طراحی فرزند- دکتر روح الهه سلیمانی

قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

بیماری های عفونی در طول دوران بارداری

بیماری های عفونی در طول دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/07 1 نظر 382 بازدید

بیماری های عفونی در طول دوران بارداری


تا حد امکان از برقراری تماس با افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی پرهیز کنید. به خاطر داشته باشید که بیشتر عفونت‌ها اصلا به نوزاد صدمه‌ای وارد نمی‌کنند، بلکه فقط برای مدتی زندگی را برای شما سخت و ناراحت کننده خواهند کرد. 

 بیماری‌های عفونی در طول بارداری


تا حد امکان از برقراری تماس با افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی پرهیز کنید. به خاطر داشته باشید که بیشتر عفونت‌ها اصلا به نوزاد صدمه‌ای وارد نمی‌کنند، بلکه فقط برای مدتی زندگی را برای شما سخت و ناراحت کننده خواهند کرد


عفونت‌های کلیه و مثانه


 عفونت‌های مثانه در دو نوع وجود دارند: زنانی که علائم عفونت را دارند و آنهایی که هیچ علائمی ندارند. عفونت‌های بی صدا (بدون علامت) بسیار رایج‌اند و در 6 درصد زنان باردار اتفاق می‌افتد. نوع دیگر عفونت که به التهاب مثانه (سیستیت) معروف است با علائم زیر ظهور می‌کند:

حتما بخونید: نکات بارداری چند قلویی

 

    احساس مداوم نیاز به دفع ادرار؛ 
    ناراحتی و درد در ناحیه‌ی بالای استخوان شرمگاهی پوبیک، (جایی که مثانه قرار دارد)؛ 
    تکرر ادرار؛

                                                        بیماری های عفونی
     ادرار همراه با درد.
 اگر دچار هر یک از انواع عفونت‌های ادراری شوید، پزشک آن را با آنتی بیوتیک درمان خواهد کرد.

حتما بخوانید: بارداری مجدد پس از زایمان


 اگر عفونت ادراری درمان نشود، پیشرفت می‌کند و می‌تواند به عفونت کلیه تبدیل شود که به پیلونفریت هم معروف است. عفونت کلیه همان علائم مشابه التهاب مثانه به علاوه‌ی تب شدید و پهلو درد را به همراه دارد که در یک یا هر دو کلیه احساس می‌شود. (شکل 1-16 را مشاهده کنید). درد پهلو همچنین می‌تواند در فردی که سنگ کلیه دارد نیز اتفاق بیفتد، با این فرق که درد عفونت کلیه ممتد و دائمی است، در حالی که درد سنگ کلیه شدیدتر است و گاه می‌گیرد و گاه ساکت می‌شود. همچنین سنگ کلیه اغلب با مقدار اندکی خون در ادرار همراه است.

غفونت مثانه، عفونت‌های کلیه و سنگ کلیه علائم و نشانه‌های منحصر به فرد خود را دارند.


 اگر پزشک بیماری شما را پیلونفریت تشخیص دهد، ممکن است چند روزی در بیمارستان بستری تان کند تا با دریافت آنتی بیوتیک‌های وریدی درمان شوید. از آنجایی که عفونت کلیه در طول بارداری ممکن است عود کند و دوباره اتفاق بیفتد، پزشک ممکن است مصرف روزانه یک آنتی بیوتیک را تا پایان بارداری برای پیشگیری از بازگشت مجدد بیماری برایتان تجویز کند.

حتما بخوانید: مسمومیت بارداری


آبله مرغان 


ویروس واریسلا زوستر موجب بروز بیماری آبله مرغان می‌شود. اولین عفونتی که شخص در اثر این ویروس به آن مبتلا می‌شود آبله مرغان است که معمولاً در کودکی اتفاق می‌افتد. بروز آبله مرغان معمولاً در بزرگسالان نادر است و خطر ابتلای زنان باردار به این بیماری هم بیشتر از بقیه‌ی بزرگسالان نیست و البته اگر یک بار به این بیماری مبتلا شده باشید، دیگر خطر ابتلای به این ویروس وجود ندارد (اما هرگز نگویید هرگز). 

                                                         بیماری های عفونی


اگر نمی‌دانید که آیا قبلاً آبله مرغان گرفته اید یا خیر و حالا در معرض تماس با فرد مبتلایی قرار گرفته اید، فوراً پزشک یا مامای معالج خود را در جریان قرار دهید. پزشک انجام یک آزمایش خون را تجویز می‌کند تا مطمئن شود که بدن تان نسبت به این بیماری ایمنی دارد یا نه و در صورت نبود ایمنی، پزشک تزریق آمپول VZIG (ایمونوگلوبین واریسلا) را تجویز می‌کند که می‌تواند خطر ابتلای به این عفونت و تأثیر آن روی شما و نوزاد را کاهش دهد. حداکثر ظرف سه روز پس از تماس با فرد مبتلا باید این تزریق انجام شود. اگر در چند روز قبل یا بعد از زایمان، با فردی مبتلا تماس پیدا کنید، در این صورت باید به فرزند شما VZIG تزریق شود.
 آبله مرغان می‌تواند موجب بروز سه مشکل احتمالی در طول بارداری شود: 

حتما بخوانید: مکانیسم شیر دهی

 

    این ویروس در حالی مادر را مبتلا می‌کند که علائمی شبیه آنفلوانزا به همراه جوش‌های معروف آبله مرغان داشته باشد. در برخی شرایط نادر گاهی ذات الریه (التهاب ریه) دو تا شش روز پس از ظهور جوش ایجاد می‌شود. اگر به آبله مرغان مبتلا شدید و علائمی چون سرفه‌های خشک یا کم آوردن نفس داشتید، فوراً پزشک را مطلع کنید. 
    اگر در طول چهار ماه اول بارداری به آبله مرغان مبتلا شوید، احتمال کمی در ابتلای جنین به این عفونت و در نتیجه سندرم مادر زادی واریسلا وجود دارد. با ابتلا به این سندرم جنین می‌تواند اثرات زخم (مانند جای جوش و زخمهایی در بدن نوزاد)، برخی نواقص در دست و پا، مشکلاتی در رشد و روند تکامل داشته باشد.
خوشبختانه سندرم مادرزادی واریسلا بسیار نادر است. (این مشکل در کمتر از 1 درصد مواردی که عفونت در سه ماهه‌ی اول و 2 درصد مواردی که در سه ماهه‌ی دوم اتفاق می‌افتد، ممکن است پیش آید.) 
    اگر پنج روز قبل یا بعد از زایمان به آبله مرغان مبتلا شوید، نوزاد در معرض خطر جدی عفونت واریسلا قرار خواهد گرفت. می‌توانید با تزریق داروی VZIG خطر ابتلای نوزاد به این بیماری را کاهش دهید. 

حتما بخوانید: فواید شیر مادر

                                                        بیماری های عفونی

زونا در بارداری


همان ویروس واریسایی که باعث آبله مرغان می‌شود، می‌تواند موجب بروز نوع حاد این عفونت معروف به زونا شود. بیشتر نوزادانی که از مادران باردار مبتلا به زونا به دنیا می‌آیند کاملا طبیعی و سالم‌اند.
 از آنجا که در دوره‌ی بارداری زونا رواج کمتری نسبت به آبله مرغان دارد، پزشکان نمی‌دانند که چه نواقص مادرزادی رایجی ممکن است در نوزاد به وجود آورد. خوشبختانه کمتر از یکی دو درصد آبله مرغان‌ها ممکن است به زونا تبدیل شود. اگر بدانید که مستعد ابتلا به آبله مرغان هستید، از تماس مستقیم با فرد مبتلا به زونا بپرهیزید، زیرا زخم‌ها و جوش‌های آنها حاوی ویروس واریسی زوناست و موجب بروز عفونت در بدن فرد مستعد این بیماری می‌ش
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: والدین متفاوت

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

بعد از تولد هر کودک با ما چالش‌هایی کوچک و بزرگ روبرو هستیم. که برخی در کوتاه مدت و یا برخی در طولانی مدت حل می‌شوند و از پس آن برمی‌آییم. و ما همیشه در این میان مانند یک مربی به فرزندمان آموزش می‌دهیم. و او با آموزش‌های ماست که از پس بسیاری از مشکلات و چالش‌های پیش روی زندگی‌اش برمی‌آید. اما اگر در این میان ما هیچ آموزشی به او ندهیم ولی در قبالش از او توقع حل مسائل را داشته باشد چه پیش خواهد آمد؟

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

خواص موز در دوران بارداری

خواص موز در دوران بارداری

خواص موز در دوران بارداری
یک موز پوست‌‌‌‌‌کنده را گاز بزنید یا آن را قطعه قطعه یا پوره کرده و با غذایتان بخورید. زیرا مواد غذایی افسانه‌‌‌‌‌ای و باور نکردنی زیادی در موز بوده، به علاوه این که زود هضم است. یک موز بزرگ 4 گرم فیبر و حدود 20% نیاز روزانه شما از ویتامین C و ویتامین B6 را تامین می‌‌‌‌‌کند.

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت دوم

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت دوم

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت دوم کروموزوم‌ها نیز داستانی دارند. این داستان در اکتشافی خلاصه می‌شود که دو دانشمند بزرگ جیمز واتسون و فرانسیس کریک به آن دست یافتند. آن‌ها در سال 1953 جایزه نوبل را به دست آوردند به دلیل اکتشافی که به کرموزومهای رنگی نامگذاری شده بود. تعداد این کروموزوم‌ها به 46 کروموزوم در هر سلول می‌رسد و به قول دیگر 23 جفت. 22 جفت از این تعداد یکنواخت شبیه به هم هستند اما تنها جفت باقی‌مانده وظیفه مهم تعین جنسیت جنین را برعهده دارد.

تقویت هوش جنین در دوران بارداری

تقویت هوش جنین در دوران بارداری

تقویت و افزایش هوش جنین در دوران بارداری یکی از آن دست دل مشغولی‌هایی است که والدین در طول دوران بارداری دارند. برای بالا بردن هوش در کودکان می‌توانید از دوران جنینی و یا حتی قبل از بارداری اقدام کنید.

هفته اول نوزادی

هفته اول نوزادی

هفته اول نوزادی به خاطر داشته باشید که معدهٔ نوزاد کوچک است و فقط مقدار کمی غذا را در خود جای می‌دهد. معمولاً نوزادان 8 تا 12 بار در روز شیر می‌خورند. نوزادی که به اندازهٔ کافی شیر می‌خورد در ساعاتی از روز، فعال و هوشیار است. در پنج روز اول زندگی، نوزاد، کمتر از 10 درصد وزن خود را از دست می‌دهد و سپس دوباره شروع به افزایش وزن می‌کند. شما می‌توانید صدای بلع نمودن شیر به وسیله نوزاد را بشنوید

هفته دهم نوزادی

هفته دهم نوزادی

هفته دهم نوزادی اگر از شیر دادن به فرزند خود در حضور دیگران احساس خجالت و ناراحتی می‌کنید می‌توانید با استفاده از لباس‌های ساده و پوشیده‌ای که به منظور شیردهی طراحی شده‌اند استفاده نمایید و یا با پوشاندن خود به وسیله ملافه به فرزندتان شیر بدهید.

چه عاملی باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود؟

چه عاملی باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود؟

چه عاملی باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود؟ شاید اگر اصطلاحات یا جملاتی نظیر "سقط خود به خود" و یا "بارداری که خودش به طور طبیعی قبل از هفته بیستم پایان یافت " را روی پرونده پزشکیتان ببینید، برایتان خیلی ناگوار باشد. تقریبا 1/4 تا 1/3 خانم های باردار قبل از هفته دوازدهم بارداریشان خاتمه می یابد. به هر حال اجازه ندهید این آمار باعث ترس و وحشت شما شود، در سالهای اخیر درصد سقط بالا رفته است زیرا تست حاملگی خانگی حاملگی را زودتر تشخیص می دهد در حالی که در گذشته بسیاری از چنین بارداریهایی قبل از تشخیص از بین می رفت. اگر چه سقط یک واقعه طبیعی در زندگی و تولید مثل است ولی بیشتر خانم ها آن را بیش از یک یا دو بار تجر

نظرات

مریم پورعزیز
۱۳۹۷/۰۸/۰۷۰۰
پاسخمقالتون عالی بود

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 6

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید