کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

فضیلت شیر دادن به نوزاد

فضیلت شیر دادن به نوزاد
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/22 2 نظر 734 بازدید

فضیلت شیر دادن به نوزاد

در دو دهه اخیر به دنبال دستیابی مجامع علمی جهان به شناخت نو و همه جانبه نسبت به ارزش، اهمیت و نقش شیر مادر در تامین سلامت و بقای کودک، شاهد رویکرد جهانی به ترویج تغذیه با شیر مادر بوده-ایم. تقریبا هر ماهه اطلاعات جدیدی که حاکی از بی‌‌‌‌‌مانندی شیرمادر برای حفظ و ارتقای سلامت و رشد و تکامل مطلوب کودکان و حتی باقی ماندن آثار استثنایی آن بر سلامت دوران بزرگسالی کسانی که دوران .........

 

فضیلت شیر دادن به نوزاد

 

در دو دهه اخیر به دنبال دستیابی مجامع علمی جهان به شناخت نو و همه جانبه نسبت به ارزش، اهمیت و نقش شیر مادر در تامین سلامت و بقای کودک، شاهد رویکرد جهانی به ترویج تغذیه با شیر مادر بوده-ایم. تقریبا هر ماهه اطلاعات جدیدی که حاکی از بی‌‌‌‌‌مانندی شیرمادر برای حفظ و ارتقای سلامت و رشد و تکامل مطلوب کودکان و حتی باقی ماندن آثار استثنایی آن بر سلامت دوران بزرگسالی کسانی که دوران شیرخواری را با بهره‌‌‌‌‌گیری از شیرمادر پشت سر گذاششته‌‌‌‌‌اند، منتشر میگردد و بر سودمندی‌‌‌‌‌های ویژهتغذیه با شیر مادر برای کودک، مادر و جامعه تاکید می شود.

شیر مادر

 

اما متجاوز از 14 قرن است که در آموزش‌‌‌‌‌های اسلامی با جامع‌‌‌‌‌ترین، زیباترین و قوی‌‌‌‌‌ترین انگیزش‌‌‌‌‌ها، نکات مهمی درباره شیر مادر در قالب توصیه-ها و آموزشها مطرح شده است. آگاهی از این توصیه‌‌‌‌‌ها و استفاده به جا از آنها کارآمدترین و موثرترین انگیزه‌‌‌‌‌های ترویج تغذیه کودکان با شیر مادر را در پی خواهد داشت که در این رابطه به اختصار مطالبی عنوان خواهد شد.

حتما بخوانید: دعاهای موثر برای درمان نازایی


در منابع اسلامی، مانند قرآن کریم- بعنوان مهمترین و اساسی‌‌‌‌‌ترین منبع در حقیقت قانون اساسی اسلام_ روایات پیامبر اکرم و معصومین و نیز کتب فقهی مطالب جالب و مهمی در مورد تغذیه با شیر مادر و آثار و احکام آن وجود دارد.
امروزه بحث هم اتاقی مادر و کودک یا به اصطلاخ Rooming in  مورد تاکید است تا کودک را پس از ولادت از مادر جدا نسازند و در همان اتاق نزدیک مادر قرار دهند. شکل تکامل یافته هم اتاقی، م آغوشی، است. تماس هرچه نزدیک‌‌‌‌‌تر مادر و شیرخوار، لمس بدن، بوییدن، نگاه کردن و فکر کردن به کودک توسط مادر در افزایش ترشحا پرولاکتین واکسی توسین نقش دارد.
شیر مادر بعنوان نمونه‌‌‌‌‌ای آشکار از لطف و عنایت پروردگار نسبت به انسان و جلوه‌‌‌‌‌ای از حکمت بالغه الهی در قالب مناجات، ادعیه و رهنمودهای بهداشتی، حقوقی ، اجتماعی معصومان مطرح گردیده است.

شیرمادر


این کلام رسا و ژرف از حضرت رسول اکرم که فرمود:
"لیس للصبی لبن خیر من لبن امه"
برای نوزاد هیچ شیری بهتر از شیر مادرش نیست. 

حتما بخوانید: علل شایع ناباروری


کاملترین بیان در اهمیت تغذیه کودک با شیر مادر ( به خصوص مادر خودش) را در بردارد که میتوان براساس یافته‌‌‌‌‌های علمی روز به تفسیر علمی این کلام مبادرت ورزید. یکی از آداب شیر دادن ،در آغوش گرفتن نوزاد هنگام شیر دادن است. ضمن این که هر دو آغوش مادر برای نوزاد ارامش بخش است لکن آغوش چپ مادر از جایگاه خاصی برخوردار است، از حضرت امام جعفر صادق نقل شده که آغوش چپ مادر، جایگاه مناسب‌‌‌‌‌تر شیرخوار است و تحقیقات دانشگاه کورنل نشان میدهد که این مطلب کاملا علمی و دقیق است. 

شیر مادر
همچنین در مورد زمان شیردهی نوزاد باید گفت: امروزه براساس دانش نوشناخته و نوآور کرونوبیولوژی که در آموزشهای اسلامی ریشه‌‌‌‌‌ای قدمتی 1400 ساله دارد، تغییرات ترشح هورمون‌‌‌‌‌ها و کاهش و افزایش آنها در ساعات مختلف شبانه روز بررسی گردیده و نشان میدهد چنانچه مادران شیرده پس از نیمه شب یکی دوبار به کودکان خود شیر دهند سطح پایه‌‌‌‌‌ای هورمون پرولاکتین افزایش میباید و تضمین یک شیردهی موفق را مسیر یسازد که در آموزشهای اسلامی با ثواب فراوان مورد توصیه قرار گرفته است.

حتما بخوانید: خواص اسفرزه در باروری


در باب ثواب شیر دادن به نوزاد گفتنی است که موقعی که حضرت رسول اکرم در فضیلت جهاد سخنرانی میفرمودند و بانوان مسلمان در ملاقات با ایشان از محرومیت خود از مشارکت در جهاد گلایه میکردند، آن حضرت طی حدیث مفصلی فرمودند:
"آیا راضی (به این مقدار ثواب) نیستید، آن هنگامی که یکی از شما همسر خودذ را درحالی که او از شما خشنود است باردار شود، ثواب کسی را دارد که روزها روزه بگیرد و شب‌‌‌‌‌ها برای عبادت خدا بپاخیزد و چون زایمان کند هر جرعه‌‌‌‌‌ای که از شیر او درآید و هربار که طفل پستان او را می‌‌‌‌‌مکد برای هر جرعه و هربار مکیدن ثوابی است و اگر برای شیر دادن و مراقبت از کودک شیرخوار شبی بیدار گردد پاداشی معادل آزاد کردن هفتاد بنده در راه خدا دارد".

شیر مادر


در چند روایت نورانی از جمله در روایت نقل شده از حضرت امام جعفر صادق برای مادر شیرده، اجر مجاهد در راه خدا منظور شده و حتی برای مادری که چنین زمانی از دنیا برود اجر شهادت قائل شده است.
باتوجه به سه آیه‌‌‌‌‌ای که در قرآن کریم آمده- آیه 233 از سوره مبارکه بقره آیه 15 از سوره مبارکه احقاف و آیه 14 از سوره مبارکه لقمان-چنین دریافت میشود که برای شیردادن به نحو کامل، دو سال تمام و رقم ضروری برای کودکی که 9 ماهه به دنیا آمده 21 ماه شیردادن و برای کودکی که نارس متولد شده بیش از این مدت است به نحوی که جمع بارداری و شیردهی حداقل 30 ماه سفارش شده است.

حتما بخوانید:  آداب قبل از بارداری در طب اسلامی


خداوند در قرآن کریم فرموده است:
مادران، فرزندان خود را دو سال تمام شیر دهند این برای کسی است که بخواهد دوران شیرخوارگی را کامل سازد (سوره بقره آیه 233)
همچنین در روایات نیز اهمیت این موضوع بیان شده است:

شیر مادر


حضرت علی فرموده‌‌‌‌‌اند: برای فرزند، شیری با برکت‌‌‌‌‌تر و بهتر از شیر مادر، نیست . 
و نیز آن حضرت فرموده‌‌‌‌‌اند: مدت شیردهی 21 ماه است و هرآن چه کمتر از این مدت باشد پس نقصانی بر حق شیرخوار وارد شده و اگر خواستید شیردهی را به آخر برسانید باید مدت دو سال کامل باشد.
در آیه دیگری از قرآن کریم به اهمیت و ارزش غذایی آغوز (کلستروم) یا شیر غلیظ روزهای نخست پس از تولد نوزاد اشاره شده است:
ما به مادر موسی الهام کردیم که او را شیر ده و هنگامی که بر او ترسیدی، او را در دریای نیل بیفکن و نترس و غمگین مباش. (سوره قصص آیه 7)
مطابق این آیه خداوند به مادر موسی توصیه میکند، پیش از به دریا انداختن فرزندش او را از شیر آغازین (آغوز خود بهره‌‌‌‌‌مند سازد و پس از آن برخود بیم راه ندهد.( براساس یافته‌‌‌‌‌های علمی، آغوز پروتئین بیشتری نسبت به شیر بعدی داشته و در تقویت سیستم ایمنی نوزاد تاثیر مطلوبی دارد و برای نوزاد یک غذای ایده‌‌‌‌‌آل است)

حتما بخوانید: آداب بارداری در اسلام


در آداب شیردهی به نوزاد نیز نکاتی چند در روایات ذکر شده است.

شیر مادر


در این زمینه امام صادق فرموده‌‌‌‌‌اند:
به کودک با وضو شیر داده شود زیرا شیر خصوصیات اخلاقی و عاطفی مادر را به فرزند منتقل می کند. 
تغذیه با شیر مادر پیوند عاطفی بین کودک و مادر را افزایش میدهد و موجب ابراز محبت بیشتر مادر به فرزند و به دنبال آن آرامش و توازن عاطفی و روحی کودک میشود. بنابراین مادران نباید کودک را از غذایی که خداوند به بهترین وجه برای او معین نموده، محروم کنند.
به یاد امام حسین و طفل شش ماهه‌‌‌‌‌اش حضرت علی اصغر به نوزاد خود شیر بدهید و اثر آن را ببینید.

برای خرید محصول (طراحی فرزند تولد تا 2 سالگی) بر روی لینک کلیک کنید 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: مهارت موفقیت درکودکان

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

در بارداری لوبیا چیتی بخورم؟

در بارداری لوبیا چیتی بخورم؟

در بارداری لوبیا چیتی بخورم؟ لوبیا چیتی دارای فیبر، پروتئین، انرژی بخشی و همچنین مواد معدنی پشتیبان گلبول‌‌‌های قرمز بوده و غذای خوبی برای تحرک‌‌‌پذیری شما است. این لوبیا دارای مواد مغذی مورد نیاز کودک مانند فولات، کولین، فیبر، پروتئین و آهن است. انواع لوبیا در واقع دارای مواد مغذی مهم برای رشد و نمو کودک هستند، خصوصا لوبیای چیتی که یک ماده افزودنی ضروری رژیم هفتگی این سه ماهه و دوره‌‌‌های بعد و حتی دوران شیردهی است. 

کودک را با شیر مادر یا شیر خشک تغذیه کنم؟

کودک را با شیر مادر یا شیر خشک تغذیه کنم؟

کودک را با شیر مادر یا شیر خشک تغذیه کنم؟ الان نیازی نیست در این مورد سریع تصمیم بگیرید ولی بهتر است در مورد انتخابتان خوب فکر‌کنید تا آن زمان کاملاً آماده شوید.

سوالات متداول قبل از بارداری

سوالات متداول قبل از بارداری

سوالات متدوال قبل از بارداری یکی از دغدغه‌های امروز بسیاری از زنان این است که می‌خواهند بارداری بی‌خطر و جنینی سالم داشته باشند.

چگونه اضافه وزن دوران بارداری را کنترل کنیم؟

چگونه اضافه وزن دوران بارداری را کنترل کنیم؟

چگونه اضافه وزن دوران بارداری را کنترل کنیم؟ امروزه 12 تا 15 کیلوگرم توصیه می شود. اگر شما ورزشکار هستید و ساعات زیادی را صرف کم کردن وزن و انجام نرمشهای مختلف کرده اید این مقدار اضافه وزن خیلی زیاد به نظر می رسد. اما در حقیقت بیشتر این اضافه وزن مربوط به کودک، جفت، مایع جنینی، بزرگ شدن رحم و سینه ها و افزایش میزان خون می شود. آنچه که واقعا مربوط به خود شما می شود چربی اضافه نیست بلکه کمک می کند تا کودکی سالم و سرحال داشته باشید. مثلاً در سه ماهه اول فقط چند کیلو اضافه وزن خواهید داشت که بیشتر آن به علت افزایش خون شماست.
سایز قبل از دوران بارداریتان نیز بر اضافه

لباس بارداری در سه ماه سوم بارداری

لباس بارداری در سه ماه سوم بارداری

لباس بارداری در سه ماه سوم بارداری از یک طرف پوشیدن لباس‌های حاملگی لذت بخش است و از طرفی دیگر در ماه‌های هشتم و نهم برایتان خسته کننده می‌شود. 

خواص هندوانه و خربزه در دوران شیردهی

خواص هندوانه و خربزه در دوران شیردهی

خواص هندوانه و خربزه در دوران شیردهی انواع خربزه برای مادران شیرده بهترین غذاست. طالبی یا قندک ریش بابا... و انواع هندوانه میوه‌هایی هستند که میتوانید از آنها لذت ببرید. آنها دارای مقدار زیادی آب بوده که یک ماده غذایی بوده و شما اکنون حقیقتا به آن نیازمندید چون روزانه نزدیک به 2 کیلوگرم شیر تولید میکنید و 90درصد شیر هم آب است.

نظرات

لادن شایان فر
۱۳۹۷/۱۱/۰۳۰۰
پاسخسلام چقدر مقالتون جالبه خیلی خوشم اومد
کیمیا مرادی
۱۳۹۷/۱۱/۰۳۰۰

درود وسپاس از همراهی شما

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 5

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید