کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

رفع خستگی در دوران بارداری

رفع خستگی در دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/08/21 0 نظر 300 بازدید

رفع خستگی در دوران بارداری عبارت "خواب سنگین" معنی جدیدی به خود می‌گیرد. این خستگی غیرقابل تصور راهی است که بدن شما برای نشان دادن وضعیت جدیدش در نظر گرفته و در حقیقت در این زمان بدن شدیدا مشغول کار است.

رفع خستگی در دوران بارداری

چرا بدن مادر در دوران بارداری بسیار خسته می‌شود؟ این خستگی شدید نشانه چیست؟

عبارت "خواب سنگین" معنی جدیدی به خود می‌گیرد. این خستگی غیرقابل تصور راهی است که بدن شما برای نشان دادن وضعیت جدیدش در نظر گرفته. در حقیقت بدن شدیدا مشغول کار است. همه دستگاه‌های بدن تحت فشارند تا سلول‌های جدید در حال تقسیم را در خود جای دهند. خود این سلول‌ها برای رشد اندام‌های جنین و جفت به مقدار زیادی انرژی نیاز دارند. علاوه بر آن هورمون‌های استروژن و پروژسترون که از تخمدان ترشح می‌شوند از همان هفته‌های اول افزایش می‌یابند تا به حفظ بارداری کمک‌کنند. پروژسترون اثر خواب آوری دارد، در حالی‌که استروژن خواب عمیق را بهم می‌زند و باعث بی‌قراری در خواب و زیاد غلطیتدن می‌شود. 

این آشفتگی اولیه حدود ماه چهارم هنگامی که اندام‌های جنین شکل گرفته و میزان هورمون‌ها ثابت می‌شوند، کاهش می‌یابد و بیشتر خانم‌های باردار احساس تجدید قوا می‌کنند. ضمنا "استراحت را بر بقیه کارهایتان مقدم بدانید." خواب‌های کوتاه (کم‌تر از 90 دقیقه) برای افزایش انرژی بدون برهم زدن خواب شب مؤثرتر است. حتی اگر در یک اتاق تاریک پاهایتان را بالا بگذارید به شما انرژی می‌دهد. در مصرف قند و کافئین احتیاط کنید زیرا به شما انرژی کوتاه مدت می‌دهد و باعث می‌شود حال شما حتی بدتر هم بشود اگر کودکان دیگری دارید همراه آن‌ها با نوارهای ویدئویی و کتاب خود را سرگرم کنید و از کسی بخواهید آن‌ها را بیرون ببرد تا شما ساعتی استراحت کنید.

بالاخره هنگامی که وقت خواب فرا می‌رسد آماده خواب خواهید بود. در واقع هر شب چند ساعت بیشتر از معمول به خواب نیاز دارید. اما اگر بی‌قراری و حالت تهوع مانع خوابتان شد سعی‌کنید توصیه‌های زیر را قبل از رفتن به رختخواب انجام دهید تا در شما حالت خواب ایجاد کند.

1- در طول روز چند تمرین ورزشی انجام دهید (حتی به مدت 20 دقیقه پیاده روی تند).

2- از خوردن قهوه اجتناب کنید و به جای آن شیرگرم بنوشید (اگر می‌توانید آن را تحمل کنید). 

3- دوش گرم بگیرید. 

4- اتاق خواب‌تان را تا آن‌جایی که ممکن است تاریک و ساکت نگهدارید. (نه تلویزیون و نه رادیو)

حتما بخوانید: تاثیر همنشین بر سلامت روحی جنین در دوران بارداری

همچنین خستگی می‌تواند یکی از علائم هشدار‌دهنده کم‌خونی باشد که معمولا به دلیل کمبود آهن است. کم‌خونی دوران بارداری حالتی شایع بین همه خانم‌هاست زیرا ذخیره خون بیشتر مصرف می‌شود و آن‌هایی که بیماری حاملگی شدید دارند یا فاصله زایمان‌شان کم است مخصوصاً بیشتر مستعد کم‌خونی هستند. با آزمایش خون می‌توان کم خونی ناشی از کمبود آهن را تشخیص داد و معمولا با قرص‌های آهن به راحتی قابل درمان است.

عوارض دوران بارداری

1- تکرر ادرار در بارداری

در اوایل بارداری حجم مثانه کوچک‌تر و فضای ذخیره ادرار کم‌تر می‌شود. همچنین کلیه‌ها برای دفع مواد سمی خون بیشتر و سریع‌تر از معمول کار می‌کنند. آنچه که شما شب و روز احساس می‌کنید تقریبا ضرورت استفاده مداوم از دستشویی است. حتی اگر در خواب عمیقی فرو رفته باشید خواب‌هایی می‌بینید که شما را از خواب بیدار می‌کنند و متوجه می‌شوید وقت رفتن به دستشویی است. این حالت معمولا در اواخر ماه سوم، هنگامی که رحم در شکم بالا می‌رود و از مثانه فاصله می‌گیرد، بهبود پیدا می‌کند. به هرحال ممکن است به علت افزایش آب بدن دچار تکرر ادرار شوید که این حالت مربوط به دوران بارداری است.

در طول این مدت آب دفع شده جزئی از آب بدن است. سعی‌نکنید مایعات کم‌تری بنوشید. در واقع ممکن است احساس تشنگی بیشتری بکنید. که این هشدار اولیه کمبود آب بدن است که از این طریق جسمتان به شما می‌گوید برای انجام همه فرایندهای شگفت‌آوری که در بدن شما رخ می‌دهد به مقدار فراوانی آب نیاز دارد. نباید سعی‌کنید ادرارتان را نگهدارید زیرا این‌کار باعث عفونت مجاری ادرار و ورم مثانه می‌شود. در صورت مواجه شدن با هریک از این علائم که نشانه عفونت مجاری ادرار است پزشک خود را مطلع کنید: اگر احساس دفع ادرار داشتید ولی مقدار کمی دفع شد، احساس سوزش و درد هنگام دفع، مشاهده خون در ادرار و تب. 

2- افزایش ترشحات واژن در دوران بارداری

در دوران بارداری ترشحات واژن بیشتر، زرد رنگ و کمی بودار است و شبیه به مخاط آن می‌باشد. مقدار ترشح آن از قبل از زمان تخمک‌گذاری بیشتر است و از دهانه رحم تولید میشود. احتمالا این ترشحات یک مکانیسم دفاعی بر علیه عفونت است. سعی‌کنید تا آنجا که ممکن است اطراف واژن را تمیز و خشک نگه‌دارید. لباس زیر سبک و نخی بپوشید (ولی از هیچ وسیله دیگری برای جذب رطوبت استفاده نکنید)

لباس زیرتان را هر چند بار در روز که لازم است عوض کنید (اگر 100 درصد نخی باشد راحت‌تر است و بهتر رطوبت را جذب می‌کند). از دوش واژینال استفاده نکنید. اگر رنگ ترشح بطور قابل توجهی تغییر کرد و یا بصورت لکه صورتی، قرمز، قهوه‌ای یا خونریزی در آمد و یا اگر هنگام دفع ادرار احساس درد داشتید فورا به پزشک خود اطلاع دهید. این‌ها همه علائم عفونت واژن است. همچنین اگر ترشح به صورت آبکی درآمد با پزشک‌تان تماس بگیرید زیرا این علامت هشدار‌دهنده وجود نقصی در رحم است و نشان می‌دهد که دهانه رحم زودتر از موعد شروع به باز شدن کرده است و این بارداری را تهدید می‌کند. 

3- سرگیجه

با تغییراتی که طی دوران بارداری در فشار‌خون رخ می‌دهد هنگامی که سریع می‌ایستید باعث سرگیجه می‌شود. اگر این احساس را داشتید به آرامی بنشینید، نفس عمیقی بکشید و هیچ حرکتی نکنید. یا دراز بکشید و پاهایتان را کمی بالاتر از سطح بدن بگذارید. غش واقعی نسبتا غیر طبیعی است.

 

رفع خستگی در دوران بارداری

4- سردرد

تغییرات هورمونی، گرسنگی یا احساس گرما می‌تواند علت این نوع سردردها پاشد. قبل از مصرف دارو در هوای آزاد نفس بکشید، شقیقه‌هایتان را ماساژ دهید و استراحت کنید برای مواقع ضروری استامینوفن داروی بی ضرری است. آسپرین را فقط با تجویز پزشک مصرف کنید زیرا خون را رقیق می‌کند و ممکن است برای مادر و کودک عوارض داشته باشد. ایبوپروفن توصیه نمی‌شود زیرا این دارو هم باعث رقیق‌شدن خون و هم باعث ناراحتی قلبی کودک می‌شود. بهترین راه این است که اول با پزشک خود مشورت کنید. سردردهایی که تورم صورت و دست‌ها را به همراه دارد همیشه علامت فشار‌خون بالا است.

3/4 خانم‌هایی که مبتلا به میگرن هستند در دوران بارداری، مخصوصاً بعد از ماه سوم از سردردهای میگرنی خود شکایتی ندارند. به نظر می‌رسد که هورمون استروژن اثر حفاظتی داشته و پرهیز از مواد کافئین دار و انجام روش‌های دیگر برای بهبود حال عمومی به آن‌ها کمک می‌کند.

حتما بخوانید: نام‌گذاری ماه‌های جنین

5- احتقان بینی

تغییرات هورمونی باعث گرفتگی بینی به مدت طولانی می‌شود، این حالت با افزایش ذخیره‌ خون ترکیب‌شده و گاهی اوقات به خونریزی از بینی منجر می‌شود. اگر چه معمولا در زمستان این حالت اتفاق نمی‌افتد ولی سرتاسر دوران بارداری ادامه می‌یابد. سعی‌کنید بدون دارو آن را درمان کنید. مثلاً از دستگاه بخور برای مرطوب کردن هوا استفاده کنید و با دست به آرامی حفره‌های بینی را چرب کنید. (از مصرف اسپری‌های بینی و داروهای ضد حساسیت (آنتی هیستامین‌ها) خودداری کنید.

6- نفخ و گاز معده

معده و روده شما بیش از حد معمول کار می‌کنند و هورمون‌های حفظ بارداری مخصوص پروژسترون نیز کار عادی دستگاه‌های دیگر بدن را کند می‌کنند. نتایج نامطلوب و اجتناب ناپذیر آن شامل: درد و احساس سنگینی در ناحیه شکم، نفخ، آروغ زدن، سوء هاضمه، سوزش معده و یبوست می‌شوند که در اثر عدم فعالیت روده‌ها به وجود می‌آیند. 

شما نمی‌توانید از این تغییرات اجتناب کنید ولی می‌توانید با پرهیز از خوردن مواد‌غذایی نفاخ شدت آن را کاهش دهید. این غذاها عبارتند از: کلم، بعضی از حبوبات، موادغذایی پرچربی (گوشت بره، گوشت خوک، سوسیس) غذاهای چرب (سرخ کردنی‌ها، چیپس، پیراشکی) و نوشابه‌های گازدار. غلات را با پوست مصرف کنید زیرا غلات پوست‌گرفته نرم‌تر هستند و هضم آن‌ها بیشتر طول می‌کشد. (و از ارزش غذایی کم‌تری برخوردارند.)

قبل از هر وعده غذا نصف فنجان ماست به عنوان پیش غذا میل نمائید. باکتری‌های مفید ماست هضم را آسان می‌کنند و سوزش معده و سوء هاضمه را کاهش یا کاملاً برطرف می‌سازند. راه دیگر جلوگیری از تولید گاز در بدن پیاده روی تند به مدت 20 دقیقه در روز است که هضم را آسان کرده و در نتیجه نفخ کاهش می‌یابد.

چطور می‌توان از سوء هاضمه خلاصی یافت؟

استفاده از مواد کلسیم‌دار بی‌ضرر است و نیز بیشتر آنتی اسیدها که حاوی آلومینیم و منیزیم هستند به نظر می‌رسد هیچ آسیبی به جنین وارد نمی‌کنند. برچسب‌های داروهایتان را کنترل کنید تا مطمئن شوید حاوی آسپرین نیست. 

توجه: آنتی اسیدها را همراه ویتامین‌های دوران بارداری مصرف نکنید زیرا جذب آن‌ها را کاهش می‌دهد.

برای خرید محصول (طراحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: سوال کودکان درباره مرگ

 

 

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

چه اقداماتی  باید پس از تصمیم به بارداری انجام داد؟

چه اقداماتی باید پس از تصمیم به بارداری انجام داد؟

چه اقداماتی  باید پس از تصمیم به بارداری انجام داد؟ به مجموعه اقداماتی که یک خانم باید زمان قبل از بارداری انجام دهد تا نه ماه بارداری بدون مشکل و فرزندی سالم داشته باشد برنامه ریزی قبل از بارداری می‌گویند.  

خواص کیوی در دوران بارداری

خواص کیوی در دوران بارداری

خواص کیوی در دوران بارداری بریده‌‌‌های سبز خوشرنگ کیوی ممکن است چیز ساده‌‌‌ای باشند ولی کیوی یکی از سالم‌‌‌ترین غذاهای روی زمین و یکی از خوشمزه‌‌‌ترین غذاهای برطرف‌‌‌کننده مشکلات دوران بارداری است. آیا می‌‌‌دانید کیوی منبع بسیارعالی ویتامین C است؟

هفته اول بارداری

هفته اول بارداری

در هفته اول بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته اول بارداری و نکات مهم درباره نخستین روزهای بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته چهاردهم نوزادی

هفته چهاردهم نوزادی

هفته چهاردهم نوزادی هنگامی که به فرزند خود شیر می‌دهید به او نگاه کنید، سرش را نوازش کنید و با انگشتانش بازی کنید و با او مشغول حرف زدن شوید یا برایش آواز بخوانید. مشاهده خواهید نمود که حتی در صورت پر بودن دهان به شما لبخند می‌زند.

ترس از سقط در دوران بارداری

ترس از سقط در دوران بارداری

ترس از سقط در دوران بارداری محبت بیش از حد مادرها. بسیاری از مادران هنگامی که باردار می شوند نسبت به مادر خود دید دیگری پیدا می کنند. خود را مانند او می بینند و بعد تازه ای از او را کشف می کنند و تجربه مشترک آنها را به مادرشان نزدیکتر می کند. از طرف دیگر مادربزرگهای مشتاق (مادرزن و مادر شوهر) شاید نتوانند نصایح خود را به او تحمیل کنند. ولی در این زمان حتی کسی که قبلا هرگز دخالت نکرده است بارداری شما دری بر روی خاطرات گذشته،

هفته هفتم بارداری

هفته هفتم بارداری

در هفته هفتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته هفتم بارداری و نکات مهم درباره هفته هفتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 11

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید