کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

جنین چگونه رشد می کند؟

جنین چگونه رشد می کند؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/11 0 نظر 429 بازدید

جنین چگونه رشد می کند؟

خانم‌های باردار به طور طبیعی در مورد چگونگی رشد نوزاد خود کنجکاوند، در هر روزی از بارداری می‌خواهند بدانند کدام قسمت بدن نوزادشان رشد می‌کند و کدام عضو شروع به کار می‌کند و ...

جنین چگونه رشد می کند؟

 

خانم‌های باردار به طور طبیعی در مورد چگونگی رشد نوزاد خود کنجکاوند، در هر روزی از بارداری می‌خواهند بدانند کدام قسمت بدن نوزادشان رشد می‌کند و کدام عضو شروع به کار می‌کند و در اواخر بارداری می‌خواهند بدانند که آیا نوزاد به قدر کافی رشد کرده است که بتواند در دنیای بیرون از رحم زنده بماند یا نه.  ده مرحله‌ی بزرگ و مهم در رشد جنین را بررسی می‌کنیم. 

                                          جنین چگونه رشد می کند؟
نطفه تشکیل می‌شود


اولین قدم مهم بارداری زمانی اتفاق می‌افتد که اسپرم تخمک را بارور می‌کند. بارداری معمولاً به طور متوسط چهارده روز پس از اولین روز آخرین دوره‌ی قاعدگی اتفاق می‌افتد. مدت بارداری به طور متوسط 40 یا 38 هفته از آخرین عادت ماهانه طول می‌کشد.

حتما بخوانید: جنین دختر است یا پسر؟


نطفه خود را لانه گزینی می‌کند


کاشت نطفه در دیواره‌ی رحم معمولاً هفت روز پس از باروری اتفاق می‌افتد. نطفه یا همان زیگوت، هفته‌ی اول زندگی خود را در حال سفر از لوله‌ی رحم سپری می‌کند. در روز پنجم نطفه به داخل رحم می‌رسد و در روز 6 یا 7 در رحم شروع به لانه گزینی می‌کند. چند روز طول می‌کشد تا زیگوت (نطفه) در دیواره‌ی رحم لانه کند.


قلب شروع به تپش می‌کند


اولین عضوی که در بدن جنین شروع به کار می‌کند و تشکیل می‌شود دستگاه قلبی عروقی اوست. قلب جنین پس از گذشت سه هفته از زندگی اش شروع به تپیدن می‌کند. ضربان قلب از اولین علائم حیاتی است که پزشک می‌تواند در سونوگرافی تشخیص دهد، در حقیقت گاهی اوقات می‌توانید ضربان قلب را در سونوگرافی حتی قبل از دیدن خود نطفه ببینید. 

                                      جنین چگونه رشد می کند؟
لوله‌ی عصبی شکل گرفته و بسته می‌شود


نقطه‌ی شروع تشکیل سیستم عصبی مرکزی (مغز) و ستون فقرات، لوله‌ی عصبی است. لوله‌های عصبی در ابتدا همانند صفحه‌ی صافی از سلول‌ها هستند که می‌پیچند و طی روند تکامل، به لوله‌ها و رشته‌های عصبی تبدیل می‌شوند. پس از اینکه دو سر این لوله بسته شد، دستگاه عصبی اولیه فرایند طولانی تکامل را آغاز می‌کند و پس از تولد هم ادامه می‌یابد. لوله‌ی عصبی معمولاً تا پایان روز 28 بارداری از دو سر بسته می‌شود. 

 

حتما بخوانید: رشد مناسب جنین


صورت شکل می‌گیرد


اگرچه اجزای صورت جنین در طول بارداری به مرور شکل می‌گیرد؛ اما زمان شکل گیری اجزای صورت از هفته‌ی 5 تا 8 بارداری است.
دوره‌ی نطفه‌ای به پایان می‌رسد
مراحل اولیه‌ی تمام اعضای داخلی و ساختمانی بدن نوزاد سالم در طول دوره‌ی به اصطلاح رویانیاش (نطفه ای) شکل می‌گیرد، یعنی هشت هفته‌ی اول بارداری. دوره‌ی جنینی که متعاقب آن است با تکامل و بلوغ اعضای اولیه تا به دنیا آمدن نوزادی گریان، سالم و خوشحال مشخص شده است.


آلت تناسلی ظاهر می‌شود


اگرچه جنسیت نوزاد در همان زمان شروع بارداری و تشکیل نطفه تعیین می‌شود، اما تشکیل آلت تناسلی جنین در حدود هفته‌ی 12 بارداری به طور کامل صورت می‌گیرد و کیسه‌ی بیضه‌ها و آلت تناسلی مردانه یا واژن و آلت تناسلی زنانه پدیدار می‌شود. 

                                    جنین چگونه رشد می کند؟
تکان‌های جنین شروع می‌شود


اولین حرکات جنین در هفته‌های بین 18 تا 20 بارداری آغاز می‌شود و مادر آن را احساس می‌کند. اگرچه حرکات جنین را در سونوگرافی خیلی زودتر از این زمان می‌بینید، تکان‌های جنین اولین علامت سلامت و حیات نوزاد است که مادر باردار می تواند احساس کند. 

حتما بخوانید: کیسه ی آب در بارداری


ریه‌ها به بلوغ و تکامل می‌رسند


پایه‌های دستگاه تنفسی جنین از هفته 26 تا 28 شروع به کار می‌کنند. برخی نوزادانی که در این زمان به دنیا می‌آیند می‌توانند خودشان نفس بکشند؛ اما بسیاری نیاز دارند که چند روزی در دستگاه قرار گیرند تا ریه هایشان کامل شود. ریه‌های بسیاری از نوزادان زودتر از دیگران بالغ و کامل می‌شود، اما اکثر نوزادان تا هفته‌ی 36 و 37 بارداری شش‌هایشان به تکامل صددرصد می‌رسد.
نوزاد متولد می‌شود
این مورد به توضیح اضافی نیازی ندارد. 

برای خرید محصول (تقویت هوش جنین در دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: تماشا تلویزیون کودکان 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

سونوگرافی در دوران بارداری

سونوگرافی در دوران بارداری

سونوگرافی در دوران بارداری در دوران بارداری سونوگرافی بهترین کمک را به مادر و پزشک می کند تا از سلامت جسمانی مادر و جنین آگاه شوند و در صورت لازم تدابیری را بیندیشند

نرمش و ورزش در دوران بارداری

نرمش و ورزش در دوران بارداری

نرمش و ورزش در دوران بارداری در طی دوران بارداری خانم باردار باید به جای دو نفر ورزش کند و از بی تحرکی بپرهیزد

حواس پنجگانه‌ی جنین

حواس پنجگانه‌ی جنین

حواس پنجگانه‌ی جنین پژوهشگران و دانشمندان متخصص با نمودارهای واضح و در تعدادی از پژوهش‌ها این را ثابت کرده‌اند که تأثیر رویدادهای گذشته در هر مرحله از زندگی بر روی آینده فرد بسیار زیاد است.  

چه چیزهایی کودک را ناقص الخلقه می کند؟

چه چیزهایی کودک را ناقص الخلقه می کند؟

چه چیزهایی کودک را ناقص الخلقه می کند؟ زمانی که به هفته سیزدهم بارداری رسیدید کودک شما رسما وارد سه ماهه سوم شده و دیگر در مرحله اولیه نیست و از حالا به بعد میتوان او را جنین نامید. کودک سخت می‌‌‌کوشد تا رشد کرده و بسیاری از دستگاه‌‌‌هایی که در سه ماهه اول بنیان گذاشته (اعم از مغز، قلب، دستگاه گوارش و غیره را) کامل نماید. کودک در این مرحله از بارداری در خطر کمتر آلاینده‌‌‌ها قرار دارد. علاوه بر این حالا دیگر نه تنها می‌‌‌دانید که باردار هستید بلکه به ط.....

هفته سی ام  نوزادی

هفته سی ام نوزادی

هفته سی ام  نوزادی اکثر کودکان در این سنین دوست دارند خودشان مایعات را با لیوان بخورند. برای پیشگیری از ریخته شدن مایعات بر روی بدن و لباس فرزندتان، مقدار کمتری از مایع را در داخل لیوان بریزید. می‌توانید از لیوان‌های مخصوصی که برای جرعه جرعه خورد ساخته شده‌اند استفاده کنید.

اولین احساسات پس از دیدن نوزاد تازه متولد شده

اولین احساسات پس از دیدن نوزاد تازه متولد شده

اولین احساسات پس از دیدن نوزاد تازه متولد شده  خیره شدن به چشم های نوزاد و تحقق یافتن اینکه شما رسما مادر شده اید گردبادی از احساسات مختلف را در شما بوجود می آورد که بعضی از آنها قابل پیش بینی و بعضی دیگر مانند یک صاعقه غیر منتظره با شما برخورد می کنند. تغییرات در عکس العمالهای طبیعی بسیار زیاد است.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 12

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید