طراحی فرزند- دکتر روح الهه سلیمانی

قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

در دوران بارداری چقدر ورزش کافی است؟

در دوران بارداری چقدر ورزش کافی است؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/08/30 0 نظر 92 بازدید

در دوران بارداری چقدر ورزش کافی است؟

میانه روی یک کلمه قابل اجرا است. انجام بیش از حد تمرینات ورزشی مسیر خون و اکسیژن را تغییر می دهد و از کودک در حال رشد دور می کند. بیشتر متخصصان پیشنهاد می کنند میزان ضربان قلب را پایین تر از 140 بار در دقیقه نگه دارید. (برای پیدا کردن ضربان قلب نبض خود را در ناحیه گردن یا مچ دست برای 6 ثانیه بشمارید بعد عدد به دست آمده را در 10 ضرب کنید.) به جسمتان توجه کنید، اگر هنگام انجام تمرینات ورزشی از شدت نفس نفس زدن قادر به صحبت کردن نیستید، خیل

در دوران بارداری چقدر ورزش کافی است؟


میانه روی یک کلمه قابل اجرا است. انجام بیش از حد تمرینات ورزشی مسیر خون و اکسیژن را تغییر می دهد و از کودک در حال رشد دور می کند. بیشتر متخصصان پیشنهاد می کنند میزان ضربان قلب را پایین تر از 140 بار در دقیقه نگه دارید. (برای پیدا کردن ضربان قلب نبض خود را در ناحیه گردن یا مچ دست برای 6 ثانیه بشمارید بعد عدد به دست آمده را در 10 ضرب کنید.) به جسمتان توجه کنید،

ورزش در بارداری

اگر هنگام انجام تمرینات ورزشی از شدت نفس نفس زدن قادر به صحبت کردن نیستید، خیلی سخت تحت فشار هستید. هرگز تا مرز خستگی ورزش نکنید. اگر روز بعد احساس خستگی یا درد دارید، آن روز ورزش نکنید. اینکه نگذارید دمای بدنتان زیاد بالا برود از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا مانند یک تب بالا بر روی جنین در حال نمو تأثیر می گذارد. 
اگر موارد زیر را تجربه کردید فورا از ورزش کردن دست بکشید: افزایش سریع ضربان قلب، سرگیجه، ضعف، درد در ناحیه لگن، انقباض ماهیچه، خونریزی، یا کوتاه شدن تنفس، و در این صورت بلافاصله با پزشکتان تماس بگیرید.

حتما بخوانید: تغذیه سه ماه اول بارداری


حتی ورزشکارانی که از شرایط جسمانی خوبی برخوردارند معمولاً نیاز به تعدیل تمرینات خود دارند. در واقع، ورزشهایی که انجام آنها احتیاج به نیروی زیادی دارد، جای بحث دارند حتی اگر به منظور تناسب اندام انجام شوند زیرا آنها خطر دمای بالای بدن را به همراه دارند که به ذخیره اکسیژن کودک مربوط می شود. مثلاً اغلب به دوندگان توصیه می شود که یا مدت و مسافت دویدن را کم کنند و یا کلاً از آن دست بکشند. ورزشهای برخوردی را بایستی کلاً بلافاصله کنار بگذارند و انجام فعالیتهایی مانند اسکی در زمینهای صاف تا هفته بیستم اشکالی ندارد ولی بعد از آن به علت عدم تعادل و احتمال افتادن بسیار خطرناک است. یک ورزشکار با تجربه باید قبل از ادامه ورزشهای سنگین با پزشک خود مشورت کند.


حرکات مفید برای شروع ورزش


 قبل از شروع همیشه بدنتان را گرم کنید. 5 تا 10 دقیقه نرمش های سبک انجام دهید تا ضربان قلب به تدریج افزایش یابد (و همینطور به تدریج به حالت اولیه برگردد.) کشش نیز از آسیب مفاصل و گرفتگی عضلات پا جلوگیری می کند زیرا کمک می کند خون و اکسیژن بهتر در ماهیچه ها جریان یابند. فوائد: کشش عضلات تنش را کاهش می دهد. 

دوران بارداری


 لباس سبک بپوشید. به علت وجود هورمون HCG و سوخت و ساز درونی که در بدن شما اتفاق می افتد معمولا دمای بدن شما از حد معمول بیشتر است. برای اینکه هنگام ورزش کردن راحت باشید و دمای بدنتان بالا نرود لباس گشاد، خنک مخصوصاً نخی بپوشید تا رطوبت بدن را جذب کند. (لباس ورزشی مناسب حاملگی فراموش نشود) اگر می توانید بدون کلاه شنا کنید زیرا کلاه مخصوص شنا حرارت را در خود نگه می دارد. 

دانلود رایگان: ماه اول بارداری و رابطه مادر و جنین در این ماه


 سعی کنید خنک بمانید. اگر هوای بیرون خیلی گرم یا مرطوب است فعالیتهای ورزشی تان را در صبح یا غروب و یا در محل سرپوشیده انجام دهید و از تهویه اتاقی که در آن ورزش می کنید، مطمئن باشید. 
 استراحت کنید. شما برای آماده شدن در مسابقه ماراتون ورزش نمی کنید، بلکه سعی می کنید تا آنجا که می توانید با ورزش سلامتی خود را حفظ کنید تا یک زایمان بی خطر و کودکی سالم داشته باشید. به هر حال حتی دوندگان ماراتون هم می دانند که استراحت بین ورزش چه ارزشی دارد. 


 دوباره در بدنتان مایعات و کالری ذخیره کنید. قبل و بعد از ورزش هم مواد غذایی انرژی زا بخورید و هم مایعات بنوشید. غذاهای سبکی مانند بیسکویت یا میوه بخورید، زیرا هم انرژی زیادی تولید می کنند و هم هضمشان آسان است. نوشیدن آب قبل، بعد و در حین ورزش باعث می شود دچار کمبود آب بدن نشوید و میزان مایع جنینی ثابت بماند. 

ورزش در بارداری


 مراقب باشید. سعی نکنید تمرینات پرخطر و یا هر کاری که بدن شما به آن عادت ندارد انجام دهید. 
 به طور ثابت و متوالی ورزش کنید. ورزش کردن برای شما فایده بیشتری خواهد داشت اگر 3 تا 5 بار در هفته انجام دهید و یا هر روز پیاده روی کنید تا اینکه یک ورزش سنگین را یک یا دوبار در هفته انجام دهید.


 چه کسانی باید در انجام تمرینات ورزشی احتیاط کنند؟


همیشه پزشکتان را از نوع ورزشی که به طور معمول انجام می دهید، مطلع کنید. بسته به تناسب اندام شما قبل از بارداری و مشکلاتی که ممکن است بعدا پیش بیاید ممکن است به شما توصیه شود تغییراتی در آن انجام دهید.

حتما بخوانید: تاثیر کم خونی بر بارداری سالم


 اول از پزشک خود اجازه بگیرید اگرسقط های مکرر داشته اید. 


    فشار خون بالا یا دیابت دارید. 
    اضافه وزن یا کمبود وزن زیاد دارید. 
    قبلا هرگز ورزش نکرده اید.

ورزش در بارداری


 ورزش را کلاً کنار بگذارید اگر...؟


    دچار تحریک زایمان شده اید (مسمومیت حاملگی) 
    در معرض خطر زایمان پیش از موعد هستید یا قبلا زایمان پیش از موعد داشته اید.
    سابقه مشکلی در دهانه رحم دارید. 
    دوقلو یا بیشتر حامله هستید.
    خونریزی واژینال دارید.

حتما بخوانید: آداب غذا خوردن در دوران بارداری


چه کنم اگرورزشکار نیستم؟

هر خانم بدون توجه به اینکه باردار است یا خیر بایستی حداقل 30دقیقه و سه بار در هفته ورزش کند. 9 ماه بارداری زمانی نیست که برنامه ورزشی سنگینی برای خود تدارک ببینید بلکه ورزشهای راحتی هست که هر کسی می تواند انجام دهد.

به طور مثال یک پیاده روی گروهی را در نظر بگیرید. در آغاز به آرامی پیاده روی کنید، اتومبیل خود را دورتر از محل کارتان پارک کنید و تا آنجا پیاده بروید و یا با یکی از دوستان بعد از ناهار به پیاده روی بروید. یا بارداری برایتان انگیزه ای باشد و در یک کلاس ورزش سبک مانند شنا برای مبتدیان ثبت نام کنید.

ورزش در بارداری


خرافات بارداری


 اگر در آبی که بالاتر از شکم قرار گرفته شنا کنم کودک ممکن است غرق شود؟ غیر ممکن است. در واقع جنین تقریبا در مایع جنینی در رحم شما شناور است. این مسأله اصلاً حقیقت ندارد و شنا ورزش مفیدی برای خانم های باردار است

گوش کنید: مراحل تغییر دادن رفتار کودکان
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: کار را برای فرزندتان به بازی تبدیل کنید 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

به عنوان انسانی که در قرن بیستم زندگی می‌کند و همچنان که به دنبال تکنولوژی و فن آوری‌های بروز هستید آیا تربیت و سطح فرهنگی و اجتماعی شما نیز با آن ارتقا پیدا می‌کند. یک انسان موفق شخصی است که بتواند در تمام جوانب زندگی پیشرفت کند. همان‌طور که سابق بر این انسان‌ها از چاهارپایان برای گذران زندگی و یا رفتن به مراتع استفاده می‌کردند امروزه نیز همه انسان‌های شاغل از وسایل نقلیه استفاده می‌کنند. اما در این میان نحوه برخورد ما به عنوان یک انسان قرن بیستمی درباره تربیت و پرورش فرزندانمان کجا قرار دارد؟

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

فواید پیازچه برای خانم های باردار

فواید پیازچه برای خانم های باردار

فواید پیازچه برای خانم های باردار
پیازچه از نظر غذایی خیلی خوب است. این پیازهای سیر، ملایم، ترد و برای بسیاری از غذاها افزودنی خوبی است. فقط چند قاشق غذاخوری پیازچه مواد غذایی لازم برای پشتیبانی از رشد سالم شما و کودکتان را در سه ماهه دوم بارداری فراهم می‌‌کند. پس آن را در رژیم غذایی خود وارد نمایید.  

چه غذاهایی برای خانم های باردار ممنوع است؟

چه غذاهایی برای خانم های باردار ممنوع است؟

چه غذاهایی برای خانم های باردار ممنوع است؟ نباید آن را بنوشید! نباید این کار را انجام دهند! این روزها هرجا که می‌‌روید اخطارهایی برای خانم‌‌های باردار وجود دارد. موقعی که باردار هستید، ممکن است کم‌‌کم به نظرتان بیاید که در یک حباب زندگی کرده و حتی در آن حال هم نمی‌‌توانید هیچ بخورید یا بیاشامید. به نظرتان می‌‌رسد که هر غذایی برای سلامت خود و کودکتان خطرناک است. البته در مورد نوشابه‌‌هایی که باید از آنها پرهیز کرده، مکمل‌‌هایی که باید از آنها بترسید و داروهایی که ممکن است به شما آسیب برسانند، اخطارهایی وجود دارد.

فواید خوردن جلبک دریایی در دوران بارداری

فواید خوردن جلبک دریایی در دوران بارداری

فواید خوردن جلبک دریایی در دوران بارداری
نوری (Nori) یک نوع جلبک دریایی است ولی به شما توصیه می‌کنیم اگر به کنار دریا رفتید از آن جلبک‌ها برندارید. فقط از ورقه‌های جلبکی که در فروشگاه‌ها، می‌فروشند استفاده کنید.

مصرف تره تیزک آبی در بارداری

مصرف تره تیزک آبی در بارداری

مصرف تره تیزک آبی در بارداری بولاغ اوتی، ترد و فلفلی است و افزودنی خوبی برای هر نوع سالاد محسوب می‌‌‌شود و برای کمک به بدن در حال تغییر شما و کودک در حال رشدتان پر از مواد غذایی است. بولاغ اوتی منبع خوب پروتئین، فولات مس، منیزیم، منگنز، پتاسیم، ویتامین K و فسفر است. همه‌‌‌اش این‌‌‌ها نبود، آن مواد دیگری هم دارد.
 

جنین چگونه رشد می کند؟

جنین چگونه رشد می کند؟

جنین چگونه رشد می کند؟ خانم‌های باردار به طور طبیعی در مورد چگونگی رشد نوزاد خود کنجکاوند، در هر روزی از بارداری می‌خواهند بدانند کدام قسمت بدن نوزادشان رشد می‌کند و کدام عضو شروع به کار می‌کند و ...

تهوع صبحگاهی در بارداری

تهوع صبحگاهی در بارداری

تهوع صبحگاهی در بارداری
برای حرکات سریع آماده شوید. سه ماهه اول دوران بارداری دوره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای است که در آن بیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین تغییرات کلی دوران بارداری را تجربه خواهید کرد. اگر این سه ماهه برای‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تان مشکل است، آسوده خاطر باشید که تنها نیستید چون این سه ماهه همیشه برای همه کس سخت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین دوره است. هیجان کشف بارداری مسلما زیاد بوده ولی متاسفانه احتمالا ظرف چند هفته با یکی از مشکلات دوران بارداری یعنی «تهوع صبحگاهی» همراه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید