قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

آموزش پس انداز کردن به کودکان خوب است یا بد؟

آموزش پس انداز کردن به کودکان خوب است یا بد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1395/09/28 0 نظر 998 بازدید

آموزش پس انداز کردن به کودکان خوب است یا بد؟

امروزه لازم است والدین زیرک‌تر باشند، زیرا فرزندان‌شان زیرک‌تر از آن‌ها هستند.

باید پدرها و مادرها ورای مدرسه و امنیت شغلی را ببینند، چون کودکان‌شان بسیار جلوتر از آن را خواهند دید.

آن‌ها با دقت و ریزبینی خاصی مشاهده می‌کنند امنیت شغلی با زندگی خانوادگی آن‌ها چه کرده است.

آن‌ها با دقت می‌بینند که والدین‌شان با مشقت در شغلی که دارند زحمت می‌کشند، زندگی شادی نمی‌توانند داشته باشند و با این وجود درآمد چندانی ندارند. بسیاری از کودکان این نوع زندگی را برای آینده‌ی خود نمی‌خواهند.

هوش مالی فرزندان یا امنیت شغلی فرزندان

امروزه لازم است والدین زیرک‌تر باشند، زیرا فرزندان‌شان زیرک‌تر از آن‌ها هستند. باید پدرها و مادرها ورای مدرسه و امنیت شغلی را ببینند، چون کودکان‌شان بسیار جلوتر از آن را خواهند دید. آن‌ها با دقت و ریزبینی خاصی مشاهده می‌کنند امنیت شغلی با زندگی خانوادگی آن‌ها چه کرده است. آن‌ها با دقت می‌بینند که والدین‌شان با مشقت در شغلی که دارند زحمت می‌کشند، زندگی شادی نمی‌توانند داشته باشند و با این وجود درآمد چندانی ندارند. بسیاری از کودکان این نوع زندگی را برای آینده‌ی خود نمی‌خواهند.

هوش مالی کودک

برای آن که یک پدر و مادر موفق (خودتان آینده مالی فرزندتان را پیشگویی کنید)باشید، باید رابطه‌ای خوب با فرزندتان داشته باشید و برای این کار باید در گوی بلورین آن‌ها نگاه کنید. به عبارتی دیگر دنیا را از دید آن‌ها بنگرید.

یک پدر و مادر خوب باید در تصور فرزندشان از آینده سهیم شوند، به جای آن‌که او را وادارند که تصور آن‌ها را از آینده ببینند. همان طور که قبلاً هم اشاره کردیم بسیاری از چالش‌ها و بحث‌های والدین و فرزندان به دلیل مسائل مالی است که ناشی از تقابل فرمول‌های بردشان با یکدیگر است.

حتما بخوانید: آموزش مدیریت مالی به کودکان

به عنوان مثال پدر به فرزندش می‌گوید باید به مدرسه برود، اما کودک می‌گوید دوست ندارد به مدرسه برود، بلکه تمایل دارد ایده‌های جدید خود را به دنیا معرفی کند.

این نمونه‌ای کوچک از تقابل فرمول‌های برد (چه آموزشی به فرزندم بدهم تا در زندگی موفق شود؟)است. برای داشتن یک رابطه‌ی موفق، والدین باید همه‌ی تلاش‌شان را بکنند تا آن‌چه را که کودک می‌بیند، مشاهده کنند.

هوش مالی کودک

معجزه فرمول برد برد

البته من نمی‌گویم در چنین مواقعی ـ تقابل فرمول‌های برد و بحث بین والدین و فرزند ـ پدر و مادر باید ساکت بنشینند و بگذارند کودک هر کاری دوست دارد انجام دهد. من فقط می‌گویم لازم است پدر و مادر تنها به فرمول‌های برد خود اتکا نکنند و تلاش کنند تصویری که در ذهن کودک‌شان است را ببینند و از آن سردرآورند. قطعاً چنین کاری هرگز آسان نخواهد بود، اما تبعات آن بسیار مفید بوده و مطمئناً از جنگیدن با فرمول برد کودک بهتر خواهد بود.

حتما بخوانید: هوش مالی چیست؟

اگر کودک ببیند پدر و مادرش آن‌چه را او می‌بیند، مشاهده کرده و به جایی که او تمایل دارد می‌روند، شانس بیشتری برای ارتباط به آن‌ها داده و از راهنمایی‌های والدین خود استفاده خواهد کرد. این مطلب بسیار اهمیت دارد. برای درک بهتر کودکان بهتر است خود را به جای آن‌ها بگذارید و لحظه‌های کودکی را به خاطر آورید که با والدین‌تان چنین مشکلاتی را داشتید، در آن صورت به سادگی می‌توانید با ایجاد ارتباطی هدفمند و مفید مشکلات بین خود و فرزندتان را برطرف نمایید.

آموزش مالی به بچه‌ها با بازی کردن

 در کودکی شاهد دو بچه گربه بودم که با هم بازی می‌کردند. آن‌ها گردن و گوش یکدیگر را گاز می‌گرفتند، به هم پنجه می‌کشیدند و صداهای وحشتناکی درمی‌آوردند تا همدیگر را بترسانند، رفته رفته کارشان به لگد زدن نیز رسید. من به تصور این که دارند با هم دعوا می‌کنند نزد پدرم رفتم تا کاری برای پایان این نزاع خونین انجام دهد.

هوش مالی کودک

پدر در حال تماشای آن دو گربه‌ی کوچک، برایم توضیح داد آن دو در حال بازی با یکدیگر هستند و دعوایی در کار نیست. او گفت گربه‌ها با بازی کردن مهارت‌های زندگی و بقا را به یکدیگر یاد می‌دهند. زمانی که همین گربه‌های کوچولو در حیات وحش رها شوند، با مهارت‌هایی که از همین بازی کردن‌ها یاد گرفته‌اند به خوبی از پس مشکلات زندگی برآمده و خود را حفظ می‌کنند.

مهارت‌های بقای مالی برای دنیای واقعی

مردم برای بقا و احساس امنیت مالی نیاز دارند قبل از ورود به دنیای واقعی مهارت‌های بقای مالی را کسب کنند. در غیر این صورت دنیای واقعی درس‌های دیگری در زمینه‌ی پول به آن‌ها خواهد آموخت.

حتما گوش کنید: دروغگویی کودک

متأسفانه فرزندان ما امروزه به دلیل عدم کسب این مهارت‌ها حتی قبل از ورود به زندگی واقعی درگیر درس‌های تلخ آن هستند. اغلب آن‌ها با بدهی وام‌های دانشجویی از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند. با این وضعیت آموزش مهارت‌های مالی باید خیلی زود شروع شود.

هوش کودک

بهترین روش برای آموزش مهارت‌ها به نظر می‌رسد بازی با کودکان باشد. زیرا نظام خلقت بهترین ابزار یادگیری برای کودکان را بازی قرار داده است، حتی در مورد گربه‌های کوچولو!

برخی از والدین مهارت بازی با کودکان را بلد نیستند، بنابراین بهتر است از یک مربی کمک بگیرند.

از آموزش ثروتمند شدن به کودک خود لذت ببرید

بعضی از والدین لحظات آموزش به فرزندشان را هم برای او و هم برای خود لذت‌بخش می‌کنند. با کودکان خود در مورد مسائل مالی بازی کنید، نه این که اطلاعات را با اجبار به مغز آن‌ها وارد نمایید. اگر کودک نمی¬خواهد چیزی یاد بگیرد، بگذارید سراغ موضوعات دلخواهش برود و یا موضوعی که می‌خواهید آموزش دهید را با روشی جذاب‌تر و با تنوع بیشتر ارائه دهید.

آموزش‌های خود را با مواردی ملموس در دنیای واقعی به کودک بیاموزید تا بتواند آن را ببیند، لمس کند و به عنوان بخشی از درس احساسش کند. نکته‌ی بسیار مهم در امر آموزش به کودک حفظ روحیه‌ی حساس اوست. هرگز به روح لطیف و حساسش آسیبی وارد نکنید. سعی کنید روح او را نیرومند کرده و شاداب نگه دارید.

هوش کودک

بهتر است گاهی کودک را به مبارزه‌طلبی‌های علمی دعوت کنید. به جای دادن پاسخ به پرسش¬هایش، برای یافتن پاسخ درست با او مسابقه دهید. با صبر و حوصله کودکِ زیرکِ درونِ فرزندتان، خود را نشان داده و به تدریج بالنده خواهد شد. هنگام یاد دادن به دلبندتان عشق و محبت خود را بی‌دریغ به او ارزانی کنید.

مدت آموزش به کودک بستگی به صبر و حوصله‌ی شما و خود او دارد. اگر مدت زمان یادگیری مطلبی در کودک بیش از حد معمول است، او را بی‌کفایت نخوانید، بلکه اجازه دهید با کمی صرف وقت بیشتر مفاهیم را به درستی درک کند.

حتما بخوانید: هفته اول بارداری

هرگز نباید از یاد برد که مطابق تمایل کودک به یادگیری و نیز برنامه‌ی زمان‌بندی تعیین شده، کار آموزش را انجام دهید. کودک خود را با دیگران مقایسه نکنید و نگران رقابت او با هم‌سالانش نباشید.

سه گام برای یادگیری در مورد مسائل مربوط به پول وجود دارد:

گام اول: نقاشی ساده.

در این گام کار آموزش کودک با نقاشی‌های خطی ساده شروع می‌شود. نقاشی‌هایی که برای فهم تعاریف استفاده می‌شود.

گام دوم: بازی.

همان طور که قبلاً هم گفته شد یادگیری بسیاری از کودکان از طریق عملی صورت می‌گیرد. بازی‌هایی هستند که با کمک آن می‌توان بسیاری از مسائل پیچیده‌ی مالی را به راحتی برای کودکان توضیح داد. بازی‌هایی مثل شاپولی. می‌توانید از کودک بخواهید جریان بازی را مانند یک فرم گزارش مالی ارائه کند.

گام سوم: زندگی واقعی.

برای برخی از کودکان طبقات پایین اجتماع، زندگی واقعی از سنین 9 الی 15 سالگی آغاز خواهد شد. مخصوصاً فرزندان پسر ناچارند برای گذران زندگی خانواده به کار مشغول شوند و اگر علاقه‌ی خاصی به درس خواندن نیز داشته باشند، همزمان تحصیلات آکادمیک خود را ادامه دهند.

هوش مالی کودک

احتمالاً می‌گویید بنابراین این کودکان باید خیلی زود به ثروت دست یابند. واقعیت این است که اکثر این کودکان مانند والدین خود زندگی مرفهی را تجربه نمی‌کنند و دلیل آن تنها رفتارهای مالی والدین است که سینه به سینه به آن‌ها منتقل شده و اجازه‌ی بروز خلاقیت‌های مالی را از آن‌ها سلب کرده است. به عبارتی دیگر اکثر این کودکان حتی به خود اجازه نمی‌دهند به ثروتمند شدن فکر کنند.

حتما بخوانید: هفته دوم بارداری

والدین دلسوز باید کودکان خود را برای زندگی واقعی که انتظار آن‌ها را می‌کشد آماده کنند. تشویق فرزندان برای ارائه‌ی گزارش مالی ماهانه و دیگر فعالیت‌های اقتصادی در این راستا بسیار مؤثر است.

چگونه تدریس در مورد پول را شروع کنیم

توصیه می‌شود والدین نخست گام دوم را آغاز کنند. زمانی که احساس کردند کودک برای کشیدن گزارش مالی آماده است، گام اول را برایش توضیح دهند. این مطلب را برای این می‌گویم که گام نخست حتی برای برخی از بزرگ‌ترها خسته‌کننده به نظر می‌رسد، اما بازی علاقه‌ی همه‌ی کودکان است و همواره برای آن مهیا هستند.

کودکان در گام دوم از بازی لذت برده و علاقه به یادگیری در مورد پول، مدیریت بر آن و تهیه‌ی گزارشات مالی را به راحتی خواهند پذیرفت.

یکی از دلایلی که مردم از نظر مالی در تنگنا هستند این است که آن‌ها هنگام فارغ‌التحصیل شدن از مدرسه حتی نمی‌دانند گزارش مالی چیست! گزارش‌های مالی اصول اولیه‌ی ثروت هستند.            

یکی از مهم‌ترین و بنیادی‌ترین اصول برای ایجاد و حفظ ثروت عظیم، گزارش مالی است. نکته‌ی جالب توجه این است که هر فردی یک گزارش مالی دارد، چه از آن آگاه باشد و چه آگاه نباشد. هر کسب و کار، هر ملک و خلاصه هر مورد مالی برای خودش یک گزارش مالی دارد.

روال کار در خرید سهام هر شرکت مشاهده‌ی گزارش مالی سالانه و ماهانه‌ی شرکت است. گزارشات مالی یکی از مسائل ابتدایی، بنیادی و مهم در کلیه‌ی مسائلی است که مربوط به پول می‌باشد.

هوش مالی کودک

گام دوم مهم‌ترین قسمت یادگیری را شامل می‌شود. این که در حال یادگیری لذت هم ببرید، بسیار مهم است. بنابراین باید سعی کنید با ترس از دست دادن پول، مسائل مالی را یاد نگیرید. این نوع یادگیری اغلب سودی در پی نخواهد داشت.

گاهی در اطرافیان می‌بینم والدینی که می‌خواهند در مورد مسائل مالی و پول با فرزندان‌شان صحبت کنند، به جای انتقال هیجان و لذت، ترس و منفی‌گرایی را القا می‌کنند.

امروزه یکی از مهم‌ترین و بیشترین جر و بحث‌های بین خانواده‌ها به پول اختصاص دارد. زمانی که کودک مشاهده می‌کند والدین این گونه در مورد پول کشمکش دارند، دیدی منفی به آن پیدا خواهد کرد و همه‌ی خشم، عصبانیت و ترس را به پول ربط خواهد داد.

برخی از کودکان نیز به دلیل رفتارهای نادرست مالی والدین خود یاد می‌گیرند که پول چیزی نایاب بوده و خیلی سخت به دست می‌آید و برای به دست آوردن آن باید سخت کار کرد. متأسفانه این نوع دید در بین اکثر خانواده‌ها رایج است.

حتما بخوانید: هفته سوم بارداری

گروهی دیگر از کودکان نیز به دلیل ثروت پدر و مادر یاد می‌گیرند که پول درآوردن تنها یک بازی است و نکته‌ی مهم در این است که بتوانی خوب بازی کنی تا پول هنگفتی را به سادگی کسب کنی. همین تفکرات است که نسل به نسل در بین ثروتمندان جامعه ادامه یافته و ثروتمندی را به پدیده‌ای موروثی تبدیل کرده است. به ندرت افرادی با هوش اقتصادی بالا و درایت خود موفق می‌شوند از طبقه‌ی پایین جامعه به سطح افراد ثروتمند برسند و شگفتی-ساز شوند. چرا شما و فرزندتان از جمله‌ی این افراد باهوش نباشید.

هوش مالی کودکان

تصور می‌کنم دراین مقاله متوجه شده‌اید که مطالب گفته شده تنها در مورد بالا بردن هوش مالی کودکان نیست و در بسیاری مواقع هدف آگاه کردن افراد بزرگ‌سال نیز بوده است. یکی از مهم‌ترین دلایل من برای این کار اصلاح رفتارهای مالی بزرگ‌سالان است. زیرا باور دارم که تنها در این صورت است که کودکانی باهوش مالی بالا خواهیم داشت. 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

اهمیت اعتماد به نفس برای والدین که با کودکان و نوجوانان خود سرو کار دارند امری روشن است. نحوه ی برخورد والدین با فرزندانشان، تأثیر بسزایی در ایجاد اعتماد به نفس یا از بین بردن آن در فرزندان نقش بسزا و مؤثری را ایفا می کند.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

تربیت بچه‌های دهه نودی

تربیت بچه‌های دهه نودی

رفتار پدر برای فرزند خردسال همه چیز است؛ درس است، اخلاق است، تربیت است، سازندگی یا ویرانگری است. طفل در سنین خردسالی همه چیز را از او کسب می کند. محبت، شفقت، وفاداری، خلوص و صفا، رشادت، شهامت، ادب و تواضع، عزت نفس، سجایای اخلاقی، درستکاری، پشتکار، سربلندی، شرافت، صداقت، را از او فرا می گیرد      

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

خودتان مربی خلاقیت فرزندتان باشید.

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4  تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسلهای پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. پرورش هوش اقتصادی و نبوغ مالی کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته یازدهم نوزادی

هفته یازدهم نوزادی

هفته یازدهم نوزادی

مروری بر هوش‌های چندگانه

مروری بر هوش‌های چندگانه

مروری بر هوش‌های چندگانه باوجودی که همه انسان ها واجد این طی هشت گانه هستند اما سطح قدرتمند بودن در این طی میان افراد متفاوت است. گاردنر(1983)هوش را به عنوان توانایی حل مسأله یا خلق محصولاتی تعریف می کند که در یک فرهنگ یا در یک موقعیت اجتماعی ارزشمند هستند .

ترس از سقط در دوران بارداری

ترس از سقط در دوران بارداری

ترس از سقط در دوران بارداری محبت بیش از حد مادرها. بسیاری از مادران هنگامی که باردار می شوند نسبت به مادر خود دید دیگری پیدا می کنند. خود را مانند او می بینند و بعد تازه ای از او را کشف می کنند و تجربه مشترک آنها را به مادرشان نزدیکتر می کند. از طرف دیگر مادربزرگهای مشتاق (مادرزن و مادر شوهر) شاید نتوانند نصایح خود را به او تحمیل کنند. ولی در این زمان حتی کسی که قبلا هرگز دخالت نکرده است بارداری شما دری بر روی خاطرات گذشته،

اصول اساسی حافظه چیست؟

اصول اساسی حافظه چیست؟

اصول اساسی حافظه چیست؟ در دوران یونان و روم باستان، سناتورهای برجسته از قدرت حافظه خود برای نمایش قدرت و تحت تأثیر قرار/دادن رای/ دهندگان و دیگران استفاده می‌کردند. قرن‌ها قبل از اینکه چیزی در مورد مغز و نحوه عملکرد آن کشف شود، یونانیان باستان اولین کسانی بودند که دو اصل اساسی مربوط به حافظه را کشف کردند. زیرا می‌دانستند که حافظه با ربط دادن اطلاعات به یکدیگر بهتر تقویت می‌شود.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 4

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید