قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

بیماری های عفونی در طول دوران بارداری

بیماری های عفونی در طول دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/07 1 نظر 252 بازدید

بیماری های عفونی در طول دوران بارداری


تا حد امکان از برقراری تماس با افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی پرهیز کنید. به خاطر داشته باشید که بیشتر عفونت‌ها اصلا به نوزاد صدمه‌ای وارد نمی‌کنند، بلکه فقط برای مدتی زندگی را برای شما سخت و ناراحت کننده خواهند کرد. 

 بیماری‌های عفونی در طول بارداری


تا حد امکان از برقراری تماس با افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی پرهیز کنید. به خاطر داشته باشید که بیشتر عفونت‌ها اصلا به نوزاد صدمه‌ای وارد نمی‌کنند، بلکه فقط برای مدتی زندگی را برای شما سخت و ناراحت کننده خواهند کرد


عفونت‌های کلیه و مثانه


 عفونت‌های مثانه در دو نوع وجود دارند: زنانی که علائم عفونت را دارند و آنهایی که هیچ علائمی ندارند. عفونت‌های بی صدا (بدون علامت) بسیار رایج‌اند و در 6 درصد زنان باردار اتفاق می‌افتد. نوع دیگر عفونت که به التهاب مثانه (سیستیت) معروف است با علائم زیر ظهور می‌کند:

حتما بخونید: نکات بارداری چند قلویی

 

    احساس مداوم نیاز به دفع ادرار؛ 
    ناراحتی و درد در ناحیه‌ی بالای استخوان شرمگاهی پوبیک، (جایی که مثانه قرار دارد)؛ 
    تکرر ادرار؛

                                                        بیماری های عفونی
     ادرار همراه با درد.
 اگر دچار هر یک از انواع عفونت‌های ادراری شوید، پزشک آن را با آنتی بیوتیک درمان خواهد کرد.

حتما بخوانید: بارداری مجدد پس از زایمان


 اگر عفونت ادراری درمان نشود، پیشرفت می‌کند و می‌تواند به عفونت کلیه تبدیل شود که به پیلونفریت هم معروف است. عفونت کلیه همان علائم مشابه التهاب مثانه به علاوه‌ی تب شدید و پهلو درد را به همراه دارد که در یک یا هر دو کلیه احساس می‌شود. (شکل 1-16 را مشاهده کنید). درد پهلو همچنین می‌تواند در فردی که سنگ کلیه دارد نیز اتفاق بیفتد، با این فرق که درد عفونت کلیه ممتد و دائمی است، در حالی که درد سنگ کلیه شدیدتر است و گاه می‌گیرد و گاه ساکت می‌شود. همچنین سنگ کلیه اغلب با مقدار اندکی خون در ادرار همراه است.

غفونت مثانه، عفونت‌های کلیه و سنگ کلیه علائم و نشانه‌های منحصر به فرد خود را دارند.


 اگر پزشک بیماری شما را پیلونفریت تشخیص دهد، ممکن است چند روزی در بیمارستان بستری تان کند تا با دریافت آنتی بیوتیک‌های وریدی درمان شوید. از آنجایی که عفونت کلیه در طول بارداری ممکن است عود کند و دوباره اتفاق بیفتد، پزشک ممکن است مصرف روزانه یک آنتی بیوتیک را تا پایان بارداری برای پیشگیری از بازگشت مجدد بیماری برایتان تجویز کند.

حتما بخوانید: مسمومیت بارداری


آبله مرغان 


ویروس واریسلا زوستر موجب بروز بیماری آبله مرغان می‌شود. اولین عفونتی که شخص در اثر این ویروس به آن مبتلا می‌شود آبله مرغان است که معمولاً در کودکی اتفاق می‌افتد. بروز آبله مرغان معمولاً در بزرگسالان نادر است و خطر ابتلای زنان باردار به این بیماری هم بیشتر از بقیه‌ی بزرگسالان نیست و البته اگر یک بار به این بیماری مبتلا شده باشید، دیگر خطر ابتلای به این ویروس وجود ندارد (اما هرگز نگویید هرگز). 

                                                         بیماری های عفونی


اگر نمی‌دانید که آیا قبلاً آبله مرغان گرفته اید یا خیر و حالا در معرض تماس با فرد مبتلایی قرار گرفته اید، فوراً پزشک یا مامای معالج خود را در جریان قرار دهید. پزشک انجام یک آزمایش خون را تجویز می‌کند تا مطمئن شود که بدن تان نسبت به این بیماری ایمنی دارد یا نه و در صورت نبود ایمنی، پزشک تزریق آمپول VZIG (ایمونوگلوبین واریسلا) را تجویز می‌کند که می‌تواند خطر ابتلای به این عفونت و تأثیر آن روی شما و نوزاد را کاهش دهد. حداکثر ظرف سه روز پس از تماس با فرد مبتلا باید این تزریق انجام شود. اگر در چند روز قبل یا بعد از زایمان، با فردی مبتلا تماس پیدا کنید، در این صورت باید به فرزند شما VZIG تزریق شود.
 آبله مرغان می‌تواند موجب بروز سه مشکل احتمالی در طول بارداری شود: 

حتما بخوانید: مکانیسم شیر دهی

 

    این ویروس در حالی مادر را مبتلا می‌کند که علائمی شبیه آنفلوانزا به همراه جوش‌های معروف آبله مرغان داشته باشد. در برخی شرایط نادر گاهی ذات الریه (التهاب ریه) دو تا شش روز پس از ظهور جوش ایجاد می‌شود. اگر به آبله مرغان مبتلا شدید و علائمی چون سرفه‌های خشک یا کم آوردن نفس داشتید، فوراً پزشک را مطلع کنید. 
    اگر در طول چهار ماه اول بارداری به آبله مرغان مبتلا شوید، احتمال کمی در ابتلای جنین به این عفونت و در نتیجه سندرم مادر زادی واریسلا وجود دارد. با ابتلا به این سندرم جنین می‌تواند اثرات زخم (مانند جای جوش و زخمهایی در بدن نوزاد)، برخی نواقص در دست و پا، مشکلاتی در رشد و روند تکامل داشته باشد.
خوشبختانه سندرم مادرزادی واریسلا بسیار نادر است. (این مشکل در کمتر از 1 درصد مواردی که عفونت در سه ماهه‌ی اول و 2 درصد مواردی که در سه ماهه‌ی دوم اتفاق می‌افتد، ممکن است پیش آید.) 
    اگر پنج روز قبل یا بعد از زایمان به آبله مرغان مبتلا شوید، نوزاد در معرض خطر جدی عفونت واریسلا قرار خواهد گرفت. می‌توانید با تزریق داروی VZIG خطر ابتلای نوزاد به این بیماری را کاهش دهید. 

حتما بخوانید: فواید شیر مادر

                                                        بیماری های عفونی

زونا در بارداری


همان ویروس واریسایی که باعث آبله مرغان می‌شود، می‌تواند موجب بروز نوع حاد این عفونت معروف به زونا شود. بیشتر نوزادانی که از مادران باردار مبتلا به زونا به دنیا می‌آیند کاملا طبیعی و سالم‌اند.
 از آنجا که در دوره‌ی بارداری زونا رواج کمتری نسبت به آبله مرغان دارد، پزشکان نمی‌دانند که چه نواقص مادرزادی رایجی ممکن است در نوزاد به وجود آورد. خوشبختانه کمتر از یکی دو درصد آبله مرغان‌ها ممکن است به زونا تبدیل شود. اگر بدانید که مستعد ابتلا به آبله مرغان هستید، از تماس مستقیم با فرد مبتلا به زونا بپرهیزید، زیرا زخم‌ها و جوش‌های آنها حاوی ویروس واریسی زوناست و موجب بروز عفونت در بدن فرد مستعد این بیماری می‌ش
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

بعد از تولد هر کودک با ما چالش‌هایی کوچک و بزرگ روبرو هستیم. که برخی در کوتاه مدت و یا برخی در طولانی مدت حل می‌شوند و از پس آن برمی‌آییم. و ما همیشه در این میان مانند یک مربی به فرزندمان آموزش می‌دهیم. و او با آموزش‌های ماست که از پس بسیاری از مشکلات و چالش‌های پیش روی زندگی‌اش برمی‌آید. اما اگر در این میان ما هیچ آموزشی به او ندهیم ولی در قبالش از او توقع حل مسائل را داشته باشد چه پیش خواهد آمد؟

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

تغذیه کنترل شده در سه ماه دوم بارداری

تغذیه کنترل شده در سه ماه دوم بارداری

تغذیه کنترل شده در سه ماه دوم بارداری اضافه وزن زیاد هر 24 ساعت یکبار است. اصلا رژیم نگیرید و غذایتان را کم نکنید. حتما ورزش کنید. حتی اگر مدت آن کوتاه باشد بهتر از این است که اصلا ورزش نکنید. حفظ آب در بدن مخصوصاً در تابستان مانند این است که وزن شما سریع اضافه می شود. حتی اگر از یک معاینه تا معاینه بعدی هم وزنتان افزایش یابد دلیل خطرناکی نیست، پزشک شما علائم مشکلاتی مانند فشار خون بالا یا عدم تعادل قند بدن را کنترل می کند

فواید اسفناج در دوران بارداری

فواید اسفناج در دوران بارداری

فواید اسفناج در دوران بارداری اسفناج سبزی ستاره‌‌دار سالاد برای هر غذایی است. انواع کاهو نمی‌‌تواند با این منبع غنی موادغذایی رقابت کنند. اسفناج 4 برابر پتاسیم بیشتر ،18 برابر ویتامینAبیشتر، و 20 برابر ویتامین K بیشتر از کاهو دارد. وارد کردن اسفناج به غذاها نه تنها به خاطر دادن موادغذایی خوب به کودکتان باعث احساس خوش شما می‌‌شود بلکه بعضی از ناراحتی‌‌های دوران بارداری را هم برطرف می‌‌کند.

افکار و عکس العمل ها در سه ماه اول بارداری

افکار و عکس العمل ها در سه ماه اول بارداری

افکار و عکس العمل ها در سه ماه اول بارداری بعد از حاملگی شما آنقدر به هیجان می آیید که گویی برنده جایزه ای شده اید. البته حق هم دارید. اما حتی خوشحالترین مادران هم لحظات غمگینی دارند. از هر نظر که زندگی شما تغییر کند منطقی است ذهنتان هم مانند جسمتان در حال تغییر باشد. اغلب از خانم های باردار انتظار می رود علیرغم بیماری صبحگاهی، نگرانی در مورد سلامتی کودکشان و ترس از عدم کفایت خودشان، صورتی شاد داشته باشند. فقط یک اندیشه در عرف وجود دارد که اگر در مورد آنچه که حس می کنید منفی بگویید مادر بدی هستید یا اینکه عکس العملهای منفی به طریقی به داخل رحم نفوذ می کند و کودک شما را افسرده می کند. این افکار را باور نکنید.

هفته بیست و یکم بارداری

هفته بیست و یکم بارداری

در هفته بیست و یکم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و یکم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و یکم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته یازدهم بارداری

هفته یازدهم بارداری

در هفته یازدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته یازدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته یازدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

نگاهی به نوزاد تازه تولد یافته

نگاهی به نوزاد تازه تولد یافته

نگاهی به نوزاد تازه تولد یافته بلافاصله پس از به دنیا آمدن نوزاد پزشک او را روی شکم مادر می گذارد و یا پس از شستن نوزاد را در آغوش مادر قرار می دهد

نظرات

مریم پورعزیز
۱۳۹۷/۰۸/۰۷۰۰
پاسخمقالتون عالی بود

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید