قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

چگونه با خستگی دوران بارداری کنار بیایید!

چگونه با خستگی دوران بارداری کنار بیایید!
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/08/21 0 نظر 189 بازدید

چگونه با خستگی دوران بارداری کنار بیایید!

خستگی: عبارت "خواب سنگین" معنی جدیدی به خود می گیرد. این خستگی غیرقابل تصور راهی است که بدن شما برای نشان دادن وضعیت جدیدش در نظر گرفته. در حقیقت بدن شدید مشغول کار است. همه دستگاههای بدن تحت فشارند تا سلول های جدید در حال تقسیم را در خود جای دهند. خود این سلول ها برای رشد اندام های جنین و جفت به مقدار زیادی انرژی نیاز دارند. علاوه بر آن هورمونهای استروژن و پروژسترون که از تخمدان ترشح می شوند از همان هفته های اول افزایش می یابند تا به حفظ بارداری کمک کنند. پروژسترون اثر خواب آوری دارد، در حالیکه استروژن خواب عمیق را بهم می زند و باعث بی قراری در خواب و زیاد غلطیتدن می شود.

چگونه با خستگی دوران بارداری کنار بیایید!


خستگی: عبارت "خواب سنگین" معنی جدیدی به خود می گیرد. این خستگی غیرقابل تصور راهی است که بدن شما برای نشان دادن وضعیت جدیدش در نظر گرفته. در حقیقت بدن شدید مشغول کار است. همه دستگاههای بدن تحت فشارند تا سلول های جدید در حال تقسیم را در خود جای دهند. خود این سلول ها برای رشد اندام های جنین و جفت به مقدار زیادی انرژی نیاز دارند. علاوه بر آن هورمونهای استروژن و پروژسترون که از تخمدان ترشح می شوند از همان هفته های اول افزایش می یابند تا به حفظ بارداری کمک کنند. پروژسترون اثر خواب آوری دارد، در حالیکه استروژن خواب عمیق را بهم می زند و باعث بی قراری در خواب و زیاد غلطیتدن می شود.

خستگی دوران بارداری


این آشفتگی اولیه حدود ماه چهارم هنگامی که اندام های جنین شکل گرفته و میزان هورمونها ثابت می شوند، کاهش می یابد و بیشتر خانم های باردار احساس تجدید قوا می کنند. ضمنا "استراحت را بر بقیه کارهایتان مقدم بدانید." خوابهای کوتاه (کمتر از 90 دقیقه) برای افزایش انرژی بدون برهم زدن خواب شب مؤثرتر است. حتی اگر در یک اتاق تاریک پاهایتان را بالا بگذارید به شما انرژی می دهد. در مصرف قند و کافئین احتیاط کنید زیرا به شما انرژی کوتاه مدت می دهد و باعث می شود حال شما حتی بدتر هم بشود اگر کودکان دیگری دارید همراه آنها با نوارهای ویدئویی و کتاب خود را سرگرم کنید و از کسی بخواهید آنها را بیرون ببرد تا شما ساعتی استراحت کنید.

حتما بخوانید: تاثیر وضو بر بارداری سالم


بالاخره هنگامی که وقت خواب فرا می رسد آماده خواب خواهید بود. در واقع هر شب چند ساعت بیشتر از معمول به خواب نیاز دارید. اما اگر بی قراری و حالت تهوع مانع خوابتان شد سعی کنید

توصیه های زیر را قبل از رفتن به رختخواب انجام دهید تا در شما حالت خواب ایجاد کند.


    در طول روز چند تمرین ورزشی انجام دهید (حتی به مدت 20 دقیقه پیاده روی تند).
     از خوردن قهوه اجتناب کنید و به جای آن شیرگرم بنوشید (اگر می توانید آن را تحمل کنید). 
    دوش گرم بگیرید. 
    اتاق خوابتان را تا آنجایی که ممکن است تاریک و ساکت نگهدارید. (نه تلویزیون و نه رادیو)

حتما بخوانید: تاثیر همنشین بر سلامت روحی جنین در دوران بارداری


همچنین خستگی می تواند یکی از علائم هشدار دهنده کم خونی باشد که معمولا به دلیل کمبود آهن است. کم خونی دوران بارداری حالتی شایع بین همه خانم هاست زیرا ذخیره خون بیشتر مصرف می شود و آنهایی که بیماری حاملگی شدید دارند یا فاصله زایمانشان کم است مخصوصاً بیشتر مستعد کم خونی هستند. با آزمایش خون می توان کم خونی ناشی از کمبود آهن را تشخیص داد و معمولا با قرصهای آهن براحتی قابل درمان است.

خستگی دوران بارداری


 تکرر ادرار در بارداری

در اوایل بارداری حجم مثانه کوچکتر و فضای ذخیره ادرار کمتر می شود. همچنین کلیه ها برای دفع مواد سمی خون بیشتر و سریعتر از معمول کار می کنند. آنچه که شما شب و روز احساس می کنید تقریبا ضرورت استفاده مداوم از دستشویی است. حتی اگر در خواب عمیقی فرو رفته باشید خوابهایی می بینید که شما را از خواب بیدار می کنند و متوجه می شوید وقت رفتن به دستشویی است. این حالت معمولا در اواخر ماه سوم، هنگامی که رحم در شکم بالا می رود و از مثانه فاصله می گیرد، بهبود پیدا می کند. بهرحال ممکن است به علت افزایش آب بدن دچار تکرر ادرار شوید که این حالت مربوط به دوران بارداری است.

حتما بخوانید: خواص خرما در دوران بارداری


در طول این مدت آب دفع شده جزئی از آب بدن است. سعی نکنید مایعات کمتری بنوشید. در واقع ممکن است احساس تشنگی بیشتری بکنید. که این هشدار اولیه کمبود آب بدن است که از این طریق جسمتان به شما می گوید برای انجام همه فرایندهای شگفت آوری که در بدن شما رخ می دهد به مقدار فراوانی آب نیاز دارد. نباید سعی کنید ادرارتان را نگهدارید زیرا اینکار باعث عفونت مجاری ادرار و ورم مثانه می شود. در صورت مواجه شدن با هریک از این علائم که نشانه عفونت مجاری ادرار است پزشک خود را مطلع کنید: اگر احساس دفع ادرار داشتید ولی مقدار کمی دفع شد، احساس سوزش و درد هنگام دفع، مشاهده خون در ادرار و تب. 


 افزایش ترشحات واژن در دوران بارداری

در دوران بارداری ترشحات واژن بیشتر، زردرنگ و کمی بودار است و شبیه به مخاط آن می باشد. مقدار ترشح آن از قبل از زمان تخمک گذاری بیشتر است و از دهانه رحم تولید می شود. احتمالا این ترشحات یک مکانیسم دفاعی بر علیه عفونت است. سعی کنید تا آنجا که ممکن است اطراف واژن را تمیز و خشک نگهدارید. لباس زیر سبک و نخی بپوشید (ولی از هیچ وسیله دیگری برای جذب رطوبت استفاده نکنید)

خستگی دوران بارداری


لباس زیرتان را هر چند بار در روز که لازم است عوض کنید (اگر 100 درصد نخی باشد راحتتر است و بهتر رطوبت را جذب می کند). از دوش واژینال استفاده نکنید. اگر رنگ ترشح بطور قابل توجهی تغییر کرد و یا بصورت لکه صورتی، قرمز، قهوه ای یا خونریزی در آمد و یا اگر هنگام دفع ادرار احساس درد داشتید فورا به پزشک خود اطلاع دهید. اینها همه علائم عفونت واژن است. همچنین اگر ترشح به صورت آبکی درآمد با پزشکتان تماس بگیرید زیرا این علامت هشدار دهنده وجود نقصی در رحم است و نشان می دهد که دهانه رحم زودتر از موعد شروع به باز شدن کرده است و این بارداری را تهدید می کند. 

حتما گوش کنید: کودک آداب نمی داند


 سرگیجه

 با تغییراتی که طی دوران بارداری در فشار خون رخ می دهد هنگامی که سریع می ایستید باعث سرگیجه می شود. اگر این احساس را داشتید به آرامی بنشینید، نفس عمیقی بکشید و هیچ حرکتی نکنید. یا دراز بکشید و پاهایتان را کمی بالاتر از سطح بدن بگذارید. غش واقعی نسبتا غیر طبیعی است.

تهوع بارداری


 سردرد

 تغییرات هورمونی، گرسنگی یا احساس گرما می تواند علت این نوع سردردها پاشد. قبل از مصرف دارو در هوای آزاد نفس بکشید، شقیقه هایتان را ماساژ دهید و استراحت کنید برای مواقع ضروری استامینوفن داروی بی ضرری است. آسپرین را فقط با تجویز پزشک مصرف کنید زیرا خون را رقیق می کند و ممکن است برای مادر و کودک عوارض داشته باشد. ایبوپروفن  توصیه نمی شود زیرا این دارو هم باعث رقیق شدن خون و هم باعث ناراحتی قلبی کودک می شود. بهترین راه این است که اول با پزشک خود مشورت کنید. سردردهایی که تورم صورت و دستها را به همراه دارد همیشه علامت فشار خون بالا است.


3/4 خانم هایی که مبتلا به میگرن هستند در دوران بارداری، مخصوصاً بعد از ماه سوم از سردردهای میگرنی خود شکایتی ندارند. به نظر می رسد که هورمون استروژن اثر حفاظتی داشته و پرهیز از مواد کافئین دار و انجام روشهای دیگر برای بهبود حال عمومی به آنها کمک می کند.

حتما بخوانید: نامگذاری ماه های جنین


احتقان بینی

 تغییرات هورمونی باعث گرفتگی بینی به مدت طولانی می شود، این حالت با افزایش ذخیره خون ترکیب شده و گاهی اوقات به خونریزی از بینی منجر می شود. اگر چه معمولا در زمستان این حالت اتفاق نمی افتد ولی سرتاسر دوران بارداری ادامه می یابد. سعی کنید بدون دارو آن را درمان کنید. مثلاً از دستگاه بخور برای مرطوب کردن هوا استفاده کنید و با دست به آرامی حفره های بینی را چرب کنید. (از مصرف اسپری های بینی و داروهای ضد حساسیت (آنتی هیستامینها) خودداری کنید.

دوران بارداری


 نفخ و گاز معده

معده و روده شما بیش از حد معمول کار می کنند و هورمونهای حفظ بارداری مخصوص پروژسترون نیز کار عادی دستگاههای دیگر بدن را کند می کنند. نتایج نامطلوب و اجتناب ناپذیر آن شامل: درد و احساس سنگینی در ناحیه شکم، نفخ، آروغ زدن، سوء هاضمه، سوزش معده و یبوست می شوند که در اثر عدم فعالیت روده ها بوجود می آیند. 


شما نمی توانید از این تغییرات اجتناب کنید ولی می توانید با پرهیز از خوردن مواد غذایی نفاخ شدت آن را کاهش دهید. این غذاها عبارتند از: کلم، بعضی از حبوبات، موادغذایی پرچربی (گوشت بره، گوشت خوک، سوسیس) غذاهای چرب (سرخ کردنیها، چیپس، پیراشکی) و نوشابه های گازدار. غلات را با پوست مصرف کنید زیرا غلات پوست گرفته نرمتر هستند و هضم آنها بیشتر طول می کشد. (و از ارزش غذایی کمتری برخوردارند.)

حتما بخوانید: خواص گوشت بر باروری

قبل از هر وعده غذا نصف فنجان ماست به عنوان پیش غذا میل نمائید. باکتریهای مفید ماست هضم را آسان می کنند و سوزش معده و سوء هاضمه را کاهش یا کاملاً برطرف می سازند. راه دیگر جلوگیری از تولید گاز در بدن پیاده روی تند به مدت 20 دقیقه در روز است که هضم را آسان کرده و در نتیجه نفخ کاهش می یابد.

دوران بارداری


چطور می توان از سوء هاضمه خلاصی یافت؟

استفاده از مواد کلسیم دار بی ضرر است و نیز بیشتر آنتی اسیدها که حاوی آلومینیم و منیزیم هستند بنظر می رسد هیچ آسیبی به جنین وارد نمی کنند. برچسب های داروهایتان را کنترل کنید تا مطمئن شوید حاوی آسپرین نیست. 
توجه: آنتی اسیدها را همراه ویتامینهای دوران بارداری مصرف نکنید زیرا جذب آنها را کاهش می دهد.

برای خرید محصول (طراحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: سوال کودکان درباره مرگ

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته چهاردهم بارداری

هفته چهاردهم بارداری

در هفته چهاردهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته چهاردهم  بارداری و نکات مهم درباره هفته چهاردهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

چگونه کودکان را به  کتاب  خواندن  علاقه‌مند کنیم؟

چگونه کودکان را به کتاب خواندن علاقه‌مند کنیم؟

چگونه کودکان را به کتاب خواندن علاقه‌مند کنیم؟ تحقیقات نشان داده‌است بیشتر کسانی که به کتاب و کتاب‌خوانی علاقه دارند والدینی داشته‌اند که زمان خواندن داستان لحظات شیرینی برای آن‌ها ساخته‌اند.

تقویت هوش جنین (قسمت اول)

تقویت هوش جنین (قسمت اول)

چگونه هوش جنین را در دوران بارداری افزایش دهیم؟ 22درصد هوش جنین خود را قبل از تولد افزایش دهید.

تاثیر تلاوت قرآن در دوران بارداری

تاثیر تلاوت قرآن در دوران بارداری

تاثیر تلاوت قرآن در دوران بارداری تلاوت قرآن باید برنامه ثابت و مداوم دوران بارداری باشد:
پیامبر اکرم می‌فرمایند:
" نوروا بیوتکم بتلاوه القرآن... فان البیت اذا کثر فیه تلاوه القرآن کثر خیره و استع اهله و اضا لاهل السمائ کما تضی‌ئ السما لاهل الدنیا"
خانه‌های خود را به تلاوت قرآن روشن کنید... هرگاه در خانه‌ای قرآن زیاد تلاوت شود، خیر و برکت آن خانه زیاد میشود و اهل آن به وسعت می‌رسند و آن خانه برای اهل آسمان درخشندگی پیدا میکند؛ چنانکه ستارگان آسمان برای اه...

غربالگری اختلالات ژنتیکی در دوران بارداری

غربالگری اختلالات ژنتیکی در دوران بارداری

غربالگری اختلالات ژنتیکی در دوران بارداری غربالگری اختلالات ژنتیکی (اختیاری). بسته به نژاد، قوم یا سابقه بیماریهای خانوادگی تان، پزشک به منظور تشخیص مشکلات ژنتیکی که اغلب در گروههای خاص شایع است برای شما و همسرتان آزمایش خون توصیه می کند. مثلاً بیماری تی ساکس  که باعث تخریب دستگاه عصبی و در نتیجه مرگ نوزاد می شود اغلب در نژادهای اروپای میانه رخ می دهد. سیاهپوستها بیشتر در خطر ابتلا به کم خونی سلول های داسی شکل هستند. در این نوع کم خونی سلول های قرمز خون تغییر شکل می یابند که عواقب خطرناکی را به دنبال دارد. 

کارآفرینی کودکان ، یک داستان واقعی

کارآفرینی کودکان ، یک داستان واقعی

کارآفرینی کودکان ، یک داستان واقعی اگر می‌خواهید فرزندتان در زندگی واقعی خیلی سریع ثروتمند شود، به عنوان یک پدر و مادر لازم است مهارت‌های پایه‌ی بدهی و مدیریت بر آن را به او یاد دهید. این آموزش با گزارش مالی آغاز می‌شود. اگر به کودک چیزی درباره‌ی بدهی یاد ندهید و یا آموزش شما کم باشد، احتمال دارد بیشتر زندگی خود را در تنگنای مالی بگذراند. او باید همه‌ی تلاشش را برای سخت کار کردن به کار گیرد، با سختی پس‌انداز کرده و از زیر بار بدهی بیرون بیاید.  

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 11

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید