کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

آیا در زایمان بعد از سزارین می توان زایمان طبیعی انجام داد؟

آیا در زایمان بعد از سزارین می توان زایمان طبیعی انجام داد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/10/17 2 نظر 807 بازدید

آیا در زایمان بعد از سزارین می توان زایمان طبیعی انجام داد؟

این مثل قدیمی را فراموش کنید "یکبار سزارین، هر بار سزارین." به زایمان دوم واژینال که بعد از زایمان اول سزارین انجام می گیرد VBAC یا زایمان واژینال بعد از سزارین گفته می شود. چند عامل در رشد تعداد این نوع زایمان نقش دارند.

آیا در زایمان بعد از سزارین می توان زایمان طبیعی انجام داد؟

زایمان طبیعی (واژینال) بعد از سزارین
این مثل قدیمی را فراموش کنید "یکبار سزارین، هر بار سزارین." به زایمان دوم واژینال که بعد از زایمان اول سزارین انجام می گیرد VBAC یا زایمان واژینال بعد از سزارین گفته می شود. چند عامل در رشد تعداد این نوع زایمان نقش دارند.

مشاوره


 اول: هر زایمانی با زایمان دیگر متفاوت است. مثلاً اگر کودک اول با وضعیت بریچ بدنیا آمده باشد بدین معنا نیست که برای کودک بعدی هم همان وضعیت رخ دهد و یا ممکن است سرعت پیشرفت زایمان دوم بیشتر از زایمان اول باشد. 
دوم: مطالعات ثابت کرده اند که در زایمان واژینال احتمال پارگی بافت شکاف قبلی در طول فشار زایمان همیشه وجود دارد و این عاملی است که پزشکان را در انجام آن به تردید واداشته است، ولی نسبتا نادر است و با کنترل مکرر می توان آن را خیلی سریع تشخیص داد. 
سوم: انجام جراحی از طریق شکاف افقی در شکم میزان پارگی در زایمانهای VBAC را به 1 درصد کاهش می دهد (پارگی در شکاف عمودی بیشتر اتفاق می افتد). 

حتما بخوانید: دورا بهبودی پس از زایمان ومراقبت از نوزاد


توجه: با نگاه به ظاهر شکاف روی شکمتان نمی توان دقت و درستی آن را تشخیص داد. ممکن است روی پوست شکم یک شکاف افقی و در رحم یک شکاف عمودی داشته باشید. نوع شکاف روی رحم در زایمان واژینال بعدی مهمتر است. به همین دلیل است که پزشکان نیاز به کپی از پرونده پزشکی سزارین قبلی شما دارند.


چرا سعی می شود زایمان VBAC داشته باشید؟

اگر زایمان موفقیت آمیزی باشد، خطر مربوط به جراحی از بین می رود و طول مدت بهبودی نیز کوتاه تر است. اگر چه برای خانم هایی که چنین زایمان واژینالی دارند داروهای بی حسی مصرف نمی شود. (به دلیل اینکه می ترسند اگر رحم پاره شود درد آن را حس نکنند) کنترل دائمی این مشکل را برطرف کرده است. شما می توانید در زایمان VBAC اپیدورال داشته باشید. بهتر است در اوایل بارداری نظر پزشکتان را در مورد VBAC بدانید. از اینکه در این موقع این مسأله را بازگو می کنید، خجالت نکشید. حتی خانم هایی که دو زایمان سزارین داشته اند می توانند زایمان واژینال بی خطر داشته باشند. 60 تا 80 درصد خانم هایی که زایمان VBAC دارند با موفقیت روبرو می شوند.

حتما بخوانید: مراقبت های پزشکی نوزاد پس از تولد
 

زایمان چند قلویی 


 دوقلوها: امروزه با پیشرفت سونوگرافی زایمان دوقلوها بسیار آسانتر شده است زیرا کنترل وضعیت آنها امکان پذیر است. بیشتر دوقلوها وارونه هستند و می توانند از راه واژن به دنیا بیایند. اگر چه گاهی اوقات یکی از آنها بطور واژینال به دنیا می آید ولی دیگری به سزارین نیاز پیدا میکند و معمولاً علت آن بریچ است. همچنین بعد از متولد شدن یک از دو قلوها می توان دیگری را در رحم چرخاند. در هر صورت حتی برای زایمان واژینال در مواردی که وضعیتی پیش می آید که زایمان با جراحی ضروری است اپیدورال توصیه می شود. 


مادران دوقلوها مایلند زایمان آهسته داشته باشند شاید علت آن این باشد که رحم زیاد کشیده شده بطور مؤثر منقبض نمی شود. از طرفی دیگر معمولاً قبل از اینکه زایمان دوقلوها آغاز شود دهانه رحم باز می شود که به نظر می رسد همه مراحل سریعتر پیش می روند. دوقلوها معمولاً سایز کوچکتری نسبت به یک تک قلویی که دوره کامل بارداری را گذرانده است دارند و همین امر سبب می شود زایمانشان راحتتر باشد. دو قلوی دوم معمولاً 5 تا 10 دقیقه بعد از اولی بدنیا می آید و عمدتا کوچکتر از اولی است. 
سه قلوها تقریباً همیشه بیشتر از دو کودک به روش سزارین زایمان می شوند.


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: رابطه عاطفی باکودکان
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

تاثیر مصرف کافئین در دوران بارداری

تاثیر مصرف کافئین در دوران بارداری

تاثیر مصرف کافئین در دوران بارداری وقت آن رسیده است که فنجان قهوه‌‌‌تان را کنار بگذارید. با تحقیقات جدیدی که نشان می‌‌‌دهد قهوه آثاری منفی بر بارداری دارد، نگرانی‌‌‌ها در مورد خطر مصرف آن در این دوران دارد، افزایش می‌‌‌یابد. مشکل‌‌‌ترین بخش مرتبط با قهوه نیز همین است. چون قهوه هم مانند قندهای مصنوعی ممکن است در بسیاری از منابع غذایی پنهان باشد و ما متوجه آن نباشیم. این منابع غذایی عبارتند از: اسپرسو، شکلات داغ، بستنی قهوه‌‌‌دار، نوشابه‌‌‌های .....

مکانیسم شیردهی

مکانیسم شیردهی

مکانیسم شیردهی افزایش  جریان هورمون استروژن در طول دوره ی بارداری موجب رشد حیرت انگیرپستان ها می شود اما تولید شیر اصلی تا پس از تولد نوزاد آغاز نمی شود

فشار خون در بارداری

فشار خون در بارداری

فشار خون در بارداری   تنظیم و کنترل فشار خون در بارداری امری اجتناب ناپذیر است

در دوران بارداری از این موارد اجتناب کنید

در دوران بارداری از این موارد اجتناب کنید

در دوران بارداری از این موارد اجتناب کنید هرگونه ناراحتی و استرس زن در طول بارداری بر جنین وی تاثیر میگذارد. اگر میخواهید فرزندی خوش اخلاق داشته  باشید از فکر و خیال و غم و غصه بی‌‌دلیل پرهیز کنید. در صورت ضرورت از آرام بخش-های ساده‌‌ای مثل ترکیب مساوی ع......

بهترین زمان برای مسافرت در زمان بارداری

بهترین زمان برای مسافرت در زمان بارداری

بهترین زمان برای مسافرت در زمان بارداری آیا به این فکر کرده اید که با کودکی که در شکم دارید کی به مسافرت بروید؟ آیا اگر قرار باشد به مأموریت بروید تعجب می کنید؟ سه ماهه دوم بهترین زمان برای مسافرت است زیرا مشکلات دوران بارداری به کمترین حد و حال و حوصله شما به بهترین حالت خود می رسد. اگر بارداری پرخطری نداشته باشید، اگر مبتلا به بیماری مزمن و یا بیماریی نباشید که علت آن بارداری است و یا مشکلاتی مانند خونریزی نداشته باشید،

هفته دوم بارداری

هفته دوم بارداری

در هفته دوم بارداری چه اتفاقاتی در بدن ما رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته دوم بارداری و نکات مهم درباره دومین هفته از روزهای بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

نظرات

پروا حیدری
۱۳۹۷/۱۰/۱۷۰۰
پاسخمطالبتون نسبت به سایتای دیگه خیلی کامل و جامع هست ممنون از این مطالب ارزشمندتون
مژگان زندی
۱۳۹۷/۱۰/۱۸۰۰

درود و سپاس از شما

 

لطفا ما رو در بهتر شدن روند سابت همراهی کنید

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 9

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید