کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

آیا در زایمان بعد از سزارین می توان زایمان طبیعی انجام داد؟

آیا در زایمان بعد از سزارین می توان زایمان طبیعی انجام داد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/10/17 2 نظر 595 بازدید

آیا در زایمان بعد از سزارین می توان زایمان طبیعی انجام داد؟

این مثل قدیمی را فراموش کنید "یکبار سزارین، هر بار سزارین." به زایمان دوم واژینال که بعد از زایمان اول سزارین انجام می گیرد VBAC یا زایمان واژینال بعد از سزارین گفته می شود. چند عامل در رشد تعداد این نوع زایمان نقش دارند.

آیا در زایمان بعد از سزارین می توان زایمان طبیعی انجام داد؟

زایمان طبیعی (واژینال) بعد از سزارین
این مثل قدیمی را فراموش کنید "یکبار سزارین، هر بار سزارین." به زایمان دوم واژینال که بعد از زایمان اول سزارین انجام می گیرد VBAC یا زایمان واژینال بعد از سزارین گفته می شود. چند عامل در رشد تعداد این نوع زایمان نقش دارند.

مشاوره


 اول: هر زایمانی با زایمان دیگر متفاوت است. مثلاً اگر کودک اول با وضعیت بریچ بدنیا آمده باشد بدین معنا نیست که برای کودک بعدی هم همان وضعیت رخ دهد و یا ممکن است سرعت پیشرفت زایمان دوم بیشتر از زایمان اول باشد. 
دوم: مطالعات ثابت کرده اند که در زایمان واژینال احتمال پارگی بافت شکاف قبلی در طول فشار زایمان همیشه وجود دارد و این عاملی است که پزشکان را در انجام آن به تردید واداشته است، ولی نسبتا نادر است و با کنترل مکرر می توان آن را خیلی سریع تشخیص داد. 
سوم: انجام جراحی از طریق شکاف افقی در شکم میزان پارگی در زایمانهای VBAC را به 1 درصد کاهش می دهد (پارگی در شکاف عمودی بیشتر اتفاق می افتد). 

حتما بخوانید: دورا بهبودی پس از زایمان ومراقبت از نوزاد


توجه: با نگاه به ظاهر شکاف روی شکمتان نمی توان دقت و درستی آن را تشخیص داد. ممکن است روی پوست شکم یک شکاف افقی و در رحم یک شکاف عمودی داشته باشید. نوع شکاف روی رحم در زایمان واژینال بعدی مهمتر است. به همین دلیل است که پزشکان نیاز به کپی از پرونده پزشکی سزارین قبلی شما دارند.


چرا سعی می شود زایمان VBAC داشته باشید؟

اگر زایمان موفقیت آمیزی باشد، خطر مربوط به جراحی از بین می رود و طول مدت بهبودی نیز کوتاه تر است. اگر چه برای خانم هایی که چنین زایمان واژینالی دارند داروهای بی حسی مصرف نمی شود. (به دلیل اینکه می ترسند اگر رحم پاره شود درد آن را حس نکنند) کنترل دائمی این مشکل را برطرف کرده است. شما می توانید در زایمان VBAC اپیدورال داشته باشید. بهتر است در اوایل بارداری نظر پزشکتان را در مورد VBAC بدانید. از اینکه در این موقع این مسأله را بازگو می کنید، خجالت نکشید. حتی خانم هایی که دو زایمان سزارین داشته اند می توانند زایمان واژینال بی خطر داشته باشند. 60 تا 80 درصد خانم هایی که زایمان VBAC دارند با موفقیت روبرو می شوند.

حتما بخوانید: مراقبت های پزشکی نوزاد پس از تولد
 

زایمان چند قلویی 


 دوقلوها: امروزه با پیشرفت سونوگرافی زایمان دوقلوها بسیار آسانتر شده است زیرا کنترل وضعیت آنها امکان پذیر است. بیشتر دوقلوها وارونه هستند و می توانند از راه واژن به دنیا بیایند. اگر چه گاهی اوقات یکی از آنها بطور واژینال به دنیا می آید ولی دیگری به سزارین نیاز پیدا میکند و معمولاً علت آن بریچ است. همچنین بعد از متولد شدن یک از دو قلوها می توان دیگری را در رحم چرخاند. در هر صورت حتی برای زایمان واژینال در مواردی که وضعیتی پیش می آید که زایمان با جراحی ضروری است اپیدورال توصیه می شود. 


مادران دوقلوها مایلند زایمان آهسته داشته باشند شاید علت آن این باشد که رحم زیاد کشیده شده بطور مؤثر منقبض نمی شود. از طرفی دیگر معمولاً قبل از اینکه زایمان دوقلوها آغاز شود دهانه رحم باز می شود که به نظر می رسد همه مراحل سریعتر پیش می روند. دوقلوها معمولاً سایز کوچکتری نسبت به یک تک قلویی که دوره کامل بارداری را گذرانده است دارند و همین امر سبب می شود زایمانشان راحتتر باشد. دو قلوی دوم معمولاً 5 تا 10 دقیقه بعد از اولی بدنیا می آید و عمدتا کوچکتر از اولی است. 
سه قلوها تقریباً همیشه بیشتر از دو کودک به روش سزارین زایمان می شوند.


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: رابطه عاطفی باکودکان
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

نشانه های شروع زایمان چیست؟

نشانه های شروع زایمان چیست؟

نشانه های شروع زایمان چیست؟ در فیلمها زایمان بطور شگفت آور و آشکاری شروع می شود. خانم ناگهان شکمش را می گیرد و به شوهرش میگوید وقتش رسیده است و با این خبر او را به هیجان می آورد. در زندگی واقعی مخصوصاً برای مادرانی که برای بار اول بارداری را تجربه می کنند صحنه زایمان خیلی کندتر آشکار می شود. اگر تا بحال زایمان را تجربه نکرده باشید چگونه آغاز آن را تشخیص می دهید؟ خوشبختانه بدن شما چندین علامت ایجاد می کند.

آشنایی با سه ماهه ی سوم بارداری

آشنایی با سه ماهه ی سوم بارداری

آشنایی با سه ماهه ی سوم بارداری بالاخره جنین مراحل آمادگی برای به دنیا آمدن را پشت سر می گذارد و مادر سازگاری بیشتری با بارداری پیدا کرده است

خواص موز در دوران بارداری

خواص موز در دوران بارداری

خواص موز در دوران بارداری
یک موز پوست‌‌‌‌‌کنده را گاز بزنید یا آن را قطعه قطعه یا پوره کرده و با غذایتان بخورید. زیرا مواد غذایی افسانه‌‌‌‌‌ای و باور نکردنی زیادی در موز بوده، به علاوه این که زود هضم است. یک موز بزرگ 4 گرم فیبر و حدود 20% نیاز روزانه شما از ویتامین C و ویتامین B6 را تامین می‌‌‌‌‌کند.

هفته بیست و چهارم بارداری

هفته بیست و چهارم بارداری

در هفته بیست و چهارم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و چهارم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و چهارم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

دلایل استراحت مطلق در دوران بارداری

دلایل استراحت مطلق در دوران بارداری

دلایل استراحت مطلق در دوران بارداری برای بیش از 20 درصد از خانم های باردار به دلایل زیر استراحت مطلق تجویز می شود. 
- احتیاط برای جلوگیری از زایمان پیش از موعد 
- مسمومیت حاملگی 
- خونریزی بدون دلیل 
- دیگر مش

هوش مالی شما چیست؟

هوش مالی شما چیست؟

هوش مالی شما چیست؟ هوش مالی به این که چقدر پول به دست می‌آوری ربطی نداره، بلکه به این مربوط می‌شه که چقدر پول را نگه می‌داری و اون پول چطوری برات کار می‌کنه.

نظرات

پروا حیدری
۱۳۹۷/۱۰/۱۸۰۰
پاسخمطالبتون نسبت به سایتای دیگه خیلی کامل و جامع هست ممنون از این مطالب ارزشمندتون
مژگان زندی
۱۳۹۷/۱۰/۱۸۰۰

درود و سپاس از شما

 

لطفا ما رو در بهتر شدن روند سابت همراهی کنید

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 9

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید