشد. تحریک پستانها باعث ترشح هورمون اکسی توسین  می شود. این هورمون باعث ایجاد انقباضات در رحم نزدیک موعد زایمان می شود، اگر چه این انقباضات حتما به زایمان منتهی نمی شوند.


مسمومیت حاملگی


وضعیت بالقوه خطرناکی که در 7٪ بارداریها بوجود می آید. و در آن فشار خون بالا می رود و به آن مسمومیت حاملگی می گویند و در 7 درصد از خانم های باردار و معمولاً بعد از هفته 35 اتفاق می افتد. (اگر چه ممکن است زودتر رخ دهد.) مادرانی که برای بار اول باردار شده اند بیشتر در معرض این خطر هستند. آنچه که در این حالت اتفاق می افتد این است که جریان طبیعی خون به رحم و بعد به جفت محدود می شود.

مسمومیت بارداری


عوارضی را که مسمومیت حاملگی برای مادر به همراه دارد: خوب کار نکردن کلیه، ناهنجاریهای وخیم مانند تشنج، خونریزی مغزی و کما.
خطراتی که برای جنین دارد: زود جدا شدن جفت و در صورتی که زایمان به موقع صورت نگیرد باعث مرگ جنین می شود.

حتما گوش کنید: کودک در خواب حرف می زند


معمولاً برای پایین آوردن فشار خون استراحت مطلق تجویز می شود. و در موارد وخیم تر مسمومیت حاملگی ناگهانی شروع می شود و بلافاصله باید کودک را از رحم مادر خارج کنند تا جان مادر و کودک را نجات دهند.
به علت وجود این خطرات است که پزشک فشار خونتان را در هر معاینه کنترل می کند. ولی چون مشکلات ناشی از این بیماری به سرعت بوجود می آیند در صورت مشاهده موارد زیر بلافاصله با پزشک تماس بگیرید:

مسمومیت بارداری


    ورم صورت و دستها 
    تاری دید و سیاهی رفتن چشمها 
    سردرد شدید و مداوم 
    افزایش وزن ناگهانی (بیش از یک پوند در هر روز) 
    درد شدید در ناحیه بالای شکم

حتما بخوانید: خطر دیابت بارداری برای جنین


علت مسمومیت حاملگی شناخته نشده است. تحقیقات این تئوری را که مصرف نمک عامل این بیماری است را رد کرده اند. (همانطور که در فشار خون بالا این عامل را مؤثر می دانند.) تئوریهای دیگر که در حال بررسی است کمبود کلسیم، عدم جذب کافی پروتئین و اختلال در دستگاه ایمنی را علت این بیماری شناخته اند.


اشکالات جفت


شرایط زیر فقط مقدار کمی روی مادر اثر می گذارند:
 

جفت سرراهی

این حالت شایعترین دلیل خونریزی در سه ماهه آخر بارداری است، جفت عضو پرخونی که جنین را تغذیه می کند به دیواره رحم جایی که تخمک بارور شده خود را به آن متصل کرده، چسبیده است. در حالت طبیعی جفت به قسمت بالای رحم چسبیده است.

مسمومیت بارداری


ولی اگر در پایین قرار گیرد بخشی از دهانه رحم یا همه آن را می پوشاند و راه خروج کودک از رحم را مسدود می کند. هنگامی که مراحل زایمان شروع می شود و دهانه رحم شروع به باز شدن می کند، مادر ناگهان خونریزی شدید و بدون درد پیدا میکند. در اواخر بارداری خونریزی ممکن است مداوم نباشد و گاهی قطع و دوباره آغاز شود و علت این نوع خونریزی جفت سر راهی است. همیشه در صورت داشتن هر نوع خونریزی با پزشک خود تماس بگیرید.

حتما بخوانید: حالات شایع سه ماه سوم بارداری


از طریق سونوگرافی که وضعیت کودک و جفت را نشان می دهد، می توان مشکل را تشخیص داد. در بیشتر موارد مادر در بیمارستان بستری می شود تا وضعیت او تحت کنترل باشد و تا جایی که ممکن است زایمان به تعویق بیفتد تا کودک رسیده شود. در مواقع ضروری به منظور نجات جان مادر زایمان پیش از موعد بلافاصله به روش سزارین و بدون توجه به سن جنین صورت می گیرد.

 
توجه: قبل از سه ماهه سوم بارداری بین 1/5 تا  1/4 جفتها در پایین رحم قرار دارند ولی در اواخر بارداری به وضعیت عادی خود بر می گردند یعنی به سمت بالا حرکت می کنند. بطور کلی حالات جفت سرراهی در یک تا دو درصد بارداریها اتفاق می افتد و به زایمان به روش سزارین نیاز دارد. خطر در هر زایمان بعدی افزایش می یابد. 

حتما بخوانید: در دوران بارداری هوشیار بخوابید


 جفت حاشیه ای

گاهی اوقات جفت در کنار یا نزدیک دهانه رحم قرار میگیرد ولی با آن در تماس نیست و روی آن را نمی پوشاند. در اینگونه موارد سعی می شود زایمان از راه طبیعی انجام گیرد. از طریق سونوگرافی می توان وضعیت کودک و جنین را بررسی کرد. 

مسمومیت بارداری


 کنده شدن جفت از رحم

 در هر 150 بارداری اول در یک مورد جفت از دیواره رحم جدا می شود. علائم آن عبارتند از: خونریزی متوسط تا شدید که ممکن است در آن لخته های خون دیده شود (اگر چه گاهی اوقات اصلا خونریزی بوجود نمی آید)، درد در ناحیه شکم و گاهی اوقات انقباضات عضلات شکم. درمان آن هم بستگی دارد به اینکه چه مقدار از جفت جدا شده باشد و بارداری در چه مرحله ای از اواخرش باشد و معمولاً در سه ماهه آخر بارداری اتفاق می افتد.

حتما بخوانید: خطردیابت بارداری برای جنین


اگر یک چهارم جفت یا بیشتر جدا شده باشد مادر و کودک در معرض خطر جدی هستند و کودک را سریع به روش سزارین از رحم خارج می کنند. این عارضه در خانم هایی که دچار فشار خون بالا هستند بسیار شایع است.
 

مسمومیت بارداری


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: حس اعتماد امنیت درکودکان

 

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

آیا در زایمان بعد از سزارین می توان زایمان طبیعی انجام داد؟

آیا در زایمان بعد از سزارین می توان زایمان طبیعی انجام داد؟

آیا در زایمان بعد از سزارین می توان زایمان طبیعی انجام داد؟ این مثل قدیمی را فراموش کنید "یکبار سزارین، هر بار سزارین." به زایمان دوم واژینال که بعد از زایمان اول سزارین انجام می گیرد VBAC یا زایمان واژینال بعد از سزارین گفته می شود. چند عامل در رشد تعداد این نوع زایمان نقش دارند.

توصیه های مفید در رابطه با امنیت نوزاد

توصیه های مفید در رابطه با امنیت نوزاد

توصیه های مفید در رابطه با امنیت نوزاد توصیه های مفید در رابطه با امنیت نوزاد: همه در مورد اشتباه آوردن نوزاد از بیمارستان شوخی میکنند ولی امکان این اتفاق وجود دارد. ضمنا اگر چه کودک ربایی بسیار نادر است، ولی هر ساله چندین نوزاد معمولاً توسط خانم هایی که از کودکان خودشان جدا مانده اند، ربوده می شوند.

دلیل تولد کودکان بعد از موعد زایمان چیست؟

دلیل تولد کودکان بعد از موعد زایمان چیست؟

دلیل تولد کودکان بعد از موعد زایمان چیست؟ 80% کودکان با دو هفته فاصله از موعد زایمان (دو هفته قبل یا بعد از آن) به دنیا می آیند و ٪10 از کودکانی که بیش از دو هفته زودتر از موعد زایمان متولد می شوند نارس هستند و 10٪ بقیه دو هفته بعد از موعد زایمان به دنیا می آیند که به آنها بارداریهای بعد از موعد می گویند اگر 14 روز از تاریخ زایمان بگذرد بعضی از پزشکان از روش تحریک زایمان یا سزارین استفاده می کنند. آنها نمی توانند مطمئن باشند

هفته هفدهم بارداری

هفته هفدهم بارداری

در هفته هفدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته هفدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته هفدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

در دوران بارداری مراقب چه چیزهایی باشیم؟

در دوران بارداری مراقب چه چیزهایی باشیم؟

در دوران بارداری مراقب چه چیزهایی باشیم؟ چرا وقتی مجبور نیستید خود را به خطر می اندازید؟ از مواد زیر طی دوران بارداری پرهیز کنید، بعضی از اینها سمهای شناخته شده اند و بعضی دیگر جای بحث دارند و احتمال خطر نقصهای مادرزادی را افزایش می دهند. 12 هفته اول، هنگامی که دستگاههای حساس بدن کودک در حال شکل گیری هستند، مراقبت های ویژه ضروری است.
• علائم قرمز: چیزهایی که باید از آنها پرهیز کرد

در دوران بارداری هات داگ نخورید!

در دوران بارداری هات داگ نخورید!

در دوران بارداری هات داگ نخورید! گوشتهای فرآوری شده مانند هاتداگ برای دوران بارداری مسالهدار هستند. گوشتهای فرآوری شده برای بسیاری از خانمها هنگامی که بیرون از خانه هستند، راه خوبی برای دریافت پروتئین است ولی گوشتهای فرآوری شده میتوانند باکتریهایی داشته باشکه باعث لیستروز (Listeriosis) شده یا الکل-هایی داشته باشند که به شما و کودکتان آسیب برسانند. ما قبلا در مورد گوشتهای فرآوری شده گفتیم که بیماریهای غ....

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید