کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

جنین چگونه رشد می کند؟

جنین چگونه رشد می کند؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/11 0 نظر 651 بازدید

جنین چگونه رشد می کند؟

خانم‌های باردار به طور طبیعی در مورد چگونگی رشد نوزاد خود کنجکاوند، در هر روزی از بارداری می‌خواهند بدانند کدام قسمت بدن نوزادشان رشد می‌کند و کدام عضو شروع به کار می‌کند و ...

جنین چگونه رشد می کند؟

 

خانم‌های باردار به طور طبیعی در مورد چگونگی رشد نوزاد خود کنجکاوند، در هر روزی از بارداری می‌خواهند بدانند کدام قسمت بدن نوزادشان رشد می‌کند و کدام عضو شروع به کار می‌کند و در اواخر بارداری می‌خواهند بدانند که آیا نوزاد به قدر کافی رشد کرده است که بتواند در دنیای بیرون از رحم زنده بماند یا نه.  ده مرحله‌ی بزرگ و مهم در رشد جنین را بررسی می‌کنیم. 

                                          جنین چگونه رشد می کند؟
نطفه تشکیل می‌شود


اولین قدم مهم بارداری زمانی اتفاق می‌افتد که اسپرم تخمک را بارور می‌کند. بارداری معمولاً به طور متوسط چهارده روز پس از اولین روز آخرین دوره‌ی قاعدگی اتفاق می‌افتد. مدت بارداری به طور متوسط 40 یا 38 هفته از آخرین عادت ماهانه طول می‌کشد.

حتما بخوانید: جنین دختر است یا پسر؟


نطفه خود را لانه گزینی می‌کند


کاشت نطفه در دیواره‌ی رحم معمولاً هفت روز پس از باروری اتفاق می‌افتد. نطفه یا همان زیگوت، هفته‌ی اول زندگی خود را در حال سفر از لوله‌ی رحم سپری می‌کند. در روز پنجم نطفه به داخل رحم می‌رسد و در روز 6 یا 7 در رحم شروع به لانه گزینی می‌کند. چند روز طول می‌کشد تا زیگوت (نطفه) در دیواره‌ی رحم لانه کند.


قلب شروع به تپش می‌کند


اولین عضوی که در بدن جنین شروع به کار می‌کند و تشکیل می‌شود دستگاه قلبی عروقی اوست. قلب جنین پس از گذشت سه هفته از زندگی اش شروع به تپیدن می‌کند. ضربان قلب از اولین علائم حیاتی است که پزشک می‌تواند در سونوگرافی تشخیص دهد، در حقیقت گاهی اوقات می‌توانید ضربان قلب را در سونوگرافی حتی قبل از دیدن خود نطفه ببینید. 

                                      جنین چگونه رشد می کند؟
لوله‌ی عصبی شکل گرفته و بسته می‌شود


نقطه‌ی شروع تشکیل سیستم عصبی مرکزی (مغز) و ستون فقرات، لوله‌ی عصبی است. لوله‌های عصبی در ابتدا همانند صفحه‌ی صافی از سلول‌ها هستند که می‌پیچند و طی روند تکامل، به لوله‌ها و رشته‌های عصبی تبدیل می‌شوند. پس از اینکه دو سر این لوله بسته شد، دستگاه عصبی اولیه فرایند طولانی تکامل را آغاز می‌کند و پس از تولد هم ادامه می‌یابد. لوله‌ی عصبی معمولاً تا پایان روز 28 بارداری از دو سر بسته می‌شود. 

 

حتما بخوانید: رشد مناسب جنین


صورت شکل می‌گیرد


اگرچه اجزای صورت جنین در طول بارداری به مرور شکل می‌گیرد؛ اما زمان شکل گیری اجزای صورت از هفته‌ی 5 تا 8 بارداری است.
دوره‌ی نطفه‌ای به پایان می‌رسد
مراحل اولیه‌ی تمام اعضای داخلی و ساختمانی بدن نوزاد سالم در طول دوره‌ی به اصطلاح رویانیاش (نطفه ای) شکل می‌گیرد، یعنی هشت هفته‌ی اول بارداری. دوره‌ی جنینی که متعاقب آن است با تکامل و بلوغ اعضای اولیه تا به دنیا آمدن نوزادی گریان، سالم و خوشحال مشخص شده است.


آلت تناسلی ظاهر می‌شود


اگرچه جنسیت نوزاد در همان زمان شروع بارداری و تشکیل نطفه تعیین می‌شود، اما تشکیل آلت تناسلی جنین در حدود هفته‌ی 12 بارداری به طور کامل صورت می‌گیرد و کیسه‌ی بیضه‌ها و آلت تناسلی مردانه یا واژن و آلت تناسلی زنانه پدیدار می‌شود. 

                                    جنین چگونه رشد می کند؟
تکان‌های جنین شروع می‌شود


اولین حرکات جنین در هفته‌های بین 18 تا 20 بارداری آغاز می‌شود و مادر آن را احساس می‌کند. اگرچه حرکات جنین را در سونوگرافی خیلی زودتر از این زمان می‌بینید، تکان‌های جنین اولین علامت سلامت و حیات نوزاد است که مادر باردار می تواند احساس کند. 

حتما بخوانید: کیسه ی آب در بارداری


ریه‌ها به بلوغ و تکامل می‌رسند


پایه‌های دستگاه تنفسی جنین از هفته 26 تا 28 شروع به کار می‌کنند. برخی نوزادانی که در این زمان به دنیا می‌آیند می‌توانند خودشان نفس بکشند؛ اما بسیاری نیاز دارند که چند روزی در دستگاه قرار گیرند تا ریه هایشان کامل شود. ریه‌های بسیاری از نوزادان زودتر از دیگران بالغ و کامل می‌شود، اما اکثر نوزادان تا هفته‌ی 36 و 37 بارداری شش‌هایشان به تکامل صددرصد می‌رسد.
نوزاد متولد می‌شود
این مورد به توضیح اضافی نیازی ندارد. 

برای خرید محصول (تقویت هوش جنین در دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: تماشا تلویزیون کودکان 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

احساس مفید بودن در دوران بارداری

احساس مفید بودن در دوران بارداری

 احساس مفید بودن در دوران بارداری روز را بر طبق وضع جسمانیتان برنامه ریزی کنید. جلسات، مکالمات تلفنی مهم یا بیشتر کارهای خسته کننده را در بهترین وقت روز (از نظر خودتان) انجام دهید. (معمولا صبحها) 
•کشو میزتان را از مواد خوراکی پر کنید. تا قبل از هفته 12 معمولا گرسنگی دائمی نخواهید داشت، اما همیشه با خوراکیهایی مانند بیسکویت های نمکدار، چوب شور، موز، کشمش و انگور حالت تهوعتان را کنترل کنید. 

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت دوم

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت دوم

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت دوم کروموزوم‌ها نیز داستانی دارند. این داستان در اکتشافی خلاصه می‌شود که دو دانشمند بزرگ جیمز واتسون و فرانسیس کریک به آن دست یافتند. آن‌ها در سال 1953 جایزه نوبل را به دست آوردند به دلیل اکتشافی که به کرموزومهای رنگی نامگذاری شده بود. تعداد این کروموزوم‌ها به 46 کروموزوم در هر سلول می‌رسد و به قول دیگر 23 جفت. 22 جفت از این تعداد یکنواخت شبیه به هم هستند اما تنها جفت باقی‌مانده وظیفه مهم تعین جنسیت جنین را برعهده دارد.

مضرات روغن های ترانس بر بارداری  سالم

مضرات روغن های ترانس بر بارداری سالم

مضرات روغن های ترانس بر بارداری  سالم روغن‌های اشباع شده، بدترین و کثیف‌ترین نوع چربی‌ها هستند. طی سالیان گذشته آثار سوء بهداشتی این چربی‌ها معلوم گشته و به افراد با هر سن و سال و وضعیت جسمانی سفارش شده که از خوردن آنها خودداری نمایند.بنابراین البته که این چربی‌ها در لیست غذاهای مساله‌دار ما قرار دارند و اگرچه سالم نیستند شما ممکن است آنها را مصرف کنید و دلیلش هم این است که ممکن است بیش از این که تصور ...

تقویت هوش جنین (قسمت اول)

تقویت هوش جنین (قسمت اول)

تقویت هوش جنین مادران می‌توانند با آموزش‌های مختلف، رژیم‌غذایی سالم، ورزش و گوش دادن به موسیقی به تقویت هوش جنین در دوران بارداری بپردازند.

خواص تره فرنگی در دوران بارداری

خواص تره فرنگی در دوران بارداری

خواص تره فرنگی در دوران بارداری تره فرنگی معادل قرص‌‌های دارای مولتی ویتامین و مواد معدنی زیاد است. تره فرنگی منبع بزرگ ویتامین A ویتامین C و آهن است. علاوه بر این‌‌ها دارای فیبر، ویتامینهای گروه B آهن و دیگر مواد معدنی است.

هفته نهم بارداری

هفته نهم بارداری

در هفته نهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته نهم بارداری و نکات مهم درباره هفته نهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 12

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید