قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

نکات مهم استفاده از گوشت در دوران بارداری

نکات مهم استفاده از گوشت در دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/07 0 نظر 324 بازدید

نکات مهم استفاده از گوشت در دوران بارداری

شما باید در دوران بارداری از خوردن غذاهای گوشتی ساندویچ فروشی‌‌‌‌ها خودداری کنید. بسیاری از نهادهای بهداشتی و دولتی خانم‌‌‌‌ها را در مورد استفاده از گوشت‌‌‌‌های فرآوری شده برحذر می‌‌‌‌دارند گوشت-های فرآوری شده سالمترین غذاها نیستند چون دارای سولفات و چربی‌‌‌‌های افزوده‌‌‌‌اند ولی این مواد مسائلی نیستند که برای خانم‌‌‌‌های باردار مساله‌‌‌‌ساز باشند بلکه وجود بالقوه چیزی در خود گوشت است و چیزی است که شما نمی‌‌‌‌توانید ببینید و آن باکتری‌‌‌‌ها است پس به خانم‌‌‌‌های باردار، افراد سالخورده و افراد ضعیف البنیه توصیه میکنیم از خوردن این گوشت‌‌‌‌ها خودداری کنند چون ممکن است دارای باکتری‌‌‌‌های...

نکات مهم استفاده از گوشت در دوران بارداری


شما باید در دوران بارداری از خوردن غذاهای گوشتی ساندویچ فروشی‌‌‌‌ها خودداری کنید. بسیاری از نهادهای بهداشتی و دولتی خانم‌‌‌‌ها را در مورد استفاده از گوشت‌‌‌‌های فرآوری شده برحذر می‌‌‌‌دارند گوشت-های فرآوری شده سالمترین غذاها نیستند چون دارای سولفات و چربی‌‌‌‌های افزوده‌‌‌‌اند ولی این مواد مسائلی نیستند که برای خانم‌‌‌‌های باردار مساله‌‌‌‌ساز باشند بلکه وجود بالقوه چیزی در خود گوشت است و چیزی است که شما نمی‌‌‌‌توانید ببینید و آن باکتری‌‌‌‌ها است پس به خانم‌‌‌‌های باردار، افراد سالخورده و افراد ضعیف البنیه توصیه میکنیم از خوردن این گوشت‌‌‌‌ها خودداری کنند چون ممکن است دارای باکتری‌‌‌‌های مضری بوده که باعث بیماری‌‌‌‌های شدید مانند لیستریا و توکسو پلاسما شوند.

                                                گوشت در بارداری

 
دشمن‌‌‌‌های کوچک اما مهم


هرچند هم پیشخوان ساندویچ‌‌‌‌فروشی بهداشتی باشد،سرو نادرست غذا یا آلوده شدن آن در هر مرحله فرآوری می‌‌‌‌تواند پیش بیاید. مقررات شدید در اغلب کشورها از رشد باکتری‌‌‌‌ها در این غذاها جلوگیری می-کند ولی هیچ دستگاهی بی‌‌‌‌عیب نیست. در سال 2008 شیوع بزرگ بیماری لیستریا در کانادا رخ داد و آن وقتی بود که یک تولیدکننده عمده گوشت‌‌‌‌های فرآوری شده فهمید که در دستگاه‌‌‌‌های بسته‌‌‌‌بندی آن باکتری به حد خطر رسیده.بسیاری از مردم مریض شدند و بعضی نزدیک به مرگ رسیدند.

حتما بخوانید: مضرات الکل بر بارداری سالم


بیماری لیستریا در اثر باکتری لیستریا مونوسیتوژن‌‌‌‌ها (listeria monocylogenes) ایجاد می‌‌‌‌گردد. بیماری لیسترویا عموما یک بیماری نادر به حساب می‌‌‌‌آید ولی ظاهرا آنقدرها نادر نیست. علائم آن (حالت تهوع، استفراغ، گرفتگی معده، اسهال، تب) ممکن است با علائم گوارشی آنفلوآنزا اشتباه شود. خانم‌‌‌‌های باردار و کودکان در رحمشان در خطر مخصوص آن هستند. لیسترویا در سه ماهه اول بارداری ممکن است باعث سقط جنین شده و در ماه‌‌‌‌های بعد ممکن است باعث بیماری حاد یا تولید نوزاد مرده گردد. تشخیص زود و درمان موثر برای زنده ماندن جنین نقشی بحرانی دارد.
حرارت کمک می‌‌‌‌کند.

                                           گوشت در بارداری
وقتی مساله لیسترویا پیش می‌‌‌‌آید، سرد نگه‌‌‌‌داشتن گوشت کافی نیست. لیستریا مونوسیتوژن برخلاف دیگر باکتری‌‌‌‌های می‌‌‌‌تواند در سرما زنده بماند و گاهی روی غذاهای داخل یخچال هم می‌‌‌‌روید. بهترین راه برای جلوگیری از این لعنتی‌‌‌‌های کوچک با این است که از غذاهای مشکوک مانند گوشت‌‌‌‌های فرآوری شده دوری کرده یا این که اگر نمی‌‌‌‌توانید از آنها بگذرید. آن‌‌‌‌ها را آب‌‌‌‌پز کنید.

حتما بخوانید: خواص ماست در دوران بارداری


مشکلات الکل‌‌‌‌ها


نوکسوپلاسموسیس به وسیله انگل توکسوپلاسما گوندی ایجاد میشود. خانم‌‌‌‌های باردار با خوردن گوشت خام و آلوده یا با دست زدن به زباله‌‌‌‌های پس مانده گربه به این بیماری مبتلا می‌‌‌‌شوند. توکسوپلاسموسیس روی خودتان علائم کم یا متوسطی ایجاد کرده ولی بر روی جنین نتایج شدیدی دارد. معمولا آلودگی در سه ماهه‌‌‌‌های اول و دوم کمتر است ولی اگر پیش بیاید آثار شدیدی ماننده آسیب‌‌‌‌های چشمی یا مغزی به همراه دارد. اغلب کودکان مبتلا بدون علائم متولد می‌‌‌‌شوند ولی بعدها همواره در خطر کور شدن یا ناتوانی‌‌‌‌های ذهن قرار دارند. عفونت در سه ماهه سوم نگرانی ندارد چون بیشتر رشد جنین انجام شده است.

                                              گوشت در دوران بارداری
تشخیص سریع و درمان توکسوپلاسموسیس در دوران بارداری میتواند از شدت آلودگی جنین بکاهد. پزشک شما با انجام یک آزمایش خون ساده میتواند تشخیص دهد که آلوده شده‌‌‌‌اید یا خیر. علائم آن شبیه آنفلوآنزای خفیف است (گره‌‌‌‌های لنفاوی حساس، درد عضلات ...) و چون توکسوپلاسموسیس می-تواند به کودک آسیب بزند، بهتر است که روش زندگی خود را عوض کرده تا با این مشکل تماس پیدا نکنید. به طور مثال آشغال‌‌‌‌های گربه‌‌‌‌ای که نگهداری می‌‌‌‌کنید را خودتان عوض نکنید و بگذارید فرد دیگری این کار را انجام دهد یا اگر مجبور شدید دستکشی یک بار مصرف به دست کرده و بعد هم دست‌‌‌‌هایتان را خوب بشوئید. غذاهایتان را خوب بپزید.میوه‌‌‌‌جات و سبزیجات را خوب بشوئید تا اگر گل و لای آلوده به آنها باشد، برطرف گردد و از مصرف غذاهایی که با ماهی خام درست می‌‌‌‌شوند خودداری کنید تا به این بیماری آلوده نگردید.

حتما بخوانید: فواید اسفناج در دوران بارداری

مسمومیت غذایی 


سه نوع باکتری که معمولا در شرایط عادی با مسمومیت غذایی مرتبط هستند عبارتند از: از سلمونلا (salmonella) کامپیلوباکتر (campylobacter) و اسکتریچیا کولی (escherichiacoli) یا E.coli. 
خوشبختانه وجود این باکتری‌‌‌‌ها و همچنین لیستریا و پارازیت توکسوپلاسما گوندی Toxoplasma gondii را میتوان با فنون صحیح برخورد با غذاها به حداقل رساند. حرارت دادن گوشت یا دیگر غذاهایی که احتمال آلودگی دارند، می‌‌‌‌تواند به کاهش خطر آن‌‌‌‌ها کمک کند ولی در دوران بارداری شما باید برخلاف میل خود از خوردن گوشت‌‌‌‌های فرآوری شده و دیگر گوشت‌‌‌‌های آماده خودداری نموده تا در معرض این لعنتی‌‌‌‌های کوچک کثیف قرار نگیرید.

                                                                                                      گوشت در دوران بارداری

واقعیت اثبات شده


بیماری‌‌‌‌های مرتبط با غذا مانند لیستروسیس بسیار شدید می‌‌‌‌توانند به سقط جنین، زایمان زودرس، عفونت‌‌‌‌های جنینی یا حتی مرگ کودک منجر شوند.

حتما بخوانید: چه غذاهایی برای خانم های باردار ممنوع است؟


برای خرید محصول (تقویت هوش جنین دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: مهارت هنری به کودکان 

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

سوالات بارداری- 50 سوال متداول دوران بارداری

سوالات بارداری- 50 سوال متداول دوران بارداری

سوالات بارداری- 50 سوال متداول دوران بارداری شامل بهداشت فردی در دوران بارداری، ورزش در دوران بارداری، موارد پزشکی در دوران بارداری و تغذیه در دوران بارداری ست. این مقاله مجموعه‌ای کامل از سوالاتی است که مادران باردار در طول مدت بارداری با آنها مواجه می‌شوند. 

ترس ها و نگرانی های دوران بارداری

ترس ها و نگرانی های دوران بارداری

ترس ها و نگرانی های دوران بارداری آیا می توانم به خوبی از عهده آن بر آیم؟ چقدر صدمه به همراه دارد؟ آیا در انجام یک زایمان کامل شکست می خوردم؟ شاید ترس از زایمان بیشترین نگرانی را برای مادران به همراه داشته باشد. شما تا در موقعیت زایمان قرار نگیرید نمی توانید بدانید که چگونه است و نیز همه چیز تحت کنترل شما نیست. (این مسأله در مورد مادرانی که یکبار زایمان را تجربه کرده اند نیز صدق می کند، زیرا هر زایمان خصوصیات ویژه خود را دارد.)

هفته سیزدهم بارداری

هفته سیزدهم بارداری

در هفته سیزدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سیزدهم  بارداری و نکات مهم درباره هفته سیزدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه اول بارداری

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه اول بارداری

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه اول بارداری در قرن نوزدهم بارداری به عنوان شرایطی حساس تلقی می شد که خانم باردار بایستی در یک اتاق روی یک صندلی راحتی حبس باشد. ولی حالا برعکس. می گویند که نه تنها بلند شدن و راه رفتن برای شما و کودکتان ضرری ندارد بلکه برای هر دوی شما مفید است.

تقویت هوش جنین (قسمت اول)

تقویت هوش جنین (قسمت اول)

چگونه هوش جنین را در دوران بارداری افزایش دهیم؟ 22درصد هوش جنین خود را قبل از تولد افزایش دهید.

هفته بیست و چهارم بارداری

هفته بیست و چهارم بارداری

در هفته بیست و چهارم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و چهارم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و چهارم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 6

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید