کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

آیا کنترل درد زایمان با دارو ممکن است؟

آیا کنترل درد زایمان با دارو ممکن است؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/10/17 0 نظر 504 بازدید

آیا کنترل درد زایمان با دارو ممکن است؟

آیا کنترل درد زایمان بادارو ممکن است؟ زیرا برای بعضی از خانم ها مخصوصاً آنهایی که نسبت به درد کم طاقت هستند و یا آنهایی که زایمانشان طولانی است داروهای مسکن و آرام بخش، زایمان را قابل تحمل تر می کند. البته در زایمان سزارین هم استفاده از دارو ضروری است.

آیا کنترل درد زایمان با دارو ممکن است؟

کنترل درد با دارو
 کنترل درد زایمان بادارو ممکن است زیرا برای بعضی از خانم ها مخصوصاً آنهایی که نسبت به درد کم طاقت هستند و یا آنهایی که زایمانشان طولانی است داروهای مسکن و آرام بخش،زایمان را قابل تحمل تر می کند. البته در زایمان سزارین هم استفاده از دارو ضروری است. گاهی اوقات بی حسی به طریق اپیدورال  بی حسی کمر به پایین برای زایمان های چند قلویی در شرایط ویژه ضروری است. 


اگر روش دارویی را انتخاب کنید دو نوع دارو برای شما استفاده می شود:

1-مسکن (نارکوتیکها) که بدون بیهوشی است

2- داروهای بیهوشی که (بخشی یا همه ) بدن شما را بی حس می کند.

درد


مسکن های سیستمیک:معمولاً از انواع زیر استفاده می شود: دمرول ، استادل ، فنتانیل  ، سابلیمیز  و نیوبین . چون این داروها روی کل سیستم عصبی اثر می کنند (تا قسمت بخصوصی از بدن) معمولاً در موقع انقباضات استفاده می شود تا به شل کردن عضلات مادر کمک کند. اثر دارو از خانمی به خانم دیگر متفاوت است و از حالت زنگ زدن گوش به خواب آلودگی و سرگیجه و استفراغ متغیر است. اگر مرحله زایمان فعال طولانی شود، نارکوتیکها کمک می کنند تا شما قبل از شروع مرحله انتقال بخوابید (ممکن است در مرحله اول زایمان از داروهای آرام بخش دیگری نیز استفاده شود تا عضلاتتان شل شود ولی این داروها هم مانند نارکوتیکها درد را مهار نمی کنند.) این داروها را از طریق سرم به بیمار تزریق می کنند.

حتما بخوانید: همه چیز درباره درد زایمان


نارکوتیکها: را باید نه خیلی زود به بیمار تزریق کرد (پیشرفت زایمان را کاهش می دهد) و نه خیلی دیر (که باعث شود دارو وارد جریان خون کودک شود) بهترین زمان اواسط زایمان فعال یعنی هنگامی است که دهانه رحم 5 تا 7 سانتی متر باز شده باشد. علت آن این است که داروهای مسکن از طریق مادر خیلی سریع وارد دستگاه گردش خون کودک می شوند و هنگام زایمان تنفس کودک را کند می کنند. کودکانی که با دارو متولد می شود معمولاً بعد از زایمان کاملاً هوشیار نیستند و تمایلی به خوردن شیر نشان نمی دهند زیرا عکس العمل مکیدن در آنها ضعیف شده است. در اوایل زایمان فعال دستگاه گردش خون کودک می تواند براحتی دارو را از بین ببرد زیرا جفت در بیرون کردن آن از بدن کودک نقش کمکی دارد. 


بلوک اپیدورال: امروزه این روش بی حسی موضعی که اپیدورال نامیده می شود، در زایمانها استفاده زیادی دارد. در این روش ابتدا خانم در حال زایمان به پهلو می خوابد یا روی تخت می نشیند و کمرش را خم می کند تا دستیابی به نقطه مورد نظر برای تزریق دارو راحت تر باشد. یک متخصص بیهوشی منطقه تزریق را بی حس میکند. سپس سوزن را وارد ستون فقرات در منطقه اپیدورال (خارج نخاع) می کنند. یک لوله پلاستیکی باریک از طریق سوزن رد شده و سوزن برداشته می شود. تا 24 ساعت بعد از زایمان لوله پلاستیکی را برای دوزهای بعدی سرجای خود نگه می دارند (شما اصلا متوجه آن نمی شوید). سپس ترکیبی از مسکن ها و داروی بی حسی از طریق لوله پلاستیکی تزریق می شود و راه سیگنالهایی را که اعصاب از قسمت پایین بدن دریافت می کند را مسدود کرده و درد را از بین می برد. بعد از تزریق دارو هنوز بیمار بایستی دراز بکشد.

اگر چه هنگام انقباضات دراز کشیدن کار دشواری است. گاهی اوقات کار مثانه مختل می شود. در این صورت لوله پلاستیکی دیگری را برای تخلیه ادرار وارد مثانه می کنند. تزریق سرم نیز ضروری است. همچنین کنترل ضربان قلب از طریق الکتروکاردیوگرام (نوار قلب) و کنترل فشار خون به طور متناوب انجام می گیرد. سرانجام مادر و کودک هر دو از طریق الکترونیکی تحت نظر قرار می گیرند. تسکین درد خیلی سریع انجام می گیرد. طی 5 تا 20 دقیقه حس (که البته شامل درد انقباضات هم می شود) از سینه تا انگشتان پا از بین می رود که زمان آن بستگی به دوز دارو دارد. هر 2 ساعت یکبار دوز دارو تکرار و به بیمار تزریق می شود.

حتما بخوانید: علل افسردگی پس از زایمان

راه های دیگر زایمان بدون درد


راه دیگر استفاده از اپیدورال این است که هر زمان که مادر نیاز به دارو پیدا کرد یک دگمه را فشار می دهد و مقداری از دارو که از قبل اندازه گیری شده است به داخل لوله پلاستیکی می ریزد. (که به آن "بی حسی از طریق اپیدورال با کنترل خود بیمار " می گویند.) پس از این که اپیدورالها قسمت پایین بدن را کاملاً بی حس کردند مقدار دوز جاری را کم کرده و به آن داروی آرام بخش مانند مورفین اضافه می کنند، بدین ترتیب توانایی مادر برای فشار آوردن افزایش می یابد. بیشتر خانم ها با اپیدورال کاملاً تسکین پیدا می کنند. از طرف دیگر اگر تنها قدری اپیدورال استفاده شود ممکن است بعضی از قسمتها بی حس نشوند.


معمولاً اپیدورال را طی زایمان فعال یعنی زمانی که دهانه رحم 4 تا 5 سانتی متر باز شده باشد تزریق می کنند تا مانع پیشرفت زایمان نشود ولی اگر قبل از مرحله انتقال (زمانی که دهانه رحم 7 تا 10 سانتی باز شده باشد) تزریق شود توانایی مادر برای فشار آوردن را کم می کند. 


 بلوک اسپاینال: مانند اپیدورال نوعی بی حسی سریع است، گرچه امروزه به ندرت در زایمانهای واژینال استفاده می شود زیرا تنها به مدت 1 تا 2 ساعت طول می کشد و چون اعصابی را که ماهیچه های مورد نیاز فشار آوردن را کنترل می کنند، را بی حس می کند مانع فشار و زور  آوردن مادر می شود. این دارو برای تسکین درد تنها یکبار در مایع نخاع تزریق می شود. برعکس اپیدورال همه اعصاب قسمت پایین بدن را کاملاً بی حس می کند (اگر چه مادر کاملاً هوشیار است). این دارو معمولاً در اواخر زایمان مخصوصاً هنگامی که از فورسپس یا وکیوم استفاده می شود یا قبل از سزارین تزریق می شود. 

د


 بلوک اسپاینال - اپیدورال: شکل جدیدی از اپیدورال، ترکیب بی حسی اپیدورال و اسپلینال است. یک ناروکوتیک به داخل مایع نخاع تزریق می شود و یک لوله پلاستیکی باریک در همان محل برای تزریق داروهای بعدی گذاشته می شود. شما حتی می توانید در اولین ساعات تزریق راه بروید. البته این نوع بی حسی همیشه توصیه نمی شود زیرا پاها کاملاً بی حس می شوند. مانند اپیدورال این دارو بعد از اینکه دهانه رحم 4 تا 5 سانتی متر باز شد، تزریق می شود. 


 بلوک پودتدال : در این نوع بی حسی دارو اطراف عصب آلت تناسلی از میان واژن تزریق می شود و واژن، پرینه و مقعد را بی حس می کند. بهرحال چون این نوع بی حسی ربطی به انقباضات ندارد معمولاً در مرحله دوم زایمان یا هنگامی که نیاز به استفاده از دستگاههای فورسپس یا وکیوم می شود و یا قبل از اپیزیوتر می تزریق می شود. این نوع یکی از بی ضررترین اشکال بی حسی است و عوارض جانبی کمی دارد. 

حتما بخوانید:زایمان زود رس


 بلوک پاراسرویکال: یک نوع بی حسی موضعی است که داروی بی حسی داخل دهانه رحم تزریق می شود و درد ناشی از باز شدن آن را در مراحل آخر زایمان قبل از تولد کودک تسکین می دهد. مدت بی حسی این نوع هم زیاد طولانی نیست و نیز بر ضربان قلب کودک هم اثر می گذارد. به همین دلیل این نوع بی حسی معمولاً کمتر از انواع دیگر بکار می رود. 


بیهوشی عمومی:  در این حالت مادر در طول زایمان به خواب می رود. و تنها برای زایمان سزارین که نمی توان از اپیدروال استفاده کرد یا در مواقع اضطراری که کودک را بایستی به سرعت از رحم مادر خارج کرد، بکار می رود. داروی بیهوشی یا بصورت وریدی و یا تنفسی و یا ترکیب هر دو وارد بدن مادر می شود. تحقیقات نشان داده اند که بیهوشی از راه تنفسی ممکن است اثرات بلند مدت تری بر روی یادگیری کودک و مهارتهای حرکتی او داشته باشد تا دیگر اَشکال مسکن ها.


آیا بایستی از اپیدورال استفاده کرد؟

بعضی از خانم ها ترجیح می دهند قبل از ظاهر شدن اولین انقباضات برای آنها اپیدورال استفاده شود. بعضی دیگر به علت داستانهایی که از عوارض جانبی آن شنیده اند و یا به دلیل اینکه می خواهند در زایمانشان از حداقل دارو استفاده شود ترجیح می دهند از آن اجتناب شود.
دانستن فوائد و مضرات بی حسی از طریق اپیدورال به شما کمک می کند تا در مورد آن آگاهانه تصمیم بگیرید.


فوائد استفاده از اپیدورال ها


    هنگامی که از آن استفاده می شود درد کمی احساس می کنید، اگر چه ممکن است متوجه سفت شدن ماهیچه های رحم در طول انقباضات شوید. 
    هنگامی که مطمئن باشید درد به حداقل می رسد، ترس شما از زایمان کمتر می شود. 
    برای خانمی که زایمان طولانی دارد این دارو باعث کاهش فشار فیزیکی می شود. 
     دوزی را که امروزه بکار می برند به اندازه ای است که بعضی ماهیچه ها برای وارد آوردن فشار تحت کنترل مادر باشند و او بتواند خیلی زود بعد از زایمان راه برود. 
    نسبت به روشهای دیگر داروی کمتری وارد دستگاه گردش خون جنین می شود. 

حتما بخوانید: سن بارداری


مضرات  استفاده از اپیدورال ها


    زمانی که احساس نیاز به آن را پیدا می کنید ممکن است در مرحله انتقال باشید (دهانه 7 تا 10 سانتی متر باز شده باشد که برای استفاده از آن خیلی دیر است و باعث تأخیر در فشار آوردن زایمان شود. 
    در بعضی موارد مانع پیشرفت زایمان می شود. 
   به علت اینکه پاها و رانها را بی حس می کند فشار آوردن بطور مؤثر برای مادر مشکل می شود. در نتیجه نیاز به استفاده از فورسپس یا وکیوم و اپیزیوترمی می شود. 
    لازم است در دستتان سرم، در مثانه تان یک سوند و سوزنی در ستون مهره تان باشد و اگر فرد حساسی باشید اینها برایتان ناخوشایندند و نیز مجبورید روی تخت بمانید.
     ممکن است کاملاً بعضی از قسمتهای شکم یا پاها را بی حس نکند. 
    اگر مشکلی در انجام آن بوجود بیاید (مثلاً قراردادن سوزن در جای نامناسب باعث کمردرد یا سردرد شدید یا دراز مدت می شود. و نیاز به کنترل بیشتر مادر و کودک دارد. 
    ممکن است روی کودک اثر بگذارد و هوشیاری و سرعت شیردهی را کاهش دهد. 
    گران است.

دارو

چه کنم اگر به اپیدورال نیاز پیدا کنم ولی به من بگویند دیگر دیر شده است؟

معمولاً این بدین معناست که پیشرفت زایمانتان آنقدر سریع است که در مرحله انتقال یا نزدیک آن هستید و بزودی باید آماده برای فشار و زور آوردن باشید. اگر دهانه رحم کاملاً باز شده باشد استفاده از اپیدورال برای از بین بردن درد دیر است. همچنین ممکن است نیروی شما را برای فشار آوردن کم کند. در این حالت به جای نا امید شدن از اینکه زایمان سریعی دارید به خودتان تبریک بگویید. این مسئله نشان می دهد که چرا آموختن روش های غیر پزشکی برای تسکین درد ضروری است حتی اگر تصمیم دارید در زایمانتان از دارو کمک بگیرید.
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: ترس های کودکان طلایی

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا پایان 6 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز دنیا پرورش دهند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

20 دلیل برای باردارنشدن

20 دلیل برای باردارنشدن

20 دلیل برای باردارنشدن شاید به این فکر کرده باشید که برای چی باید بچه‌دار بشید و یا این‌که چطوری بچه‌دار بشید و چطور حق والدینی خود را ادا کنید و اگر به این گزینه فکر می‌کنید بهتر است که اصلا بچه دار نشوید.

در دوران بارداری هوشیار بخوابید!

در دوران بارداری هوشیار بخوابید!

در دوران بارداری هوشیار بخوابید! شاید تا بحال فرصتی پیش نیامده است که در مورد روش خوابیدن فکر کنید ولی دیگر وقت آن رسیده که در مورد عادات خوابیدن خود تجدید نظر کنید. طولی نمی کشد که خوابیدن روی شکم ممکن نیست. علاوه بر آن پس از ماه پنجم نباید روی کمر (طاق باز) بخوابید. در این حالت سنگینی رحم روی رگی به نام ورید اجوف فوقانی (یک رگ اصلی است که خون را به قلب برمی گرداند) فشار می آورد و باعث می شود جریان خونی که به سمت جنین می رود کاهش یابد

هفته هفدهم نوزادی

هفته هفدهم نوزادی

هفته هفدهم نوزادی می‌توانید شیرخوار را به نزدیک میز غذاخوری خود بیاورید تا بتواند هنگام خوردن، شما و سایر اعضای خانواده را ببیند. چنان چه فرزندتان در زمانی که شما غذا می‌خورید مایل به غذا خوردن باشد می‌توانید همزمان با غذا خوردن خود، فرزندتان را نیز با شیر خود یا شیر خشک تغذیه کنید. همچنین می‌توانید مقداری آب به او بدهید. قاعدتاً، شیرخواران در این سن، به عنوان برآورده شدن نیازهای تغذیه‌ای به نوشیدن آب نیاز ندارند

حالات شایع سه ماه سوم بارداری

حالات شایع سه ماه سوم بارداری

حالات شایع سه ماه سوم بارداری رشد سریع کودک در سه ماهه آخر بدین معناست که برای کودک جای کم‌تری برای هر فعالیتی وجود دارد و باعث ایجاد واکنش‌هایی از سمت کودک می‌شود.

فکر زایمان

فکر زایمان

فکر زایمان  در سه ماهه ی سوم بارداری باید آمادگی لاز برای زایمان را به دست آورد و در رابطه با موقعیت های مختلف فکر شود و تصمیم گرفت

بهترین غذاها برای قبل از بارداری

بهترین غذاها برای قبل از بارداری

بهترین غذاها برای قبل از بارداری سلامت جسمی و روانی جنین و نهایتا نوزاد یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید خیلی قبل‌تر از اقدام به بارداری به آن توجه نمایید. بارداری و میزان اهمیت آن باید باعث شود کاملا هدفمند لحظه‌های قبل و حین آن را سپری نمایید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 8

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید