قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

چگونه برای زایمان برنامه ریزی کنم؟

چگونه برای زایمان برنامه ریزی کنم؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/20 0 نظر 153 بازدید

چگونه برای زایمان برنامه ریزی کنم؟

در طول سه ماهه آخر بارداری بایستی با پزشکتان در مورد زایمان صحبت کنید. او به شما در مورد آنچه که هنگام زایمان اتفاق می افتد آگاهی میدهد. چه نشانه هایی را می شود دید؟ فاصله انقباضات باید چقدر باشد تا با پزشک تماس گرفت؟ آیا می توانید مستقیما به بیمارستان بروید اگر مطب پزشک در آن روز بسته بود؟ اگر کیسه آب پاره شد چه باید کرد؟ (به "آیا این همان نشانه است؟" مراجعه کنید.)

چگونه برای زایمان برنامه ریزی کنم؟

گاهی اوقات در ماه های 7 یا 8 معاینات شما هر دو هفته یکبار انجام می شود. در ماه نهم هم هفته ای یکبار نزد پزشک می روید و هر بار فشار خون، وزن و آزمایش ادرار شما، رشد و ضربان قلب کودک و وضعیت او در رحم کنترل می شود. هر چه که به سمت اواخر بارداری پیش می روید معاینات داخلی به منظور مشاهده تغییرات دهانه رحم بیشتر می شود.

برنامه ریزی برای زایمان

این تغییرات شامل شل، نرم و باز شدن آن می باشند. اگر چه این تغییرات ممکن است هفته های آخر شروع شوند ولی نمی توانند زمان زایمان را پیشگویی کنند. بطور مثال اگر دهانه رحم 1 تا 3 سانتیمتر هم باز شود برای چند هفته قدم زدن امکان پذیر است. یا ممکن است وضعیت دهانه رحم هیچ تغییر در روز معاینه نشان ندهد ولی در همان شب نشانه های زایمان ظاهر شود. این مقیاس ها از یک معاینه تا معاینه بعدی یک مقایسه برای زمان زایمان را بوجود می آورد.

حتما بخوانید: دلایل استراحت مطلق در دوران بارداری

حداکثر وزن در زمانی رخ می دهد؟


در هفته 38 تا 39 شما حداکثر وزن را پیدا می کنید و احتمالاً دیگر اضافه وزن زیادی نخواهید داشت. اگر نیم تا یک کیلو هم در اواخر وزن کم کنید غیرطبیعی نیست. همچنین ممکن است آزمایشان زیر را داشته باشید: 

برنامه ریزی زایمان


 استرپتوکوک گروه B (ثابت و معمول)

در این آزمایش جدید سلولهای نمونه را از مقعد، واژن یا دهانه رحم (و یا هر سه آنها) می گیرند و کشت می دهند و برای تشخیص باکتری استرپتوکوک گروه B غربالگری می شود. این آزمایش  GBS نامیده می شود و نتیجه اش در 30 درصد از همه خانم های سالم مثبت است در حالیکه معمولاً برای آنها بی ضرر است. ولی این باکتری باعث عفونت در نوزادانی که هنگام زایمان در معرض آن قرار می گیرند، می شود و زندگی آنها را به خطر می اندازد و نیز می تواند منجر به کند ذهنی، عیوب بینایی و از دست دادن شنوایی در نوزادان شود.

دانلود رایگان مبانی طراحی فرزند

غربالگری اگر بین هفته های 35 تا 37 انجام شود تا حد زیادی شیوع عفونت را کاهش می دهد. آنهایی که نتیجه آزمایششان مثبت است برای محافظت از کودک در طول زایمان با آنتی بیوتیکها تحت درمان قرار می گیرند. 

بزمامه ریزی زایمان


 سونوگرافی (اختیاری)

اگر پزشک نتواند با دست وضعیت جنین را تشخیص دهد از سونوگرافی استفاده می شود. اگر پزشک بخواهد در مورد سلامتی کودک مطمئن شود سونوگرافی در این مرحله از بارداری انجام می شود تا ببیند آیا کودک به اندازه کافی رشد کرده، به اندازه کافی حرکت و تنفس دارد و به اندازه کافی توسط مایع آمنیوتیک احاطه شده است. همچنین برای کودکانی که بعد از موعد زایمان به دنیا می آیند و مواردی که کودک زیاد حرکت نمی کند و یا هنگامی که مشکل رشد دارد، انجام می شود. 

حتما بخوانید: حالات شایع سه ماه سوم بارداری


 آزمایش استرس (اختیاری). این آزمایش بدین منظور انجام می شود تا مشخص شود آیا ضربان قلب جنین بعد از حرکات او افزایش می یابد یا خیر که اگر افزایش یابد علامت خوبی است و معمولاً این روش برای کودکانی که بعد از موعد زایمان متولد می شوند، بکار می رود.

برنامه ریزی زایمان

 
 آزمایش بدون استرس. این آزمایش نیز برای ارزیابی ضربان قلب جنین بکار می رود ولی این بار در پاسخ به انقباضاتی که توسط تزریق دوز پایین هورمون اکسی توسین بوجود آمده اند، انجام می شود. 

دانلود رایگان: شیوه های تقویت هوش جنین


برنامه ریزی برای زایمان


در طول سه ماهه آخر بارداری بایستی با پزشکتان در مورد زایمان صحبت کنید. او به شما در مورد آنچه که هنگام زایمان اتفاق می افتد آگاهی میدهد. چه نشانه هایی را می شود دید؟ فاصله انقباضات باید چقدر باشد تا با پزشک تماس گرفت؟ آیا می توانید مستقیما به بیمارستان بروید اگر مطب پزشک در آن روز بسته بود؟ اگر کیسه آب پاره شد چه باید کرد؟ (به "آیا این همان نشانه است؟"

زایمان


حالا وقت آن است که روش زایمانتان را نیز انتخاب کنید. 


احتیاط: انتخاب روش زایمان نظر شخصی شما در مورد زایمان است. ولی داشتن یک کودک مانند ساختن یک خانه نیست. برنامه های مورد نظر شما را نمی توان بطور قطعی اجرا کرد. زیرا زایمان فرآیندی آمیخته با ناشناخته هاست. شما نمی توانید مدت و شدت آن، اندازه کودک و وضعیت او و مشکلات احتمالی را کنترل کنید. ولی اگر به پزشک خود اعتماد دارید و او نیز به انتخاب و میل شما توجه می کند و اگر از قبل امکانات بیمارستانی را که قرار است در آن زایمان کنید بررسی کرده باشید، با اطمینان خاطر بیشتری زایمان را تجربه خواهید کرد تا اینکه همه چیز را به دست شانس بسپارید.

حتما بخوانید: خطر دیابت بارداری برای جنین


آیا حقیقت دارد که کودکان اول معمولاً دیرتر به دنیا می آیند؟

همیشه خیر. هر کودک از برنامه خود پیروی می کند. فقط بیش از نیمی از همه کودکان بعد از موعد زایمان، 35 درصد زودتر و فقط 5 درصد سر موقع پیش بینی شده، به دنیا می آیند. اگر مخصوص فرزند اولتان زودتر از موعد به دنیا آمد می توانید برای زایمانهای بعدیتان هم، زایمان قبل از تاریخ تعیین شده را انتظار داشته باشید.

دوران بارداری


آیا حقیقت دارد که می توانید اندازه کودک را پیش بینی کنید؟

بعضی از مادربزرگها با اطمینان می گویند که وزن فرزندانشان را هنگام تولد می دانستند. اگر چه حقیقت دارد که کمبود وزن مادر در دوران بارداری درصد کم وزنی کودک را افزایش می دهد، ولی باز هم پیشگویی موثقی نیست. پزشکان مجرب می توانند بر اساس اندازه گیری قاعده رحم و لمس کودک از روی شکم، اندازه کودک را حدس بزنند. سونوگرافی هم راه دیگری برای پیدا کردن اندازه کودک قبل از تولد است، ولی حتی این روش پیشرفته هم 10 تا 15 درصد اشتباه دارد. 

دانلود رایگان مبانی طراحی فرزند


آیا حقیقت دارد که اگر عرض باسن کم باشد باید به روش سزارین زایمان کنم؟

خیر، بسیاری از خانم های با باسن کم عرض کودکان درشت 4 کیلوگرمی را از راه واژن به دنیا آورده اند، معیار تعیین روش زایمان اندازه و وضعیت کودکتان است تا وضعیت لگن شما. معمولاً قبل از اینکه مشخص شود آیا کودک را می توان از راه واژن خارج کرد یا خیر، مادر مورد معاینه قرار می گیرد.

دوران بارداری
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم اموزشی: درخواست های کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

از هفته ی پنجم  تا دوازدهم بارداری در بدن چه روی می دهد؟

از هفته ی پنجم تا دوازدهم بارداری در بدن چه روی می دهد؟

از هفته ی پنجم  تا دوازدهم بارداری در بدن چه روی می دهد؟ • هفته پنجم: حالا سلول های کروی که به اندازه یک دانه سیب می باشند جنین شده اند. جفت و بند ناف که از طریق آن کودک مواد غذایی و اکسیژن را دریافت می کند مشغول کارند. بسیاری از خانم ها در این زمان نسبت به بارداری خود شک دارند که برای اطمینان می توانند یک آزمایش حاملگی خانگی انجام دهند. با پزشک خود تماس بگیرید تا در اولین ملاقات در مورد معالجاتی که در حال حاضر انجام می دهید با شما صحبت کند تا مطمئن شوید این معالجات در طی دوران بارداری برایتان خطری ندارد. مصرف اسید فولیک را حتی قبل از اولین ملاقات با پزشک شروع کنید. هفته پنجم تا دهم زمان حساسی برای نمو کودک است.

طریقه ی انجام تست های تکمیلی در بارداری

طریقه ی انجام تست های تکمیلی در بارداری

طریقه ی انجام تست های تکمیلی در دوران  بارداری با گرفتن مایع امنیوتیک  و نمونه برداری از جفت آزمایشات تکمیلی غربالگری انجام می شود  

سوخت رسانی برای رشد جنین

سوخت رسانی برای رشد جنین

سوخت رسانی برای رشد جنین «غذا خوردن به اندازه دو نفر»: این اصطلاحی است که ما همه به شوخی برای مقدار غذای یک خانم باردار استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم ولی مطمئنا گفته دقیقی نیست. اگر به بارداری به عنوان زمانی نگاه می‌‌‌‌‌‌‌‌کنید که هر چیزی که میل‌‌‌‌‌‌‌‌تان کشید را به هر مقدار که می‌‌‌‌‌‌‌‌خواهید، بخورید به این مطلب با دقت گوش دهید: هدف شما نباید این باشد که دو برابر معمول غذا بخورید. 

حافظه تمام عیار

حافظه تمام عیار

حافظه تمام عیار باورهای غلط بسیاری در مورد حافظه و ضعیف شدن آن وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از: وقتی سن افراد بالاتر می‌رود و پیر می‌شوند، بیشتر احساس می‌کنند که حافظه آن‌ها ضعیف می‌شود. اما همان طور که توضیح خواهم داد، این یک باور کاملاً غلط است.

عوارض مسمومیت حاملگی را بشناسیم

عوارض مسمومیت حاملگی را بشناسیم

عوارض مسمومیت حاملگی را بشناسیم وضعیت بالقوه خطرناکی که در 7٪ بارداریها بوجود می آید. و در آن فشار خون بالا می رود و به آن مسمومیت حاملگی می گویند و در 7 درصد از خانم های باردار و معمولاً بعد از هفته 35 اتفاق می افتد. (اگر چه ممکن است زودتر رخ دهد.) مادرانی که برای بار اول باردار شده اند بیشتر در معرض این خطر هستند. آنچه که در این حالت اتفاق می افتد این است که جریان طبیعی خون به رحم و بعد به جفت محدود می شود.

مسائل پس از زایمان

مسائل پس از زایمان

مسایل پس از زایمان پس از زایما چه طبیعیو چه سزارین مسایلی چون خون ریزی برای مادر پیش می آید که عادی است ولی باید با مشورت پزشک سلامت هر دو مورد معاینه قرار گیرد

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 4

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید