کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

طریقه ی انجام تست های تکمیلی در بارداری

طریقه ی انجام تست های تکمیلی در بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/30 0 نظر 703 بازدید

طریقه ی انجام تست های تکمیلی در دوران  بارداری

با گرفتن مایع امنیوتیک  و نمونه برداری از جفت آزمایشات تکمیلی غربالگری انجام می شود

 

طریقه ی انجام تست های تکمیلی در بارداری

دو طریقه ی اصلی این آزمایشات مهم را مطالعه کنید

مرحله‌‌‌ی بیرون کشیدن مایع آمنیوتیک. 


آن‌‌‌قدر که انتظار داشته‌‌‌اند بد و سخت نبوده است. پس از انجام این نمونه‌‌‌گیری، معمولا پزشک توصیه می‌‌‌کند که تا چند روز استراحت کنید و ار انجام فعالیت‌‌‌های شدید یا نزدیکی با همسرتان بپرهیزید.

                                                     تست

 
دلایل انجام نمونه‌‌‌گیری از مایع آمنیوتیک 


پزشک ممکن است انجام نمونه‌‌‌گیری از مایع آمنیوتیک را برای شرایط و موقعیت‌‌‌های زیر توصیه کند: 


    در زمان بارداری 37 سال یا بیشتر دارید؛
    در غربالگری سرم مادری آلفا فیتو پروتئین(AFP) میزان بالایی از AFPدر خون‌‌‌تان مشاهده شده است؛  
    در غربالگری سندرم دان، نتیجه‌‌‌ای غیر عادی به دست آمده است؛ 
    جواب سونوگرافی غیرعادی بوده است، مثلا رشد ضعیف جنین یا ناهمجاری‌‌‌های ظاهری مشکوک مشاهده شده است؛ 
    نوزاد قبلی یا بارداری قبلی با ناهنجاری‌‌‌های کروموزومی همراه بوده است؛ 
    در معرض خطر تولد نوزادی با بیماری ژنتیکی خاص قرار دارید؛

حتما بخوانید: نرمش بدون افراط در بارداری

 
پزشک ممکن است برای دلال دیگر هم انجام این آزمایش را توصیه کند: 


    زایمان پیش از موعود: وجود نوعی عفونت در داخل مایع آمنیوتیک ممکن است علت زایمان پیش از موعود باشد. به‌‌‌منظور بررسی وجود چنین عفونتی پس از نمونه‌‌‌گیری، مایع آمنیوتیک را برای بررسی و آزمایشگاه می‌‌‌فرستند. 
اگر وجود عفونت اثبات شود، پزشک ممکن است فورا بخواهد که نوزاد را به‌‌‌دنیا بیاورد تا میزان صدمه‌‌‌ی وارده به شما و نوزادتان به حداقل برسد. •    حساس شدن ارهاش: گاهی اوقات بیمارانی که حساسیت ارهاش دارند و مشکوک به بروز مشکل حساسیت ارهاشی هستند، باید آزمایشی معروف به دلتا OD-450 بدهند که در آن کمی از مایع آمنیوتیک کیسه‌‌‌ی آب برای کشف شواهدی از وجود احتمالی سلول‌‌‌های قرمز خونی ناقص جنین مورد آزمایش قرار می‌‌‌گیرد.

                                                           زن باردار

    بررسی تکامل ریه: گاهی برخی آزمایشات خاص روی مایع آمنیوتیک انجام می‌‌‌شود تا میزان تکامل ریه‌‌‌های نوزاد را برای تولد تعیین کند. 


خطرات و عوارض جانبی نمونه‌‌‌برداری از مایع آمنیوتیک 


انجام نمونه‌‌‌برداری از مایع آمنیوتیک خطر سقط جنین را به همراه دارد. اگر نتیجه‌‌‌ی تست غربالگری خطر بالا را نشان دهد، مجبورید تصمیم بگیرید که آیا تست تشخیصی نمونه‌‌‌برداری از مایع آمنیوتیک را انجام دهید یا خیر، حتی اگر احتمال مبتلا نبودن نوزادتان به بیماری مورد نظر، بالای 99 درصد باشد. برخی مشکلات و عوارضی که پس از انجام نمونه‌‌‌گیری از مایع آمنیوتیک کیسه‌‌‌ی آب ممکن است در برخی بیماران بروز کند، به شرح زیر است: 


    دل‌‌‌درد: بعضی خانم‌‌‌ها تا چند ساعتی دل‌‌‌درد و دل‌‌‌پیچه دارند. بهترین درمان این مشکل استراحت است؛ 
    لک‌‌‌بینی: تا یکی دو روز پس از انجام این آزمایش، خون‌‌‌ریزی بسیار کمی از واژن مشاهده خواهد شد؛ 
    نشت مایع آمنیوتیک: در 1 تا 2 درصد بیماران، حدود 1 تا 2 قاشق چای‌‌‌خوری از مایع آمنیوتیک کیسه‌‌‌ی آب از واژن به بیرون نشت می‌‌‌کند. در بسیاری از موارد سوراخ کیسه‌‌‌ی آب ظرف 48 ساعت خودبه‌‌‌خود بسته می‌‌‌شود و جوش می‌‌‌خورد و بارداری مجددا روند طبیعی خود را طی می‌‌‌کند. درصورتی که با چکیدن زیاد یا مداوم مواجه بودید، حتما با پزشک خود تماس بگیرید؛ 
    جراحت جنین: البته واردآوردن صدمه به جنین بسیار نادر است، زیرا تمام مراحل نمونه‌‌‌برداری با سنوگرافی زیر نظر گرفته می‌‌‌شود و از نزدیک بررسی می‌‌‌شود تا مشکلی پیش نیاید؛ 
    سقط جنین: اگرچه بیرون کشیدن مایع آمنیوتیک از کیسه‌‌‌ی آب، عمل کاملا بی‌‌‌خطری است، اما حدود نیم درصد خطر سقط را به همراه دارد. 
نمونه‌‌‌گیری از مایع آمنیوتیک که در اواخر بارداری حدودا هفته‌‌‌ی 20 انجام می‌‌‌شود دیگر خطر سقط کمتری نسبت به نمونه‌‌‌گیری‌‌‌های اوایل بارداری دارد و فقط نمونه‌‌‌گیری از هفته‌‌‌ی 20 به بعد، ممکن است اندکی خطر عفونت یا پارگی کیسه‌‌‌ی آب یا شروع درد زودرس زایمان را به همراه داشته باشد. 

حتما بخوانید: مشکلات بالقوه ی سه ماه دوم بارداری


نمونه‌‌‌برداری از پرزهای کوریونی 


پرزهای کوریونی بافت‌‌‌های بسیار ریز جوانه‌‌‌مانند‌‌‌ی‌‌‌اند که جفت را تشکیل می‌‌‌دهند. 


از آنجایی که پرزهتی کوریونی از توسعه‌‌‌ی سلول‌‌‌های تخم بارورشده به وجود آمده‌‌‌اند، همان کروموزوم‌‌‌ها و ساختار ژنتیکی سلول‌‌‌های تشکیل‌‌‌دهنده‌‌‌ی جنین را دارند. پزشک با بررسی نمونه‌‌‌ی پرزهای کوریونی می‌‌‌تواند تشخیص دهد که آیا شکل و تعداد کروموزوم‌‌‌های جنین طبیعی ایت یا خیر. همچنین وجود برخی بیماری‌‌‌های خاص دیگر را بررسی کرده و از این طریق می‌‌‌توان به قطع جنسیت جنین را تعیین کرد. 
پزشک شما با بیرون‌‌‌کشیدن مقداری از بافت جفت_(که حاوی پرزهای کوریونی است) با سوزن توخالی بلندی که به داخل شکم وارد می‌‌‌شود(CVSشکمی) یا از طریق سوند نازک نرم و انعطاف-پذیری که از میان لگن وارد رحم می‌‌‌شود(CVS دهانه‌‌‌ی رحمی، به شکل 2ـ 8 نگاه کنید)، نمونه-برداری را انجام می‌‌‌دهد و البته روش نمونه‌‌‌برداری به محل قرارگیری جفت در رحم و شکل و وضعیت کلی قرارگیری‌‌‌ رحم هم بستگی دارد. پزشک به‌‌‌هنگام انجام نمونه‌‌‌گیری، مراحل این عمل را به‌‌‌دقت با سونوگرافی زیر نظر دارد. سپس بافت نمونه‌‌‌برداری‌‌‌شده زیر میکروسکوپ بررسی و سلول‌‌‌ها برای کشت و تکثیر به آزمایشگاه فرستاده می‌‌‌شود. 

                                           جنین
 در آزمایش نمونه‌‌‌برداری از رحم، پزشک سوند نازک و انعطاف‌‌‌پذیری را از لگن وارد رحم می‌‌‌کند تا مقدار اندکی از بافت جفت را بیرون بکشد، در تمام این مدت، نمونه‌‌‌برداری با سونوگرافی مشاهده و بررسی می‌‌‌شود. 
آزمایش cvs هم مثل نمونه‌‌‌گیری از مایع آمنیوتیک کمی خطر سقط را به همراه دارد که چیزی حدود نیم تا 1 درصد است و هیچ‌‌‌کسدام خطرناک‌‌‌تر از دیگری نیست. کسی که این آزمایشات را انجام می‌‌‌دهد باید تجربه‌‌‌ی بالایی داشته باشد، تا در حین انجام مراحل نمونه‌‌‌برداری خطر سقط به حداقل پیدا کند. 
نتیجه‌‌‌ی  cvs ظرف 7 تا 10 روز آماده می‌‌‌شود. مزیت اصلی آزمایش cvs نسبت به نمونه‌‌‌برداری از مایع آمنیوتیک این است که می‌‌‌تواند اطلاعات بیشتری را در اوایل بارداری در اختیار شما و پزشک قرار دهد. این ویژگی ممکن است برای خانم‌‌‌هایی مهم باشد که مشکلات و ناهنجاری‌‌‌های جدی دارند و می‌‌‌خواهند جنین را کورتاژ کنند. 
آزمایش نمونه‌‌‌گیری از مایع آمنیوتیک جنین نمی‌‌‌تواند میزان سرم مادری آلفا فیتو پروتئین(که در بحث آزمایش‌‌‌های غربالگری به توضیح آن پرداختیم) را اندازه‌‌‌گیری کند. گرچه پزشک می‌‌‌تواند این اندازه‌‌‌ها را از آزمایش خون مادر در هفته‌‌‌های 15 تا 18 بارداری به دست آورد. 
اگر تحت یکی از دو آزمایش نمونه‌‌‌برداری از پرزهای کوریونی یا منابع آمنیوتیک قرار بگیرید و ارهاش خون‌‌‌تان منفی باشد، باید تزریقی معروف به روگام(Anti-D) انجام دهید تا مانع از بروز بیماری‌‌‌های ارهاشی شود. 

حتما بخوانید: مشکلات رشد جنین


دیگر مراحل و آزمایش‌‌‌های دوره‌‌‌ی بارداری 


بیشتر آزمایش‌‌‌هایی که در این فصل از آن‌‌‌ها یاد می‌‌‌کنیم به‌‌‌ندرت انجام می‌‌‌گیرند، ضرورتا زمانی که بیماری یا مشکل خاصی برای شما به وجود بیاید. این آزمایش‌‌‌ها معمولا در مراکز پزشکی تخصصی جنین انجام می‌‌‌گیرد. ممکن است کمی ترسناک به‌‌‌نظر برسند اما فقط به‌‌‌منظور آشنایی با وجود چنین آزمایشات تخصصی و پیشرفته‌‌‌ای در صورت بروز مشکل و بیماری خاصی، به توضیح آن‌‌‌ها پرداخته‌‌‌ایم. 

                                                       ناهنجاری جنینی


اکوگاردیوگرام جنینی 


اکوگاردیوگرام یا اکوی قلب جنین(Echocardiogram) نوعی سونوگرافی خاص از قلب جنین است. متخصص زنان و زایمان یا متخصص قلب کودکان یا رادیولوژیست معمولا این قلب‌‌‌نگاری را انجام می‌‌‌دهد. ممکن است در صورت داشتن دیابت یا سابقه‌‌‌ی پزشکی مربوط به دیابت یا سابقه‌‌‌ی فامیلی مشکلات و بیماری‌‌‌های قلبی مادرزادی نیاز به انجام اکوکاردیوگرام قلب جنین پیدا کنید یا اگر در سونوگرافی نشانه‌‌‌هایی از ناهنجاری و نقص قلبی مشاهده شود، انجام اکوی قلب جنین ضروری است. پزشک ممکن است در صورت مشاهده‌‌‌ی نقص ساختاری قلب در سونوگرافی انجام اکوی قلب جنین را توصیه کند، زیرا بیشتر ناهنجاری‌‌‌ها و مشکلات قلبی مربوط به نواقص مادرزادی است. 

برای خرید محصول (طراحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: بهره هوشی بالا درکودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا پایان 6 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز دنیا پرورش دهند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

خواص کرفس در دوران بارداری

خواص کرفس در دوران بارداری

خواص کرفس در دوران بارداری فیس ترد و خوشمزه بوده و چیزی بیش از یک غذای سرپایی است. کرفس در دوران بارداری موجب زیبایی پوست می‌‌شود همچنین سرشار از سیلیس بوده که ماده معدنی مهم برای تقویت و محکمی پوست است. پوست شما با آن کشش ها و انبساط‌‌های خود در این سه ماهه پایانی به تقویت شدن نیازمند است. در حقیقت سیلیس باعث می‌‌شود که پوست با وجود کشیده شدن، آب خود را حفظ کرده و سالم بماند.

حرکت جنین  از لذت تا ترس

حرکت جنین از لذت تا ترس

حرکت جنین از لذت تا ترس شاید یک از لذت بخش ترین اتفاقات دوران بارداری حرکات جنین باشد. لذتی که گاهی همراه با هیجان و حتی ترس به سراغ مادران باردار می‌آید.

لیستریوز در خانم های باردار

لیستریوز در خانم های باردار

لیستریوز در خانم های باردار این بیماری نوعی عفونت شایع می باشد که با رعایت رژیم غذایی مناسب باید پیش گیری نمود

تهوع و خستگی در سه ماهه ی اول بارداری

تهوع و خستگی در سه ماهه ی اول بارداری

تهوع و خستگی در سه ما هه ی اول بارداری در طی سه ماه اول بارداری خستگی و کوفتگی مفرط همراه با تهوع و کاهش وزن امری طبیعی است.

خواص ماهی تون در بارداری

خواص ماهی تون در بارداری

خواص ماهی تون در بارداری  مطالعات نشان داده است خوردن مقدار زیادی ماهی (هفته‌ای 3 تا 4 وعده در دوران بارداری و شیردهی فواید بهداشتی زیادی دارد. ماهی تون راحت‌ترین ماهی برای وارد کردن به سبک زندگی پر کار است. یک کنسرو تون را در ظرف نهار خود گذاشته و روی سالاد خود ریخته تا مقدار زیادی پروتئین (42 گرم پروت با کیفیت بالا با کالری کمتر از 200)، چربی‌های خوب و دیگر مواد مغذی را به شما بدهد یا این که گوشت ماهی تون را به عنوان یک غذای بسیار خوب برای شام خود انتخاب کنید.

هفته سی و دوم بارداری

هفته سی و دوم بارداری

در هفته سی دوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی دوم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی دوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 14

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید